GEVECHT OP LEVEN EN DOOD op de Citu af QteMas. r C Hoe Johannes 'n held werd KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 ZONDAGSBLAD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE fpim Hardy had die dag vrtf genomen om in het meertje bij Greenoak te gaan vissen. Maar de avond tevoren, toen hij bezig was zijn visspullen in te pakken, kwam er bericht van kantoor, dat hij moest invallen voor Johnny Vanquer, de meester van da Blue Angel, die een been had gebroken. Hij stak zijn misnoegen daarover niet onder stoelen of ban ken, maar zijn woede over het verspelen van een vrije dag werd groter, toen hij hoorde, dat Jim O'Brien, de roodharige Ier zijn gezel op de zesen dertig uur lange tocht zou zqn. Toen hq 's avonds zyn biertje dronk, liet hjj zich wel wat te ver gaan. Die Jim O'Brien, zei hij, terwijl hij zijn ogen tot smalle spleetjes samenkneep, zal morgen heel erg moeten oppassen. Als het aan mij ligt wordt het een TIM HARDY is een aardige jongen, maar hij moest niet zo driftig zijn, zeiden ze bij de Railway Company, en daarmee bedoelden ze te zeggen, dat ze hem wel mochten. Ze hadden veel meer met hem op, dan met Jim O'Brien, die op zekere dag uit Ierland was komen overwaaien en dacht, dat hij de lakens kon uitdelen. Nee, die Jim lag hun niet zo best. En toen hij voor de neus van Tim Hardy het liefste meisje uit Greenoak met zijn mooie praatjes wist weg te pikken, had hij het helemaal gehad. Het medeleven met hem, toen bekend werd dat Lizzy Dales hem de bons had ge- ge^even, was groot. Goed, ze waren nog niet officieel verloofd, maar iedereen wist toch drommels goed, dat het met Tim en Lizzy wel wat zou worden. Tim was meester op •en van de grote karren van de Company hoewel hij nog zeer jong was met zijn achtentwintig jaren en had een goede toekomst voor zich. Hij was, wat men noemt, een oppassende jongen. Altijd be reid iemand te helpen, vrolijk van aard en door en door eerlijk. Goed, tot in alle ve zels van zijn lichaam. Maar dia Jim O'Brien, nee, dat zat niet lekker, 'n Onderkruipertje, noemden ze hem. Ze wisten niet wat ze aan hem had den. Er waren een paar rare dingen voor- Sevallen, waarvan ze dachten, dat hij er e hand in had gehad. En dat vermoeden werd haast zekerheid, toen hij op een keer werd betrapt bij het verhalen van een wis sel net op het ogenblik, dat een zware kar op een ander spoor werd gereden. Hij had daarover zijn verontschuldigingen aangebo den en gezegd, dat hij een vergissing had gemaakt, maar die van de Company dach ten er echt het hunne van. T\E storm brak eerst goed los, toen Lizzy Lt Tim liet weten, dat ze op een avond verhinderd was met hem uit te gaan om dat ze al een afspraak had met Jim O'Brien Eerlijk, heel Greenoak sprak er schande van. Tim Hardy had het niet op zich laten zitten en Jim O'Brien ter verantwoording geroepen. Maar Jim O'Brien had hem vierkant in het gezicht uitgelachen en het was maar goed, dat er anderen in de buurt waren, anders was er een geweldige klop partij ontstaan. Later vertelden ze, dat ze Tim Hardy nog nooit zo kwaad hadden gezien. Hij was vuurrood geworden, de aderen op zijn voorhoofd en in zijn hals zwollen tot ze op springen stonden. Met zijn grot* handen tot vuisten gebald, stond hij op het punt op Jim O'Brien toe te stormen, toen ze hem nog wisten te grijpen. En Liz zy was, zo werd tenminste beweerd, be slist boos geweest op Tim. Zij zou hem hebben laten weten, dat