Kremlin zwijgt over Smirnofs gedrag Vorming bijstandscorps voor Nieuw-Guinea Mislukte moordaanslag in Rotterdamse bar SNELFIX Het ei vermenigvuldigt zich 5 LEVEN IETS DUURDER Het landelijk prijsindexcijfer van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders gaf van half augustus tot half september een stijging te zien van punt. Het cijfer inclusief a.o.w. steeg van 127 tot 128 en het cijfer zonder a.o.w. liep op van 122 tot 123. Duurder werden aardappelen, fruit, eieren, vaste brandstoffen, bloemen en kleding. Groente werd iets goedkoper. MILITAIRE HULP BIJ OOGST De minister van defensie heeft 400 a 500 militairen van de luchtdoel artillerie, de genie en de veldartillerie toestemming gegeven met ingang van dinsdag hulp te verlenen bij het aardappeloogst op Overflakkee en de Zeeuwse eilanden. Met het Landbouwschap is overeenstemming be reikt over de huisvesting en voeding van de militairen. Het Landbouw schap draagt de kosten, het leger zorgt voor vervoer. AMERIKAANSE ONDERMINISTER De Amerikaanse onderminister van marine, Fred. A Bantz, is voor een tweedaags bezoek in ons land aangekomen. Verschillende autoriteiten waren ter verwelkoming op Valkenburg aanwezig. Vanmiddag ging de onderminister van Valkenburg naar Napels, waar hij de Amerikaanse zesde vloot zal bezoeken. V.S. kunnen liet zonder kernwapens stellen De Amerikaanse minister voor het le ger, Wilber M. Brucker, heeft verklaard dat zijn land thans de wapens bezit die nodig zijn om te voorkomen, dat een oorlog op beperkte schaal uitgroeit tot een strijd met kernwapens. Hij sprak van een „verbazingwekken de nieuwe granaatwerper van alumi nium", die de vuurkracht van de in fanterist aanzienlijk vergroot cn van zeer precieze geleide projectielen en ra ketten. „Alle luchtdoelgeschut is op non-actief gesteld", aldus de minister. „Het is vervangen door raketten die elk vliegtuig, op iedere hoogte en bij elke snelheid kunnen neerhalen". Vijfde tv-debat Kennedy-Nixon Richard Nixon, republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zich in een telegram aan zijn de mocratische tegenstander John Kennedy bereid verklaard tot een vijfde televisie debat. Hij stelde voor, dat er o.m. een volledige discussie wordt gehouden over de Amerikaanse politiek tegenover Cuba en dat de kandidaten voor het vice- presidentschap, Henry Cabot Lodge en Lyndon Johnson, aan het debat deel nemen om hun opvattingen weer te geven omtrent het ambt dat zij willen bekleden. Kennedy heeft direkt geantwoord, dat hij gaarne met Nixon voor de televisie over de Cubaanse kwestie wil spreken, maar hij vraagt het debat niet tot dit vraagstuk te beperken en hij voegt e toe, dat zijn uitlatingen over Cuba Iraaid zijn. Hij had zich nooit uitgesproken voor Amerikaanse interventie op het eiland, in strijd met internationale plichtingen. Alles zou binnen de perken van het internationale recht dienen te geschieden. Zondagavond heeft een vrouw Kenne dy een glas whisky in het gezicht ge gooid. Dit gebeurde, toen Kennedy in een open auto naar de gehoorzaal van Mil waukee reed voor het uitspreken van een rede. Kennedy veegde zijn gezicht schoon, pakte het lege glas en gaf het de vrouw terug met de opmerking „Hier is uw De staking van 61.000 arbeiders va General electric cy in New York, die drie weken heeft geduurd, is zaterdag ge ëindigd. Er is een nieuwe c.a.o. afge sloten Verplichtingen V.S. worden nagekomen Het zal wel altijd een raadsel blijven waarom deze poes een toevlucht zocht in een vogel- voederkastje in een van de bui tenwijken van Hamburg. Liet de verzorging thuis te wensen over? Was het er misschien te druk of plaagden de kinderen? Of was het zomaar