v Recessie in de automobielindustrie Geen magisters, wel subsidies Sociale verzekeringsraad wil verzekering tegen arbeidsongeschiktheid Nieuwe ontdekkingen over televisiegolven Nederlandse aardgasbel evenaart de Sahara VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 e Zwart: 4, 10, 13, 17, 19, 23, 26, 38. Wit: 15, 28, 31, 34, 35, 37, 40, 41, 48. Hoe kan wit aan zet winnen? Bridge De juiste speelwijze van het speel- probleem dat wij u de vorige maal voorlegden is: zo snel mogelijk de ruiten vrijspelen. Op ruiten 10 en 9 kunnen dan 2 klaveren weg, waarna het contract gemaakt is. Bij het ontwikkelen van de ruiten raakt Zuid echter tweemaal van slag, waarna de tegenpartij zal trachten de rentrees in Noord (har tenaas en schoppenboer) weg te spe len. Dit lukt echter nét niet, mits Zuid het spel op de juiste wijze aanpakt. Zuid moet namelijk in slag 2 onmid dellijk ruitenboer uit de hand spelen. West neemt met de vrouw en speelt harten na, in Noord met het aas ge nomen. Hierna wordt een kleine rui ten naar de heer gespeeld. West neemt met het aas en speelt schoppen na, welke Zuid met de vrouw neemt. Zuid gaat hierna met schoppenboer naar tafel, en gooit op ruiten 10 en 9 twee klaveren af, waarna het spel ge maakt is. Mocht West weigeren rui tenheer met het aas te nemen, dan speelt Zuid klaverenaas en klaveren na. De 4e klaveren kan nu nog worden afgetroefd en Zuid heeft eveneens de Hoewel het speelplan niet zo moei lijk is, schuilt er niettemin een adder tje in het gras. Zuid mag in dit spel namelijk niet de fout maken, één der rentrees te gebruiken om de ruiten van Noord uit te gaan spelen, hetgeen bij een dergelijke combinatie gebrui kelijk is. West neemt dan met ruiten- vrouw en speelt de 2e (en laatste) rentree weg. Zuid kan hierna de dum my niet meer bereiken en gaat down. Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. stad in Engeland gemalin van Saturnus; 2. wild zwijn verfstof; 3. gift in het jaar onzes Heren (afk. Lat.) waterkering; 4. gebod voegwoord riviertje op de grens van Drente en Overijssel; 5. oude lengtemaat luitenant (afk.) vreemde munt (afk.) onheilaan brengende godin; 6. oneffen bier soort boom; 7. telwoord (Eng.) heeft een dier; 8. deel van de mast voedsel kippenloop; 9. ieder op een andere wijze. Verticaal: 1. onderste molensteen vreemde munt; 2. langwerpig rond telwoord (Fr.) telwoord; 3. mist zacht; 4. provincie van Nederland gebod; 5. emeritus (afk.) slede ketting; 6. land in Europa; 7. voor voegsel lidwoord meisjesnaam muzieknoot; 8. vreemde munt bijwoord; 9. zoon van Noach voor zetsel deel van de bijbel (afk.) staatsbedrijf (afk). OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. som, 2. alk, 3. rei, 4. aks, 5. kin, 6. pet, 7. hor, 8. Eva, 9. eis, 10. bes, 11. ver. SLIKKERVEER Compact caren verandering koopgewoonten als oorsaken (Van onze verkeersredacteur) TAE DRIEDUIZEND MAN, die het Franse concern Renault ontslagen heeft, en de tweeëneenhalfduizend man, die bij het Duitse concern Borgward gedaan hebben gekregen, hebben de dit jaar opgetreden recessie in de Europese automobielindustrie voor het volle voetlicht gebracht. Vol gens de berichten zou het voorlopig bij deze ontslagen blijven, doch zeker heid hieromtrent is er beslist nog niet. In Engeland maken al tienduizend arbeiders in de automobielindustrie verkorte werkweken, teneinde de voorraden nóg niet groter te maken. In Nederland, bij Van Doorne's Auto mobielfabrieken, gonst het eveneens van geruchten, doch Eindhoven heeft tegenover ons pertinent ontkend, dat er werknemers ontslagen zouden worden. Uit de recessie, die zich in de autorao- bielbranche voordoet, moet inmiddels niet de conclusie worden getrokken, dat de welvaart doende is zich terug te trekken. Men kan eerder van een overproduktie spreken, van nieuwe, concurrerende krachten, welke in het nadeel van be paalde, Europese wagens werken, var een wijziging in de koopgewoonten, kort om: van het bereiken van een verzadi gingspunt t.a.v. zekere merken. Seizoen invloeden doen zich al evenzeer hier en daar gelden. De ontslagen bij Renault, die ongeveer vier procent van de 65.000 werknemers hebben getroffen, zijn het gevolg var wel externe als interne marktverschijn- Beginnen we met het eerste: de export markt dus, dan zien we, dat deze .bijna uitsluitend in