VELPON Uw probleem is het onze Unkele kanttekeningen Ernstige woorden op Chr. ger. ouderlingen conferentie Meningen van anderen Taak van schooldekaan bij beroepskeuze Een woord voor vandaag Prof. mr. I. A. Diepenhorst over strafrecht Industriële concentratie in Europa noodzakelijk PcSlfipO bevrijd 2 IN DE SCANDINAVISCHE LANDEN TV Scandinavische landen zijn ons in meer dan één opzicht sympathiek. Met de bevolking hebben wij veel gemeen. Zij heeft met beslistheid gekozen voor de democratie, voor een constitutioneel regime. Het partijwezen in de Noorse landen is echter praktisch gebaseerd op be langen, al is er in Noorwegen een kleine uitzondering op de regel. Er zijn partijen van arbeiders dit woord nu in brede zin genomen van boeren en werkgevers. De arbeiders bewegen zich in sociaal-democratische richting. Van een dogmatisch streven naar nationalisatie is overigens geen sprake. Tegenover de vorstenhuizen heeft men steeds een constitutioneel juiste hou ding aangenomen. Dit kon men van de Nederlandse sociaal-democratie niet altijd zeggen. Voor het overige geven in de Noorse landen vrijzinnige en socialistische denk beelden de toon aan. Ook al behoort de grote massa tot de landskerken, van werkelijk meeleven kan men slechts ten aanzien van een relatief kleine minderheid spreken. Het onderwijs heet neutraal. Men heeft destijds in Noorwegen een christe lijke kweekschool opgericht, ten einde geestelijke invloed uit te kunnen oefenen op de vorming van onderwijzers, straks werkzaam op de overheids- scholen. Maar deze school heeft veel tegenwerking van staatswege onder vonden. De wensen van de positieve belijders op onderwijsgebied vonden in de volksvertegenwoordiging zo goed als geen weerklank. In de latere jaren is in Noorwegen een christelijke politieke partij opgericht. Er is dus een begin van politieke organisatie op principiële grondslag. Maar voor zover ons bekend, is er nog geen contact met de protestants-christelijke partijen hier te lande. Het ware wenselijk, dat dit contact werd gezocht. In Denemarken is er een kleine christelijk-sociale organisatie, gesplitst in drie afdelingen van boeren, industriële werkgevers en arbeiders. Onderling worden contracten gesloten. De verhoudingen in deze bedrijven zijn veelszins uitnemend. De leden behoren tot de volkskerk, maar vinden voor een deel geestelijke sterking in wat men gemeenschappen zou kunnen noemen. De sociaal-democratische beweging negeerde de christelijke groep, die na de tweede wereldoorlog zelfs geen overheidssteun voor haar werklozenkas kon ontvangen. Met deze christelijk-sociale organisatie zijn er wel contacten. Zij is aange sloten bij de Internationale Arbeitsgemeinschaft Evangelischer Arbeitsneh- merverbande, waarvan ook Patrimonium en het C.N.V. deel uitmaken. Wij menen, dat het gewenst zou zijn, dat met de Scandinaviërs meer contact werd gezocht. Vooral ook met Noorwegen. Daar wonen stellig geestverwanten. Noorwegen is een land, dat tot hogere industriële prestatie in staat wordt geacht. Hiermede zal wel gepaard gaan een krachtiger organisatorisch leven. Mogelijk kunnen wij enige steun bieden aan de ontwikkeling van een chris telijke politiek en christelijk sociaal organisatorisch leven. Op hun beurt kunnen de Scandinaviërs dan straks de christelijk-politieke en christelijk-sociale actie in Europa komen versterken. (Van een onzer verslaggevers) In diepe stilte hebben woensdag de talrijke naar Amersfoort komen christelijke gereformeerde ouderlingen op de voor hen bestemde conferentie geluisterd naar het ernstige woord, dat hun voorzitter, de heer K. Geleynse te Wildervank, bij de opening van de