Sportvelden Kikkerpolder officieel geopend Wethouder toonde het „kleine kwaad" in cijfers NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: KLM-oude- ren-emigrantenavond met filmvertoning. Snouok Hurgronjehuis, 8 uur: Aan vang K. en O.-cursus Tegen welke ach tergronden ontstond het Christendom door prof. dr. W. C. van Unnik. De Doelen, 8 uur: Amateurfotografen, eerste ronde kleurendia's V.O. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging Pedagogiek, dr. F. Hartsuiker over Psy chopaten en hun berechting. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 u middenstandsverenigingen vergaderen. Oegstgeest, Het witte Huis, 7.30 u_.. ledenvergadering plaatselijke afdeling Veilig Verkeer. Dinsdag Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding J. R. Smeets, lector in de faculteit dei Letteren en Wijsbegeerte. Lakenhal, 8 uurLAK, improvisatie avond George van Renesse. Aula rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: LWTS Jeugdbijeenkomst internat, samenwerking en Dag der Verenigde Naties, sprekers J. A. M. van Zonne veld, drs. H. H. Frese en dr. G. D. var Wen-gen. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring. Prijswinnaars dei cinematografie. Wijkgebouw Staalwijk, 2.15—10.30 uui n.m. Verkoopdag voor wijkgebouw. Woensdag Café Aniba, Herenstraat, 8 uiur: Dooj Eendracht Verbonden. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 u. Dr. J. Vansina over Religieuze kunst bij de Kuba, Kongogebied. Gehoorzaal, 8 uur: Najaarsuibvoering Chr. muziek- en toneelgezelschap Sem- pre Avanti met Jong en Jolig. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman en El-Al, Israël-filmavond. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na- tuurhist. Vereniging, projectie-avond voor en door leden. Lakenhal, 8 uur: LWLS bijeenkomst over zending en missie, sprekers ds. J. T. Mackenzie, dr. A. Th. van Leeuwen en prof. dr. J. Sleyffers. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: Aanvang K. en O.-sbudiecursus Het dubbele ge zicht der filosofie, door dr. J. H. Loenen. Zomerzorg, 7.30 uur: Postzegelverzame laars, prijsuitreiking. Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, Lissone-Linde- man en El-Al, Israëlmiddag. Consistorie Lutherse kerk, 3 uur: Be jaardensociëteit met filmvertoning. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur toneelavond De Grunerie met De be toverde heuvel. Donderdag Vreewijkstraat 8, 8 uur: opening uit breiding Hervormd rusthuis ..Vreewijk". Volkshuis, 2.30 uur: LWIS. Bijeen komst voor vrouwenorganisaties en enigingen. Spr. mevrouw P. H. S Witvliet, E. Boogerman en mevr. O. D. C. Ideniburg-Siegenbeek. Prytaneumzolder, 8 uur. Salon Indien, inleiding academische filmstudiedagen, spr. H. van Wieringen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie Club, Th. C. L. Kok over hypotheek levensverzekering. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 u Zangersavond chr. gem. zangvereniging Excelsior, tien koren uit ring Leiden. Vrijdag De Harmonie, 8 uur: Expogé, A. J. Jongeleen met kleurendia's, een reis door Leiden. Raadhuis, burgerzaal, 8 uur: LWIS. Spr. jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. L. G. M. Jaquet, m.m.v Leids Kamer koor o.l.v. Willem Mizée. Sdhouwburg, 8 uur: Tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum, opvoering musical Knickerbocker Holi- Remonstrantse kerk, 8 uur: prof. dr. L. J. van Hoik over Christelijk geloof en welvaart en geluk. