ARTHUR HENDERSON DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD Het tragisch einde van ZONDAGSBLAD ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 „Ik wijs het af, ook slechts de mogelijkheid van een mislukking in de ogen te zien. Wa lanneer wij niet slagen, kan niemand de daaruit ontstaande ernstige gevolgen voorzier „Mu of nooit! Indien wij voor het eiru conventie hebben bereikt, komt er nooit i vooravond van een bewapeningswedloop en nog niets zal blijken te zijn geweest Arthur Henderson. Openingsrede Onlwapeningsconfere dit jaar geen ontwapenings ets van. Dan staan wij aan de amp, waarbij de Wereldoorlog Arthur Henderson. Genève, september 1933. 2 februari 1932. Opluchting in New York van korte duur - Sombere naandag 20/21 oktober 1935 stierf op 72-jarige leeftijd Arthur Henderson te Londen. Met hem stierf ook voor de tijdgenoot een wereld weg, waarop men gehoopt had: de wereld van de algemene ontwapening. De dood van Arthur Henderson was in zekere zin een symbool. Zoals later de Amerikaan John Foster Dulles, had hij tijdens zijn ziekte doorgewerkt tot het bittere einde, maar hóé bitter dat einde was, heeft hij zelf niet geweten: de laatste weken kon hij geen kranten meer lezen, en zijn familieleden lieten hem onkundig van de inmiddels uitgebroken Italiaans-Abessijnse oorlog. De nog altijd in functie zijnde voor zitter van de nog steeds bestaande Ontwapeningsconferentie de Nobelprijswinnaar voor de Vrede, de idealistische socialist, heeft niet geweten, dat ver kanongebulder zijn sterfbed begeleidde. De illusies der volkeren, waar- .7 ,v' aan ook Henderson innig geloof de, de idealen die hij wilde ver werkelijken, behoorden tot een verleden. Bij zijn dood restten nog slechts de weemoed en een diep respect over zoveel tact en toewijding waarmee hij zijn ide alen had pogen te verwerkelijken, ook toen alles hem tegen liep. Waren het énkel zijn hoogge stemde verwachtingen, of óók de reddingspoging van een hoge, maar reddeloos geschonden loop baan, die hij in Genève drie jaar lang bevocht? Wie zal het ooit weten maar vast staat dat men slechts naar de arbeid van Hender son behoeft te zien, om te weten dat velen alles hebben geofferd om een Tweede Wereldoorlog te voorkomen. De ongeneeslijke kwaal waar aan hij zou bezwijken, kon hem niet weerhouden zijn taak voort te zetten. Ook nadat hij zijn mi nistersambt had moeten neerleg gen, en verpletterend verslagen was bij de verkiezingen in 1931, zette hij zijn krijgstocht tegen de oorlog voort. Hij sloot de ogen in een wereld die zich van de vrede en de ontwapening had afgewend. Hij behoorde tot die idealisten die een lichtend voorbeeld zijn, maar die de nederlaag lijden Iedere generatie, ieder volk kent deze strijders. Ze gaan met hun werk ten onder, maar blijven voor een volgende generatie een verheven symbool, stimulerend en waarschuwend tegelijk. Zijn loopbaan te Londen en Ge ring op i ternationale problemen van die dagen, beoogde een zege en een zegen te schenken voor de gehele ar leverde uiteinde- tragische herinne- at voorgoed voorbij js. Henderson had zijn tijd en eigen probleemstelling overleefd, en hij heeft het niet willen weten! De dood kwam voor de staats man als een verlossing: zij voor kwam dat hij van zijn mislukking in het openbaar rekenschap moest afleggen, zoals het geval was met die andere nobele Engelse idealist, die de vernietiging van al zijn pogingen heeft moeten aanschouwen, omdat hij van de wereld van Henderson nog steeds geen afscheid had willen nemen: Neville Chamberlain! den raadden hem aan voor het presidiaat te bedanken, maar hij weigerde, en zou dus ondervinden wat gezag in de internationale wereld waard is zonder macht! Op 2 februari 1932 