Uw probleem is het onze Hanteerbaarheid van het beginsel een probleem Meningen van anderen Minister Van Rooij opende Huize Stameren te Maarn Een woord voor vandaag 2 I Unkele kanttekeningen DE VRIJE ZATERDAG fN DE VRUE zaterdag, die straks van steeds meer Nederlanders het deel zal worden, zien wij belangrijke mogelijkheden om voor heel ons volk de zondag meer te doen beantwoorden aan hoge doeleinden waarvoor hij is inge steld, doeleinden waaraan hij op heden helaas veelal schijnt te zijn ontvallen. Voor protestants Nederland ligt hier de roeping, de ogen open te houden voor de komende ontwikkeling. Er zal belangrijk betoon van werkzaamheden moe ten zijn. Maar de zaak is het waard. Gelukkig staat ook in deze protestants Nederland niet alleen. Het mag zich gesterkt weten door de overtuiging, dat het hier geldt een alleszins princi piële zaak. Maar het vindt ook steun elders. Een steun waarvan wij in dank baarheid melding maken. Zo lazen wij in het gezaghebbende r.k. dagblad „De Gelderlander" het vol gende, dat wij gaarne onder de aandacht onzer lezers brengen: „Het zal wel niet zo lang meer duren, dat ook in ons land de vrije zaterdag een feit zal zijn. Overal wordt er naar gestreefd de arbeidstijd te verkorten, en naarmate dit streven tot een wezenlijke sociale verworvenheid gereall- seerd wordt, openen zich andere perspectieven. Niet alleen op het punt var de vrijetijdsbesteding, maar ook in verband met de zondagsrust. In West- Dultsland, waar de vrije zaterdag al veel verder is dan in Nederland, zijn in tussen wettelijke maatregelen aangekondigd ter bescherming van de zondags rust. Zo zal waarschijnlijk in de naaste toekomst de sport in West-Duitsland naar de zaterdag worden verschoven. In het licht van de ontwikkeling in Nederland, zou het naar onze mening alle zin hebben, dat reeds nu in deze zelfde richting plannen konden worden ge maakt. Wanneer in Nederland te zijner tijd de sport eveneens naar zaterdag zou kunnen worden gedirigeerd, bewijst men de protestanten in ons land niet alléén een grote dienst!" Tot zover „De Gelderlander". Een stem die we gaarne horen. Wij willen ho pen, dat het geschenk van de vrije zaterdag meer en meer leiden zal tot een herontdekking van de zondag. Studieconferentie Arjos-Zuid-IIolland In de Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam is zaterdagmiddag de jaarlijkse Studieconferentie van het Provinciaal Verbond Zuid- Holland van de Arjos gehouden. De conferentie was gewijd aan het onderwerp „Beginsel en praktijk in de politiek". Prof. dr. ir. H. van Riessen leverde een zeer puntige en boeiende inleiding tot de discussie over dit pro bleem. Dit onderwerp raakt het hart van de christelijke politiek, zo stelde prof. Van Riessen, maar het brengt ons ook in het hart van de moeilijkheden, die zich concentreren rondom deze twee vra gen: zijn er wel beginselen uit de bij- NIEUW-GUINEA Enkele weekbladen leveren commen taar op de bemiddelingspoging in de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea van de premier van Malakka. Zo schrijft El- seviers Weekblad: „Het zou nuttig zijn op de démarches van Malakka's premier Abdoel Rahman met de uiterste tege moetkoming te reageren. Ten eerste, om dat de bewindsman van Malakka tot de Aziatische staatslieden behoort, die het Westen vriendschappelijk gezind zijn. Ten tweede, omdat president Soekarno tóch met niets minder tevreden kan zijn dan met onvoorwaardelijke overdracht van Nieuw-Guinea aan de Republiek of met het sier id houden van de kwestie zelf. In een gelijke situatie is het voor Ne derland gunstig, dat een mislukking van het intermédiair-Rahman ook voor Azia tische toeschouwers duidelijk niet aan Nederland, maar aan Indonesië te wij- Vrij Nederland noemt de bemiddelings poging verheugend nieuws. Het blad zegt: „Zo vastgeroest, althans in de prak tijk, waren de standpunten der twee be langrijkste betrokken partijen, dat een ramp onvermijdelijk leek. Nieuw-Guinea is veel meer dan een Zuid-oostazia' probleem, het is een probleem Australië en Amerika. Als minister Luns gelooft, dat de Verenigde Staten Nieuw- Guinea in dezelfde categorie plaatsen als de eilanden Quemoy en