de wens om er eens uit te komen en vanaf deze spe ciale plaats de wereld gade te slaan? Hoe het zij: met geen vriendelijk woord en evenmin met dreigementen was poes-lief eruit te krijgen 'Karei Doorman" laat matroos in Sydney achter De Nederlandse matroos A. M. (22) 'an het Nederlandse vliegdekschip Ka- rel Doorman, is vandaag in de Austra lische stad Sydney weer in voorlopige hechtenis gegaan onder beschuldiging de scheepsjongen Alfons Nicholas Vil- lanueva, 25, vermoord te hebben De politierechter heeft bevel gegeven M. tot 1 november in voorarrest te hou den zonder borgstelling. De politierechter, Don Goode zei, zich tegen borgstelling te verzetten omdat er geen verzachtende omstandigheden zijn. Communisme van Cuba steeds duidelijker Het communistische van het regime van Fidel Castro treedt steeds duidelij ker aan het licht. Nu weer is de pre sident van de Centrale bank van Cuba voor een reis van anderhalve maand naar Praag, Moskou, China, Noord-Ko- rea en Oost-Duitsland vertrokken. Verder heeft minister Carlos Olivares in heftige bewoordingen tegengesproken dat er in Cuba vliegtuigen zijn die ten onrechte Amerikaanse kentekenen heb ben. In Amerika vreesde men dat de vliegtuigen zouden worden gebruikt voor een actie waarvan men de V.S. de schuld zou kunnen geven. Ook Peking is voor vreedzame strij d De regering van Rood-China heeft in een opvallend „braaf" telegram aan de Russische leiders zich nu ook verklaard voor een vreedzame strijd met de „ka pitalistische" wereld. Tot nog toe had Mao zich verzet tegen de opvatting van Chroesjtsjef dat de communistische lan den sterk 'genoeg zijn om zonder oor log het Westen ten val te brengen. Te vens erkende Mao in het telegram het Russische leiderschap over de commu nistische landen, w nieuw geluid is. Dalai Lama schrijft Hammarskjoeld De 24-jarige Dalai Lama. de geeste- Rjke leider van Tibet, die in ballingschap in India leeft,heeft in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld de suggestie gedaan, dat de sowjetunie het herstel van de vrijheid in zijn land zal steunen op grond van haar eigen voor stel voor onmiddellijke onafhankelijkheid voor gekoliniseerde volken. Commu nistisch China had Tibet tot een geko loniseerd land gedegradeerd. De Dalai Lama zegt, dat er vrijwel elke dag vluchtelingen uit Tibet binnen komen in Nepal, Bhoetan, Sikkim en India. Op het ogenblik zijn er meer dan 43.500 vluchtelingen, die verklaard heb ben, dat de onderdrukking in geen enkel opzicht is verminderd. Verbetering rechtszekerheid tenaren op Nieuw-Guinea zal een einde komen, zo heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, op een persconferentie in Hollandia beloofd. De regering heeft namelijk besloten een z.g. bijstands corps te vormen, waarin alle amb tenaren-Nederlanders zullen worden opgenomen. De bedoeling hiervan is, dat zij een status zullen krijgen die in materieel opzicht overeenkomt met die van de ambtenaren in Nederland Bij beëindi ging van hun werkzaamheden krijgen zij een gegarandeerde overtocht naar Nederland; ook ontvangen zij recht op buitenlands verlof, wachtgeld enz. De Wilde schietpartij in drukke zaak Twee bezoekers getroffen (Van een onzer verslaggevers) 'n ernstig overspannen toestand - heeft de 37-jarige Rotterdamse lasser J. R. zaterdagnacht gepro beerd zijn 26-jarige vrouw, van wie hij gescheiden leeft, met een pistool neer te schieten in de Old City bar aan de West-Kruiskade. In het wilde weg schoot hij vijf kogels in de richting van het buf fet, waaraan vele bezoekers zaten. Het zesde schot ketste, omdat een huls bleef steken. Twee bezoekers werden getroffen. Hun verwon dingen zijn echter niet van ernstige aard. De lasser had het pistool en dertien patronen in België gekocht om al dus heeft hij tegenover de Rotterdamse politie verklaard zijn vrouw, die als buffetjuffrouw in de Old City bar werkt, bang te maken. Staande in de deuropening schoot hij enkele malen in de richting van zijn vrouw. De kogels misten gelukkig hun doel omdat de buffetjuffrouw snel wegdook. 