Rotterdams Philharmonisch orkest voor K. en O. Flipse dirigeerde Mahlersvierde Boeiende fototentoonstelling in Leiderdorp Raad van Noordwijk vergadert aanstaande dinsdagavond nieuwe leidsche courant 11 VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 HET EERSTE CONCERT in de „meesterserie" van K. en O. was als van ouds zeer goed bezocht, Flipse dirigeerde het in samenstelling enigs zins gewijzigde Rotterdamse Philharmonische Orkest met zwier en vak manschap, het orkest maakte een uitstekende indruk in alle onderdelen, het was dus bepaald geen slecht begin. Een beetje jammer was het wel, dat zo veel goede hoedanigheden al dadelijk besteed werden aan de uilvoering van een onbetekenend werk ais de „Musica Iniziale" van Léon Orthel. Het is natuurlijk sympathiek met Nederlandse orkestwerk te beginnen, doch dit stuk, gedateerd 1960, kon toch werkelijk niet voor representatief door gaan. Niet, dat het slecht klinkt, de or kestratie is kleurrijk, de opbouw van hel stuk is evenmin slecht te noemen, alles zit duidelijk en vakkundig in elkaar; maar Orthel, die toch zeker belangrijk orkestwerk op zijn naam heeft staan, had hier kennelijk niets te zeggen. De gewild primitieve motieven, die menigmaal naar niet steeds verheven vaderlandse liederen schijnen te men, de wat onnozele bitonaliteit vele passages, de parallelle harmoniek, het doet alles wat verouderd „Wien Neerlands bloed" is o schien wel geen bijzonder inspirerend Mozarts motet „Exultate Jubilate" behoort tot de'vooral prachtlievende kerkmuziekstijl van de 18de eeuw Mozart in zijn jeugd ver- JAPONNEN MODEHUIS „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 J Leiden Telefoon 32765 Zwemexamens Leidse Golfbrekers Onder grote belangstelling had donder dagavond in De Overdekte te Leiden het diplomazwemmen plaats van de Leidse Golfbrekers. De geslaagden zün: Meisjes A: Marianne Gussenhoven; Marianne van Giezen; Cornelia Corne- lisse; Geertje van Iersel; Charlotte Jas pers; Theodora v. d. Heyden; Mia Krom; Leny van Kaam; Francisca de Best; Annemieke v. d. Berg; René van Aken; Elleke van Kralingen; Anneke van Eg- mond; Lidy van Schie; Appolonia Vis ser; Simone Walenkamp; Emmy Warnau; Annemieke Hoogeveen; Liesbeth van Steen; Marianne Biegstraten; Wijanda Rodenburg; Theresia van Duin; Bea van Duyn; Astrid van Duyn; Ria Faas; Els v. d. Borght; Carla Marks; Christina Hel ders; Lambertha Vlaming; Maria Singe- ling; Maria Gussenhoven; Johanna Gus senhoven; Joke Brazker; Joke ter Hoe ven; Mirjan Ziegelaar. Meisjes B: Johanna de Haas; Emmy Kettenis; Francisca de Does; Maria de Groot; Josephina Heetwinkel; Astrid Hollebeek; Maria Messink; Marianna Vis ser; Norma van Zijp; Hetty Winnubst; Lucia Noordman. Jongens A: Petrus v. d. Steen; Jacobus v. d. Steen; Cornelis de Heiden; Hubertus de Graaf; Dionne Deckers; Antonius van Dijk; Leonardus Peterse Wim v. d. Post; Benny Broekmeulen; Martin Broekmeu- len; Cornelis Dijkers; Hendrik de Boer; Petrus van Noort; Abraham v .d. Kamp; Johannes Kettenis Petrus v. d. Werf; Johannes van Schooten; Rob Gerrits; Cornelis Bot; Johannes van Remundt; Adrianus Stolwijk; Charles v. d. Voort; Martinus de Vreede; Justus Faas; Leo Rijnbeek; Gerard Oerlemans; Ton van Egmond; Jos van Zijp. Jongens B: Chritty Deckers; Hendricus Heemskerk; Gerard Tegelaar; Johnny Strijk; Kees v. d. Linden; Paul Bouter; Piet Vlasveld; Rob Otto; Frans van Zand wijk; Jan Edelaar. Levensloop prof. dr. C. A. van Peursen Vanmiddag heeft prof. dr. C. A. van Peursen zijn intrede gedaan als hoog leraar in de wijsbegeerte aan de Leidse universiteit met een toespraak over: De werkelijkheidszin der wijsbegeerte. Van deze inauguratie hopen wij morgen ver slag uit te brengen. Cornelis Anthonie van Peursen werd 8 juli 1920 te Rotterdam geboren. Hij be zocht het christelijk gymnasium te 's-Gra- venhage en studeerde Nederlands recht aan de rijksuniversiteit te Leiden en aan de vrije universiteit te Amsterdam, als mede wijsbegeerte aan de rijksuniversi teit te Leiden. Zijn wijsgerige studie geschiedde onder leiding van de hoogleraren A. J. de Sop- per en F. L. R. Sassen. Tevens bracht hij korte studieperioden door aan de uni versiteit van Cambridge en aan de r.k. universiteit van Leuven. In 1948 promo veerde hij te Leiden op een proefschrift, Betiteld Riskante philosophie. Een