FOCKINK WILSON BEDREIGT GAITSKELL 1 V.N. keren zich tegen Mohoetoe ht een dftafce kif HOEST UW KIND...? ZWITSAL DE BESTE BESSEN J BESSEN VAN Hoe ontstaat kouvatten? ONDERZOEK IN GOES Het onderzoek naar de financiële gang van zaken in Goes wordt met de meeste spoed voortgezet. Zodra het is afgesloten, zal een beslissing met betrekking tot het ontslag van de burgemeester van Goes worden geno men. Dit deelt minister Beerman (justitie) mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (soc.). Zoals bekend heeft minis ter Toxopeus enige tijd geleden aan de betrokken burgemeester meegedeeld, dat hij zijn werkzaamheden als geëindigd diende te beschouwen. Gedeputeerde Staten van Zeeland, aldus minister Beerman in zijn ant woord, hebben een onderzoek laten instellen naar de naleving van wette lijke voorschriften (met name op financieel terrein) door het gemeente bestuur van Goes. Daarbij is o.m. gebleken, dat bepaalde, op daartoe aangewezen posten thuisbehorende, uitgaven op andere, daarvoor niet be stemde, zijn ondergebracht en dat uitgaven, waarvoor geen begrotings post was uitgetrokken, opzettelijk op andere posten zijn geboekt. Naar de vraag, of bepaalde strafbare handelingen hebben plaatsgevon- Gedeputeerde Staten heeft minister Toxopeus (binnenlandse zaken) derzoek naar de vraag in hoeverre de burgemeester van Goes bij ontoe laatbare handelingen betrokken was, noodzakelijk geacht. Het nemen eventuele maatregelen tegen andere bestuurders of personen, die bij Juiste handelingen betrokken zouden kunnen zijn, is volgens minister Beer de daarvoor bij de wet aangewezen gemeentelijke VERZEKERINGSPLICHT HUISHOUDPERSONEEL In het Staatsblad verscheen vandaag de publikatie van een Koninklijk Besluit, waarbij uitbreiding wordt gegeven aan de categorie huispersoneel. verzekeringsplichtig is ingevolge de ziektewet en het ziekenfondsbesluit. Bij dit K B. is bepaald, dat huispersoneel dat doorgaans langer dan twee dagen bij dezelfde werkgever in loondienst huishoudelijke arbeid verricht, met ingang van 1 januari verplicht is verzekerd ingevolge de ziektewet het ziekenfondsbesluit. Voor de werkgevers houdt dit de verplichting zich aan te sluiten bij de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten te Utrecht, indien zij niet reeds bij een bedrijfsvereniging zijn aangesloten. Het besluit vervangt de bepaling, waarbij deze verzekeringsplicht alleen geldt voor huispersoneel, dat langer dan vier dagen bij de zelfde werkge ver in dienst is, of bij hem inwoont. NATIONAAL MONUMENT Is het juist, dat het voetstuk van het Nationaal monument op de Dam geregeld wordt gebruikt om er op te zitten zingen, kaarten, eten, toiletmaken enz.? Zo ja, moet hier dan niet worden gesproken van een misbruik, waartegen behoort te worden opgetreden? Deze vragen stelt de Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de begroting-1961 van Algemene zaken. In hetzelfde verslag vragen enige Kamerleden op welke wijze in 1961 de Nationale bevrij- "1 worden gevierd. Meent de regering niet, aldus deze leden, dat 10fin jaarlijkse viering wettigt? Wil de regering in elk geval ugtgg de scholen gesloten zijn? dingsdag de viering 0 0.. de gemeentebesturen de aanwijzing geven, dat op 5 ONDERSCHEIDINGEN Enkele Tweede-Kamerleden maken in het voorlopig verslag over de begro ting-1961 van Algemene zaken bezwaar tegen de toename van het aantal jaarlijkse onderscheidingen. Zij hebben geen kritiek op het onderscheiden van personen, die zich op buitengewone wijze verdienstelijk hebben gemaakt. Zij kunnen echter het gedurende vele jaren vervullen van een bepaalde functie of het als hooggeplaatste buitenlandse persoonlijkheid bezoeken van ons land niet als een buitengewone verdienste beschouwen. Men bedenke, aldus deze Kamerleden, dat door dit te hooi en te gras strooien met onderscheidingen het begrip „onderscheiden" een aanmerkelijke devaluatie ondergaat. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST Welke taken heeft de rijksvoorlichtingsdienst precies naast de voorlichtings diensten van de verschillende departementen? Is het verantwoord voor de R.V.D. een zo groot bedrag uit te geven? Houdt deze Rienst zich ook bezig met het propageren van toerisme? Zo ja, is de regering dan niet van mening, dat Nederland zijn toeristische opnamecapaciteit, althans in de zomer, zo langzamerhand heeft overschreden? Deze vragen stellen enige Tweede-Kamer- ledfn in het voorlopig verslag over de begroting-1961 van Algemene zaken. CIVIELE VERDEDIGING tot de civiele verdedigingsvoorbereiding, niet voldoende. Zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting-1961 van Algemene zaken. Uit welke concrete feiten, aldus de Kamer o.m., is de noodzakelijkheid gebleken een adviserend apparaat ter beschikking van de minister-president te stellen? Wat is de taakstelling van de onlangs gecreëerde staf voor de civiele verdediging en mag worden aangenomen, dat de stafleden een volle dagtaak zullen hebben? De Kamer zou voorts gaarne worden ingelicht zowel over de behoeften der civiele verdediging in haar geheel als over dat, wat in het kader vai prioriteitenbepaling ter hand kan worden genomen. AFBETALING Staatssecretaris Veldkamp (Econ. Zaken) en de ministers Beerman (Justitie) en Zijlstra (Financiën) hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld de werkingsduur van de bestaande tijdelijke wet tot regeling van afbetalingsovereenkomsten nogmaals met een jaar te verlengen pn wel tot 1 januari 1962. In 1958 had reeds een verlenging tot 1 januari 1961 plaats, maar het is niet te verwachten, dat voor die datum de definitieve wet op het afbetalingsstelsel (die nog door de Tweede Kamer in openbare behandeling moet worden genomen) m het Staatsblad zal komen. Daarom is een nieuwe verlenging noodzakelijk. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met kinder honing siroop^ Oostduitse waterweg (tijdelijk?) dicht (Van onze correspondent) BONN, Vrijdagmorgen Blijkens een mededeling van de Oost duitse „Schiffahrtsdirektion" zou het Mid dellandkanaal de voornaamste verbin dingsweg te water tussen de Bondsre publiek en Oost-Duitsland vandaag voor de duur van zes uren worden ,,ge- sperrt" wegens reparaties aan de brug bij Haldensle. Gezien de koude oorlog, die sinds eni ge tijd tussen West- en Oost-Duitsland wordt gevoerd om de verbindingen met Berlijn en de toegang (voor Westduit sers) tot het oostelijke, communistische deel van de voormalige Duitse rijks hoofdstad, is men in Bonn omtrent het aangegeven motief voor de stremming van het Middellandkanaal uiteraard enigszins sceptisch. Men herinnert er aan, dat het afsluiten van Oostberlijn aanvankelijk ook werd beproefd, alvo rens een algemeen toegangsverbod werd uitgevaardigd en acht het niet helemaal Uitgesloten, dat hier sprake is van een „testcase" voor het verkeer te water. Anderzijds zijn uit Oost-Berlijn in Bonn berichten doorgedrongen, die er op wijzen, dat het meer realistisch in gestelde deel der communistische macht hebbers in de Oostzone zich ervan be wust is, dat een zij het geleidelijk door te voeren algehele blokkade van Berlijn mogelijkerwijze de afsluiting tengevolge zou kunnen hebben van de scheepvaartweg tussen de Oost- en de Noordzee voor alle schepen onder Oost duitse vlag of zodra het Westen aan de represaillemaatregelen zou gaan deel nemen zelfs onder de vlaggen der landen van het communistische blok. De tot voorzichtigheid manende politici in Oost-Berlijn hebben de partij- en staats leiding van Oost-Duitsland er voorts op gewezen, dat een blokkade van Berlijn ook zou kunnen leiden tot een aanklacht bij het Internationale hof in Den Haag, onder verwijzing naar de tot dusverre vrije toegang tot Berlijn op basis