10 V BUISMAN P voor koffie op z'n best kruk was gesprongen en naar de te lefooncel rende om de politie te alar meren, werd onderweg in de linker kaak en oksel geraakt. De vrouw van de cassier, die zich achter de monteur verschool, werd niet gewond. Een andere kogel trof de twintig jarige matroos J. van Daele uit de Veldstraat in de linker onderarm. Bei de slachtoffers werden naar het Cool- singelziekenhuis overgebracht. Andere bezoekers van de bar over meesterden de lasser, nadat zijn pis tool dienst weigerde. Voordat hij de bar binnenging, had hij acht patronen in het magazijn gestopt. Vijf patronen had hij nog los in de zak zitten. De lasser is in het Rotterdamse hoofdbureau van politie ingesloten. Nog rechters in Beersheba Breng mij een bezem", riep de kin derrechter tot de verwonderde bode in de Israëlische plaats Beersheba en het woord richtend tot een als getuige gehoorde vrouw: „Getuige ik veroordeel u op beschuldiging uw zoon te hebben verwaarloosd tot het aanvegen van de rechtszaal met de bijzondere bepaling dat u hiervoor loon zult ontvangen uit de gemeen tekas. Dit geld zal moeten worden aangewend ter verrichting goede daad. Met dit Salomo's oordeel verloste de kinderrechter de vrouw van een af gelegde eed en haar zoon van zijn lange haren. Enige jongens stonden voor hem terecht, omdat zij een van hun speelmakkertjes hadden kaal geschoren. Alvorens vonnis te u>y- zen wenste de rechter te weten waarom de jongen zulke lange haren had. Zijn moeder, als getuige opge roepen vertelde dat zij tijdens een ernstige ziekte had gezworen bij be terschap het haar van haar zoon niet te zullen lateii knippen eer zij geld genoeg had om een goede daad te doen. Daar zij. echter zeer arm was was het haar van haar zoon, tot ergernis van zijn vriendjes, buiten sporig De rechter kon de vrouw niet bewegen geld van hem aan te nemen opdat zij daarmee haar eed kon inlossen. Zij was geen bedelares zei zij. Daar op kwam de rechter tot bovenver melde vreemde uitspraak. Er zijn nog rechters in Beersheba. soevereiniteit kan in Nieuw-Guinea rekenen, mits de zekerheid bestaat dat er geen Indone sische dreiginig meer is. Toekenning van zelfbestuur voor 1S70 achtte de mi nister te vlug en te onverstandig, ook omdat er op economisch gebied nog veel moet gebeuren. „Aan zelfbeschik king heb je niets zonder economische onderbouw", aldus de bewindsman. Voorts zei 'hij voornemens te zijn het contact tussen Den Haag en Hollandia te verbeteren. In zijn vertrouwelijk gesprek met de heer Wajoi heeft hij bepaaldelijk niet gezegd dat de streefdatum een der aller eerste dingen zou zijn, die van de Nieuw- Guinearaad worden voorgelegd. Daarover moet die raad zelf beslissen. J.H, aan, (bonte Kij, II Op 12 januari zal in Genève die een vriend van krankzin- In Argcntini in het huwelijk treden de 19 nigheid hadden willen genezen haai gevangen jaar oude Victoria Marone de door hem onder water te hou- van tien meter (jen. De man verdronk echter, van tien ton. Men had hem een uur onder Alvarez de Toledo y Gross gemaakt dat (31). A. F. C. de Casem 1 Radio-Moskou heeft bekend versie is van de reusachtige Ru-104 turboprop. Het nieuwe oestel biedt plaats aan 44 pas- ;aglers Het heeft een kruis snelheid van 800 h 850 kilomo- bro„., K=: *2™ "ffi gin in Zeeland, is