Oude kous niet meer in trek, spaarbank des te meer BONT Dr. Van der Wilde sprak voor Rijnlandse club Nog eens de Breestraat anno 1900 SPORTCOLBERTS JO. VAN EYKEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag De Burcht, 8 uur: Toneelvereniging DOB met Het straatje, door Hans Nesna. Wijkgebouw Irene, 5—7 uur: CJMV- pannenkoekenfuif. Volkshuis, 8 uur: Jubileumfeestavond m-m.v. Jules de Corte en Freek Sachs. Oegst geest: W. de Zwijgerkerk, 8 uuur: Prof. J. Kamphuis, over de hui dige kerkelijke situatie voor Geref. ker ken (vrijg.). Leiderdorp Clubgebouw, Dokter Van Rhijnstraat, 810.30 uur n.m.: Foto tentoonstelling Daguerre. Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: KLM-oude- ren-emigrantenavond imet filmvertoning. Academie, Groot Auditorium, 2.30 u. Opening Lei'dse week voor internatio nale saineniwebki mg, sprekers prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsima en prof. dr. K, A. Busia. Snoudk Hurgronjehuis, 8 uur: Aan vang K. en O.-cursus Tegen welke ach- tergrondein ontstond het Christendom, door prof. dr. W. C. van Unnik. De Doelen, 8 uur: Aimateurfotografen, •erste ronde kleurendia's V.O. Gulden Vlies, 8 uurVereniging Pedagogiek, dr. F. Hartsuiker chopaten en hun berechting. Dinsdag Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding J. R. Smeets, lector in de faculteit dei Letteren en Wijsbegeerte. Lakenhal, 8 uurLAK, improvisatie- avond Geonge van Renesse. Aula rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: LWTS Jeugdibijeenkomst internat, samenwerking en Dag der Verenigde Naties, sprekers J. A. M. van Zonne veld, drs. H. H. Frese en dr. G. D. van Wengen. Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- filanstudiekring. Prijswinnaars der Woensdag Café Aniiba, Herenstraat, 8 uur: Dooi Eendracht Vertoonden. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 u. Dr. J. Vansina over Religieuze kunst bij de Kuba, Kongogebied. Gehoorzaal, 8 uur: Najaarsuibvoering Chr. muziek- en toneelgezelschap Som- pre Avanti met Jong en Jolig. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Lissone- Lindeman en El-Al, Israël-filmavond. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na- tuurhist. Vereniging, projectie-avond i door leden. Bij de dertigste wereldspaardag j In Leiden e.o. is nog nooit so hard gespaard 1 \IT JAAR vieren de spaarbanken leden van de Nederlandse Spaar- bankbond voor de dertiffste keer de Wereldspaardag. Rond deze voor de spaarbanken zo bijzondere dag is de laatste jaren een volledige Spaarbankweek ontstaan, die zich uitstrekt over de laatste week van oktober. De Wereldspaardag op 30 okfober blijft daarin echter het hoogte punt vormen. Nu deze dag op een zondag valt, wordt de viering ervan :hter verplaatst naar een voor de spaarbanken gunstiger dag van de eek. Vijftien jaar na de tweede wereldoorlog de dertigste Wereldspaar- ig, het zijn twee getallen die aanleiding geven eens stil te staan bij de over het algemeen zeer gunstige ontwikkeling van het sparen na de be vrijding van ons land. De lezers van ons blad zullen daarbij waarschijnlijk de meeste belangstelling hebben voor het aandeel dat de Leiden en de gebieden rondom onze stad daarin hebben gehad. Leiden, dat van zeer grote betekenis is als verzorgingscentrum van Rijn- en bol lenstreek, heeft in de Leidsche Spaar bank de grootste algemene spaarbank xran dit gebied. Zij bestrijkt brede lagen de bevolking van de stad en haar randgemeenten, zoals Oegsbgeest Rijnsburg. De stad leeft feller dan het platteland 1 een enkele blik op de spaartoankcjj- fers doet zien hoezeer vrees en hoop, tegenspoed hun stempel zetten op het leven van