conferentie sprak. Want het was een woord dat rechtstreeks betrekking had op de uitoefening van him ambt. Wat hij zei vond mede zijn aanleiding in de scheuring der chr. geref. kerk op Urk. Al wat op en rondom Urk gebeurd is, laat zien hoe waakzaam ouderlingen moeten zijn, meende de heer Geleynse. Waakzaam terzake van wat wezenlijk belangrijk is in het leven der gemeente. De verleiding is groot om de volle aandacht te geven aan onbetekenende bijzaken, b.v. of ambtsdragers een zwarte of een grijze das moeten dra- Maar tracht men wel voldoende aan de weet te komen wat de oorzaak is van de teruggang in het geestelijk en kerkelijk leven? Zoekt men wel uit waar- Slecht „genees-vlees" zeggen sommige mensen als wonden niet gemakkelijk dichtgaat (En de kans op Infectie ls dan natuurlij: veel groter). Maar als U Kloosterbalser (Akker-Balsem) gebruikt bestaat e geen slecht ..genees-vlees" meer. Ee Niet zonder reden zegt men d ..Kloosterbalsem - geen goud z SUURHOFF Naar aanleiding van het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat de heer J. G. Suurhoff, oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, is benoemd tot voor zitter van de Raad voor de Emigratie, maakt Het Vaderland de volgende opmer kingen: „De vraag dringt zich op, of hier sprake is van een juist benoemingsbeleid, wat uiteraard geen betrekking heeft op de uitnemende persoonlijke kwaliteiten van de persoon in kwestie. De heer Suurhoff is socialist, over enkele maanden zal hij wor den benoemd tot voorzitter van de Partij van de Arbeid, daar hij als dc officiële kandidaat is voorgedragen en een afwijking niet waarschijnlijk lijkt. De heer Suurhoff D lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en heeft zich in die kwaliteit reeds enige malen doen kennen als de woordvoerder van zijn fractie in zaken het departement, dat hij jarenlang heeft be heerd, betreffende. Dat zijn toespraken en vragen tot nu toe vrijwel geheel afbrekend waren voor het beleid van het huidige kabinet, stemt overeen met de rol van oppositie van zijn partij, waar en wanneer dit mogelijk is. Hoe rijmt zich de zeer vooraanstaande positie welke de heer Suur hoff in dc opponerende partij inneemt met die van voorzitter van een college, waarop de regering steunt bij het voeren van een beleid, dal als het maar even kon door des voorzitters partij zal worden bekritiseerd? Het is ook niet in te zien, dat dc vermen ging van persoonlijke ambities voor het landsbelang een gelukkige combinatie vormt. Immers de heer Suurhoff treedt in het openbaar op teg< GASTEN OP DE KERKERAAD In de Kerkbode, het orgaan van de hervormde gemeente van Woer den heeft de plaatselijke predi kant ds. J. Haitsma dc gedach te geopperd dat het goed zou zijn zo nu en dan gasten uit te nodi gen om de kerker aadsv er gade- ring bij te wonen. Ds. Haitsma schrijft: „Waarom bijv. geen gasten van andere kerken bij tijd en wijle op de eigen kerkeraadsvergadering ge nodigd?" Ja, waarom eigenlijk niet? ::ijk, dit voorstel, zo onopvallend gelanceerd in het Weekblad „Her vormd Nederland", dat vooral de laatste jaren zo lezenswaardig is, laat me sinds dat ik het las het stond in het nummer van 1 oktober jl. in het hoofdartikel „Christenen één buiten de kerk om?" niet meer los. En ik ben er zo vol van, dat ik er iets over zeggen of schrijven Ja. waarom niet „bij tijd en wij le" op de eigen kerkeraadsverga dering broeders van de gerefor- méérde kerkeraad bijv. uitgeno digd? Zo in de gesprekken van elke dag hoort men gedurig déze opmer king: „Och. we zijn toch immers allen kinderen van één Vader!" Nu, waarom zouden dan die kin deren van één Vader elkander niet eens op