HONIG Halilran um V.N. op de bres voor Loemocmba Russen dreigen weg te lopen NIEUW! HONIG RIJSTSOEP soepen /ft een. Éumfce Onrust in de opvoeding Kay West heeft altijd zon ZILVEREN RIJKSDAALDERS Naar het zich laat aanzien, zal begin volgend jaar een aanvang word gemaakt met de uitgifte van de nieuwe zilveren rijksdaalders. Het ligt ech' voornemen de papieren rijksdaalders buiten omloop te stellen. 1 a ij mimster van financiën prof. dr. J. Zijlstra aan de Tweede Kamer m< PRIJSOVERLEG Mimster De Pous (econ. zaken) is tegemoet gekomen aan bezwaren, die vanuit de Tweede Kamer tegen het ontwerp-Prijzenwet naar voren zijn ge bracht. De Kamer had het wenselijk geacht in het ontwerp de bepaling op te nemen, dat de overheid verplicht is vóór elke prijsmaatregel het bedrijfs leven te horen. Bij nota van wijzigingen stelt de minister nu voor te bepalen, dat, wanneer de overheid een prijsmaatregel wil nemen, zij dit eerst aan het betrokken georganiseerd bedrijfsleven (produkt-, hoofdbedrijf-, bedrijfsschap- pen enz.) meedeelt en gelegenheid geeft voor het ontwikkelen van bezwaren De minister meent, dat door deze nieuwe bepaling het voornaamste bezwaar tegen het wetsontwerp is weggenomen. Hij wijst er echter op, dat rekening dient te worden gehouden met de eis van slagvaardigheid van het beleid, welke eis in sommige gevallen bijv. internationale spanningen vrijwel onmiddellijke beslissing kan nopen. In zn'n cït«o+!« voor het uiten van bezwaren zeer kort moeten zijn achterwege kunnen worden gelaten. DE PLANTA-AFFAIRE De munster van sociale zaken en volksgezondheid heeft het Tweede-Kamerlid Van Meel (kvp) in antwoord op diens schriftelijke vragen verwezen naar het geen van regeringszijde is meegedeeld tijdens de Planta-interpellatie in de Tweede Kamer. De minister zal verslag uitbrengen na afsluiting van het vol ledige onderzoek in de Planta-affaire en dan tevens mededeling doen van de conclusies, en maatregelen, die uit dit onderzoek zullen voortvloeien. WET OP DE RAAD VAN STATE In een voorlopig verslag van de bijzondei e commissie uit de Tweede Kame; voor de ingediende Wet op de Raad van State, wordt door vele leden ge ïnformeerd of de regering waarde hecht aan handhaving bij een eventuele grondwetsherziening van het voorschrift ingevolge hetwelk de Raad van State gehoord wordt over alle voorstellen door de koning aan de Staten-Generaal te doen, Deze leden brachten in herinnering, dat in de Tweede Kamer in 1918 reeds een voorstel tot wijziging van deze grondwettelijke verplichting met kleine meerderheid van stemmen verworpen werd. Sindsdien is, zo menen deze leden uit de Tweede Kamer, het aantal adviescolleges van de Kroon bij haar wetgevende arbeid aanzienlijk uitgebreid. Zij menen dat er alle aanleiding is, om opnieuw de vraag onder ogen te zien hoe de adviserende taak van de Raad State bijvoorbereiding van wetsontwerpen te verlichten. Zij menen, dat dit 1 de sfeer van het administratief beroep MET FIJNE GROENTEN De soep die iedereen zo lekker vindt! Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rjjstsoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Vermicellisoep 43 ct. Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Gemakkelijk In te nemenHalitran, het natuur» Itjke concentraat uit de levers van heilbot en andere edelvissengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin I Witte steenkool uit de zee Franse ingenieurs hebben het voorne men aan de Franse kant van het Ka naal gebruik te maken van de getijden voor de opwekking van elektriciteit in een centrale, die kan voorzien in de helft van de Franse behoefte aan elek triciteit, zo is gisteren op een symposi um van de universiteit van New York meegedeeld door prof. L. Escande. De ze is adviseur van president De Gaulle op het gebied van de waterbouwkunde. In de plannen is de bouw opgenomen van een dam over een afstand van der tig kilometer in de Golf van Sint Malo, uitgerust met turbo-generatoren onder water. Het water kan van de zee in het achter de dam worden ge pompt of in tegengestelde richting de turbines in werking te stellen. Twee en dertig generatoren, waarvan elk 660 miljoen kWu per jaar zal kun nen produceren, zullen spoedig wordc-n gebouwd in een dam van drie kilometer lengte in de riviermond van de Rance. Senator John F. Kennedy geniet in de staat New York de voorkeur van de kiezers. Volgens de eerste uitslagen van enquete van de New York Daily •president Richard M. Nixon De Argentijnse regering heeft eer decreet gepubliceerd tot benoeming var een uit zeven leden bestaande commis sie. die een onderzoek moet instellen naar communistische activiteiten, spe ciaal in de overheidssector Ontstemming in Leopoldstad De Ver. Naties hebben zich gis teren in de politieke crisis in Kon go gemengd om moeilijkheden met volgelingen van de afgezette pre mier Loemoemba af te wenden. Functionarissen van de V.N. hebben kolonel Moeboetoe er toe weten te brengen 39 vooraanstaan de volgelingen van Loemoemba vrij te laten, enkele uren nadat zij tijdens rumoerige razzia's voor het aanbreken van de dag gearresteerd waren. Onder de gearresteerden bevonden zich Anicent Kasjamoera, minister van voorlichting in de vroegere Loemoem- ba-regering en Jason Sendwe, staats secretaris voor Loemoemba voor de provincie Katanga. De V.N-troepen in Leopoldstad bllj- ;n op deze wijze indirecte maar krachtige steun verlenen aan Loc- Handel met Nederland verloopt niet best Op de jaarvergadering van de Ned. Kamer van Koophandel voor Amerika, heeft de voorzitter, jhr. H. A. van Kar- nebeek, een overzicht gegeven van de handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Euromarktlanden enerzijds en de Ver- Staten. Hoewel de Nederlandse export naar de Ver. Staten sinds 1952 sterker is ge stegen dan de totale Nederlandse ex port, blijkt dat de uitvoer naar de Ver. Staten van de andere partners in de Euromarkt aanzienlijk hoger ligt dan die van Nederland. Het aandeel van de Nederlandse export naar de Verenigde Staten in onze totale export was slechts 6 pet., dat van de Franse uitvoer 8,2 pet. ging, van de Duitse 9,3 pet, van de Belgische 12,6 pet. en van de Italiaanse 13,3 pet. De Nederlandse invoer uit Amerika ligt aanzienlijk hoger dan onze export naar dit gebied, waardoor de hai lans zeer negatief is. Dit in tegen tot de andere Euromarktlanden. De ontwikkeling gedurende het lopende jaar is zodanig dat het dekkingspercentage nog meer zal dalen als gevolg van een sterk toegenomen invoer uit de Ver. Staten, waartegenover onze uitvoer naar dit gebied tot nu toe althans is achtergebleven bij die van 1959. De heer Van Karnebeek was van me ning, dat het Nederlandse exportpakket aanvulling behoeft van kapitaalgoederen en duurzame consumptie-artikelen, wel ke in een hoog geïndustrialiseerd land als de Verenigde Staten een goede markt kunnen vinden. Deze aanvulling kan echter gerealiseerd worden door een verdergaande industrialisatie. Tweede drieling in 10 maanden Ontwapening in de V.N. haar tweede drieling binnen tien maan den ter wereld gebracht. De drie meisjes wegen tezamen 8 pond en 4 ons. De eerste drieling, die op 15 december 1959 werd geboren, be stond uit twee jongens en een meisje. Beide jongetjes stierven na een maand. meisje stierf na