In Holland gaat alles anders, Oude vorming bedient zich van nieuwe vormen DE STAF volgens het Berliner Sonntagsblatt Duitse prijsvraag voor modern geestelijk lied Waf wordt er van de Wartburg? ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Bang voor de angst We moeten een einde maken aan de angst. Dat is de zin die telkens terugkeert in de discussies over de verhouding tussen oost en west. Dat is eigenlijk de enige bestaansreden voor een conferentie als die van Praag, waar al drie jaar lang door kerkelijke leiders gesproken wordt over de vrede. Ik besef ten volle dat ik een dergelijke conferentie waarschijnlijk niet helemaal recht doe, als ik schrijf dat zij toch wel vooral geïnspireerd is door het verlangen de angst voor een volgende wereld oorlog te ontvluchten. En toch kan ik mij niet aan de indruk onttrekken een indruk gebaseerd op gesprekken met tientallen kerkelijke leiders van Oost- en West-Europa dat, diep onder de opper vlakte van alle mooie theologische en ethische ter men en discussies in het verlangen naar vrede deze angst voor de atoombom en deze angst voor een komende wereldoorlog een geducht woordje mee spreekt, Het gevaar is groot dat men een vrede zoekt om wille van de „lieve vrede". Angst vinden we aan weerskanten. Het oosten heb ben wij gemerkt is niet zozeer bang voor het westen, of voor Amerika, als wel voor Duitsland. Diep in de harten van de duizenden leeft daar de verwachting dat 1933 zich zal herhalen, dat Duits land nog weer eens opnieuw zal gaan roepen: ka nonnen in plaats van boter, dat de Duitse tanks nog weer eens opnieuw over de graanvelden en de heu vels van het oosten zullen rollen. In het westen is men bang dat de woedeuitbarstingen Atlantische ^^sorinav^oeó - al of met echt van Chroesjtsjef te groot zul- Auaniische spnngvioea len worden voor scheldpartijen in de Verenigde Na- "e Nederlandse kusten ties en hij met heel wat meer dan klinkers zal overspoelt, gaan smijten. Daar komt nog bij dat het commu nisme nog altijd „wereldheerschappij" in zijn vaan del heeft geschreven. Toch, als ik luister naar de discussies tussen theolo gische en kerkelijke leiders van Oost- en West-Euro pa, zoals deze zijn gevoerd in Praag en Nyborg, heb ik het gevoel dat de kerkelijke leiders vooral bang zijn voor de angst. NEDERLAND DOOR EEN DUITSE BRIL BEZIEN In Holland gaat alles anders. Wie naar Nederland reist vindt deze conclusie niet onmiddellijk bevestigd. In het grensgebied staan nog overal Duitse opschriften langs de wegen, in iedere winkel verstaat men onze taal. De dorpen en steden aan weerskanten van de grens zijn even schoon. En de autowegen zijn in Holland even breed als in de rest van Noordwest-Europa. En wie de kans krijgt om zijn oppervlakkige indruk van de Hollandse buren te verdiepen, vindt naast al het typisch eigenë in traditie en huidige omstandigheden toch steeds weer geeste lijke, politieke, culturele en economische banden. JN HOEVERRE ze door de Duitse toeristen- stroom die ieder jaar op nieuw als een geweldige Gegronde angst verdiept wordt, blijft echter een vraag. Met deze woor den begint het Berli ner Sonntagsblatt een artikel over Nederland. De schrijver is kenne lijk onder de indruk ge komen van de econo mische bloei van ons land, maar meer nog van de protestantse si tuatie op gebied van ra dio en pers. T\it blad, dat wordt uit- gegeven in opdracht van de bisschop van Ber de lijn,, dr. Otto Dibelius zoals de kop vermeldt en daardoor het officiële de Evan- De volksmond heeft over angst heel wat behartigens waardige dingen te zeggen: ,,Een kat die in het nauw zit, doet rare sprongen" en „Vrees is een slechte raadgeefster" of, zoals Goethe het eens uit drukte: „De vrees heeft met het gevaar een vast verbond gesloten." Het gevaar is zeker niet denk beeldig dat op een gegeven ogenblik wereldleiders door angst zijn hoofd