ze niets moest heb ben van een man, die jaloers was, dat het toch helefnaal niet erg was als ze eens een avondje met Jim O'Brien uitging, dat hij er maar rekening mee moest houden, dat dit meer zou kunnen gebeuren en als hem dat niet beviel, dat hij dan maar naar een ander meisje moest omzien. En dat had wel helemaal de deur dicht gedaan. Die van Greenoak gingen Lizzy met een scheef gezicht aankijken, hoewel ze deschuld toch helemaal op die nare Jim O'Brien wierpen. En ook Tim Hardy nam het nog op voor Lizzy. Ze is op een of an dere manier betoverd, zei hij, het gaat wel over. Het ging niet over. Er liepen zelfs al geruchten, dat Lizzy en Jim O'Brien zich zouden gaan verloven en kort daarna in het huwelijk zouden treden. En toen Tim Hardy dit vernam, zei hij en zijn woor den klonken onheilspellend kort en krach tig! Er is er hier een te veel in Greenoak, en ik ben dat niet. GREENOAK is een klein plaatsje, er wo nen maar een paar honderd mensen, maar het is een belangrijk plaatsje, omdat het kantoor van de Railway Company er is gevestigd. En hoe gaat dat met kleine gemeenten. Er kan niets gebeuren of ieder een weet in de kortst mogelijke tijd alles. De woorden van Tim Hardy werden van mond tot mond doorgegeven, en bereikten tenslotte ook de chef van de Company, die wel aan Tims kant stond, maar zijn uit lating erg gevaarlijk vond. Hij liet hem beurd wis en zeker je zal moeite heb ben om te bewijzen, dat je er buiten staat. Wees verstandig, laat Lizzy schieten. Er zijn nog een paar aardige meisjes in de om trek hier, probeer ze te vinden. Tim Hardy had hem lang en zwijgend aangekeken, en toen herhaald: Er is er een te veel hier in Greenoak, en dat ben ik niet. De Railway Company was van die tijd af zo voorzichtig geweest Tim en Jim O'Brien nooit op dezelfde kar te laten rij den, en dat werd soms een moeilijk passen en meten, want Jim O'Brien was nog maar een gezel en moest op alle karren leren rij den. Een jaar was het goed gegaan, en toen op een avond brak Johnny Vanquer een been, en moest Tim Hardy de beroemde City of Glencoe rijden, waarvan iedereen zei. dat het de mooiste en snelste locomo tief van heel de wereld was. DIE avond, waarop het bekend werd, kreeg Tim Hardy een laatste waar schuwing van kantoor. Een kort kattebel letje van zijn chef. Tim Hardy, las hij, de Company heeft alle vertrouwen in jou. Stel dat vertrouwen niet teleur. Breng de kar veilig thuis en zorg, dat je als vrij man iedereen in de ogen kunt zien. Tim Hardy gromde. Hij had die waar schuwing wel verwacht, want hij had al ken en nogmaals beduid, dat de City of Glencoe sneller moest gaan rijden, maar toen Jim O'Brien op zijn plaats bleef staan zonder een vin te verroeren, had hij zelf de handen uit de mouwen gestoken. Toen hij naar de vuren liep en Jim O'Brien pas seerde, kon hij zich niet meer inhouden, en voor hij het zelf wist ontglipte het hem. Hij zei en nooit had een stem zo min achtend geklonken ,,Jim O'Brien, jij bent de misselijkste lafaard, die ik ken. Je bent sterk in het praatjes maken tegen Harold Anderson meisjes. op t i kar zo bang als t horen verluiden, dat Jim O'Brien zijn ge- zijn. Maar 's avonds, toen hij zijn dat dan van dat ge- biertje dronk, vecht op leven en c iedereen het hoorde. ZEVEN uur de volgende morgen liep Tim Hardy naar het stationnetje van Greenoak, waar de City of Glencoe gereed stond, en iedereen uit Grenoak zag hem gaan, want er was geen