Matsu, dan moet hij rekening houden met de moge lijkheid, dat Washington Nederland even zeer als nationalistisch China tot voor zichtigheid en matiging zal aanmanen. Om Nieuw-Gumea mag geen schot wor den gelost. Het verwondert ons, dat Luns troost vindt in Amerika's houding, die wijst naar een behoefte om het con flict zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Dat dit door het initiatief van de premier van Malakka verwezenlijkt zal worden, hopen wij. Het is onprettig, dat ons enigszins de zaak uit handen wordt genomen, dat Amerika en Engeland den geraadpleegd alvorens Nederland iets wordt verteld. Maar in elk geval krijgt Luns nog een kans om mee te wer ken aan een oplossing van het probleem. Een laatste misschien". Kardinaal Spellman verwerpt herderlijk schrijven van drie r.k. bisschoppen De voor de wereld vrij onbelangrijke politieke verkiezingen van Porto Rico werden het afgelopen weekeinde L geweldig belangrijk in de Verenigde Staten, omdat de Rooms-Katholieke Kerk zich weer eens met twee gezich ten vertoonde. Terwijl deze Kerk bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen haar best doet om te zeggen dat zij op geen enkele manier politieke druk op de eventuele rooms-katholieke pre sident (Kennedy) zal uitoefenen, gre pen drie bisschoppen op Porto Rico in bij de verkiezingen van een gouver neur. Zij raadden hun gelovigen aan niet op de huidige democratische gouverneur Luis Munoz Marin stemmen. De bisschoppen lieten gistermorgen de kerken een herderlijk schrijven vo lezen, waarin de gouverneur werd v weten dat hij zijn handtekening gezet had onder twee wetsontwerpen wat verbreiden van voorbehoedmiddelen sterilisatie wordt toegestaan (Porto Rico worstelt met een enorme overbevolking). Beide wetten waren volgens de bisschop pen in strijd met de christelijke moraal. Nauwelijks hadden de persbureaus in Amerika dit herderlijk schrijven open baar gemaakt, of de Amerikaanse kardi naal Spellman greep in. Hij verklaarde dat de rooms-katholieken naar zijn mening rustig op de democratische kandidaat, de huidige gouverneur, kunnen stemmen. Vooral in democratische kringen de rooms-katholieke kandidaat vooi presidentschap Kennedy kwam het her derlijk schrijven van de bisschoppen wel erg ongelegen. Dezer dagen begint een actie van de National Association of Evangelicals, waarbij ongeveer 38 kerken zijn aangesloten met 28.000 plaatselijke gemeenten en nog tienduizenden andere evangelische christenen, die zich verzet tegen de verkiezing van een rooms- katholieke president De Rooms-Katho lieke Kerk wordt verweten dat zij streeft naar de wereldheerschappij. De bisschop pen van Porto Rico schonken deze actie precies het materiaal waarmee zij haar argumenten kan onderstrepen. Ex-rooms-katholieken beleggen conferentie Uitgaande van de stichting ..In de Rechte Straat" wordt zaterdag 12 zondag 13 november in gebouw ..Atrium", Karei Doormanstraat 143, Rot terdam een conferentie gehouden voor gewezen en belangstellende rooms-ka- (kolieken. MIDDENSTAND EN LONEN T>IJ DE vele beschouwingen over de vraag of tussentijdse loonsverhogingen verantwoord te noemen zijn, is thans ook die van de Christelijke Middenstandsbond te voegen. Na opgemerkt te heb ben dat het wellicht een unicum in de geschiedenis van het over leg tussen werkgevers en werk nemers is dat niet de werkne mers looneisen stelden, maar de werkgevers loonsverhogingen aanboden, wordt het volgende ge zegd in „Ons Vrije Bedrijf": Uit de brief die de Stichting van de Arbeid aan de regering zond, blijkt duidelijk dat de drie christe lijke werkgeverscentralen van me ning verschilden met het Christe lijk Nationaal Vakverbond. De in druk die hierdoor gewekt werd als zou hier sprake zijn van een prin cipieel meningsverschil, is echter niet juist en wij behoren beslist niet tot degenen, die het C.N.V. verdenken van het lopen in het kiel zog van het N.V.V. In het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties is over de loonpolitiek uitvoerig overleg gepleegd, waarbij kwam vast te staan dat alle conventsor- ganisaties van mening zijn dat in de huidige economische situatie bet tussentijds wijzigen van looncon- tracten ongewenst is en de voor keur gegeven moet worden aan an dere middelen om de werknemer te laten delen in een extra produc- tiviteitsstijging. Ten aanzien van de beoordeling van de feitelijke si tuatie liepen de meningen echter uiteen. De werkgeverscentralen stonden op het standpunt dat on danks de voldongen feiten in Groot- Metaal vastgehouden moest worden aan het oordeel dat openbreken van c.a.o.