de spaarbank. Het ver loop van het spaarderstegoed weerspie gelt de zorg om Oostenrijk (1938) Tsjechoslowakije, de inval van de Duit- in mei 1940, de enorme schaarste goederen tijdens de bezettingsjaren, er toe leidt dat het tegoed in mei 1945 tweemaal zo hoog is als tijdens het dieptepunt van november 1941. De geld sanering in 1945 doet het tegoed in vij: maanden met 5 miljoen gulden toene- Dan volgen jaren van stilstand, als ge volg van de geweldige achterstand die vrijwel alle gezinshuishoudingen ontstaan. Na de Korea-crisis is er w opgaande lijn. En hoe! In acht jaar stijgt het tegoed van 17 miljoen tot 38 miljoen en het aantal spaarders van 31.000 tot 46.000. Er verandert iets 4n de spaargewoon- ten. Vóór cle oorlog spaarden velen voor de oude dag. Ieder jaar incasseert men de rente, maar het kapitaaltje liet men onaangetast. Nu hebben talloze spaar ders een concreet spaardoel dat veel dichterbij ligt: nieuwe kleding, nieuwe gordijnen na de schoonmaak, vakantie met het hele gezin, een bromfiets, een televisietoestel. Daarnaast blijft het spa ren voor onvoorziene uitgaven een be langrijke plaats innemen. At zijn de so- clale voorzieningen zeer uitgebreid, er zijn altijd nog tegenvallers waarvoor, als igszins kan, een reserve moet wor den gevormd. ommekeer in de spaargewoonten demonstreert zich ook in de enorme groei van de afhaaldienst. Reeds jaren t niirr.niini o t wis i,-.i,ii vóór de oorlog kon iedere spaarder per Lakenhal, a uur. LWK week oI p„ maa„d een vasl bedrag aan huis laten afhalen. Maar pas na de oor log, toen men maar moeilijk kon sparen, doch het toch wel moest doen om al thans iets van de achterstand in te ha len, heeft de afhaaldienst van de Leid sche Spaarbank de stad veroverd. Het aantal deelnemers steeg van 1500 tot bij na 7000 en het bedrag, dat in één jaar aan huis wordt afgehaald, nam toe van f250.000 in 1947 tot bijna 2 miljoen in 1960. Ook het spaartousje wint nog ieder jaar aan populariteit. In 1947 stonden er 1600 •busjes uit, waarin f25.000 werd ge spaard. Nu hebben 7000 mensen een spaartousje in bruikleen en het bedrag, dat zij tezamen sparen, is vertienvou digd namelijk f 250.000 in één jaar. ;r- zending en missie, sprekers ds. T. Mackenzie, dr. A. Th. van Leeuwen en prof. dr. J. Sleyffers. Snouck Hungronjehuis, 8 uur: Aanvang K. en -O.-studiecursus Het dubbele ge zicht der filosofie, door dr. J. H. Loenen. Zomerzorg, 7.30 uur: Postzegelverzame laars. prijsuitreiking. Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, Lissone-Linde- man en El-Al, Israëlmiddag. Consistorie Lutherse kerk, 3 uur: Jaardensociëteit met filmvertoning. Donderdag Volkshuis, 2.30 uur: LWIS. Bijeen komst voor vrouwenorganisaties eniigingen. Spr. mevrouw P. H. Smits- Witvliet, E. Boogerman C. Idenburg-Siegenbeek. Prytaneumzolder, 8 uur. Salon Indien, j inleiding academische filmstudiedagi spr. H. van Wieringen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie Club, Th. C. L. Kok over hypotheek levensverzekering. Leiderdorp. Geref. kerk, 8 u Zangersavond chr. gem. zangvereniging Ekcelsior, tien koren uit ring Leiden. VrUdag De Harmonie, 8 uur: Expogé, A. J Jongeleen met kleurend: door Leiden. Raadhuis, burgerzaal, 8 uur: LWIS. Spr. jhr. mr. F. H. van Kinschot L. G. M. Jaquet, m m.v. Leids Kamer koor o.Ijv. Willem Mizée. Schouwburg, 8 uur: Tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum, opvoering musical Knickerbocker Holi day. Remonstrantse kerk, 8 uur: prof. dr. L. J. van Hoik over Christelijk geloof welvaart en geluik. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging Rijnland, dr. J. J. van Iersel dierengedrag. Filmzaal academie, 12.30 i LAK. Gebouw Bethel, 8 uur: Jaarverg. Herv. Geref. mannenvereniging „De Heere is onze banier' Lakenhal, 8 uur: Opening schilderijen tentoonstelling inzendingen voor Wedg- woodprijs 1960. Zaterdag Rembrandtlyceum, 3.30—5 tie bestuur Emtégees t.g.v. Schouwburg, 8 uur: Musical Knicker bocker Holiday t.g.v. tiende lustrum leerlingenvereniging Rembrandtlyceum. Lutherse kerk, 8 uur: Hervormings- dienst, ds. C. Schroder uit Enkhuizen en ds. H. J. A. Haan. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Canaille (18 jaar). i 9.15 uur): Genadeloze r :Pauzefilm Lido (2.30, 7 en jeugd (18 jaar). Luxor (2.30, 7 e (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 e 9.15 i Zaak M.P. i 9.15 uur): vrijdag tot t met zondag: Met getrokken pistolen '14 jaar); maandag tot en met donderdag: Liefde is mijn beroep (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard beien (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Saboteur (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot i 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi, (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze i jeugd (tm. woensdag 26 oktober, ma., dl en wo. ook 710 uur n.m.). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V V Steenstr lb: elke dag geopend van 9 bot 5 uur, op "terdag tot 1 uur. Rijnstreek In de Rijnstreek treffen wij drie an dere belangrijke spaarbanken aan: de Nutsspaarbank te Alphen a. d. Rijn, de in Koudekerk a. d. Rijn gevestigde Spaarbank Koudekerk-iHazerswoude en de Nutsspaarbank te Rijnsaterwoude. Bij de Nutsspaarbank te Alphen a. d. Rijn vertoont de groei van het spaar tegoed, dat onlangs de 4% miljoen over schreed, een vrijwel gelijk beeld als bij de Leidsche Spaarbank. De jaren 1946 en 1947 geven een teruggang van het aan de inleggers verschuldigde kapitaal te zien. Maar in 1948 gaan deze cijfers weer omhoog en in 1949 is het saldo reeds ruim f63.000 boven dat gestegen. Daarna zette ook bij deze spaarbank de groei zich, met uitzonde ring van 1951, gestadig voort. Het aan tal spaarders neemt hier eveneens in sterke mate toe, in sommige jaren met meer dan 400 spaarders per jaar. In 1958 groeide het aantal spaarders zelfs van 6952 tot 7631. Thans reeds gepasseerd. Een sterke groei kenmerkt ook de Spaarbank Koudekerk-Hazerswoude, vooral nadat de spaarbank in 1955 de beschikking kreeg over een eigen kan toor en het aantal zittingen met twee avonden per week werd uitgebreid. Sinds 1945 steeg bij deze spaarbank het inleggerstegoed met 200% en het aantal spaarders met 125%. De Nutsspaarbank te Rijnsaterwoude, met een werkgebied dat zich uitstrekt tot Leimuiden, Ter Aar, Woubruggi Alkemade, heeft in dit jaar een inleg gerstegoed van 3 miljoen overschreden en het aantal spaarders is de 3500 reeds ruim gepasseerd. Bezien over de laatste vijf jaren betekent dit een toeneming van het inleggerstegoed met meer f 600.000. Service In de bollenstreek is het vooral de Nutsspaarbank te Hillegom die sinds 1 januari 1958 een snelle groei te geeft. Met ingang van die datum wordt deze voorheen zelfstandige spaar bank geëxploiteerd als een bijkantoor van de Nutsspaarbank te Haarlem. Het beperkte aantal zittingen, dat voorheen geheel werd waargenomen door stuursleden van de spaarbank, kon sinds dien worden uitgebreid tot een dage lijkse openstelling. Bovendien konden nieuwe spaarvormen. die reeds lang bij de Nutsspaarbank te Haarlem in gebruik zijn, ook Ihier worden ingevoerd. Wat een goede service voor een spaarbank kan betekenen, wordt hier treffend geïllustreerd door de cijfers van de spaarbank. Op 1 janu ari 1945 bedroeg het inleggerste goed f 