man en geen vrouw, die hem, zij het ook van achter de gordijnen en in gedachten, niet de beste op deze tocht wilde meegeven. O'Brien J- i en te dy arriveerde. .Goeden morgen", bromde hij, en ter wijl hij met een schuin oog naar zijn baas op volgen: ,,Dan kan ge- beiden in dat kleine keek, liet hij i zellig worden met "c Tim Hardy stond met een ruk stil. Met ogen, dichtgeknepen tot spleetjes keek hij Jim O'Brien aan. Hij antwoordde langzaam met de klem toon op bijna elk woord: „Of het gezellig wordt hangt helemaal van mij af, maar dit kan ik je verzekeren: als iets in je stem of in je houding mij niet bevalt, sla ik er ineens op. Houd je dus gedekt, zes endertig uur lang". Jim O'Brien wilde nog iets zeggen, maar de blik, die Tim Hardy op hem wierp deed hem besluiten daarvan Hij klom op de kar er poetsen en te wrijven. Tim Hardy keek op zijn horloge. De wij zers wezen zestien minuten over zeven. De stationschef kwam op hem toelopen. Hij zei: „Het is tijd, Tim. Je moet gaan. 't Beste". Tim Hardy knikte. Hij nam zijn plaats op de locomotief in, en zette de kar in be weging. Maar voordat ze het stationnetje verlieten, trok hij aan de fluit, en die van Greenoak vertelden elkaar die morgen, dat ze nog nooit van hun leven een locomotief zo naargeestig hadden horen fluiten. /~)P het eerste traject, dat zij hadden af V/ te leggen, deden zich geen moeilijkhe den voor. Jim O'Brien en Tim Hardy zwe gen beiden. Tim Hardy gaf zijn orders met een enkele handbeweging en het leek wel of Jim O'Brien zich inspande om ze niet De snelheid van de City of Glencoe werd langzaam opgevoerd. Toen ze de vlakte van Auckshire binnenreden wees de naald al een snelheid van 130 kilometer aan, en nog week hij verder uit. Halverwege de vlakte stond hij op 140 kilometer per uur. Jim O'Brien wees er firn Hardy op door driftig met zijn vinger tegen het glas te tikken. Maar Tim Hardy deed of hij niets begreep. Hij haalde de schouders op en beduidde Jim O'Brien de vuren harder op te stoken, en Jim O'Brien deed het, maar Tim Hardy zag, dat er angst in zijn ogen was en hij had er plezier om. Hij zag in een flits, dat de wachters bij de overwegen verbaasd naar hem keken, toen hij hen passeerde, en hij wist dat de City of Glen coe nog nooit zo snel over de vlakte had gedenderd. Hij voelde zich sterk. Hij voelde zich in de ware zin van het woord de meester, de man, die dat machtig en geweldig brok staal en ijzer, dat locomotief heet, in zijn macht had en er mee kon spelen, mee kon doen wat hij wilde. En zijn hart begon te zingen van vreugde, en in die zang begon hij zichzelf te prijzen als een man, voor wie iedereen moest bukken en buigen, een man, die in alles onoverwinnelijk was. IVEE, op dat eerste traject gebeurde nog -niets. Ze reden op tijd de stations bin nen en verlieten ze op tijd. Ze namen pas sagiers in en lieten passagiers uit. Waar daarvoor tijd en gelegenheid was dronken ze een kopje koffie, en om twaalf uur in de middag aten ze tijdens een stop van drie kwartier hun boterham. Ze zaten in de kamer van de machinisten en praatten en schertsten met collega's, maar tegen elkaar zwegen ze. Jim O'Brien had eenmaal geprobeerd contact met Tim Hardy te krijgen door hem langs zijn neus weg een vraag te stellen over de City of Glencoe, maar Tim Hardy had hem alleen maar even, heel kort, aangekeken zonder wat te zeggen. Nee. tot twee uur in de middag was er feitelijk geen centje pijn geweest. De