Speculanten zijn ontnuchterd GEEN DEFINITIEVE BESLISSING staSterk-polis Totaal onmogelijk standpunt Wesp verlamt slachtoffer MOEILIJKHEDEN IN DE AUTO-INDUSTRIE" LAND- EN TUINBOUWCURSUSSEN Het is de bedoeling van minister Marijnen, de minimumleeftijd waarop men tot de algemene land- en tuinbouwcursussen kan worden toegelaten, vast te stellen op 17 jaar. Niet lang geleden had de minister bepaald, dat deze leeftijd zou worden gebracht van 15 op 18 jaar. Van verschillende zijden was daartegen bezwaar ingebracht. In de Eerste Kamer had jhr. Van Nispen tot Pannerden (kath. v.) de bewindsman gevraagd, of er dan nog wel voldoende animo voor deze meestal tweejarige cursussen zou bestaan. Op negentienjarige leeftijd wordt men immers opgeroepen voor het vervullen van de dienstplicht, en men zou dan niet in staat zijn, de cursus te voltooien.De minister zal dus nu aan dit bezwaar tegemoet komen. In afwachting van een definitief besluit, heeft hij de inspecteurs van het landbouw onderwijs toestemming gegeven, in het cursusjaar 19601961 niet te nauw op i leeftijdsgrens toe te zien. NEDERLAND NAAR PARIJSE TOP De Nederlandse regering heeft haar ambassadeur in Parijs gemachtigd, de Franse uitnodiging voor een gesprek van de „zes" op niveau van regerings leiders op vijf december a.s. te aanvaarden. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. zal de minister-president, prof. dr. J. E Quay, naar Parijs vergezellen Een Westduitse woordvoerder verklaarde niet te kunnen meedelen of bondskanselier Adenauer de Franse uitnodiging heeft aanvaard. In welingelichte kringen in de Westduitse hoofdstad meent men dat de bondskanselier ook de Britse minister-president, Macmillan, aan de conferentie wil laten deelnemen. Diplomatieke waarnemers te Bonn zeiden dat West- Duitsland nog altijd hoopt op Britse deelneming, eventueel door uitstel van de topconferentie tot de vooravond van de ministersconferentie var Navo die op 16 december begint. DE MILJOENENNOTA In een beschouwing over de Miljoenennota 1961 in economisch statistische berichten constateert prof. dr. H. J. Witteveen, dat minister Zijlstra zich met deze begroting doet kennen als een bekwaam acrobaat. De vrije datumbepaling voor de belastingverlichting zou men volgens prof. Witteveen dan kunnen zien als het balanceerstokje, dat hij nodig heeft om tijdens de conjuncturele koord dans het evenwicht te bewaren. „Of dit balanceerstokje voldoende zal zijn, weten wij niet. Het is denkbaar, dat het koord van de conjunctuur zo sterk in beweging komt, dat ook het behendigste gebaar niet meer kan baten. Maar in elk geval moeten wij hopen, dat dit balanceerstokje de minister niet uit de hand zal worden geslagen. Want alleen door een juiste „timing" zal de begro ting 1961 in de komende kritieke fase een zo goed mogelijk conjunctureel tegenwicht kunnen geven", aldus prof. dr. H. J. Witteveen. DE MELK VETTER EN DUURDER? Nu het Produktschap voor Zuivel geen advie° aan de minister heeft uit gebracht over de kwestie van het vetgehalte van de consumptiemelk en van de daarmee samenhangende prijsvaststelling, heeft de Kon. Ned. zuivelbond F.N.Z. zijn mening aan de minister kenbaar gemaakt. In de desbetreffende brief wordt gezegd dat de Bond een verhoging vetgehalte van 2Vz tot 3 procent noodzakelijk acht Het landbouwschap gaf dezer dagen een overeenkomstig advies en stelde daarbij voor als uitgangsprijs een bedrag van 29,55 per 100 kilo melk met 3,7 procent vet te de zogenaamde „verrekenprijs" Bij verwerking va sumptiemelk met een gestandaardiseerd vetgehalte 0,7 procent vet aan de melk worden onttrokken Uitgaande van de bovengenoemde verrekenprijs onttrokken vet overeenkomstig het dit jr verbetering van de samenstelling .en waarde aangehouden gemiddelde, blijkt de consumptiemelk met een half procent vet, de