de Verenigde Staten, gevoelige knauw heeft gekregen. Renault had zijn produktieprogramma voor zijn successen van het jaar daarvoor gericht, toen hij erin slaagde de afzet de Dauphine naar Noord-Amerika bijna te verdubbelen (61.900 eenheden in 1958; 110.196 eenheden in 1959). De export naar de Verenigde Staten is in 1960 inderdaad gegroeid de verwach ting is, dat aan het eind van dit jaar 135.000 Dauphines zullen zijn afgezet doch niet in de mate, welke men zich had voorgesteld en waarop de produktie gebaseerd. En aangezien het overschot niet op andere exportmarkten kan wor den geplaatst, daar deze reeds tot de vol le capaciteit zijn uitgebuit, moest men wel tot beperkingen, i.e. ontslagen komen. De snelle verzadiging van de Noord- amerikaanse markt aanzienlijk sneller althans dan gepland was heeft als voornaamste oorzaak de successen van de „compact cars", de in de Verenigde Sta ten geproduceerde, zgn. kleine - wagens. Toen deze in 1959 werden ingevoerd, kwam men tot drie modellen; op 't,ogen blik zijn het er al tien. Ze kunnen als het antwoord van de Amerikaanse automo bielindustrie worden beschouwd op het dreigende verlies van een deel van dt binnenlandse markt aan de kleine Euro pese wagen. Het schijnt, voorlopig althans, een afdoende antwoord te zijn geweest. „Als men ziet", zo zei men bij Renault, „dat een Chevrolet Corvair achttienhon derd dollar kost, en een Dauphine. met verrekening van de invoerrechten, vijf tienhonderd dollar, dan is het niet moei lijk na te gaan tegen welke concurrerende krachten moet worden opgebokst". TANEND Een ander punt, dat de Franse automo bielindustrie bepaald ten kwade komt, de nog altijd tanende binnenlandse markt. De fiscale eisen de heffingen op benzine b.v. zijn dermate hoog, dat de autoverkoop er keer op keer de terug slag van ondervindt. Vanwege de kosten rijden ontelbare Fransen op z'n hoogst tienduizend kilometer per jaar, wat be tekent, dat ze pas na een jaar of tien aan vernieuwing toekomen. De onlangs inge stelde betere financieringsfaciliteiten heb ben geen zoden aan de dijk gezet, daar het knelpunt in de rij kosten en niet in aan- schaffingskosten zit. Andere Franse automobielfabrikanten, zoals Citroen, Peugeot en Simca, onder vinden zo goed als geen hinder van de veranderingen op de Amerikaanse auto markt. Hun export naar de nieuwe we reld is dan ook aanzienlijk kleiner, even als hun afzet in andere landen. Renault Frankrijks grootste automobielprodu cent en -exporteur. Van zijn „best-seller" Dauphine werden het vorig jaar niet min der dan 550.000 exemplaren aangemaakt, zestig procent werd uitgevoerd. (Van onze parlementsredaetde) Er zullen wel geen magisters koonen. De commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behandeling van het wets- irp tot regeling van het wetenschap pelijk onderwijs heeft voorbereid, heeft een amendement ingediend, waarin onder wordt voorgesteld, de titel „magis ter" te laten vervallen, en te bepalen, dat aan hen, die een doctoraal examen hebben afgelegd, de titel „doctorandus" wordt verleend. Aangezien leden van de vijf grote fracties dit amendement heb ben ondertekend, zal de drs.-titel wel rechtskracht krijgen. De commissie stelt verder voor, de lectoren en wetenschappelijke staven van iniversitelten te betrekken in het overleg ov van de universiteiten. Een ander amendement lieeft tot doel, ok aan de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten subsidie toe kennen, met die beperking overigens, dat het deze universiteiten vrijstaat, ge noemde subsidie geheel of gedeeltelijk te Weigeren. Dit amendement is ondertekend door drie afgevaardigden van de KVP, drie leden van de socialistische fractie en de :.h. fractieleider dr. H. W. Tilanus. De i.r. heeft de indiening van dit amende ment niet ondersteund Uit het feit, dat dr. Diepenhorst (c.h.) het toekennen van een dergelijke subsidie niet opportuun heeft genoemd, doch het amendement mede is ondertekend door de heer Tila- kan men wellicht afleiden, dat op dit punt in de c.h.