zal verliezen op de knop zal drukken die een atoomoorlog leven roept. Maar het is niet altijd juist om op de volksmond af orgaan is te gaan. Angst kan een zegen zijn. Schreef reeds gelisclie ^.erfc van aeze Vondel niet: „Hij vreest niet ijdel, die bij tijdts stad. voor 't uiterst vreest." En Shakespeare laat ergens In een van zijn toneelfiguren zeggen: „Het ergste te ajs je de resultaten van vrezen is vaak de genezing van het erge." Want gevaarlijker dan vrees is zelfgenoegzame verzekerd heid, is het roepen van „vrede, vrede" waar geen vrede is en ook niet mogelijk is. Paulus schrijft: „Blijft uw behoudenis bewerken mej vreze en beven." Met andere woorden: het is ge zond om de duistere diepten van ons hart. die ons steeds weer van God aftrekken, te vrezen. En Pe trus voegt daar aan toe: „Wandelt dan in vreze de tijd uwer vreemdelingschap." Het is goed om bang te zijn voor wat de zonde ver mag in ons eigen leven en in het leven van ande ren Het is goed om bang te zijn voor wat de zonde vermag in het hart van dictators. Zonde ziet kans op een gegeven ogenblik het gezond verstand te doorbreken en mensen te brengen op wegen die zij eigenlijk niet willen gaan. Dat geldt voor het per soonlijk leven en voor de internationale politiek. Wij moeten de vrees niet willen uitbannen, hoogstens de vrees voor de vrees. Want wie de vrees uitbant, kon wel eveneens tegelijkertijd de vreze des Heren uitbannen en terecht komen bij een valse vrede. een informatiereis onder een noemer brengt, een zeer even krachtig pro testants dagbladwezen, dat op een zeer hoog peil staat en evenzeer ge waardeerd wordt, en een radio waarbij de protes tantse verantwordelijk- heid bij de vormgeving van de programma's di rect tot uiting komt. Tioor hun geestelijke instelling onderschei den de protestantse dag bladen zich vanzelfspre kend van de bij ons bekende kranten die een bepaalde politieke rich ting of zakelijke neutra liteit vertegenwoordigen Eveneens krijgt het ra dioprogramma een eigen gezicht als met de be langen van de kerk niet slechts in het beperkte kerkelijke radioprogram ma, maar in de gehele programma-conceptie re kening wordt gehouden. lijk christelijke) organisatie wor den voorbereid en uitgezonden is mogelijk door de bijzondere op bouw van het Nederlandse radio- wezen. Het is niet alleen waar dat de radio zich ver van de hoofdstad des lands bevindt in de tuinen en parken van Hilversum bij alle radioluisteraars een begrip maar het radiowezen verschilt ook van dat van andere landen omdat de radio geen open bare of staatszaak is, maar een privébezit. Uit de opbrengst van de radiobelasting worden alleen programma.' den en dat alles ge zien van uit het christelijk gezichts punt, dat overeen komt met de levens stijl en de omgeving van het christelijk gezin. Slechts op deze manier kunnen de godsdienstige uit zendingen een na tuurlijke plaats krij- gehele Oet zeer eigen karak- technische middelen betaald. ter van deze ons Het programma wordt gemaakt vreemde publicistische ,door ™„r verenigingen die de V v twee golflengten in de midden- vindt haar oor- Wie het program ma van de NCRV beluistert over radio Hilversum kan horen dat naast de verkondi ging van het evangelie ook de so ciale en culturele programma' Een fraaie opname van de moderne Opstandingskerk op de Venusberg in de Duitse Bondshoofdstad Bonn. dc le organisatie, die geen politiek niet worden vergeten Gereformeerde Kerken of godsdienstig doel nastreeft van Nederland rich all™ een eigen streven kennen dmdwerkeW bejnust ^„i^ng.f<de «Slist' zijn dat zy in alle takken sche en de oudste, de protestants- J_,e viaag U1J1,SI Ul van het leven, te begin- christelijke radiovereniging, die, achtergrond is in Holland aspecten 1 houden. De vraag dringt zich op wat de deze nieuwe publiciteitsmidde» omdat len die de kerk heeft aangegre pen, worden