ïlicuiue £diisrije (fiaurant Commentaar DEBRE WINT maar oppositie groeit Spanning in Teheran neemt toe NIEUWS in één oogopslag- Friso vergaan - voor 6 man weinig lioop Rahman stelt overdracht van Nieuw-Guinea voor DINSDAG 25 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steemsfcraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12005 CHR1STELIJK-NATIONAAL PAGBLAD vStant»csUcb is ghtbUota tngn fwrt ia Ugljeaspotf EERSTE KAMER PROBLEEM? Zie pagina 5 Drie van de vijf mensen in onze wereld sterven nog altijd van de honger. Dat is een schandelijke situatie, waaraan wij, hier in het westen, veel kunnen doen. Met onze bijdrage op giro 100200 van de Anti-Honger-Actie, Den Haag. De Franse Nationale Vergadering heeft een motie van wantrou wen verworpen. Dat betekent, dat president De Gaulle kan voortgaan met de verwezenlijking van zijn plan om van Frank rijk een zelfstandige atoommacht te maken. In Oss staken vijftienhonderd man. Zij zijn boos, omdat de directeur van hun onderneming heeft geweigerd de uren, waar in zij vorige week staakten om een tariefregeling, door te betalen. Het N.V.V. heeft van de actie afstand genomen. Het Vorstenpaar van Thailand heeft gisteren kennis gemaakt met Nederland. In Amsterdam en Den Haag waren er enkele plechtigheden en vandaag waren Delft en Rotterdam aan de beurt. Niet internationalisering van Nederlands Nieuw-Guinea, maar feitelijke overdracht aan Indonesië schijnt de „oplossing" te zijn, welke de premier van Malaya voor het vraagstuk heeft gevonden. Schepen en vliegtuigen zijn vanmorgen weer begonnen met het zoeken naar de vijf bemanningsleden van de gisteren op de Noordzee vergane Nederlandse kustvaarder Friso. Alleen de eerste machinst kon gisteren worden gered. EINDE in zicht Er lopen heel wat grap jes over die „golf spelende president" en een foto als deze geeft daar ongetwijfeld voedsel aan. Ge ziet president Eisenhower, een brede lacih op zijn sympathieke gezicht, geheel gekleed voor zijn geliefde spel. Kort daarvoor had hij in San Diego een grote rede voering gehouden, tijdens een lunch in de open lucht, een nogal felle speech in het kader van de verkiezingscampagne. Daarna had hij zich ge haast naar een gereed staande helikopter, had Zich in het vliegtuigje al verkleed en zodoende was hij gereed voor het spel toen de wielen van het toestel tot stilstand waren gekomen op de banen van de EDdoraido Golf Club in Palm Springs-Florida. Hij wil de geen minuut ver liezen. Tegenstanders zullen wel licht zeggen: „Hij wil zich geen minuut langer met de staatszaken bezig houden dan strikt nodig isEn zij laten niet na daarbij te wijzen op de zwakke plek ken dlie ook de periode- Eisenhower gekenmerkt hebben. Dikwijls meer sug gererend dan bewijzend dat het één, de „golfspelende president", verband houdt met hot ander, de zwakke plekken. Voor- en tegenstanders zijn meesbal niet de meest objectieve beoordelaars. In feite is de krant dat ook niet, want ook redacteuren van een krant zijn geen „neutrale" wezens, die zich zelf kunnen uitschakelen bij het schrijven van commen taren en artikelen. Maar een goede, onafhankelijke krant heeft wel dit voor dat zij begint met de feiten te geven, de feiten waaruit men commentaar gaat peu ren. En een goede krant zal ook wijzen op menselijke factoren, zal in dit geval begrip opbrengen voor het feit dat een Eisenhower ver langt naar het einde van de haast onmenselijk zware taak die hij al zo lang op zijn schouders torst. Nee. een krant wordt niet geschreven door „neutrale wezens". Realiseer u dat bij de keuze van uw krant. Kies een krant die past in uw gezin. Dat is onze krant. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewüs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) krijgt Goudswaard vijftien jaar in Kairo De Nederlander Meewis Gouds waard is door een Egyptisch gerechts hof te Kairo veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Ook de Italiaan Paciallo, die samen met Goudswaard heeft terecht gestaan op 'beschuldi ging van spionage voor Israël werd veroordeeld tot vijftien jaar. Tot tien jaar gevangenisstraf werden veroordeeld de Italiaan Raimondo di Pietro, de Duitser dr. Fritz Kate en de Griek Nicola Coys. Het hof bevestigde de doodstraf, die was geëist tegen drie Egyptenaren, ter wijl acht Egyptenaren werden veroor deeld tot dwangarbeid van maximaal tien jaar. De enige vrouw, een Egypti sche, die in het proces terecht stond, kreeg zes maanden gevangenisstraf. Dr. Kaizz kreeg naast zijn gevangenis straf een boete van 1000 Egyptische pon den, ook Di Pietro moest een kleine 10.000 gulden boete betalen. De zesjarige Henk de Ruiter uit Gel- derma'lsen is gisteren onder een mei bieten geladen trekker geraakt en om het leven gekomen. DE Franse Nationale Vergadering heeft vannacht de motie van wan trouwen tegen de regering, wegens haar plan om een zelfstandige atoommacht te maken, verworpen. De motie kreeg 207 stemmen, zeventig minder dan de absolute meerderheid die vereist was om de 21 maanden oude regering van Michel Debré te doen vallen. De oppositie bestond uit socialisten, radicalen, enige katholieken (M.R.P.) en conservatieven, de negen communisten en enige Algerijnse afgevaardigden. De verwerping betekent automatische i geïsoleerd land kan zichzelf niet verde- goedkeuring door de assemblee van het' vijfjarenplan om Frankrijks onafhanke lijke kernmacht te bouwen, een plan dat bijna twaalf miljard frank zal kosten. De positie van president De Gaulle is door de verwerping van de motie versterkt, aangezien hij de ontwerper is van het program. Zijn waarschuwing in Menton, dat hij geen ongepaste druk op de rege ring, die verantwoordelijk is voor de po litiek van het land, zou toelaten, heeft een aantal afgevaardigden beïnvloed, die tegen De Gaulles Algerijnse politiek zijn. maar zijn positie op het ogenblik niet in gevaar willen brengen. Het Is bü de stemming en ook bü het debet.dat daaraan voorafging, echter dui delijk geworden dat zich in de Nationale Vergadering een heterogene, grote en strijdbare oppositie heeft gevormd. De vergadering heeft zich al twee keer eer der uitgesproken over moties van afkeu ring. maar deze kregen niet meer dan 109 en 122 stemmen. De meeste afgevaardigden die tegen de huidige motie stemden, wilden de buiten landse politiek van de regering en in het bijzonder haar Atlantische en Europese aspecten, veroordelen. Bijzonder scherp was oud-premier Guy Mollet (soc.), die in '58 De Gaulle heeft gesteund toen deze aan de macht kwam. Mollet beschuldigde de president er nu van dat hij de Euro pese eenheid in gevaar brengt. „Als op de weg wordt voortgegaan, zul- ernstige dingen gebeuren. Een Machinist alleen in reddingboot VANMORGEN om zeven uur is het zoeken naar de opvarenden van de 399 ton metende Nederland se kustvaarder Friso, die gisteren voor de Deense kust is vergaan, door zeven schepen en twee vlieg- boten van de Deense marine voort gezet. De Friso, die geladen was met cokes, is in een storm (windkracht tien) omgeslagen. Van de zeven op varenden is er één, de eerste machi nist, gered, de anderen worden nog vermist. De machinist, de heer Dijk stra, vertelde dat hij, toen het schip kapseisde, alleen in de enige red dingboot is gesprongen. Van het lot van de rest van de bemanning wist hij niets. De Duitse vrachtboot Ed mund Halm vond hem, toen hij op de omgeslagen sloep ronddreef. Twintig schepen hebben tot gister avond elf uur gezocht naar drenke lingen. Het Duitse schip Anita Thys- sen heeft getracht een bemanningslid, dat zich op een houten luik drijvende hield, aan boord te krijgen, doch slaagde hier niet in. De man greep wel de hem toegeworpen lijn waar mee hij aan boord zou worden ge hesen, doch enkele seconden voordat hij in veiligheid zou zijn geweest, liet hij los en verdween in