moei lijkheden kwamen pas daarna toen ze Denverhood net achter zich hadden gelaten. Tim Hardy had Jim O'Brien te kennen ge geven, dat de snelheid moest worden opge voerd en Jim O'Brien had daarop krach tig: nee, geschud. het begin. Eerst had Tim Hardy opgetrok- ZE grepen elkaar bijna gelijktijdig beet. Jim O'Brien was iets vlugger en Tim Hardy kreeg de eerste klap. die meteen raak was. Het bloed spoot uit zijn neus. Hij proefde ook een weeë smaak in zijn mond. Hij kreeg een tweede klap. Toen schoof er een rood gordijn voor zijn ogen, en het was alsof hij geen baas meer was over zijn handelingen. Hij merkte, dat hij als een bezetene om zich héén sloeg, dat hij pro beerde iets ,te grijpen, wat ongrijpbaar was, hij hoorde zichzelf razen en tieren. Ze vochten verbeten terwijl de City of Glencoe met twaalf wagons achter zich op topsnelheid langs de dorpen en de steden raasde. Ze vochten tot Tim Hardy Jim O'Brien in een armg'reep kreeg, en hij dat gehate gezicht wurgend hield omkneld. Hij gend, het gezicht vol bloed, dat nog uit open wonden boven een oog en bij de mond liep, keek hij Jim O'Brien aan", en met schorre stem zei hij bijna fluisterend: Nou is het gebeurd met je, nou is het uit. Ik smijt je van de kar. Hij liep met Jim O'Brien stevig in de arm naar de zijkant van de kar, waar de klapdeur was. Hij trok hem met de benen over de ijzeren vloer, en hij zei intussen niets anders dan: ..Nog een paar minuten, nog een paar minuten, en dan breek je je Jim O'Brien bood geen tegenstand meer. Tim Hardy hield met een voet de klap deur open en trok en rukte aan het lichaam tot het ongeveer voor de helft buiten de kar hing. Hij stond op het punt een laatste duw te geven, toen eensklaps het beeld geen moordenaar. Hij kon ook nog tijdig de trein op het station, dat hij moest aan doen, tot stilstand brengen. En er zou nooit iets van het voorval zijn uitgelekt als Tim Hardy niet zelf de stationschef had gewaarschuwd. En hij deed dit om Jim O'Brien te redden. Die lag bewuste loos in de kar, en bood de aanblik van een dode. Maar nog voordat een dokter bij hem was geroepen, sloeg hij al de ogen open. Achteraf viel alles nog al mee. Na telefonisch overleg tussen de stations chef en het hoofdkantoor in Greenoak werd besloten, dat Tim Hardy met een andere gezel de tocht zou voortzetten. Jim O'Brien werd voor een paar dagen met verlof naar huis gezonden. zelf. Toen Tim Hardy met de City of Glen coe Greenoak binnenreed stond zijn chef hem op te wachten. Hij werd ontboden op het kantoor. Een commissie van onderzoek had niet veel moeite om de schuldvraag vast te stellen. Tim Hardy gaf toe, dat de oorzaak bij hem lag. En hij nam ontslag als machinist, voordat het hem werd ge geven. Toen hij het kantoor verliet kwam zijn chef hem achterop. „Beroerd voor je, Tim", zei hij hartelijk, „maar het kan niet anders. Als ik iets voor je kan doen, zeg het dan maar. Ik zal je dezer dagen in het kosthuis komen opzoeken". Tim Hardy glimlachte wrang. Hij zei: MURR, DE KATER EN ZIJN VRIENDEN 40. Murr is zenuwachtig als hij ziet, lijke diepte in. Murr en Leo denken, dat pakken. Het is een heerschap, dat er i hoe gevaarlijk Benjamin Konijn daar op ze hem nog juist kunnen grijpen, maar niet zo vriendelijk uitziet. Kennelijk e< die rots balanceert en jawel, daar dui- wc4: is dat? Ze hebben iemand anders te halve of een hele wilde, kelt de arme Benjamin omlaag de gevaar- 41. „Ik ben Murr en dat is Leo", zegt de kat schuchter, „bent u misschien Benja min Konijn onderweg tegengekomen? U kunt gerust uw speer neerleggen, meneer ehDe ander zegt niets. „Wat zou u ervan zeggen om helemaal gratis gefilmd gint zelfs te grinneken. Leo probeert in- te worden?" vraagt Murr nu. Hij haalt tmsm de ezel zmer te kHj om achter een filmcamera uit de grote zak en wijst er naar. De wildeman kijkt nieuwsgierig de inboorling te gaan staan en'hem een als Murr het toestel op hem richt. Hij be- schop te geven. 