karak teristiek van het hedendaagse existentiële denken. In 1948 werd dr. Van Peursen aange steld als sous-chef van de afdeling bui tenlandse betrekkingen van het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen. Sinds 1950 doceerde hij enkele laren tevens wijsbegeerte aan het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Bui tenland te Breukelen. Eind 1950 werd dr. Van Peursen benoemd tot lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het on derwijs in de inleiding tot de wijsbe geerte. In 1953 volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Groningen. Van zijn hand verschenen, na boven genoemde dissertatie: Korte inleiding in de existentiephilosofie (Amsterdam 1948); Michel de Montaigne (Amsterdam 1953); Phaenomenologie en natuurweten schap (met prof. dr. H. C. van Hulst. (Utrecht, 1953); Cultuur en Christelijk Beloof (Kampen 1955); Lichaam, ziel, Beest (Utrecht 1956); Wegwijs in de wijs begeerte (Amsterdam 1956); Filosofische Oriëntatie (Kampen 1958). Bij K.B. van 12 juli 1960 werd dr. Van Beursen benoemd tot hoogleraar in de wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te scheidene composities wijdde. Deze zeer instrumentaal gedachte colora tuur-aria's. de we tegenwoordig eerder met de opera in verband zouden brengen, vereisen een lichte, zeer beweeglijke sopraan die zich in alle details aanpast aan het orkest. De Hongaarse sopraan Edith Gabry voldeed aan deze eis eigenlijk niet; zij bezit stellig een fraaie stem ook al springt ze er wat slordig mee om en al is haar intonatie niet steeds vlekkeloos; zij is evenwél veel eer der een dramatische sopraan, colo ratuur ligt haar niet, ze heeft er moeite mee en ze is metrisch boven dien te onzeker. Hoewel Flipse en zijn orkest dit stuk fraai speelden, werd door dit vocale tekortschieten deze uitvoering toch niet tot wat het met een beter geschikte stem had kunnen zijn. Zwaartepunt Het zwaartepunt van de avond lag der twijfel in de uitvoering van Mahlers vierde symfonie na de pauze. We leven nog steeds in het Mahler jaar 1960 er deze meest geliefde onder Mahlers sym fonieën mocht dus te Leiden niet ont breken. Voor deze onderneming hel herscheppen van een Mahler-symfonie vereist zeer veel kwaliteiten kunnen we Flipse stellig dankbaar zijn, temeer daar hij dit met zoveel liefde en toewij ding heeft gedaan. Ook al zouden w« hier en daar, vooral in de delen I en II nog iets meer élan, meer ritmische soe- Luitenant-kolonel Holland zondag in Leiden Zondag zal de avondsamenkomst van heit Leger des Heils in Leiden worden geleid door de .chef-secretaris van het Leger in ons land, luit.-kol. F. Holland. De heer Holland is in Schotland ge boren en is reeds vele jaren in actieve dienst van het Leger des Heils, om. in IJsland. Bij de aanstelling van lit.-comm. W. F. Palstra werd kol. Holland diens directe eerste medewerker im ons land. De echtgenote van de chef-secr., mevr. Holland-Black, is presidente van de ge zamenlijke vrouwenafdelintgen (Gezins bonden) in Nederland. Het is het eerste bezoek van deze nieuwbenoemde functionaris en zijn echtgenote aan onze stad. De heer Hol land, die Engels spreekt, zal worden vertaald door kapitein J. Th. Ligtelijn. LEIDEN KATWIJK Breestraat j Voorstraat Nat. Singelloop in Leiden Zaterdagmiddag om half vier houdt de KAV de Bataven de traditionele natio nale Singelloop. Van de zijde der atleten is er ook nu een ruime belangstelling; er zijn n.I. ruim 35 deelnemers. De start is aan het begin van de Mors singel. Vele bekende lange-afstand-lo- pers worden daar verwacht. Er wordt ge start in vier klassen, nl. A-, B-, C- en D— klasse, waarin de atleten zijn ingedeeld gelang hun prestaties. De A-klasse, -in de sterkste atleten zijn geplaatst, is goed bezet. Hierin komen o.a. uit Piet laas van Holland Leiden, Gijs Rewijk de organiserende vereniging A. Stey- van het Rotterdamse Shell. Steylen loopt steeds de 800 meter, op welk num mer hij ook verscheidene malen in de Nederlandse ploeg is uitgekomen. Nu zal hij het eens proberen op de lange afstand. Voorts nog de bekende Th. Stolk (Gouda) i de marathon-loper J. Smits van AAV uit Alphen aan den Rijn. In deze klasse de Leidse Courant-wisselbeker beschik baar, welke verleden jaar gewonnen is door Kortekaas van Holland Haarlem. Deze heeft nu niet ingeschreven. de