-en thans ongewenst moest worden geacht. Het C.N.V. wilde rekening houdend met de vol dongen feiten en gezien het sta kingsgevaar de mogelijkheid niet volledig ontzeggen aan een bedrijfs tak in de primaire sfeer loonsver hogingen overeen te komen als men dit verantwoord vindt en de loonvoorstellen getoetst zijnde aan de normen van de gedifferentieer de loonpolitiek deze toetsing gun stig doorstaan. Het verschil van in zicht in het practisch te voeren be leid had dus meer te maken met de loontactiek dan met loonpolitiek en wij willen dan ook het C.N.V. van zijn houding geen verwijt ma ken al betreuren wij het dat dit standpunt door haar consequent is volgehouden. Op dezelfde wijze denken wij over het stemmen van prot. chr. kamerleden voor d„* motie Burger. Wij betreuren dit maar hechten er niet de betekenis aan die sommi gen eraan hechten. VEEL ernstiger is het gebrek aan verantwoordelijkheid dat gede monstreerd is door enkele werkge vers uit Groot-Metaal en waarvan ook de werkgeversorganisaties heb ben blijk gegeven. Deze hebben een ontwikkeling mogelijk gemaakt en het bedrijfsleven voör voldongen feiten gesteld die oorzaak waren van de geschetste moeilijkheden. Het is nu eenmaal een onverant woordelijke zaak om een situatie te bevorderen waarin een bedrijfs tak komt te staan tegenover de re gering en de centrale organisaties. De bouwstaking heeft bewezen dat het een zeer gevaarlijke situa tie kan scheppen maar ook dat het Nederlandse volk er niet van ge diend is het loon- en prijsbeleid te laten bepalen door één bedrijfstak (die zich er over beklaagt altijd eerste rang te hebben, gezeten en door het als eerste binnenhalen van een loonsverhoging in 1959 thans met spijt constateert niet meer op de eerste rang gezeten te zijn maar te zijn voorbij gestreefd door be drijfstakken die pas veel later een loonsverhoging overeenkwamen). Het spijt ons zeer dat het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond aan de druk van de metaalbaron nen niet is kunnen ontkomen. Van een toonaangevende werkgevers- centrale nadden wij een krachtiger en moediger geluid verwacht zoals dat is gegeven door de christelijke en katholieke werkgevers. T\AT Groot-Metaal op de ingesla- AJ gen weg voortgaat en een loonsverhoging is overeengekomen van 3 pet. per 1-1-'61 en 8 pet. per l-7-'61 gevoegd bij 2 winstuitkerin gen van 1% van het jaarloon in 1960 en in 1961, welke ter goedkeu ring aan de looninstanties is voor gelegd, getuigt van weinig verant woordelijkheidsbesef en van weinig democratisch gevoel, nu de meer derheid van de Tweede Kamer dui delijk te kennen heeft gegeven de ze voorstellen ongewenst te vin den. Wij hopen dat het mogelijk zal zijn uit deze vervelende loon- impasse te komen. Er is dan ech ter wel wat meer wijsheid en ver stand voor nodig van de zijde van diegenen die hun eigen belang en groepsbelang toch wel erg boven aan stellen. Als organisatie uit het midden- en kleinbedrijf menen wij dat een stabiel prijsniveau voor al les noodzakelijk is en dit vereist een rustige loonontwikkeling en geen schokgolven. IS dus duidelijk dat wij geen voor standers zijn van openbreken van c.a.o.