Burgemeester Smeets laat eensgezind dorp achter Thailand» vorstenpaar wat vier uur in Delft NIEUWS "tdeSLEUTELSTA Vereniging voor Pedagogiek over psyeliopatenprobleem Eisen van ex-K.N.I.L.- militairen afgewezen I Beiaardier Leen 't Hart speelde „Falling rain Prof. Busia over genegenheid in internationale verkeer LEIDERDORP Beerman: Geen sprake van massale ontvluchting NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 OKTOBER 19 Schuilhoeve tijdelijk onderdak Maar dat was voor veertig jaar anders in Zoeterwoude TV7ANNEER burgemeester H. J. J. A. Smeets maandagmiddag, nadat hij 's morgens de laatste, zij het misschien protocolair wat vreemde, raadsvergadering heeft gepresideerd, van zijn gemeentenaren en vrienden afscheid zal nemen, komt er een eind aan een veertigjarige loopbaan als gemeentesecretaris en een tweeëntwintigjarige loopbaan als burgemeester van Zoeterwoude. Enkele dagen later, de derde november, zal hij naar zijn geboorteprovincie Limburg vertrekken, waar hij in Heel, vlakbij Thorn, het witte stadje, komt te wonen, niet ver van Roermond. Een dag later wordt de nieuwe burgemeester geïnstalleerd. Maar daar zal de oud-burge meester niet bij zijn. Niet dat hij Zoeterwoude deze opvolger niet gunt, maar het zou hem wel erg moeilijk zijn een ander de raad te zien presi deren van mannen, die, toen hij in Zoeterwoude kwam, nog op school gingen en zelfs nog niet waren geboren. In Posterholt geboren, kwam hij 1920 naar Zoeterwoude als een wel heel jonge gemeentesecretaris, nauwelijks jaar. De verhoudingen lagen toen wei heel anders dan nu. Het was in de tijd dat de verhoudingen tussen ro katholieken en andersdenkenden wel heel moeilijk waxen. Over en weer probeerde men boerderijen weg te kopen en aL rooms-katholiekc instelling een „protes tantse" boerderij had gekocht, probeerde men van die kant de stand op l-l te brengen. Deze grondtransacües hadden natuurlijk ook hun weerslag op het ge meentehuis. Nu was de jonge Smeets niet helemaal onbekend met het secretaris ambt, wamt hij was de zoon van een amb tenaar die het ook al vrij jong tot s taris had gebracht. Het was wel een hele overgang van Limburgse landschap via de mobilisatie tijd in Zeeland, naar Zoeterwoude, een geheel nieuw apparaat moest worden opgebouwd, omdat de vorige burgemees ter tevens secretaris was geweest. Als secretaris al, had de heer Smeets het niet altijd even gemakkelijk, want de dorpspolitiek probeerde wel eens udt te maken wat de secretaris precies had te doen en te laten. Vandaar zijn besluit alleen secretaris, later alleen burgemees ter-secretaris en geen nevenfuncties. Burgermeester De moeilijke crisisjaren gingen uiter aard Zoeterwoude niet voorbij. Secretaris Smeets, die inmiddels was gehuwd, kreeg er al spoedig mee te maken en onder zijn leiding werden wegen, in onderhoud bij de gemeente, opgenomen in het tertiaire wegenplan. In die tijd werd ook de vijf tig meter lange Geerbrug verbeterd. Toen burgemeester Wap zijn ambt neerlegde, gingen er door Zoeterwoude al spoedig geruchten dat de gemeente secretaris de benoeming tot burgemees ter ambieerde. De raad voelde er veel voor en ook de toenmalige Hervormde predikant, ds. A. J. Eykman, deed beroep op de Kroon ten goede van deze benoeming. Op 1 april kwam secretaris Smeets aan de Hoge Rijndijk aan in de gemeente, die hy van toen af als eerste burger zou dienen. Er is de eerste tijd nogal veel tijd i de raad verknoeid met nutteloos ge- debatteer over kleinigheden, terwijl in Berlijn de plannen voor de overval op Nederland werden klaargemaakt. Toen de nacht over ons land viel, werden ge meenteraden opgeheven en toen stond burgemeester Smeets alleen voor zijn taak. Over die jaren praat hij liever niet. Tegen de donkere jaarwisseling 1944-1945 verloor hij zijn vrouw. De burgemeester had al enkele maanden wegens een tegen hem uitgevaardigd arrestatiebevel een onderkomen gezocht op de boerderij van N. van