-fraatie geen eenheid bestaat. Memorie van antwoord op mammoetwet (Van onze parlementsredactLe) Minister Cals heeft gisteren de Twee de Kamer beloofd, dat de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet onderwijs (mam moetwet) en de nota inzake de spreiding van het hoger onderwijs nog dit jaar bij de Kamer zullen worden ingediend. De Amerikaanse goudvoorraad is i® oktober met ruim 100 miljoen dollar ge daald. Bij Borgward in Duitsland liggen de problemen anders. De vraag naar grotere snellere en comfortabeler wagens heeft een van zijn produkten: de Lloyd, gevoe lig getroffen. De steeds kleiner wordende afzet heeft inkrimping van de produktie noodzakelijk gemaakt. De ontslagen: 2500 die de volgende maand zullen worden geëffectueerd, zijn voornamelijk in deze sector gevallen. Ook de grotere modellen van Borgward de bekendste is wel de „Isabella" hebben het enigszins moeilijk gekregen. Ze ondervinden veel concurrentie van de Ford Taunus en de Opel Rekord, die voor 1961 met nieuwe modellen zijn gekomen. Wat prijs betreft, ligt de „Isabella" net iets te hoog om zijn partij mee te kunnen Ook DAF nam iets van zijn produktie terug De zes andere, grote, Westduitse auto mobielconcerns Volkswagen, Daimler- Benz, Opel, Ford, Auto Union en NSU hebben verklaard de volle personeels sterkte te zullen handhaven. Opmerkelijk is echter, dat Volkswagen voor 't eerst in het eigen land met een advertentie-cam pagne is begonnen, en dat de levertijd van zes a zeven tot drie vier maanden in gekrompen is. Dit wijst o.m. de nadering van een ver zadigingspunt en zeker op het feit, dat de afzet geen gelijke tred meer houdt met de immer opgevoerde produktie. Ver wonderlijk is dit bepaald niet. De intro ductie van de „compact cars" hebben ook Volkswagen naar een slechtere plaats op de Amerikaanse markt gedrongen, terwijl de Renault Dauphine in de afgelopen ja ren een geduchte concurrent geworden is. In Engeland is de situatie in een kritiek stadium gekomen. De na-oorlogse hausse in de auto-industrie is een abrupt halt toe geroepen. De verkopen dalen, de voorra den nemen toe, en de fabrieken gaan over tot verkorting van de werktijden. Een afspiegeling van de recessie is wel de Londense Motor Show, die deze week in Earls Court geopend is. Men vindt er geen nieuwe, doch uitsluitend verbeterde modellen, terwijl de aanloop aanzienlijk minder is dan in voorafgaande jaren. De Britse automobielindustrie is voor al getroffen door een vermindering van de export naar de Verenigde Staten ge durende de afgelopen maanden. De bin nenlandse markt is eveneens krimpend, als gevolg van de afgekondigde restric ties op het kopen op afbetaling. Vauxhall, het Engelse filiaal van Ge neral Motors, heeft in zijn fabriek te Lu- ton het werken 's avonds stopgezet en voor 4500 arbeiders een kortere werktijd ingevoerd. Eerder dit jaar waren de prij zen bij de dealers verlaagd om de oude modellen kwijt te raken'. Standard-Triumph heeft produktieverlaging meesten van de achtduizend arbeiders van deze fabriek werken niet meer dan vier dagen per week. De Rootes-groep fa brikant van o.m. de Hillman heeft dit voorbeeld min of meer nagevolgd. Door de fabrikanten is tot vermindering van de werktijden overgegaan om ontsla gen te vermijden. De industrieën voor ac cessoires hebben echter al laten weten, dat besnoeiing van de auto-produktie on herroepelijk tot ontslag van personeel zal Ook hier zijn het weer de Amerikaanse „compact cars", die roet in het eten heb ben gegooid. De komst van deze wagens, zo heeft een zegsman van Rootes ver klaard, is ernstiger voor de Britse export naar de Verenigde Staten gebleken dan verwacht werd. In Nederland is het DAF, die de terug gang aan den lijve ondervindt. Met de export heeft deze recessie echter niets te maken, daar de Verenigde Staten Van Doorne-wagen een nog zo goed als maagdelijk terrein zijn. „Seizoenslapte", vertelde men ons bij DAF. „Hoewel het gonst van geruchten, is er- geen sprake van ontslagen. De markt is zich weer ge leidelijk aan het aanpassen. Niet ontkend werd, dat de verkoop in Nederland en België de niveaus liggen ongeveer gelijk de laatste maanden achteruit is gegaan. In verband hiermee was een deel van de produktie teruggeno men. Deze bedroeg tot voor kort een klei ne honderd per dag, en thans gemiddeld vijfenzeventig. Er hebben zich ook meer dan normale voorraden gevormd, doch de verwachting was, dat deze, na het keren het til, zouden slinken. „De Spiegel" over kwestie-Kaufmann Het weekblad „De Spiegel" heeft, ij reactie op het door de Duitse ambassade uitgegeven rapport over de kwestie