drie maanden. Mevr. Steynvaart had reeds vijf kinde ren van wie de oudste 11 is en de jongste 3. Dode bij instorting te Eindhoven De 54-jarige weduwnaar W. van der Looy is woensdagmiddag om het leven gekomen bij een instorting in een ge deeltelijk gesloopte woning in het stadsdeel Strijp in Eindhoven. Twee kinderen kwamen bij buren vertellen, dat ze een man hadden zien liggen tussen een hoop stenen. De man bleek reeds overleden te zijn. Het ongeluk is vermoedelijk omstreeks het middag uur gebeurd, niet lang voordat men de ontdekking deed. Hoe het zich heeft toegedragen is de politie een raadsel. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de 20 jaar oude New-Yorker Mark Hig- gins, die deze zomer in Kongo om het leven is gekomen, op 25 juli j.l. door een soldaat van de Kongolese force pu- blique is neergeschoten. De Sowjetunie heeft gisteren in de eerste politieke commissie we derom gedreigd het ontwapenings debat niet langer te zullen bijwo nen als er geen „vruchtbaar werk" wordt verricht en de westelijke voorstellen in behandeling worden genomen. De Sowjet-afgevaardigde acht het Britse voorstel om de voornaamste kan ten van het ontwapeningsprobleem door technische deskundigen te latn bestuderen, onaanvaardbaar. Hij van mening, dat het Britse voorstel ten doel had de kwestie op dood spoor te zetten. Dit werd door de Britse afge vaardigde ontkend. Het tegendeel is het geval, zei hij. De Amerikaan Wadsworth zei, zijn delegatie in geen geval var ontwaperingsdebat zal weglopen, sprak de hoop. uit, dat het spoedig tot onderhandelingen zou komen. noemde drie voorwaarden, :en ontwapeningsplan moet vol doen: de ontwapening moet gelijk op gaan, zodat geen der beide partijen een militair voordeel krijgt, er moet een behoorlijke inspectie mogelijk zijn en het moet geleidelijk worden uitgevoerd. Wij zijn er nog niet van overtuigd, ;i hij, dat de Sowjetunie een werkelijk doeltreffende controle wil aanvaarden. Hij gelooft dat de door de Sowjet-unie ingediende on-twerp-resolutie twee hin derpalen op de weg naar ontwapening plaatst, namelijk de eis dat het V.N.- secretariaat en de Veiligheidsraad wor den gereorganiseerd en ten tweede de eis dat de ontwapening wordt geregeld in één. enkel verdrag, waarin alle maat regelen eens en voor al zijn vastgelegd. Wadsworth steunde het Britse voor stel om de ontwapeningskwestie door technische deskundigen te laten bestu deren, waarbij binnen zes maanden, ver slag zou moeten worden uitgebracht. Ook Mauretanië zelfstandig De Westafrikaanse woestijnrepubliek Mauretanië is gisteren de jongste zelf standige staat ter wereld geworden. Premier Debré van Frankrijk en de Mauretanische regeringsleider Moletar Ould Daddah hebben in Parijs de ver dragen getekend waarbij Frankrijk alle tot dusver aan de Frans-Afrikaanse vol kengemeenschap voorbehouden bevoegd- moemba. W. verklaard, mde politiek van de V.N. die zij zien ais in de kaart spelen van de Sowjet-stra- tegen, die hun verloren posities in Kongo proberen te herwinnen. Intussen heeft de Kongolese Hoge commissaris voor binnenlandse zaken. Nussbaumer, de Ver. Naties ervan be schuldigd, dat zij Kongolese soldaten belet hebben Maurice Mpolo. eveneens een minister in de regering-Loemoem- ba, te arresteren. Nussbaumer zei dat Mpolo in gezelschap was van 12 Gha- nese soldaten van de V.N., toen Kon golese soldaten hem wilden arresteren. Tijdens het handgemeen tussen biede partijen, wist Mpolo te ontsnappen, al dus Nussbaumer. De Hoge commissaris verklaarde voorts dat Ghanese soldaten op het vliegveld van Leopoldstad tussenbeide waren gekomen, toen men een groep aanhangers