besteeg Hen derson de voorzittersstoel om de openingsrede uit te spreken, maar vlak voor de opening kwam het bericht in Genève binnen, dat Japan China was binnengevallen! De verbijsterde gedelegeerden vroegen zich af wat op die manier de conferentie kon bereiken, wanneer op deze wijze juist de noodzaak van bewapening nog eens werd onderstreept. Met droge stem, om zijn ont roering te verbergen, sprak Hen derson een lange openingsrede uit. waarbij hij de 250 gedelegeer den de volgende drie taken stelde: 1. Tot een gemeenschappelijke overeenkomst te komen, be treffende een effectief program van practische voorstellen, ten einde zo snel mogelijk te gera ken tot een wezenlijke verlaging en beperking der bewapeningen in alle landen. 2. Generlei bewapening toe te staan buiten het thans vast te stellen kader van de conventie, waardoor alle naties zich ''er- plichten het grote doel der al gemene ontwapening te bereiken. 3. Veiligstelling der verdere werkzaamheden, ten einde het definitieve doel te bereiken langs de weg van soortgelijke conferen ties, die periodiek zullen bijeen- te beheren. Doch het kabinet moest spoedig weer baan maken voor Stanley Baldwin. In 1929 vormde Mac Donald zijn tweede kabinet, waarin hij opnieuw Hen derson, Snowden en Thomas op nam, thans ook Lansbury en Herbert Morrison. Nu werd aan Henderson de leiding van Buiten- - - welk ARTHUR HENDERSON Loopbaan fabrieken van Robert Stephenson te New Castle. Zijn gaven van hoofd en hart veroor zaakten, dat hij spoedig een lei dende functie kreeg in het bedrijfs leven. Tevens gaf hij in zijn jeugd leiding aan de methodistische jeugdorganisaties, want hij stond geheel onder leiding van de grote John Wesley. In 1900 trad hij toe tot de En- Jelse Labourparty. en werd in 1903 én der elf eerste Labourleden van het parlement. In 1904 werd hij mayor van Darlington, en te vens hoofdbestuurslid van de La bourparty, wier penningmeester hij Werd. en jaren lang zou blij- In 1915 werd hij lid van het coa litiekabinet Asquith. en beheerde daarin eerst de Onderwijszaken, daarna die van de Arbeid, waar mee hij de grondslag legde voor het latere departement Van ar beid. Toen Lloyd George in 1916 zijn oorlogskabinet vormde, be hoorde Henderson met Bonar Law. Balfour en Lloyd George tot de vier invloedrijkste minis ters, In 1917 reisde hij naar Rus land om te trachten Rusland als bondgenoot te behouden, maar een conflict met Lloyd George over de op komst zijnde Socia listenconferentie te Stockholm be ëindigde zijn ministerschap. In 1918 verloor hij zelfs zijn parle mentszetel, maar evenals dat het geval zou zijn in 1923 en 1924, wist hij deze weer te heroveren. Maar de werkelijke socialistische aera was in Engeland nog op komst In 1924 trad hij met Clynes. Snowden. Thomas en Atlee in het eerste Labourkabinet van Mac Do nald. om er Binnenlandse Zaken 1924 Buitenlandse Zaken Men kan terecht opmerken dat ook thans dit ministerschap een ontijdig einde nam, evenals onder Lloyd George en in 1924. maar desondanks zijn de jaren van zijn ministerschap voor Engeland en geheel Europa van groot belang De ouderen onder onze lezers zullen zich nog heel goed herin neren hoe hij in 1929 de Haag se conferentie bezocht, samen met de giote Snowden, om Enge land te vertegenwoordigen. Zij herinneren zich misschien nog hoe hij eens tegen de verbijster de Briand uitvoer: ,,U moet nu eindelijk over de brug komen. Hoe lang laat U ons nog op Uw antwoord wachten? Al twee da gen geleden heeft u beloofd de da- Het betrof de vraag, de geallieerde troepen hel bied zouden verlaten, want Hen derson wilde eindelijk een werke lijke vrede met Duitsland. Op 3 juli 1929 verklaarde hij in het La gerhuis. dat Duitsland de eisen van