321.509. Op 1 januari 1957 dus na 12 jaar was dit met f 372.778 gestegen tot f 694.287. Op 1 oktober van dit jaar bedroeg het rstegoed f 987.316. Sinds de steeg het inleggerste- in iets meer dan 3^ jaar dus met f 300.828. Het volmaken van het eerste miljoen zal hier stellig niet meer op zich laten wachten. Het aantal spaarders steeg van 673 in 1945 tot 961 op 1 oktober van dit jaar. Katwijk i de 8500 Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- burg 2™ rike dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg z< elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- Aeademisch-Historisch r burg 72, elke dag geopend half 1, uitgezonderd op d ag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke ig geopend van 8.30 tot 12.30 en v 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pe< huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 Pi I g rimla thers-h uisjeBoisotkade 2. elke dag geopend van hall 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. igdtoibMtheek. leeszalen en biblio theek Reu veris, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6 30 tot 8.30 Contactbureau Rapenburg op rijdag geopend van 10 tot 12 30 en afgestudeerden Gart 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), conciergeKolf- makersteeg 10a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 lctober: expositie over Ruanda Urundi, gelijks geopend van 10 tot 5 uur). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en ultleen- ifdellng, geopend van half tien tot half l. op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvera, Bree- traat 27, maandag en woensdag van 1 ot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er. ionderdas van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 lot 9 uur. Een goede vooruitgang zien wij ook bij de spaarbanken in de duinstreek: de Gemeente Spaarbank te Katwijk en de Spaarbank voor Noordwijk en Omstre ken. Bij de spaarbank in Katwijk is het inleggerstegoed op weg naar de 2% mil joen, een kapitaal dat ongeveer tien maal zo groot is als aan het einde van de oorlog. Het devies van deze spaar bank: „Van de Katwijkers, voor de Katwijkers" komt wel duidelijk tot uit drukking in de beleggingen van de ngelden. Ongeveer 10% daarvan bestaat uit in deposito gegeven gelden bij de gemeente Katwijk en ongeveer 52% uit gelden aan hypotheken op in deze gemeente gelegen woonhuizen. De rijdende spaarbank treffen wij m in Voorschoten. Deze gemeente, die tot het werkgebied, van de Nuts spaarbank te 's-Gravenhage behoort, is sinds enkele jaren opgenomen in de dienstregeling van het rijdende bijkantoor van deze spaarbank. In ons land zijn thans meer dan tien van dergelijke rijdende bijkantoren in gebruik In Voorschoten neemt het bezoek aan de rijdende spaar bank, waar men dezelfde service geniet als op het hoofdkantoor en alle bijkantoren van de Nutsspaar bank, nog voortdurend toe. Het is maar een klein gedeelte van sparend Nederland, dat wij hier de re vue hebben laten passeren. De gunstige ontwikkeling van het sparen, die hierbij naarvoren komt, treffen wij echter aan in het gehele land. Komt dit doordat Nederlanders geacht worden van nature spaarzaam te zijn? Of komt het doordat de spaarbanken vooral na de oorlog zo krachtig hebben gewerkt aan het) verbreiden van de spaargedachte? In' beide veronderstellingen zal wel een portie waarheid schuilen. Zo lang echter nog talloze mensen tobben met finan ciële problemen, louter en alleen omdat zij het gezinsinkomen niet goed weten te beheren, lijkt het niet overbodig, ten minste één keer per jaar met meer na druk nog dan anders de aandacht te ves tigen op het belang dat