van Loemoemba per vlieg tuig naar een gevangenis in Jadotstad wilde brengen. ,,Ik begrijp niets van het optreden van de V.N. als wij on ruststokers willen arresteren, komen zij altijd tussenbeide, zo zei Nussbau- FELISOL èchl kleurecht Nog geen schot in Menderes-proces Gisteren is het proces tegen de leden van de vorige Turkse regering voortge zet met de behandeling van de bomont ploffing in het Turkse consulaat te Sa- loniki in 1955, welke da aanleiding zou zijn geweest tot de anti-Griekse relletjes in Turkije in september van hetzelfde jaar. Aan een elf-tal beklaagden in dit proces is medeplichtigheid aan deze E iets te hebben afgeweten menzwering om een bom in het Turk se consulaat te Saloniki te plaatsen, ter wijl hij voorts ontkende de anti-Griekse relletjes te hebben georganiseerd". Hij had geen enkel idee hoe deze rel letjes in drie steden tegelijk waren uit gebroken. Ook oud-premier Menderes ontkende alle medeplichtigheid aan deze zoge naamde samenzwering, en ook de op richter te zijn geweest van de „Cyprus is Turks"-beweging. Wel gaf hij toe de ze beweging te hebben gesteund, toen de Turken op Cyprus aan terroristische aanvallen werden blootgesteld. Zuid-Tyrol voor het Internationale Hof De V.S. menen dat het geschil tussen Oostenrijk en Italië over de behandeling van de Oostenrijkse minderheid Noord-Italië beter behandeld kan den door het Internationale gerechtshof te Den Haag dan door de Ver. Naties In New York. Dit heeft de Amerikaan Willis klaard in de speciale politieke commis- de V.N. Als het Internationale ge rechtshof het geschil behandelt is kans op een vergelijk groter, zei h.„. Zoals bekend heeft de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Bruno Kreisky, verklaard, dat Oostenrijk wei eens niet bij machte kan zijn het ver langen naar zelfbeschikking van de Oos tenrijkers in Zuid-Tyrol te onderdrukken als de Algemene vergadering geen dui delijke uitspraak over deze kwestie doet. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Segni, verwierp de eisen van Oostenrijk en zei. dat de Oostenrij kers in Zuid-Tyrol „een van de best behandelde minderheden reld" zijn. De Argentijn Amadeo verklaarde dat de V.N. naar de mening van Argentinië niet bevoegd zijn om de politieke status van de bewoners van Zuid-Tyrol in overweging te nemen. Deze kwestie valt buiten het kader van het hand vest van de V.N., zei hij. Lancering Polaris vier maal raak De Amerikaanse Marine heeft giste- en medegedeeld, dat de atoomonderzee boot „Patrick Henry" deze week met vier Polaris-raketten van het ge- vechtstype beeft afgevuurd. De proefnemingen hadden plaats acht honderd kilometer nlt de kust van Flo rida. De raketten legden de tevoren vastgestelde afstand volledig af en kwa- cn in het doelgebied terecht. Tijdens het afvuren der raketten lometer, doch uit de bekendmaking van de Marine blijkt niet of de proefnemingen op deze draagwijdte waren ingesteld. Enkele weken geleden zijn drie van vier door de „Patrick Henry" onder- >men pogingen tot lancering van de Polaris mislukt. Voor Sharpeville geen schadevergoeding De minister van justitie van Zuid- Afrika, Erasmus, heeft het Opperste ge rechtshof doen weten dat hij alle eisen tot schadevergoeding die bij hem zijn ingediend naar aanleiding van de schiet partij te Sharpeville, zal bestrijden. De politie schoot in maart van dit jaar op betogende Afrikanen, waarbij 176 gewond raakten en 67 doden vielen. Er zijn 216 eisen tot schadevergoeding ingediend van in totaal 400-000 pond. Nu de minister de eisen niet wil willigen zal de kwestie Sharpeville derzocht worden door het Opperste ge rechtshof. De