lacht KYP is dankbaar maar nog niet voldaan Propaganda voor de filatelie op zegel IJ-tunnel inderdaad eerder rendabel ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Schaak-vraag 11 De Nederlandse probleem-componis ten beschikken over een themaboek, waarin als ik me niet vergis meer dan 400 verschillende thema's staan, verduidelijkt met voorbeelden. De „pickabish", de „gavotny", een „half- pin", een „witte reciproke": het zijn maar enkele van de vaktermen, waar van de probleem-componist zich op een voor de leek volkomen onbegrij pelijke wijze bedient. Er zijn lieden die zweren bij de thema's maar gelukkig doen de meeste probleem-componisten dat niet of al thans niet zo, dat hun problemen voor de gewone schaker ongenietbaar wor den. Het zij nogmaals gezegd: men moet de problematiek niet willen zien als „schaken" en dan schamperen: „In zo'n stellirtg met zoveel stukken min der had ik al lang opgegeven. Geen aardigheid aan". Problematiek wil igeen schaken zijn: slechts een heel laparte kunst, die alleen de regels met jhet schaakspel gemeen heeft maar be slist andere eisen stelt i Een gezellig probleem, zonder veel thematische knopen, maakte de Oos tenrijker Helmut Z^jic uit Wenen. Een jüegante driezet en per te niet t« mm - 11 I 1 K S3 'A A A H4A m Kb2, TgS, Lfl, Pg2 en Ph4, pl i Zwart: Kdl, pl d2 en fS. Opgave* Wit geeft mat in drie zet- h Dant'vraag 10 De stand was: zwart 4, 10, 13, 17, 19, 13, 26, 38. wit: 15, 28, 31, 34, 35, 37, 40, 41, 48. De oplossing luidt aldus: 35-30, 23x 32; 37x28, 26x46; 30-25, 46x23; 48-43, 38x49; 25-20, 49x35; 34-30, 35x24; 20x 9, 4x13; 15x4 Bridge In een parenwedstrijd krijgt U als Zuid de volgende kaarten: B 2, 9H952, O 9 7 4, A B 10 3. West is gever, Noord-Zuid kwetsbaar en het bieden'gaat: West 1 Schoppen Noord doublet (informatie-doublet; geeft minstens 17 puhten aan) Oost pas Zuid? Wat is nu Zuid's beste bod? Oplossing in de volgende rubriek. Jack Diamond. InvuUpuxzel Woorden invullen waarin de letter »D" als onderstaand voorkpmt. Bij juiste invulling vormen de beginlet ters een zegswijze. vandaag te Amsterdam verklaard, dat zijn partij dankbaar, „hoe kan het ook anders" maar niet voldaan is over wat het kabinet-De Quay in de afgelopen anderhalf jaar tot stand heeft gebracht. Dankbaar Is de K.V.P., omdat dit kabinet :r nog wat meer dan zijn voorganger in ilaagt met daden te komen en die daden ;en waarachtig sociaal karakter te geven. Niet voldaan is ze, omdat nog belangrijke wensen onvervuld zijn gebleven. De wo ningbouw vervult de K.V.P. bepaald met enige zorg, ook al zien de cijfers voor >59 er verdienstelijk uit. Mr. Van Doom sprak op het K.V.P.- congires, dat vandaag in het hoofdstede lijk hotel „Krasnapolsky" is gehouden. Over de vrijere loonvorming was hij zeer te spreken, omdat vooral daardoor een opmerkelijke vooruitgang in de welvaart bereikt. Maar juist daarom voelit de K.V.P. er niets voor om het bereikte ie nieuwe overspanning en bestedings beperking weer ongedaan te maken Daarom ook zal ons volk begrip hebben de waakzaamheid van minister De Pous en de zijnen. t moest de K.V.P.-voorzitter van het hart, dat vrijwel niets In de huidige so cialistische oppositie een spoedig opnieuw engaan van K.V.P. en P.v.d.A. in ons land kan doen verwachten. Weliswaar een hernieuwde samenwerking ln regeringsverband met de socialisten niet ►nvoorstelbaar worden gezien, maai de huidige socialistische propagandame thoden en activiteiten staan die toekom stige samenwerking toch beslist in de weg. De ongeveer twee miljoen katho lieken ln Nederland krijgen er b.v. min of meer genoeg van om door prominente dallsten als oud-staatssecretaris Van Rijn te worden voorgesteld als een zeker gevaar voor de democratie. Dergelijke aantijgingen zjjn onbehoorlijk en geheel onrechtvaardig, ook als is de democratie nor de katholieken geen absolute waarde. Scherpe kritiek had mr. Van Doom ook op de socialistische pogingen om vooral de sportorganisaties ertoe te bewegen geen vergunning voor het organiseren 10 D 1 de daad van zenden. 