Vlieger had een wekker nodig Mr. Van Doorn signaleert enkele „scheurtjes" Ballon na korte vlucht in Scheveningse bos geland Becket of De Eer van magnifiek toneel God Samenwerking met protestanten Vier pet. meer kinderbijslag Lustrumviering Leonardo da Vinei „Meegevallen", zei Max Tailleur na landing Grote investeringen voor het Noordwijks waterbedrijf NOORDW1JK NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 OKTOBER 1960 (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft zaterdag op het congres van zijn partij te Amsterdam verklaard, dat de samenwerking tus sen de K.V.P. en de beide protestantse regeringspartijen, A.R.P. en C.H.U. is verstevigd. „Maar helaas", zo voegde hij er aan toe, ,.zijn in die samen werking onlangs enkele scheurtjes ontstaan". Als „scheurtjes" beschouwde de heer Van Doorn: het stemmen van enkele protestantse Tweede-Kamerleden motie-Burger, die gericht was tegen de loonpolitiek van de regering welke de instemming heeft van de K.V.P. en in de tweede plaats: het geruchtmakende jrtikel in het a.r. partjjorgaan „Neder landse Gedachten", waarin werd uitge sproken, dat het een ongezonde situatie zou zijn, indien zou vaststaan, dat de K.VP. nooit in de oppositie kan gaan. „Het artikel in Nederlandse Gedachten beeft bij ons enkele vragen opgeroepen", aldus mr. Van Doorn. Hij achtte het ech ter gelukkig, dat de a.r. fractieleider dr. Bruins Slot en het a.r. Tweede-Kamerlid mr. Biesheuvel op de „scheurtjes" heb- ben gerageerd op een wijze, die voor de jC.VP. niet is mis te verstaan. Mr. Van Doorn stelde verder vast, dat er verdeeldheid blijkt te bestaan tussen de liberale Eerste- en Tweede-Kamer fractie. Weliswaar heeft de Tweede- Kamerfractie van de V.V.D. zich positief achter het kabinet-De Quay gesteld, maar dat neemt niet weg, dat de ontwikkeling In V.V.D.-kringen nauwlettend in het oog moet worden gehouden. Resoluties Aan het slot van de bijeenkomst aan vaardde het K.VP.-congres een vijftal resoluties over onderwerpen, die 's mor gens in sectievergaderingen waren be sproken. In de resolutie van de sectie Volkshuisvesting spreekt de K.VP. uit, dat zowel het aantal te subsidiëren wo ningen als het aantal woningwetwonin gen moet worden uitgebreid. Dit geldt ook voor de hoeveelheid huizen, die met extra-subsidie worden gebouwd. Door een beperking van de woningbouw in de vrije sector kan een verdergaande dif ferentiatie in de premiesector worden bereikt. Volgens de resolutie verdient het ook aanbeveling het percentage - - - Zwaag, Sneek. aSkTEHjDAM, G.U., 21 oktober B vorderd tot arts: J A Groenlink (Amste dam). Geslaagd voor kand. theologie: nif A A alters (Amsterdam). OTjJMEGEN, 31 oktober Geslaagd vo kand. Nederlands: P H Meijere (Hor: L.). Doet. psychologie: m-ej. M Th L ome (Roos rein.) i i (Goor). Geslaagd elektrotechniek voo* Zantimg (Havelte), C H Massen nO, W H Iding (Eindtw EENOHCWiEN, 31 oktober ln de afdeling d« l), H Geeien"(Tilburg), I Strausz (Amster dam). Kand.: G P Schalier (Nijmegen). WAGENINGEJN, 2o oktober Geslaagd voor prop.: H van Amstel (Den Haag). C F Andrea (iDiever), B P Anema (Tzum- marum), mej. J C Beek (A*dam), B H GerendBen (Zelhem), L G van de Berk- mortel (Deume), P van Blom (R'dam), H A Boefcholt (Heijen), mej. M de Boe* (Eindhoven), mej. M Boers (Waalre). A Boks (Beekbergen), A L Braun (Berg en Dal), C J Breure (Hoofddorp), N J van den Broek (Moordrecht), J C Burger (Wll- kelminadorp), G K L Chin Wagendngen), H W Doornenbal (Kamerik), H van Dijken (Rheden), J C L van Esch (Boxtel), P Franizen (-Amstelveen), F J Gomimers (Mal den), J G van Grieken (Wassenaar), me) E M Oh van Harpen (Deventer). A M Har- teveld (Den Haag). L