consument niet meer dan 1 cent per liter behoeft te kosten. De zuivelbond adviseert derhalve met ingang van het nieuwe melkprijsjaar het vetgehalte van de consumptiemelk op 3% te brengen uit dien hoofde met 1 cent per liter melk te verhogen. de verbruikersprijs DE AARDGASRESERVES Het lid van de Tweede Kamer de ^ïeer Posthumus (p.v.d.a.) heeft aan de minister van economische zaken schriftelijk gevraagd te willen meedelen in hoeverre de uitspraak van het lid van het Europese parlement, de heer Victor Leemans juist i het lid u er in Noord-Nederland een aardgasreserve 300 miljard m3 zijn gevonden, en dat er reeds aanbiedingen voor aflevering aan eventuele Belgische gegadigden zouden zijn gedaan. De Navo-kernmacht De Verenigde Staten hebben nog geen definitieve beslissing genomen over de plannen op lange termijn voor de NAVO, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse minnisterie van buiten landse zaken te Washington meegedeeld. De Amerikaanse regering heeft dan ook nog geen voorstel hiervoor geformu leerd. De woordvoerder zei dat het boven staande, dat in een door hem voorge lezen communiqué stond, is meegedeeld met het oog op persberichten, in het bijzonder over een eventuele overdracht van Amerikaanse atoomwapens aa NAVO. Hij wilde geen commentaar geven op en verklaring van Paul Reynauö' in de Franse Nationale Vergadering op dins dag, volgens welke president Eisenhower na de presidentsverkiezingen op 8 no- vémber bekend zou maken dat de Ver enigde Staten de NAVO atoomwapens zouden leveren. Van bevoegde zijde te Washington vernomen dat er plannen in studie zijn om de NAVO uit te rusten met twaalf atoomduikboten voor het lanceren Polaris-raketten. Deze plannen zijn vat in het rapport-Bowie, genoemd de auteur, de vroegere ambtenaar Economen verwachten gematigde recessie Staten aan de vooravond staan korte en gematigde economische sie. Dit staat in een rapport dat zij hebben uitgebracht aan de adviesraad voor het bedrijfsleven (B.A.C. Amerikaanse regering. De teruggang zal volgens het rapport de produktie met niet meer dan c twee procent verlagen en zal tegen dio-196l weer voorbij zijn. Geen der economen die het rapport hebben sa- mengest^d voorziet voor de komende maanden dat een bepaalde sector de industrie een krachtige stimulans zal gaan vormen voor andere industrietak- BUREN Robert Bowie van het ministerie tan buitenlandse zaken. Het bevel tot het lanceren van Polaris-raketten met a- toomlading zou door de NAVO-bevel- hebber kunnen worden gegeven zonder voorafgaand overleg met de Verenigde Staten, aldus het rapport-Bowie. De Londense goudkoorts e officiële verklaring te Washington, dat de Ver. Staten ook in de toekomst goud tegen 35 dollar per ounce fijn zullen ko pen en verkopen heeft de Londen se speculanten ontnuchterd. Hoe wel deze verklaring tijdelijk niet ernstig werd genomen en als een haussefactor werd beschouwd, is intussen de overtuiging ontstaan, dat een devaluatie van de dollar onwaarschijnlijk is. Men ziet in dat de „goudkoorts" verregaan de mate speculatief is en dat de „zeepbel" vermoedelijk spoedig uiteen zal spatten. Londen is men er echter niet ze- van of er niet in de toekomst een voortdurend hiaat zal blijven bestaan tussen de officiële en de vrije goudprijs. Uit dit hiaat blijkt, zo zegt men, het wantrouwen in de dollar. Daar de mees te valuta's direct of indirect op de dol lar gebaseerd zijn zou een dergelijke ontwikkeling ernstige terugslagen kun nen hebben op de waardering van an dere valuta's. Intussen heeft de welbekende in de NewYorkse universiteit dr Mar is Nadler, verklaard dat er geen en kele reden zal zijn voor een devaluatie de dollar. j zei: „Onze ongunstige betalings balans en de daaruit voortvloeiende af- vloeing van goud zijn niet het gevolg van slechte handel-of