van een gewoonterecht. Een dergelijke aan klacht zou het Westen winnen en dahr- mee een belangrijk propaganda-succes boeken, vooral onder de neutralen en geheel afgezien van de vraag, of het Nieuw vliegveld op Nieuw-Guinea Vijf km hemelsbreed van Fak Fak in het westelijke gedeelte van Ned. Nieuw- Guinea zal een vliegveld worden aange legd. Voorlopig zal worden volstaan met een laiidingslengte van 500 m, voldoen de voor landingen van het vliegtuigtype Twin-Pioneer. waarbij rekening wordt gehouden met latere verlenging voor grotere typen vliegtuigen. Er wordt ge streefd naar de aanleg van een verhar de baan. Vermoedelijk zullen de kosten van aanleg van het vliegveld lager zijn dan die van de aanleg van de verbindings weg met Fak-Fak ter lengte van 12 a 15 km, waarvoor het tracé nog moet worden gevonden. Personeel van de verkeerstorens op de Parijse vliegvelden Le Bourget en Orly heeft gisteren gestaakt waardoor het1 luchtverkeer op deze luchthavens zes uur lang onderbroken is geweest. De toestellen zij naar andere vliegvelden uitgeweken. De staking duurde van één uur 's middags tot zeven uur 's avonds. De stakers eisen hogere salarissen. Reeds dinsdag besloten de personeelsleden van de verkeerstorens model te werken. De ze actie wordt thans voor onbepaalde tijd voortgezet. Als voorzitter van Labour NIEUW-GUINEA NasoetionMalakka staat achter ons Bij zijn terugkeer van een reis naar de Verenigde Naties, Amerika, Japan, Malakka en Thailand, heeft de Indone sische minister van defensie, Nasoetion, Djakarta verklaard dat Malakka in de kwestie-Nieuw-Guinea achter Indo nesië staat en dat de premier van dat land een „diepgaand begrip" heeft voor het Indonesische belang in deze zaak. In de V.S. heeft Nasoetion aangedron gen op een bespoediging van de leve ring van militaire uitrustingsstukken Indonesië. Ook de Amerikaanse autoriteiten hebben volgens de minister veel begrip getoond voor de problemen van zijn land. Vooraanstaande burger lijke en militaire figuren in de V.S. konden het Indonesische standpunt in zake Nieuw-Gpinea waarderen, zo zei hij. Voorts verklaarde Nasoetion dat In donesië voor Nieuw-Guinea slechts eer oplossing zal accepteren die een alge hele overdracht van het grondgebied in houdt. In militair opzicht zou Indone sië de strijd om Nieuw-Güinea zonder enige moeite kunnen winnen, Eis tegen Pommerenke: acht keer levenslang De openbare aanklager in het pro- ;s tegen de 23-jarige hulparbeider Hein- rich Pommerenke heeft gisteren in Frei burg achtmaal levenslange tuchthuis straf en 156 jaar tuchthuis aan afzonder lijke straffen geëist. Tevens eiste hij dat de beklaagde levenslang van de bur gerrechten vervallen zou worden ver klaard. Volgens de openbare aanklager is be- ezen dat Pommerenke vier moorden en verkrachtingen heeft begaan, dertien pogingen tot moord en verkrachting heeft gedaan en andere misdaden, waaronder roof, heeft gepleegd. De be klaagde heeft 65 zware misdaden toe gegeven. De openbare aanklager noemde Pom merenke de grootste misdadiger, die se dert meer dan honderd jaar in Duits land is berecht. De speciale vertegenwoordiger van secretaris-generaal Hammar- skjoeld in Kongo, Eadjesjwar Da- jal, heeft gezegd dat voortaan mi litairen van de Ver. Naties Kon golese soldaten zullen vergezellen om te trachten een einde te maken aan de toenemende gewelddaden van laatstgenoemden. Dajal zei niet te kunnen toestaan dat solda ten van het Kongolese leger in Leopoldstad huizen plunderen en vrouwen verkrachten, zoals is ge beurd. Dajal zei dit voor het hoofdkwartier van de Ver, Naties, waar de bevel hebber van het Kongolese leger, kolo nel Moboetoe, besprekingep voerde met V.N.