eregrenadier van het gardebataljon grena diers geworden toen hij het r J™151"10 TI.e°ianC?,! In Courtin; ecu Ï"'L medegedeeid, dut de Verenigde bezoek 8brachl De c„mmissa_ plan^zijn hmy NAVIris kreeg een uniform als tast baar bewijs. Raoul Fernandez, de duwnaar van de crfg< van het Coca-Cola-fortui enkele dagen geleden aangifte heeft gedaan van diefstal juwelen en effecten met waarde heeft nu verteld, dat het 50.000 a 70.000 dollar ging. De effecten had hij hy vergeten een gelijk- ambtenaren komt "als in Nederland. Het wetsontwerp dat de vorming van het corps moet regelen, is thans aan hangig bij de commissie voor geor ganiseerd overleg in Hollandia en in studie bij de ambtenaren en hun vak verenigingen. De minister zei er op te vertrouwen, dat het parlement en het georganiseerd overleg zich tegen de voorgestelde regeling niet zullen verzet ten en er zich toe zullen bepalen slechts verbeteringen aan te brengen. Indien het stuk „niet onaanvaardbaar geamen deerd" bij hem terugkomt, zal hij een spoedige indiening bij de Kamer be vorderen. Ten aanzien van de z.g. de- ta-werkers (uit Indonesië gekomen Ne derlanders) zal de regering haar stand punt op korte termijn bekend maken. Wat een gesprek met Indonesië over de kwestie-Nieuw-Guinea betreft, was de minister sceptisch gestemd. Hij ziet weinig mogelijkheden om tot een her opening van het gesprek te komen, rikbare standpunt 1 donesië. Op verlening In- (Van onze correspondent in Bonn) De scène, die de Sowjetrussi- sche ambassadeur in de Bonds republiek, Andrei Smirnof, vrij dagochtend in de „Bcethovenhal- le" maakte bij de officiële ope ning van de „Afrika-week" hij interrumpeerde de rede van de Westduitse vicekanselier en mi nister van economische zaken prof. Ludwig Erhard en verliet onder het hoongelach van een aantal der 121 Afrikanen uit 24 Afrikaanse landen de zaal is nog steeds het politieke gesprek van de dag in de Bondshoofdstad. Het is opgevallen, dat het Kremlin van het incident maar nauwelijks mel ding heeft gemaakt. Men is het er vei- der wel over eens, dat de reactie van de Westduitse regeringschef dr. Aden auer, die onmiddellijk namens de re gering spijt liet betuigen spijt, zo zegt men, zowel over het feit dat am bassadeur Smirnof zo uit de diplomatie ke- pas was geraakt èn voor de om standigheid dat een zaalwachter (en niet een rechercheur) de diplomaat bij de arm greep en hem de zaal uitleidde de juiste is geweest. Op de woorden van de vice-kanselier „Er is geen erger kolonialisme en imperialisme dan het Sowjetrussische" heeft de kanse lier niets aan te merken. Advertentie VOX-SPOELWORM resultaat! cjj Karl Barth-weekend op Oud-Poelgeest In de serie weekends gewijd aan de theologie van Karl Barth op het kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest, zoals die naar voren komt in zijn Kirchliche Dog- matik zal op 10 en 11 december 1960 in het bijzonder aandacht worden geschon ken aan wat deze „Kerkvader der twin tigste eeuw" in zijn deel IV, 3 (2) heeft geschreven over de verhouding van ge meente en wereld. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam heeft voor dit weekend zijn medewerking toe gezegd. De leiding berust bij ds. J. M. Hoekstra, vormihgsleider van de Stich ting Oud-Poelgeest. Een onderneming in West- Duitsland heeft de zogenaamde skido's aan de markt gebracht, bij de vervaardiging waarvan onder meer polyester wordt ge bruikt. De skido's zijn een soort van waterskipontons, waarop men zich na geduchte oefe ning zelfstandig kan voort bewegen. Men meent in Bonn nu met zekerheid te weten, dat ambassadeur Smirnof niet op bevel van „hogerhand" handelde efi een excuus zocht voor een