Hartkamp (Meppel), P J W ten Have Scheveniiigen)P Hekstra (Leeuwarden), mej. M Ch van der Haven (Noordelooe(, A J F Hedjdendaal (A'dam), med. HOM Heijnlng (Hattem), N C van Hejjningen (Den Haag), D Hille Ris Lam- bera (Wageniingen), S F Hoekstra (Joure), R J de Hooigh (Bilthoven), S D van Hoog straten (iDe Steeg), A W F Houibraken (Bergefljk), A F Hulsewe (Haarlem). D Izarin (Barendrecht). P J J Jakobs (Tiel), C J Janmaat (De Hoef), J W A Jansen (Noord-wijk aan Zee), F W Janssen (Hen gelo). J A Jobsen (Wemekhnge), C de Jong (Ens). M de Jonge (Drimmelen), G Kappe (Havelte), R K Koopmans (Den Haag), H F Kramer (Baarn), mej. A Louet Feisser (Heemstede), J W H G van Loon (Waalre), W J A van Marrewiijk (Honseleredijk), P P C van Meer (Tlllburg), W Z van der Meer (Nijholtpa), M Mesken (Nw. Roden), S J Mulder (Haskerdüjken). J A Nip (Meppel). T G Oranje (Den Haag), mej. A J F Oudelaar (Zwolle), B van der Ploeg (Ure- terp), mej. B L M Poelen (ffsuml, D Prins Purmerend), R A van Raalte (Frederike- oord), H Raktoe (Paramaribo), L P van Reeuwijk (Hoofddonp), A M M Peters (Ne- derweert), J Salomons (Bergentheim). mej V G M Sangen (iHeerlen), C E van Santen (Groningen), R M Schelhaas (Blesdójke), mej. M Schrieken Arrahem), M Schuiling (Enschede), R H Smedema (Rotterdam), H J W Smiit (Arnhem), mej. S Stienstra (Ferwerdadeel), H H Titulaer (Venlo), E C Tjoe-A/wie (Paramaribo), A P Verhaegli G Voogt (Heerlen), K Vreman (Greup), G Wissink (Zut- )lters (Stramproy), mej. A L C Zacbariasse (Aalt. mej. L de Wild. (toenA H G 1 van Zaayen (Arnh. (Martmeese), J H M T< wen), B van Scherrenburg (.Renkum), R «e Jong Diemen)(, Ph Fokker (Velsen), B H M Hafkensoheid (Loosduinen), J A Lan sing (Utrecht). H S B M van Asperen (Den Bosch), G J Kroes (Den Hag), W J Plan önga (Leeuwarden), E A B van Bunge (Voorburg), A Keetman (Schagen), me). E T van Klaarbergen (Heer). ^Kand. akker, en weidebouiw: C J M de Göing (Ghaam), J 'Tulnbouwpla...^.^.,.. Wen), J H M ZWinkels (Wateringen), Plantenziektenkunde: A J Grijseels (Den Agrarische sociologie: L J M ncciuur «irg (Leidschendam). Bosbouw: J A J Faber (Volkel). GultuurtechniekD M Komen (Wagenin- H Onstwedder (R'dam). „Bodemkunde en bemestingsleer: A Kamp. borst (Barneveld). Landbomvwerkrtuigkunde: A Tli Bo6ma Wageninigen). Landbouwtechnologfie: H C de Boer (St. «oobi Parochie), J Bon (A'dam), M J SchUddeboom (Doorn). ^Ingenieurs ex. akker, en weidebouw: J B Be-bij e (Wijnandradc), B Poppers (Nieu- wolda). *rop. landbouwplantenteelt: C Netscher Haag), M Wessel (Hc Brio), Tuintoouiwplantenteelt: P A van Steeke- tenburg (Kwdntsheul). .landhuishoudkunde: G van den Berg (Bennekom), J W Sehellekens (Den Haag) Trop. landhuishoudkundeK Zijderveld (Den Haag), J W M van Waeeberghe (Den Bosch). Landhuishoudweteitschappen: met). N Spanjer (Zwolle). Uitlating J. Kennedy over dollar-waarde De perschef van senator Kennedy, P. «linger, heeft gisteren categorisch *het bericht in de Londense pers ontkend, dat öe democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap niet-offi- rieel heeft laten doorschemeren, dat hij ®ls President waarschijnlijk de dollar waarde zou veranderen. Salinger heeft een beroep gedaan op de «mdense dagbladen om of hun bronnen bekend te maken óf het bericht in te trek- kea te De volkshuisvestingsresolutie verkon digt verder het standpunt ,dat de con crete uitwerking van het regeringsbeleid onvoldoende past op de concrete situatie van de woningnood, daar overwegend wordt uitgegaan van het statistisch wo ningtekort. Vooral gezien de toestand van de minst draagkrachtigen, dienen alle bestaande mogelijkheden te worden benut om een zo groot mogelijk aantal woningen