-officieren. Na een gesprek van' vier uur met Hammarskjoelds militaire adviseur generaal Indardjjt Richye zei kolonel Moboetoe dat de Ver. Naties proberen, hem uit het zadel te stoten. Waarnemers te Leopoldstad hebben als hun mening uitgesproken dat het besluit van de Ver. Naties tot invoe ring van gemengde patrouilles, inder daad steun betekent voor de gouverneur van Leopoldstad, Kamitatoe, die altijd is beschouwd als een aanhanger van Loemoemba. Eerder op de dag had de ze gouverneur gezegd dat kolonel Moboe toe een einde moet maken aan de plun deringen en verkrachtingen door Kon golese soldaten. Hij dreigde met af scheiding van de provincie Leopoldstad Dit is echter in strijd met de politiek van Loemoemba, die altijd heeft geij verd voor een sterke centrale regering. Intussen heeft de Katangese regering de vertegenwoordigers van de V.N. een ultimatum overhandigd naar aanleiding in nieuwe incidenten, die zich in Lue- i en Kabalo hebben voorgedaan. Tsjombc heeft gedreigd Katanga ont slagen te achten van alle vorige ver bintenissen met de Ver. Naties omdat de V N. in gebreke gebleven zouden zijn een nieuwe overeenkomst om de orde in de woelige gebieden den te handhaven uit te In een later uitgegeven Katangees communiqué wordt gezegd, dat V.N.- troepen in Luena geweigerd hebben ben den Baloeba's uit het gebied te verdrij- en de toegangen tot de neutrale zo- te bewaken. In Kabalo waren zes mi- I Koning Boudew(jn en zijn verloofde Doiia Fabiola hebben gistermiddag een banket bijgewoond, dat de Belgische bank voor ge meentekredieten aanbood ter gelegenheid van bet honderdjarig bestaan. Meer dan 1600 genodigden, die een vrijwel ongekende ver tegenwoordiging vormden van bet gehele politieke en bestuurlijke apparaat, woonden dc unieke gebeur tenis bil. I Het banket in Brussel, waarop Koning Boudewtjn zijn verloofde aan een groot aantal landgenoten kon voorstellen, werd ook bij gewoond door de commis saris van de Koningin in Noordholland, mr. M. J. Prinsen. Hij leidt de Ne derlandse delegatie naar het feest van dc kredict- Dc chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. le Fèvre de Montigny, brengt een inspectiebezoek aan het Franse La Courjinc, waar eenheden van de eer ste Infanteriedivisie oefe nen onder leiding van genc- raal-majoor D. C. dc Vries. In Japan zijn twee ultra nationalisten gearresteerd In verband met de moord op de socialistische leider Asanoema. De arrestaties werden gistermiddag be kendgemaakt enige uren nadat leiders van de So cialistische partij hun ver moorde leider ten grave hadden gedragen. I Een brand, die woensdag zeven uur lang met onge kende kracht heeft ge woed, heeft de Philippjjnsc plaats Jolo voor driekwart in as gelegd. Tienduizend mensen zijn dakloos ge worden. tien mensen zijn In de vlammen omgeko men. De schade wordt ge raamd op twintig miljoen gulden. I Een Amerikaanse zce-offi- cler lieeft zich ln de ver kiezingsstrijd gemengd. Admiraal Arthur W. Rad ford, voormalig voorzitter van de chefs van slaven, verklaarde dat dc houding van de democraat Kenne dy in dc kwestie Qur.tnoy en Matsoc min of meer een uitnodiging Is aan de Chi nese communisten om de eilandjes aan te vallen, zon der dat zj) daarvan verve lende gevolgen zullen on dervinden. I Hoewel West-Europa vol gens deskundigen een dui delijke achterstand heeft op het gebied der zg. „me dische illustratie" dat zich dc laatste jaren als een zelfstandig hulpvak voor de geneeskunde ontwik kelt, was het een Neder landse film die dc eerste prüs verwierf op een inter nationaal congres In Düs- seldorf. De film is vervaar digd door de vrouwenarts II. J. Versteeg en behandelt een gecompliceerde maag operatic. I Zes en dertig negers, onder wie de bekende predikant Martin Luther King, zijn sinds woensdag ingesloten, omdat zij hebben gewei gerd cafetaria's te verlaten, waarin negers cu blanken aan afzonderlijke toouban- worden bediend. Dit Bij de première crfilmdc wandelen op bet dak een rijdende trein is de Engelsman Christopher Kelly gisteren veroordeeld tot een boete van vjjf pond. Dc 22-jarige Kelly bad zich boos op het dak „te ruggetrokken", toen merkte dat zijn gereser veerde plaats in de trein bezet was. Voor dc rech ter beeft hij gezegd, vooi zijn treinreis wat erg veel te hebben gedronken. 