hun kerkeraadsvergaderin- gen nodigen? Behoren kinderen van één Vader steeds geheime „onder-onsjes" te hebben ten op zichte van elkaar? Is dat een fijn gezinsleven, als enkele broers en zusters altijd geheimen met elkaar hebben, waar de anderen niets van mogen weten? Nee, dit voorstel laat mij niet meer los, sinds ik het las. Maar kunnen er dan geen gehei me zaken op een kerkeraadsver gadering zijn? Natuurlijk wel. Zoals men ook in een gezin uit liefde en om elkander te sparen elkander niet al tijd alles direct zegt. Tuchtzaken bijv. behoren geheim te blijven. Maar ik denk nu, om maar eens wat te noemen, aan een kerke raadsvergadering, waar men' zich theologisch en dus tegelijk ook praktisch over de Heilige Doop zal willen bezinnen, waarom zou men juist op zó'n kerkeraadsver gadering niet een kerkeraad van een andere kerk uitnodigen? Wat zou dat rijk kunnen worden! En zou het op deze wijze óók in onze woonplaats, niet eindelijk eens tot een kerkelijk gesprek kunnen komen? En wordt dat toch eigenlijk ook bij ons niet de hoogste tijd?! iale lakei aU de Emigratie staat hij geregeld in contoct met de minister en komt hij uit hoofde daarvan op de hoogte van allerlei dessous van het te voeren beleid. Het kabi net drungt hij tot versterking van dc oppo- Dit lai klei heeft omdat de heer Suurhoff al doen blijken zijn nis minister verworven kennis te gebruiken als opponerend Kamer lid. Kort gezegd: minister Van Rooy heeft medegewerkt aan de totstandkoming van een socialistisch bruggehoofd in lijn eigen attractiesfeer en men moet wel een goed gelovige Thomas zijn om te menen dat dit bruggehoofd niet gebruikt zal worden voor verdere infiltratie. We mogen er in dit ver bond ook nog wel op wijzen, dat de onder voorzitter vun de Raad voor dc Emigratie, hoogst gepln mhter iriulist De i de heer Suurhoff was pro fessor De Quay. Tot voor 1958 klopte dit precies in het schema, op belangrijke door de regering te vergeven posten, of een socialist of een katholiek. Maar de heer Van Rooy maakt deel uit van een anders gericht kabinet en het was dan ook alleszins redelijk geweest, dat nu eens iemand uit de antirevolutionaire, christelijk historische of liberale gclcdereD in deze functie was be noemd." Advertentie R.k. bedenkingen tegen bisschoppelijk concilie De door het „Cna-Sancta-werk" bekende benedictijn Thomas Sartory heeft op een bijeenkomst van rooms- katholiekc academici gerept van be paalde bedenkingen die volgens hem in brede rooms-katholieke kring, met name in Duitsland, tegen het aangekondigde bisschoppelijke conci lie zouden bestaan. Pater Sartory zei o.a. dat het gevaar zou kunnen h^taon dat de voorbereidende hoogte zijn. het schort in minder geslaagde hu welijken en gezinnen? Met alle waar dering voor de activiteit van maatschap pelijke werksters e.d. zei de heer Ge- .eynse ervan overtuigd te zijn, dat door toegewijde aandacht van ambtsdragers veel werk van zulke specialisten over bodig zou worden. „Het ambt eist ons geheel op in deze jd", riep hij uit. „Daarom mo als ouderlingen studeren. Doen niet, dan moeten we er ons oo verbazen wanneer over enige tijd slechts de stem van predikanten wordt gehoord in de kerk." De heer Geleynse wekte de gen op om gebruik te maken pracHtige materiaal, dat opgetast ligt in de handelingen van vroegere ouder lingenconferenties. Speelden tijd en geld niet zo'n belangrijke rol, dan zou men liever meerdaagse conferenties houden, om daardoor wat dieper te kunnen in gaan op allerlei vragen, die de goede uitoefening van het ambt raken. De voorzitter -achtte het onbegrijpelijk, dat er nog steeds kerkeraden zijn, die het werk der conferenties (welke ook regionaal worden gehouden) schouderop halend voorbijgaan. Huj zou meer voorlichting wensen de zijde der Apeldoornse hoogleraren en hij vroeg zich af'of uitbreiding het professorencorps niet gewenst w opdat tijd vrij zou komen voor publi- katies in het belang der ambtsdragers. Voorts zou op de kansels meer aandacht het ambt besteed moeten worden nu het geval is (doorgaans alleen bij bevestiging van nieuwe ambtsdra- Kunnen we wel zo tevreden zijn met de gang van zaken in de chr. geref. kerken, vroeg de voorzitter. Velen vin den het al mooi dat er uitwendig nog goede dingen worden gezien. Tweemaal kerkgang op zondag, offervaardigheid, eigen opleiding van predikanten, r aandacht voor de uitwendige zen ding, een goed jeugdwerk. Maar dit al- s is onvoldoende wanneer men zich tn de wérkelijke vragen afzijdig houdt. Ook hierin dat men zich te weinig verdiept in het leven van andere kerken. Soms staat men alleen in afwerende hou ding en is van enig pogen tot toenade ring geen sprake. Maar veel tijd gaat weg aan spreken en schrijven over din- ïn van het tweede plan. Daartoe rekende de heer Geleynse ook de kwestie van de nieuwe bijbel vertaling, waarover dr. W. H. Velema te Eindhoven ter conferentie een refe raat hield. De heer Geleynse stelde de vraag of ;t nu werkelijk nodig was, dat deze zaak op de conferentie aan de orde Dat hij het verzet van velen tegen de nieuwe vertaling niet waardeerde, bleek wel uit zijn uitroep: „Waarom maken wij enerzijds zonder bezwaar gebruik van de nieuwste vindingen der techniek, terwijl we in ons kerkelijk leven ander zijds vasthouden aan de periode van hoepelrok en pruikentijd?" VRIJHEID Dr. Velema. die als scriba van de chr. geref. deputaten inzake de nieuwe bijbelvertaling een terzake kundig be toog leverde over het vertalen van de bijbel en de totstandkoming van sta tenvertaling en vertaling N.B.G., meen de dat het in de vrijheid der kerken gegeven moet worden om al dan niet van dc nieuwe vertaling gebruik te ma- Want het staat vast dat deze verta ling niet in strijd is met de belijdenis en met Gods Woord, terwijl zij boven dien dat Woord duidelijker vertolkt en het daardoor dichter bij de mens brengt. Men moet natuurlijk rekening houden Gisteren werd in het conferen tieoord „Woudschoten" te Zeist de landelijke conferentie geopend over de beroepenvoorlichting bij het voortgezet hoger en middel baar onderwijs De belangstel ling voor deze conferentie was zo groot, dat de deelnemers in ver schillende zalen werden onderge bracht en via televisietoestellen het gebeuren in de congreszaal ook visueel konden volgen. De studie- en beroepskeuze is in de laatste drie jaar sterk in de belangstel ling gekomen van het v.h.m.o. en hier en daar heeft de schooldekaan zijn in trede gedaan. Deze leraar is, naast zijn lesgevende taak, de directeur of rector behulpzaam bij het verzamelen en schif- -an voorlichtingsmateriaal over stu- n beroep, alsmede bij het verschaf- iran inlichtingen hierover aan leer lingen en ouders. Tijdens de middagzitting van deze con ferentie, gehouden onder auspiciën van het Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs heeft dr. J. Koning, rector m het Montessori-lyceum in Den Haag voorzitter van de studiegroep school- dekanen in Den Haag, verteld over zijn ervaringen met de beroepenvoorlichtin- Voorzichtig Hij stelde de beroepskeuze in direct verband met ce studierichting, toonde aan, dat voorlichting aan leerlingen ouders reeds in het tweede leerjaar belang is en wees op de herhaling de voorlichting in verdere leerjaren. Voorts besprak dr. Koning de werkwijze u" ïoeilijke gevallen, waarbij persoon- sonsult