het Verdrag van Versailles had vervuld. Tijdens zijn -Mac Donald en Henderson Ber lijn, luide toegejuicht door de Duitsers: Leve Mac Donald! Le ve de Vrede!' Hoewel fel anti-communistisch wilde hij ook betere verhoudingen met Rusland, en dwong Koning George V opnieuw een Russi sche ambassadeur te ontvangen, al vond de Koning het afschuwe lijk. Op 12 oktober 1929 protes teerde de Koning tegen het feit dat hij een afgezant moest ont vangen van een regering die zijn neef Nicolaas II had laten ver moorden, doch Hendersons ant woord luidde, dat hij begrip had voor dit standpunt maar dat de ontvangst diende door te gaan' Ook deed Henderson pogingen de slechte verhouding tussen Enge land en Egypte te verbeteren. Zijn politick was die van een oprecht christen, die vrede sluit waar mogelijk, en ook oude ge schillen weet te liquideren! Maar zijn ministerschap kon geen succes zijn: er bestond een latente rivaliteit tussen Hen derson en Mac Donald over de. lei ding van de buitenlandse politiek. Daarbij was ook de verhouding tot Snowden moeilijk, vanwege de politiek der herstelbetalingen, terwijl het kabinet bovendien nog overvallen werd door de economi sche wereldcrisis. Toen Mac Donald in 1931 op dringend verzoek van koning Ge orge een nationaal coalitieka binet vormde, had Henderson de leiding van de oude Labourminis- ters, die uit het kabinet traden, en sindsdien hun vroegere leider Mac Donald ten felste bestreden. Daarmee eindigde in feite Hen- dersons politieke loopbaan als mi nister. maar hij weigerde de in ternationale politiek te verlaten, want de ontwapeningsidealen, waarvan hij de ziel was, wenste hij niet los te laten, maar verder te stimuleren! Ontwapening Fran rijk wenste de Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Edward Benesj, te zien optreden als voorzitter van de Ontwape ningsconferentie, met de Deen dr. Munk als vicepresident. Maar Henderson verzette zich, vrezen de dat Benesj zich te pro-Frans en te anti-Duits zou betonen. Op 9 januari 1931 verzocht hij per brief aan de Engelse gezant te Was hington. Sir Ronald Lindsway, de Amerikaanse regering te bewe gen een invloedrijke Amerikaan ter beschikking te stellen om het presidiaat op zich te nemen. Het antwoord was onheilspellend voor de idealen van Henderson: Ame rika achtte een zo vaste band met de aanstaande conferentie Alleen tegen het slot van rede gaf Henderson uiting zijn bedwongen emotie: ,,De we reld eist ontwapening! De wereld heeft dringend behoefte aan ont wapening! Het is aan óns het pa troon der komende geschiedenis te helpen maken! Laten wij onze taak aanvaarden in de stellige overtuiging, dat het aan óns is, door het werk, dat wij zullen ver richten, de besluiten die wij zul len nemen, de mate van over eenstemming, die wij zullen be reiken, de volkeren binnen te lei den in dit beloofde land." Natuurlijk weerklonken er aan het einde van zijn rede toejuichin gen, maar er was geen geestdrift meer: de gedelegeerden waren ontmoedigd vóór zij begonnen waren met hun arbeid! „Uncle Arthur" Scherpzinnig, helder, krachtig, dynamisch, inspirerend, waar no dig berekenend en sluw, waar men hem lagen legde, hartstoch telijk soms, leidde hij de confe rentie, die bijna drie jaren duur de, en die ook bij zijn dood nog niet geëindigd was. De journalisten hadden grote sympathie voor hem, juist omdat ze wisten dat hij voor een vrijwel verloren zaak streed. Zij wisten ook dat hij in de slag aan de Somme zijn oudste zoon verloren had, en begrepen daar om de hartstocht waarmee hij dit werk doorzette. In mei 1931 werd Henderson zelf aangewezen. Het hèd een be kroning voor zijn loopbaan en idealen kunnen zijn, maar het werd het begin van een persoon lijke tragedie Hij moest