Diemen, die later De Schuilhoeve werd genoemd. Als bewijs van de bevrij ding werd op de eerste zondag in bevrijd Nederland de burgemeester, voordat de dienst in de Hervormde kerk begon, of ficieel door de kerkeread binnengebracht, nadat hem eenzelfde eerbetoon 's mor gens vroeg in zijn rk. parochiekerk ten deel was gevallen. V eranderingen Daarna begon de opbouw, maar het deed hem leed dat de taak van college en gemeenteraad van hoger hand sterk aan banden werd gelegd. Eén ding was hem wel duidelijk: al mocht de raad dan uit acht, na de uitbreiding uit tien, rooms-katholie ken bestaan en drie protestanten, een college van drie gelijkgezinden was hem een gruwel en de r.k. fractie stemde bij de wethoudersverkiezing altijd trouw een kandidaat uit de protestants-christelijke kring, al was dat ook de laatste maal de heer Kraan als lid van de a.r.-fractie, die slechts uit hemzelf bestond. Zo is er dus veel veranderd sinds 1920 en 1938. Voor de tweede maal gehuwd, heeft de burgemeester een grote dank baarheid dat hij in goede gezondheid zijn taak kan overdragen. En Heel trekt hem ndet omdat zijn vrouw Van Heel heet, maar omdat er zijn dochter woont En in Limburg wonen zijn twaalf klein kinderen. De burgemeester heeft als ambteloos burger slechts een bescheiden wens: nog lang te mogen leven tussen zijn kinderen en kleinkinderen, temidden van de flora van Limburg, want bomen en planten zijn altijd zijn hobby geweest En de bewoners van Zoeterwoude gun nen hem dat van harte. Dat zal maandag wel blijken. Swieten is tevreden In café Ik leer Nog hebben donateurs en leden gisteravond het jaarfeest ge vierd van de speeltuinvereniging Swie ten. Tweede-voorzitter J. Tyssen dankte de heer C. J. van der Hoeven jr., die naar elders vertrekt voor het vele werk in het BURGEMEESTER SMEETS nog eenmaal voorzitter belang van de speeltuinvereniging richt. Ook de heer A. Zwetsloot werd dank gebracht. Vervolgens nam ogenblikken stilte in acht ter herdenking van het overlijden van de beschermheer, de heer C. J. van der Hoeven sr. Met vreugde memoreerde de secre taris, dat de raad van Zoeterwoude een subsidie van f 300 voor het speeltuinwerk heeft verleend. Uit het jaarverslag bleèk, dat de vereniging een zeer gunstig jaar achter de rug heeft. De peningmeester toonde zich e eens optimistisch. Hij meldde een batig saldo van f 153.18. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren J. Tijssen, P. van dei Voort en A. Wondergem. In de vacatures koos de vergadering de heren A. Turnhout en W. M. Nijhoff. Mevrouw Van Beveren bracht verslag uit namens het damescomité. Zij deelde mee, dat er een voordelig saldo is f 51.73. Er volgden nog een verloting en gezellig samenzijn met muziek en spel. Bijeenkomst Vereniging voor Pedagogiek Het vraagstuk van de psychopaten, hun berechting en „opvoeding" staat op het ogenblik in het middelpunt vai de belangstelling. De Vereniging vooi Pedagogiek, afdeling Lelden, hield gis teravond In „Het Gulden Vlies" eer bijeenkomst, die gewijd was aan dil probleem. De Haarlemse justitie-psy- chiater. dr. F. Hartsuiker, vertelde iets zyn ervaringen met als onderwerp „Moeten wy ons op andere wyze be schermen tegen psychopaten?" Volgens de laatste statistieken, aldus dr. Hartsuiker, blijft het aantal dood. slagen op constante hoogte, terwijl de zedendelicten toenemen. Dit laatste schrijft men toe aan het welvaartspeil. Om het psychopaten-probleem dadelijk onder de aandacht te brengen var talrijke toehoorders, las de spreker artikel uit een dagblad voor getiteld .Failliet van de weekhartigheid". Hier- n wordt de te sterke humanisèring in de gevangenissen aan de kaak gesteld. Die humanisering gaat over in week hartigheid en daar verzette de schrijver in het artikel zich ten zeerste tegen. Om het verband tussen psychische afwijkingen en criminaliteit duidelijk te kunnen zien, verdeelde dr. Hartsuiker die afwijkingen in drie groepen; 1 psychose (de werkelijkheid verahdert een bepaald persoon); 2. neurose (verkeerd antwoord op levenskwesties); 3. psychopathie (een disharmonische per soonlijkheid in de hedendaagse cultuur). In het eerste geval treedt criminaliteit alleen in uitzonderingsgevallen op. Som mige criminele delicten zou men ook neurotisch kunnen noemen. Het begrip De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de Bond van ex-militai- ren van het KNIL „Op weg naar huis" aanhangig had gemaakt tegen de staat. Aangezien de in woonoorden gevestigde Ambonezen geweigerd hadden de huurcompensatie af te staan omdat zij zich niet als huur ders beschouwen had de staat ver schillende voorrechten ingetrokken. De eisers vonden dit een onrecht matige daad. De president heeft ze echter in het ongelijk gesteld. Bisors hadden bij monde van mr. P. C. Klomp gesteld, dat ze nog steeds de mili taire status bezitten en dat ze daarom recht op vrije huisvesting hebben. De president overwoog echter dat hun in 1950 ontslag uit het K.N.IL. was ge geven, waarop de Ambonezen een tijde lijke status als militair van de Kon. Landmacht kregen, waarbij d« K.NJ.L.- voorschriften van kracht zijn gebleven. Het jaar daarop werd evenwel deze tij delijke status beëindigd. De presi len t heeft voorlopig niet kunnen inzien dat daarna nog vrije huisvesting aan eisen zou toevallen, hetgeen een ongewone fi guur zou zijn. Hij heeft ook in de ga- rantiewet geen garantie van vrije huis vesting kunnen leze»- Naar zijn voorlopig oordeel is het oniaLg ndet nietig op grond van het feit u t deze militairen ooft niet hebben kunnen afvloeien. Hoogstens zou een afvloeing alsnog kun nen worden bevorderd. De eisers hadden voorts gesteld, dat tien jaar vrije huisvesting hadden gehad en dat het hier een verkregen recht be trof. Hierbij overwoog de president dat de staat een parallel heeft getrokken met de huisvesting van behoeftigen krach tens de armenwet. Die wet geeft geen rechten. De president kon dit standpunt van de staat minder waarderen, want juist door hun loyaliteit en hun aanhan kelijkheid aan Nederland zijn de menser van deze groep immers in een econo misch achterlijke positie geraakt. Het zou zelfs niet uitgesloten zijn geweest, dat, indien de staat na het ontslag de militairen niet voor hen had gezorgd, het recht daarop juridisch zou kunnen zijn afgedwongen. De staat heeft hen gezorgd, maar terecht is er weder zijds gestreefd naar zelfverzorging. Dit streven is ook met succes bekroond, ge tuige het feit dat van de veertien eisers er tien in hun levensonderhoud kunnen De staat handelt niet onrcdelyk door bepaalde voorzieningen te verminderen en onder deze vermindering kan ook de eis tot betaling van huur vallen. Er kan echter geen huur gevorderd worden, zonder dat er een contract is. Het af dwingen van een huurcontract is niet mogelijk en onder deze omstandigheden meent de president dat het niet onrede- Ujk van de start Is, om op ander terrein vermindering van de voorzieningen te treffen. Hy weigerde eisers dus de ge vraagde voorzieningen, inhoudende dal de staat de ingetrokken faciliteiten zou herstellen. Voor do staat was opgetreden E. Drooghleevcr Fortuyn. psychopathie werd in 1809 ingevoerd. Het woord werd verschillend geïnter preteerd. De bekende Leidse psychiater prof. Carp geeft de volgende definitie: Psychopathise persoonlijkheden zijn mensen, die uit hoofde van bepaalde afwijkingen een maatschappelijk aan passingsdefect hebben, waardoor zij zich zelf en hun omgeving doen lijden. Voor criminele handelingen zijn alleen maar enkele typen van psychopaten van belang. Over het algemeen zijn het de meer in zichzelf gekeerde mensen. Dr. Hartsuiker was het met professor Baan uit Utrecht eens, dat principieel iedereen, die tot dergelijke psychopaten wordt gerekend, kan worden behandeld. Er bestaan hieromtrent andere meer ge nuanceerde opvattingen. Men kan het er wel over eens zyn, dat de ernstige delicten