aangewend om dit proces van ontkerstening te stui- ook bij de "°emd- VoOTts mpt alle dat hij als de wereld vergaat naar Holland zal gaan, omdat daar alles vijftig jaar later komt. Men zou inderdaad kunnen den ken dat de protestantse publici teit van Holland de vrucht de conservatieve houding, kan verdwijnen als de moderne bijzondere tradities technische eeuw verder door die beschikt over veel minder door de groeiende ontkerstening het volk grotere zendtijd, de vrijzinnig protestant- ■--* TT-' - het openbare leven. De Hol- radiovereniging, die ongeveer landers zelf citeren met wat ook zeggen dat de n derde van het aantal leden wrange humor Heinrich Heine, king van het leven n de NCRV heeft. die eens gezegd moet hebben. nisaties, cultuur en de sport tot in de pers en radio, hun stemmen moeten laten klinken Het gevolg daarvan is dat de kerk niet meer boven de partijen staat maar een partij naast de die deze vereniging steunen partijen is geworden, die financieel in staat stellen de uit zendingen te verzorgen. Deze nog groeit in plaats van verslapt dringt en de ontkerstening Maar dan moeten erwereldlij- in Holland reeds heel ver doorgedrongen is Zo blijft dus als verklaring al- die leen dat in Holland op grond van bijzondere tradities voor de pro testantse dagbladpers en het ra- diowezen nog kansen zijn, die gaat door de protestantse publlcitelts- mensen met groot verantwoorde lijkheidsbesef, daadkrachtig en met succes worden aangegrepen en benut. De gehele dag De NCRV heeft 425.000 leden, concurreren moet de rooms-katholieke, so- cialistische en neutrale organisaties een sys teem dat voor de Duitse verhoudingen te enen male ondenkbaar en on bruikbaar is. genlijke sleutel helder inzicht in het pro testantse radiowezen van ons buurland. Want terwijl de radio organisatie van de Oecumenische Raad van Kerken alleen maar kerkelijke uitzendingen verzorgt, heeft de christelijke radiovereni- (Van onze correspondent in Bonn) De „Evangelische Akademie" in Tutzing aan de Starnberger See (in Beieren) heeft een wedstrijd uitgeschreven in het ging als opdracht een program- poneren Oneerbiedig 't Zingen vóór de dienst b.v. was in de kerk van Amsterdam vóór de inéén smelting in 1892 bij de doleantiekerken als overblijfsel uit de Herv. kerk, waar men afwisselend een „kapittel" uit de Schrift voorlas en een vers zong, het geen de voorlezer regelde, gewoonte, 't Werd toen als hinderlijk en oneer biedig afgeschaft. Nu probeert men 't weer; er is niets nieuws onder de zon. (ds. W. Wenstsel) Niet vragen - antwoorden De protestantse dagbladpers in Holland leert ons dat door het be sef dat redactie en lezers ma voor de gehele dag te stellen dat werkelijk de luiste raars iets biedt. Omdat de NCRV haar golflengte moet delen met de rooms-katholieke radio is zij erantwoordelijk voor drie nieuwe religieuze liederen. De akademie nodigde 19de eeuw tot deelneming aan deze wedstrijd niet alleen componisten van kerkmuziek maar ook toon- en tekstdichters, die zich normaal gesproken bezighouden met het bedenken van aumsementsmu- t KernmuzieK hok ziek, van „Schlagers" dus. Met haar wedstrijd heeft de akade- ggegKpen op het et oog nieuwe muzikale uitdrukkings-wijien voor de ?'Wd,™J' °p De muziekrecensent Siegfried Günther stelde vast, dat voor de uitvoering van kerkmuziek nog verantwoordelijkheid hebben ten halve dag uitzendingen per week. opzichte van het openbare le ven, een bijzondere vorm van publiciteit kan ontstaan. Een pro testants dagblad als „De Rotter dammer", met een oplage van 100.000, geeft bij een eerste oog opslag de indruk een politiek blad te zijn zoals zovele. Maar reeds de tweede pagina is geheel gere- dat De vereniging stelt zich ten doel de radio en nu ook de tele visie te gebruiken als middel om het evangelie uit te dragen Wil dat zeggen dat de ene godsdien stige uitzending de andere volgt? Reeds lang geleden kwam men Nederland tot de conclusie mie op het oog nieuwe muzmaie uiiuiunniuga-nijMii inctriimontarium kerk te vinden, die de moderne jeugd meer rullen aanspreken. èeu„ Hij meende, dat de kerk de moderne instrumenten niet Tot het uitschrijven van deze dat in de moderne muziek het rit- mocht uitsluiten.