OPENBARINGEN beheersen hei land van de ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Liever spreken met het volk dan eten met de autoriteiten IXE VLAG van Thailand rood-wit-blauw-wit-rood in horizontale banen, de blauwe tweemaal zo breed als de rode en witte, zal maandag uitgestoken worden voor het jonge konings paar Phumipol en Sirikit, dat voor een driedaags staatsbezoek aan Nederland in Den Haag aankomt. TWEE jonge moderne mensen, die toch diep geworteld zijn in oude tradities. Koning Phumipol (hij wordt op 5 december 33 jaar) werd in Cambridge (Massachusetts) geboren als jongste zoon van prins en prinses Mahidol van Songkhla. Prins Mahidol was een broer van koning Prajadhipok, die in 1934 overleed. Weinig kon men toen nog vermoeden dat de kleine prins Phumipol eens tot de troon zou worden geroepen sten, al groeit de industrie ge stadig. Die industrie is in de mees te gevallen ook gebaseerd op de voortbrengselen van het land. Verwerking van rijst, rubber, ka toen, kapok, suiker en kokosno ten. bijvoorbeeld, terwijl daar naast de tinwinning een belang rijke rol speelt. Nederland heeft reeds heel oude banden met Thailand. Op 7 no vember 1601 verschenen voor het eerst twee Nederlandse schepen op de rede van Pattani. De ka piteins zagen wel wat in de han del en een factorij werd gesticht. Na enkele jaren werd in Ayudhia een tweede factorij gebouwd, maar in 1741 kwam er een tijd, dat vreemdelingen niet meer wel kom waren in het oude land der Thais. Na honderd jaar echter zette Thailand de vensters naar de wereld weer open. Er werd met Nederland op 17 december 1860 een handelsverdrag gesloten, dus binnenkort komt er een eeuw feest. Een verdrag dat een groei end handelsverkeer, dat nog steeds in intensiteit toeneemt, ten gevolge heeft gehad. In 1959 voer de Nederland voor 68 349 000 naar Thailand uit aan melkcon- serven, baggermachines, chemi sche produkten, elektro-technische produkten, textiel, machines en motoren. De export van Thailand naar Nederland toont van jaar tot jaar grote verschillen, veroorzaakt door de verschillen in de rijstin- kopen door de Nederlandse rege ring. In 1959 werd slechts voor 21.396 000 uit Thailand in ons land geïmporteerd..de jaren daar voor 'lag de Nederlandse import tussen de 28 en de dertig miljoen gulden. Boeddha Thailand is een typisch Boed dhistisch land. Vierennegentig procent van de bevolking is boed dhistisch, Architectuur, toneel, li tteratuur, schilderkunst en vooral de beeldhouwkunst staan in hel teken van Boeddha. Er zijn in Thailand miljoenen Boeddhabeel den Sommige groot en pompeus werken van wel dertig meter breed, andere fijngesneden in miniatuur in jade of zilver. Ook de schilders vonden in het afbeelden Boeddha steeds nieuwe inspi- ming en gevoelens. In een lang zaam tempo worden de bewegin gen met grote gratie uitgevoerd. Ieder houding, elk gebaar heeft een betekenis. De paren houden elkaar niet vast, maar toch wordt in deze dansen tussen de partners een volkomen harmonie uitgebeeld. Traditie Ja het leven van de Thai wordt wel beheerst door tradi tie. Plechtigheden en feestelijk heden geschieden volgens een nauwkeurig vaststaand ritu eel. Maar ook in het dagelijks leven worden tal van gebruiken, verband houdend met de gods dienst, in acht genomen. Daar is bijvoorbeeld de zorg voor Phra Phum, de huisgeest. Allereerst de zorg om Phra Phum zover te krijgen, dat hij zijn in trek wil nemen in een speciaal voor hem gebouwd miniatuur huisje op een paal in de tuin van het huis. Een astroloog moet eerst nauwkeurig plaats van oprichting en de datum van de installatie van de woning van Phra Phum be palen. Wat ook beslist wordt, ze ker is, dat de plaats zover van het huis moet zijn, dat de scha duw van het dak niet over de wo ning van de