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging Rijnland, dr. J. J. van Iersel over dierengedrag. Filmzaal academie, 12.30 uur :Pauzefilm LAK. Gebouw Bethel, 8 uur: Jaarverg. Hery. Geref. mannenvereniging „De Heere is onze banier". Lakenhal, 8 uur: Opening schilderijen tentoonstelling inzendingen voor Wedg- Zaterdag Rembrandtlyceum, 3.305 uur: Recep tie bestuur Emtégees t.g.v. tiende lus trum. Schouwburg, 8 uur: Musical Knicker bocker Holiday t-g-v. tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum. Lutherse kerk, 8 uur: Hervormings- dienst, ds. C. Schroder uit Enkhuizen en ds. H. J. A. Haan. Casino (2.30, (18 jaar). Lido (2.30, 7 er jeugd (18 jaar). Luxor (2.30, 7 c (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 c 9.15 uur): Genadeloze i 9.15 uur): Zaak M.P. i 9.15 uur)Wilde aard- 9.15 uur): vrijdag tot met zondag: Met getrokken pistolen (14 jaar)maandag tot en met donderdag: Liefde is mijn beroep (18 jaar). Studio (2.30, 7 beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Saboteur (14 jaar). Apotheken Geopend: Zuiderapotheek, Lammen- «chansweg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze Jeugd (t.m. woensdag 26 oktober, ma., dl. e ook 710 Musea, lnstltnten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op taterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 •Het dag algemene studiezaal en uitleen- Met heel veel goede wensen Goede verhouding gemeente - sportstichting geprezen ONDER grote belangstelling opende de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zaterdagmiddag het sportpark in de Kikkerpolder. „Dit is een heugelijke dag voor sportminnend Leiden", aldus de burgemeester. De bestedingsbeperking heeft dit project erg vertraagd, maar dit is dan ook een reden om extra blij te zijn dat het 2nu dan eindelijk zover is. Met de aanleg van deze vier velden is de achterstand van sportaccommodatie in Leiden enigszins opgeheven, hoewel er nog steeds schreeuwend tekort is. Met de Leidse Hout en de Kikkerpolder heeft Leiden ruimschoots gelegenheid zich te ontspannen, hetzij passief of actief. De sportstichting, die deze velden zal beheren, is nu van een grote zorg ver lost. En de burgemeester was er zeker van dat zij het goed zou beheren. Tevens hoopte hij dat U.V.S., die op deze ter reinen speelt, er een goed gebruik zou maken. Hierna werden de vlaggen van Leidse voetbalverenigingen gehesen, wat een feestelijk gezicht was. Onder deze plechtigheid marcheerde K. en G.-ers het veld op. Zij speelden opgewekte mu ziek en voerden enkele moeilijke fi guren uit, die met een hartelijk ap- plaus werden beloond. De voorzitter van de sportstichting, de heer J. C. F. Coers, wees erop dat het Waaggebouw de tentoonstelling „Pas >w jeugd" is te bezichtigen. Hier men duidelijk zien dat de ouders waakzaam moeten zijn, vooral als het het maatschappelijke en' t morele leven i hun kinderen geldt. Daarom is het belangrijk dat dit complex voo jeugd eindelijk klaar is. Men houdt hen zodoende van de straat cn laat ze zich op een gezonde manier, ontspannen. Maar er is nog steeds een tekort terreinen, zodat er diverse verenigingen ledenstop moesten invoeren, heeft bijvoorbeeld de -voetbalvereniging Roodenburg twee velden ter beschikking. Hier moeten 27 elftallen op spelen, wat natuurlijk onmogelijk is, zodat er zes elftallen moesten afvallen. En er zijr nog wel meer clubs in Leiden, die dezelf de moeilijkheid hebben. De heer Coers vroeg aan allen drin gend de terreinen en-de hele verdere accommodatie .in dezelfde staat te laten, zoals het nu is. Dit complex heeft de gemeente veel geld gekost en het zou dan ook jammer zijn als er dingen den worden vernield. Ten slotte sprak nog de voorzitter van U.V.S., de heer J. Wondrichcm Hu dankte het gemeentebestuur er voor dat zijn club hier mag spelen. Men heeft wel drie jaar geduld' moeten hebben, maar het resultaat overtrof dan ook de verwachtingen. De' eniging heeft met weemoed afscheid genomen van liet terrein aan de Was- senaarseweg. Meer dan 22 jaar heeft U.V.S. hier gespeeld, zodat aan deze plek vele herinneringen zijn verbon- De heer Wondrichem hoopte dat U.V.S. op dit nieuwe terrein tot betere voet balprestaties zal komen en het voetbal- peil op een