^Dan wedstrijd werd besloten aldus mische element dat door de kerkmuziek de massa het. Keulse dagbla_d_ „Stadtanzei- jaK tot nieuw leven is gebracht gp^en een beslissend kenmerk van j-je ^Evangelische Akademie" stijl is. Hij ried de componisten hoopt uiteraard, dat de door haar dergelijke opzet niet de luisteraars zou trekken, maar ben zou afschrikken. Terecht kwam men toen op de gedachte dat het noodzakelijk is de mens te berei- alles wat hem interes- worden de vele Geref. werkmateriaal van hoogste gehalte serveerd voor godsdienstige kerkelijke activiteiten en vragen. En op die manier blijkt uit ieder nummer dat verschijnt reeds on middellijk dat het geen gewone ken neutrale krant is, maar een pro- seert testants dagblad. lijkhe Het schijnt dat een dergelijk daad gebruikt, blad aan de lezers minstens even zo hoge eisen stelt als aan de re dactie. De arbeid van de journa listen ware slechts stukwerk als zij zich niet gedragen wisten door godsdienstige liederen. Daar is nadat 50 deskundigen (componisten, muziekuitgevers, tekstdichters en theologen) in de akademie een discussie hielden (zoals de „Evangelische Akade- die voortdurend lijkheden van de radio ook inder- grammofoonplaten-magazine ze onderwerpen organiseert) de vraag, of kerkelijke muziek ge ïsoleerd is. Onder leiding van ds Günther Hegele die overigens uitgever dit kenmerk sterker in de uitgeschreven wedstrijd het Rauc. kerkmuziek naar voren te bren- en ander aan moderne en tallo- gen. „De kerkmuziek", aldus do- schikte kerkmuziek zal opleveren. voortreffelijk tot lezerskring, die de grenzen en mogelijkheden van de protes tantse iournalistiek kent ook de dagelijkse arbeid ontspanning. „En wij erkennen dat Jezus Christus de Heer is pecteert. Natuurlijk komt van over al deze terreinen i Duitse kant de vraag, hoe het mo- ven, en zijn J gelijk is dat men zo direct en da- dat deze as gelijks positie kan kiezen in de ontspanning internationale en nationale pro- dioprogramma niet^ mogen ont- blemen als het kerkelijk votum breken. De gehele ontbreekt, of het nu de NAVO, de Zuid uitzendingen betrokken West-Duitsland de conclusie, -dat er geenszi moet worden gestreefd naar een produktie van religieuze „deu nen". Men achtte het evenwel mo gelijk, dat „wereldlijke" compo nisten en tekstschrijvers een bruikbare vorm voor christelijke liederen zouden kunnen vinden. Ritmisch De muziekdocent Heinz-Werner moet bij Zimmermann van de universiteit Heidelberg legde er de nadruk op, fniet eeïso- De wedstrijd staat voor iedereen met ge,so- ook v'0(jr buitenlanders. Het is niet de bedoeling nu de jazz, wél om jonge mensen de kerk bin nen te voeren. Als prijzen voor nieuwe kerkelijke liederen zijn 1.000 en 400 mark uitgeloofd, 300 Sü HU - en 150 mark voor nieuwe tek- ziek uit de tijd der Reformatie sten. Inzendingen moeten voor 1 gestoeld op de klassie- mei 1961 binnen zijn. cent Zimmermann leerd omdat zij onvoldoende tact heeft tot de avant-garde van onze tijd (tot de moderne jeugd), maar omdat zij te weinig contact heeft met de moderne muziek". op, dat de kerkmu- Wie, als gevolg van de treurtl- slaat dan op de vorm, en het de- „des In de kerkelijke en nndere bd«re'a"5^gen geen sta- bladen van enkele jaren gele- pels gorg baadjes, Maar men hoort dan dat de de toekomst jeugdverenigingen als CJV's, JV's, en MV's, meent dat deze arganisatles eigenlijk ten dode staan opgeschreven, wrijft zich wel zijn ogen uit als verenigingsavond behoeft meer saai te zijn met zulk materiaal. Hollandse lezers