-en op dit moment, ten aanzien van het vernieuwen van af lopende collectieve arbeidsovereen komsten bepleiten wij eveneens voorzichtigheid. Blijkt er ruimte te zijn in een bedrijfstak dan dient men aller eerst iets aan prijsverlaging te doen. In de tweede plaats is er ern stige reden bezitsvormende maat regelen te stimuleren en ook de so ciale voorzieningen te verbeteren. In zeer veel bedrijfstakken is de pensioenregeling en de weduwen- verzorging beslist nog niet ideaal. In veel gevallen krijgt de werkne mer op 65-jarige leeftijd nauwe lijks 50 pet. van zijn loon met in begrip van de A.O.W. Pas in de derde plaats zal men de lonen moeten gaan verhogen. Het is gemakkelijk om bij gecon stateerde ruimte dit maar meteen te besteden aan loonsverhoging. Het getuigt van meer wijsheid wan neer men in de bedrijfstak eens rustig overweegt wélke wensen nog meer op het programma staan ter wijl het van gemeenschapszin ge tuigt als men ook iets doet aan het stabiel houden van het prijsniveau omdat loonstijging gepaard met prijsstijging niemand voordeel be zorgt maar wel belangrijke groe pen nadeeL bel te vatten en, zo ja, zijn die dan in de praktijk wel hanteerbaar bij de be handeling van de vragen van de dag. Het veelomstreden begrip beginsel na der formulerend, merkte spr. op dat dit allereerst wil zijn: begin, oorsprong, bron voor denken en doen en te vens norm omdat het uit God's Woord genomen is. Vervolgens is het richting wijzer en ten slotte bezielt en inspi reert het beginsel de mens. De hanteerbaarheid van het beginsel is inderdaad een probleem in een tijd als de onze die gekenmerkt wordt door verbijsterende overvloed voor de mens andere, die door zijn ingewikkeldheid hij uitstek de tijd van de deskundige en waarin de politieke parktijk e concurrentie te zien geeft tussen weten schap en beginsel. Bij dit alles komt nog de welvaart, die in deze tijd verbijsterende overvloed voor de i tot een afgod wordt. Zo wordt politiek voor die mens een kwestie van zijn welvaart, en het is niet gemakkelijk aan te geven wat bij dit alles een begin sel te doen heeft. Spreken over een vast beginsel is toch al een hele opgave in een t" waarin alles wat vast en duurzaam als niet-echt wordt beschouwd. Alleen het wordende is echt en de mei niet gebonden door iets buiten hem. Daarbij komt nog de gedachte van de solidariteit en gemeenschappelijkheid, die vooral in Amerika sterke invloed uitoefent. Ook in Nederland heeft deze gedachte veld gewonnen tegenover de antithese. Prof. Van Riessen gaf op dit punt als zijn mening dat wezenlijke solidariteit alleen mogelijk is met al len die in Christus zijn. is voor ons geen andere keus, wij zijn door God overmand, door Christus gegrepen en moeten bij Zijn Woord le- 2n. Dat is het beginsel. Men kan een aantal beginselen op noemen zoals sociale gerechtigheid, Twee zendingskerken in Amerika fuseren Twee Amerikaanse zendingskerken, ii die als kerk zijn ontstaan door de zendingsijver van gelovigen, hebben besloten om een fusie aan te gaan. Het zijn de Christian and Missionary Alli ance met 100.000 leden en ongeveer 1000 kerken, en de Missionary Church Association met ongeveer 8000 leden en 110 kerken. De 14 district-conferenties (soort clas sis) van de Alliance hebben besloten hun instemming met de fusie te betuigen. De laatste beslissingen moeten nog genomen door de algemene raad van beide kerken. Waarschijnlijk zal de fusie volgend jaar ;n feit worden. De Christian and Missionary Alliance Het programma vermeld drie sprekers. Ds. Jan Gravendeel uit het Belgische mijnwerkersstadje Genk zal het hebben over „Gij zult mijn getuige zyn", ds. H. H. Hegger behandelt het onderwerp „De offergedachte bij Rome en bij de Reformatie" en G. Verlot, ex-priester- arbeider uit Brussel geeft een uiteenzet ting over „Kerken zonder middelaar' Er zal na deze inleidingen gelegenheid zijn tot vragen. Ook is er gelegenheid tot onderlinge gedachtenwisseling en tot per soonlijke gesprekken met de leiders der conferentie. Op zondagmorgen is ei dienst, waarin ds. Hegger voor gaat. De conferentie begint op de 12e om 15.30 uur en sluit de 13e omstreeks 22 ui Men kan zich voor dit evenement schriftelijk opgeven bij J. F. Backers, i Rochussenstraat 187b, Rotterdam. van de grootste geloofszendingen ter wereld. Deze organisatie heeft op het ogenblik 824 zendelingen in 22 verschil lende zendingsvelden en onder hen dienen nog 2800 leken-evangelisten. De Missionary Church heeft ongeveer 100 zendelingen. Ook van Nederland uit zijn zendelingen onder de Cama uitgegaan en er is in Wassenaar een Nederlandse afdeling en kantoor gevestigd. De Cama was een van de eerste zendingen die in de Baliem- vallei op Nieuw Guinea begon te werken. Grote legaten voor kerken en scholen Na legaten van honderd pond sterling per jaar te hebben nagelaten aan m< dan een dozijn liefdadige instellingen Zuid-Afrika, heeft de Nederlander Wil lem P H. Reithoff, die zich in 1938 te Kaapstad heeft gevestigd en aldaar op 30 september op 86-jarige leeftijd is over leden, 21.716 pond sterling nagelaten i: beheer van de Gereformeerde Gemeente te Kaapstad. Zuid-Afrika te verstevigen. Zijn latenschap in Nederland heeft hij geheel nagelaten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Voorts heeft hij 100 pond sterling per jaar nagelaten aan een mili tair tehuis in Den Haag. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Enkhuizen: A. M. Arntzenius te Grootegast: naar IJmond- gebied het beroep van de Provinciale Kerkvergadering van Noord-Holland, als predikant voor bijzondere werkzaamhe den, pastorale zorg: N. O. Steenbeek, secretaris Hervormde Jeugdraad, wonen de te Amersfoort. Bedankt voor Tholen: J. den Besten te Dirksland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Londen: P. Popman te Laren N.H. Bedankt voor Rijnsburg: O. Mooiweer te Zalk en Veecaten. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Mijdrecht: W. Heerma te Veenendaal en P. Op den Velde te Hil- vrijheid, de zwaardmacht. Belangrijk is dat zij zich voegen in het frame van God's woord. Dat het past m de schep ping, in de verzoening van de gevallen wereld, de vrijmaking van het leven en de nieuwe verbondenheid met God. In dit alles komt het religieus karak ter vain de werkelijkheid tot uitdruk king. Uit Hem, door Hem en tot Hem zijn alle dingen. En het beginsel ka rakteriseert die religieuze werkelijk heid. Gezag bijv. heeft een religieus ka rakter, of het is, los van God, niet meer dan geseculariseerde macht. Vrij heid, m religieuze zin, is vrij zijn var de zonde, of het is geseculariseerde on afhankelijkheid zelfstandig t.o.v. God. Tot slot wees spreker nog op de ge varen van het leven bij beginselen. Dit gevaar allereerst dat voortgaande be ginselformulering een kant en klare blauwdruk voor heel het leven ople vert. Het beginsel vraagt wijsheid. Daarnaast bestaat het gevaar dat het beginsel of de organisatie tot doel op zichzelf wordt verbeven. „Onze nood is dat in deze jachtige tijd de bijbel te veel gesloten blijft. Alleen als wij aan dit gevaar ontkomen, is een beginselpo- litlek mogelijk", aldus prof. Van Ries- In een aantal discussiegroepen zijn bepaalde facetten van dit onderwerp nader aan de orde gekomen en later in algemene bespreking door de spreker uitvoerig belicht. Herstellingsoord Chr. vakbeweging (Van onze soc.-econ. redactie) Onder grote belangstelling uit de kring van de christelijke vakbeweging heeft minister Van Rooij zaterdagmor gen in Maarn het herstellingsoord Huize Stameren" van het algemeen sociaal fonds: Draagt Elkanders Las ten van het C.N.V., geopend. Ook het lid van de Raad van State, de heer M. Ruppert, oud-voorzitter van het C.N.V, was onder de gasten. In het feit, dat deze CJI.V.-instelling nu ge komen is tot de opening van een eigen herstellingsoord, daarin zag minister Van Rooij een bewijs van de kracht deze christelijke organisatie. Ook nu er steeds meer sociale voorzienin- i in het leven worden geroepen en ons land de sociale verzekering aanzienlijk is uitgebouwd, blijft het de taak van de vakbeweging de mede mens in nood de helpende hand te rei- De minister suggereerde, dat ook dit herstellingsoord waarschijnlijk in aan merking zou kunnen komen voor de 50 pet. subsidieverlening, welke in de na bije toekomst door de ziekenfondsen ver strekt zal worden aan patiënten bij op- tme in verplegingstehuizen. (Hierbij dient echter wel de ng gemaakt te eren beslist gt dat de instelling meer he dragen van een rusthuis die wat op verhaal moete is dan ook nog zeer de vraag, of dit tehuis voor bedoelde subsidie in aan merking komt. Red.). Continu-gezinnen Minister Van Rooij bracht voorts de persoonlijke boodschap van staatsse cretaris Roolvink over, dat deze to diens grote spijt verhinderd was bij d opening aanwezig te zijn. De voorzitter van het D.E.L.