B-klasse zien wij als kanshebbers C. Peterse van Gouda en J. Koster (AV '47). Hier is de inzet de Nefaboline-wis- selbeker, welke vorig jaar werd gewon nen door R. Klinker (Hellas) Deze atleet heeft geen inschrijving ingezonden. In de C-klasse starten 15 atleten. Hier onder zijn 3 Bataven, n.I. L. v. d. Poel, H. Kraan en J. Rewijk. Een kans op de eerste plaats in deze klasse hebben ook Visser (Holland, Haarlem). P. v. d. Ilijden (Wik) en L. Groot van Olympus. De Jan van Gastel-beker is in deze klasse de wisselprijs. In 1959 werd deze gewon- ;n door P. v. Veen (DOS), die inmiddels aar de B-klasse is gepromoveerd. Ten slotte de D-klasse, waarin we H. Endeveld (AV '47) een goede kans geven. De Rector Vester-wisselbeker werd in deze klasse vorig jaar bemachtigd door J. Vink (Edam), die naar de C-klasse is opgeklommen en het kleinood dus niet zal kunnen verdedigen. Ten slotte is er nog een verenigingsprijs, de Leidse Courant-wisselbeker, voor die vereniging, die het eerst met drie lo pers binnen is. Vorig jaar kwam deze be er in het bezit van Gouda, die ook nu iet een sterke ploeg opkomt en favoriet i, terwijl ook de Bataven en AAV 36C aar het bezit van deze beker dingen. De finish is hoek Witte SingelNoord- eindsplein. Puzzelprominenten 1. H. Oudshoorn, Fl. Schouten- straat 18, Sassenheim; 2. G. de Bock, Stationsweg 43, Leiden; 3. C. Lok, Kerkweg 35, Ter Aar. pelheid geprefereerd hebben, ook al bleef de uitvoering misschien wat voor zichtig, ze bewees toch dat het R.Ph.O. onder Flipse tot indrukwekkende din gen in staat is. Dat Edith Gabry in het laatste deel, met het lied over de zeer naïef afgebeelde' hemelse vreugden ons niet geheel voldeed, verbaasde ons niet na Mozart. Zij zong niet slecht, vaak zelfs mooi, doch de tekst bleef haar vreemd, kreeg geen reliëf; en nu is die tekst ook wel wat vreemd en de afgeschilderde hemel is wel zeer uitsluitend afgestemd op bezig heden, die we eerder in een restau rant zouden verrichten, maar ze is noodzakelijk om de sfeer van deze idyllische symfonie te verklaren. Misschien ook is dit werk, dat for meel tot de meest evenwichtige Mahler behoort, ons thans toch wel wat onwennig geworden. Mahler is voor eerder de toondichter van de navrante smart, van de gespletenheid en van weemoed om de vergankelijkheid, daarom verkiezen we waarschijnlijk de minder evenwichtige doch fellere sym fonieën, zelfs de eerste, boven deze vierde. Dit doet geen afbreuk aan onze bewondering voor deze herschepping. Het hartelijke applaus was volkomen verdiend. De soliste ontving fraaie bloemen. Dr. J. van der Veen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN; Adriana Maria, d v P Starre en E J van der Maat; Maria, d v F J Doornik en F Slingerland; Gustaaf, z v N van den Dop en E van der Vliet; Robert Paul. z v C Beek huis en C W Binnendijk; Arie Dirk, z v A Ouwehand en J C Riet; Jorijn- tje, d v H de Hoop en J G Monster; Louwke Josine, d v P Lips en J M Willinge; Aletta Rudolphine, d v P Lips en J M Willinge; Elan Michiel, z v J Jongeneel en G E Bal; Jan Al- bert, z v B van der Poel en B van 't Pad; Maria Hélène Constance d v J A Klauke en E J Nou- wens; Maarten, z v B J A Spreij en H Jaarsma; Johanna Geer- truida Maria, d v J A Straathof en G E Captein. GEHUWD; P G Schouten en M C Stouthart, R Hoek en J Groeneveld; M L Kerkvliet en M Rodenburg; F Marijt en G J Gros; P A Boon en B van der Kuij; H A Kranenburg en C W Boelee. OVERLEDEN: O Tissing, 50 j, man; A Hus, 58 j, man. Sfeer in 't gezin f De Nieuwe Leidsche" er in 1 HERVORMDEN VAN LEIDEN Is In het binnengekomen bedrag ook reeds Uw bijdrage begrepen? Helpt mede de 200.000 te bereiken 18 oktober 1960 Afd. Leiden Zuid-West bijeen Nederlandse Christen-vrouwen en ons hondsgezin In het Hervormd wijkgebouw 't Bos huis aan de Hoflaan hield de afdeling Zuid-West van de Ned. Christenvrou bond gisteravond een btfeenkomst, wi het ..gezin van de bond" de aandacht vroeg. De presidente van de afdeling, me vrouw J. A. G. van Daatselaar-Somsen, opende de bijeenkomst met een korte overdenking. Nadat de secretaresse de notulen had voorgelezen, werd het woord gegeven aan mevr. E. Broeren-Hogervorst, die eij lezing hield over het onderwerp „Ons bondsgezin". „Het leven in de bond", aldus mevrouw Broeren-Hogervorst, „wordt op dezelfde wijze geledd