Jlieuwe GTourant Commentaar KRACHTTOER van Debré B.B.' ers duiken een week lang onder NIEUWS in één oogopslag- \n BON Zal metaal loonvoorstel opnieuw overwegen? WACHT NOC EVEN! VREDIG DEBAT OVER HOGER ONDERWIIS rsiSLr'r,:. s "X? cl ïL'iFiE DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 BUREAUS; Steenslraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,50 per week Eenenveertigste jaargang no. 12001 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dr. E. DIEMER „Stuntvasticf) is ghebfeoeii myn bert in ttgfyeospotr DAMMEN aart de Dam GORDIJN bedwingt KOEPERMAN Zie pagina 9 In Berg en Dal verdwijnen maandagmiddag 27 BB-ers onder de grond. Zeven dagen lang zullen zij geen contact met de buitenwereld hebben. De bedoeling van deze oefening is na te gaan welke invloeden er optreden bij een langdurig ver blijf ondergronds. Premier Debré van Frankrijk heeft het aanblijven van zijn kabinet afhankelijk gesteld van het aanvaarden door de Natio nale Vergadering van De Gaulles plan om tot een Franse atoomstrijdmacht te komen. Volgend jaar zullen in de Borinage elf onrendabele en ver ouderde kolenmijnen worden gesloten. Nog enkele mijnen zullen worden aangewezen. De onzekerheid over de toekomst van duizenden mijnwerkers veroorzaakt grote onrust. Wie moet betalen, als het vetgehalte van de consumptiemelk tot drie procent zal worden verhoogd? De meningen wat dit betreft lopen uiteen en dus zal minister Marijnen de knoop moeten doorhakken. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs in behandeling genomen. Het be faamde artikel 60 had uiteraard alle belangstelling. De om zijn enorme voorbereidingen (en enorme kosten) nu al befaamde rolprent Ben Hur begint morgen in Den Haag te draaien. Een weerzinwekkende film. Een loonsverhoging in „de metaal" kan per 1 januari niet door gaan. Een nieuw gesprek zal moeten beginnen, want de rege ring heeft een spaak in het wiel gestoken. pp fp* Loop voor de vrijheid van de vele duizen den Hongaren die hun land ontvlucht zijn toen de Russische soldaten laars de hartefcreet oim vrijheid in Moed smoor den. Dat is nu bijna vier jaar geleden. Vier jaar dolen ze over de wereld, deze vrijheidsstrijders uit Boedapest en al die an dere Hongaarse plaatsen waar men zo verbeten gevochten heeft om het communistische juk af te werpen. Ze komen wel terecht in die landen waar ze gastvrijheid ge nieten maar hun hart is thuis, in het land van de Donau. Stephen Serenyi was in zijn land een groot atleet, kampioen cross-country. Was hij gebleven, hij zou nu wellicht een van de be jubelde sporthelden kun nen zijn. Hij heeft het niet gekund en niet gewild nu wil hij zijn sportieve gaven gebruiken om de wereld duidelijk te maken dat Hongarije niet verge ten mag worden. Daartoe is hij aan een „vrijheids loop" begonnenmaandag is hij gestart voor de 360 km lange tocht naar Wash ington. Op 23 oktober, de vierde verjaardag van de Hongaarse revolutie, hoopt hij er aan te komen en dan zal hij vice-president Nixon, een van de twee kandida ten voor het president schap, zijn boodschap over handigen een boodschap die een roep om vrijheid ;s. Helpt een dergelijke le- monstratie? Ach, neen. Een ogenblikje herinnert de wereld zich weer de tra giek van die vrijheidsstrijd en dan gaat men over tot de orde van de dag. Het is zo moeilijk voor een man om de publieke me ning te beïnvloeden. Dat kunnen de kranten wel. De krant zal voortdu rend het besef levendig moeten houden dat achter het IJzeren Gordijn volken zuchten onder de Russische laars. En de Christelijke krant zal daaraan haar op roep tot gebed moeten toe voegen, want in deze strijd der ideologieën zal alleen het Christendom de over winnaar kunnen zijn. Aan onze Heer en Heiland is immers alle macht gege ven. In hemel en op aarde. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Prins opent congres in Kopenhagen De Fondation Européenne de la Cul ture houdt vandaag tot en met zaterdag, onder voorzitterschap van prins Bern- hard, in Kopenhagen haar vierde congres. Het is gewijd aan de verhouding tussen cultuur en economie in de twintigste eeuwse westerse maatschappij. Amerika nen en Europeanen zullen er hun erva ringen uitwisselen, zoals zij dat ook ge daan hebben tijdens het zesdaagse „Se minar", dat aan het congres is vooraf- Slechts door middel van een krachttoer heeft de Franse premier Michel Debré kunnen voorkomen, dat de plannen van president De Gaulle met betrekking tot een Franse atoomstrijdmacht door de Nationale Ver gadering op de lange baan zouden worden geschoven. Vannacht stelde hij nl. het aanblijven van zijn kabinet afhankelijk van het aanvaarden bedoeld plan. Debré aanvaardde enkele amendementen, maar ontweek een gevaarlijke motie, die door bijna alle partijen werd gesteund en die ten doel had, het wetsontwerp terug te zenden naar een commissie. Het pi; zou dan waarschijnlijk in de doofpot zijn verdwenen. De meeste afgevaardigden wensen het project van De Gaulle voor eigen Franse atoomstrijdmacht op te schorten., in afwachting van bespre kingen tussen Frankrijk en de andere Navolanden over een geïntegreerde kernstrijdmacht. Er schijnt reden te zijn om aan te nemen, dat president Geen hoger loon per 1 januari sociaal-economische redactie.) TAe loonoommiissie van de Stichting van de Arbeid heeft de metaal industrie schriftelijk de vraag voor gelegd of de raad in het huidige sta dium zijn voorstellen tot tussentijdse openbreking van de c.a.o. en optrek king van de lonen per 1 januari handhaaft Zoals wij gisteren reeds berichtten, heeft staatssecretaris Roolvink het col lege van rijksbemiddelaars namelijk laten weten dat het afwijzend standpunt van de regering inzake het tussentijds open breken van c.a.o.'s als een nieuwe loon- spelregel beschouwd dient te worden. De algemene aanwijzing, die bindend i: het college van rijksbemiddelaars, i dit punt uitgebreid. Naar wij vernemen zullen vandaag de zes voorzitters van de organisaties in het metaalbedrijf (drie van de werkgevers organisaties en drie van de werknemers bonden) met elkaar overwegen, of aanleiding van het verzoek van de loon- commissie de vakraad inderdaad opnieuw bijeen moet komen om de voorstellen nog eens te bezien. Het leek tot gisteren niet erg waarschijnlijk dat de voorzitters hier toe bereid zouden zijn. Zij kenden immers het standpunt van de regering bij de in diening van de voorstellen ook reeds, al was toen de algemene aanwijzing hiermee nog niet uitgebreid. De regering heeft zich reeds eerder ver klaard tegen openbreking van c.a.o.'s DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEMS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEESl KEMPENAERSTtt. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn „thans". Als dit „thans" geldt voor 1 okt., dan geldt dit ook voor 1 jan., aldus het regeringsstandpunt, want een periode van drie maanden maakt vrijwel geen ver schil wanneer zich een algemene dreiging van prijsstijging, inflatie en overbesteding voordoet. Dit „thans" heeft dus betrek king op de periode waarin deze dreiging voortduurt. Voorts is de regering over het algemeen niet erg gesteld op tussentijdse openbreking van c.a.o.'s omdat een con tract-periode een garantie dient te zijn voor rust in het bedrijfsleven, zowel in lonen als in prijzen. Onder meer nor male omstandigheden zal wellicht in bij zondere gevallen van produktiviteitsstij- ging een uitzondering kunnen worden ge maakt. Een van te voren reeds vastgeleg de openbreking van de c.a.o. voor de me taal per 1 juli van het volgend jaar moet echter wel aanvaardbaar worden geacht, omdat deze datum op grond van de ar gumenten van de metaalindustrie zelf door het college van rijksbemiddelaars, en dus de regering, is gesuggereerd. De metaalindustrie heeft in de toelich ting op het loonvoorstel aan het college van rijksbemiddelaars gesteld, dat de drie procent loonsverhoging per 1 januari ge zien moet worden als een correctie op de te lage loonsverhoging van vijf procent in augustus van het vorige jaar. Tevens wordt echter nog eens vijf pro cent gevraagd per 1 juli van het vol gend jaar. Het college beschouwt het re cente loonvoorstel van de metaalindustrie daarom wel als een niet overeengekomen openbreking en dus niet uitsluitend als een correctie, want het vraagt zich af waarom anders acht maanden voor 1 juli reeds een loonsverhoging van vijf procent wordt gevraagd. Loonvoorstellen worden meestal wel na. maar nooit vele maanden voor de expiratiedatum van een c.a.o. in gediend. Voorts wordt nog tweemaal een winst uitkering van 1-V> procent voorgesteld, maar wanneer de loonverhogingen af vallen, zal men beter het hele voorstel nog eens