ieder persoonlijk heeft bij het vormen van een spaarsom. Besteed uw geld met overleg en leg wat over, is een passend devies voor de Spaarbankweek en de Wereldspaardag. Gouden bruidspaar in Leidse Lusllioflaan Het zal woensdag 26 oktober vijftig jaar zijn geleden dat de een-en-twintig- jarige schipper Hendrik Johannes Kra mer met zijn twintig-jarige bruidje Jo hanna Martha Teske voor de ambtenaar van de burgerlijke stand stond. Natuur lijk wordt er nu feest gevierd ii Lusthoflaan 40 te Leiden. De heer Kramer is vierentwintig jaar lang schipper geweest bij Van Hoekeni houthandel, waarna hij tot zijn pensioen gerechtigde leeftijd werkzaam was i DUW. Mevrouw Kramer heeft het lever schonken aan veertien kinderen, terwijl er vijftig kleinkinderen zijn. Zaterdag 29 oktober wordt de bruiloft gevierd, omdat dan alle kinderen wezig kunnen zijn. GEMEENTE LEIDEN OIHciële publicatie* VERKEER Burgemeester en Wethouders Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Albert Verweystraat,, de Loui; Couperusstraat, de Herman Gorterstraat en de Jacques Penkstraat met ingang van 24 oktober 1960 voor de duur der bestratingswerkzaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met voertuigen, rij- en trekdieren en ve beide richtingen. In De Doelen te Leiden sprak gister avond dr. J. P. I. van der Wilde te Voor schoten, secretaris van de Raad voor het midden- en kleinbedrijf, voor de Rijn landse Club van het Verbond van Pro testant-Christelijke Werkgevers in Ne derland over „Concurrentie en conour- rentiemethoden." In de concurrentie tracht iedereen het zo voor le stellen dat het aangeboden produkt beslist uniek is. Tegen deze ge woonte bestaat geen bezwaar in een markt waarin wordt gepoogd het beste te brengen. De ondernemer dient daarbij van drie beginselen uit te gaan, t.w. eerlijkheid, kwaliteit en een open bedrijfspolitiek. Het bedrijfsleven zelf kan het in deze chting sturen door het onderzoek van gefabriceerde produkten zelf te organise ren en daartoe op ruimer schaal onaf hankelijke onderzoekingsinstituten ln het leven te roepen. Ondernemersovereenkomsten behoeven op deze opzet geen ongunstige invloed te oefenen, evenmin als economi sche machtsposities. De Nederlandse wet gever verwacht met betrekking tot deze verschijnselen veel van een positieve be- vloeding. Dit blijkt uit de wet op de economische mededinging, die uitgaat van de beper king van het overheidsoptreden tot de gevallen, waarin van misbruik sprake is. Het bedrijfsleven kan dit optreden tot minimale bemoeienis terugbrengen zichzelf hoge eisen te stellen, t is ook niet ondenkbaar dat in de bedrijfstakken bindende regels voor de onderlinge concurrentie worden gesteld. In de bedrijfstakken bestaat voldoende begrip van wat tot de bonafide handels praktijken moet worden gerekend en wat niet, om tot het vaststellen van deze regels te komen. Geslipt op de rails Gisteravond even over half zes is de 46-jarige A. F. W. Schenk uit de Lek straat op de Hoge Rijndijk met zijn bromfiets/geslipt op de tramrails. De man schrok van een auto en begon toen te slingeren. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het grote ziekenhuis ge bracht. Trambaan Hoge Rijndijk Men is nu begonnen met het opbreken van de trambaan aan het eindpunt op de Hoge Rijndijk. Een deel van de Hoge- woerd en wel aan de kant van de Plan tage, is al baanvrij. Mees ter-horlogemaker De hc-er T. M. H. Dorren, Richard Hol straat 71, Leiden, is te Rotterdam aan de Christiaan Kuyensschool geslaagd voor het diploma meester-horlogemaker. Geen zondagsdienst Alléén vakmanschap geeft U de volledige garantie. KWALITEIT MODELLERING AFWERKING