in middels aftreden als minister van buitenlandse zaken, en werd ge troffen door zware ziekte. Vrien Ze noemden de even doorzetten de als welwillende man Uncle Arthur", omdat hij als een waar familiepatriarch de moeilijke con ferenties leidde. Zijn eigen politieke loopbaan hing aan een zijden draad door zijn ontslag als minister en zijn niet herkozen zijn voor het Brit se Lagerhuis. In mei 1934 had zijn dokter hem wegens zijn slechte gezondheid voor de keuze gesteld: het conferentiepresidiaat óf het Laboursecretariaat. Hen derson koos de conferentie, en sinds die dag wierp hij zich met nóg meer hartstocht op de Ont wapeningsconferentie! Zoals zijn met de Ontwapeningsconferentie. Misschien putte hij in deze lots verbondenheid kracht om de con ferenties voort te zetten. De conferentie, die hij gemoede lijk ,,mijn conferentie" placht te noemen, oogstte in al die jaren geen enkel concreet resultaat, en telkens was verdaging het enige middel, om de mislukkingen te verbergen en te overleven. Maar steeds wist Uncle Arthur" de conferentie nieuw leven in te bla zen. En steeds weer wist hij di verse ministers te bewegen op nieuw in Genève te komen ver gaderen. In 1933 dreigde hij zo waar af te treden, maar alge meen werd dit opgevat als een manoeuvre om indruk te maken. In 1933 hoopte hij op een accoord. en sprak die winter: ,,Dat wil ik de volkeren schenken als Kerst cadeau!" Van partijdigheid viel hij niet te beschuldigen, hij was door zijn hoge idealen alle nationalistische rivaliteiten te boven gekomen. Zo wel de Duitser Nadolny (géén na- tionaal-socialist) als de Frans man Barthou wist hij tot de orde te roepen, wanneer zij, sprekende op de Ontwapeningsconferentie, in feite propaganda maakten voor eigen herbewapening. Hij moest oproeien tegen de felheid van de Fransen en tegen de nonchalan te inconsequenties van zijn eigen Engelse regering. Werd een on aanvaardbaar voorstel gedaan, welks aanvaarding het eine van de conferentie betekende, dan kwam hij direct met een eigen, nieuw voorstel, waarin de positie ve punten van de vorige voorstel lers waren verwerkt. Over de conferentie heen be woog zich tevens sinds januari 1933 de schaduw van het Hitler- bewind. In de zomer van het jaar 1934 leefde in Frankrijk de hoop dat Hitler ten val zou worden ge bracht, maar Henderson deelde die hoop niet. Zijn nuchter com mentaar luidde: ,,Op precies de zelfde wijze hebben de Fransen indertijd een ineenstorting van het bolsjewistische régime in Rusland voorspeld, en toen Mussolini aan de macht was gekomen, begingen ze de zelfde vergissing ten op zichte van het fascisme." In de zomer van het jaar 1933 was hij de hoofdsteden van Euro pa langsgegaan om de staatslie den te inspireren, maar hij moest het beleven, dat, toen hij in april 1935 voor de laatste maal in Ge nève kwam, om opnieuw „zijn conferentie" te presideren, de mi nisters van buitenlandse zaken nauwelijks meer naar hem luis terden. Zij wisten wat hij wilde, maar ze hadden andere zorgen rondom de Stresa-Conferentie. In september 1935 zou hij te rugkeren naar Genève, om op nieuw zijn moeizame arbeid te hervatten, maar de uitgeputte, doodzieke Henderson was aan het einde van zijn reeds lang ver bruikte krachten. Hij had het bestaan van zijn conferentie gerekt, omdat hij in het falen van deze vredespoging niet wilde geloven, maar wellicht heeft deze arbeid zijn eigen da gen aanzienlijk verkort! Hitler en Mussolini bewapen den volop, wat de Sojwet-Unie deed wist vrijwel niemand. en Churchill riep in het Britse Lager huis reeds in felle redevoeringen op tot snelle herbewapening, om dat hij beter dan wie ook de ge varen voorzag. Toen vijfentwintig jaren gele den het bericht van Hender sons sterven bekend werd, ge voelden allen die zijn schitteren de loopbaan gevolgd hadden, de diepe tragiek van zijn einde. Met zijn dood verdween iets essen tieels van de dertiger en twinti ger jaren: de hoop door onder ling overleg een nieuwe oorlog te voorkomen De secretaris-generaal van de Volkenbond. Avenol, zond een tele, gram van warme deelneming aan Sir Samueel Hoare, en de Inter nationale Vereniging van Volken bondsjournalisten zonden hun rouwtelegram aan mevrouw Hen derson. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Jhr. mr. A. C. D. de Graeff. seinde aan Ave nol het telegram: „De Nederlandse regering is zeer getroffen door het overlijden van Arthur Henderson, die zovele jaren als voorzitter der Ontwape ningsconferentie in den geest van het Pact van den Volkenbond, er naar gestreefd heeft aan een over matige bewapening paal en perk te stellen. Zij gedenkt zijn door hoge idealen geleiden arbeid op dit terrein met te meer weemoed, nu zijn overlijden plaats grijpt op een ogenblik van bijzondere inter nationale moeilijkheden, en ver trouwt. dat de herinnering aan de figuur van Henderson ook op dit uur de gedachte levendig doet blijven aan het streven, dat voor gezeten heeft bij hen, die door het Pact van de Volkenbond in toenemende mate beslechting van internationale geschillen langs de wegen van het recht, in stede van door middel der wapenen hoopten te bevorderen". Op dinsdag 22 oktober herdacht Sir Samuel Hoare de grote staats man in het Britse Lagerhuis. Op 24 oktober 1935 werd hij te Golders Green (Londen) uitge dragen door partijgenoten. Voor de Nederlandse socialisten volgde Dr. Wibaut de haar. De volgende dag had in de Westminster Abbey te Londen een rouwdienst plaats, waarbij de Engelse koning zich liet verte genwoordigen door de graaf van Munster, terwijl de gehele poli tieke wereld van Engeland tegen woordig was om de nagedachtenis van Arthur Henderson eer te be wijzen. Zo nam de wereld afscheid van een man die vooraan gestaan had in de strijd om te pogen de idea len te realiseren waaraan ieder mens gelooft, maar die de we reld in die jaren niet kon verwer kelijken toekomst voor de Ver. Naties - Chroesjtsjef liet tijd bom achter - Geen spoken in Moskou - Nieuw drama in Kongo HET gevoel van opluchting, waarmede men met name In New York en in Washington de Rus Chroesjtsjef naar Mos kou heeft zien terugkeren, is slechts van korte duur geweest. Na enkele dagen bleek, dat zijn achtergebleven helpers wellicht wat minder onbeschoft, wat minder spectaculair, veel min der emotioneel en beslist niet zo explosief zijn als hun meester, doch dat zij minstens zo zake lijk zijn en geen duimbreed zul len wijken bij het uitvoeren van de opdrachten, die Chroesjtsjef voor zijn vertrek naar Moskou heeft uitgedeeld, Wat die op drachten zijn, weten we niet: we moeten er echt naar raden en daarbij afgaan op de verkla ringen, die Chroesjtsjef zelf ge durende zijn verblijf in New York voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft afgelegd en op persconfe renties en in gesprekken op en voor de tv ten beste heeft gegeven. En die beloven weinig goeds voor de organisatie van de Verenigde Naties, voor een nieuw ontwapeningsgesprek, voor de verhouding tussen het Westen en de onderontwikkelde gebie den in Azië, Afrika en Latijns- Amerika en voor de betrekkin gen tussen Oost en West. die bin nen afzienbare tijd wellicht met betrekking tot West-Berlijn op nieuw op de proef zullen wor den gesteld. Verschijnsel Toegegeven: de aanval van Chroesjtsjef op de functie van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties is afgeslagen. De organisatie is niet beroofd van haar vrijheid te handelen. De Afrikaans-Aziatische landen i willen