toenemen. Dr. Hartsuiker was ervoor, dat de pers hier aandacht aan moet besteden. Maar dat neemt niet weg, dat bepaalde labiele personen een imitatie-Idee wordt byge- bracht. Er is een zoveelste commissie In het leven geroepen, welke het vraagstuk van de psychopaat zal gaan bestuderen. Volgens de Haarlemse psychiater bestaat er maar één manier om het steeds gro ter wordende probleem te bestryden: de preventie. Vandaag verkoop in Staalwijk Vanmiddag cm 2 uur is in hot wijfege bouw Staalwijk aan de Herenstraat een verkoopdag geopenid ten bate van de af lossing van de schuld die dtoor de bouwingen van enfeele jaren geleden op het wijfegebouw rust. Men kan er recht tot half 11 vanavond. Er ds een grote hoeveelheid goederen en levensmiddelen bijeengebracht. Ook de handwerkende da mes hebben zich weer van hun beste kant laiten zien. Thee en koffie verhogen de gezelligheid. De organisatoren hopen uiteraard om half 11 op lege tafels. „Pas op onze jeugd" Vele honderden Leidienaars hebben reeds de poliiliietentoonstelilijnig „Pas op onze jeugd" dn het Waaggebouw bezocht. Vandaag en morgen kan men zich nog op de hoogte stellen van de talrijke zeer nut tige adviezen die deze t-entoonstelldrug ouders, opvoeders en weggebruikers geeft. Mien late d'eze kosteloze geigenheid voorbijgaan. Bij de versteking van de speel trom mei van de beiaard van het Stadhuis zullen de volgende melodieën worden aange bracht: Heel uur: Menuet, W. A. Mozart. Half uur: Hij die geen liedje zingen kan. Kwartteren: a: Eerste regels van „Ros Beiaard"; b: Eurovisie-tune (thema Chanpentner) Bloembollen voor Rode Kruis In het raam va voor de verkoop ri de landelijke actie van pakjes bloembol- wedstrijd is verbon den en waarvan de opbrengst stemd voor het Rode Kruis, zullen woensdagmiddag Teddy en Henk Schol- tetn bij Vroom en Dreesmann aanwezig zijn. Men kan het gekochte pakje hun handtekening laten RIJMSBliRC N.Z.H.-schaaknieuws G. Slingerland—Keuning 0—1; L. J. GoudriaanD. v. d. Vijver 10; M. J. Goudriaan—J. Schoneveld 10; N. v. d. Vesten—A. Vletter 00; A. Ravensber- genB. Bijlveld x—x; G. Kromhout— D. Schoneveld 01; N. Binnendijk— H. Tijsterman l0; P. Heemskerk—N. de Vreugd 01; J- Noort—C. v. Sterken- burg ï—o. Volgende week maandag speelt N.Z.H, (de eerste) competitiewedstrijd tegen Leithen I. Gevonden voorwerpen Gevonden; damesfiets, Sandtlaan 13; komen aanlopen ruwharige fox, Almon- STOFZUIGERS Kromhout, Rijnsburc Vliet N.Z. 32, Tel. 3710 ONZEWOiNSEma-TiP Alleen geldig woensdag 26 oktober a.s. Jongenspyama Keper flanel, jasje in Noors patroon - diverse kleuren, effen pantalon t 4 jaar nü 4»^^ HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN ZELFS Delfts burgemeester voelde er zich door gevlijd: de Koning en Koningin van Thailand vertoefden vandaag tijdens de tweede dag van hun staatsbezoek, bijna vier uren in de oude Prinsenstad. Delft mag dan gewoon zijn vele vorstelijke personen op zijn aan historie, stedeschoon en hooggeschoolde techniek rijke bodem te begroeten, het had op dit langdurige bezoek inclusief uitgebreide rijtoer niet durven hopen. wel dit specifieke karakter verloren door de menigte mensen die de waterkant om zoomden en zo de stilte onder het gracht- geboomte met hun spontane toejuichingen of iets gereserveerder handgeklap verdre ven. Vrijwel ge enstraat van de oude bin nenstad werd overgeslagen tijdens deze rijtoer-in-langzaam-tempo. Zelfs keizer Haile Selassie van Ethiopië, die ook een rijtoer door Delft-binnen-de- veste aan het meer gebruikelijke bezoek het waterloopkundig laboratorium vastknoopte, had er minder tijd vooi getrokken. Delfts roem in technisch én toeristisch opzicht zal aan dit vandaag ondervonden voorrecht wel niet vreemd zijn geweest was dus alle reden om er iets bij zonders van te maken. Welnu, koning Bhoemibol, getekend door zijn smalle bij kans boeddhistische glimlach verder kwam hij ook in Delft niet en koningin Sirikit, hier