de golven. De Friso was eigendom van de heer J. Klugkist, directeur van de Irish Kort geding om naam van ochtendblad De directie van het Algemeen Dagblad in Rotterdam heeft bij de president van de rechtbank in Amsterdam een kort ge ding aanhangig gemaakt tegen N.V. Ar beiderspers (Het Vrije Volk) in Amster dam, zulks naar aanleiding van de uit gave Algemeen Ochtendblad van dit be drijf. Het Algemeen Dagblad meent dat de N.V- Arbeiderspers zich aan een onrecht matige daad heeft schuldig gemaakt door aan de uitgave een naam te geven, die verwarrend kan zijn voor he* publiek. Zij verzoekt de president de N.V. Ar beiderspers te verplichten deze naam te wijzigen. Het kort geding zal 3 november Ongeluk. Gisteravond is op de ver keersweg Den Ham-V roomshoop de 22-jarige bromfietser G. J. M. uit Den Ham onder een auto gekomen. Hij was op slag dood. Shipping Company in Dublin. De heer Klugkist is afkomstig uit Huizum (Fr.) Het schip was daar ook gere gistreerd. digen", zo waarschuwde hij premier Debré. Minister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville diende de oppositie van repliek. Het merkte op, dat de noodzaak om Frankrijk uit te rusten met atoom wapens niet wordt bestreden, doch dat de regering wordt verweten dat zij niet tracht deze bewapening binnen een Eu ropees kader te verwezenlijken. „Een Europese kernbeweging, maar met wie?", vroeg de minister zich af. „Iedereen weel dat Engeland hiervoor nooit heeft gevoeld. Duitsland wordt gehouden aan verbodsbepalingen die het zichzelf heeft opgelegd en die vastge legd zjjn in de overeenkomsten van 1954" „De regering heeft nooit gezegd", zo vervolgde Couve de Murville, „dat wan neer Frankrijk eenmaal atoomwapens heeft, het mogelijke gebruik daarvan niet in samenwerking met andere landen en binnen het kader van de NAVO zal geschieden. Dit is wat nu gebeurt tussen het Ame rikaanse strategische luchtcommando en het Britse bombardementscommando. Dit is wat ook wij van plan zijn als onze vrienden in Londen en Washington er mee instemmen". Minister Couve de Murville wees op de dreigementen van Chroesjtsjef om trent een crisis tussen Oost en West in het komende voorjaar. Zowel hij als premier Debré gaven als hun mening te kennen dat Frankrijk dan zijn eigen rol zal moeten kunnen spelen. En onder wie kan dit beter, aldus Couve de Murville, dan onder de man die ons land heeft gered (De Gaulle). Die laatste opmer king had nogal wat protestkreten uit de oppositiebanken tot gevolg. Hedenmorgen hebben Koning Bhoemibol en Koningin Sirikit in de ambassade van Thailand in Den Haag de Thaise kolonie ont vangen. Koningin Sirikit zag er weer betoverend uit, ditmaal in een strak blauw ensemble. Het Koninklijke paar werd met vele geschenken verrast, waaronder een miniatuur-draaiorgel en pop pen in klederdracht. Twee wachtmeesters vrijgesproken Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend in hoger beroep conform de eis twee geschorste wachtmeesters van de verkeersgroep Amsterdam der rijks politie, de 47-jarige W. S. en de 46-jarige J. M. de V. vrijgesproken van het hun ten laste gelegde: aannemen van giften van verkeersovertreders om in striid met hun plicht te handelen. De recht bank had in eerste instantie S. en De V. veroordeeld tot resp. 6 en 4 maanden gevangenisstraf. Dr. Lindt, hoge vluchtelingen, heeft medegedeeld dat het aantal vluchtelingen in Europese kampen nog 13.800 bedraagt, tegen 85.500 in 1955, waarbij er de afgelopen jaren nog 170-000 zijn gekomen. Koning Bhoemibol en koningin Sirikit hebben gisteren in het Rijksmuseum te Amsterdam de Nederlandse schilderkunst be wonderd. Gisteravond was er het galadiner in Huis ten Bosch, vandaag een receptie van de Siamese ambassade, een bezoek aan Delft en Rotterdam en van avond een galaconcert in het Scheveningse Kurhaus. Meer over dit alles elders in dit blad. "DETEKENT de verwerping door het Franse