protest. Men gelooft veeleer, dat de ambassadeur op zijn eigen houtje zo tekeer is gegaan en dat hem dit in Moskou nogal kwalijk wordt genomen. Ten slotte zijn er op dit ogenblik in Bonn handelsbesprekingen tussen West- Duitsland en de Sowjetunie gaande, aan een bevredigend verloop waarvan Mos kou nogal een en ander schijnt te zijn gelegen. Men vraagt zich in politieke kringen af, of nu het reeds lang ver wachte ogenblik is gekomen, waarop am bassadeur Smirnof die irf de vier ja ren van zijn activiteit in Bonn weinig heeft bereikt van zijn post zal wor den teruggeroepen cn of hij zich met zijn optreden van vrijdag een glorieuze exit heeft willen verschaffen. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever W.-DUITSLAND n blauwe volkstelling. Tien uur lang en lengte ren alleen dc tellers op straat, i gewicht De 24-jarige Amerikaanse sodaat Davies die op 19 augus tus naar Oost-Duitsland is ge vlucht, heeft politiek asiel in ,e er'£?ra™.e de Sowjetunie gekregen. a.n g ,n Rusland zyn in een half jaar tijd 67 miljoen kinderen tegen kinderverlamming ingc- ent, met een uiteraard drie miljoen dollar Russjsch vaccin, dat in wezen eender is als het Amerikaanse. II Bij een vlucht over de An des zijn zeven stieren veronge- Staten plichtingen na te komen. Hij naar aanleiding van berichten als tig landen paar jaar |ukt dje jn paniek raakten, terwijl zij van Chili naar Ar gentinië onderweg waren. De giste- stieren worstelden zich door deur naar bulten en vielen ten blijven in verband met de te pletter. Het is in de natuur een betrek- biedt, alle eer aan te doen zodat i dier twee kleinere geval geweldige voordelen, want bij het deponeren van een zo groot aantal eieren in verschillende rup sen, zou de kleine wesp voor een taak gesteld worden die zij on- Trouwens, waarom zou een ei dat zijn, dat zij haar gehele eieren- doen? Is er een grote nakomeling- pakket zou moeten onderbrengen dieren ontstaan. En ook afzonder lijke cellen komen door celdeling, waardoor uit één grotere cel twee kleinere ontstaan, tot vermenigvul- wie u wilt wat meer daarmee is de kous af. Er zijn echter ook omstandig heden denkbaar, waarin het doel- tockomstig kroost va banque spe len, want de rups zou door een vogel opgegeten kunnen worden daarmede is de hele nakomc- i ei te leggen en dit lingschap in de vogelmaag ei zich door deling te laten ver- dwenen. Van al deze zorgen is de menigvuldigen. We denken hierbij sluipwesp verlost door in enkele niet zozeer aan slachtoffers slechts pasen en dergelij- één eitje te depo- ke feesten, waar- neren, waarna de bij het verschijn- IC eieren zelf wel sel van de zich M. vvll zorg dragen dat vermenigvuldigen- rm** het vercist® aantal de eieren niet on- H Fj M MjHW I nakomelingen welkom zou zijn wordt verkregen, voor mensen met i Deze methode is een zwakke beurs niet alleen in het maar we hebben belang van de het oog op zeer kleine sluipwespen, wesp, maar ook in het voordeel larven leven in slachtoffers van de rups. Want stelt zich die aanzienlijk groter zijn dan de eens voor dat de wesp duizenden volwassen rovers zelf. De wespen- eieren in even zovele slachtoffers moeder deponeert dan e«n ei in zou onderbrengen. Dan zouden a) een levende rups, die in verhou- die rupsen worden aangevreten tenslotte meer dan duizend ei- kernen kunnen voortkomen, waar uit even zovele larven tevoorschijn kruipen. Dit grote aantal wespen- lijk voorbeeld van doelmatigheid en economie! Over economie gesproken, weel dat de wetten op de prijsbeheer- Chroesjtsjef wil een betere sfeer Volgens de New York Times heeft de Russische premier Chroesjtsjef april genoemd als tijdslimiet voor een top conferentie over