de hoop niet opgeven, dat zij van haar onpartijdige hulp kunnen profiteren. Dat is enke le dagen geleden nog gebleken, toen deze staten in de belangrij ke Politieke commissie van de VN-Assemblée te kennen gaven, dat zij voorrang wilden verle nen aan het voorstel van de Amerikaanse president, Dwight Eisenhower, een ontwikkelings plan voor de onafhankelijk ge worden Afrikaanse staten op te stellen in het kader van ae Ver enigde Naties. We schreven en kele weken geleden naar aan leiding van de indiening van Eisenhowers voorstel reeds, dat het wel tot de verbeelding van' de Afrikaanse leiders moest spre ken na de onverkwikkelijke er varingen, die zij met betrekking tot het Russische optreden in Kongo hadden opgedaan- Het wantrouwen in de Russische be doelingen is gebleven, maar dat betekent niet dat men zich in alle opzichten tegen de Russen zal keren. Het verschijnsel, dat men Chroesjtsjef wil ontzien, vindt men ook hier terug. Niet klaar Hammarskjoeld heeft een groot persoonlijk succes ge boekt. Zijn moed en standvas tigheid, die in de afgelopen week weer duidelijk aan de dag zijn getreden, verdienen even veel bewondering als de voor uitziende blik, waarmede hij ge durende zijn ambtstijd bij vele leden van de Verenigde Naties vertrouwenskapltaal wist te ver garen. Maar Hammarskjoeld heeft alleen een slag gewonnen: de strijd duurt voort en zal bin nenkort wellicht weer in alle he vigheid ontbranden. Wellicht zal Chroesjtsjef dan beter beslagen op het ijs verschijnen en zich eerst verzekeren van de steun van een aantal Aziatische en Afrikaanse landen, die wel wal voelen voor zijn idee, de we reld en dus ook de Verenigde Naties te verdelen in drie kam pen een kapitalistisch, een neutralistiscb en tisch kamp. Valstrikken Chroesjtsjef zal gevaarlijke valstrikken voor Hammar skjoeld spannen, zo meent ook de Neue Zuercher Zeitung. Hij zal de Afrikaanse en Aziatische landen wellicht onder druk zet ten om de reorganisatie van het secretariaat-generaal toch af te dwingen en eventueel zijn zin te krijgen met betrekking tot de verplaatsing van de zetel van de Verenigde Naties uit New York naar een neutraal land. Hoe hij te werk denkt te gaan. werd de ze week duidelijk, toen de ont wapeningskwestie in de Politieke commissie van de VN-Assem- blee ter sprake kwam. De Rus sische afgevaardigde Valerian Zorin de man die Tsjechn- slowakije in 1948 aan de ver keerde kant van het ijzeren gor-, dijn wist te slepen koppelde een eventueel akkoord over de ontwapeningskwestie aan de ei sen van Chroesjtsjef ten aanzien van de reorganisatie van het VN-Secretariaat. Met andere woorden: geen ontwapening als Hammarskjoeld niet verdwiint en plaats maakt voor een drie hoofdige leiding. En daar moe ten we het dan maar mee weer Wensdroom Het is niet voor niets, dat we zoveel aandacht aan deze kwes tie besteden en er telkens weer on terugkomen. Men behoeft niet bang te zijn (voorzover daar dan echt reden toe zou zijn) dat de Sowjetunie zal weg lopen uit de organisatie der Ver enigde Naties. Misschien vo°lt Chroesjtsjef er wel wat voor. een „eisen" Verenigde Naties op te richten, waarin alleen voor communistisch geregeerde sta- CHROESJTSJEF ten en zgn. neutralistische lan den plaats is. Maar hij is kien genoeg om te beseffen, dat dit een wensdroom is, die niet al leen nooit in vervulling zal gaan, maar die hem in werkelijkheid ook niet veel verder zou bren gen op de weg, die ten slotte naar de communistische over heersing van de gehele wereld moet leiden. Daarvoor kan hij i zich veel beter bedienen van de bestaande organisatie van de Verenigde Naties waarin mis schien nog niet dit jaar, maar ongetwijfeld van volgend jaar af ook de Chinese communis ten vertegenwoordigd