Kauf- mana, geschreven dat „het bijzonder gemakkelijk is een mens die geprobeerd heeft in de wereld vooruit te komen, in een ongunstig daglicht te stellen, door allerlei bijkomstigheden op te rakelen. Zo Is er van de zijde van de ambassade sterk de nadruk opgelegd, dat Kaufmann grote schulden had. Volgens „De Spiegel" zijn deze schulden niet abnormaal groot geweest, omdat er bezittingen (huis, auto) tegenover stonden. Tijdens de re geling van zijn schulden die Kaufmann trof om met een blanco dossier naar Ne derland te vertrekken, werd* hij gear resteerd. „Wilde mij niet, dat Kaufmann schoon schip maakte?" vraagt „De Spie gel" zich af. „Had men een stok nodig de hond te slaan?" (Zoals men weet Kaufmann geboycot zijn wegens zijn pro-joodse houding). Kuikens verbrand. Vanmorgen brak brand uit in een schuur van de familie H. Kruize in Musselkanaal. Ongeveer 1300 1 kuikens vonden de dood in de vlammen. TAE Sociale Verzekeringsraad heeft minister Van Rooy en diens staatssecretaris Roolvink (sociale za ken) geadviseerd een arbeidsonge schiktheidsverzekering tot stand te brengen, die de huidige invaliditeits- ongevallenverzekering zou moe ten vervangen. Volgens het advies zal ieder, die in loondienst werkzaam verplicht verzekerd moeten zijn, ongeacht de hoogte van het inkomen. De raad wil de uitkeringen waarde vast maken en de uitvoering van de verzekering in handen leggen van de bedrijfsverenigingen. Werkgevers en werknemers zullen ieder de helft van de premie moeten opbrengen. De Sociale Verzekeringsraad heeft het advies al in augustus uitgebracht, doch eerst thans gepubliceerd, omdat hij wilde wachten op het onlangs verschenen SER- advies inzake de liquidatie van de hui dige 'invaliditeitswet. Zo is 't te verklaren er op het departement van sociale zaken reeds druk wordt gewerkt aan een ontwerp van wet over deze materie. Het liefst zou de raad niet alleen de bestaande invalidlteits- en ongevallenver zekering onder één wettelijke regeling brengen, maar ook de huidige ziekengeld- verzekering, teneinde de nieuwe rege ling geheel het aspect van een volledige verzekering tegen loonderving te geven. Doch de raad ziet in de binding van de ziekenfondsverzekering aan de zieken geldverzekering (en de hiervoor gelden de loongrens) een beletsel om daartoe vooralsnog te adviseren. Neemt de regering het pdivdes over (en dat is in grote lijinen vrijwel zeker), dan zal zonder uitzondering iedereen -die in loondienst werkt of daarmee gelijk te stellen is, onder de verzekering vallen. Dus ook het overheidspersoneel, zeelie den, mijnwerkers en dergelijke groepen, die tot dusver onder eigen (afzonderlijke) regelingen vielen. Voor het overheidsper soneel zijn de aanspraken op uitkering bij ziekte en ongeval thans geregeld in het Ambtenarenreglement en diie bij blij vende invaliditeit in de Pensioenwet. Tot dusver gold §teeds de opvatting, dat de rechtspositie van het overheidspersoneel afzonderlijk geregeld diende te worden. De raad wil de verzekering niet koppe- n aan een loongrens, evenmin als aan m minimum-leeftijdsgrens. Wel neemt de verzekering bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd een einde. Wie eerder uit loondienst treedt zal de verzekerin; vrijwillig kunnen voortzetten. Uitkering Recht op uitkering heeft de verzekerde, aldus het advies, wanneer de arbeids- ongeschikthreid 26 weken (tijdens welke recht op ziekengeld moet bestaan) heeft geduurd. Dat recht moet blijven bestaan zolang de verzekerde geheel of gedeel telijk ongeschikt is om te werken. De uitkering zal bij gehele arbeidsonge schiktheid de eerste 26 weken 80 procent daarna 70 procent van het loon moe-' ten bedragen. Hierbij geldt dan een ma lum dagloon: Bij gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid dient de uitkering evenredig deel van deze percentages te zijn. De uitvoeringsorganen moeten in bijzondere gevallen van de maximale uitkeringen (naar boven) kunnen afwij- De Sociale Verzekeringsraad wil bij ;n arbeidsongeschiktheid van minder dan 25 procent geen recht op uitkering geven, doch bij een ongeschiktheid van dan 75 procent recht op volle uit kering. De raad adviseert de uitkeringen de loonontwikkeling te koppelen de eerste twee jaar aan de loonont wikkeling in 'het beroep van de betrok kene (dus de bedrijfstak) en daarna aan De Sociale