te bouwen. De resolutie be twijfelt of met een bouwprogramma van 80.000 huizen per jaar alle mogelijkheden zijn uitgeput. In een resolutie over het welvaarts- beleid werd uitgesproken, dat bij het nastreven van de sociaal-economische doeleinden overheidsmaatregelen niet ge richt dienen te worden op een gedetail leerd en voortdurend ingrijpen in wat door het bedrijfsleven tot stand wordt gebracht. Dit veronderstelt een duide lijke afbakening van het terrein, waar binnen het bedrijfsleven zelfstandig kan opereren en voldoende regeringsbevoegd heden om een krachtig beleid te voeren op elk moment, dat het algemeen belang zulks vereist. Het K.V.P.-congres werd bijgewoond door alle katholieke ministers en staats secretarissen met uitzondering van mi nister Luns. Mr. Van Doorn liet minister Cals nog weten, dat deze hem niet had weten te overtuigen van de juistheid van artikel 60 van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs. (Van onze parlementsredactie) De regering is van plan de kinderbij slagen met ongeveer 4 pet. te verhogen. Ze zal daartoe binnenkort een wetsont werp b(j de Tweede Kamer indienen. Ais de Staten-Gencraal er mee akkoord gaan, zal de verhoging per i oktober 1960 van kracht worden, zodat aan het eind van dit jaar een verhoogde kinderbijslag kan worden geïncasseerd. Aan de grotere ge zinnen zal daarbij bijzondere aandacht worden besteed. Ook de kinderbijslagen van rentetrekkers, gepensioneerden en kleine zelfstandigen zullen worden ver hoogd. Met de totale verhoging zal een bedrag van ruim f 20 miljoen gemoeid Blijkens een mededeling van het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid is het de regering gebleken, dat de financiële uitkomsten van de kinderbij slagverzekering een aanzienlijke premie- verlaging toestaan. De regering is van oordeel, dat het in de huidige omstandig heden en in het kader van het sociaal- economisch beleid gewenst is, de premie ruimte niet geheel Premieverlaging, m ging tevens een verbetering aan te bren gen in de kindervijslaguitkeringen. zaterdagavond door de Haagsohe Come- its onder de bekwame leiding van Joris Diels uitgegroeid tolt een waarlijk magnifieke toneelgebeurtenis, als wij lange tijd van ons gezelschap niet hebben gezien. t is moeilijk te zeggen wie in dit ;s de voornaamste bijdrage heeft geleverd: Jean Anouilh met zijn dikwijls rompelend stuk, Joris Diels met zijn grootse regie of Wdm Vesseur met zijn adembenemend ingenieus decor. Er is hier een samenwerking van factoren ge weest (en daarbij mag men gerust ook rekenen de kleurrijke, naar de stijl zo volkomen verantwoorde kostuums van Lisette van Meeteren en de majesteit» lijke muziek van Jurriaan Andiiessen) samenwerking die voor de totstand koming van een unieke kunstverrichting onontbeerlijk is. Nu betekent deie dithyrambe geens zins, dat er geen kritiek te oefenen viel. Integendeel, maar deze komt niet ten na dele van de Haagsche Comedie. Veeleer is het zo, dat alle inzinkingen, ook die van spel en representatie, zijn terug t» voeren tot enkele intrinsieke tekortko mingen van het stuk zelf. Men weet, dat Thomas Becket,die van 11621170 aartsbisschop van Can terbury was, voorvechter was van de Pauselijke machlt in Engeland en zelfs r ging, dat hij de wereldlijke rech ter verbood geestelijken te berechten, waar het zaken gold van wereldlijk reoht. Hij raakte daardoor met koning Henry II verwikkeld in een strijd op leven en dood en is deswege in 1170 op de trappen van het altaar van de kathe draal van Canterbury door sluipmoorde- s vermoord. Het is ook bekend, da+ deze Thomas Becket reeds in 1173 hei lig werd verklaard en dat Henry II in 1172 boete heeft gedaan