als in een gezin. Voordat zij echter iets vertelde over de huidige gang van zaken, werden eerst wat oude herinneringen opgehaald over het ont staan van de bond en de eerste jaren daarna. De Nederlandse Christenvrouwenbond werd opgericht op 1 oktober 1919. Een tijd waarin de maatschappelijke positie van de vrouw zo geheel verschillend was van nu. Die moeilijke jaren wist hij echter waardig te doorstaan. Zelfs de tweede wereldoorlog heeft ertoe bijgedragen, dat de onderlinge band werd verstevigd en het ledental kon, zij het onder moeilijke omstandigheden, worden uitgebreid. Zo groeide en bloeide hij op tot een krach tige, zelfbewuste bond van Christenvrou wen, die nu een ledental heeft van plm. 85.000 Dankbaar is men gestemd jegens Hem die dit werk zegende, maar ook jegens hen, die de pioniersters waren in die moeilijke twintiger jaren en in de Rekrutendag in Leiden Wie gaafheid van karakter en oprechtheid van geloof laat zien, ontmoet respect B" ZIJN medische voorlichting op de rekrutendag van de classis Leiden de Hervormde Kerk, die gisteren in het wjjkgebouw Levendaal werd gehou den, heeft dokter W. Bakker de aan staande soldaten nog gewezen op het evidente gevaar van de geslachtsziekten. Er zün mensen die menen, dat de ge volgen daarvan tegenwoordig gemakke lijk zijn te overwinnen, maar zij den ken er meestal te lichtvaardig over. Hij hoopte, dat de jongens in dienst een kerel zuilen zijn, dat is: een lid van het mannelijke geslacht naar geest en aar lichaam beide. Luitenant-kolonel J. H. A. van Dijk, hoofd van de sociale dienst van het departement van defensie, lichtte de jongens in over allerlei sociale zaken de militair te maken kan krij gen. Geen geval zo raar of kom bij ons de plicht van de commandant, de sociale kant van het mili taire leven alle mogelijke aandacht te geven", verzekerde de luitenant-kolonel. Hem staat dan ook een goed-geoutil leende sociale dienst ter zijde. Vóór 1940 kwam de jongeman die in dienst moest .maatschappelijk meestal op straat te staan. Het arbeidsrecht heeft daarin verandering gebracht. Meerder jarigen kunnen niet worden ontslagen ook niet de minderjarigen die al een r bij hun baas hebben gewerkt. Spr. adviseerde de jongens, als zij in dienst moeten, afscheid te nemen van baas en iief en er in de diensttijd blijk van te geven dat zij hun werk kring niet zijn vergeten. Dat is eer» wellevendheid, maar het eigen belang maakt dat ook wenselijk. Zijn er moeilijkheden thuis, dan streeft de sociale dienst samen met de mili- de meest verantwoorde oplos sing. Niet alleen een gezin, ook een be drijf kan in omstandigheden komen te i de i Studie Luit.-kolonel Van Dijk wees ook de weg naar de studiemogelijkheden. Hij wekte de jongens op hun vrije tijd in dienst niet alleen plezierig maar ook nuttig te besteden. „In deze periode van je leven kun je het best studeren." Er z(jn jongens die nog geen beroep hebben, maar er is in Wassenaar een beroepskeuze-adviescentrum. Bestaat er twijfel omtrent studie of beroep, dan helpt dit centrum de serieuze kandidaat kosteloos op weg. De test kan plaats hebben na de eerste opleidingsmaanden Op het ogenblik zijn er ongeveer vier duizend cursussen in alle mogelijke rich tingen. Voor het doen van examen wordt altijd gelegenheid gegeven. Ook worden al in enkele kazernes praktische vakcursussen gegeven. Daar- e zijn proeven genomen en blijkt er de praktijk behoefte aan uitbreiding andere garnizoensplaatsen te be staan, dan zal de minister, die de be en van de verplichte militaire dienst voldoende onderkent, dit zeker overwe.- gen. Belangwekkende mededelingen deed de luit.-kolonel over de kost winners-vergoeding. Wie meent daar op aanspraak te mogen maken, gt vier weken vóór hij in dienst moet naar het gemeentehuis in zijn woon plaats. De vergoeding wordt niet terugwerkende kracht verleend, dat zij tijdig bij de gemeente i worden aangevraagd. Wie hiervan geen gebruik maakt, kan zichzelf een niet-onbelangrijk financieel nadeel bezorgen. De heer Van Dijk deel de mee, dat alleen al in de provincie Groningen honderd gerechtvaardigde aanvragen in één jaar achterwege ble- Geweldige ingreep De laatste spreker op deze geslaagde voorlichtingsdag was ds. J. Wiersma, legerpredikant te Ede. „Na dertien jaar ben ik er volledig van overtuigd, dat de militaire