slechte economi sche bedrijvigheid, maar worden ver oorzaakt door ons programma voor hulpverlening aan het buitenland en door politieke verplichtingen in het bui tenland. En wij zijn in staat deze ver plichtingen te dragen." Dr. Nadler verklaarde verder, dat het argument van Canadese, Zuidafrikaan- n ook van enkele Amerikaanse goudmijnbelangen, dat de goudprijs ver hoogd moet worden omdat de winnings- kosten gestegen zijn, geen zin had. ..De goudmijnindustrie in de Verenigde Staten is niet erg belangrijk. Zuid-Afri- n de Sowjet-unie produceren het grootste deel van de wereldproduktie én kunnen dit met winst doen bij de offi ciële prijs van 35 dollar per ounce", al dus dr. Nadler. „Wanneer de kosten van de goudwin ning de bepalende factor zouden zijn voor de vaststelling van de goudprijs, zou het voor de regering van president Roosevelt geen zin gehad hebben in 1934 de goudprijs te verdubbelen, toen de kosten van de goudwinning buitenge- i™erkte dr. Nad- op. Zoals bekend bieden de spelregels voor de vrijere loonvorming (de zoge naamde algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars) de mo gelijkheid om in de bedrijven of bedrijfs takken. waar geen produktiviteitsstij- ging is, toch tot loonsverhoging te ko men op basis van coördinatie. Een der gelijke loonsverhoging zal echter niet goedgekeurd kunnen worden als de mi nister van economische zaken niet zijn fiat geeft aan de prijsstijging, die in de ze bedrijven en bedrijfstakken onher roepelijk uit de loonsverhoging voort vloeit, omdat doorberekening niet ach terwege kan blijven. Het aantal achter blijvers is vrij gering. Volgens recente schattingen gaat he^ hier om een 2600C werknemers, die onder een nog niet ge wijzigde cao vallen sinds de nieuwe loonpolitiek werd ingevoerd. Wilcle tonelen hij goudhandel Vrijwel alle effectenhandelaren in Jo hannesburg hebben gisteren getracht za ken te doen in de goudaandelen, waar in een hausse was ontstaan en dit leid de tot fantastische tonelen op de beurs. Volgens ervaren makelaars is de ac tiviteit op de beurs niet meer zo koorts achtig geweest sedert de devaluatie van het pond sterling in 1949. Beursmensen vormden een verwarde en dringende massa, waaruit geschreeuw opklonk. Er werd gevochten, een aantal makelaars Advertentie De noodzakelijke aanvulling op A A.O.W. en A.W.W. van de „UTRECHT" WIE NU LEEFT, DIE NU ZORGT! Het is een prettige ze kerheid om straks als u aan uw A.O.W. of A.W.W. toe bent te kunnen beschikken over een noodzakelijke aan vulling. Sluit daarvoor sta§terk polis Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHTLeidseweg 2, utrecht Denk aan Uw lijn N.V. H. TEN HERKEL. HILVERSUM werd de das van de hals gerukt en nu en dan zag men kluwen mannen op de grond. Soms maakte iemand zich los uit de stompende en schreeuwende massa om zich het voorhoofd af te drogen en zijn kleren recht te trekken. In de loop van de middag ondergin gen echter vrijwel alle goudmijnaande len op de beurs in Johannesburg een vrij scherpe daling, nadat de prijs van goud op de Londense markt bekend was geworden. Makelaars deelden mede, dat er tijdens de ochtend vele kooporders uit Londen waren uit te voeren. Het aan bod kreeg later evenwel de overhand. De Deutsche Gold- und Silberscheide- Anstalt (Degussa) te Frankfort is gis teren weer met de verkoop van goud begonnen, nadat zij eergisteren had be sloten de verkoop tijdelijk te staken. Grotere Westduitse oorlogsschepen De regering te Bonn heeft bij de West-Europese unie (W.E.U.) een ver zoek ingediend om toestemming voor de bouw van torpedobootjagers tot 6.000 toh. Naar uit Londen verluidt, heeft de W.E.U.-raad het door de NAVO-opper- bevelhebber. generaal Norstad. gesteun de verzoek in studie genomen. Verwacht wordt, dat de W.E.U.