Het atelier voor behaaglijkheid Tussen de bladzijden Genadeloze jeugd LIDO. Het jeugdprobleem in Ar rika is anders geaard dan bij ons. I komt niet alleen door de levenswijze Verenigde Stal zijn tal andere factoren die het ongelooflijk gewikkeld maken. Het rassenprobleem leeft, ook onder de jongeren, iderwerp van de door Richard L. Bare geregisseerde film Genadeloze Jeugd Is het bendewezen op een highschool, et al zijn uitwassen zoals de handel in ireobica, wilde feesten en de tegen el- lar optornende gangs van blanken, no rs en kleurlingen Als men deze factoren in het oog houdt Genadeloze Jeugd een goede film. Het ■rhaal is gebaseerd op een dossier de kinderpolitie, die een niet aflate rijd voert tegen de domheid, die !ke rassenwaan ten grondslag ligt. Natuurlijk is dit gegevan op typisch Amerikaanse wijze, dus keihard, uitge- erkt. Of de scènes waarin alleen maar brute kracht en sadisme worden geschil derd niet wat toe lang zijn uitgesponnen vraag waarover men kan twisten, de positieve waarden hebben toch 'erhand. De vlijmscherpe veroor deling van de politieman aan het eind het treffen van verschillende gangs ien fuif liegt er bepaald niet om: wordt in enkele zinnen de hele af grond van domheid blootgelegd waarin s verzonken. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat Bare deze high- schoodsamenleving op buitengewoon in dringende wijze op het celluloid heeft gezet. (Onthullend beeld uan geïntegreerde highschool). Saboteur TRIANON. Een jeugdige fabrieks arbeider wordt ten onrechte verdacht van sabotage. Terwijl de politie achter hem aanjaagt, slaagt hij erin op eigen houtje de werkelijke dader te pakken te krijgen en tegelijkertijd een heel com plot te ontmaskeren Men kan honderd regisseurs met dit enigszins schamele en onaantrekkelijke i het iage- noeg zeker van zijn dat 99 prullen kaar worden gedraaid. De enige goeie zou een Alfred Hitchcock zijn, een film uit de camera van de grootmeester op thriller-gebied. De film Saboteur is één van Hitchcocks eerste produkten en daarom juist zo knap, omdat hier duidelijk wordt gede monstreerd hoe vaardig hij zijn onder werp weet uit te buiten. Als steeds hij zich buitengewoon vindingrijk, neer het erom gaat de spanning ei houdein door allerhande onverwachte ge beurtenissen in te lassen. Overigens heeft Hitchcock later span nender films gemaakt. Dat was dan ech ter met zozeer aan de regie als wel het opwindende verhaal te danken. (Voor wie van het genre houdt: vc beeldige thriller Canaille U BEHOEFT NIET LANCER TE WACHTEN Hl) IS ER!!!!! De nieuwe VAUXHALL VICTOR 1961 Vraagt een geheel vrijblijvende proefrit BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJVEN Wü stellen ons voor, aan het eind van het jaar onze rubriek Oud- Leiden, die u enige jaren op za terdag al of niet heeft geboeid te besluiten. De laatste pnbllkatie is op 17 december, Wy verzoeken hun die nog iets willen sturen, van dit voornemen af te zien. Vóór 31 de cember zullen wij de eigenaars al het geleende materiaal terugzen- Red. N.L.C. Fihnstudiedagen Op 2, 3 en 4 november worden in Leiden academische filmstudiedagen ge houden onder het thema De jonge ge neratie en de film. De openingszitting is bepaald op woensdag 2 november 's morgens kwart over tien in het groot auditorium van de Leidse universiteit Na welkomstwoorden van de voorzitter van de raad van beheer van het Neder lands filminstituut, prof. dr. Ph. J. Iden- burg, en de heer J. Mulder jr.. praeses van de academische filmstudiekring Sa lon Indien, hoopt prof. dr. P. Smits, bui tengewoon hoogleraar in de kerkelijke sociologie te Leiden, een inleiding tp houden over: Hoe staat de jonge mens vandaag tegenover de film? Moderne dessins in prachtige MULTICOLORS, reeds v.a. f 49.75 Bijpassende PANTALONS in terlenke en trevira, v.a. f 34.75 EERST KIJKEN BIJ: HET MODEHUIS HAARLEMMERSTR. 