minister heeft aangekon digd, dat hij de rol van de politie zal verdedigen. Een regeringscommissie heeft een derzoek naar de zaak ingesteld de resultaten hiervan zijn nog niet be- Raffinaderij aan rand van Ruhrgebied Aan de grens van het Ruhrgebied, bij Dinslaken, 5 km van de nieuwe olieha ven aan de Rijn, zou de Wegtduitse mi nister van economische zaken heden nieuwe grote olieraffinaderij van de Benzin- und Petroleum-A.G. openen. Van 1962 af zal het nieuwe bedrijf, ge bruik makend van de volle capaciteit, per jaar ongeveer 4 miljoen ton ruwe olie verwerken, waarvoor 80 procent be stemd is voor de energievoorziening. Meer dan de helft hiervan bestaat uit stookolie. olie wordt via een buisleiding aangevoerd uit Wilhelmshaven, waar langs 14 miljoen ton olie per jaar over 400 km naar het oliecentrum wordt ge pompt. Tot dusverre zijn met de nieuwe raf- finaderij kosten tot een bedrag van DM 230 miljoen gemoeid. De raffinaderij Advertentie De 23 genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-Siroop) verdrij ven de ziektekiemen en jagen de hoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP Kort na zijn terugkeer nlt de Deense hoofdstad zal prins Bernhard alweer op reis gaan. 29 oktober ver trekt hy naar Teheran om enkele dagen de gast te zyn van de Perzische sjah, die hem daartoe heeft uitgeno digd. Uiteriyk 6 november hoopt de Prins In Neder land terug te keren. I Een roomskatholieke pries ter, die voor de rechtbank van Milaan verklaarde dat hy sigaretten heeft ge smokkeld om een kapel te kunnen bouwen, Is gisteren tot zestien dagen voor waardelijk veroordeeld. De politie had Don Carlo Tar- cislo Riva gearresteerd, toen hy aan de Italiaan- Zwitserse grens een grole hoeveelheid sigaretten In z|in auto vond. I Siegfried Asche. dircteur van de Oostduitse Wart- burg-stichtlng, die dezer dagen naar de Bondsrepu bliek Is uitgeweken, heeft op de dag van zijn vertrek een brief geschreven aan premier Grotewohl, waarin hy protesteert tegen de zinloze vernieling door het communistische regime van talryke belangrijke cul tuurmonumenten, als his torische gebouwen, ge denktekens en kerken. I Een wellevende dief heeft gisteren ln de Engelse plaats Manor Park rustig In de ry staan wachten voor het loket van de Bank van lening. Toen hy ten slotte aan de beurt was, griste hy een zak met rnim 20.000 gulden weg en maakte zich in een gereedstaand autootje uit de voeten. I De Willem Barendsz is gisteren vermoedeiyk voor een maand of zes vertrokken naar het Zuid noolgebled voor de jacht op walvissen. De stemmini aan boord was uitstekend. De directie van de Neder landse maatschappy voor walvisvaart hoopt dat de vangst niet onder zal doen voor die van het vorige seizoen, toen ruim 23.000 ton traan werd geprodu ceerd. Plannen van een 31-jarige Duitse arbeider om in een kano van zyn land naar Israël te varen, zyn op een tragische wUze al heel gauw misgelopen. Zyn vol geladen bootje sloeg om op de Elbe. De man verdronk I De tankermaatschappil van de Shell heeft besloten twintig van haar schepen, waarvsn er niet één ouder Is dan zestien jaar, te ver vangen door de reusachtige olietankers die nn in de mode komen. Volgens een woordvoerder van de Shell zyn de onde tankers niet veel goedkoper ln gebruik ^an de nieuwe reuzen. Vele Russen »yn vandaar naar het Moskouse stadior getrokken, waar premier Chroesjtsjef ln de middag uren een redevoering zou houden. Men verwachtte, dat Chroesjtsjef verslag zon uit brengen over de zitting van de Algemene Vergadering der V.N., die hy ruim vier weken heeft bygewoond. Russische geleerden sUn het niet met elkaar eens. De Prawda heeft een artikel opgenomen van twee mede werken van de academie voor wetenschappen, die het niet zyn de beweerd, dat duizenden ja ren geleden ruimtereizigers van andere planeten de aarde hebben bezocht en wellicht Sodom en Gomorra hebben verwoest. 