2 vrucht eet men ook op de boter ham. 3 fatum. 4 koninklijk hoofdtooisel. 5 rijm aan het eind van een vers regel. 8 rond gebouw. 7 mening. 8 overeenkomst. 9 klaarblijkelijk. 10 soort van hert. Geld verduisterd bij de P.T.T. Omdat hij een „duur meisje" had, ver greep de 23-jarige employé derde klas Bij de P.T.T.B. van G., zich aan de kas v*n het postkantoortje te Slikkerveer, Ruim ƒ400, die een besteller van de P-T.T. had geïnd en aan hem afdroeg, hield Van G. achter. Van G. werd ver oordeeld tot vier maanden hechtenis met aftrek,waarvan een maand voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en 'wee jaar toezicht. Post bleef vijftien jaar onbesteld Een voorman van een scheeps- aloperlj te Philadelphia heeft gis teren een afgesloten afdeling van een oud Libertyschip geopend en daar tot zijn verbazing 522 zakken post aangetroffen. Zij hebben daar vijftien jaar gelegen. De postzakken bevatten duizen den brieven, pakketjes en tijd schriften. Mr. Van Doorn op KVP-congres: »en toto-ïlieuw-e-stij'l aan te vragen, pogingen zijn intussen niet geheim gebleven en hebben zeker bij de inge wijden een bedenkelijke indruk achter gelaten. Al met al meende de KK.V.P. voorzitter, dat wat in de jaren 1952-1958 door de V.V.D.-oppositie aan zakelijke kritiek ten beste werd gegeven, wat i allure had -dan wat thans door de listen wordt -gepresenteerd. Nw.-Guinea Het moet naar de mening v$n mr. Van Doorn vaststaan, dat. in enige nieuwe de kwestie-Nieuw-Guinea slechts den kan worden getreden, indien daarbij de mogelijkheid voor de Papoea': een eigen lot te beschikken, on verlet blijft. Het zal de taak van d< K.V.P. zijn om door betere voorlichting duidelijk te maken, dat het volgen de voor N.-Guinea gekozen weg kan het openstellen voor ni mogelijkheden van het internationale Mr. Van Doorn was minister president De Quay dankbaar voor diens verklaring, dat er geen sprake van kan' zijn, dat het kabinet kiest voor een weg, waarvan niet duidelijk is waarheen hij N.-Guinea zou voeren; de weg van over intematipnalisaf waardoor de Papoea-bevolking wordt ge- De K.V.P.-voorzitter betreurde het, dat stukje achter de ontwikkeling aan-loopt, juist dezer dagen is de behoefte bezitsvormende maatregelen in men-hang met de loonvorming weer zonder actueel geworden. Spreker vroeg staatssecretaris Sohmelzer zoveel mogelijk te bevorderen, dat de fiscale faciliteiten voor beleggingsmaatschappijen, die zich vooral op de kleine spaarder richten, spoedig in concrete voorstellen zullen worden verwerkt. Verder achtte hij het schone zaak", wanneer het sociale leven binnenkort initiatieven op het stuk de winstdeling zou kunnen komen. Mr, Van Doorn had nog andere dingen op zijn verlanglijstje. Hij vroeg o.m. wat er gadaa-n zal worden aan de salariëring van de lagere en middelbare ambtenaren, waarbij hij vooral daoht aan de politie ambtenaren, die dikwijls met grote moei-te en zongen de eindjes aan elkaar knopen. Verder pleitte mr. Van Doorn o.m. voor een verruiming en versnelling van de toelating van spijtoptanten, voor een krachtige aanpak van de decentra lisatie en voor besluiten, die verbreiding en verwezenlijking van de p.b.o. ten doel hebben. Ten slotte drong hij aan op een spoe dige beslissing over het wetsontwerp op de algemene kinderbijslagverzekering. De K.V.P. heeft er overigens weinig waarde ring voor, dat de regering het ontwerp in de lijn Suur-hoff heeft -gehandhaafd. Prof. dr. H. Wagenvoort commandeur O.N. In een hedenmorgen in