op zijn graf. Nu was echter deze Henry een zeer geniaal vorst, die met name voor de wetgeving m veel heeft betekend. Anouilh ge bruikt deze historische stof op een on historische wijze. Pikt eruit zoveel als hem belieft en construeert situaties, die in werkelijkheid nimmer zijn geweest. Bob de Lange als koning Hendrik II, Frans van der hingen als (kanselier), Thomas Becket en Camille de Vries als het Franse meisje in Anouilhs toneelstuk „Becket of De Eer van God". kennis vraagt hij wel zeer veel. Dat hij echter van de geniale Henry een mate rialistische drinkebroer maakt, is ook voor zijn stuk als zodanig komelijke fout. Becket, die in werkelijk heid een machtige tegenstander tegenover zich heeft gehad, krijgt op de planken een figuur tegenover zich, die ver be neden zijn niveau ligt, en daarmee heef' Anouilh zichzelf van vele dramatisch» kansen beroofd. Van Becket heeft hij een figuur var betekenis gemaakt, Henry heeft hij maai wat laten zwemmen. Geestig nu en dan, maar toch te beperkt, toch teveel met de trekken van een charletan, en daarvan heeft Bob de Lange deze figuur niet vrij weten te houden. Zo is dit een stuk ge worden met één serieuze hoofdfiguur: Thomas Becket, grandioos gespeeld door Frans van der Lingen. Aanvankelijk, stelt Anouilh, was Becket als hoveling en kanselier een toegewijde en losbollige dienaar van de koning, maar als zodanig een man zonder eer. Zodra hij echter be noemd wordt tot aartsbisschop, krijgt hij een eer te dragen, de eer van God. Hij geeft vrijwillig al zijn rijkdom op en wordt een rigoureuze kerkvorst. Als hij Engeland verlaat om steun te zoeken bij de Paus komt hij van lieverlede tot het inzicht wat het betekent van God" te dragen. In een ontroerende „bekeringsmonoloog" ontdekt hij, God dienen wil zeggen: Hem dienen met het hart, met een volledige overgave dan begrijpt hij waarom bijv. zelfs de erootste zondaar God kan vinden, verbogen God, die zo ondoorgrondelijk handelt. Deze God is alleen te begrijpen door zich voor Hem open te stellen, naar Zijn 'taal en Woord te luisteren, zich aan Hem over te geven. Becket keert naar Enge land terug in volle overgave aan zijn taak: Gods eer te zoeken op de plaats, waar hij gesteld is. Als een held Gods valt hij onder moordenaarshand, vervuld onvervreembare vrede des har- Hoewel Anouilh door de vertekening van de figuur van Henry II niet alle kansen heeft benut, moet men toch ook nu weer vaststellen, dat hij een buiten gewoon groot toneelschrijver is; een kun dig opmerker van het menselijke ziele- leven. maar bovenal een meester in het scheppen van een verassende toneel situatie. Een tovenaar, die het zich kan veroorloven een zaal te laten schateren later onder te dompelen in een tot tastbare stilte stemmende De ventaling i uitnemend, maa: vulgair, ook w; in Adriaan Morriën v hier en daar toch al ir dit niet nodig was De plaatsruimte laat ditmaal niet toe nader in te gaan op stuk en voorstelling. Daarom maar even aangestipt, dat Li sette van Meeteren en Kees de Groot vernuftige paardebeesten hadden gecon strueerd, waarop de spelers zich bewogen als volleerde ruiters, dat de scène met het schip in de storm adembenemend was techniek; dat Wim Vesseur een m vernuftig decor had gebouwd, dat de changementen in fracties van secon den liet verlopen, maar aan Joris Diels niet altijd de gewenste speelruimte over liet; dat Frans van der Lingen waar schijnlijk de beste rol van zijn carrière tot nu toe heeft gespeeld; dat Bob de Lange weer een behendige speler bleek in deze „lege" rol; dat Leo de Har- togh een kostelijke creatie gaf van de Franse koning en Gijbert Tersteeg uiterst scherp was als bisschop van Londen. ;aren