87 - LEIDEN rieuze jongedame rijdt 'i slee-van-een-wagen langs afgelegen we gen om zich aan toevallig passerende wandelaars aan te bieden. Wanneer één van deze heren op het spoor van zijn vriendin-voor-een-ogenblik denkt te zijn, lijkt dit dood te lopen op twee samen in een luxueus landhuis wonende schuch tere meiskes, van wie de één door kin derverlamming is getroffen en zich in rolstoel voortbeweegt, ontknoping is ook al zo vreemd: het meisje in de rolstoel mankeerde in erkelijkheid niets, simuleerde haar ziek- om haar zuster aan zich te binden en j was het ook, die er omhuld door de uisternis stilletjes op uit trok. Het duurt heel lang voordat de bebrok- en speurder hier achter komt, hoewel hij doordat hij door de gezusters als gast tgenodigd, dag en nacht kan spione- Het eind van het liedje is, dat de boze zuster met rolstoel en al van een trap valt. Men moet toegeven, dat regisseur Ro bert Hossein zijn vak verstaat. De film sfeerrijk en op handige manier slaagt erin de toeschouwer geruime tijd in t onzekere te houden, wie de vrouw- langs-de-weg nu eigenlijk is. Maar daar- ook alles gezegd, wat aan positiefs over deze rolprent te berde kan worden gebracht. Het onderwerp is be id onkies en de manier waarop het is uitgewerkt, brengt ongezonde span ning teweeg. Men kan zijn tijd nuttiger besteden. (Onfris). Liefde is mijn beroep REX. Van maandag tot en met don derdag draait een film met de uitdagen- titel Liefde is mijn beroep. In het Frans heet hij En cas malheur. Het mal- is het meisje Yvette (Brigitte Bar- in wier netten de bekwame advo- Gobillot (Jean Gabin) valt. Simenon heeft het verhaal verteld en Claude AutantLara heeft de film geregisseerd. nkelijk denkt men, dat Brigitte Bardot de aanloop zal vormen tot een be- lijke film en dan plaats zal maken acteurs van formaat als Jean Gabin de advocaat en Edwige Feuillère, die de van diens (bedrogen) vrouw speelt, it men een film te zien zal krijgen, toont hoe een intelligente advocaat middelbare leeftijd in handen kan vallen van een onbenullige jongedame, die de „liefde" tot haar beroep heeft ge maakt. Men verwacht dan, dat Edwige Feuillère als verstandige vrouw een wij ze rol zal gaan spelen. Maar wie zo denkt, heeft geen rekening gehouden met de platte smaak van het grote publiek. B.B. is op het doek en zij blijft er en mensen van betekenis moe ten voor haar bekoorlijkheden het veld ruimen. Dat er zodoende niets terecht komt van enige dramatiek, is duidelyk. Het blijft een plaatjeskijkerij, die uitloopt op een dodelijke saaiheid. Gabin en Feuillère als slippendragers van B.B. Is een grotere devaluatie van werkelijk artistiek talent mogelijk? Dat behoorlijke talenten in dienst worden gesteld van domme seks, behoort tot de nulpunten van de filmproduktie. (Saaie plaatjeskijkerij). Getrokken pistolen REX. Tot maandag draait Met ge trokken pistolen, een routinefilm over die achter de verleider van aanjaagt. Men hoort veel ge knal en ziet bekende scènes als een trouwpartij, die luidruchtig wordt ver stoord. Wie gevoel voor humor heeft kan bij dit soort films nogal eens lachen. :eker niet de bedoeling van de regisseur geweest. (Wild-west), Wilde aardbeien STUDIO.Wilde aardbeien, is gepro longeerd. In deze boeiende film laat de knappe Zweedse regisseur Ingmar Berg- beroemd medicus een tocht naar ieden maken. De 78-jarige prof. Borg ziet terug en hij gaat begrijpen, dat hij, hoe succesvoller zyn loopbaan