het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen gehouden vergadering van de Raad voor het Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, die werd bijgewoond door minister mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de bewindsman de voorzitter van deze raad. prof. dr. H. Wagen voort uit Utrecht, meegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had hem 1e benoemen tot Commandeur in de orde van Oranje- Nassa-u- Dit was de laatste vergadering van de Raad voor het Zuiver-Weten schappelijk Onderzoek, die prof. Wagen voort presideerde, omdat hij met ingang an heden zijn voorzitterschap heeft eergelegd. Ook de ondervoorzitter van de raad, prof. dr. W. H. Arisz uit Gro ningen, heeft vanmorgen zijn functie neergelegd, alsmede het bestuurslid mr. W. Verdam. Minister Cals gewaagde in de verga dering van zijn grote waardering voor het vele werk, dat de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek in de afgelopen tien jaar heeft verricht. Hij hoopte, dat de daar bij opgedane ervaringen van nut konden zijn voor de Academische Raad, die tot stand zal komen als de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs, die op het ogenblik in de Tweede Kamer behan deld wordt, is aangenomen. 45-urige werkweek in schoenindustrie Een door het bestuur van het bedrijf schap voor de schoenindustrie ingestelde commissie, heeft gisteren in Tilburg rap port uitgebracht, over het probleem van de arbeidstijdverkorting. Tot de sugges ties behoorde een ondernemingsgewijze teruggang naar de 45-urige werkweek. Een verkorting op korte termijn met een uur leek het bestuur acceptabel, waarna geleidelijk, parallel lopend met de moge lijkheid tot opvangen van het produktie- verlies, bijvoorbeeld voor medio 1961 de 45-urige werkweek algemeen zou moe ten zijn. Cuba nationaliseert de invoer Het Cubaanse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat alle invoer moet geschieden door de Cubaanse bank voor buitenlandse handel. De uitvoer was reeds drie maanden geleden in re geringshanden gebracht. Zes weken voor noodwachter Tot zes weken gevangenisstraf heeft de Dordtse rechtbank veroordeeld de jarige classificeerder J. P. C., wonende te Dordrecht, die niet aan zijn plichten als noodwachter van de A-kring Doi drecht van de B.B. had voldaan doo verstek te laten gaan op oefenavonde en lijdelijk verzet te plegen bij oefenir gen. De officier had drie maanden ge- NIEUWE D.G. VOOR DE INDUSTRIALISATIE Voor de benoeming per 1 oktober 196C tot directeur-generaal voor de industria lisatie en energievoorziening zal worden voorgedragen de heer J. Louwman, dusverre plv. directeur-generaal voo industrialisatie. De heer Louwman volgt in zijn nieuwe functie mr. L. de Block op, die per 1 september de ambtelijke di België dat de laatste tijd echt te Veel zegels, uitgeeft, maakte op de dag van de postzegel (8 oktober) die over heel de wereld door de verzamelaars gevierd wordt, toch wel een heel goede beurt, door bij die gelegenheid een speciaal zegel uit te geven, van zo lage nominale waarde (40 centimes 3 cent), dat ieder er een groot aantal voor zijn frankering van kon kopen zonder noemenswaardige uitgave. Het aan trekkelijke was, naast de voorstelling (twee kinderen, met een zegel over de globe gebogen), een apart aan hangsel waarop in het Vlaams: Post zegels" sparen, is kennis vergaren, en in het Frans: Collectiwmer emriohit et developpe l'esprit (verzamelen verrijkt en ontwikkelt de geest) (afb. Aft». 2 en 3 van België zijn een paar voorbeelden uit een lange reeks met toeslag voor de UNICEF, het kinder hulpfonds der UNO. Een sympathiek doel. maar als men! bedenkt, dat er binnen een half jaar achtereenvolgens verschenen: Parachutistenserie, vrijwor ding van Kongo, Steunfonds voor de gerepatrieerde Belgen uit de Kongo, Europazegels, dag van de postzegel, Unicefserie, herdenking- eeuwfeest van de „Credit Communal", de gemeentelijke credietbanken, terwijl op stapel 9taan een huwelijksserie van Boudewijn en de jaarlijkse t.b.c.