nog meer goede creaties en ook wel minder goede, maar dat is bij een stuk met liefst vijfendertig rollen niet te voorkomen. En ten slotte: Joris Diels als regisseur een tovenaar. Met alle kritiek op het stuk: een magnifieke toneelvoorstelling. Ev. Grolle (Van een onzer verslaggevers) IN DE BALLON bevindt zich e boodschap voor mijn collega van de gemeente, waar u straks daalt, maar ik geloof dat hij wel weer bij mij zal terugkeren", zei burgemees- te wenden voor j ter Kolfschoten zaterdagmiddag op HOIhet Haagse Malieveld, weinig opti- mistisch naar de lucht kijkend. Hij kreeg gelijk: slechts een kilo meter van de startplaats kwam de ballon, die was opgelaten ter gele genheid van het 175-jarig jubileum van Jean Pierre Blanchard's ballon- vlucht (de eerste vaart boven Neder land), weer naar beneden, in de Sche veningse bosjes achter de Kerkhof- laan. Het waren de studenten van de vlieg- tuigbouwkundige studievereniging Leo nardo da Vinci van de Delftse T.H,, die deze opstijging hadden georganiseerd; de hoogtepunten van de viering hun derde lustrum, althans voor de toe schouwers. Want de stortregen en de „verkeerde* wind maakten het de ballonvaarders ze ker niet gemakkelijk. Jan Boesman er de humorist Max Tailleur, die tot de bemanning behoorden, waren al drijf nat nog voordat de enorme oranje ballon zich langzaam van het veld losmaakte. Burgemeester Kolfschoten had daarvoor het startschot gegeven: met een knal- kurkpistooltje. „Burgemeester, schiet een gat in de ballon!" zei Max Tailleur. De burge meester schoot, leden van de Jeugd Luchtvaart Brigade kapten de kabels daar ging de ballon, langzaam zwevend richting zee. Vrolijk wuivend als voel den zij geen regen stonden in het mandje de ballonvaarders, die gelegenheid waren gestoken in histori sche kledij. Even later was de oranje bol verdwenen uit het oog van de honder den toeschouwers, die onder paraplu's of diep in de kraag, de feestelijke plech tigheid hadden bijgewoond. Snel omlaag Maar boven in de lacht, begon het Ter nitvoerlng van het Investerings programma achten B. en W. het nodig thans voorbereidingen te treffen vooi aantal voorzieningen, ten behoeve het waterleidingbedrijf. In de eerste plaats zal nodig zijn een uitbreiding de reinwaterkelder. De reinwaterberging tijdens de piek- -en is nog maar net voldoende. Tijdens ;ze zomer kwam verscheidene malen de kelder dan ook geheel leeg te staan. De mogelijkheid zal moeten worden gescha- nachts een grotere voorraad te leggen. B. en W. stellen daarom 2en kelder erbij te bouwen van 750 m3 nhoud. De kosten hiervoor worden op f 75000 geraamd. De kelder zal naast de bestaande kelder aan de Prins Hen drikstraat kunnen worden gebouwd. Daar het verbruik van water nog ste toeneemt, zal het voorts nodig zijn op korte termijn over te gaan tot de bouw vijfde, zogenaamde nafilter. De totale kosten hiervan worden geraamd op f 30.000. Voorts zal het nodig zijn het oude ma chinegebouwtje in het Langeveld te ver bouwen. Reeds enige jaren geleden werd hiervoor een plan ontworpen, doch we gens de financiën was uitvoering niet I mogelijk. Thans verkeert het in zo'n deso late toestand, dat herstel dringend nodig is. De kosten hiervan worden op f 25.000 Vervolgens zal nog f 45.000 nodig zijn n de kosten te dekken van het aan brengen van watermeters in die percelen die nog onbemeterd zijn. Uitgaande van de gedachte dat, zo enigszins mogelijk, iedere ingezetene toet kunnen beschikken over elektrici- ;it en water van de gemeentelijke be drijven, zijn reeds enkele voorstellen ge daan om de nodige leidingen te brengen op de plaatsen, die tot heden daarvan ver stoken zijn. Zo zijn kredieten verstrekt voor