dienst een geweldige in greep in je leven is", zei hij. De jongens kunnen vooral in het begin menen, dat zij geestelijk een camouflage-overall no dig hebben. Niet teveel laten merken wie je bent! „Maar ik dring er bij je op aan: Leg die lafheid af; als je God ergens heel erg nodig hebt, is het in dienst. Weet je wie een schoen naar zijn hoofd krijgt? De huichelaar! Maar wie de gaafheid van zijn karakter en de oprechtheid van zijn geloof aan zijn vrienden laat zien, ontmoet respect en vriendschap. Ook in de dienst kim je zingen: De Heer is mijn Herder, 'k heb al wat men lust. Je komt op een behoorlijke manier in de knel te zitten. Je bent namelijk bezig een „ik" te vormen en nu pakt do dienst je zomaar in je kraag. Dat is zonder twijfel een beschadiging van je levenspatroon. Je wordt in dienst in een schutsluis geperst. Je hoort dingen die je nooit hebt gehoord, je moet dingen doen waar je thuis nooit aan hebt ge dacht." Ds. Wiersma merkte op, dat de jongen die christen wil zijn tegenover het vloe ken een positieve houding moet aanne men. Niet de negatieve houding van de kritiek-zonder-meer. „Smaadheid zullen we wel eens moeten lijden. Dat vereist moed, maar het kan." Er gaat niet één jongen de dienst uit zoals hij erin gekomen is. „Wees geen meeloper maar een kind van God. Zorg ervoor dat je bij het verlaten van de dienst weet dat je een kerel bent geweest en dat de dominee zijn duim omhoog kan steken ten teken dat je sterk-in-God was." Na de broodmaaltijd was er een fo rum, waarop vanzelfsprekend tal van grote en kleine vragen werden afge vuurd. De forumleden deden hun best de onzekerheid bij de jongens weg te in. Overigens zal die onzekerheid pas volledig worden opgeheven als zij hun eerste opleiding ongeveer weten het militaire leven met al zijn plichten en rechten feitelijk is. Een dag als gisteren kan niet anders dan een voorlopige oriëntatie zijn. donkere oorlogstijd. Vervolgens vertelde mevr. Broeren-Hogervorst iets over het rellen en zeilen van de bond in zijn he dendaagse vorm. Zij maakte duidelijk, dat de bond beschouwd wordt als een ge- zón, waarvan het hoofdbestuur de keuken is, waar alles wordt klaargemaakt. Als laatste programmapunt voor pauze bracht mevr. Schoemaker-Van Hel den op verdienstelijke wijze enige liede ren ten gehore. Vooal het „Bist Du bei mir" van J. S. Bach maakte diepe in druk. In de pauze werd op genoeglijke wijze een kopje koffie gedronken. Na de pauze zong mevr. Schoemaker- Van Helden nog enige liederen, waarna men overging tot de rondvraag. Als voor naamste punt gold het oprichten van een zangkoortje, wat nu defintief zijn beslag kreeg. Aan mevr. Broeren-Hogervorst en mevr. Schoemaiker-v. Helden werd een boeket bloemen aangeboden. Tweede lustrum van Daguerre TER GELEGENHEID van het tienjarig bestaan van de Leiderdorpse foto club Daguerre wordt een tentoonstelling gehouden in het gebouw aan de Dokter Van Rhijnstraat. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer D. Goldberg, met name burgemeester K. van Diepeningen welkom, die zich bereid had verklaard de tentoonstelling te openen. Werd op 15 september 1950 de vereni ging opgericht met slechts enkele leden, :elt zij er veertig, onder wie nog één die ook de oprichting mee maakte, namelijk de heer Van der Sterre. Door propaganda en de groei van de ge meente is het ledental sterk toegenomen, al bleef de heer Goldberg het jammer vinden, dat niet méér jongelui zich voor de activiteiten van de club interesseren Het doel van Daguerre is: de amateur fotograaf te leren hoe er me»t kennis van zaken heel goede resultaten op fotogra fisch gebied zijn te bereiken. Dat is trouwens ook de opzet van deze expositie: te laten zien welke resultaten ook met eenvoudige middelen geboekt kunnen worden. Belangrijk is ook de besteding van de vrije tijd. Fotografie behoort tot de zinrijke mogelijkheden ot vulling daarvan. De heer Versteeg, vertegenwoordiger van de Ned. Bond van Fotografenvereni gingen, bracht de gelukwensen van he bestuur van deze bond over en bood d< voorzitter de bronzen bondsmedaille aan Weinig jeugd Burgemeester Van Diepeningen plimenteerde Daguerre met het feit, dat zij op deze wijze naar buiten treedt. Hij noemde de fotografie een vrije-tijdsbeste- ding met een hoog doel. „Ik geloof, te mogen constateren, dat er