-bestuu heer K. de Boer, sprak in zijn bean woording van de rede van de ministe; de wens uit, dat het niet bij één rusthui zal blijven, maar dat men spoedig ii staat zal zijn hieraan uitbreiding te ge woord. Hij merkte op, dat de behoefte aan rusthuizen voor mensen, die wat op verhaal moeten komen buiten de sfeer van het bedrijfsleven, er al eerder ge weest is, maar dat men hier eerst aan toe is gekomen, omdat thans in grotere noden, die het zicht op andere behoeften ontnam, is voorzien. De heer Van Mastrigt vroeg nog bij zondere aandacht voor de rustbehoeven- de vrouw. Deze nood is vergroot door de moderne samenleving. Er zijn continu bedrijven ontstaan, maar ook continu- De heer Van Mastrigt bood nai het CNV een schilderij aan. Van de ge zamenlijke organisaties aangesloten bij het C.N.V., namens welke de' heer H. Peters het woord voerde, werd een staande klok en een radio aangeboden. Namens het N.V.V. sprak de heer J. Landman, namens het Magdalenafonds mevrouw C. Plateel-v. d. Wel. Mej. P. Donner, de inmiddels gepensioneerde eerste huisbezoekster van D.E.L. en de plaatselijke Hervormde predikant, ds. Zinkstok sloten de rij van sprekers. Minister Van Rooy heeft zater dag in Maarn het nieuwe her stellingsoord van het C.N.V., Huize Stameren, officieel ge opend. Op de foto van links naar rechts: de heer Schouten (C.N. V.), de burgemeester van Maarn, Leven als christen is leven in liefde. Liefde tot God en liefde tot de naaste. Dat is niet maar een fraaie volzin heel concreet heeft Paulus omschreven wat dat inhoudt. Dit zijn de eigenschappen die christelijke liefde kenmerken: lankmoedig goedertieren; niet afgunstig; niet praalziek; niet opgeblazen niemands gevoel kwetsend; zichzelf niet zoekend; niet ver bitterd; het kwade niet toerekenend; niet blij over ongerech tigheid maar blij met de waarheid. En kunt ge die lange op. somming niet zo vlug verwerken, dan is dit de samenvatting: „Alles bedekt zij, alles gelooft zij, alles hoopt zij, alles ver draagt zij!" Wie zichzelf in ernst deze spiegel der liefde voorhoudt, die moet wel het schaamrood naar de kaken stijgen. Alles bedekt zij we zijn meestal best bereid iets met „de mantel der liefde" te omhullenmaar meestal dan pas als er eerst heel wat harde woorden over gevallen zijn. Alles gelooft zij er is in ons hart al zo veel twijfel jegens God, laat staan jegens de naaste! Alles hoopt zij we plegen te zeggen dat we „er het beste maar van hopen", maar veel vertrouwen hebben we er meestal niet in. En alles verdraagt zij onze instelling in het leven pleegt te zijn dat je „niets moet nemen". Leven we als christenen? Gesprekcentrum over Coëxistentie Van vreedzaam samenleven thans nog geen sprake Is coëxistentie d.w.z. vreedzame samenleving mogelijk in een wereld met ongeveer honderd nationale staten, met elkaar tegen gestelde ideologieën en maatschappelijke stelsels? Deze vraag was aan de orde gesteld op de conferentie, die vrijdag en zaterdag te Oosterbeek is gehouden door het Ned. Gesprek Cen trum en werd ingeleid bij de talrijke deelnemers door de hoog leraren mr. dr. J. Barents (Amsterdam), dr. J. de Graaf (Utrecht; de bekende voorzitter van Kerk en Vrede) en dr. B. H. M. Vlekke (Leiden). Uit de talrijke tegenstellingen in ze wereld treedt die tussen West Oost wel het meest op de voorgrond. De N.A.V.O., die tijdige aaneenslui ting van de „vrije wereld" (waar men in vrijheid zijn regeringen kiest) van het Westen bedoelt om agressie te kun nen weren, beperkt de oorlogskansen, aldus prof. Barents, doch toont tevens, dat van een vreedzaam samenleven nog geen sprake is. Niemand begeert oorlog, omdat de nadelen voor het eigen land groter zijn dan eventueel te behalen voordelen. Doch men vertrouwt elkaar niet. Wanneer de communisten spreken van vreedzaam samenleven, dan is dit volgens een aan Lenin toe geschreven toespraak uit 1919 een voor bijgaande periode. Immers: het com munisme moet op den duur winnen, omdat de bourgeoisie ineen zal stor ten: men gelooft in de ondergang van de kapitalistische wereld. Vandaar hun hardheid en de onmogelijkheid van de dialoog. Een gewapenderhand bevrijden van de geknechte makkers is zeker niet uitgesloten, doch liever ontwijkt men het militair, conflict. Stalin was voor zichtig en ook Chroesjtsjef is bevreesd: hierin ligt