zullen Controle Chroesjtsjef is er dan ook al leen maar op uit, de controle over de organisatie der Vere nigde Naties over te nemen, pij is van mening, dat de Ver enigde Staten nu vijftien jaar achter elkaar de lakens in de wereldorganisatie hebben uitge deeld en hij wil nu voorwaar den scheppen om daar defini tief een eind aan te maken en als het kan, die leiding (die heel wat anders is geweest dan wat Chroesjtsjef er onder verstaat) van de Verenigde Staten over te nemen. Nu heeft de Russi sche premier een grote misre kening gemaakt, toen hij dacht, Kongo via Loemoemba in de wacht te kunnen slepen, en de Verenigde Naties via de val van Hammarskjoeld van binnen uit te kunnen nemen. We we ten niet. wat er in de naaste toekomst zal gebeuren. Maar op het ogenblik, dat Chroesj tsjef zijn duivelse plannen in de Assemblee der Verenigde Naties ontvouwde, was het in Kongo gedaan met de hoge sprongen van Patrice Loemoemba en had diezelfde Assemblee zich kort voor de aankomst van de Rus sische premier in New York als één man geschaard achter Ham marskjoeld in diens conflict met niemand minder dan Chroesj tsjef zelf. leiden tot verslechtering van de internationale betrekkingen en tot toeneming van het gevaar van een derde wereldoorlog. We ontkennen niet, dat dit het ge val zou kunnen zijn. Het zal wel Maar we zijn nog altijd van mening, dat de wijze waarop de Russische premier de vrije we reld onder de knoet wil krijgen veel en veel gevaarlijker en doeltreffender kan zijn, dan de brute taktiek, die de Sowjetunie er nog ln de tijd van Stalin op nahield en die wellicht na een eventuele terzijdeschuiving van Chroesjtsjef opnieuw bepalend zal worden voor de buitenland se politiek van de Sowjetunie. Typerend het Kremlin is ontvangen. Dat er moeilijkheden zijn, is op zich zelf geen opmerkelijk verschijn sel. Die komen overal voor. Dat is ook in de Sowjetunie altijd zo geweest. Er blijft altijd verschil van mening bestaan, niet alleen over de grote lijnen van de bui tenlandse politiek, maar ook o- ver de wijze, waarop deze van dag tot dag en van week tot week in praktijk moet worden gebracht. Wat wel opvalt is, dat Chroesjtsjef er in tegenstelling tot zijn voorgangers steeds in geslaagd is, meester te blijven van de situatie, zonder dat hij het zover behoeft te laten ko men, dat hij zijn tegenstanders op beschuldiging van hoogver raad om zeep laat brengen. Dit typeert toch wel de kracht, waarmede hij zijn opvattingen weet te verkopen en de macht, waarvan ihij op beslissende ogenblikken gebruik kan maken om de oppositie tot zwijgen te brengen. Hetgeen niet uitsluit, dat hij van tijd tot tijd conces sies moet doen en in een be paalde richting gedreven kan worden. Kongo Koloniën Dit neemt niet weg, dat de n'annen van de Russische pre mier hiprmee zeker niet van de baan zijn. dat er verschillende Afrikaanse en Aziatische leiders ziin, die om persoonliike rede nen wel wat voor de ideeën van Chroesitsjef voelen en die de gedachte aan een Invlocdriike rol voor hnn neutralistische lan den niet meer met rust laat. Chroesitsief heeft hierme de rekening gehouden en hoe meer ionee, onafhankelüke Afri kaanse en Aziatische staten er komen en lid kunnen worden van de wereldorganisatie, hoe liever het hem onder de huidi ge omstandigheden Is. Vandaar zHn voorstel, alle koloniale ge bieden onm'ddeIHjk onafhanke lijk te verklaren. Het is voor de Tfussisnbe uremJer do enige Er is dus geen reden om te juichen over de nederlagen, die Chroesjtsjef aanvankelijk heelt geleden. Tenslotte is de meer derheid van de tegenstanders van de toelating van communis tisch Chma tot de organisatie der Verenigde Naties sterk ge slonken. Vooral de Verenigue Staten moeten wanneer de