eveneens onderkend als „de mooiste bloem die Thailand ooit over z'r :en zond", beleefden zichtbaar ge noegen aan deze vier Delftse uurtjes. Hetgeen wellicht nog het best tot uit drukking kwam tijdens de rijtoer, die de Koninklijke gasten langs de mooiste plek- an het oude Delft voerde, over dc de breed uitgevallen auto's altijd moeilijk te nemen boogbruggetjes langs de verstilde grachten. Die nu o Leidse internationale tveek De rede, die prof. dr. K. Busia te Lei den, de eerste negerhoogleraar in ons land heeft uitgesproken over het onder werp de culturele relatie tussen Europa Afrika is een boodschap geworden r menseiykheid, verdraagzaamheid liefde. De professor, die het ver den uitsprak dat zyn voor het mi deel jeugdig academisch gehoor een spraak vol stellingen had verwacht, sprak over de „kleine zaken, die In de verhouding tussen mensen grote volgen kunnen hebben". De band tussen Europa en Afrika verinnigd worden, in de eerste plaats door een werkelijk medemenselijke en vriendelijke belangstelling wederzijds. Het zijn niet de wegen, spoorwegen, ka nalen, waterwerken, die Afrika werke lijk groot kunnen maken, maar de lief devolle daden, zoals door de eeuwen heen door vele missionarissen en zende lingen verricht. Een naaikransje voor negermeisjes in een Afrikaanse stad leidde tot de stichting van een groot en bloeiend opleidingscentrum, een missie school was het eerste kleine zaadje, dat leidde tot een moderne universiteit met Zanguitvoering Donderdagavond om 8 uur wordt in de Geref. kerk een zanguitvoering gehou den, waaraan tien koren medewerking verlenen, waaronder drie kinderkoren Elk koor zal eerst afzonderlijk zingen, waarna de koren gezamenlijk psalm 150 van Verwoerd en het bekende „Roept uit aan alle stranden" tot klinken zullen brengen. Er worden werken uitgevoerd van Telemann, Marcello, Haydn en Men delssohn. Een bestuurslid zal een kon woord spreken. Een programma is aan de kerk verkrijgbaar. Bezoek van predikant Woensdagavond 8 uur zal in het ge bouw „Irene" de door de Geref. Kerk alhier beroepen predikant, ds. A. Reen te Alkmaar, kennismaken met de Ge- Twee onderscheidingen bij De Dageraad in Woubrugge Vanmorgen werden in „Het oude Raedthuys" te Woubrugge de heren J. den Hertog lit Alphen aan den Rijn en P. van Teylingen uit Woubrugge gehul digd ter gelegenheid van hun 40-jari<? jubileum bij scheepswerf De Dageraad. Bijden ontvingen de bronzen medaille behorend tot de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Teyylingen kreeg deze op gespeld door burgemeester J- C. van Wageningen van Woubrugge, burgemees ter Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn (die ruim een uur later arriveerde) reikte de andere onderscheiding uit. Hier- spraken nog directeur J. H. Boot, de heer G. van den Dool (namens onder nemingsraad en feestcommissie) en de lieer A. Boogaard, die de gepensioneer- iden vertegenwoordigde. Vergadering Arjos Vrijdagavond om kwart voor 8 houdt de Arjos een bijeenkomst in een der lokalen achter de Geref. kerk. De heer G Dompeling zal spreken over „Onze houding tegenover de Staatk. Geref Partij". Jeugduitwisseling Zaterdag en zondag zullen Geref. jon gelui uit Doorn en Noordwijk in Lei derdorp op bezoek zijn. Zaterdagmid dag zullen de zeventig gasten eerst ken nismaken met de families waar zij onder dak krijgen, 's Avonds is er een gezel lige bijeenkomst in Irene met zang, to neel enz. Zondagmorgen kerkgang en 's middags zal in kleine groepen bij een tiental leden thuis wat worden gepraat. De avonddienst begint om 5 uur. Daar na wordt een broodmaaltijd aangeboden Het weekeinde wordt aan het eind daar van gesloten. LISSE Jcugdhonkwerk gestart Onvermoeid gaat de jeugdhonkcommis sie door met haar werk en dankzij de medewerking van de Jeugdhonkcabaret- groep werd zaterdagavond het startsein voor deze winter weer gegeven. Onder het motto „Vertrek van het 3e perron" werd zaterdagavond in