plan zal brengen, de Sleu telstad waardig. Vele toespraken Hierna speelden de A- cn B-junioren elftallen van U.V.S. een wedstrijd, terwijl voor- de genodigden in het grote club huis een receptie werd gehouden. Hier' werd door vele sprekers het woord ge voerd. Eerst sprak mr. J. J- de Jongh namens de K.NVB. en L.V.B. Als Lei- denaar wist hij heel goed wat er hier door de gemeente Leiden is gepresteerd Grote bewondering had hij voor het werk van de heer Coers. Enkele jaren geleden stonden de verenigingen en het gemeentebestuur heel wantrouwend te genover elkaar- De heer Coers is erin geslaagd de verhouding tussen deze twee te zuiveren en wee* goed te maken. Het gemeentebestuur heeft getoond dat ze de wil heeft de sport in Leiden te helpen. Dit is de basis waarop men in Leiden moet verder gaan. Mr. De Jongh memoreerde nog dat de prestaties op voetbalgebied in Leiden zeer slecht zijn. Hfj vroeg zich af waarom onze stad geen eerste-divl- sieclub en een eerste klas-amateurver eniging bezit. In een stad met bijna honderdduizend inwoners moet zoiets toch mogelijk zijn! De oorzaak hiervan wist hij niet, maar hij hoopte dat U.V.S. deze zaak zal oplossen. Mr. De Jongh bood de sportstichting en de verenigin gen Docos en U.V.S., die heide in het sportpark spelen, de officiële vlag van de afdeling Leiden aan. De heer F. van, Waveren, die namens belangencommissie van de Leidse KJST.V.B.-clubs sprak, zei dat er in Lei den alleen maar betere prestaties op voetbalgebied zijn te bereiken, als de verenigingen hun krachten samenbunde- den. Hij bood een enveloppe met inhoud De heer P. F. S. Biegstraten, de voor- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Academisch-Historisch museum Rapen- öung 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- ag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Pilgrimfatihers-huisje, Bolsotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Jeugdtbiblitheék. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., nsdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonda. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Geologisch en mdneralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen 3 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), conciergeKolf- m aker-steeg 18a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expositie over Ruanda Urundi, .dagelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- .fdeling, geopend van half tien tot half op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Brie st ra at 27, maandag en tot 5.30 en van 7 tot 9 donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. zitter van Docos, heette de mede-bewo ner hartelijk welkom. Het was altijd erg saai alleen, daarom was hij blij dat U.V.S. hier nu ook speelt. Kruiwagens Ir. J. Koopmans van de Nederlandse Heide Maatschappij noemde enige cij fers. Er is in de Kikkerpolder 84-000 m3 zand versjouwd, d.w.z. als iedere be woner van Leiden zou hebben meege werkt, zou hij veertien kruiwagens met grond hebben moeten vervoeren. Als blijk van waardering voor de samen werking met de sportstichting, bood hij deze een beker aan, nl. de Kikkerpolder- beker. De heer Coers beloofde dat hij! hier een goede bestemming voor zoeken. De heer A. Spierenburg sprak namens de jeugdcommissie van U.V.S. en bood het bestuur een magnetisch veld aan. Hij hoopte dat dit veld er aan zal meewer ken om U.V.S. aan de top van de Neder landse voetbal te brengen. Verder spraken nog de heer Hühner, namens de belangencommissie van L.V.B.