goede vorde. ringen zijn gemaakt", aldus de burge meester. Het is inderdaad jammer er zo weinig jeugd onder re leden vinden. Wij moeten haar hierin opvoeden Nadat de burgemeester de tentoonstel ling voor geopend had verklaard, ver. spreidden de aanwezigen zich langs de wanden om het tentoongestelde materiaal te bezichtigen. Aan een beschrijving Faillissementen Geëindigd: F Roes sing van Itters ODdebarneveltweg 38, Wassenaar; P M E v d Bijl, agent offeetdTukw., H. Rijndijk 221, ZoeterwoudoOh P Th de Graaf, kunst smid. Kerkstraat 6, Nieuwkoop: A Kerdel, Gr. Hillcdijk 161, R'dam, h/o Raddo Ker del, Putscbocht 51; J J Meijer, schipper, Jadi 2, Afwiateringsfloanaali, Farnsum: J Hekkers, h/o A B A Dekkers, Polstraat 2(7, Deventer: N.V. Aannemingsbedrijf C J Kooymian, Boswijk 1, Son; P Beaemf- diinxveld. vlechtwerken, Sluisweg 127, Har. Dinsdag 25 oktober a.s., 's avonds te W. v. Rooyen 0—1; A. v. d. Berg—H. acht uur, vergadert de gemeenteraad van i Meyer 10; F. HoekR. C. de Lange Noordwijk. De agenda vermeldt onder meer: wij ziging besluit instelling weekmarkt; voorstel tot dempen van een gedeelte het Schie; krediet centraal antenne-sys teem van de 32 woningwetwoningen; kre diet stratenplan Herenweg-Beeklaan; krediet voor kartering inzake sanerings plan; krediet voor bevolkingsonderzoek op tuberculose; kredieten ten behoeve van het waterleidingbedrijf, A uitbrei ding van de reinwaterkelder; B uitbrei ding van de nafilters bij het pompstation; C verbouw machinekamer pompstation; D watervoorziening in de „Klei" spreking ontwerpstreekplan; verzoek neutrale kleuterschool om medewerking voor aanschaffing van meubelen middelen: verzoek School met de Bijbel om medewerking voor de aanschaf kasten en verduisteringsmateriaal; i lopige vaststelling van de werkelijke kos ten van het openbaar lager onderwijs over 1959; vaststelling van de exploitatie vergoedingen en van de werkelijke kos ten der bijzondere lagere scholen 1959; vaststelling van de vergoedingen voor vakonderwijs over 1959; definitieve vaststelling van de extra vergoeding de bijzondere scholen wegens vijfjarige afrekening over de jaren 1953 tot en met 1957; aanbieding van de gemeentereke ning over 1959 en benoeming van eer commissie van onderzoek; begrotings wijziging. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zitting woensdag 26 oktober aanstaande, van 2-3 i openbare lagere school, van Panhuys- straat. Aanrijding Gistermiddag werd op de Voorstraat de 8-jarige Nelleke Hoogstraten door auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Het kind, dat zonder uitkijken de rij baan opliep, werd met een hersenschud ding naar de ouderlijke woning vervoerd. Schaakvereniging „Daniël Notebooin" Het eerste tiental van de Noordwijkse schaakvereniging Daniël Noteboom speelt op 24 oktober aanstaande zijns eerste wedstrijd voor de L.S.B. competitie. Het Boskoop I, dat de Noordwijkers Seinpost komt bezoeken. De bordenbezetting van het eerste team luidt voor de komende competitie als volgt: 1. J. Sleeboom, 2. J. Turk, 3. D. Be- dijn, 4. J. J. Bizot, 5. Th. Admiraal, 6. G. Marijt, 7. H. Meyer, 8. F. Hoek; 9. J. Plug, 10. ds. R. C. de Lange. Deze tien spelers zullen dit seizoen moeten trachten LSG II en IH, Philidor II en III, Boskoop I, Bodegraven I Voorschoten I de baas te blijven. Het zal een hete strijd worden, m onze Noordwijkse schakers hebben al meermalen bewezen hun mannetje te Met geduld, vasthoudendheid, gepas te voorzichtigheid en weloverwogen door tastendheid, zullen zij zeker de nodige punten kunnen vergaren. Daniël Noteboom II, ingedeeld in de 3e klasse C, speelt 31 oktober haar eerste wedstrijd. Dit wordt een bezoek aan War mond. De andere deelnemers in deze klasse zijn: Zwarte Pion I en II, Sassen heim I en II en Katwijk II. De Noordwijkers komen met een sterk tiental namelijk: 1. J. van den Bos, 2. A. de Boer, 3. H. Veenstra, 4. A. v. d. Berg, 5. A. Veef kind, 6. H. Meyers, 7. J. de Leeuw, 8. J. Admiraal, 9. C. de Putter, 10. van Rooyen. Indien dit team steeds volledig kan uitkomen (verhinderingen zijn helaas niet altijd te voorkomen) zit er een kampioen- Gelukkig zijn er voor dit team dit jaar ook voldoende reserves. Dit ver hoogt zeer zeker de kracht van dit tien tal. De uitslagen voor de interne competitie luiden: A. v. d. BergR. C. de Lange 