tolerant genoeg Duidelijk is dat de bond wel zijn om de politieke redacteuren 1 sc* nieuwe wegen wil inslaan, maar een eigen mening toe te staan. mat het oude ideaal van de vorming En het maakt indruk als zellige plastieken omslag metalen ringband met een speci- op ale losbladige inhoud voor het gekomen en dat het niet seizoen 1960-'61. Na iedere schets deze verenigingen komen er een paar blanco blaad jes met het opschrift „aanteke ningen" om de zelfwerkzaam heid van de leden te. stimuleren. verwateren zijn. nieuwste werkmateriaal ziet dat Dit materiaal kan met ontelba- door de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen is uitgegeven. Dit materiaal is niet meer met het woord „degelijk" te beschrij ven, want dan denkt men aan langdradige inleidingen en aan vreugdeloze blaadjes. Maar als wij het woord, dat eigenlijk op onze lippen ligt, zouden gebrui ken: hypermodern, dan denkt men misschien aan een gestroom lijnd evangelie, dat niet alleen naar vorm, maar ook naar in houd is aangepast aan de mo derne tijd. En daarom kunnen wij dit nieuwste werkmateriaal alleen maar omschrijven als hypermo dern degelijk er- het moderne aantekeningen, krantenknip sels en citaten worden aange vuld. Dit is geen inleiding meer voor een saaie vergadering, maar van het begin van een cartotheek van waardevol materiaal. Het gevolg is dat iedere ver eniging dit materiaal kan aanpas sen aan haar eigen bijzondere of plaatselijke omstandigheden. Er ronduit enthousiast en we zeggen - vast deel dat op iedere dat ds. G. N. Lammens, als hij terug- hoofdredacteur van „De Rotter- aar is dammer" op de vraag of het wel n het mogelijk Is om een echte protes tantse krant te maken, hoort ant- woorden: „Wij beginnen over de- Zelf zijn wij nooit op een JV Zf vraag niet te discussiëren, geweest en gezien onze leeftijd maar pr0beren haar door ons da- zullen we ook wel geeu lid meer gelijks werk te beantwoorden." kunnen worden, maar we ne- Men kan er dan ook zeker van men onze hoed van onze grijzen- z]jn dat de Nederlandse orotes- de haren af voor dit materiaal, tantse journalisten de ethische Dit alles wil niet zeggen dat wij problemen van hun beroep met ons tevens ook uitspreken voor ernst doordenken, de inhoud. Daar gaan wij riu niet Rarlif) nrivó op in. omdat ve dat aan de jeugd *aai° PriVC op de verenigingen willen over- Precies zoals bij de dagbladen laten, maar over de vorm zijn wij is er ook bij de radio sprake DIREKTEUR VLUCHTTE De reuzespin langer mogelijk onder de huidige istandigheden wetenschappelijk verrichten." Duitsland vraagt zich af wat er van de Wartburg, waar Luther de Bijbel vertaalde, za' worden, objectieve arbeid Dit Luthermonument ligt in Oost- Duitsland en is in de afgelopen jaren geheel gerestaureerd. Enige weken geleden heeft de directeur, dr. Siegfried Asche, zich namelijk genoodzaakt gezien communistisch band tussen de publi- Oost-Duitsland te verlaten dit. geval, de toehoor- vereniging kan en als het goed schrijft „nog al in zijn schik ders. Dat niet slechts de kerke- zijn" moet worden besproken, en dan is er een variabel deel aait 'hij zich waaruit de verenigingen zeil' kun- uitdrukt, nen kiezen. Het bondsbestuur zal er op toezien dat zoveel mogelijk onderwerpen v-or dit tweede deel van deze ringband ter beschik king zullen komen. Naast al dit materiaal, dat nu dus in handen kan komen van al le leden is er nog een speciaal instructieboekje voor de voorzit- ieiddraad dit nieuwe materi- lijke programma het westen te vluchten. Te- een vertegenwoordiger van vindt niet alleen moet zeggen. wat hij hoe APARTHEID EN OFFERS Ds. J. J. Buskes jr. reageerde in het blad „In de waagschaal" op een artikel van ds G. J. H. Gijmink over Zuid-Afrika: Deze uitspraak is in .iet bijzon der tragisch in het licht van wat hij in 1954 zei. na de feestelijke heropening van dit historisch