Roho.both een programma ten beste gegeven met een gevarieerde inhoud. De leuke kinderstem van het 10-jarig zangeresje Elsje Hombergen uit Sas- senheim werd met genoegen beluisterd. Naar aller overtuiging is de quiz onder leiding van Hans Dol, best geslaagd. Met zijn collega Jo Hul werden enkele schets jes opgevoerd, die een welkome opvul- van het programma vormden. Zo is het jeugdhonkwerk, een belangrijk werk tot ontspanning van de jeugd op zater dagavond, gestart en vele avonden zal de jeugd het niet op straat behoeven to zoeken, maar zal men zaterdagsavonds in Pehoboth aan allerhande spel kunnen deelnemen een accommodatie, die de toets der kri tiek kan doorstaan. Prof. Busia sprak deze rede uit in de academische bijeenkomst, die in het Groot Auditorium van de Leidse uni versiteit aan het Rapenburg werd ge houden ter gelegenheid van de Leidse week voor internationale samenwerking. Hij hield een boeiend, zeer menselijk betoog, dat niet vreemd was aan filoso fisch getinte humor. Prof, Busia sprak bijvoorbeeld over de begrippen „achtergebleven gebied" en oude culturen. Europa Is geworteld in de wetenschap en de filosofieën van een oudere beschaving. Maar vergeet niet, dat elk kind deze kennis zich toch eigen moet maken. Een onmondig volk ln Afrika kan In één generatie by zyn. Vergeet ook niet, dat ln de bloeityd van het Romeinse ryk de Britse hande laren op de Romeinse markt nog wer den aaangeduld als de „barbaren die nog niet Intelligent genoeg waren om slaven te kunnen zyn. :r de noden van Afrika, noemde prot Busia als eerste probleem het niet kunnen lezen en schrijven. De over-efficiënte Amerikanen en Europe anen maken er een probleem van, hoe men zo snel mogelijk de Afrikanen kan leren bij te komen in de technische ont wikkeling van deze eeuw. „Maar ik ben van mening, dat het er méér toe doet wat de Afrikanen gaan doén en wat voor mensen zij gaan worden. De uiterlijke dingen van Europa zijn snel genoeg over te nemen, het gaat om het hart. Daarom zal alleen een houding van ge negenheid tot werkelijk goede verhou dingen leiden, beter dan een soort be voogding. Inplaats van het intellectuele gesprek het menselyk gesprek, inplaats van baatzucht, onbaatzuchtig medeleven. De week van internationale samen werking werd geopend door de rector- magnificus van de Leidse universiteit, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Het mooiste moment van deze Delftse .sightseeing", waarvan ook ons eigen Ko ninklijk paar zichtbaar genoot, Was zon der twijfel het blijk van herkenning op de toepasselijke muzikale groet die Delft voor zijn Thailandse gasten in petto had. Dat „typisch Delftse trekje" speelde zich nl. op de Markt af, het hart van de stad waar ook de Nieuwe Kerktoren zich ver heft. Juist tijdens het passeren van de karavaan van negen auto's, werd het be vallige oor van koningin Sirikit getroffen door een van de wijsjes die stadsbeiaar- dier Leen 't Hart aan het carillon in deze toren ontlokte. Naar onze waarneming was zij de eerste die de melodie herken de en de naast haar gezeten prins Bern- hard in haar. vreugde liet delen. En ze had het goed gehoord, de bei aardier speelde een van 's konings com posities „Falling rain", letterlyk genomen gelukkig niét toepasselijk op deze zonnige rytoer, maar wel geslaagd als muzikale homage aan koning Bhoemibol, die im mers ook als „schlagerkoning" een zekere vermaardheid geniet in de wereld van de lichte muziek. Gelukkig ontging deze muzikale groet uit het carillon ook de componist zelve niet en de Thailandse vorst had er zicht baar plezier in. Leen 't Hart had overigens nog meei Thaise noten op zijn zang, zodat ook nog twee Koninklijke composities, „Love spring" en „Oh, I say" uit de galmgaten tuimelden en deze rijtoer verder r kaal omlijstte. Een goede beurt Delft, daar was iedereen in het gevolg het wel over eens. Edoch, dit rijkelijk in vlaggen gestoken Delft heeft zich ook anderszins van