-clubs-, de heer F. van der Vel den, namens de scheidsrechtersorgani- satie; de heer J. B. Ouwerkerk, na: de oprichters van U.V.S. en de leden van verdienste; de heer A. Neuteboom, namens de contactcommissie van U.V.S., die een prijzenkast aanbood en de heer J. Wassenaar, namens de supportersver eniging van U.V.S., die een stencilma chine en een foto van de tribune aar de Wassenaarseweg gaf, De firma's Nachtegaal en Stam en Vis ser, die beiden het fraaie clubhuis heb ben gebouwd, schonken een klok. t was reeds laat toen allen het sport complex bezichtigden. Terwijl de junioren ongeduldig op het terrein heen-en-weer liepen voor de eerste wedstrijd op het terrein van de Kikkerpolder, sprak burge meester Van Kinschot. Tot zo lang moest de jeugd haar ongeduld bedwingen. Foto N. van der Horst. Leiden wordt een ongelukkenstad De aanrijdingencurve van Leiden vertoont nog steeds een sterke stij ging. Het is een reëel feit, dat Leiden de laatste jaren beduidend onveiliger is geworden. En de autoriteiten bre ken zich het hoofd over de vraag, hoe dat tot stilstand kan worden ge bracht. Het éérste blijft ongetwijfeld de naleving van het gebod: een ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar ook op dat van anderen. Men kan een machtige reeks van voor schriften opstellen, maar wordt dit gebod genegeerd, dan helpt het be slist NIET. Zaterdag alleen zijn in Leiden 17 aanrijdingen genoteerd en gisteren kwamen er nog eens drie bij. De materiële schade is aanzienlijk. Persoonlijk letsel kwam bij al deze ongelukken niet voor, maar het kan ook anders. En dan is spoedig het leed niet te peilen! Frontale botsing hoek W. Singel Toneel in „Den Burcht „Door Oefening Beter met „Het Straatje" „Het Straatje" is de titel van een toneelspel, dat door Hans Nesna wer'd geschreven en dat een gedeelte van welke havenstad dan ook tot middel punt heeft. Oude en vervallen huisjes, dicht opeengedrongen, hoge blinde muren en een constante geur van eten, afval en zweet. Mensen, die bijeen- gehokt leven in kleine kamertjes en die ondanks het feit, dat zij verlangen naar wat frisse lucht en ruimte, toch het straatje als het veilige kernpunt van hun leven beschouwen. Het steegje, dat in een kronkel uitloopt op het grote kerkplein, waar de kinderen spelen en waar vrouwen uit het straatje zondags overheenlopen om de kerkdienst bij te wonen. G.nstreeks 11 i beurde op de hoek Noordeindsplein Witte Singel een ongeluk waarbij twee personenauto's waren betrokken. Een van het Noordeinde komende naar de Witte Singel draaiende auto verleende geen voorrang aan een tegenligger die van de Haagweg kwam en naar het Noordeinde reed. Er volgde een frontale botsing. De bestuurder van de rechtdoorgaande auto, de heer P. F. M. v. d. Broek, 54 jaar, wonende aan de Mare liep een gebroken rechter-knieschijf op. De materiële scha de was aanzienlijk. Afscheid van koster Sira Naar wij vernemen, hoopt koster Sira an de Pieterskerk aanstaande zondag voor het laatst als zodanig dienst te doen. Per 1 november treedt hij in dienst van het rijk als custos van de Leidse universiteit. Hij gaat wonen in het huis aan het academieplein (Rapen burg). Vrijdag jl. reeds is in een vergadering an de centrale kerkeraad officieel af scheid van de heer Sira genomen. De voorzitter, ds. H. J. van Achterberg, prees de heer Sira zeer om de wijze, waarop hij zijn kosterschap heeft opge- en uitgevoerd. Een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Mevrouw Sira werd in de dank betrokken Zo'n straatje, met zijn lief en leed, met zijn armoede en rijkdom, werd zaterdagavond in de grote zaal van Burcht door de leden van de toneelver eniging „Door Oefening Beter" voo: voetlicht gebracht. Rie Wdnter-de Graaf speelde de figuur van de moeder, die op de avond van haar sterven voor laatst haar kinderen raad en steun wilt meegeven, en hun op het hart drukt, dat zij nooit „haar" straatje zullen mogen verwensen - hun moeder is er gelukkig geweest. Haar oudste dochter Annie, gespeeld door Cor Coster-Bonte, werd na de dood van haar moeder een flinke en mo< vrouw, die haar zusje Loekie (Bep Kling-Willing) en broer Jan (Nico de Graaf) bemoedert. Dat