42. Ben je al klaar met filmen? vraagt de wildeman bars. Nog een ogenblik, goe de vriend. Vooruit Leo, schiet op. zegt Murr. Waarmee moet Leo opschieten? Je kunc met mij geen streken uithalen, zegt de ezel zo ver gekregen dat hij wil schop- de man boos en hij maakt zich zo kwaad, pen. Hij doet dat en trapt de hele film- dat hij Murr aanvalt. Intussen heeft Leo camera in elkaar. „Dank u, ik zal daar niet terugkeren. Ik heb eens gezegd: Er is er hier een te veel in Greenoak en dat ben ik dus. Ik ga." Hij liep de Stationsstraat uit, de lange weg op naar de vlakte van Auckshire. De middag ging naar zijn einde, en de sche mering begon al te dalen. Het motregen de. Zijn kleren werden kleffig nat, maar hij merkte het niet. Zijn hoofd was dof en hij kon niet denken. Hij wilde ook niet denken, hij wilde alleen maar lopen. Toen hij een mijl of tien van Greenoak was verwijderd, werd hij ingehaald door een auto. Hij ging een paar passen opzij om de wagen te laten passeren. Maar die stopte. En wat toen gebeurde, wist hij zich later niet meer zo precies te herinneren. Hij voelde een paar armen om zijn hals en een meisjesgezicht, nat van tranen, te gen zijn wang, en hij hoorde: „Tim lieverd, kom terug. Het spijt me zo verschrikkelijk. Maar ik houd van je en ik wil Hij maakte zich zachtjes los uit haar om arming. „Nee, Lizzy", zei hij. „ik ga niet meer terug naar Greenoak, dat is voorbij" en hij liep verder. Dc man die Lizzy had gereden, zag ze gaan. Hij keerde terug naar Greenoak en vertelde zijn verhaal in geuren en kleuren, en vandaag de dag moet je daar nog geen kwaad woord zeggen over Tim Hardy. d.UklJJ-MJd.miLA Dag i i nichten. Genieten jullie al fijn van de herfstvakantie? Het is nu wel erg mooi in de tuur met al die verschillende kleuren van bomen en bladeren. Jongens meisjes die dichtbij een bos of park wonen hebben jullie al veel eikenbladeren gezocht? Tante Jos heeft zondag in een bos gewandeld waar het prachtig van al die mooie herfstkleuren. Wat gaan jullie allemaal doen in de herfstvakantie? Fietsen, knikkeren of touwtje springen? Vergeten jullie niet je naam op de brief of envelop te schrijveii? En natuurlijk ook niet jullie geboortedatum! De oplossing van de puzzel is: 1 cn 10, 2 i 3 en 5, 4 en 7, 6 en 8 horen bij elkaar De hoofdprijs krijgt Lenie Bergwerff. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Inge v. d. Bljj, Arie Boelhouwe Corrie Goes. Hiep-hiep-hoera. Wc hebben deze week veel jarigen in ons midden. Hl Het zijn: Inge v. d. Blij, Ada Bos, Ineke Brussé, Lidy van Dorp, Arjan III Leeuw van Weenen, Jannie Monteny, Hennie Ramaker, Karin de Roo, Leny Roodenburg, Corrie Stecnks, Piet Stok en Willie Tjjsen. nog vragend zijn wenkbrauw (Vervolg) Johannes dacht lang over die woorden na. Toen knikte hij. „Je hebt gelijk, oompje. Ik ben een grote dwaas geweest. Ik geloof, dat je mij nu pas iets hebt ge geven, waarmee ik de draak kan