1 0; P. BedijnJ. Sleeboom afgebr.; J. J. BizotB. Molewater 10; J. TurkJ. v. Veen 10; F. HoekC. de Putter 10; H. MeyerB. Cramer 10; W. Plug afgebr. H. Postema—W. v. Royen 0—1; J. J. Bizot—J. v. d. Bos 1—0; H. Veenstra— J. de Leeuw Vz—Vz\ J. Sleeboom—J. v. Veen 1—0; B. Molewater—W. Plug 01; B. Cramer—J. Turk 01; A. de Boer—J. v. d. Bos 01. Bij deze uitslagen valt vooral op de opmerkelijke prestatie van A. v. d. Berg, die pas uit de jeugdgroep van ds. de Lange, is overgegaan naar de senioren. Hij verloor weliswaar van Bedijn, maar maakte het deze zeer lastig, maar daar na versloeg hij zijn leermeester ds. De Lange en ook de geroutineerde Meyer moest tegen hem het onderspit delven! We zijn benieuwd naar zijn verdere Protestantisme in België In de zaal van het Rode Kruis ver gaderde gisteravond de afdeling Noord- wijk aan Zee van de Christen Vrouwen bond, onder leiding van mevrouw K. Duindam-de Groot Ds. O. V. Henkei uit Den Haag sprak over het Belgische Protestantisme. België is een overwegend Rooms land, doch dit is niet altijd zo geweest In de tijd van de Reformatie waren er in Bel gië bloeiende kerken. De reformatie had er vaste voet, en onze Nederlandse Ge loofsbelijdenis, de zogenaamde Confessio Belgica, is daar tot stand gekomen. Tijdens de Spaanse bezetting, onder de landvoogden Parma en Spinola, ont stond een grote vervolging. De Protestan ten werden voor de keus gesteld vertrek ken of blijven, maar dan rooms worden. Zeer velen verlieten het land en zij die bleven gingen over tot de Roomse kerk. Zodoende bleven officieel alleen Roomsen over. Het typische was echter, dat bij de godsdienstvrijheid onder koning Leopold I ,die zelf van origine protestant was) nog reformatorische tendenzen bij enke len openbaar werden. Uit diverse landen, onder meer Ameri ka, Zwitserland en Nederland werden zendingskerken in België gesticht In dit verband noemde spreker met naam van de Nederlandse pionier Nico de Jong, die vooral in de Borinage ze genrijk gewerkt heeft Op een school die hij heeft gesticht, studeerde onder anderen Vincent van Gogh. Een handicap is, dat de predikan ten in de Belgische zendingskerken geen van allen Belgen zijn. Men heeft handen ineen geslagen teneinde een eigen opleiding voor predikanten te stichten, zodat nu ook Belgen in hun eigen land kunnen gaan werken. In dit België, oudsher het slagveld der natiën, is christelijk onderwijs. Aan de scholen geven de predikanten ook godsdienston derwijs. We kunnen voor de protestanten in België veel doen, voor hen bidden en vooral hen ook moreel steunen in strijd. Als we met vakantie naar gië gaan, laten we dan vooral niet geten de godsdienstoefeningen van deze verstrooiden te bezoeken, aldus besloot ds. Henkei zijn instructieve eau Er werden vele vragen gesteld, die door ds. Henkei werden beantwoord. Medegedeeld werd nog, dat op 8 no vember het koortje weer met de repe tities begint Filmclub vergaderde Gisteravond vergaderde de Noordwijk- Filmclub in De Baak onder leiding in voorzitter G. de Roos, die een do cumentaire vertoonde. De heren De Graaff, Van Rhijn, Van Rossum en Van Eyken lieten hierna vakantiefilmpjes werd vervolgens gediscussieerd de te vertonen films met als resul taat. dat voortaan alleen compleet gemon teerde films moeten worden vertoond. Er zal worden onderzocht of aansluiting bij de landelijke organisatie mogelijk is. In januari wordt een wedstrijdavond gehouden. Hiervoor kunnen zowel in zwart-wit als in kleuren films worden gemaakt met als onderwerp „De markt". gen wij ons maar niet. Dat zou heel wat ruimte vergen. Wel kunnen wij een be zoek aan de tentoonstelling van harte aanbevelen, omdat zij kwalitatief op hoog peil staat. Ook de kleurendia's die wor den vertoond onder he motto „Waar wij wonen", zijn het aanzien volledig waard. De vertoning wordt ook van een toe lichting voorzien. In een ander vertrek worden natuur opnamen vertoond van de jaargetijden, gevat in een stijl gehouden omlijsting. Er vergrotingskoker opgesteld, waar de le den de bezoekers van alles over kunnen Daguerre bewijs met deze tentoonstel ling, dat zij een levensvatbare vereniging is, die er zijn mag. Men kan terecht: vrijdag- en zaterdagavond van 8 uur tot half 11 en bovendien zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur. Een kijkje op de cursus