kas teel: „Moge de Wartburg nimmer een teken van de scheiding van ons volk worden." Dit is nu inderdaad het geval. Dr Asche, die in 1952 door de Üo tduitse regering werd aange- ste.d, vond waardering voor zijn werk in zowel Oost- als West- Duitsland. Ondanks het feit dat hij door de communisten was aangesteld, heeft hij nimmer ge probeerd om eeh wit voetje bij zijn opdrachtgevers te halen. Hij zag het als zijn levenstaak om de Wartburg weer in zijn oude luis ter te herstellen. yO allengs leren de stafleden elkaar kennen. Kennismaking S is enerzijds 'n eenvoudig ding: je bent met z'n vieren op S'én taak aangewezen, >e moet maar zien dat je 't rooit, en al x> rooiende krijgen ze wel in de gaten wat ieders sterke of zwak- ke punt is. Schoonmaken bijvoorbeeld moet je aan Laura en -s Sybe overlaten: Jeanne doet het óók wel, maar het resultaat is niet verrassend. Of misschien juist al te verrassend, want ze neemt 'n lamp onder handen en als ie blinkt als 'n spiegel jaat ze 'm weer ophangen en dan glipt dat gladde ding uit haar handen en is er geweest: 'n verzameling erg mooie scher- g ven, maar daar geeft de vuilnisdienst geen extra toelage g voor. Of ze sopt consciëntieus 'n d&ur af die uitgerekend niet tegen dat sopmiddel kan. Na enkele mislukkingen zucht ze hartbrekend. „Ik geloof niet dat ik 't kan!" bekent ze, en de <i anderen zijn het daarmee eens. b- y E ZOEKT 'n meer passende taak en besluit 'n duik te nemen in de geestelijke biblio theek. Er zijn twee boeken kasten in het gebouw: de een heeft de intentie om hen te dienen, die het boek als louter verstrooïng zien, terwijl de andere n wijk beoogt. Het past eon theologe on stelling te koesteren en ze ontsluit Eerst weigert de sleutel hardnekkig Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER er het zieleheil van de voor de laatste belang vol blijde verlangens. draaien. „Dat slot gadering kan leven veel bepaalde leiden. Wij hebben in materiaal in handen gehad. Bond van Gereformeerd- Jeugd verenigingen is zeker niet de eer ste in de wereld die haar mate- ringband brengt de Kerk in Zweden, toren in Noorwegen J?°°";Zwbooge Amerikaanse ïêlfgd'ïetaüik? dew plaatsje Leirsjifen. noog in nei „etbode! al e-„kale jare„ noorden, waar de grens midden door een bos loopt, heeft men de zer dagen een nieuwe, merkwaar dige kapel ingewijd, waarvan men met recht kan zeggen, dat het symbolisch is voor de eenheidsge dachte der noordelijke landen. De kapel zelf in deze duh be- volkte streek zou een kerk te groot har.CTf Zweedse zij- nang,1 Maa: zijn ligt .an de Zweedse zij de der grens, terwijl de klokketo- ren aan de Noorse kant ligt. Deze kapel doet dienst als bedehuis zowel voor de Zweedse als voor de Noorse parochie, die ieder ter weerszijden van de grens liggen, en de godsdienstoefeningen worden beurtelings door Noorse en Zweedse predikanten geleid. :elden hebben wij materiaal ge- '=n dat zo bijbels en toch ook eer zo algemeen is. Hier is spra- van vorming in de beste zin in het woord. We begrijpen best dat dit nog niet wil zeggen dat dit materiaal ook goed gebruikt zal worden. Dat gt voor het grootste deel af de leiding van een vereniging jok van haar leden. Maar geen GEESTELIJK LIED De oude straatevangelist N. Baas in „Jong Ge reformeerd": In mijn evangelisatiewerk had ik naast twee mu ziekcorpsen de steun van vier zangkoren. Altisten als Pijlman en Van der Horsl verleenden belangeloos hun steun. De eerste jaren werd veel werk verricht; de samenwerking was hartelyk en de vrucht bleef uit. Later werd de verhouding minder goed dooi schil klit. Dc kun.