eiek- Bevolkingsonderzoek op tuberculose Voor de periode van 114 november staat onze gemeente weer op het pro gramma van de Stichting Fotu (fonds tot opsporing van tuberculose Leiden). Alle inwoners van Noondwijk van 15 jaar en ouder krijgen gelegenheid ziioh te laften onderzoeken op het voorkomen van t.b.c. De kinderen tot en meit de leerplichtige leeftijd worden dus niet meer onderzocht, ook niet in schoolver band. Daar de gemeente deze groep steeds voor haar rekening genomen heeft, is het thans benodigde krediet aanzienlijk lager dan vroeger. Aan het publiek zal f 1,25 per foto in rekening wonden ge bracht. De kosten voor de gemeente worden geraamd op f 3000 en B. en W. stellen voor een krediet tot dat bedrag te geven. triciteits- en watervoorziening in het Langeveld en voor levering van elektri citeit langs de Herenweg en de Zwarte- weg. Nu door de nieuwe tariefiëring eer hogere opbrengst verkregen wordt stel len B. en W. voor de percelen aan de Herenweg en de Zwarteweg van water te voorzien. Dit zal een investering vragen van f 106.000. Resumerend stelt het college form het advies van de bedrijven, deze kredieten tot een totaal van f 281.000 ter beschikking te stellen. Luclitkartering van bebouwde dorpskern Reeds enige tijd is de dienst van ge meentewerken bezig met het voorberei dend werk voor de sanering van de bebouwde dorpskernen, met als voor lopig doel het opstellen van een basis- en stedebouwkundig plan. Herhaaldelijk stuit men hierbij op het gemis van kaarten, waarop alle opstal len zijn aangegeven. De opmeting hier van heeft grote moeilij'kheden en vergt zeer veel tijd. Het college heeft daarom gedacht aan luchtfoto's. Ki.M.-aerocarto maakt der gelijke foto's, die via vergrotingen kun nen worden ingepast op de aanwezige kadastrale plannen op schaal 1 1000. De kosten hiervan zullen ongeveer f 1500 bedragen. Conform de mening van de commissie voor openbare werken, stelt het college de raad voor een krediet van f 1500 hiervoor beschikbaar te stellen Openstelling weekmarkt Hoewel de weekmarkt nog maar en kele weken oud is, kan worden gecon stateerd dat deze voor véle ingezetenen in een behoefte voorziet en dus levens vatbaarheid heeft Nu de dagen korter worden, blijkt echter dat de tijd (van 2—7 uur) niet gaschikste is. Na overleg met de koop lieden, stellen B. en W. thans de raad voor, gedurende de wintertijd de markt van 1—6 uur ooen te stellen. Daar zich in de zomer wellicht be hoefte zal openbaren aan weer andere tijden, bij voorbeeld evenbueel een avondmarkt, stelt het college de raad voor de regeling van de tijden B. en W. te delegenen. Streekplan Ten aanzien van de behandeling het streekplan bollengebied 6tellen B. en W. voor een bezwaarschrift Gedeputeerde Staten te richten, omdat naar de mening van het ooilege. het ontwerp op diverse punten strijd ople vert, zowel met het structuurplan als met het vigerende uitbreidingsplan van onze gemeente en voor bepaalde ont wikkelingen belemmeringen in de weg legt. /^HUCK BANFE, een Ame- tige geluidsstoten de vlieger kon hij wel eens j:_ weer bij zijn positieven. China of in zee i rikaanse solovlieger, die i tocht om de wereld maakt Banfe, een 41-jarige piloot is achter zijn stuurknuppel van Pan American Airways, in slaap gevallen en daar- besteedt zijn vakantie aan wijking door honderden kilometers f™ uit de koers geraakt. Rood- produceren van veel herrie, bovendien niet mogelijk om zijn terecht rakelings langs Banfe's toe- in een toestel als het mijne ïkomen. stel. Eindelijk zag en hoorde in slaap te vallen; je hebt hij een reactie. Via de radio veel te veel te doen", maar Men ontdekte de koersaf- zei Banfe: „Ik ben de weg Enland