-raad binnenkort het verzoek zal inwilligen en een dien overeenkomstige wijziging van het ver drag der Westeuropese Unie tot stand zal brengen. Volgens de huidige bepalingen van het W.E.U.-verdrag mag de Duitse bonds republiek slechts oorlogsschepen tot 3.000 ton bouwen. Deze kunnen evenwel niet met moderne luchtdoelraketten uit gerust worden. onó te cjciót J. VAN DER MOLEN J-JANDHAVER van orde en rust, zo wordt de politie ambtenaar wel betiteld. Daarbij is de politiefunctionaris een van degenen, bij wie de rechtszeker heid in het land veilig moet zijn. Hij moet integer zijn, onomkoop baar. Waar zou de rechtszeker heid blijven indien de politie geneigd zou zijn tegen goede gaven en beloften een loopje te nemen met het recht? Daarnaast is het vereist, dat hij over een gedegen wetskennis beschikt. Het mag niet voorko men, dat iemand door de rechter niet vervolgd kan worden, omdat de politiefunctionaris terzake een proces-verbaal heeft opge maakt, dat wegens zijn onkunde van de betreffende wetsbepalin gen niet geheel juist blijkt te zijn. Wanneer u vrij bent, op een feest dag, heeft de po litie dienst en meestal zwaarder dan gewoonlijk! Een geldelijke com pensatie, zoals in het vrije bedrijf voor dergelijke on regelmatigheden haast allerwege ge woonte is, kent de politie niet. Welnu, een ieder zal ermee instem men, dat tegen- lijke ambtsvervul- evenredi- ge "beloning moet staan. En deze evenredige belo ning is er thans niet! De politie staat thans in het middelpunt van de publiciteit. Deze publiciteit betreft DE SCHRIJVER sinds februari 1959 algem Politic-ambtenaren. Hij volgde de heer O. Dupont op, die twee jaar het secretariaat bezette en daarna tot districtsbestuurder van bet C.N.V. werd benoemd. De huidige voorzitter van de bond, de beer D. Rook, fun geerde vele jaren als secretaris flDe beer" Van der Molen, die thans 34 jaar oud is, was aan vankelijk werkzaam bij dc Ne derlandse Spoorwegen, hij aan vaardde in 1957 de benoeming het juiste inzicht in de omstandighe den, maar ook doorzettingsvermogen en een evenwichtig oordeel. Het is dan ook niet zo, dat een ieder die ge acht kan worden over de nodige in telligentie te bezitten, na te hebben gesolliciteerd voor het politieambt, daarvoor geschikt geacht kan wor den. De vele afwijzingen van overi gens lichamelijk en geestelijk zeer ca pabele sollicitanten naar een politie functie, welke afwijzingen ook thans bij bij het zeer grote tekort plaats hebben, bewijzen dit wel. Reeds in 1953 meenden de politieor ganisaties dat de bezoldiging niet over eenkomstig de aan het werk verbon den bezwaren was. Zij stelden daar om aan de regering voor een „incon- veniëntentoelage" te verstrekken. De regering meende, dat een inconvenien- tentoelage niet de juiste wijze was. maar dat een bezoldiging op grond van de verrichte taak de aangegeven weg zou moeten zijn. Zowel de rege ring als de organisaties gingen ermee akkoord, dat een zodanige taalwaar dering werd opgesteld op grond van een werkclassificatieonderzoek. Over eenstemming werd bereikt over de te onderzoeken functies, over de te ver gelijken functies, alsmede over de methode. Intussen waren reeds enige jaren verstreken. Begin 1958 was eindelijk het mo ment aangebroken, die met het eigen lijke taakonder- zoek werd belast, met haar werk zaamheden kon be ginnen. Het onder zoek werd op ge degen wijze aange pakt. Intussen bleef de niet juist geachte salariëring! Echter de politie ambtenaar weet, dat van hem ge duld en volharding gevraagd wordt, mldc. hij Centrale, de politie ambtenaar. als wel zijn bezoldiging. Het is gelukkig, dat zo velen ver staan dat de poli- tiesalariëring niet leen van belang is voor de politieambtenaren, maar een zaak is van algemeen belang. Een zaak van algemeen belang is het, dat zij die de orde en rust mre- ten handhaven op de juiste wijze be zoldigd