- Kortste preek De kortste preek, die wel ooit bij een trouwdienst zal zijn ge houden, heeft uit slechts ts nen bestaan. ,.De bruidego mij gevraagd het kort te maken. Moge God het lang met u Tegen of voor Gelezen in een Amerikaans theo logisch tijdschrift een brief van een predikant: „Hartelijk dank voor de boekbe spreking over het bock van Weather- head, „The Manner of the Resurrec tion", (Het hoe van de opstan ding.) Ik heb een dollar voor het boek betaald en kwam tot de ontdek king dat het tenminste 10 dollar zin- waard was aan pseudo-wetensehap- heeft pelijke, psychische nonsens waar te llen gen ik kon preken." ook Blijft bij ons alleen nog de of zijn gemeente denkt. Of zouden z ben gehad dat hui K kreeg zijn zangers en zangeressen te, pakken. Als of de mensen daarvoor naar een opcnlurhtsamenkomst kwamen! Ze zijn dan ook een roemloze dood ge storven. Jullie kunt begrijpen met hoeveel blijdschap ik het optreden van de „Zingende Zusjes", van Piet Sybrandy en van Johnnie Buurman heb begroet. Mo ge hun arbeid gezegend worden door de Heer des Oogstes! Opgevoed hij het Sankey-licd, verkwik ik mij in mijn ouderdom aan hun grammofoonplaten Critici moeten bedenken, dat het juist zeer moeilijk is om eenvoudig te zijn. Daar is veel genade voor nodig Of ik geen wensen heb? Natuurlijk heb ik die! Ik zag gaarne de metalen klank der gerefor meerde waarheid in eenvoudig-modernc liederen weer gegeven. En iets van die gewijde loon uit de hymne van Geraert van Suylestein O eeuwig Wonder van mijn leven, Gij zyt het zelf, die bij mij zijl. DEROEPINGSWERK Ds. J. Happee in het „Evangelisch-Luthers Weekblad" over beroepen: Net zozeer als ik het een zegen zou vinden, als ik niet meer behoefde te bepalen wanneer ik mijn gemeente ga verlaten, zou ik het ook een zegen vin den, als ik niet meer zonder enig advies of leiding van de kerk zou hoeven te bepalen naar welke ge meente ik zou toegaan. Als je het gevoel kreeg: ik mort niet inaar zo voor mijzelf een beetje plan ning doen, maar zou graag weten waar je in het ge heel van de kerk nodig geacht werd. de blanken voor ken, dat h-t offer gegeven wordt voo spreekt al maar over offers, d e niet-blanken brengen. Ik oi zyn (met uitzondering voor w de zending) Maar gned, loten v i en zeggen, dat het offers zy saamheid is beter dan offerandi ie door een minderheid aan t voorgeschreven en opgelegd, te de niet-blanken hlyven in alle upzirhten de ond gesrbikten en het blanke ras behoudt zijn sup matie en zyn bevoorrechte posities- voor te sl len als een werkelijke, vreedzi subjectief eerlyk gemeend zijl is het een leugen. VOORSPRONG OP SOCIALISME Mej. da. W H. Buys in „Tijd en Taak": Het georgar christendom lan de Oecun Kerk van F Hel beeft in het westen altijd vei wondering gewekt dat de com munisten dit herstel mogelijk maakten. Maar men was toch dankbaar voor dit gebaar. Een westelijke bezoeker schreef in 1954: „Wij vragen maar niet naar de motieven van dit verrassende aanbod van regeringszijde in de o t D.D.R. Wij hopen dat zij ook Jentie^inoge voortaan hun .verantwoordelijkheid 'f beoordeeld ten opzichte van het Duitse volk in oost en west en ten opzichte van zijn geschiedenis, die zo dui delijk door God werd geleid en gezegend, zullen verstaan. De al gemene indruk is: Er is niets ver loren gegaan, maar veel gewon- moet nodig eens geolied worden!" verklaart ze nog tech- b nisch-deskundig. Dan opeens schiet de deur open en 'n lawine van overjarig materiaal stort zich donderend de zaal in, om- wolkt door die specifieke geur, die eigen is aan kasten, die 1) nat en klam zijn, 2) volgepropt hebben gezeten met aller- hande schrifturen en zaken, die beter niet in gesloten ruimten j kunnen worden ondergebracht, 3) beslist niet volledig ont- smet of te nadrukkelijk ontsmet in zulke ruimten werden ongesloten, en 4) die in geen kwarteeuw zijn geopend. Ik wéét dat deze zin niet goed loopt, maar wat er tc voorschijn komt is ook me' geen typemachine te beschrijven. Laura slaakt 'n ontstelde kreet —zelfs Laura! Sybe zegt landelijk: „Wat 'n if mesthoop!" Koos zegt vanuit zijn achtergronden met iets mee- «- warigs: „Ach, die