een mogelijkheid voor co- existentie. Minder geruststellend is de bereidheid van Peking (Mao) om des noods een paar miljoen mensen te of feren voor het bereiken van het ideaaL Ook prof. Vlekke zag geen mogelijk heid tot een werkelijke coëxistentie. Conflicten tussen grote sociale en eco nomische lichamen kunnen alleen weg gewerkt worden, als er een gemeen schappelijke basis is. Tussen Oost en West ontbreekt een gemeenschappelijke rechtsopvatting (wat is goed en wat is slecht?). Hoewel er reeds vijftien jaar over tal van onderwerpen is gesproken (in de V.N., langs diplomatieke wegen, in de serieuze pers), begrijpt men el kaar niet. Er is een principieel verschil in de ordening van de waardeoorde len (wat is progressief en wat reactio- de heer Van Rheenen (penning meester C.N.V.), mevrouw Wen- delaar eigenaresse van het complex), de heer K. de Boer f voorzitter Draagt Elkanders Lasten), minister Van Rooy. nair?). Uit de verschillende beantwoor ding van de vraag naar de plaats van de mens in de maatschappij, vloeit wantrouwen voort en dus de onmoge lijkheid van een werkelijk compromis. Prof. De Graaf echter was van me ning, dat het communisme, hoewel een ideologie, toch ook een historische be weging is. Bij zijn tweede bezoek aan Rusland trof hem, dat er veranderingen kunnen worden geconstateerd: de maat schappij ontwikkelt zich naar een gro tere pluriformiteit en het denken wordt genuanceerder (welke liberalisering volgens prof. Barents allerminst een democratisering betekent!). De jonge intellectuelen zijn er precies zo com munistisch als die van het Westen christelijk zijn. Men beseft de mager heid van de ideologie en leest de klas sieke schrijvers van de vorige eeuw, o.a. Tolstoï. Van groot belang is de persoonlijke dialoog. Helaas zijn er te genkrachten, o.a. de bewapening van staatswege, terwijl het volk veel spreekt over vrede. Wat het geld is in het Westen, is de typisch communisti sche machtspositie in het Oosten. Co- existentie is voor prof. De Graaf na verwerping van de oorlog (ook de kou de) slechts een minimum. Daarna die nen te komen: de dialoog, de (tegen stellingen overbruggende) coöperatie en uiteindelijk als christelijk ideaal de ver zoening. God verzoende de wereld met zich toen wij nog vijanden waren: zo. hebben ook wij te beginnen, zonder te wachten tot de ander een aanvang maakt. Mogelijkheden Over de mogelijkheid en de beteke- is van het gesprek is diepgaand van gedachten gewisseld. Prof. Vlekke merkte op, dat ontbreken van coëxis tentie op zichzelf nog geen reden tot oorlog is. Hoewel de mens een ratio neel wezen is, handelt hij echter vaak weinig rationeel. Irrationele factoren oefenen vaak beslissende invloed. Het is een illusie te vertrouwen op een uitblijven van oorlog uit vrees voor de gruwelijkheid van de moderne wapens. Het oorlogsgevaar is groter nu er ge scholden wordt: dit is niet alleen min derwaardig, het is ook misdadig; even als het dreigen met atoombommen. De iendschappelijke verhouding van men- n uit beide kampen is voortreffelijk, doch zal alleen effect hebben, indien deze doorwerkt in de verhouding van de gemeenschappen. Betreffende de betekenis van de V.N. merkte prof. Barents op, dat deze wei nig macht hebben, doch te waarderen zijn als een centrum van overleg. Even als in de parlementen der niet-commu- nistische landen voeren de communis- ;r obstructie, want zij geloven niet :n parlementaire democratie, maar in de dictatuur van het prolerariaat. Chroesjtsjef speelde dit spel in de laat ste vergadering der V.N. niet handig, zodat hij de neutralistische landen niet op zijn I and kreeg. Prof. De Graaf achtte liet onverstandig om communis tisch China buiten de V.N. te houden, omdat het in zijn isolement des te ge vaarlijker wordt. Nu er echter een streven is om zoveel mogelijk alle lan den bij de V.N. te betrekken, acht prof. Barents het waarschijnlijk, dat China binnen afzienbare tijd toelating zal verkrijgen, ook al spreekt het hand vest der V.N. van „vredelievende en democratische landen", terwijl Rood- China noch het een noch het ander is. Vraag: Na geruime tijd onder be handeling van artsen en specialisten geweest te zijn, geeft