Banfe op Oki- kwijt.... i Honoloeloe en snel in De luchtmacht greep gevallen." zond i zegt het allemaal ben in slaap anders. Hij is er vast van overtuigd, dat hij Banfe niet toen pas. Commandant Boesman wist dat z(jn vaart niet lang kon duren. De wind kwam uit oostelijke richting en dat be tekende dat zijn ballon regelrecht naar zee zou drijven als voor de kust geen geschikte landingsplaats kon worden ge vonden. Daarom ging al spoedig na de start de gasklep open. Laag scheerde de ballon over de stad, de Indische buurt. En zodra de bebouw de kom onder de mand was doorgegle den werden aanstalten gemaakt voor de landing. Een open plek bij de Scheve ningse bosjes, zou het einde van deze korte ballonvaart worden. „Door je knieën zakken?" riep com mandant Boesman en nauwelijks had hij dit gezegd of de ballon kwam op de grond terecht. Nog hijgend gaf Max Tailleur zijn commentaar op de vlucht. Een com mentaar dat uit slechts één woord bestond: meegevallen. Vliegfeest afgelast Betekende het ongunstige weer een (niet geheel onverwachte) handicap voor de ballonopstijging, ook bij een ander hoogtepunt van het feest had men daar mee te kampen: het vliegfeest op de luchthaven Zestienhoven, dat moest wor den afgelast. Als vervanging daarvoor werd in het Kurhaus een thé-dansant gehouden. 's Avonds was er als slot van het vier. daagse feest in de sociëteit Phoenix in Delft een gala-diner en een gala-bal. Demping deel van Schie straal- Later ontkende Banfe de alleen gewekt heeft maar Manilla gevlo- jager achter Banfe aan. De weg te zijn kwijt geraakt, hem ook veel narigheid heef! Amerikaanse straaljager gen. Toen hij in slaap viel bestuurder, John Enland, zag „Ik was wel moe, maar niet bespaard. Ze zijn in commu- hij naar Tokio onder- tot zijn verbazing geen vlie- uitgeput. Dat Enland me niet nistisch China immers niet weg. Zou men hem niet wak- ger in de cockpit cn vloog zag kwam doordat ik met zo erg gebrand op Amerika- dan toen enkele malen, onder het m'n radio bezig was. Het is nen. fungeerde echter als wekker cn bracht met enkele mach- ker hebben gemaakt, Nu met de eigenaren van grond aar rondom de Schlestraat overeenstem ming ls bereikt en binnenkort met de nodige werken kan worden begonnen, achten B. en \V. het nodig dat ook gedeelte van het Schle wordt gedempt. Als reden hiervoor noemt het college de ruiltransactie met de eigenaar var Rozenhof, welk pand zal worden afge broken en waarvoor de woning Schie- afgestaan. Bij deze overeen komst was opgenomen dat hierbij strook grond zou worden geleverd, deel uitmakend van het Schie. Als tweede voordeel wordt gesteld dat :n inigang kan worden gevormd de weg langs Offem, hetgeen de uitvoe ring van deze weg kan vergemakkelij- Er kan niet worden volstaan met dem- oing zonder meer, omdat het Schie boezemwater is, en het polderwater- riool vanaf de Wilhelmdnastraat daarin uitmondt. Over een lengte van 45 meter zal een overkluizing moeten worden aangelegd. De kosten hiervan zullen f 16-500 be dragen. De commissie voor openbare werken gaat akkoord en als ook de bewilligt, zullen de benodigde vergun ningen bij Rijnland en de Noordzijder- polder worden aangevraagd. Stratenplan omgeving Herenweg-Beeklaan Nu de betreffende raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd, zal de gemeente spoedig kunnen be schikken over vrijwel alle gronden die nodig zijn voor de realisering van het eerste deel van het uiitbreddinggplan BeeklaanHerenweg. Het nijpende gebrek aan bouwgrond maakt het noodzakelijk met het bouw rijp maken van deze gronden de groot ste spoed te betrachten. Allereerst zul len straten moeten worden aangelegd, met bijkomende werken, benevens