1 In Busland worden tien duizend jonge mensen op geleid om te zijner tijd in Afrika aan de Russische hulpverlening mee te wer ken, aldus Edward Klrcb- ner, afgevaardigde van dc Pax Romana bjj de Ver enigde Naties. Pax Romana is een internationale orga nisatie van rJv. studenten afgestudeerden. gebeurde In Atlanta, negers zjjn vast van plan hun optreden te herhalen, zodra zij ln vrijheid zijn gesteld. Net zo lang tot iets aan deze toestand wordt gedaan, verklaarde Martin Luther King. Wegens het heen cn weer het de raketdeskundige Wernher von Braun New York, heeft een i tal leden van Amerikaan se vredesorganisaties luid ruchtig gedemonstreerd met leuzen als: „Bezoek de nazi-beid niet". litairen van de V.N. betrapt op het plunderen van twee woningen van Euro peanen. V.N.-troepen zouden Baloeba- opstandelingen geholpen hebben bij het in beslag nemen van voertuigen. Baloe- ba-opstandelingen moordden en plun derden en de V.N.-troepen beletten het laden van voertuigen van vluchtende Europeanen en waren niet in staat om de rondtrekkende benden tegen te hou den. Zelfs de bescherming van missio narissen konden de V.N. niet verzeke- Verzoek betrekkingen met Dom. republiek te verbreken Een vakvereniging op de Nederland se Antillen heeft, volgens een bericht uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas, een telegram gezonden aan koningin Ju liana met het verzoek <de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Dominicaanse republiek te verbreken. De correspondent van het A.N.P. in Willemstad meldt hierover nader, dat de actie is uitgegaan van het Curagao- se Verbond van vakverenigingen, dat is aangesloten bij de International fe deration of christian trade unions. Het Antilliaanse Verbond van vakverenigin gen. aangesloten bij de International confederation of free trade unions, een andere en meer leden tellende Antilli aanse vakorganisatie, houdt zich geheel afzijdig. Wat de interne positie van bei de organisaties betreft, kan worden ge meld dat het C.V.V. neigt naar nationa lisme in de Antilliaanse politiek, het A.V.V. voelt zich meer aangetrokken tot de democratische groepering waartoe de regeringspartij behoort. De 44-jarige Harold Wilson, een voormalige minister van Handel, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Britse Labourpartij. Hij is lid van het scha duwkabinet van de tegenwoordige partijvoorzitter Hugh Gaitskell en van het dagelijks bestuur van de partij. Hij heeft steeds de officiële Labourpolitiek van trouw aan dezijde "geen 'bereidheid bestaat"'het 'partij- Navo gesteund. Deze politiek heef11 °p £eze te benaderen. Zij 6 c nnn l blijven op hun standpunt staan, de steun van ongeveer 200 van de wiison zegt dat ny zien, evenals alle Wilson zegt dat naar z(jn mening de partyecnhcld alleen kan worden hersteld door de defensiepolitiek van het partij bestuur (dc politiek van Gaitskell) tc herschreven op een basis, die met waar digheid door de Labour-paricmentsleden kan worden aanvaard, maar die tevens het feit weerspiegelt, dal door de per sconferentie te Scarborough belangrijke uitspraken zijn gedaan (die over het af schaffen van de H-bom) en voorts door dc verklaring dat alle belangrijke uit spraken over puimen cn pariRbeletd zullen worden gedaan met instemming van het dagelijks partijbestuur en/of de partyfrictie ln het parlcmeut. Op de bijeenkomst van het schaduw kabinet van woensdagavond, zo zegt Wilson, moest ik wel tot het inzicht ko men dat er aan de kant van Gaitskell zijn vrienden van de uiterst rechtse 256 Labour-parlementsleden. De linkse oppositie onder de parle mentsleden, die voor eenzijdige