huisgeest kan vallen. Ironing Phumipol van Thailand is erin geslaagd zijn moder ne begrippen en opvoeding in harmonie te brengen met de oude tradities. Links de koning als modern mens; rechts de ko ning zoals de Thais hun koningen al vele eeuwen hebben gekend. Mens en geest behoren immers tot verschillende werelden en kunnen dus, aldus de Thai, niet samenle ven onder de schaduw van een dak. Wanneer de plek gevonden is, wordt een paal ingeslagen en daar op komt een miniatuurhuis op ooghoogte, met de voorzijde meestal naar het noorden. Het huis heeft maar één kamer en een soort waranda. Een afbeel ding van de Phra Phum, eerst op hout geschilderd, dan uitgesne den. wordt in de schrijn aange bracht en uitnodigend worden op de waranda gaven in voedsel en bloemen gelegd. En als de Phra Phum zijn intrek in de schrijn heeft genomen wordt hij iedere avond geëerd met bloemen of lek kernijen. Niet alleen de huisgenoten heb ben de plicht de huisgeest te eren. Ook de gast zal niet mogen na laten zijn eerbewijzen aan Phra Phum te brengen. Nachtmerries zouden zijn straf zijn, indien hij zulks verzuimde! Harmonie Koning Phumipol van Thailand is erin geslaagd zijn moderne be grippen en opvoeding in harmonie te brengen met de oude tradities. Onder zijn leiding zijn grote cam pagnes begonnen ter bestrijding van ziekte, ter bevordering van het onderwijs, ter ontwikkeling van het land. Steeds was het een koninklijk voorbeeld, dat tot offer vaardigheid en werkzaamheid aan spoorde. Koningin Sirikit, de jong ste koningin ter wereld heeft even zeer haar aandeel hiertoe bijge dragen. Haar werk als presidente van het Rode Kruis is stimu lerend. Dat zij de wens te kennen heeft gegeven hier in Nederland het unieke instituut van de Henri Dunant te willen zien, heeft dan ook wel degelijk een grond. Im mers Thailand heeft evenals ons land, vele waterwegen, ratie r het In 1946 bij de plotselinge dood van zijn bioer Amanda werd Phu mipol uit Zwitserland, waar hij studeerde, teruggeroepen omdat het koningschap hem wachtte. Thailand (land van de vrijheid) was toen reeds een land, dat de oude beslotenheid had laten va ren en zich open zette naar het Westen. Men begreep, dat de achttienjarige nog te jong was om de zware last van het koning schap op zich te nemen en stelde een regentschap in. Hierdoor kreeg prins Phumipol de gelegenheid zich nog drie jaar in Zwitserland verder te bekwamen, waarbij hij zich vooral toelegde op de juri dische studie en staatswetenschap- In zijn hart echter tograferen, filmen, componeren en musiciseren zijn de liefhebbe rijen, waarin deze jonge koning ontspanning zoekt. Hij heeft een eigen orkest, waarin hij als cla rinettist optreedt en dat zich gere geld voor de radio doet horen. Zwitserland is voor de koning een land vol goede herinneringen, want hij vond er prinses Sirikit, de nu 27-jarige koningin. Op 28 april 1950 trouwden zij. omringd door de oosterse pracht en de eeuwenoude tradities van hun va derland Op 5 mei 1950 werden zij tot koning en koningin getroond. Al waren beiden in het buiten land opgevoed, het jonge paar was en is bezield door de wens het vaderland te dienen. Niet al leen in moderne zin, doch ook be reid de oude zeden te handhaven. Een man geldt in Thaland voor velen slechts volwassen indien hij tot priester gewijd is. Koning Phumipol besloot in 1956, daar hij als staatshoofd ook Verdediger van het geloof is, zich tot Boed dhistisch priester te laten wijden. Koningin Sirikit oefende het re gentschap uit en de koning trok zich terug in het klooster van de Bevornivestempel om daar als nederig bedelmonnik dienst te Bedelmonnik Nu moet men zo'n bedelmon nik zich niet voorstellen als een onnozele vieze bedelaar, die wat penningen bij elkaar tracht te krijgen. De bedelmonnik