zij hierdoor (én door het straatje, dat Herbert eigenlijk voor zichzelf te min vindt) haar verlo ving met Herbert Geurts, de onderwijzer, in gevaar brengt, wil zij aanvaarden. Loekie is daar dankbaar voor en geluk kig blijft Marcel Tervoort (Adinie Menks), met wie zij kennismaakt en zich ver looft, haar trouw ondanks de sfeer en het milieu die door het straatje van Loekie en haar familie worden bepaald. In tegenstelling tot Herbert, die de loving met Annie verbreekt, waardoor de laatste tot de ontdekking komt eigen lijk altijd van Jams vriend Arde te heb ben gehouden. Arde (Jan Gijzenij) is dief en sleept Jan mee in zijn duistere praktijken totdat Annie zich met hem verlooft en Jan eindelijk werk zoekt op Oom Bram en tante Da moeten hun eigen problemen verwerken, waarbij vooral de laatste het moeilijk heeft, maar gelukkig komen zij ten slotte tot elkaar proberen zij een nieuw leven te be ginnen. Onder regie van de heer D. Vijlbrief brachten de spelers de verschillende fi guren op het toneel, waarvan vooral Sjaak Coster als oom Bram, Cor Coster- Bonte als Annie en Dien de Graaf als tante Da aardige creaties vormden. Wlm de Graaf had iets meer overtuiging in zjjn rol kunnen brengen, waaraan het daarentegen Beb Kling-Willing niet ont brak. Jan Güzenti en Nico de Graaf hadden sterke momenten en ondanks de lange monologen van de moeder bracht Rie Winter-de Graaf geen slechte ver tolking. Aangezien het stuk door de schrijver toch al niet in een vlot en vrolijk jasje werd gestoken, is het jammer dat die in druk door enige traagheid en uitge- metenheid van de kant van de spelers nog werd versterkt. De spanning ont brak toch niet helemaal, wat wel be wezen wend door het feit, dat de toe schouwers met aandacht de gebeurtenis sen op het toneel volgden, die waren in geleid door de tweede voorzitter van D.O.B., de heer Chr. de Graaf, en de regisseur van „Het Straatje". Een verloting en een bal besloten deze Jeugdnatuurwacht Leiden De steeds toenemende beschadigingen •n vernielingen van natuurbezit hebben ertoe geleid, dat enige jaren geleden de Stichting Natuur en Jeugd is opgericht, elke zich ten doel stelt, door voorlich- ng, excursies en zelfwerkzaamheid de Jeugd beter begrip van en voorlichting, excursies en zelfwerkzaamheid de jeugd beter begrip van en meer liefde voor de natuur bij te brengen en aldus een posi tief tegenwicht te vormen tegen de destructieve mentaliteit in de na-oorlogse De Stichting Natuur en Jeugd heeft in 70 Nederlandse gemeenten een jeugd natuurwacht opgericht Op 18 september 1958 werd daartoe ook Leiden overgegaan. In de afgelopen twee jaren werden ongeveer 800 jeugd- naturwachters geïnstalleerd. t is de bedoeling van het comité Jeugdnatuurwacht Leiden, om geragge- steund door het comité van aanbeveling het ter hand genomen werk in het ko mende jaar met nog meer jeugdnatuur wachters uit te breiden. Zo meldde men Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Geschenkenregen op feest van De Ratel Zaterdag was het precies tien jaar geleden dat de plannen tot het stich ten van de werkgemeenschap „De Ratel" werkelijkheid werden. Het optreden van „De Ratel" heeft in Leiden zeker in ruime mate klank gevonden, wat wel blijkt uit het feit, dat er nu ruim vijfhonderd leden en donateurs zijn. Bij de op richting waren er slechts tien. De voorzitter, de heer C. L. Marks, die zijn vereniging een groot Volkshuis gezin noemde, memoreerde enkele mar kante gebeurtenissen uit het tienjarige bestaam van de werkgemeenschap zoals de bouw van de fietsenloods en de uit breiding vae het tot het Volkshuis be horende buitencenitrum, alsmede de ver- koopmarkt ten bate van het bouwfonds. Kolonel bij Leidse Leger: Ieder kan gaan van kracht tot kracht Vertaald door kapitein Ligtelijn uit Amsterdam wist de chef-secretaris van het Leger des Heiis in