1 Een Londense rechtbank is zich vandaag gaan bezig houden met de vraag o roman Lady Chatterley's Lover van Lawrence als pornografie moet worden beschouwd. Terwijl het om «treden boek In verschil lende landen „ongekuist" f- gepubliceerd, is in Engeland nog slechts een verkorte uitgave verschenen. Er zyn nn echter plannen om be' werk ook volledig in Law rence's vaderland te laten verschUnen en daarmee Is niet Iedereen het eens. werkt volautomatisch. Er zuIIgm 400 man personeel werkzaam zijn, waarvan eenderde administratief. onó te cjaót Drs. P. ROEST rXPLOSIE van het gezin. Die kort en gosd zijn aan te duiden met W°°rde" ^rnihte enige iaren geleden een Duitse pedagoog de situatie van het Westduitse zijn gezin aan te duiden. Hij bedoelde aanvaarden zonder n** bef oor» eoht Ie ermee te zeggen, dat het kort zichtig is om te vertrouwen op tra-wérk overtuigd, dat getrouwd- gezinsverantwoordelijkheid len zonder meer betekent, dat het een echt levensgroot argu ment is bij beslissingen omtrent ex- allerlei sociale verplich- de opvoedingsmogelijkheden van tingen te zeggen: Ik heb een gezin. het gezin. Er gaat geen kracht M«n kindheer?dn,hebben rechl °b mlin uit van het gezin. Het valt uiteen aai°wde'tweede plaats wil ik wiizen en kan onmogelijk de kinderen 0p het gesol met de vrijheid. geven waar zij recht op hebben. Het is onbillijk zonder meer die kernachtige woorden te be trekken op het Nederlandse ge- dan eens hoor ik ouders zeggen: ,,'t Enige wat wij nog mogen doen, is vrijheid geven. En je houdt er je hart bij vast". Maar zij geven die zogenaamde vrijheid toch, zin. Maar het is ook verkeerd ze dat het zo uit de tijd is vrijheid te naast rirh vppv tp lpanpn WpsU weigeren of veroverde vrijheid te naast zien neer te Leggen, west- b ken Het kon echter weieens Duitsland ligt niet zo heel ver zij£ dat het vrijheidsideaal heel veel van Nederland af. te maken heeft met de vrijheid die Ook bii ons de ouders zélf doen zich dingen voor die onrustig maken. Ook bij ziet de opvoedingskracht van het gezin ver minderen. Ook bij ons zijn er ver- valverschij nselen Ook bij ons hoort men, als een jon gere op de een of andere manier dé railleert, de klacht dat er zoveel voorkómen had kunnen worden, als de gezins band sterker was geweest, als de ouders meer aan dacht hadden be steed aan de op voeding. Alleen daarom al is het bijzon der goed dat er elk jaar een Ge- zinsweek wordt DE SCHRIJVER Drs. P. Roest is sinds 1957 directeur van de Haagse Sociale Academie (prot school voor maatschappelijk werk). Hij be gon zijn loopbaan als onderwij zer aan een b.l.o.-school in de Maasstad en ging later naar het gewoon chr. lager en uitgebreid lager onderwijs over. Vervolgens ging bij theologie studeren, werd in 1946 kandidaat in de theologie en in 1947 bevestigt als Herv. predikant te Nootdorp. Voor hij zijn huidige funcde ging bekle den was hy vijf jaar adjunct- directeur, tevens predikant van de Van Lindenhoutstichtingen in Neerbosch. In die tijd deed hy als eerste protestant zijn docto raal examen in de pedagogiek (cum laude) aan de rJc- univer siteit te Nijmegen. willen hebben. Nog wat duide lijker gezegd: Veel gepraat over vrij heid komt voort uit gemakzucht en zelfzucht. En in tussen worden de kinderen beladen met een vrijheid, die zij eenvoudig nog niet aan kun nen. Niet alleen uit verkeersoog- punt is de maat