verricht d"> nederige taak het voedsel voor zijn medekloosterlingen bijeen te garen. Voorzien van een grote mand of kom trekt hij langs de" huizen, steevast iedere morgen, en krijgt er een hand- of schepvol rijst, vruchten of ander voedsel. De verdere dag wordt in het klooster besteed aan studie en ge bed. Het volksgeloof wil, dat In de drie maanden kloosterleven, die de jongeman meestal op zijn twin tigste jaar ondergaat, hij tot zulk een goed mens wordt, dat de poorten van de hel voor hem ge sloten zullen blijven. Iedere ouder wenst zulk een zoon te hebben en wie zelf geen zoon heeft kan een andere jongeman helpen zijn mon nikschap te verwerven. Monnik kan namelijk alleen hij worden, die zonder financiële schulden is. De jonge man, die uit het klooster komt is een khon' suk, een rijp man, die goed en kwaad kan herkennen. De jongeman, die naar de hand van een meisje dingt, zal dan ook in de eerste plaats van de vader van zijn uit verkorene de vraag krijgen of hij een khon suk is. Oude banden Thailand is wat oppervlakte be treft iets groter dan Frankrijk en telt. 23 000 000 inwoners, waarvan Thailand 19.OOO.OOO Thais zijn en 3 000 000 Chinezen. De landbouw en houtwinning. hij Fo- pels en paleizen. Het is vooral de bouwkunst, die Thailand voor de vreemdeling tot een sprookjesachtig land maakt. Sierlijk, dikwijls glanzend met een gouden gloed of glinste rend met rode tegels, verheffen zich de gebogen puntige daken te gen de strakblauwe lucht. Steeds kleiner worden de daken, die bo ven elkaar geplaatst zijn, soms tot torenhoogte. Overal vindt men de tempels, waarbij dan bijna steeds een klooster behoort. De bedelmonnik is in de Thaise hui zen, vooral op het platteland, een dagelijkse gast. De tempel is een complex van gebouwen en opgebouwd uit vier hoofdelementen. Omringd door een zware muur ligt de hoofdtem pel of bot zo, dat het grote Boed dhabeeld naar het oosten gericht kan zijn. De hoofdtempel wordt weer geflankeerd door een wand- galerij, geheel bezet met Boeddha beelden. Een kring van kleine ge bouwtjes herbergen bibliothe ken, graven, preekhallen e.d. ter wijl in kleine gebouwtjes met de typische spitse torentjes, de pra- chedi's, relikwieën bewaard wor- Ook de letterkunde is aan de godsdienst gewijd, slechts het to neel, dat met de muziek en nauw daarmee verbonden, een zeer belangrijke plaats inneemt, staat, hoe traditioneel ook, los van de religie. Het gemaskerde spel, waarbij de acteurs en actrices de kunstige gouden hoofdtooi dra gen. is meestal geïnspireerd op romantische verhalen, waarin ko ningen en reuzen de hoofdrollen spelen. Voor de Thai is de dans ech ter de beste uitbeelding van stem- van ^fokanneó Een hemels heelal van sterren, een aangezicht als de zon, zo heb ik God gezien, nabij, die een stem was van verre, voltooiend wat Hij begon, een blinkende God voor wien ik neer viel als blind en dood, maar Hij legde zijn witte hand, over mij heen als een kleed, Hij legde de eeuwigheid bloot voor mijn ogen aan alle kant. Ik spreek wat geen sterveling weet, ik spreek door geheimen omgeven, ik spreek door de dood heen van leven. Tekst: dr. J. W. Schulte Nordholt. - Tekening: Ria Exel. Nieuwe serie van Ria Exel T~)E Haagse tekenares en schilderes Ria Exel is bij onze lezers geen onbekende meer. Vorig jaar heeft ze voor ons blad een tiental Psalmillustraties gemaakt, waarbij we de Psalmen in verschillende vertalingen afdrukten. Deze serie heeft heel veel ingang gevonden cn was te zien als een hernieuwd stre ven de kunst weer in dienst van het Evangelie te stellen. Ria Exel heeft nu een nieuwe serie etsen gemaakt, waarbij zij zich liet inspireren door gedeelten uit de Openbaringen van Johan- flP het gebied van de bijbelillustratie heeft Ria Exel de laat- ste tijd veel gedaan. Bij