noodzakelijk is en waarbij de inschakeling van een psycholoog of een beroepskeuze-adviseur onontbeerlijk blijkt. Een hechte samenwerking tussen deze specialisten en de schooldekaan in tot de juiste oplossing leiden. De inleider merkte met klem op, dat en voorzichtig diende te zijn met zijn advies en de keuze moet overlaten aan dte jongen of het meisje. En passsant wees dr. Koning op de noodzakelijkheid van het contact met ce bedrijven stelde, dat de schooldekaan enige u vrijstelling dient te hebben om het vt lichtende, adviserende alsmede documen terende werk goed te kunnen verrichten. werkzaamheden, die geheel in han den van de door de paus benoemde commissies zijn, het werk van het eigenlijke concilie gaan vervangen. Hij vroeg zich af of het niet beter geweest zou zijn wanneer het rooms- katholieke episcopaat de mogelijkheid had gekregen een sterkere invloed op de samenstelling van de commissies uit te oefenen en of er voldoende mogelijk heid was het werk van de commissies grondig te bespreken, of dat de bis schoppen alleen maar naar Rome zou den moeten komen om zonder meer hun „placet" aan de opgestelde sche- Volgens pater Sartory moet men in Rome de gedachte laten varen dat al leen reeds een bijeenkomst van twee duizend bisschoppen indruk op de niet- rooms-katholieke wereld zou kunnen maken. Ook zou de vrees bestaan dat het secretariaat voor de eenheid van de christenen, onder leiding van kardinaal Bea, niet voldoende mogelijkheid tot het oefenen van invloed krijgt, meerderheid van de deelnemers aan het concilie komt uit de Romaanse wereld die met het probleem van de verscheur de christenheid niet voldoende op de Schilder II. van Bloem vandaag begraven In de ouderdom van 86 jaar is Limburg overleden de schilder Hendrik Van Bloem is lid geweest van et Amicitiae in Amsterdam en ongeveer 25 jaar van Pulchri Studio in Den Haag. Hij was mede-oprichter en medewerker van de „Oudt Hollandse Olie Verven- makerij". Zijn werk bestond voornamelijk uit landschappen, stadsgezichten, stillevens en etsen. Vandaag is de schilder op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen ir Den Haag ter aarde besteld. De voor zitter van Pulchri Studio, de heer Wib- bo Hartman, heeft aan de groeve het woord- gevoerd. Advertentie oor de jeugd hier een rol speelt. Gaven de woorden van dr. Venema in de pauze reeds aanleiding tot heftige gesprekken op de stoep van het kerk gebouw, in de middagvergadering werd de spreker overladen met een stapel vragen. Het ging over de bekende punten, zo als deze ook in de door dr. Venema bestreden „anti"-brochure van ds. M. Baan te Dordrecht aan de orde zijn ge steld. O.a. over de medewerking van vrijzinnige en ethische" theologen bij de totstandkoming der nieuwe vertaling, inplaats van enkel „gereformeerde god geleerden die geleid werden door de Heilige Geest", gelijk bij de statenver taling;, over de „duizenden fouten" in de nieuwe vertaling; over tegenstrijdi ge teksten, enz. Er waren niet alleen tegenstanders van de nieuwe vertaling aan het woord. de jeugd. Een ander, ook voorstander, wilde met het oog op mogelijke onrust in de kerk de zaak voorlopig op zijn beloop laten. De heer Geleynse wees op de merk waardige omstandigheid, dat in de de- mocratisch geregeerde chr. geref. ker ken de tegenstanders der nieuwe verta ling altijd dreigen met scheuring zodra geadviseerd wordt om de kerken in het gebruik van een vertaling vrij te laten. In de beantwoording bleef dr. Velema bij zijn advies. Hij bestreed de opvat ting als zou het invoeren van de nieuwe vertaling gelijk staan met de import van andere nieuwigheden, gelijk een der vragenstellers