afschaf fing van kernwapens is, wuae ae 4»-ja- rige Anthony Greenwood kandidaat vooi het partijvoorzitterschap stellen, maai deze heeft nu besloten van de kandida tuur af te zien. De nieuwe voorzitter wordt op 2 november bij geheime stem ming door de Labour-parlementsleden gekozen. Wilson heeft een verklaring uitgegeven, waarin tuj zqgc, aat riem ujaens en na d'e jaarlijkse partijconferentie in Scar borough door vele partijgenoten van links en rechts, maar vooral van cen trum, dringend is verzocht zich kan didaat te stellen. Hij had die verzoeken aanvankelijk afgewezen en de^ hoop Tocht van Karei XII opnieuw gemaakt De beroemde tocht van de Zweedse koning Karei de Twaalfde in 1714 van Turkije naar Stralsund zal nog eens worden overgedaan. De radioverslagge ver Mats Linday en ritmeester Rudolf Oeberg willen dezelfde afstand te paard gaan afleggen. Zij zullen Zweed se uniformen dragen uit de tijd van Karei de Twaalfde. Hun tocht zal ook over Russisch gebied voeren en dat kan enige moeilijkheden veroorzaken. De Zweedse radio-luisteraars zullen van dag tot dag over hun wedervaren wor den ingelicht. Karei de Twaalfde en zijn adjudant reden destijds te paard van Pistest in Turkije naar Muelbach, vandaar per koets naar Wenen. De afstand Wenen- Stralsund legden zij in zeven acht dagen af. Engeland sticht een exportraad Engeland gaat een exportraad voor Europa oprichten om een campagne te kunnen voeren voor Engelse export de Europeae markt. Het wordt soortgelijke organisatie als de ex portraad voor het dollargebied. Volgens de te Londen gedane mededeling zal de raad onder leiding staan van Sir William McFadzean, voorzitter van het verbond van Britse industrieeën, die op verzoek van de president van de Board of Trade, de raad zal vormen. De raad zal onafhankelijk van de regering zijn, ar onder haar leden, ongeveer vijf twintig in aantal, zullen vertegen woordigers zijn van de regeringsdepar tementen en van handel, industrie, vak vereniging en de financiële wereld. ir-pariementsieaen, rechtheid van Gaitskell, maar dat hU zich in de gegeven omstandigheden, zij het met tegenzin, kandidaat voor het voorzitterschap moet stellen. lOFK iËT^HflFK Palestina, het land van de bijbel, door dr. A. van Deursen. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Van dit boek, opgenomen in de serie van Boeken bij de Bijbel, verscheen hiermede reeds de derde druk. Ongetwijfeld een verblij dend iets. Alzo wies het Woord, door dr. J. II. Bavinck. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. De tweede druk van de ze „studie over de voortgang van het evangelie in de dagen van Paulus", ge schreven in de stijl waarvan prof. Ba vinck het geheim heeft en opgenomen in de serie Boeken bij de Bijbel. Zij schreven op klei, door Edward Chiera. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Dr. Joh. de Groot vertaalde en bewerkte dit boek over „wat de Baby lonische spijkerschrifttabletten ons ver tellen". Een derde druk. Men vindt het boek in de serie Boeken bij de Bijbel. De Psalmen, door prof. dr. Joh. de Groot. Uitgave Bosch Keuning N.V., Baarn. Prof. dr. A. R. Hulst bezorgde de tweede druk van dit mooie boek dat ons wezenlijk helpt bij het verstaan van de Psalmen. Opgenomen in de serie van Boeken bij de Bijbel. Stenen spoelen, door J. Bernlef. Uit gave Querido, Amsterdam. De korte verhalen waarvoor de schrijver de Rei- na Prinsen Geerligsprijs 1959 kreeg toe gewezen. Een prachtige titel, immers betrekking hebbend op weerbarstige mensen, die elk voor zich de eenzaam heid moeten verwerken van het Zweed- Wereld en persoon, door Romano Guardini, Uitgave Paul Brand, Hilver sum. De diepgaande beschouwingen van Guardini te lezen betekent altijd weer een genot. Dit geldt ook deze studies over het wezen van de mens. Guardi ni, r.k. schrijver, staat een christelijk personalisme voor. De