het Schotse Bijbelgenootschap in Edinburgh won ze vorig jaar de hoofdprijs voor bijbelillu straties en wel door het inzenden van de ets bij Psalm 23. „De Heer is mijn Herder". De 170 inzendingen uit alle landen wer den toen door een internationale jury beoordeeld. T^ïEZER dagen kreeg Ria Exel. op voorstel van de Duitse kunstenaar Otto Dix, de opdracht om voor het Kathe Vogt Verlag in Berlijn 40 litho's over de Bergrede te maken en binnenkort verschijnt bij het Verlag der Kunst in Dres den een boek met een overzicht over haar grafisch werk. T)E Ned. Bijbelkioskvereniging wil bovendien de reeds door Ria Exel in ons land gepubliceerde etsen uitgeven en wil haar ook een opdracht geven voor de illiLstratie van de bijbel. De nieuwe serie over de Openbaringen van Johannes, waar mee we vandaag beginnen en die tien weken lang op de eerste pagina van ons Zondagsblad zal verschijnen, zal verrijkt wor den met verzen van de bekende Nederlandse dichter dr. J. W. Schutte Nordholt. die op het gebied van de Protestantse dichtkunst reeds veel heeft gepubliceerd. Vlak voor de kust van liet grote Schotse eiland Skye liggen ver scheidene kleinere eilandjes, die al sinds eeuwen bij de rijkere in gezetenen van Engeland en Schot land zeer in trek zijn. Vooral die genen die ,,Sir" of „Lady" voor hun naam mogen zetten en die nog niet zo lang geleden een on bekommerde bankrekening beza ten, waar men eveneens „Sir" te gen kon zeggen, wisten met der gelijke kleine brokjes natuur schoon wel raad. Zij zetten er jachthuizen op, verpachtten een deel van de grond aan een of meer boeren en brachten een deel van hun leven zo comfortabel en zon der zorgen in hun eigen domein Een van die eilandjes voor Skye welks naam we niet zullen noe men, heeft een voor Nederlandse begrippen respectabele grootte van 2400 hectare. Er staat een jachthuis op met drie ontvangka mers. vijf slaapkamers, drie be diendenkamers, drie badkamers, een keuken, een bediendenzitka mer; voorts een tuinmanswoning, een opzichterswoning, nóg een huisje, een boerderij met hoeve en weer twee huisjes. Zou U er wil len wonen? Het is te koop, in Gorssel, Gelderland. Per hectare is de prijs even laag alle ge bouwen, 800 schapen en een aantal koeien inbegrepen als de Drent se heidegrond in de goedkoopste periode tussen de eerste en dc .weede wereldoorlog, namelijk tus sen de 200 en 250. En de mar die het verkoopt is een eenvoud1 ge Geldersman, zoon van eer boer in de buurt van Eibergen, di< tn 1928 in Almelo een klein lande rijenbureau begon en nu een vai de grootste makelaars in gronr net of zonder opstallen is van on Opzichter ,,Ik was 27 toen ik voor mezelf jegon", vertelt de heer Bennink. „Enige jaren geleden had ik ge werkt bij de Twentsche Ontgin ningsmaatschappij met als stand plaats Almelo en Tubbergem Als boerenzoon had ik mijn opleiding voor de laüdbouw gehad. In die jaren dat ik opzichter was bij het ontginnen van heidevelden Limburg, die op een veiling een perceel hei de had gekocht, om de diensten van mijn werkgever aan te bie- De Hamert „In Almelo ben ik toen begon nen. Mijn eerste transactie: een boerderij op de Pixen, bij Wier den. Maar al binnen dat eerste jaar namen de zaken een grote vlucht. Op 9 juli 1929 begon mijn zaak, in april 1930 strekte mijn werkterrein, zich al uit over Friesland en de Veluwe. In die tijd kocht ik ook te bekend landg< De Hamert, voor de heer F. J. ten Bos, een in dustrieel." „Vergeleken b(j nu was de grond toen spotgoed koop. Dezelfde Drentse heide grond die toen 62.50 per hec tare kostte doet nu ongeveer f 2.500. Grond die toen 150 per ha. kostte, kan men nu nisschien nog voor 2.500, maar •erder voor 3.000 tot 4.000 ko pen. Vakkennis? Ik kende toen k met zaken begon wel de prijs verhoudingen, de waarde van