worden, opdat ook de juiste personen voor deze taak kunnen wor den aangetrokken. Zijn het immers niet, naast de ambitie voor een be paald beroep, de arbeidsvoorwaarden met name, die de aantrekkingsicracht voor een bepaald beroep bepalen? Het is vooral de laatste jaren, dat de animo voor het politieambt gering is. Er bestaat in het gehele land zo wel bij de rijks- als de gemeentepo litie een onderbezetting die steeds gro ter wordt. Het is niet op grond hier van. dat de politieambtenaren van oordeel zijn dat hun bezoldiging een herziening in gunstige zin behoeft De grond van hun aanspraken menen zij te kunnen baseren op hun normaal uit te oefenen taak. De functie van de politieambtenaar vereist mensen, die verantwoordelijk heid kunnen dragen en die geacht wor den te voldoen aan de bijzondere eisen zowel van lichamelijke als van gees telijke aard. Het moge toeschijnen, dat ons land zeer rustig is en de politie weinig werk verschaft, een ieder echter, die zijn dagblad goed leest, wéét, dat er elke dag dingen gebeuren voor welke de politie gesteld wordt, waarbij van hem dadelijk een juist inzicht en han delen gevraagd wordt, zonder dat hij zijn chef eerst kan vragen of deze beslissing de juiste is of een andere. Buiten de in de persverslagen aange duide taken zijn er nog vele andere, waarbij de juiste tact vereist is, en De Bond van Christelijke Po- litie-ainhtcnarcn vormt samen met de Nederlandse Politiehond en de Katholieke Politiehond St. Michael de Centrale van politieorganisaties. het In jaar kwam rapport gereed werd dit aan minister aangebo den. Eindelijk de ht aan (f-OMito, Ky Koningin Juliana heeft gisteren de groep van Pa poea's, die een bezoek van een paar maanden aan ons land brengt, ontvangen op paleis Soestdijk. Ook de staatssecretaris van binnen landse zaken mr. Th. H. Bot was hierbij aanwezig. I Koningin Juliana heeft vanochtend in Huis ten Bosch de gezant van Liba non, dr. Najib Sadaka, ont vangen voor het overhandi gen van zijn geloofsbrieven. I Een tweeduizendtal beto gers uit zeven landen is gisteren in Denemarken be gonnen aan een 75 km lange protestmars naar Kopenha gen, waar de regering zal worden verzocht geen atoom wapens toe te laten op Deens grondgebied. Morgen zullen de betogers paci fisten, neutralisten en links- socialisten in de hoofd stad arriveren. I In Dachau is men begon nen met de verwezenlijking der plannen om van het be ruchte concentratiekamp een gedenkteken ter herinnering aan de slachtoffers van de nazi's te maken. De muur, die het kamp heeft omgeven, de prikkeldraadversperring en de wachttorens worden weer opgebouwd, er wordt Dc Australiër sir Marfar- lane Burnet, aan wie, samen met een Britse geleerde, de Nobelprijs voor de genees kunde is toegekend, heeft gisteren gezegd dat het geen onredelijke verwachting is dat ziekenhuizen te zijner tijd zullen beschikken over menselijke lichaamsdelen die voor transplantatie kunnen worden gebruikt. Een Westduits rechtscol lege heeft gisteren de els afgewezen van mevrouw von Brauchitscli, die een schadevergoeding eiste van 600 mark voor het verlies van de maarschalksstaf van wijlen haar man, die veld maarschalk was. De staf (met juwelen bezet) is na de oorlog door de Britten buitgemaakt, later verkocht aan koning Faroek van Egypte en thans in het bezit van de regering der Ver enigde Arabische republiek, waarvan Egypte de voor naamste provincie is. 1 In Bonn heeft men met terughoudendheid gerea geerd op de mening die de kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, Ni xon, heeft geuit over de Odcr-Neisse grens, welke volgens hen als dc defini tieve grens van Duitsland zou moeten worden be schouwd. De Duitsers rea geren niet officieel op deze opvatting van Nixon. omdat zÜ zich in geen geval in de Amerikaanse verkiezings strijd willen mengen. 