-serie (ik vergat de vluch telingenhulp, in serie en blok) dan zegt men toeh wel; men kan ook te veel van het goede krijgen! Van de oostelijke landen zijn we dat wel gewend, maar in het westen moet dat toch geen gewoonte worden! Rusland juichte op zijn zegels over de Spoetnik, met in de kop de hondjes Belka en Strelka, die weer veilig op de aarde terugkeerden. Op afb. 4 zien we de hondjes en hun voertuig door de ruimte, de afschietin,richting, en het KremlinI Oostenrijk (op afb, 5) herdenkt de volks stemming over Karinthië, in 1920. waar door deze provincie met overweldigende stemmenmeerderheid voor Oostenrijk en tegen Zuid-Slavië stemde. Het zegelbeeld geeft het mooie Karinthische landschap bij Griffen weer. De landen uit het Midden-Oosten zien door de armoede vele landgenoten emi greren naar alle delen der wereld waar zé het beter denken te krijgen, maar de band met het moederland blijft, blijkens de regelmatig in deze landen gehouden reünies van geëmigreerden. Wie slaagde komt dan samen, om familie, vrienden en moederland terug te zien. Afb. 6 van Libanon brengt dat symbolisch in beeld, door de vlucht vogels die neerstrijkt in de oude ceder van de Libanon, ons reeds uit de Bijbel bekend. In Oost-Duitsland, werd (in Leipzig) de veertiende schaak-olympiade gehou den, waaraan een serie zegels gewijd werd. Afb. 7 is er een uit een serie van drie Amerika eert van tijd tot tijd een vrijheidsheld uit een ander land en heeft daarvoor een speciale vervolgserie: Champions of liberty, kampioenen der vrijheid. Daarin werden o.a. herdacht; Petöffi. de Hongaar, Paderewsky, de Pool, Burgemeester Reuter van Berlijn, Garri'baldi, en pas geleden; Thomas Ma- saryk (afb. 8) van Tsjechoslowakije; de nationale vrijheidsheld der Tsjechen. Maarde huidige regering ziet deze figuur liefst zo gauw mogelijk vergeten, en is zeer gebelgd over deze Amerikaan se eer, hem bewezen. Klein van geest. weigeren ze brieven hiermee gefiran- kerd! De zegels worden besmeurd en de brieven teruggezonden, of direct vr- nietigdü In Turkije berechtte men de vorige minister-president Menderes en zijn aanhangers. Men achtte het blijk baar nodig, dit feit nog eens extra op een serie van drie zegels te herdenken!! Afb. 9 brengt de rechtszitting in beeld, met «de weegschaal van Vrouwe Justitia. Naar mijn smaak een weinig sympa thieke uitgave! Al was het alleen al, omdat men de vuile was niet per post zegel buitenslands moet dragen! Tot slot een poststempel dat me aansprak. Eerder wees ik al eens op een Ameri kaans poststempel; Pray for peace (bid voor de vrede). Nu beeld ik af, een afstempeling uit Montreal met een verwijzing naar het vierde gebod; Remember the Sabbathday to keep it holy (Gedenk de Sabbatdag dat gij die heiligt). Com menlaar Grote en kleine k In een weer uitstekend gepresenteer de Spiegel der Kunsten'' heeft de VARA-televisie gisteravond o.m. aan dacht besteed aan de expositie „Vijf. duizend jaar Egyptische kunst", die op he* ogenblik tijdens een wereldreis in het Rijksmuseum te Amsterdam is. We kregen niet alleen specimen van deze zeer oude schilder- en beeldhouw kunst te zien, maar hoorden er een opvallend kunstzinnig commentaar bij. de illustraties, welke de tekenaar Mart van Kempen heeft gemaakt bij een nieuwe Bijbeluitgave en waarvan wij Tot besluit een echt aardig muzikaal grapje: twee leden van het Omroepor kest speelden een zelf.gearrangeerd duetje op hun wel zeer uiteenlopende instrumenten, de piccolo en de contra bas-tuba. En laat dat nu nog