had verklaard: „Nieu we kerkbouw, nieuwe liturgie, film, sport en dans in de kerk", etc., etc. Maar tevens toonde hi] begrip voor de behoudende groep en juist daarom achtte hij het al dan niet invoeren een zaak, die elke kerkeraad zelfstandig moet beoordelen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Huizen N.H. (vac. L. J. Bloemsma): J. den Besten te Dirksland; te Vriezen-veen, toez.: P. H. Borgers te Birdaaró. Bedankt voor Hedel: T. Langerak te Vinkenveen; voor Wind'esheim, toez. J. J, Franck te Pingjum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Melbourne, Australië (vac. P. H. Pellicaan), Ref. Church: J. F. H. van der Bom te Sidney, voor heen te Groningen; te Blacktown, New- South Wales, Ref. Church: H. W. Kui- pert, studentenpredikant te Amsterdam, die voor het beroep bedankte. Beroepen te Dordrecht (vac C. M. van der Loo): C. W. de Vries te Deventer- Examens: Geslaagd voor het zendings examen aan het zendingsseminarium te Baarn, de heer ir. L. W. Hessel te Hil versum. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Arnemuiden: T. Dorresteyn „Ik heb geloofd en daarom zing ïkU hebt dat lied wel eens gezongen hebt u het ook wel eens zo ervaren? Want er zijn diepten van geloofstwijfel er zijn Gode zij dank ook hoogtepunten in het geloofsleven, momenten (en meer dan momenten!) van een zo intense blijdschap, van een zo grote zekerheid dat men haast wel zingen móét! Dikivijls is die blijdschap er onverwacht, zo maar, als een zonnestraal die door het wolkendek heenbreekt. Het kan ge beuren als u bidt of uit de Bijbel leest het kan evengoed gebeuren als u een hekel aan uzelf hebt omdat u wéér in een oude fout vervallen bent. Als een troostende glimlach van God jegens een berouwvol mens. Die ogenblikken aaneengerijd bepalen het leven van de chris ten. Ze geven hem de rust in de chaos van deze wereld en ze geven hem de prikkel om ondanks alles te streven naar de vervulling van Christus' liefdewet. Zij geven hem de vasie groiid waarvan Paulus spreekt en het zeker-weten uit de catechismus. 'k Heb geloofd en daarom zing ikhet kan de zang van iedere christen zijn, want Gods zonnestralen bereiken ieder die geloven wil! 80ste dies aan Vrije Universiteit dies natalis der Vrije Univer siteit hield de rector magnificus prof. mr. I. A. Diepenhorst een redevoering onder de titel „Be trekkelijk of volstrekt". De spre ker ging na wat het strafrecht nu eigenlijk tot een zelfstandige tak van wetenschap maakt. Hij wees op het eigen karakter om zich vervolgens te verdiepen in de vraag of er op strafrechtelijk ge bied groter vastheid en zekerheid bestond dan elders in de rechts wetenschap werd aangetroffen. Vastgesteld werd dat de ongewisheid veel groter was dan velen aanvankelijk veronderstellen zouden. Nagegaan wer den de factoren, die het strafrecht be ïnvloeden. Als centrale vragen kwamen orde of er wel van onrecht en schuld be hoorlijk scherp omlijnd te spreken valt, of men zich een juist begrip van de dader vermag te vormen: bepaalt deze zelf zijn handelen ja dan neen. Ook over de straf en haar wezen werd breder uit geweid. Vertoonde de strafoplegging tenslotte niet te grote variabiliteit. Bij de beantwoording der opgeworpen problemen keerde de spreker zich tegen fende overheid zich keerde, welke schuld zij kon toerekenen, en wat haar mogelijkheden tegenover daders lerlei slag waren. Daarbij werd verant woording geboden van de veronderstel lingen door aanhangers van verschillen de opvattingen aanvaard. Het goed recht van een rekenen met de Openba ring verkreeg nadrukkelijk verdediging. Afscheidscollege prof. Wisselink Vanmiddag heeft de Rotterdam se