Verzekeringsraad wil de uit voering van de verzekering overhevelen van de Raden van Arbeid naar de be drijfsverenigingen, zoals die in de ver schillende bedrijfstakken bestaan ter uit voering van de ziektewet, alsmede aan het Gemeenschappelijk Administratiekan toor (combinatie van bedrijfsverenigin gen). Hoe de raad de uitvoering ten aanzien van het overheidspersoneel denkt te re gelen, vermeldt het advies niet. Een be drijfsvereniging voor ambtenaren be staat namelijk niet en zal ook moeilijk te creëren zijn, aangezien de ambtenaren- organisaties dan medezeggenschap zou moeten worden gegeven inzake de rege ling van de rechtspositie. Naar bekend adviseren zij thans alleen maar, en be slist de regering. Een deel van de raad wil de medische aspecten, die aan de uitvoering zitten, opdragen aan een gemeenschappelijke medische dienst ten behoeve van alle be drijfsverenigingen. Een ander deel wil het aan de bedrijfsverenigingen zelf over laten of zij afzonderlijk dan wel gezamen lijk een medische dienst willen organise ren. Hoe het ook zij, deze medische dienst zou alleen maar moeten adviseren over de mate van arbeidsongeschikt heid en de wenselijk te oordelen behandeling. Be slissingen zouden de besturen van de be drijfsverenigingen zelf moeten nemen. Risico's verzekering geen stijging van de sociale lasten met zich meebrengen, aangezien zij niet hoger zal behoeven te zijn dan de huidige premies voor de invaliditeits- en ongevallenverzekering tezamen. De pre mie zal voor de helft door de werkgever err voor de andere helft door de werkne mer zijn op te brengen. Ook hier zal een maximum dagloon moeten gelden. De risico's van de verzekering wil de raad voor de eerste twee jaar, dat iemand arbeidsongeschikt is, voor rekening van de betrokken bedrijfstak laten komen. Bij langdurige arbeidsongeschiktheid is er echter sprake van een maatschappelijk risico, dat door het bedrijfsleven in zijn geheel moet worden gedragen. Daarom zullen de bedrijfsverenigingen naar het inzicht van de raad een deel van de pre mie in een vereveningsfonds moeten stor ten, dat de naam Algemeen Invaliditeits- fonds zal moeten krijgen. De raad adviseert voorts verstrekking van geneeskundige hulp niet geheel uit te sluiten. De verzekerde moet (buiten de nuormale gezondheidszorg om) medisch behandeld kunnen worden als dat een spoedig herstel bevordert of ergere ar beidsongeschiktheid voorkomt. Aanspraken op weduwen- en wezenren ten aan ouders, grootouders en schoon ouders, begrafeniskosten en volledige ge neeskundige behandeling b(j een bedrijfs ongeval, wil de raad uitsluiten van de verzekering. Die aanspraken worden zijns inziens al voldoende opgevangen door respectievelijk de A.O.W., de A.W.W., particuliere verzekeringen en de zieken fondsverzekering. ge van zeer ver afgelegen zenders moge lijk blijkt te zijn, heeft de interesse van de wetenschap opgewekt. Een tijdlang heeft men. vooral In Europa, gemeend dat meldingen van vreemde signalen op verbeelding of op slordig afstellen van dc ontvangers be rustten, maar nu valt niet meer te ont kennen, dat er veel meer mogelijkhe den voor de uitstralingen bestaan dan men totnutoe heeft aangenomen. Amateurs, die bij tijd en wijle vreem de beelden opvangen, i be- De afwijzende houding is nu ver anderd in grote interesse: elke mel ding wordt nu zorgvuldig getoetst. Zo blijkt nu, dat kijkers in Beiroet op bepaalde tijden beelden uit We nen, Berlijn en Stockholm ontvangen en In het koninkrijk Koeweit blijkt ontvangst van de zenders in Iran en Saocdi-Arabië zelfs vrij gemakkelijk Op de Antillen kan men regelmatig kijken naar uitzendingen uit Zuidame- rikaanse landen. En schijnsel „DX-ontvangst" en zij laten VOOI"beelden te noemen, maar uitslui- zich daarbij niet van de wijs brengen *enc* in subtropische gebieden. ran deskundigen Verondersteld wordt, dat deze in hun atmosfeer weerkaatsende luchtlagen 9 streek ontbreken. m deze atmosferische gesteldheid zou van grote betekenis kunnen zijn voor het bereiken van de zo vurig gewenste Wereld-visie, waar iet voor nos: steeds seen goede formule is gevonden. Dat zij daarin gelijk hebben, bewijst 1.5?ie - Uitbuitmg de ontdekking, dat de voortplanting televisiegolven op andere plaatsen wereld niet zo beperkt is als bij ons in Europa. De technische wetenschap is het eerst attent geworden op de andere mo gelijkheden door de veelvuldige mel dingen van ontvangst van zenders in de Libanon op afstanden van 5000 km. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat deze meldingen op waarheid berusten - al gauw begon Scliaduw vau Sinl- Nicolaas de Als - dat belangrijke ge- j-activiteit bij de overbrenging beurtenissen hun schaduw vooruit wer pen, kunnen we zeggen dat de scha duw van de oude „goedheiligman" die op 5 december groot en klein pleegt te verrassen ter ere van zijn ontelbaar aanbal verjaardagen, in de ether is te We hebben alweer gehoord dat zijn jaarlijkse intocht op het tv-scherm zal Als de baby, die spoedig wordt ver- v"to™ddat !>iel wacht in het gezin Berucdii in Napels !Ie.\iu ïn kn«®n h?a lp+ hem inhaalt, maar hoe dat dit jaar in Rotterdam zal toegaan. Verder beginnen de omroepver- Anne baby weet van niets.... meisje zal zijn, krijgt naam. Televiziona. Heel Napels daarvan al op de hoogte en er wordt met spanning uitgekeken naar de ge boorte. Moeder Berucchi heeft het verzon nen: haar dochtertje wordt naar de televisie genoemd. Zij kwam op het idw omdat zij zo geboeid naar een guomnnm ïi ,;.ritKndine !Z k,jkV- dat VARA-speelgoedactie, 12345, one. een laatste^ onderzoek kele 1T13,cn in de huiskamers gehoord 25 oktober, start de enigingen zoetjesaan met hun tra ditionele St. Nicolaasacties: NCRV en KRO voor de zieken, en de VARA voor kinderen in tehuizen van alle gezindten, die op speelgoed wachten. Het welbekende gironummer voor de zij te laat naar het moederhuis, waar de baby boren'zal worden, aankwam. Dat zij voor de televisie haar baby eventjes vergat deed haar tot de con clusie komen dat zij de tv toch wel bijzonder liefheeft en dus moet baby naar het beminde medium worden ge noemd. Of het arme kind haar daarvoor later dankbaar zal zijn, wanneer de school vriendinnetjes die naam voor 't eerst te horen krijgen? We vrezen ervoor. Al menig kind heeft de moeizame last moeten dragen van een exclusieve voornaam, die vader en moeder „toen" zo enig vonden, maar die, vooral tij dens-de schooljaren, een kwelling blijkt te zijn voor het kind zelf. Intussen slikt men ook in het zon nige Napels maar niet alles. Men vindt Televiziona geen meisjesnaam én moe der. Benicchi heeft_al te. horen gekre gen dat het ev. dochtertje deze doop naam niet zal krijgen, wanneer er niet een paar „normale" namen aan vooraf- Arme baby zelf weet voorlopig nog van ndète. Maar dat zal wel komen, en grote KRO-Zonnebloemactiie. Zo komen, achter het grauw van de najaarsdagen, de winterfeesten alweer fêJ&fa\i'(4 vanavond i VATA en NTS verzorgen vanavond het televisieprogramma, dat om 8 uur begint met uitzending van het NTS- journaal. Na 20 minuten actiualitei- teu van de VARA presenteert de NTS een Eurovisie-reportage van het internationaal springconcours te Brussel en om 9.15 uur gaat de VARA verder met de kunstrubriek om te besluit enmet een programma, gewijd aan de beroemde, in augusttis jL overleden Amerikaanse liedjesschrij ver Oscar Hammerstein. T elevisiekasteel in Bedford Een van de meest excentrieke Britse Lords, de markies van Bedford, is on langs getrouwd met de Franse televi sieproducer Nicole Millinaire, nadat zij hem had laten optreden in een pro gramma voor de Amerikaanse tv. Nicole is echter als markiezin niet van plan haar werk op te geven: zij liet al twee reusachtige zalen van het grote kasteel te Bedford als opnamen- studio's inrichten en maakt daar pro gramma's, die zij naar het buitenland exporteert. Vijf grote kamers gaan dienst doeen als kantoor- en montage ruimten, en de markies vindt alles best. Dat het televisiekasteel binnenkort nog meer ruimte voor Nicole's werk moet afstaan hindert niet, het telt tóch meer dan tweehonderd kamers! vanavond; Senator Leemans houdt vol: 1AE BELGISCHE SENATOR Leemans heeft gisteravond zijn opzien- -L' barende verklaringen te Straatsburg over aanzienlijke aardgasvond sten in Groningen voor de Nederlandse televisie staande gehouden en na der toegelicht. 