parlement van de tegen hem gerichte motie, dat De Gaulle de handen vrij gekregen heeft? Zeker, de weg is vrij naar wat hij zich heeft voorgesteld. Om namelijk van Frankrijk atoommacht te maken. Zulks is een belangrijk onderdeel van De Gaulles politiek, welke er im mers op gericht is, het aanzien van Frank rijk in de wereld te herstellen. Daaraan moet de beschikking over het atoom het hare bijdragen. Maar de handen vrij? De problemen zelf zijn er niet dichter door bij een op lossing gekomen. Algerije blijft een pro bleem en wat het atoom betreft, gaat de vraag rijzen, of de eenzelvigheid van een De Gaulle niet ook anderen tot een een zelviger politiek zal gaan verleiden. Duitsland verkeert in de voor de hele wereld gelukkige omstandigheid, dat daar een man als Adenauer aan het hoofd staat, die over de samenwerking der vrije wereld, ook de samenwerking van Euro pa, positiever denkbeelden heeft dan D# Gaulle. Maar wat, nu Frankrijk een atoommacht worden gaat? Zal, herhalen wij. dit ook niet anderen, Duitsland bij voorbeeld, tot een eenzelviger politiek ver leiden of desnoods nopen? Duidelijk is, dat de verwerping van de tegen De Gaulle gerichte motie ook door nevenmotieven is ingegeven. Men moet aannemen, dat de bezorgdheid In Franse politieke kringen over het beleid van de President groter is dan uit de cij fers blijkt. Maar wat wilde men? Het parlement is een tamelijk machteloze aangelegen heid geworden. En terwijl het parlement beraadslaagde, wierf de President de instemming van het volk, daarmede het parlement de indruk bijbrengend dat het, indien het anders besliste, nog nauwelijks geacht kon worden het volk te vertegen woordigen. Ook wij zijn van mening, dat voor net ogenblik De Gaulle voor Frankrijk de beste keus is. Maar dat zijn politiek op bepaalde punten niet voor verbetering vatbaar zou zijn, valt allengs moeilijker staande te houden. Tenzij hij. Frankrijk weer omhoog ge stoten in de vaart der volken, zich weer tot Europa wendt. Maar het is een omweg, en de vraag is, of Europa dan nog dezelf de gezindheid heeft om zich te laten ontmoeten. JÉ 'ET WEER in West-Europa blijft on der invloed van een lagedrukgebied centrum boven zuid-west Engeland is gelegen- Om deze depressie heen stroomt ook de komende 24 uur zachte oceaanlucht via Frankrijk naar onze streken, Randstoringen veroorzaken plaatselijk i de V.N.-de vandaa premier Toenkoe Abdoel Rahman New York komt „met goede hoop de kwestie Nieuw-Guinea op te lossen". Volgens de'woordvoerder zal de premier geen concreet plan voor de oplossing van het probleem Indienen, maar hij is wel „zeer optimistisch" over de mogelijkheid de kwestie op de Assemblee af te wikke len. Hü schijnt Nieuw-Guinea op bepaalde voorwaarden onder Indonesisch beheer gesteld willen zien. „Daar Indonesië sterk gekant is tegen het onder beheer stellen van de V.N. van Nieuw-Guinea, heeft Malakka een manier gezocht, waarbij het gebied met toestem ming van Nederland aan Indonesië over gedaan kan worden", aldus de woordvoer der. Volgens de woordvoerder zal Rhaman volgende maand op weg naar Italië, waar hij een staatsbezoek zal brengen, waar schijnlijk een bezoek aan Nederland bren gen. Premier Rahman zal van3 tot 5 no vember de Assemblee bijwonen en een onderhoud hebben met Hammarskjöld. Volgens de woordvoerder is Rahman ernstig verontrust over de mogelijkheid van een openlijk conflict tussen Neder land en Indonesië over de kwestie Nw.- Guinea. Hij zei dat een mogelijke op lossing van het vraagstuk „nog diep ge heim is en tussen Malakka en Indonesië slechts op hoog niveau besproken wordt". Hij zei dat er geen hoop voor de Neder landers bestaat dat zij bij een eventueel voorstel om Nieuw-Guinea onder V.N.