vertaling van dit boek is van Hans Wagemans. Tusen de bedrijven door, door Jos Vrijburg s.j. Uitgave Paul Brand, Hil versum. Dit mooie boekje geeft een indruk van het werk, zoals dit wordt verricht door het .bedrijfsapostolaat" van het R. K. Sociaal Centrum in Am sterdam, dat zijn tienjarig bestaan vie- mocht, De naam Orlent-Expres, die tot een vmbool van internationale reisroman- lek is geworden, gaat uit de spoorboek- ;s verdwijnen. Deze treinverbinding zal an mei aanstaande af tot het traject Calais Parijs Wenen beperkt worden en daarom een andere naam krijgen. Op het traject Parijs Boekarest was de passagiersbezetting le gering. Advertentie Zweedse scholieren maakten raketten Een groep middelbare scholieren in Uppsala (Zweden) heeft dezer dagen zeven zelfgemaakte raketten afgevuurd waarvan er een tot 1.120 meter hoog kwam Het meesterstuk van de club, en raket van twee meter lang, stelde ech'er in zoverre teleur dat het niet hoger dan een kilometer kwüm. Maar de bioloog van de club was toch te vreden daar hij de „ruimte-capsule" met acht bananen-vliegen had kunnen bergen. Russische schepen wachten vergeefs op ruimteraket Vier Russische schepen voor het waarnemen en volgen van raketten zijn op weg gegaan naar Russische havens nadat zij een maand lang op de Stille Oceaan hadden gewacht, naar aangeno men wordt, op een opzienbare Russi sche ruimteraket- vier vaartuigen hadden daags minister-president Chroesjtsjefs aankomst in New York posities ingeno men ten Westen van de Hawaii-eilan- den. Twee dagen nadat de Sowjet-pre- mier op 13 oktober naar Rusland te- I rugging, voeren de schepen weg. wel 100 maal 's jaars over kouvat- de weerstand der slijmvliezen ten lieeft. Een schatting van het minderen zodat de bacteriën of aantal malen dat wij deze term in vira gelegenheid krijgen om binnen de mond nemen, is natuurlijk te dringen cn infectie In de keel, uiterst riskant, doeh in een land neus of luchtwegen veroorzaken, waar gedurende een groot deel van Hier komen we op bekend terrein, het jaar de halve bevolking snif- want dergelijke infecties vatten wc fend, snuitend en hoestend rond- in de regel samen onder de naam loopt, lijkt dat getal toch werkelijk verkoudheid, die dus een gevolg niet overdreven, zodat we met ons van het kouvatten is, maar die ons allen een miljard maal per jaar nog steeds niets vertelt omtrent de spreken over Iets waarvan niemand toedracht van het kouvatten zelf, ^et nu eigenlijk betekent. Een verkoudheid is besmettelijk Want wat is kouvatten? We vra gen dus niet wat de gevolgen van kouvatten zijn, want de hoest en de kuch en de koorts en noemt u verder maar op. zijn voor weinigen selinge i een geheim gebleven. Nee, we zouden werkelijk zo graag willen welen wat kouvat ten op zichzelf is en wat er dan ge beurt. Sterke af koeling van het lichaam alléén is het niet, want bij helder vriezend TOCH IS HET ZO! kouvatten toch zeker niet. Afgaande op de ervaringen moe ten we dus aannemen dat piot- temperatuurswisselingen, vochtigheid van de lucht, het om- —1 slaan van het weer, tocht e.d. tot kouvatten kun nen leiden waarbij vatbaar heid en gewen ning van kleding van betekenis zijn maar wat on- vat men der kouvatten moet worden zelden kou. Het is ook niet uitslui- staan, blijft ondanks hel veelvul- tend afkoeling die met vochtigheid dig gescherm met deze term, een gepaard gaat, want bij het nemen onopgelost raadsel, van zwembaden zijn zowel dc Laten we ons thans weer eens plotselinge afkoeling als de vochtig- wenden tot een ander raadsel, n.I. heid in voldoende mate aanwezig het raadsel der instincten van en van kouvatten bij zwemmers sommige insecten, waarmee in de wordt toch zelden iets vernomen, laatste jaren interessante proeven Men stelt zich daarom voor dat zijn genomen. Nu heeft Uw handelaar oog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5