1 De gemeenteraad van hel stadje Laon in noordoost Frankrijk heeft gisteren zon der tegenstemmen een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de aan wezigheid van Duitse troe pen in een kamp bij de stad Zoals gemeld hebben Parijs en Bonn onlangs overeen stemming bereikt over het oefenen van Duitse troepen op Frans grondgebied. Laon was in de Eerste Wereld oorlog het middelpunt van een der grote slagvelden. I Zeven Oostduitsters zyn in Karl-Marxstad veroordeeld tot gevangenisstraffen van achttien tot tien jaar wegens het veroorzaken van relle tjes In juli van dit jaar. De aanstokers „waren geïnspi reerd door westerse beeld romans en radio-uitzendin gen". boog, een heupfractuur, een ontwrichte schouder twee ribfractures wil dr. John Worsham uit San An tonio in Texas naar een medisch congres gaan. En aangezien men hem daar niet graag mist, zullen de spoorwegen alle medewer king verlenen: er wordt een paneel uit een passagiers- compartiment genomen om de ziekenverplegers de ge legenheid te geven dr. Worsham in de trein te brengen. Een schoonheidscommissie in dc Amerikaanse stad heeft de bouw van een huis uit bierblikjes verboden. „Ze waren begonnen bier blikjes op te stapelen er daarover cement te strijken 4at was mij al te gortig", I Toen Stanley Carlson van de stewardess in een vlieg tuig opdracht kreeg om zijn koffer onder zijn stoel te schuiven, zei hij: „Dat doe ik liever niet, er zit een bom in". Het was maar een grapje, doch de rechter vond er niets aardigs aan. HU veroordeelde Carlson gisteren In Los Angeles tot 600 dollar boete. We hebben op deze plaats al eens verteld hoe sommige wespen hun prooi door een steek in een be paalde zenuwknoop weten te ver lammen, waarna het slachtoffer naar het broedhol wordt gesleept, alwaar het moet dienen om de uit het ei gekomen wespenlarven van vers vlees te voorzien. De larven van de wesp kunnen zich n.l. uit sluitend met vers- eigenlijk: le vend vlees, voeden. Instinctief weet iedere wespen soort hoe zij haar speciale prooi moet behandelen, maar ook haar blinde, vormloze larven in het duistere aardhol gedragen zich of zij door kennis worden geleid en of de gehele inwendige bouw van de prooi hun tot in alle details be kend is. Deze larven eten aanvan kelijk immers alleen die weefsels van het verlamde insect, waarvan de vernietiging niet tot de dood van dc prooi leidt. Zij eten zich dus volgens een vast plan door de prooi heen, daarbij ontziend de voor het leven van de prooi noodzakelij ke organen, welke pas op het laatst aan de beurt ko- men. Zouden de larven anders handelen, dan zou dc prooi voor tijdig sterven en dat zou tevens dc ondergang van de wespenlarven betekenen. Dit instinct van de larven is zeer specifiek, want wordt de prooi ver vangen door een eveneens verlamd insect waarmee de larven van een andere wespen90ort zich voeden, dan blijkt het Instinct volstrekt niet te functioneren en reeds spoe- dig na de aanvang van de maaltijd is de prooi gedood omdat zijn in wendige structuur niet dezelfde 1? als die van de insecten welke deze TOCH IS HET ZO! larven gewend zijn te consumeren. Ook de zinvolle handeling van de wespenmoeder die dus voor aan voer van voedsel en voor de inrich ting van het hol zorg draagt, heeft men willen testen. Vele wespen graven na bemachtiging van de prooi direct een hol, waarin het slachtoffer veilig wordt onderge bracht. Is zij hiermede gereed, dan wordt de ingang netjes afgesloten en de wesp maakt zich klaar om opnieuw op jacht te gaan. Vöör het zover was, legde een onderzoeker bij de ingang van het hol een an dere verlamde prooi neer. De aan blik hiervan noopte de wesp de zo juist gesloten ingang weer te openen om de nieuwe prooi te be graven. Bij het openen van het oude hol stuitte zij echter op het reeds begraven insect, hetgeen