houtopstanden cn de kwaliteit van de grond. Geleidelijk aan ben ik overgegaan van het agrarische ge deeltc naar het luxe gedeelte daarbij leerde ik al doende." Adverteren „Maar hoe wéét U dat ergens iemand een goed heeft dat hij wil verkopen?" „Je moet op pad gaan met oen jachthondinstinct. Vroeger, toen ik me meer tot boerderijen en an dere agrarische objecten bepaal de, nam ik in de auto wel eens een boer mee, die langs de kant var de weg stond. Als hij dan weer uitstapte, met een lekker si gaartje toe, wist ik vaak al heel wat meer. En véél adverteren. Er zijn na de oorlog jaren ge weest dat ik voor 10.000 per jaar aan advertenties zette. „Mijn eerste landgoed in het buitenland lag in België, in het gebied van Eupen en Malmedy. Ik had het zo goed als verkocht aan een industrieel in Alkmaar, toen de conferentie van München plaats vond. „Ik koop het niet" zei deze Alkmaarder toen tegen mij, „want het was omstreden ge bied, en als straks de Duitsers weer beginnen ben ik mijn nieuwe bezitting zo kwijt." De man zou gelijk gehad hebben, als Duitsland de oorlog niet had Een eiland? Koop het in Gorssel Ma; nu, achteraf ge zien: had hij het maar wel gedaan. De prijs was toen 210.000, momenteel is de waarde ruim één „Vooral door de Nederlandse pachtwet, die énig is in West- Europa en die de volkomen on juiste situatie schept dat de waar de van boerengrond nog steeds op het niveau van 1940 ligt. terwijl alle andere grond enorm is geste gen, doe ik in boerderijen en boe rengrond weinig meer. Misschien verkoop ik nog een of twee boer derijen per jaar cn, bovendien, wel wat meer kleine boerderijtjes die niet meer als zodanig in ge bruik komen en dus buiten de be perkingen van de grondkamer vallen. Ook in andere opzichten zijn de wettelijke bepalingen vaak een le lijke belemmering. Zo heb ik in één jaar voor 15.000 aan inko men gederfd, bijvoorbeeld omdat een aspirantkoper geen toestem ming kreeg het huis op een land goed te verbouwen of het als een centrum voor bejaarden in te rich- „Neen, dan zijn Luxemburg en Frankrijk wat dat betreft pret tiger landen om in te werken. Daar zijn helemaal geen bouwver ordeningen en geen planologische plannen. Wie daar een bezitting van mij koopt kan er mee doen en laten wat hij wil. Ik ben nu in Luxemburg bezig met gronden na bij een nieuw stuwmeer, waar men, uit een oogpunt van re creatie, veel belangstelling voor heeft." „Dit is een boeiend beroep, maar zeer druk. Ik rij bijna 100.0000 kilometer per jaar, ik heb juist de 2 miljoenste kilome ter van mijn loopbaan achter me gelaten. De mensen beseffen ove rigens vaak niet hoeveel kos ten dit vaak met zich mee brengt. 40.000 per jaar moet er binnen komen voordat ik kan beginnen zelf iets te verdienen. Alleen mijn telefoonrekening loopt al tot zo'n 5.000 op". „In Nederland raken we zo lang zamerhand een beetje uitgekeken. De afgelopen jaren heb ik wel 50 grote landgoederen verkocht, voor een deel aan levensverzekerings maatschappijen, die er hun geld in beleggen, voor een deel aan grote bedrijven, of instellingen, die ze bijvoorbeeld als recreatie oorden gebruiken. In mijn voor oorlogse brochures schreef ik al: „Ruimte wordt goud waard". Dat is volkomen waar gebleken. Als er huizen tekort zijn kun je er al dan niet geforceerd, genoeg bij bouwen. Maar ruimte valt nu eenmaal niet te scheppen. En dus gaal de waarde ervan naar gelang de vraag groter wordt om hoog." „Ik zie dan ook inderdaad dat mijn transactie* zich langza merhand meer in het buitenland zullen afspelen. Dit Schotse eiland waarvoor ik nu al twee gega digden heb is er wat Schot land betreft het begin van. Voor de prijs van dat eiland zou men In ons land nog geen 200 ha. slechte grond kunnen kopen...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15