ver schuiving van de aangrenzende gedeel de Beeklaan en de Herenweg. De kosten van een en ander zijn in totaal te stellen op f 831.550. Ten einde stagnatie in de bouw van het voor 1961 te verwachten contingent woningwetwoningen te voorkomen en tevens de mogelijkheid te openen tot realisering van andere, voor de woon- ruimtevoorziening aantrekkelijke bouw plannen, stellen B. en W. de raad vooi het genoemde krediet te verstrekken. De commissie van openbare werken heeft zich met dit voorstel verenigd. Bromfietser gewond Op de Lage weg te Noordwijk kwam gistermiddag om half drie een 45-jarige postbesteller die op zijn bromfiets reed rnstig te vallen. Het ongeluk gebeurde vlak nadat de bromfietser enkele fiet sers uit de tegenovergestelde richting was gepasseerd. Waarschijnlijk raakte hij hierbij een fietser, want hij viel en kwam met zijn hoofd tegen een langs de weg staand paaltje. In zorgwekkende toestand moest het slachtoffer naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. Onderwijszaken De gemeenteraad krijgt dinsdagavond ook een aantal onderwijszaken te be handelen. Zo moeten voorlopig worden vastgesteld de werkelijke kosten van het openbaar lager onderwijs over 1959 en de exploitatievergoeding en de wer kelijke uitgaven van het bijzonder on derwijs. Voorts moeten de vergoedingen voor het vakonderwijs worden vastge steld en tevens moet de definitieve vast stelling geschieden van de extra ver goeding aan de bijzondere scholen we gens vijfjaarlijkse afrekening over de jaren 1953 tot en met 1957. Ook wordt de gemeenterekening over 1959 aangeboden en moet een commis sie van onderzoek worden 1 Centraal-antenncsystecm B. en W. hebben nagegaan of voor de 32 woningen die momenteel in aanbouw zijn aan de Van de Mortelstraat en de Rozenburg, toepassing van het centraal- antennesysteem aanbeveling zou verdie- Gelet op de ervaringen bij de wonin gen aan de L. Senfetraat en de L. Ber- kemeieretraat, menen B. en W. dat dit ook voor deze woningen aanbeveling verdient. Blijkens een opgave zullen de maximale kosten f3200 bedragen. Indien de raad tot toepassing besluit, zal voor de genoemde woningen echter een huurverhoging van 40 cent per week nodig zijn. Mede gelet op de lage huqr- prijs (respectievelijk f 11,25 en f 13,25 per week), acht het college deze huur verhoging alleszins verantwoord. Hier voor zal nog goedkeuring moeten wor den verkregen van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Min. Mueller ontkent recessie in Amerika De Amerikaanse minister van han del, Fr. Mueller, ontkent, dat er een re- 'e is of dat er een op komst zou zijn. Het inkomen overtreft het verbruik, dat voor belangrijke sectoren weder hoger dan de voortbrenging. De vermindering n de industriële produktie is gevolg n stilstand in de voorraadvorming. De autoverkopen waren in de eerste tien dagen van oktober 4 procent hoger dan jaar tevoren. Er zijn tekenen van groei voor staal, voedsel, kleding, me dicijnen, luchttransportmiddelen, elek tronica en enkele chemische en papier- produkten. Tot dusverre ls 1960 het beste jaar geweest, aldus de minister. Inmiddels wordt gemeld, dat het na tionale produkt gedaald is tot een jaar- eil van f 1.911 miljard na een record an f 1-919 miljard. De Koninklijke VereenLgde Tabaksin dustrieën Mignot en De Block N.V. te Eindhoven neemt de N.V. Sigarenfabriek Gebroeders Garveling (Aïda) op in haar dochteronderneming N.V. Senator Siga- genfabrieken. Maatregelen zijn getroffen om de overgang van het personeel van Aïda 120 man zo soepel mogelijk maken. Mignot en De Block heeft 1500 werknemers, waarvan 700 k 800 bij Senator.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11