overwinnen. Zelfvertrouwen!" Zo kwam het, dat Jo hannes, de zoon van een arme houthakker, ten twee den male de draak tegemoet trok. Hij liep het bos door, besteeg het pad, kwam aan de bergweide, waar de draak hem al stond op te wachten, maar ditmaal bleef de jongeman niet on der de laatste bomen staan doch trad onbevreesd het ondier tegemoex. De draak, woedend gemaakt door zo veel. brutaliteit, stormde ep Johannes af, die echter bliksemsnel opzij sprong en tegelijk één van de zeven vuurspuwende koppen af hakte. De draak wendde zich om, sprong wéér op Johannes af, die echter op nieuw uitweek en weer een kop afhakte. Zo ging het de hele middag door. Tel kens deed de draak een uitval en dat kostte hem dan één van zijn koppen. De gloeiende adem van het heest verschroeide Johan nes de kleren, er zaten brandwonden op zijn ar men en benen. Eén van de grote klauwen van de draak had de jongen de voet opengescheurd. Maar Johannes gaf het niet op, hij bleef om het afgrijse lijke beest springen, tot hij eindelijk kans zag de laatste kop af te slaan en de draak dood neerviel. langzamerhand het gevoel gekregen dat er aan dit vreselijke gevecht nooit een einde zou komen. En op eens bewoog de draak zich niet meer en was Johannes Nu pas voelde hij hoe pijnlijk zijn gewonde voet was. Zijn armen en benen waren bedekt met blaren, zijn schouder bloedde en de kleren hingen als vod den om zijn lijf. Hij was zó moe, dat hij wel een kwartier lang hijgend in een hoopt sneeuw bleef zit- Maar hij had geen tijc! om op zichzelf te letten... hij moest de prinses zoe ken en haar vertellen dat dat ze zonder gevaar kon terugkeren naar het ko ninklijk paleis. Moeizaam beklom hij de laatste stei le helling en toen stond hij voor het hol «n de draak. Johannes nam een dikke tak. stak het uiteinde in brand om licht te hebben en betrad de donkere spe lonk. (wordt vervolgd) Lange avonden „PROJECTIEFEESTEN'' Ja, nu wordt het toch echt tijd, dat u die dia's die van de zomer zijn gemaakt, gaat inramen. U kunt dat op twee manieren doen, nl. met dek- glaasjes en plakband en met de speciale klapraampjes, waarin u het dia op een handige manier bevestigt. Wat het beste is, daarover *ijn de vaklui het tot op de huidige dag niet eens, maar maakt u rich daarover geen al te zware zorg. De hoofd zaak is, dat u uw dia's netjes en zonder stof in een raamp je hebt zitten. Zonder stof, want stof laat zich op het scherm zien als hinderlijk zwarte stippen en dat is uiv bedoeling niet. Ge bruik daartoe een zacht pen seeltje. waarmee elk dia voorzichtig wordt afgestoft voor het tussen de glaasjes wordt geklemd. Heel handig werkt een z.g. blaaskwastje, dat tegelijk blaast en stof op neemt. Bewaar de dia's in een goed sluitende doos, ge vrijwaard tegen stof en dag licht en tegenvocht. Vocht is de grote vijand van uw dia. het doet de gelatinelaag schimmelen! Plaats uw dia's zo in de doos, dat ze zonder meer geprojekteerd kunnen worden, wat dus wil zeggen, dat het beeld omgekeerd in de doos gaat en rechtop op het scherm komt. Zet de se rie meteen op de goede volg orde achter elkaar. Het is immers belangrijk uw plaat jes zo te vertonen, dat ook uw kennissen een goed beeld van het verloop van uw va kantie krijgen. Film Ja, wat voor dia's geldt, geldt in nog belangrijker ma te voor smalfilms. Ook hier is volgorde nodig. We weten het maar al te goed. de films komen projektieklaar van de fabriek terug, keurig op een spoeltje. U