16 i Marie LeGarde niet kennen?" Ik duidde met mijn hoofd naar het jonge meisje. „Helene kent u ook, zie ik." Uit de blik van ontzag in de ogen van het meisje bleek duidelijk dat de naam haar evenveel gezegd had als mij. Door een carrière van twintig jaar bij de revue en dertig bij de operette, overal geliefd en befaamd om haar aangeboren vriendelijkheid en goedheid die ze overigens achter een zeer scher pe tong trachtte te verbergen en tevens door het feit dat ze in Engeland en Europa minstens zes weeshuizen bekostigde, was Marie LeGarde werke lijk een van de weinige internationale namen ge worden in de wereld van het amusement. „Jawel, ik merk dat mijn naam u bekend is." Ze keek me lachend aan. „Hoe heeft u me echter her- „Van een foto die ik in Life zag, mejuffrouw LeGarde." Marie voor mijn vrienden." „Maar we hebben elkaar nog nooit ontmoet," pro testeerde ik. „Het kostte me een klein fortuin," verklaarde ze, „om die foto te laten bijwerken, zodat ik er ten minste mee voor de dag kon komen. Overigens was het een uitstekende foto, want hij leek maar heel weinig op het gezicht waarmee ik gedoemd ben rond te lopen. Iedereen die me uit die foto herkent, is een vriend voor het leven van me. Bovendien," glimlachte ze, „koester ik zeer vriendschappelijke gevoelens voor mensen die mijn leven redden." Ik zei niets, maar concentreerde me volledig op de niet eenvoudige taak de arm en schouder van Helene zo vlug mogelijk te verbinden. Het meisje zag blauw van de kou en beefde hevig. Er kwam echter geen klacht over haar lippen en toen ik ein delijk klaar was, glimlachte ze dankbaar. Marie LeGarde knikte me goedkeurend toe. zonder einde Eest AlLISTAIR MACLEAN „Inderdaad kent u nog wel iets van uw vak, dok- Mason. Peter Mason. Voor mijn vrienden Pe ter." „Dan zal het Peter zijn. Kom, Helene, trek zo gauw je kan deze warme kleren aan." Een kwartier later waren we in de hut. Jack- straw ging meteen de honden uitspannen en ver zorgen, terwijl Joss en ik de beide vrouwen het met ijs bedekte trapje van het luik afhielpen. Toen ik echter op de laatste trede stond, dacht ik helemaal niet meer aan Marie LeGarde en Helene, maar staarde ik met grote ogen naar een niet te geloven schouwspel. Ik bemerkte nog vaag dat de uitdruk king van woede en verslagenheid op het gezicht van Joss, die zich vlak naast me bevond, langzaam plaats begon te maken voor een van schrik. Geen wonder, want wat ik zag, ging weliswaar ons alle maal aan, maar hem in het bijzonder. De gewonde marconist lag nog steeds voor de kachel. De ande ren hadden zich in een halve cirkel om hem heen geschaard en ook om een lege plek links van de kachel. Vlak voor hun voeten ontdekte ik onze gro te, metalen radiozender en -ontvanger, één der hoé ken was totaal ingedrukt en hij lag geheel op zijn kop; ons enige contact met de buitenwereld \yaar we hulp hadden kunnen vragen. Ik wist weinig van radio af, maar met een angstig gevoel in het hart begreep ik zoals trouwens ook die halve cirkel van als gefascineerde toeschouwers dit deed dat we aan de zender niets meer zouden hebben. On herstelbaar beschadigd lag hij stuk gesmeten op de HALVE MINUUT GING IN VOLKOMEN STILTE voorbij. Een halve minuut verstreek voordat ik mezelf ertoe kon brengen iets te zeggen pn toen ik eindelijk sprak, klonk mijn stem rlijk laag in een cr,r,"+'""-1S41" - ar verbroken werd de windmeterbollen. „Schitterend! Werkelijk schitterend! Het vol maakte einde van de volmaakte dag!" Ik keek mijn gasten langzaam een voor een aan en wees dan naar de vernielde zender. „Welke idioot is hier verantwoordelijk voor? Wie kwam er eigenlijk op dit geniale denkbeeld?" „Hoe durft u!" De witharige man die ik •**- dachten de „kolonel" noemde, deed vlug ik zag dat zijn gezicht vuurrood woorden! We zijn van woede was. „Denk geen kinderen die.. „Kop dicht!" Ik zei het vrij rustig, maar moest toch iets in mijn stem gelegen hebben dat hem van zijn stuk bracht, want er kwam geen woord meer over zijn lippen, hoewel zijn vuisten nog steeds gebald bleven. Opnieuw dwaalden mijn blikken over het gezelschap. „Wel?" „Het spijt mij ik deed het," stamelde de ste wardess. Haar bruine ogen waren even onnatuur lijk groot en haar gezicht even wit en gespannen als op het moment dat ik haar voor het eerst ge zien had. „Het is mijn schuld." „U? De enige die toch zeker moet weten hoe be langrijk radio is? Ik kan het niet geloven." „Het zal wel moeten, vrees ik." De kalme, be heerste stem behoorde aan de man met de snee in het voorhoofd. „Op het kritieke moment was er namelijk niemand anders in de buurt van het toe stel." Wordt