heel char mant klinken ook! Charmant klonk evenzeer het „duet. je" in specifiek Franse sfeer, tussen de Franse chansonnier Gilbert Bécaud en de Vlaamse televisie-omroepster Monu- que Delveaux, die „de taalmoeilijkhe den oploste". De zanger vergaste ons op enkele van zijn fameuze liedjes, en gaf boven, dien een stukje televisieshow weg, dat er wezen mocht en door handige co- pieraregie tot volste recht kwam. Als extra-tje van de NTS mochten we aan het eind van de avond nog even meekijken naar het altijd ini Oostenrijkse t.v Festspiele BBC beperkt zich in Amerikaanse films De algemene protesten tegen de Ame rikaanse Wild West en andere lawaai- films hebben toch wel uitwerking ge had op de houding van de BBC. Deze omroepmaatsohappij heeft nl. (in te genstelling tot de ITA) besloten, het vertonen van dergelijke produkten drastisch te beperken. „Het i6 niet juist, zich te veel te verlaten op het Hollywoodse inzicht," luidt de qonclusie. En in plaats van dikke contracten voor grote series lawaaifilms zullen nu selecte contrac ten voor betere films worden afgeslo- De Oostenrijkse televisie is er nog steeds niet overheen, dat z(j in het af gelopen seizoen zo weinig heeft mogen uitzenden en ln Eurovisie brengen van de beroemde Salzburger Festspiele. U zult zioh herinneren dat de alge mene leider, Herbert von Karajan, die niets van televisie moet hebben, een voudig elke aanvraag om directe uit zending heeft geweigerd. Dit alles had nogal wat strubbelingen ten gevolge en het eindigde ermee, dat von Karajan zijn ontslag nam. Intussen heeft de Oostenrijkse te levisie zich veilig gesteld voor vol gend Jaar en nu al aangekondigd, dat zU dan de rechten voor uitzen ding van alle opvoeringen tijdens de Spiele zal opkopen. Daarmee zal worden voorkomen, dat er opnieuw moeilijkheden ontstaan. Er is dan geen sprake meer van gunsten, maar van rechten. En de Eurovisie zal er wèl bij varen. Mevrouw Stam is best tevreden De Sliedrechtse mevrouw Irma Stam, die onlangs door medewerking van de VARA naar haar vaderland Zweden kon terugkeren, heeft de VARA per brief laten weten, dat zij het best maakt en heel tevreden is. Zij woonde in Sliedrecht, na het overlijden van haar Nederlandse echt genoot, in een vochtig huis en zonder enige familie in het hele land. Maar nu is dat anders. „Ik heb een fijne reis gehad," schrijft zij o.m., „en hier in Malmb stond de hele familie op het vliegveld te wachten. Ik heb een fijn huis hier enhet is droog!". Wat dat laatste voor mevrouw Stam betekent weten di drecht het beste! JUIMKER+RUH CENTRIFUGES vanavond Aan de KRO is het, de kijkers ne het NTS-journaal zaterdagavond amusement voor te zetten. We krij gen dan eerst actualiteiten ln het KRO-maandblad en dan het welbe kende programma „Zaterdagavond- akkoorden" uit Treslong. Tot besluit om 10 uur een documentaire over Thailand ter gelegenheid van het as. koniniklijk bezoek aan ons land. 9 Vanavond geen Populaire klassie ken" in het KRO^programma, maar een concert door het Promenade- orkest onder leiding van Benedict Silberman, tussen 8 en 9 uur. Er wordt een Engels programma uit gevoerd met om. werken van Haydn. Solist is de hoboïst Victor Swillens. Om 9.10 beginnen de Tie relantijnen en om 11.05 uur kunt u nog luisteren naar meesterwerken van de religieuze muziek. De VARA gaat om 8.05 uur vrolijk „Week uit - week in" en zet om 10 uur het hoorspel „Scaramouche" voort. Naar de vrijetijdsbesteding van een vrijgezel kunt u weer luis teren om 10.40 uur. Programma voor morgen P0PB.. m. 746 kc/s. NCRV; i weeroverz 8.15 Orgelspel IKOR Morgen 9.0o Hei KRO: 9.3 NVs 9.45 Gram mis 10 00 Hoogm en piano 12.15 9.55 Inl hoog- |V\ kwaliieUs begrip Geheim rapport thans openbaar (Van oze parlementsredactie) Nu minister Korthals de waas