Nederland, de Engels sprekende Fred. Holland, in de zaal aan de Hooigracht een sfeer te scheppen die ons deed herinneren aan de eerste jaren van de militante prediking. Na het Leger te hebben geschetst ais een internationale militie van soldaten-chris tenen en een der grootste zendingscorpo raties, vertelde kolonel Holland van zyn ontmoetingen gedurende zijn veie jaren als heilsofficier. „En deze ontmoetingen en ervaringen", aldus de kolonel, „blijken niet alleen voor de functionarissen, doch voor elke strijd vaardige christen te zijn weggelegd. Elkeen die pleit op het bloed van Jezus Christus kan gaan van kracht tot kracht en van overwinning tot overwinning. Nochtans, miljoenen geloven in God, hoe- velen echter wensen van eigen leven af stand te doen en geheel voor Hém te kiezen?" Als uitgangspunt voor z'n predikatie had kolonel Holland het Schriftgedeelte Mattheüs 14:22-33 gekozen. In z'n uitnodigend woord drong hU op aan, als Petrus het onmogelijke >or mogelijk te houden en de stap over de verschansing van de levensboot te n, in het vertrouwen op Jezus' macht. Zoals gebruikelijk werd de samen komst afgewisseld door zang en muziek. Geëindigd werd met het stichterslied „O, ee van Gods liefde". Mevrouw Holland-Black, aanwezig als presidente van de gezamenlijke gezins bonden, werden bloemen en een geschenk (een Leidse kaas) aangeboden. De vice-voorzitter vaai liet Volkshuis, ir. Schutte, overhandigde de heer Manks, nadait hij hem had bedankt voor de pret tige samenwerking, een stencilmachine. De voorzitter van het lustrnimcomité, de heer W. Derks, bood de vooorzitter Ratel-miniatuurvlag aan met een v ziittershamer. De heer Cossee, secretaris, en de heer Kindit, penningmeester, kre gen evenals de heer Marks een persoon lijk geschenk. De heer C. Zierikzee, eveneens tien jaar bestuurslid, was door ziekte verhinderd de feestelijke bijeen komst bij te wonen. Hij kreeg voor zijn talrijke activiteiten een schaal met fruit. Ook de concierge van het Volkshuis, de heer Verlind, werd niet vergeten. Het hoogtepunt van deze geschenken regen was wel het aanbieden van een grote vlag, die met groot applaus in ont vangst werd genomen. De groengele vlag kon worden aangeschaft dank zij een onder de leden en donateurs gehouden diubbeltjesactie. De rest was nog maar liefst j 140,—. Vervolgens werd een orutspannings- programma met onder anderen Freek Sachs aangeboden, dat in alle opzichten geslaagd mocht worden genoemd. De kregen alle een verdiend open ye, soms wel méér. Het optreden Jules de Corte werd ook een succes. Pas op de jeugd" in WAAG geopend Staande op een vastgezet kaaswagentje heeft de wethouder van onder wijs, de heer J. C. van Schaik, zaterdagmiddag in de boterhal van het Waaggebouw de tentoonstelling „Pas op onze jeugd", waarover wij blad van vrijdag uitvoerig schreven, geopend. De wethouder beperkte zich bij zijn analysering van het gevaar dat de jeugd bedreigt, tot het bedrijven van het zogenaamde „kleine kwaad", waaraan een deel van de jeugd zich schuldig maakt. Hij bleef daarbij niet in het vaag-algemene steken, maar liet de genodigden enige cijfers horen. Dit jaar hebben kinderen in Leiden :eds voor f 1000 schade aan bomen aan gericht, aan bloemen en heesters voor f 4000, aan rozen voor f .2000 en aan hagen is voor f 1500. Voor de gebouwen komt er dan nog eens een schadepost f 1500 bij, terwijl de vernielingen aan de openbare verlichting de gemeente tot dus- ïr op f 2500 komen te staan. De heer Van Schaik zag in dit alles het kleine kwaad, dat echter later op een groter kwaad kan overgaan, als hierte gen niet wordt opgetreden. Hij voelde niets voor een negatief oordeel over de jeugd maar spoorde liever de overheid in het algemeen, het onderwijzend perso neel en de ouders aan, nog meer dan tot toe te trachten met positieve midde len deze lijn om te