bloemschikken Wij hebben gisteravond even een kijk je genomen op de bloemschikcursus in het Dorpshuis. Wie de verrichtingen van de cursisten, een aantal dames en een heer, gadeslaat, kan bijna niet geloven, dat de docent, de heer P. Zuiderduin, die praktische vaardigheid de deelnemers in slechts enkele weken heeft kunnen bijbrengen. Keurige bloemstukjes hebben wij zien maken en dat van eenvoudig materiaal. Het blijkt weer, dat inzicht belangrijker is dan bijv. geld. De heer Zuiderduin vertelde ons, dat het de bedoeling is, na deze nog een cursus te organiseren. Deze bgint op 10 of 17 november. Het aantal deelnemers mag ongeveer twaalf bedragen. Het is niet gewenst, de kring veel groter te maken. Omstreeks 15 december is er ten slotte nog een cursus voor alle cur sisten, om te leren hoe met bescheiden middelen mooie stukjes voor de feest dagen kunnen worden gemaakt. Aanmel ding bij de heer Zuiderduin, Utrechtse Jaapad 10a Leiden. Geref. kerk beroept In de giisteravond gehouden Gemeen tevergadering van de Gereformeerde Kerk van Leiderdorp is voor de voor ziening van de onflangs gestichte derde predikantsplaats een beroep uitgebracht op ds. A. Reen te Alkmaar. Ds. Reen, die 38 jaar is, werd in 1952 predikant in Uist. Van 15 mei 1955 af staat hij in Alkmaar. UITSLAGEN DAMWEDSTRIJDEN Bij de door de Leiderdorpse damclub gehouden onderlinge wedstrijden waren de uitslagen als volgt: G. A v.d. Zwan— J. Gordijn 11; D. HassefrasC. Deege naars 11; H. v.d. VechtA. Dorsman 20; J. v. SandijkL. Matze 11; G. A. \d. Zwan—L. Dorsman 2—0; J. Gordijn— C. Verwey 02. (Advertentie) MONTYCOATS VOOR DAMES - HEREN EN KINDEREN ZATERDAGSE PRIJS vanaf 19.75 in blauw, grijs, camel en ruiten MAISON SPIER Ingelanden tegenover gemeente Leiden Voor de Haagse rechtbank werd ln een kort geding de klacht van enkele pol deringelanden te Leiden tegen het pol der- en gemeentebestuur behandeld. De Ingelanden hadden gedurende de gehele zomer last gehad van het water, dat op hun kwekerijen stond. Volgens hen was dit te wijten aan onachtzaamheid, zowel van de zijde van het polderbe stuur, als van het gemeentebestuur. Voor de eisers trad op mr. A. J. Soman! uit Leiden. Verdediger van het polder en gemeentebestuur was mr. Ph. de Ruyter de Wildt uit Leiden. Volgens de ingelanden was de duiker in de polder dijk regelmatig verstopt, o.m. op 12 juli en zo tot oktober toe. Men waarschuwde het gemeentebestuur. Dat had met de kwestie te maken, omdat men in de polder bezig was zand op te spuiten, om dat er huizen moesten worden gebouwd. Ook de Prov. Waterstaat werd gewaar schuwd. Men pompte dan enkele dagen en de situatie was dan iets beter. Later werd er weer zand in de polder gespo ten. Het water steeg opnieuw. Op 'n zeker moment brak de dijk zelfs door, zodat de polder volliep. De duiker was toen ook weer verstopt. Men waar schuwde Prof. Staten, er werd ge pompt en een oude installatie werd zelfs opgeruimd. Dat was omstreeks twaalf oktober. Nu staat het water echter weer enkele cm. te hoog. Men heeft het pol derbestuur gedagvaard, omdat dat moet zorgen, dat de waterstand goed is, en het gemeentebestuur, omdat dat haar werk zo moet uitvoeren, dat anderen er geen last van ondervinden. Ook zij was voor de waterstand verantwoordelijk. Mr. De Ruyter de Wildt verbaasde zich, dat men ook het gemeentebestuur had gedagvaard. Dat heeft de plicht niet, de waterstand te regelen. Het polderbe stuur ontkent, dat het zijn plicht zou hebben verwaarloosd en dat daardoor 't land onder water zou hebben gestaan. Het peil was deze zomer normaal ge weest. Alleen bij veel regen was de wa terstand iets hoger geweest. Van andere kwekers had men geen klachten ontvangen. Ged. Staten hebben Rijnland een onderzoek ingesteld. Al les bleek in orde. Na veel regenval op 12 oktober had men zelfs een extra pompinstallatie ingesteld, wat Rijnland feite verbiedt. Het zandopspuiten is beëindigd. De sloten in de omgeving heeft men uitgediept. De president zal 26 oktober uitspraak Afbouw Diac. huis Leiden gegund Het bestuur van het Diaconessenhuis te Leiden deelde ons mede, dat de afbouw van het nieuwe huis aan de Houtlaan is gegund aan de N.V. Ned. Aannemings Mij voorheen fa. H. F. Boersma te 's-Graven- hage voor een bedrag van f 5.243.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11