van geheimziinighedd om het raipport van het Centraal Planbureau over de Amster damse IJ- en Coentunnel heeft wegge nomen, blijkt, dat de inhoud van dit rapport beantwoordt aan de verwach tingen, die men erover al "had; de IJtunnel zal eerder rendabel zijn dan de Coentunnel. Zoals men weet, heeft minister Kort hals de Tweede Kamer onlangs mee gedeeld. dat hij, na lezing van dit rap port, geen aanleiding zag, af te wijken van zijn oorspronkelijk plan, aan de bouw van de Coentunnel de voorkeur te geven, zulks op grond van verkeerstech- 17 „Wat is er met u gebeurd?" Ik bemerkte dat hij n gekneusde en bloedende hand had. „Nogal plotseling, is het niet?" ~k nam een duik naar het apparaat toen ik het zag vallen". Hij glimlachte wrang. „Ik had me de moeite echtër kunnen besparen, want het ding bleek veel te zwaar te zijn". Ik knikte. „Bedankt in ieder geval", bromde ik. „Ik zal dadelijk die hand wel verbinden". Ik wendde me weer tot de stewardess en zelfs haar bleek uitgeput gezicht en de blik van spijt in haar ogen konden mijn woede niet verminderen - evenmin mijn angst, om heel eerlijk te zijn. ,Moet ik veronderstellen dat die zender zomaar neens in stukken op de grond lag?" „Ik heb u al gezegd dat het me spijt. Ik lag naast Jimmy geknield. „Wie?" „Jimmy Waterman". Ze staarde naar de ge wonde op het veldbed voor de oliekachel. „De derde piloot. Ik...." .Derde piloot?" onderbrak ik haar. „Ik dacht dat hij marconist was." „Nee, Jimmy is piloot. We hadden drie piloten geen marconist." „GeenIk slikte mijn verbaasde vraag verder maar in en vervolgde: „En wie is de man in het rustverblijf? De navigator?" „We hadden |ok geen navigator aan boord. 'Harry Williamson iswas.... onze boord werktuigkundige." Geen marconist, geen navigator! Er bleek veel veranderd te zijn sinds ik enige jaren geleden in een stratocruiser de Atlantische oceaan was overgevlogen. Ik gaf het op, bepaalde me weer tot mijn oorspronkelijke vraag en duidde met het hoofd naar de onherstelbaar beschadigde radio zender. „Hoe kwam het eigenlijk?" „Ik stootte tegen de tafel toen ik opstond en. het viel!" vertelde de stewardess met een onze kere stem die langzaam wegstierf. zonder einde ALLISTAIR MACLEAN ,Het viel?" herhaalde ik ongelovig. „Een zen der van vijfenzeventig kilo wordt zomaar ineens van zijn tafel gestoten?" „Dat deed ik niet. De poten begaven het." „Geen sprake van poten," zei ik kortaf, wel van scharnieren." „Dan waren het de scharnieren." Ik keek naar Joss die verantwoordelijk was geweest voor het opstellen zowel van de tafel als van het apparaat. „Is dat mogelijk?" „Nee!" Hij zei het onomwonden en zeer beslist. Opnieuw viel er een gespannen stilte in de hut. die van ongezellig aangroeide tot onbehaaglijk en onverdraaglijk. Ik begon echter ook in te zien dat ik met een verdere ondervraging niets Zou winnen en zelfs kans liep veel te verliezen. De zender lag in stukken en ik had het maar te ne men! Ik draaide me zonder een wóórd te zeggen om, hing mijn bontkleding aan een spijker in de muur, deed mijn handschoenen uit en de sneeuw- bril af en richtte me tot de man met de srieë in zijn voorhoofd. „Laat me eens naar uw hoofd en handen kij ken die jaap op uw voorhoofd ziet er niet zo best uit. We zullen die radio maar even vergeten. Joss, kan jij voor koffie zorgen, liters alsjeblieft". Ik keek naar Jackstraw die juist het trapje van het luik afkwam en met grote ogen naar onze vermelde zender staarde. „Ik heb het gezien, Jackstraw en ik zal het je dadelijk allemaal wel vertellen, hoewel ik op het ogenblik ook nog voor een raadsel sta. Haal uit de levensmiddelen- tunnel wat lege kisten, dan kunnen de dames en heren gaan zitten. Neèm ook een fles cognac mee. Ik geloof dat we er behoefte aan hebben." Ik was