de Berlijnse conferen tie. Hij zou dit gezegd hebben tegen de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll. Chroesjtsjef zou bereid zijn de aanvallen op West-Duitsland te matigen teneinde een betere sfeer te scheppen voor de Duits-Russische be trekkingen. In Bonn weigerde men een en ander officieel te bevestigen. Zwaarste straf uit de West-Duitsland (Van onze correspondent ln Bonn) Tot zesmaal levenslang en 140 jaren tuchthuis heeft het gerechtshof in Frei burg de massamoordenaar Pommerenke veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan de moord op vier meisjes en een vrouw (aan wie hij zich bovendien had vergrepen) en aan twaalf (mislukte) pogingen om andere vrouwen te ver moorden. Pommerenke heeft de afgelo pen weken uitsluitend terechtgestaan voor de moorden en moordpogingen die hij sinds liet bereiken van de meerder jarigheid pleegde. Hij had in totaal 65 misdrijven bekend. Pommerenke werd door psychiaters van het O.M. en de verdediging toerekeningsvatbaar ver klaard. Hij was zich er bij al zijn da den van bewust dat hij zware misdrij ven beging. Van Freiburg zal Pommerenke in de loop van deze week onder zware bewa king naar het tuchthuis in Bruchsal worden gebracht. Hij zal negen zware deuren moeten passeren alvorens hij zijn cel zal bereiken, waar hij de eerste acht jaren van zijn straf cellulair zal zitten. Hij had er op gerekend, dat hij tot eenmaal levenslang zou worden ver oordeeld en dan na hoogstens twintig jaar vrij zou komen. Deze hoop is door dit zwaarste vonnis in de Westduitse ju ridische geschiedenis wel de bodem in geslagen. Pommerenke blijft de rest van zijn leven achter tuchthuismuren. Socialisten verliezen in twee staten Bij verkiezingen in twee Westduitse staten, Hessen en Rijnland-Paltz, heb ben de christen-democraten gisteren aanzienlijke stemmenwinst behaald, ter wijl de socialisten achteruit zijn ge gaan. In Hessen hebben de socialisten overigens hun meerderheid in dc ge meenteraden en de provinciale parle menten ruimschoots behouden. Ook in Rijnland-Paltz verloren zij wel stem men, maar werd hun positie toch nog niet ernstig bedreigd. OLIE Conferentie in Beiroet neemt resoluties aan De olieconferentie in Beiroet heeft tot enkele resoluties geleid waarin onder meer wordt geëist dat de huidige concessiebepalingen zullen worden her zien. Waarnemers in de Libanese hoofd stad hebben als hun oordeel over deze tweede Arabische conferentie gezegd, dat de Arabische landen voor alles er op uit zijn een algehele wijziging van de structuur van de internationale oliemaatschappijen te verkrijgen, ter verbetering van de positie der olie producerende landen. ZUID-RHODESIE Weer 144 „landlopers" in arrest gesteld Bij razzia's in de Afrikaanse wijken van Salisbury (Zuid-Rhosesië) zijn 143 Afrikanen cn een Europeaan gear resteerd. De actie, die zich ook tot an dere steden uitstrekt, werd ondernomen in het. kader van de wet op de land loperij. Zaterdag werden alleen al in de omgeving van Salisbury 233 personen gearresteerd. JAPAN Grotere vloot dan ooit ter walvisvaart Japan zal dit seizoen met een grotere vloot dan ooit in het Zuidpoolgebied jacht op walvissen maken. Er worden 143 moederschepen, jagers, transport en koelschepen. verdeeld over zeven vloten, uitgerust De eerste vloot is al vertrokken, de andere zes volgen tussen 25 oktober en 3 november. Voor lopig zullen zij op potvis vissen daar het walvisseizoen pas 28 december wordt geopend. Noorwegen rust acht vloten uit, Ne derland een en Engeland eveneens een, aldus het Visserijbureau, Van Rusland verwacht men drie vloten in het Zuid poolgebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5