vervolgd) Hij zeide aan de vondst ruchtbaarheid te hebben gegeven om er de aandacht op te vestigen, dat er nieuwere vondsten zijn gedaan dan die in de Sahara. Zijn mededelingen berusten op het rapport- Posthumus over de aardolie- en aard gassituatie in Europa aan het Europese parlement. Voorts verklaarde senator Leemans dat de Nederlandse vondsten tenminste voor wat de Euromarkt betreft, van even grote waarde ztfn als de aardgasreserves in de Sahara. De mededeling over dc hoeveelheid van drie honderd miljard kubieke me ter welk getal tot nog toe niet door de Nederlandse regering is bevestigd heeft de senator ontleend aan inlich- tigen uit Brussel „van bevoegde Ne derlandse zijde". Deze inlichtingen be troffen niet alleen de hoeveelheid, maar ook de geschatte produktie voor de ko mende jaren. Zelfs was volgens de se nator gewag gemaakt van de prijs. Met betrekking tot de terughoudend heid van Nederlandse zijde, veronder stelde senator Leemans dat men in Ne derland wellicht had willen wachten tot men verder zou zijn met de exploi tatie en commercialisering van het aard gas met het oog op de vondst in de Sahara. Ook achtte hij het mogelijk, dat men rekening heeft willen houden met een industriële omwenteling, welke zich in Nederland voltrekt en die voor een groot gedeelte berust op de petro leumindustrie. Naar aanleiding hiervan verklaarde ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweéde Ka mer (soc.) en het Europese parlement, tevens opsteller van het rapport, dat de Het afwisselende vrijdagavondpro gramma van de NCRV biedt tussen 8.15 en 9 uur o.m. filmbespreking door Peter van Campen, het korte hoorspel „De vorstin" naar een no velle van Tsjechow, een praatje over de vrije zaterdag en veel muziek cn zang. Direct daarna een programma van geestelijke liederen en om 10.40 uur de zendingsrubriek „Wijd als de wereld". Tussen 8.15 en 8.40 uur wijdt de VPRO aandacht aan de Vlaamse dichtkunst. U hoort o.m. voordracht door André van den Heuvel. Om 8.50 uur: nieuws van de V.N. Netty Rosenfeld assisteert Theo Ecrd- mans vanavond om 9 uur bij de quiz „Je neemt er wat van mee", een VARA-uitzenddng. Aansluitend om 9.50 uur: een klankbeeld over de strijd tegen de honger in de wereld. Programma voor morgen ZATERDAG 22 OKTOBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Ntvs 7.15 Gewijde miuz 7.30 V d jeugd 7.4o Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.0o Nwe 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 10.00 V d' kleuters 10-15 Gram 10.3o Klass cn moderne meesterwerken uit de Franse literatuur 11.00 V d zieken, 11.43 Kerkorgel 12.00 Middagklok-noodkiok 12 08 Gram 12,30 Land- en tuinlbouwmedod 12.30 Gram 12.50 13.00 Nwi 13.50 1 16.30 Insti 15.10 Fran6e les regorlaan6o zang 16.50 LIdhameldjlce opvoe- sport, Lezing 17.00 V d jeugd. d jeugd 16.00 1 16.15 Folit lezing 18.25 Jazzmiuz 16.45 Vragentoeantw 19.00 Nws 13.10 Act 19.25 Memojandum 19.30 Lichte muz 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Pro menade ork en solist 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing 21.10 Gov ar progr 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 Wdj luiden de zondJag in 22.45 Samenspraak der herders, lezing 23.05 Meesterwerken van de religieuze muz, lezing 20.5521.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8Do Nws 8.16 Gram 8.5o Voor u en uw gezin, lezing 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing 10.05 Morgen wijding. VAIRA: 10.20 Gevar progr 12.00 Lichte r l 12.30 I 3.40 Jazzamiz 14.0o uitz 17.00 Jazzzmuz 17.30 Weekjourn. 13.00 Nws en coiwm 18,20 De beteenis van de aangekondiigde belastingverlaging, lezing 18.30 Lichte muz 19.00 Kunstaet. VPIHO: 19.30 Vrijz protestanten In den vreemde, lezing 19.55 Deze week, lezing. progr 23.10 Gram i >el 22.00 Nws 22.40 Licht 23.40 Gram USSR. KRO: fllim. V d kind. NTS: 20.00 era. KRO: 20.20 Act ru- i progr 22.0o Hifccihicock- lnformatles van senator Leemans betref fende de hoeveelheid voor hem een openbaring waren. H(| beschikt niet over voldoende gegevens om dc juist heid van de genoemde 300 miljard te kunnen beoordelen. Juist omdat hij zeer benieuwd is naar de juistheid van deze mededeling, heeft h(j gisteren schriftelijke vragen aan de minister van, economische zaken gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7