juist de wond aan het schoonmaken inderdaad een lelijke jaap, maar gelukkig met niets dat op een kneuzing wees toen de vrien delijke jongeman die ons geholpen had de gewon de derde piloot uit het vliegtuig te krijgen, plot seling naast me kwam staan. Ik keek op en bemerkte dat ik me in zijn vriendelijkheid ver*- gist kon hebben. Er lag niet bepaald een vijan dige uitdrukking op zijn gezicht, maar in zijn ogen zag ik de koele, vastberaden blik van iemand die uit ervaring wist dat hij elke om standigheid, prettig of niet prettig, het hoofd kon bieden. „Luister," begon hij zonder omwegen. „Ik weet niet wie u bent of hoe u heet, maar wel dat we u allemaal zeer dankbaar zijn voor wat u voor ons gedaan hebt. Het staat wel vast dat we het aan u te danken hebben dat we nog leven. We willen dat graag erkennen. Bovendien weten we dat u een geleerde bent en hoe belangrijk uw uitrusting voor u is. Klopt dat?" „Klopt!" Ik druppelde nogal veel jodium op het gewonde voorhoofd de man moest een keiharde kerel zijn, want hij knipperde zelfs niet met de ogen en keek toen opnieuw naar de spreker. Niet iemand om geen aandacht aan te schenken, dacht ik. Op zijn intelligent gezicht lag een harde trek van vasthoudende doelbewustheid die hij zeker niet had aangeleerd en die niet geheel en al strookte met zijn lijzige en wat overbeschaafde stem die een academische opvoeding verraadde. „Had u nog wat te zeggen?" „Jawel We zijn van mening pardon, ik ben van mening dat u onnodig ruw optrad tegen de stewardess. U ziet toch hoe ellendig ze zich voelt? Akkoord, uw zender is stuk en u bent kwaad maar dat is nog geen reden om zó van leer te trekken." (Wordt vervolgd) de-Kamerleden wilden het rapport toch ook zelf wel lezen, en na sterke aan drang is de bewindsman dus tot publi- katie overgegaan. Kort samengevat concludeert het Cen traal Planbureau, dat de IJtunnel eer der rendabel is dan de Coentunnel, dat de IJtunnel ook in de periode tot 1970, waarvoor het Planbureau berekeningen heeft gemaakt, waarschijnlijk rendabe ler zal zijn hoewel de verschillen niet zo groot zijn en voorts dat de winst aan vrije tijd voor de deelnemers aan het verkeer door de IJtunnel een veelvoud bedraagt van die door de Coentunnel. Het Planbureau neemt aan, dat Am sterdam in staat zal zijn om na de tot standkoming van de IJtunnel voor een redelijke verkeerssituatie te zorgen. Er zullen enkele doorbraken moeten wor den gemaakt, maar de stadswijk, waar in deze toevoerwegen moeten worden aangelegd, is toch reeds rijp voor sana- ring. Drama St. Agathastraat: tien jaar geëist Tien jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de procureur-generaal van het Am sterdamse gerechtshof gistermiddag ge elst tegen de 31-jarige gedetineerde chauffeur A. A. uit Rotterdam wegens doodslag in november 1954 op de 39-Ja- rige administrateur L P. van WUnen, de echtgenoot van diens vroegere min nares. Deze straf heeft ook het gerechtshof in Den Haag voor hetzelfde feit opge legd (in februari van dit jaar). In cas satie werd de zaak wegens een vormfout door de Hoge Raad verwezen naar het Amsterdamse hof. In de nacht van 18 op 19 november 1954 werd de administrateur de kost baas van A. die uit het raam van de tweede etage van zijn woning zou zijn gevallen, op een binnenplaatsje in de St. Agathastraat te Rotterdam gevonden. De Pas vier Jaar later kreeg men het ver moeden dat hier geen sprake was van een ongeluk, maar van een misdrijf. In september J959 veroordeelde de Rotter damse rechtbank de chauffeur tot twaalf jaar met aftrek. De vrouw van het slachtoffer werd van all* rechtsvervol ging ontslagen. 13.05 Mensen inder achterland, lering 13.10 De Wnd- ;rs, hoorspel 13.30 StriJkork 13.5o Lite. ire kron 14.00 V d Jeugd 14..to Gram .05 Dankwoord op wereld mi6 sisdag i5.15 ram 15.30 Kamerork 16.00 Sport 16.30 Bidstonde op wereldmisstedag. CONVENT VAN KERKEN: 17.Oq Geref kerkdienst. 