men mij nu de raad lichter werk te gaan doen. Dit betekent dat ik mijn beroep zal moe ten opgeven met de financiële terug slag van dien. In de tijd dat ik onder behandeling was der geneesheren, heb ik steeds mijn werk gedaan, zij het dat het letterlijk „pijn kostte. Welke weg moet ik Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. werkgever hiermee genoegen, dan moet ik mijn (zelf geteelde) plantjes i. krijgt u naast Antwoord: De beste tijd saaien van lupinen is half augustus daar bent u dus te laat uitkering van de ziektewet op valt u in de invaliditeitswet als u dan nog niet kunt werken; die invaliditeit Antwoord: Het beste lijkt het ons dat moet dan ook vaststaan tezijner duizendschoon laat u maar rustig staan u begint met u ziek te melden. Het tijd zal dit onderzocht worden. Die uit- tot het voorjaar. Ze zijn dan sterker feit dat de artsen u adviseren lichter kering zal niet hoog zijn omdat u ver- geworden en kunnen dan het beste in werk te gaan doen, wijst immers op moedelijk nog jong bent en er dus nog de tuin worden uitgezet, lichamelijke afwijking die haar niet zoveel rentezegels zijn geplakt. handtekening was dan de koop geslo ten. Toen ik later hierover nadacht kwamen de bezwaren boven: ik had immers nog geen beeld gezien! En ik koop toch niet iets zonder te we ten of het goed is! De handelaar gaf ten antwoord dat hij zijn toestellen altijd op deze wijze verkocht en dat dan 's avonds iemand komt controle ren of het beeld goed is. Nu heb ik dan besloten er geen genoegen mee te nemen. Ik heb de handelaar ge- hpt vraa8d het toestel weer weg te halen en rip knnn nlc nn oorzaak moet hebben in ziekte. Het Maar dat „met pijn en moeite" uw werk ver richten rechtvaardigt ook uw ziekmel- i later zorg. Vraag: Ik heb geraniums Vraag: Bestaan er Nederlandse tijd schriften, die alleen maar „vogels" nujn als onderwerp hebben niet dus één De eerste drie dagen ontvangt u dan overhouden. Hoe moet ik te werk gaan geen uitkering maar dit zou ondervan- A„t«-nnrri- gen kunnen worden door de bepaling in het RnrPerliik Wethoek dat. rte werk- val vooraat de winter speciale vogelsoort? erk gaan? Antwoord: Deze maand (in ieder ge- tsureeriiiK weiDoex nat oe werx- -11 v°ordat er vorst komt) de plan- vai v^r^Ucht is g^dur^nde korte^tljd ten uit de tuin halen, stekken op de hebbers. Het bondsbureau het Burgerlijk Wetboek dat de werk gever verplicht is gedurende korte tijd het overeengekomen salaris uit te be talen; dat wil zeggen in geval van ziek te of ongevaL Blijkt bij het onderzoek uw afwij king een gevolg te zijn van een vroe gere ziekte, dan is er sprake van ziek te en geniet u uitkering. Kunt u nu enige tijd weer minstens Antwoord: Er bestaat een tijd schrift „Onze vogels", orgaan van de Nederlandse Bond van vogellief- normale wijze en in een pot met blad- grond zetten. Plaats de planten zo mo gelijk in een kelder of een kast en geef ze eens per maand weinig wa ter. Tegen het voorjaar kunt u ze weer tevoorschijn halen en moeten ze uiter aard meer water hebben. helft uw werk gaan doen en neemt om lupinen tc zaaien? En Vraag: Op een show van televisie toestellen hebben wij ons een toestel laten aanpraten. De volgende dag kwam de handelaar het apparaat Vraag: Wanneer is het de goede tijd plaatsen en legde daarbij een garan- tiekaart ter tekening de koop als ongedaan te beschou wen. Hij weigert dit. Is dit terecht of ten onrechte? Antwoord: Ons oordeel is dat er voor u niets anders op zit dan beta len. U hebt u het toestel „laten aan praten" dat is iets anders dan wan neer u bedongen had het toestel „op zicht" te plaatsen. Dat was natuur lijk het beste geweest en dan had u ook die garantieovereenkomst niet behoeven te tekenen want uit uw brief maken wij op dat u dit hebt gedaan. Had u dit geweigerd dan had u (misschien) op dat moment een op- '.icht-overeenkomst kunnen Sluiten! Vraag: Ik weet dat cr beschermde vogels zijn kunt u mij zeggen wel ke vogels niet zijn beschermd? .Antwoord: Vollediger inlichtingen dan waarover wij beschikken kunt u krijgen bij de Directie Faunabeheer Met mijn te Den Haag, le v. d. Boschstraat A

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2