voor haar betekende dat hol op nieuw gesloten moest worden. Zo gezegd, zo gedaan. Maar na de sluiting van het hol ziet ze wederom het tweede verlam de insect, zodat zij voor de tweede maal het hol be gint te openen, iz. Deze zln- issellng van openen en sluiten, veroorzaakt door één binnen en één buiten het hol ge legen slachtoffer, toont ons dat de insecten zich niet buiten de op het doel gerichte handeling kunnen begeven, en dat de schijnbaar zo geraffineerd optredende dieren in werkelijkheid onderworpen zijn aan hun instinct. Waarmee niet ge zegd wil zijn, dat zij niets anders zouden kennen dan instinct. Maar daarover kunnen we het later wel eens hebben. Thans willen wij ver halen van een ei dat zich vermenig vuldigt. Daarover een volgende keer. de grote dag aange broken. Het wach ten op een eerste resultaat van het onderzoek was wel een grote beproe ving van het geduld. Echter als de haven in zicht is, wie wanhoopt dan nog op een niet behouden thuiskomst? Het voor-overleg was gedegen geweest, het onderzoek boven alle twijfel ver beven. De uitkomst zou gewis in over eenstemming zijn met datgene wat de politie-ambtenaar toekomt. Het rap port werd niet openbaar gemaakt, maar algemeen was het gevoelen dat het resultaat gunstig was. Begin september van dit jaar werd bekend gemaakt wat de regering op grond van haar beraad over de uit komsten van het rapport meende te kunnen doen: het rapport kon voor alsnog niet behandeld worden, omdat onzekerheid bestond over de juistheid van de gebruikte methode en onzeker heid over de juiste hoogte van de sa lariëring van de met de politie verge leken functies. Teneinde toch iets te doen, stelde de regering een inconveniëntentoelage voor, een toelage voor de bijzondere •bezwaren aan liet politieambt verbon den. Een ieder meende zich de ogen te moeten uitwrijven: komt de rege ring nu met het voorstel van een in conveniëntentoelage, welke zij in 1953 meende niet te kunnen geven? Door de argumenten van de politie organisaties overtuigd, wijzigde de re gering haar eerst ingenomen stand punt zodanig, dat het rapport wel ba sis van overleg kon vormen, dat ver der een inconveniëntentoelage zou worden gegeven en dat de salarisver hoging, welke volgens het werkclas- sificatierapport mogelijk zou zijn, niet eerder kon worden toegekend dan 1 januari 1962, tenminste, indien cn voorzover de economische ruimte het dan zou toelaten! Moge de regering de onmogelijkheid inzien van dit standpunt. Het is niet een persoonlijk financieel belang voor de politieambtenaren, het is ook een nationaal belang, dat bekwame, inte gere, zowel lichamelijk als geestelijk goed uitgeruste politieambtenaren hun taak uitoefenen, wetende dat hun taak op de juiste wijze wordt beloond. Advertentie Eerste atoomduikboot te water gelaten Koningin Elizabeth heeft gisteren op de scheepswerven van Vickers Arm strong de eerste Britse atoomonderzec- boot te water gelaten, de Dreadnought. Het schip meet 3.500 ton en heeft een lengte van 85, en een breedte van 11 meter. De Dreadnought is uitgerust met de modernste apparatuur voor de naviga tie. communicatie en de opsporing van vijandelijke onderzeeboten. Het schip heeft torpedo's aan boord, doch zal voorzover bekend niet met atoomwa pens worden uitgerust. Hoewel de Dreadnought geheel in En geland is ontworpen en gebouwd, is de kernreactor van Amerikaanse oor sprong. Een tweede duikboot van het zelfde type, waarvoor de bouwopdracht reeds is gegeven en waarvan de kiel vermoedelijk binnen enkele weken zal worden gelegd, zal van een Engelse kernreactor worden voorzien. De totale kosten van de beide duikbo ten worden begroot op ruim 400 miljoen gulden. De algehele voltooiing van de Dreadnought zal nog ongeveer twee jaar in beslag nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5