beste zijde laten zien en dat de route te gelijkertijd langs vrijwel alle studenten sociëteiten liep was kennelijk niet hele maal toevallig. De Thailandse gasten kon- zo tevens duidelijk waarnemen, da' Delft ook studentenstad is. De zesduizend studenten die de T.H. rijk is, maakten derhalve een niet onaanzienlijk deel van de belangstellenden uit. De techniek en de historie gingen bij dit bezoek aan de Prinsenstad trouwens hand in hand en kregen gestalte in het bezichtigen van het Waterloopkundig La boratorium en het gebruiken van het noenmaal (aangeboden door de regering) het Prinsenhof. Het gezelschap kwam omstreeks tien voor elf aan bij het labo ratorium. waar de burgemeester, de heer D. de Loor en ir. H. J. Schoemaker. direc teur van het laboratorium voor de begroe ting gereed stonden. In de bestuurskamer werden achtereen volgens voorgesteld prof. ir. F. M. C. Berkhout, secretaris van de Stichting Wa- terlooDkundig Laboratorium, dr. ir. F Q. den Hollander, president-curator van de en prof. dr. R. Kronig, de rector- magnificus. In de bibliotheek gaf ir. Schoemaker :n uiteenzetting over het werk-var laboratorium, waarna een rondgang volg de. En zo zagen we even later het hoge gezelschap zich „inschepen" op de twee onder een kraan hangend platfprm om aldus zwevende boven het .water van de ingenieus gemodelleerde Europoort een natuurgetrouw mogelijk beeld te krij- van de uitbouw tot ver in zee van de tweede havenmond Hoek van Holland; de mammoethaven voor superschepen, inclu- (Van onze parlementsredactic) T^r is geen sprake van een omvangrijke •*-J ontsnapping uit de verpiegingsin- richtingen, heeft minister Beerman op schriftelijke vragen, die van het Tweede- Kamerlid Van den Heuvel (k.v.p.), ge antwoord. Op 22 september bedroeg het aantal ter beschikking van de regering gestelde personen, wier opsporing werd verzocht, 47. Hiervan waren 18 uit verplegingsin- riohtingen ontvlucht, 9 die proefverlof hadiden gekregen maar zich aan het toe zicht hebben onttrokken, 14 aan wie voorwaardelijk ontslag uit de verpleging was verleend en over wie de rechter de terbeschikbaarstelling had uitgesproken, maar die ten tijde van de uitspraak reeds voortvluchtig waren en nog niet konden worden gevat. Van de 18 personen, die uit verole- gingsinrichtingen zijn gevlucht, zijn bo vendien 4 gevallen begrepen, die reeds er dan 4 jaar spoorloos zijn. De mi nister wijst er nog op, dat het aantal hen, wier opsporing is verzocht, zeker niet uitzonderlijk hoog is in ver- afgelopen aangekondigde verwisseling val aandelen N.V. Eleefcromotorenfabrid Dordt tegen aandelen Willem Smit Transformatorenfabriek N.V. staal tot uiterlijk op 11 november open bij Amstordamsche Band en de Twentse!' Bank. De ruilbasis is f 3000 aandelü Dordt tegen f 2000 aandelen Smit wind delend over 1960/61 plus f 135 contan' Uiterlijk 16 november wordt medege deeld of het bod zal worden gestand ge daan. Voorwaarden zijn voldoende melding en aanvaarding op de jaarve» gadering van Smit op 9 november statutenwijziging, waarbij een bestuur wordt ingesteld. De direct* Smit zal daarin vertegenwoordig zijn. Twee commissarissen van worden commissarissen van Smit gekeerd worden commissarissen va commissarissen van Dordt. Volgens bd bericht is er grote verwantschap tusse de transformatrren an Smit en de elek' I tramotoren en generatoren van Dordt Het exploitatiesaldo van Dordt was j3 het eerste halfjaar f 562.'24 (geheel 1$ f 1,07 miljoen), de winst f 159.231 (314.3l0i üh. M. Smolders, Zoeterwoude. het dividend 8 gelijkiing met de cijfers De maatregelen, diie in mei tegen de ontvluchtingen werden aangekondigd, hebben volgens de minister een gunstig effect gehad. Verder ligt het in het voornemen nog enkele technische ver beteringen aan te brengen, in het bij zon-der voor wat betreft de opsporing. Bcncluxhandel: De uitvoer van de Be nelux bedroeg in augustus f2059 (vorig jaar 1757) min., de uitvoer