schappij gevaar lijk. Er is ook ge vaarlijk ménselijk verkeer. Tot vrij heid brengen is een taak, waar aan de ouders al heel vroeg moe ten gaan werken. Met grote aan dacht. Met voort durende zorg. Met opofferende waak zaamheid. Wie dat Het is verwonderlijk, hoe gehouden. Op allerlei wijzen wordt niet doet, maakt van de opvoeding er dan immers aandacht besteed aan een schertsvertoning. Heel wat jon de vragen van gezin en opvoeding, geren om ons heen hebben de ou- Soms wordt er ook onrust gezaaid, deren de kunst van het echter vrij Ik denk aan de geruchtmakende film zijn niet af kunnen kijken, en zijn „Het gerucht". Die bedoelt niet daarom „haltlos" en „halbstark" anders dan ouders te wijzen op de geworden. En zouden het eindeloos verantwoordelijkheid die zij hebben geharrewar der ouders en hun saai voor het kind dat aan hun zorg is vreugdeloos bestaan de jongeren niet toevertrouwd. Maar menigeen die de af kunnen schrikken van de volwas film heeft gezien, beschouwt „Het senheid? gerucht" als een persoonlijke uit- In zijn pas verschenen boek „Vol- daging, vindt de volwassen hoofd- wassen worden" dringt dr. N. Beets personen karikaturen en vindt het erop aan dat er toeschietelijke aan gegeven de moeilijkheden van en dacht bij de ouders is voor hun kin met een vijftienjarig meisje over- deren. Zij hebben er behoefte aan dreven en dus onjuist voorgesteld, en recht op, niet alleen gelaten te En toch zijn er wel degelijk ook worden. In de ontmoetingen, in het in de gezinnen om ons heen dingen samen zijn met hun ouders en ou- waar te nemen die bedenkelijk veel deren, leren zij de échte vrijheid lijken op wat die Duitse pedagoog vinden. explosies noemt. Er is echter nog iets dat onrus- Ik denk daarbij in de eerste tig maakt, plaats aan tijd en ruimte voor het Ook wanneer er tijd en ruimte gezin. Wij laten de huisvestingspro- is voor het gezinsleven, ook wan- blemen nu maar in het midden, neer er een goede pedagogische om- Maar hoe staat het met de tijd? gang is tussen ouders en kinderen, Worden schoolroosters en werktij- is het ideaal nog niet bereikt. Ik den wel voldoende afgestemd op de bedoel te vragen, waar in de sfeer tijdindeling van het gezin? Wie een van saamhorigheid, en trouw, van gezin met opgroeiende kinderen onderling dienstbetoon en vriende- heeft, weet, hoe moeilijk het is om lijkheid de aanbidding en het spre- een tijdstip te vinden waarop alle ken van de grote daden Gods een gezinsleden samen kunnen eten. plaats hebben. Het is totaal ver- Daar is nu eenmaal niets aan te keerd te menen dat de school daar doen, zegt men, dat zijn de eisen wel voor zorgt. En dat de zorg voor van de ingewikkelde maatsohappij. de godsdienstige opvoeding overge- Maar moeten wij ons daarbij néér- laten kan worden aan de Kerk en leggen? Of juist echt zoeken naar haar catechese, dan wel aan de een mogelijkheid om tenminste een- jeugdverenigingen, maal per dag de kring van het ge- De oude Dordtse Kerkorde had zin te sluiten? ..het bij het rechte eind toen zij sprak In ditzelfde verband kan men wij- van de Catechesis domestica ofte- zen op de mueder en de vader die wel de huiscatechesatie. En hier- mee werd niet bedoeld de kerkelij ke catechese aan huis, maar wel de ouderlijke verantwoordelijkheid voor de godsdienstige vorming van hun kinderen. Waar zullen zij an ders leren bidden? Waar zullen zij anders eerbied leren? Waar wordt het geloven zo menselijk-nabij zicht baar als in de intimiteit van het gezin? En omgekeerd: als deze din gen ontbreken of niet worden na gestreefd, waar zullen onze kinde ren ze anders ontmoeten? Er wordt geklaagd over het ge brek aan