buigen. Een bijzonder beroep deed hij op de ouders. Deze ten toonstelling is opgezet om de noodzake lijkheid van hün aandacht voor deze werkelijkheid nog eens te accentueren. Wat cijfers De Leidse politie maakte vorig jaar tegen 134 kinderen proces-verbaal op. Dit aantal schijnt nogal mee te vallen, Jeugdige belangstelling op de politietentoonstelling in het Waaggebouw. Foto N. van der Horst maar men bedenke dat liet in alle ge vallen een ernstig vergrijp betrof. Zo nam de baldadigheidspatrouille niet' minder dan 6900 kinderen onderhan den. Hoofdinspecteur Verzijden deel de ons na afloop mee, dat aan het eind van dit jaar wel eens de 8000 kan worden bereikt! Een heel onwel kome ontwikkeling dus. De wethouder wees ook op het merk waardige verloop van de misdrijven- curve. Zo werd in februari 1959 slechts 1 kind geverbaliseerd, in juni 3 ,in juli 2, in augustus 8 en in september 9. In de grote vakantie bljjkt het met de misdrij ven dus nogal los te lopen. Daartegenover staan bijv. januari met 33 en april met 49 processen-verbaal. Voor overtreding van de leerplichtwet werd „slechts" in 102 gevallen een baal opgemaakt maar het is e enillusie te menen dat er niet méér kleine overtre ders zijn geweest. Directe informatie Het officieel genodigde gezelschap werd zaterdagmiddag om half drie verwelkomd door de heer H. A. Vriend, voorzitter de Leidse Vereniging voor Pedagogiek. Onder de aanwezigen waren bestuursle den van deze vereniging, commissaris Dreeuws van de Leidse politie met enige hoofdinspecteurs, inspecteurs van hef derwijs en dr. Schoonheim als voorzitter van de Leidse Jeugd-Actie. Na de thee werden de belangstellenden die ondanks het regenweer in vrij groten getale hadden staan wachten, binnenge laten. Wij hebben het al geschreven: de tentoonstelling is het bezoeken ten volle waard. De organisatoren heb ben er terdege rekening mee gehou den, dat wij leven in het „visuele tijdperk", in tijd van het BEELD. U wordt niet vermoeid met omstan dige verhandelingen over gevaar a tot en met gevaar z. Nee, de foto's treffen alle onmiddellijk het doel dat men u voor ogen wilde stellen. Er staat overal een korte verklaring on der en groepsgewijze zijn ze voorzien van een bondig advies. De artistieke vormgeving is niet verwaarloosd. In een zijbeuk van de boterhal worden films gedraaid. U weet het: tot en met woensdag en.gratis entree! Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Maria Josepha Bernardina dr v J van de Poel en C M Volle- bregt; Jeltje Eve dr v G de Jong en E Hoekstra; Inge Janny dr v L N M Duijsens en W A Kesler; Jqhanna Maria dr v A Munnik en Z J Liezen: Margaretha Anna dr v P J Kórtekaas en M J Kret; Dorine dr v T Jansma en G J v Schouwenburg; Franciscus Theodoras zn v F T de Swijger en W Diersman; Adriana Katharina dr v L G Nijssen en A C M v d Berg; Geer- traida Maria dr v C C van Leeuwen en W M Hoogervorst; Magdelena Elisabeth Aafina dr v J Sloos en J W Penthum. Overleden: G J Haasnoot, 2 weken, zoon: C G M Renkers, 22 jr, man. Rusthuis „Vreewijk" uitgebreid Het rusthuis „Vreewijk", dat uitgaat van de diaconie van de Leidse Hervorm de Gemeente, is uitgebreid. Donderdag avond om 8 uur wordt deze uitbreiding het hoofdgebouw. Vree wijkstraat 8, geopend. Benzinestation geopend aan Zoeterwoudseweg te Leiden De heer A. H. BeAvelt, Zoeterwoudse weg 23 te Leiden, heeft zaterdagmiddag zijn Gulf-benzinestation aan de Zoeter woudseweg in gebruik genomen. Deze opening ging met enig officieel vertoon gepaard en niet zonder reden want er was in deze omgeving grote behoefte aan een dergelijke verkoopplaats. Bovendien is de situatie ter plaatse ook in esthetisch op zicht belangrijk verbeterd. Voorheen had genoemde exploitant hier namelijk een vrij rommelig opslagterrein voor woon- bussen en dergelijke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3