hoogleraar aan de Nederland- sche Economische Hoogeschool, prof. dr. J. Wisselink, officieel af scheid genomen van zijn werk. In zijn laatste college sprak hij over de „Industriële concentratie en Euromarkt". Hij legde zijn gehoor in de aula van de hogeschool een economisch-strategisch probleem voor, namelijk: Wat zou de meest efficiënte industriële concentratie zijn en is er nog tijd genoeg om! deze te verwezenlijken! Daarmede week hij af van de tradi- e om een afscheidscollege te beginnen met de woorden: „Toen ik voor dertig jaar..." en schonk hij aandacht aan een van de belangrijkste economische problemen van onze tijd. Na de noodzaak der industriële con centratie (vooral in de kleine landen) gefundeerd te hebben op drie structu rele verschuivingen behandelde spreker de gestelde vraag op concreet terrein, nl. voor de Nederlandse katoen-, rayon- en linnenindustrie. De nadruk leggend op rationalisatie en kostprijsverlaging, is met het oog op voldoende „industriële stootkracht" in de veel grotere Euromarkt een vri. aanzienlijk produktievolume onder één toplichaam nodig. Een produktievolume gelijk aan tweederde van de huidige Nederlandse katoenindustrie geenszins te veel. Oplossing Prof. Wisselink gaf twee oplossingen, pelheid en grote commerciële reactie snelheid, zulks met de nodige collectie ve stootkracht- De eerste opzet, waarbij reeds dade lijk voldoende brede horizontale combi naties ontstaan met verticale binding, de beste, doch kost vrij zeker tijd. De tweede opzet, uitbouw van meerdere smalle verticale concen traties, is sneller te bereiken. Deze is daarom een redelijk alternatief indien men langs de eerste weg te laat in stelling zou komen. Sprekers advies is: beter met een minder efficiënte con centratie op tijd dan met de beste te laat. Men rekene bij dit alternatief dan echter nu reeds op een vrij spoedig sa- in de z.i. noodzakelijke brede GULDENS VOORDELIGER! Ambt In het bijzonder werd stilgestaan bij het wijzen van een rechtvaardig vonnis, de taak der geestelijk soms geheel ver scheiden denkende rechters, de goede en kwade kansen geboden door de moderne tenuitvoerlegging van de straf. Aan de hand van het besprokene gaf de redenaar aan de mogelijkheid van een christelijk strafrecht te spreken, waarbij hij tegen „verchristelijking" zowel als voor „neutralisering" waar schuwde. Tenslotte schilderde hij het straf recht als een gewichtig recht, een be perkt recht, een tragisch recht. Nooit mocht de rechter vergeten in een ambt te staan, wat ook voor de ontmoeting met de verdachte van doorslaggevende betekenis was. De volstrektheid van het strafrecht bleef gehandhaafd, echter te gen de achtergrond der eeuwigheid, als een dienst aan de gerechtigheid welke aldus besloot de rector zijn oratie neus, keel,borst van vastzittend sRJm Geref. predikanten naar Roeanda- Oeroendi Ds. C. M, V. Overdulve, laatstelijk predikant bij de Gereformeerde kerk van Hemelum, zal in overleg met de commissie voor de Paruba-gebieden als missionair predikant worden uitge zonden naar Roeanda-Oeroendi. Ds. van Overdulve is Belg van ge boorte en werd in september 1929 ge boren. Hij werd 17 maart 1927 in zijn eerste gemeente te Hemelum beves tigd. Met hem vertrekt, als missionair pre dikant naar hetzelfde gebied, de heer J van der Neut, theologisch kandt- daat, uit Alphen aan de Rijn. De heer van der Neut ontving zijn opleiding aan de Theologische Hoge school te Kampen. Ds. van Overdulve en de heer van der Neut hebben zich ter voorbereiding van verdere opleiding en vertrek, tij delijk gevestigd in Antwerpen. Antwoord: Een uitstekend middel is cichorei vermengd met water. Een poosje