kunt het zo afdraaienmaar daar om is de film beslist nog niet projektieklaar. De aan- en afloopstukken, de onder- of overbelichte stukken zit ten er nog aan. ue schaar gaat er in, wees beslist een beetje cru met dat nuttige in strument en uw film wint aan kwaliteit. Met een plakpersje en een flesje film- kit is dat „monteren" een prettig werkje voor de lange een prettig werkje voor de avonden. Wilt u uw vakantie filmpje echt goed maken, plak dan een titel aan het begin. U kunt zo'n titel zelf maken, door op korte af stand een tekst te filmen, maar de fotohandelaar ver koopt- pasklare titels met. tientallen teksten. Bent u naar Oostenrijk geweest, koop dan zo'n titeltje „Onze vakantie in Oostenrijk"; uw film heeft meteen chachet! Projecteren Voor u kennissen of vrien den op bezoek krijgt om van uw dia's of films te genie ten, zorgt u dat alles klaar staat. Het scherm is flink hoog gehangen of opgesteld, zodat er geen pijnlijke hal zen kunnen ontstaan. Projek- teer niet op het behang of op een laken, maar liefst op een plastic scherm, dan ko men de beelden goed tot hun recht. Leg snoeren bij voor keur onder vloerkleden door of zo, dat niemand er over struikelen kan. Plaats de pro- jektor op een tafel....niet op een wiebelige stapel boeken, het kan u een projektor of minstens een projektielamp kosten. Overigens is een voortdurend zwabberend pro- jektiebeeld erg vermoeiend! Praat niet aan èèn stuk tij dens de vertoning, draai lie ver passende platen op de pick-up of geef via een band recorder geschikte toelich- Nu gaan we de brieven be antwoorden. Is de juffrouw op school weer teruggekomen. Grieta Al berts? Waar was de huwelijks heen? Vind jij het fijn op beantwoorden, Adrie. Harte lijk welkom Sjaak Angenent. Wanneer is de bruiloft? Jij boft maar hoor, met je nieuwe pak. Hoeveel konijnen heb jij? Waarom ben jij getest Koos van, Baarlen? 'k Zal eens kij ken of je nu werkelijk vaker schrijft. Hoegaat het op school? Alida Barnhoorn, wist jij niet meer te schrijven? Hoe oud ben jij precies? Wat heb jij mooi getekend Le nie Bergwerff, hartelijk dank. Gaat de vakantie naar Zeeland nog door? Is jouw kaartje al gevonden? Heb je je nieuwe mantel al aangehad? Schrijf jij de volgende keer ook wat meer Wim v. d. Beukei? Dinsdag is het dus groot feest Inge v. d. Blij. Komen er veel vriendinnen? Wat fijn, dat ik het geheimpje ook mag weten Inge! Schrijf je me gauw als het zover is? Ben jij aan het verven geweest. Kees v. d. Boogaart? Is de meester weer beter? Vind jij televisie leuk? Jouw vorige brief heb ik niet ontvangen Ina v. d. Boo gaart. Hoe is het met jouw kleine nichtje? Is je nieuwe jurk mooi geworden'' Vind jij het leuk op de muziek school, Garrie Boonstra? Waar moesten jullie een weg zoe ken? Welk instrument ga jij bespelen? Wat heb jij goed je best gedaan Arie Boelhou wer. Was de film mooi? Kon den alle kinderen wel in de ka mer? Hoe heten de boeken? Zingen de kanaries mooi, Krijn Pieter de Boer? Ga jij wel eens naar het Staalduinse- bos? Hoe oud is jouw broer? Wat ben jij verschrikkelijk verwend Corrie Branderhorst. Fijn dat Jannie nu weer thuis is. Heb je je rok en schoenen al aangehad? Zijn Willie en Jenneke vriendinnetjes van jou? Van harte beterschap, Jannie! Heb je het boek al uitgelezen Ada Brandwijk? Lees jij graag? vind jij winke len leuk? Mocht je zomaar thuisblijven? Wat heb je al lemaal al op school gemaakt 'k Geloof best dat jullie je heb