verkiezingscampagne acnter de rug is en men weer aan politie ke meningsvorming kan gaan doen, zonaer de propaganda een woordje te laten meespreken hieruit snel hun conciusies trek ken, willen zij niet het gevaar io- pen zoals Chroesjtsjef donder dag nog zei dat communis tisch China tegen de wil van de Verenigde Staten wordt toegela ten als lid van de volkerenorga- Buiten het hoofdkwartier van de Verenigde Naties slaat het toch ai niet zo goea met de a tivueiten van de organisatie, i contracten van de naar Kongo gezonden experts zijn voor drie maanden aigesioten. Zij lopen <kus binnenkort ai. De aamver- vuig van nieuw personeel stuit volgens de Neue Zuercner Zei tung op grote moeilijkheden, dat de Verenigde maties haar functionarissen niet de nodige politieke en militaire bescher ming kunnen venenen. Boven dien is Hammarskjoeids ac telt in Kongo door de aar len op zijn ueleid (door C'nroeaj- tsjet m oe Algemene Vergade ring) vrijwel lot stustand geko- Moboetoe Vergissing Chroesitsief heeft echter agressieve ontreden in New Vork beeft alle Am^iVanon een gevoel van onüasseliikheid gege ven. Hef la atste restie cr°d>et. dat bij in de Verenigde S*aten nog bezeten heeft, beeft hii nu voorgoed verloren. We zullen in bet. midden laten, of Chroesitsief in ernst meende, dat hfi de svmnathie van de Amerikaanse .arbeidende klasse" bezat. Het zou tvnerond ziin geweest voor ziin overromnelende arrogantie welke er »ne eeleiri beeft (taf hii zich gedroeg, alsof hii niet in bet minst re^nin" behoefde te houden met de gevoelens van bet Amerikaanse nnbl'ek. de* binnen enkele weken naar de we president te kiezen. Ook de Amerikaanse politici. Chroesjtsjef ,.het beste" zou ziin van wat Moskou in de htu'digp situatie Van bieden (zoals Adlai gen kandidaat voor het Ameri kaanse nresidentschan en me- /rouw Roosevelt. d« weduwe van de in april 1945 over leden oresident) moeten zich nu wel afwenden van de theorie, dat iedere opvolger van Chroesj tsjef „erger" zou zijn, met an- Hore woorden, dat de val van Chroesitsief slechts zou kunnen Hoezeer ae autoriten van Ham- marsKjoeld bij sommige is verbleekt, biljkt uit de houuuig van de Gbauese, MarokKa; die Loemoemoa steeds de den boven net hootd blijven hou den en hem waarschijnlijk op hun en zijn tijd weer aai macht zullen brengen. Dat it marskjoeid als secretaris-gene raal van de Verenigde ixaties deze ontwikkeling niet kan ke ren, toont tevens aan, aat zijn vanen van ouroesjisjet retus De feiten stellen het in het ge lijk. Als men leest, hoe kolonel Moboetoe, de opperbevelhebber van het Kongolese leger en de enige figuur in Kongo, die iets te vertellen heeft, die iets vc standigs te zeggen heelt en o in staat mag worden geacht veel gezag te bezitten, dat hij gehoorzaamheid kan afdwingen en op die wijze langzaam maar zeker kan bijdragen tot de op lossing van de politieke moeilijK- heden in Kongo als men leest, noe deze militair behandeld wordt door de leiding van de VN- strijdkrachten in Kongo, dan vraagt men zich wel af, waar het naar toe moet. Dan houdt men zijn hart vast komst, want alles lijkt er op te wijzen, dat de glorieuze terug keer van Loemoemba en alle verschrikkingen, die in de afge lopen maanden met die naam verband hebben gehouden, voor Nkroemah Nkroemah, president van Gha na, krijgt misschien toch nog ge lijk. Kort voor de val van Loe moemba schreef hij hem een brief, waarin hij hem op bijzon der openhartige, maar tevens onbeschaamde wijze zijn steun toezegde. Merkwaardigerwijze heeft Loemoemba zich de laat ste tijd betrekkelijk rustig ge houden. Hjj kon rekenen op de Ghanese troepen van Nkroemah 'olgde die /acht hij r troepen zijn bedje hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18