godsdienstige belangstel- Advertentie 1 f-i a lampen hai, en hoe koud het in die laatste een bepaald klimaat. Voor mijn ge- wel te vertellen die daar 25 jaar hier te lande. Laat u zich door deze min vorstvrij is. gedachtengang echter niet meesle- De meest zuidelijke stad pen, want New York ligt op de- vasteland der Verenigde Staten Is zelfde breedte als... Rome! Miami in de Staat Florida. Maar Wie kent niet de smakelijke zeifs daar vriest het wel eens, zodat foto's van het zonnige Californië we op het vasteland van de V.S. met haar wuivende palmen en geen enkele plaats kunnen aan- kwlstlge overvloed van zondoor- wijzen waar het nu werkelijk nooit stoofde zuidvruchten? De stad Los vriest. Willen we op een dergelijke Angeles ligt in het zuidelijk deel pjek belanden, dan moeten we naar van deze staat, waar het in onze het westelijk uiteinde van de „Flo- verbeelding eeuwig zomer moet rlda Keys" gaan, een reeks riffen zijn. Toch kan het en gedupeerde fruitkwekers zul len u daarover desgewenst deer niswekkende ver halen kunnen ver tellen. Om deze voor ons wat on begrijpelijke te genstelling aan vaardbaar te ma ken, dienen we er lelijk vriezen. TOf !I BS HET ZO! ten zuiden van Florida, welke door een 220 km lange straatweg en een aantal bruggen met het vasteland zijn verbonden. Aan het einde van deze weg bevindt zich op een klein sub tropisch eiland Kay West, de enige stad in de V.S. die toe te voe- beneden de 25ste breedtegraad ligt gen, dat Los Angelos maar een (gelijke breedte als Karachi in tikkeltje Zuidelijker ligt dan het Indio) en waar het nooit vriest, barre Korea! Dit praatje over de koude, voert De grootste Amerikaanse haven ons als vanzelf tot het begrip „kou- in de Golf van Mexico is New vatten", een term die we allen bij Orleans, dat herinneringen op- herhaling gebruiken, doch die we- roept aan hete katoenvelden in de tenschappelijk niet te omschrijven broeierige atmosfeer van de moe- blijkt en waarvan men eigenlijk rassige Mississippi-delta. Akkoord, niet weet wat dit nu eigenlijk is. maar de stad ligt niet noemens waard veel zuidelijker dan Shang- Daarover een volgende keer. ling van de jongeren, maar is dat niet de neerslag van de halfheid, de oppervlakkigheid, het tekort aan ernst en levensdiepte van de ouders? De bijbel zegt dat bijzonder duide lijk. Mensen moeten voor elkaar leesbare brieven zijn. Dus geen blanco papier, ook geen knoeiwerk dan wel een niet te ontcijferen epis tel, maar gewoon een begrijpelijk, op de man af geschreven brief. Van Christus. Op één punt ben ik het met de Duitse pedagoog die ik aan het be gin citeerde, bepaald oneens. Het gezin behoeft niet te exploderen. De Gezinsweek bedoelt er de aandacht op te vestigen dat er in ieder ge zin gevaarlijke explosieve stoffen verborgen liggen. Wie ze tijdig op ruimt, voorkomt grote ongelukken. Hij behoudt zijn gezin! Amerikaanse uitvoer nu verboden Het Amerikaanse ministerie van han del heeft de uitvoer uit de Ver. Staten naar Cuba verboden met uitzondering van die van medicijnen en enige soor ten levensmiddelen. De Amerikaanse autoriteiten hebben voorts verboden Amerikaanse schepen zonder goedkeuring aan Cubaanse be langen te verkopen, over te dragen of te verhuren. Dit is de tweede Amerikaanse maat regel van deze aard, die de laatste maan den is genomen. Enige tijd geleden stel de het ministerie van handel voorafgaan de goedkeuring verplicht voor de uitvoer van commerciële voertuigen of jeeps naar Cuba. Het ministerie verklaarde dat dergelijke voertuigen voor militaire coelemden zouden kunnen worden ge bruikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7