18.15 Jeugd aprekt met, lezing. NCRV: 18.30 Dubbel'kwartet en orgel 19.00 Nws uit de kerken 19.06 Samenzang 19.30 Weg en werk der Kerkhervormers; Melanch- ton, Luther's vriend en medewerker, le ring KRO; 19.45 Nws 20.00 Calbaret 20.30 Act 20.35 Promenade-ork en sol 21.20 Gram 21.30 Eigen haard is moord waard, hoorspel 22.10 Gram 22.25 Boekibespr 22.30 Nws 22.40 Avondgebed 22.56 Lichte mui 23.30 Gram 33.55—21.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 ke/s. VARA: 8.00 Nws 8.16 Gevar pro gr 9.45 Geestelijk /PRO: 10.00 V d Jeugd. KOR: 10.30 Evangelische kerkdienst 11.3t Vragenbeant i2.3o Sportspiegel Lichte 2.35 Orgel- en pli 13.00 Nws 13.07 De toestand in 3.17 Meded of gra 5.30 I! 14.00 Boekbespr 14.20 Grs lagge- 15.53 Lichte muz 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 17.00 Protest kerkdienst. VARA: 17.30 V d Jeugd 17.50 Nws, sportuitsl en sporfcjourn. 18.30 Lichte muz 18.55 Journalistenforum 19.30 Cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws 2005 Lichte muz 20.35 De Prediker en zijn prooi, hoorspel 21.1 SGevar muz 22.00 Gram 22.30 Nws en meded 22.45 Joum 23.00 Lichte muz 23.16 Sportuitsl 23.20 New York calling 23.25 Nwe Franise gram 23.63 —24.00 Nws. Tclevlsicprogr. RKIK5G: 16.30 Plechtige avondmis. AVRO: 30.00 nimrop 20.15 De zeven werken 26.3o Spelshow 31.46 Docu mentaire. NTS: 20,00—22.30 Sportaet. Programma voor maandag MAANDAG 24 OKTOBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV; 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Ben woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gra 10.15 V d tuinbouwmeded 12.33 Carillon-bespeling 12.50 Staatsiefbezoek van het Thailandee Koningspar 13.0o Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 Gevar progr 15.25 Gram 16.00 Bijtoeloverdenking 16.30 Volkszang 17.0o V d kleuters 17,15 V d Jeugd 17-30 Gram v d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz: Economl- 18 00 Orgelspel 16-30 Gram 19.0o Nw» en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19.25 De gouden toeter, toe spraak 19.30 Radiokrant i9.5o Gram 20.00 Exodus, hoorspel 21.30 Gram 21.4o Staat- Gram 23.55—24.00 Nw Hilversum II, 298 m. 10OT kc/«. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nwe 8.15 Gram 9.00 Gym v d oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.40 Mor genwijding 10.00 Gram 10.20 Staatsiebe- zoek van Z M. Koning Rhumibol en Ko ningin Sari'kdt van Thailand 10.50 Gram 11.00 Fll'harm ork en soliet 11.46 Voordr 12.00 Orgel en plano 12.30 Land- en tuin bouwmeded 12.33 Voor ons platteland, praatje 12.43 Lichte muz 13.00 Nwe 13.15 Meded of gram 13.20 Metropol® ork 13.55 Beursber 14.00 Liederen 14.30 Gram 14.50 Voordracht 15.05 Gram 16.25 Gram 17.00 V d padvinders 17.15 Gram 17.40 Staatsie- bezoek van Z.M. KQonlng Bhumibol en Koningin Sariklt van Thailand 17.50 Mn 18.00 Nws 16.15 Poldt lering 18.25 Lichte muz 16.50 Openbaar kunstbezit, lering 19.00 Gitaarspel 19.30 Muz lering 19.45 V d Jeugd 20.Oo Nws 20.06 Volksliederen 20.30 Progr t.g.v. de Dag der Verenigde Naties 21.25 Wat one berig houdt, ge- dachtenwisselkvg 21.55 Wat ons berig houdt (II), gedachten/wisseling tussen Jongeren 22.3o Nws, beurtteer van New York en meded 22.45 Journ 23.00 Gram 23.45 Gram 23.55—24.0o Nws. Telcvlsleprogr. NTS 10.25—±-1.15 Aanl komst vanr de Koning en Koningin van Thailand 20.00 Journ en weeroverz. VARA 20.20 Actueel progr 20.3o Fllmveneter 20.53 Film 21.20 Documentaire. Daarna: Extra- Journ.i.v.m. het bezoek van de Koning en Koningin van Thailand 22 20—23.10 Eum- visie Gala-concert t^.v. de Dag

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9