werd, zich steeds meer voor het leven afsloot. Hij werd koud en kil, net als de dood. Bij leven reeds. Deze reis naar het verleden en naar het diepste zelf (een onbarmhartige ana lyse) Is niet alleen uitgebeeld met de mij meringen over het verleden en met de gezichten van de droom, maar ook met ontmoetingen. En als de dag voorbij is de zelfontdekking ten einde, heeft prof. Borg de weg naar het leven, dat in de liefde bestaat, ge- (Oeestig De weesmeisjes steken hier de Breestraat over; ze komen van de school aan de Langebrug. De foto zal om vier uur zyn gemaakt. Tientallen jaren geleden, toen de Breestraat nog geen zorgen schiep en in de eerste plaats hoofdstraat was door haar voorname karakter. Tegenwoordig noemt men hoofdstraat waar het ge vaar aan alle kant loert. De kaart werd op 8 september 1910 in Leimui den gestempeld. Maar het plaatje kan wel omstreeks de eeuwwisseling zijn gemaakt. Links op de afbeelding, achter de bakkerswagen loopt een vrouw met een mand op het hoofd. Zij is een Katwijkse vrouw en in die mand heeft zü garnalen. Rechts zien wy eerst de nog be staande bloemenzaak van de firma Kors en de boekhandel van de heer J. Kapteijn. Het pand zonder ingang, thans de fa. Wijnnobel en Chevallier, was de woning van de heer Bekking, vishandelaar, die in de etalage er naast levende kreeften en zeesterren tentoonstelde. In het huis op de hoek van de Koornbrugsteeg was juist de heren modezaak van de heer Petit geves tigd, na ontruiming door de heer YVes- sels die sigaren verkocht en die om 7,yn verkoop tc stimuleren zijn klan ten vele verrassingen bereidde, van een potloodje af tot duizend dubbel tjes toe. Daartussen waren het fluit jes, harmonica's, vazen, mahonleta- feltjes en penantkastjes die de be langstelling prikkelden. Op de linkerhoek van de steeg was een slijterij die later werd vervangen door de delicatessenzaak van de heer Van Dyk. By de herbouw van het stadhuis werd aan deze zijde van de steeg geen andere bebouwing meer toegestaan. De toegang naar de Ko- renbeursbrug is dan ook veel royaler geworden. De heer Kapteyn van de boekhan del is later leraar aan een H.B.S. te Groningen geworden. By een spoor wegongeluk (1926?) onder Hooghalen, vlak vóór kerstmis, toen hij naar Lei den reisde, is hy om het leven ge- De fo'o werd ingezonden door heer J. van Ipcren, W. v. d. Veld' weg 33 Leimuiden De zaak M.P LUXOR. Opnieuw is Bert Haanstra's i tweede speelfilm, De zaak M.P., gepro- I longeerd. De zaak waarom het draait, de dief* stal van Manneke Pis te Brussel en de I Belgische wraak, de ontvreemding van Hans Brinkers, is met veel zwier op het celluloid gebracht. Als alles goed gaat wordt een ieuw tijdperk ingeluid in de vaderlandse filmindustrie, die niet kan bogen op een groots verleden waar het I de humoristische film betreft. Haanstra paart veel gevoel voor beeld- grapjes aan de drang de lokale omge ving te la/ten mee spelen in de ontwikke- ling van het verhaal. Het is waar, de I schone Vlaamse taal wordt in deze film I vervormd tot een vreemsoortig dialect dat bij onze zuiderburen wel niet erg j in de smaak zal vallen. Maar waarom ge treurd? We zijn een amusante film van eigen bodem rijker, die bovendien nog eezien mag worden door alle leeftijden. Wat wil men nog meer? Dat visuele grapjes ook tot nog veel vreemdsoortiger resultaat kunnen leiden toont de voorfilm van Franse origine aan, die in dit programma draait. De geschiedenis van de op hol geslagen "oetbal is een verrukkelijk voorbeeld van de echte kolderfilm. (,,Beeld"ig gesol met aardige manne- kes). Zie voor stadsnieuws ook pagina 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3