laten luchten, naspoelen met water en goed drogen. alle Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. te gebruiken? Vraag: Is het gebruikelijk aan bewoners van het flatgebouw waari woon (een vier-verdiepingcn-flat) boortekaartjes te sturen of kan ik vol staan met het zenden v 1 ijg aan mijn naaste buren? Antwoord: U kunt volstaan met een kaartje te zenden aan uw naaste buren. Tenzij u natuurlijk van de flat ook kennissen hebt wonen; die dienen ook een kaartje te ont vangen. ik schoonzuster in gemeenschap van goe deren gehuwd zijn geweest en het huwe lijk kinderloos is gebleven, is uw schoon- kaartje zuster de enige erfgename uit dat huwe lijk. Als zij komt te overlijden dan kan haar familie de erfenis naar goeddun ken verdelen. Behalve als uw schoon zuster een testament heeft laten op- ander deel maken. halve dat pensioen hebt i nog de A.O.W.-uitkering valt u in de inkomstenbelasting. 5800,— BOUWPLATEN De plakt u met Ceta-Bever"^ leden overleden. Zijn huwelijk kinderloos gebleven zodat alles wat hij hiervan ƒ624,— bezat aan zijn weduwe is gekomen. Als aftrek) zodat ee zij nu overlijdt erven dan haar familie- merking komt leden weer haar bezittingen of gaat - ook een deel diene: zij waren in gemeenschap goederen getrouwjï, Vraag: Ik woon al vijftig jaar in een huis dat een overdekte waranda rijk is. Of eigenlijk, van overdekt kan men nauwelijks meer spreken want het lekt als een mandje. De huisbaas weigert het te laten repareren. „Ik laat het er „wt -_t aanpassing ahalen en Je krijgt geen ander!" is be- zijn commentaar. Moet ik daar in Wdiettat wa'.r'S SSt"pot" Voor de belastingen mag" ik ik het vijftig jaar geleden voor het eerst huurde? Vraag: Na aftrek A.O.W. bedraagt mijn pensioen drag van bijna 4000.—. Daar komt dan rusten of kan ik Vraag: Mijn broer is enkele jaren ge- de A.O.W. bij. Totale inkomen bijna het huis on-derhoudt aftrekken (bejaarden- i kleine 5200,— in aan- belastingbetaling. Antwoord: Als het zo erg is als Kwartaalsgewijs houdt de Pensioenraad ^et u ^et 1 beklag de familie van de loonbelasting in - mijn vraag is of ik doen bij Bouw- en Woningtoezicht v u Voor een goed begrip nu ook nog inkomstenbelasting moet de gemeente. Vermoedelijk zal deze toch het antwoord! Het is inderdaad ge- Antwoord: We nemen aan dat u uw wasmachine goed reinigt na gebruik. In dat geval maakt het niet uit of u de ene keer het ene en de andere keer het andere wasmiddel gebruikt. Aangenomen natuurlijk dat u geen twee verschillende wasmiddelen tegelijk gebruikt! Wel moet eenter ook u 0ppassen met sommige synthetische niervoor wasmiddelen; er zijn er die bij gevoelige personen de huid irriteren. Vraag: We hebben een foxinia oftewel belletjesplant, maar ze staat er bij als een treurwilg. Welke behandeling heeft deze plant nodig? Antwoord: Een loxinia bestaat niet vermoedelijk bedoelt u een fuchsia. pot met prima potaarde 's winters binnenstaan en dan geen water hebben, 's Zomers moet ze et pot en al in de tuin gezet worden. Vraag: Is het gebruikelijk bij festivi teiten met optochten en versiering dorpsgenoten als jury te laten fungeren? Antwoord: De vraag lijkt een beetje op een strikvraag maar op gevaar dorpsmoeilijkheden te begeven dienst wel ingrijpen Antwoord: Omdat betalen. Antwoord: Dat is inderdaad het ge val. U betaalt namelijk slechts loon- wasmachine met centrifuge i belasting dienstpensioen. Be- bruikelijk. Het is een uitzondering als een jury uit andere personen wordt i in mijn samengesteld dan de eigen plaats- 5 het genoten. Meestal gaat het i het andere wasmiddel dat i dan plaatselijk belang is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2