stakkers van boeken!" En Jeanne zegt niets niemendal, om de doodeenvoudige reden dat een mengsel van g kamfer, boekenwurmen, vergane kaften en duizendpoten mits- gaders zilverbeesten je elke adem beneemt, wanneer je dit zo t> uit de eerste hand in je longen krijgt. NA een poosje zitten ze de puinhoop te onderzoeken. Zitten u is niet het juiste woord, want je kunt beter blijven staan in de buurt van zoveel arlistig ongedierte, dat her en der 'n uit- R weg zoekt. En 't onderzoek is meer lange afstandswerk, lie- ver met 'n tang dan mei je vingers, en dan nog met 'n gon- zende stofzuiger in de buurt om al te gevaarlijke insecten met- een maar op te slokken. Laten we toegeven: 'n gewoon mens zou alles hebben laten weghalen, zonder er verder een poot nagr uit te steken! Maar dat heb je nu juist bij kennisma- P kingen: ze mogen enerzijds heel eenvoudig zijn. maar ander- g zijds zijn ze juist ontzettend gecompliceerd. Want niemand wil jf ik denk ten dele. ook aan i sprong op het georganiseerde socialisme: het heeft op een paar belangrijke samenkomsten in wereld- verband - Amsterdam, Evanston, aanstondi New Delhi de aandacht der volken en hun regeerders gericht op het fundamentele feit dat élke samen leving, óók die der volken, een zedelijke grondslag behoeft Men heeft de moed gehad (elke insider weet, dat hiervoor inderdaad moed nodig was) om dui delijk uit te spreken (bij de anderen vindt: ieder wil e trachting vormen! ismakelijke bedoening :n lichtend voorbeeld van trouwe plichtsbe- En dus modderen ze door. de Wartbure 7^ komen heel wat tegen. Het complete c Y zee bijvoorbeeld, maar wie leest die k; werd dr Asche afgezet als voor zitter van het Wartburg-comité en opgevolgd door een partijman. inter talc zakei istentie aanvaardt boven die van oorlog, maai tegelijk dat dan een intensief contact en samen werking nodig is waarbij men elks beginsel aan vaardt als gegeven. Ik ga niet in op daadwerkelijk, hulp die de kerken bewyzen, hier op de gloei rwegendi t veel i voltrekt, het rhr lykt het mij, dot de i over ons, door ons heen, i stelijke denken dieper beroi socialistische. Uit wat zich in de afgelopen ja ren heeft afgespeeld is nu wel duidelijk dat dit Duitse cultuur bezit niet onvervalst bewaard zal blijven, schrijft men in West- Duitsland. Er zijn reeds pogingen ondernomen om de nadruk te leg gen op de boerenoorlog, als de dan de druppel eerste communistische overwin ning. Het ziet er naar uit dat dit monument dat spreekt van Lu ther en de bijbel in de toekomst meer en meer de revolutie zal gaan verheerlijken. ereld- n Van Ooster- i leest die kanselredenaar van hon- i nog? Dan Da Costa's bezwaren tegen de geest van deze eeuw: het boek ziet giftiggroen van pure narig heid dat 't zolang ongelezen bleef, net alsof 't alle bezwaren al maar inslikken en weer opnieuw inslikken moest. En weet ik wat voor zware folianten nog meer. Koos kan ze zelfs vanaf 'n redelijke afstand nog wel 'n beetje thuis brengen; de anderen weten niet wat hier allemaal voor geleerdheid ligt uitgestald Of uitgestald dat is ook alweer het woord niet! En op dat ogenblik komt de spin te voorschijn. De ideaalspin om zo te zeggen. De oerspin. de overgrootmoeder spin van al le spinnefamilies. Een spin als een stopcontact, zo groot en ha rig en laat me ophouden: U droomt er anders vannacht nog van! En zó als Laura die spin ziet, stoot ze een gil uit, die elke fabrieksfluit met meters slaat, en neemt 'n sprong en is 't lokaal uit. En presenteert Sybe de spin de stofzuigerslang, waar ze gul inwipt alsof ze daar d'r hele leven lang op ge wacht heeft. En dan kennen ze elkaar weer wat beter: Laura maakt graag schoon, waarschijnlijk uit vrees voor spinnen. En Sybe is ijzig-kalm in de ure des gevaars. En het gebouw is vreemd, zeer vreemd! WIJKPREDIKANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19