- beheer te stellen, de noodzakelijke twee derden van het aantal stemmen behalen. Volgens de woordvoerder staan de Afro- Aziatische landen vrijwel zonder uitzon dering aan de kant van Indonesië. Amerikaans contract met Indonesië De Foster Wheeler Corporation heeft ïn contract met de regering van Indo nesië voor de bouw van een kunstmest- fabriek ter waarde van f 115 miljoen op Sumatra geannuleerd. Reeds sinds de sluiting van het contract in mei 1959 was de maatschappij gereed voor de uitvoe ring van het plan. doch Indonesië kwam niet klaar met de onderhandelingen over de opleiding van fabriekspersoneel en Foster Wheeler heeft daarom gebruik gemaakt van het recht om het contract en Jaar op te zeggen. regen met opklaringen tussen de «torin- Een dergelijk opklaringsgebied passeer de vannacht en vanmorgen ons land. De komende 24 uur zal er meer bewol king zijn, veroorzaakt door een rand- storing, die van Frankrijk over onze om geving zal trekken. In verband daarmede zal er tijdelijk weer regen vallen, waarbij de tempera tuur overdag door meer bewolking over het algemeen iets lager zal zijn dan van- De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere mlddagtemperaturcn. Over wegend matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 17.24 uur: i op 7.23, ondei maan op 13.33, onder 22.45 uu 27 oktober Eerste Kwartier c HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt Twen the Eindlh Zd.-Urob Grenoble Nico BorltJn Frankfor MünehoD ZUrieh Genéve gh. bew. gh. bew. 16 10 0.3 TAE POLITIE heeft gisteren nieuwe Japanse de wacht bij het zie- deur. kenhuis, waar de keizerin Pcrzië haar baby ter gen van de keizerin het hek van de Sjah, prinses Sjanaz willen zien", zei een gesluier- het ziekenhuis zal bin- op de 27ste in 1940 en kei- de vrouw onder de menigte, is met Perzische zerin Farah op de 14de. wereld zal brengen, versterkt, eenvolging begon zich van- jren woordvoerder De Limousine van de keize rin staat bij het Ekhtesasi- paleis, waar Farah rust neemt en met haar privé- secretaresse haar post door ziet, gereed voor de rit naar het ziekenhuis. morgen een menigte te men bij het ziekenhuis de vereniging moederhulp en ongeveer 50 agenten in nieuwe blauwe uniformen patrouilleerden door de straat. De politie deelde ook „maar ik wil ook, dat zij ziet. Ik wil, dat zij weet, dat wij aan haar denken en dal De minister voor de volks- vi hof zeide, dat het erop lijkt, gezondheid, dr. Jahansjah njet anêen dat de baby morgen op de Saleh, die de verlossing zal erjaardag v£(n de Sjah, het verrichten, leek zich geen i. Dit zou zorgen te maken over de op- voorteken handen zijnde blijde gebeur- levenslicht zal als een gunstig worden beschouwd. Een andere vrouw, die vertelde dat zij drie dagen ziekenhuis had tenis. Hij bracht de morgen doorgebracht, zei: „Het helpt In oktober zijn in Perzië door met de bezichtiging van a|s je weet, dat anderen De Sjah die morgen 42 g<rk*eurde portretten van de Veel vorstelijke personen ge- een nieuw kantoorgebouw en je denken. Als de keizerin S,ah u,t om er JAK? boren: de Sjah ze,f en zij" 7°UJe keizeKrin 7°eg na het de versieringen en de lichten Ce te Sieren. mirlH-xriiiii" Kp7nnL-nn jaar wordt, werkt in zijn ka mer naast die van Farah ontving daar gisteren de De zijstraat, waar de wa- raf op "de 26ste," de winkels mee te sieren, tweelingzuster, prinses Asj- middaguur bezoeken. ziet, zal zij weten, dat wij dochter „Ik heb de keizerin altijd verheugd zijn om haar. Tegen de 51-jarige metaalbewerker Paul Thomanek is voor een Westduitse recht bank levenslange gevangenisstraf geëist, wegens het „uit louter moordlust" deel nemen aan het vermoorden van gevange nen in het concentratiekamp Buszacz. Het aantal doden als gevolg van de wer velstorm die Oost-Pakistan heeft geteis terd, blijkt ongeveer zesduizend te zijn, aldus is gisteren officieel medegedeeld. Buren hebben gisteren de 71-jarige vishan delaar J. H. Teeuwissen in Huizen leven loos in zijn woning aangetroffen. De man bleek door kolendamp om het leven te zijn gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1