f1772 (1552) min.; de inwendige handel beliep: uitvoer uit Nederland f183 (147) min., de invoer f213 (181) min. Westduitslands goudreserves stegen in de week tot 14 oktober-met f55,1 miljoen tot f 10.940 min., de reserves aan conver teerbare deviezen met f71,4 min. tot f 23.547,2 min. sief een op volle toeren werkende machine. Op even aanschouwelijke wijze kn men het getijmodel voor het Deltagebi te zien en de eveneens op schaal naj bouwde golfbrekerhaven voor Turfc ai kortom alles wat ons land voor nation: en internationaal gebruik aan watervn ken op dit ogenblik maar in studie hes Dit stuk technisch kunnen van het H terloopkundig Laboratorium kreeg voe de gedetailleerde aandacht van Thailan jonge koning, die er zijn ogen op uitke en zich uitvoerig liet inlichten. De hierboven al aangegeven rijtoer, aansloot op het. bezoek aan het laboS torium, liep ten slotte uit op het aloc Prinsenhof, waar de Delftse Student Weerbaarheid op de binnenplaats de ei dë wacht had betrokken. Na het gebruik! van het noenmaal zetten de hoge gast q koers naar Rotterdam, waar zij tot h|to vijf zouden verblijven. Vanmiddag hebben de Thailani gasten ruim anderhalf uur door^aj' bracht in Rotterdam. Ook daar w het welkom bijzonder hartelijk. het stadhuis ontvina burgemeesl mr. G. E. van Walsum Kconi Bhoemibol en koningin Sirikit het Nederlandse koninklijke paar 1 Later qd de middag volgde bezoek aan het hospitaalschip J- He 1 ri Dunant en aan de Euromast. Amst. Bank treedt op tegen Socrates Op vordering van de Amsterdamse! Ti Bank is het faillissement uitgesproki van de heer N. den Besten, financi te Amsterdam, en tevens is voorloi surséance van betaling verleend aan B' N.V. Socrates, een bouwmaatsphapj fl( waarvan de heer Den Besten de eni aandeelhouder was. "'c Deze N.V. was weer aandeelhoudsi Y° van een twintig N.V.'s, o.a. het Sca fn theater te Rotterdam, hetwelk tbs langdurig is verhuurd aan Cinerai Cinerama schijnt geen gevaar Ook was er een belang bij de Haco.' De vordering van de A.B. op de hf Den Besten bedraagt ongeveer twee tl lai maar bij de vorderingen op Socrates zjj t~ grote bedragen gemoeid, die men op rui l tien miljoen kan stellen. Dat dit bedt zo hoog opgelopen is nadat in decemb ren onderdirecteur heenging omdat t aan Socrates voor enkele miljoenen kr •lieten had verleend, is een gevolg vt sindsdien getroffen veiligheidsmaatrefl ten. De bank moet namelijk veilige et ste hypotheken hebben overgenomen de handen vrij te hebben ten aanzti van de oorspronkelijke vorderingt Men mag wel verwachten, dat deze een hypotheken gedekt zijn. Wat de overij vorderingen betreft, is de heer Den Be ten van oordeel dat deze gedekt zij: maar dat moet men nog afwachten, Slachtoffers lagen drie kwartier op de weg WASSENAAR. Tussen Zevemaar Duiven is zaterdagmiddag de 18-jarig E'llen Jochems, u<it Wassenaar, ouds dochter van mr. H. Jpchems, één ds eigenaars van Duiindigt, verongelukt, Z was met haar verloofde, de Oostenrijks B. Strohmenger, in een sportwagen fl weg naar Wuppertal, waar de heer Stro! menger een betrekking zou aanvaarde Met een snelheid van ongeveer 95 kik meter wilde zij een bestelwagen doch toen zij naast deze auto gekome was. week deze eveneens naar links ln een Lnhaal-manoeuvre De kleine sP< wagen werd van die weg gedrukt en t ste tegen een boom. Mejuffrouw Jochee was op slag dood, haar verloofde zwaar gewond. Door ccn misverstand duurde het ons' veer drie kwartier voordat een amb: lanec-auto op dc plaats des onheils ani veerde. Men verkeerde in dc vcrondei stelling, dat dc gewaarschuwde mart chaussce dc portier van het r.k ziekt» huis in Zevcnaar om een ziekenwagen h»i verzocht. Dc portier ontkende dit nadtr hand. Toen riep men dc hulp Arnhemse GGD, die snel ter plaatse wit Zaterdagavond nog is het misversta^ door do betrokken instanties bcsproktt EMF Dordt en Smits T ransf orniatoren De

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4