ben vermaakt in dat water Willie Delleman. Wat hebben jouw broer en zusje geboft. Was de taart lekker? Bedankt voor de tekening hoor! Heb ben jullie veel beukenootjes ge vonden, Lidy van Dorp? Mo gen al jouw vriendinnen ko men? Waar ga je op tracte- ren? Veel plezier donderdag hoor! Wat wordt Jantje al groot Elly van Elderen. Kan hij al een beetje praten? Wat heb jij mooi getekend! Is het tafeltje al klaar gekomen Ada van Es? Jij hebt een knappe pappa hoor! Wat heb jij de brief mooi geschreven. je ge- Hartelijk dank Addie Boer? Ga je nog altijd zellige brief Nellie v. v. Eijk. op de fiets naar school? Hartelijk .welkom Anneke v. d. Bruggen. Heb jij nog meer .broertjes en zusjes? In welke klas zit jij? Jullie hebben dus nu zomaar een Canadees kleurboek Aafke en Willie Bui telaar. Hartelijk dank voor de mooie tekening. Leven de jon ge hondjes nog? Wanneer is de wedstrijd Lenie Coenradi? Vind je het leuk op de gym nastiek? Het postpapier is heel mooi. Hoe heet jouw broertje? Wat is een draaiavond, Jen neke Cornet? Jij gaat maar weer fijn afin het logeren. Heerlijk om zo lekker in het water te knoeien hè. Zijn nu alle bloemen dood? Bedankt voor de mooje tekening! Wat heb jij grappig postpa pier van de zeven dwergen, Jolande Croese. Leuk een blokfluit hoor! Hoeveel suiker zakjes heb je al? Is het muts je leuk geworden? Jij bent ook hartelijk welkom Wilma van Delft. Ga jij wel eens in het Zuiderpark wandelen met je zusje? Jullie hebben natuur lijk altijd mooie bloemen. Jongens en meis jes weten jullie allemaal welke namen deze die ren dragen, die hier op het plaat je afgebeeld staan? Dan is de puzzel ook hele maal niet moei lijk meer. Jullie moeten de na- naar rechts invul len, maar zo, dat het precies klopt met de al inge vulde letters. Een héél leuke puzzel! Zenden jullie de oplossing voor dinsdag 25 okto- Jullie moeten zeker nog wel goed oefenen voor 15 novem ber? Ben je al «aan het bordu ren? Feliciteer je de oma', ook van mij? Heb je je nieu we mantel al aangehad Corrii Goes? Wat deftig met eei „bontje". Fijn dat je broertji nu weer beter is. Dat is nog al niets duizend blaadjes rond brengen Aart van Gorkum. Ze was zeker wel blij met de pop penwagen? Heel veel plezier donderdag hoor! Is jouw zusje weer beter Gerrit Goud kamp? In welke klas zit jij? Maken jouw duiven weieens een vlucht? Wist jij niet meer te schrijven Wim v. d. Graaf? Jij ook niet Jantine v. d. Graaf? Fijn, dat je al een paar versjes op de blok fluit kan spelen Beppie van de Heuvel. Krijgen alle kinderen les? r—~ Vind je het wel leuk op de H.B.S., Tiny Hoedemaker" Hebben jullie verleden week zaterdag een leuke dag gehad' Fiets jij graag? Wat ga ji, met je vrienden in de herfst vakantie doen, Adriaan van Houwelingen? Woont Henk ook dicht bij jullie? Fijn, ik weer eens een brief v. kreeg Gerrit van Houwelingen, Speel jij zo graag soldaatje, Gerrit? Krijg je iedere week een „bos huiswerk" mee naar huis? Heb jij veel vriendjes? Geweldig, dat jij zon orgel hebt gekregen Henny van Houwelingen. Vind je het leuk? Je hebt goed je best ge- ling - keer een briefje bij? bent dus wel erg verwend Jo- pie Huisman. Is de meester erg streng? Deze week hebben we weer een leuke puzzel en hoop ik dat jullie weer veel brieven schrijven. De letters I t.m. R zijn deze week aan de beurt. Veel plezier in de vakantie cn tot de volgende week jongens meisjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 20