opnieuw kunnen bezien, zoals de Iooncommissie aan de vakraad voor de metaalindustrie gisteren ook heeft voorgesteld. Eisenhower kort na 8 november (de dag van de presidentsverkiezingen) de Amerikaanse plannen met betrekking tot deze Navo-atoom-strijdmacht zal publiceren. Blijkbaar wenst De Gaulle deze Ame rikaanse stappen niet af te wachten, om dat zij zijn plannen kunnen doorkruisen. Vandaar, dat het Franse kabinet giste- i voor de hervatting van het debat de Nationale Vergadering besloot, de vertrouwenskwestie te stellen om het plan van De Gaulle aangenomen te krij gen. Het stellen van deze kwestie be tekent nl., dat het plan automatisch wordit aangenomen, tenzij binnen 24 uur motie van afkeuring wordt inge diend. Om de regering ten val te bren- is echter een absolute meerderheid 522 stemmen nodig en die krijgen De Gaulle's tegenstanders nooit bij el kaar. Intussen heeft De Gaulle's voornaam- e tegenstander wat zijn Algerijnse po litiek betreft (de vroegere minister Jacques Soustelle) een nieuwe partij ge sticht, de Regroupement National. Hij wil strijden voor het behoud van Alge rije als een Franse provincie, beweert dat de zelfbeschikkingspolitiek van De Gaulle tot „voorbeschikking" heeft ge leid, waarbij zowel integratie als af scheiding werden uitgesloten. Zestien Algerijnse senatoren hebben in Parijs om arbitrage door een derde par tij verzocht in het Algerijnse geschil, :r geen overeenstemming wordt be- over rechtstreekse onderhandelin gen. Zij wensen dat de besprekingen over het zelfbeschikkingsrecht en een wapenstilstand gelijktijdig zullen ge schieden. Zoals bekend, wil De Gaulle een bestand tot stand gebracht Tunnelrapport wordt openbaar gemaakt (Van onze parlementsredactie) Minister Korthals (verkeer en water staat) zal het rapport van het Centraal Planbureau over Coen- en IJ-tunnel spoedig alsnog voor publikatie vrijgeven. Het stuk, dat vooral handelt over de rentabiliteit van de IJ-tunnel, werd in augustus 1959 bij de minister ingediend. In zijn nota van enige weken geleden if de bewindsman de inhoud summier eer en leverde er vervolgens scherpe kritiek op. Vorige week verzocht de weede-Kamercommissie voor verkeer i waterstaat om het volledige rapport, e minister reageerde met een verlrou- elijke toezending. Nu hij tenslotte ook ïze beperking heeft laten vallen, kan 5 Kamer het stuk in openbare behan deling nemen. (Advertentie) De gloednieuwe Ford Taunus 17M is in aantocht. Nog deze maand kunt U die grootse Ford-creatie komen bewonderen in onze showroom. Wat een wagen! Wat een lijn! Enwat een geweldig motorisch vermogen Wacht u nog even met het kopen van een nieuwe auto - straks weet u wat u zich gaat veroorloven: de nieuwe Ford Taunus 17 M EL. AM Officieel Ford-dealer v. Leiden e.o. en de bollenstreek. Haarlemmerweg 24 Leiden Tel. (01710) 33141 Voor niet meer dan f90.-? Wie bij de herfst alleen aan gele blaren en nattige straten denkt, kent de herfst nog niet Het is ook de tijd van prachtige bloe men. Overal worden nu de na jaarskeuringen en tentoonstel lingen van bijv. chrysanten ge houden in onze buurt, maar ook in Parijs, waar deze foto vandaan komt. "ERRANKRIJK en De Gaulle kunnen nog onvoldoende aan elkaar wennen. De Gaulle wil zijn land omhoog stoten in de vaart der volken. Het woord vader land heeft voor hem een eigen klank. Op zijn minst gereserveerd staat hij tegen over de gedachte van een Europa, tenzij dit voor hem worden mag een Europa der vaderlanden. Op haar beurt staat tegenover zijn denkbeelden de westerse wereld met be grijpelijke terughoudendheid. De Gaulle belemmert de eenwording der vrije we reld, hoezeer de omstandigheden, in het bijzonder de dreigingen vanuit het oos ten, daartoe ook dwingen. Maar niet alleen met de wereld rondom zich heeft De Gaulle zijn moeilijkheden. Haar verzet kan hij naast zich neerleg gen. Het ene Europa is er nog niet. An ders staat het met de oppositie, die zich onder zijn volk openbaart en die sterker aan het worden is. Frankrijk betoont zich weerbarstig. Het kon wel niet anders, of dc denk beelden van een toenadering tussen de vrije volken, zoals deze denkbeelden bui ten Frankrijk worden aangehangen, moes ten ook binnen dc grenzen van Frankrijk verdediging vinden. Er zijn ten slotte grenzen, ook grenzen aan de grenzen. Grenzen zijn er ook aan de idee van het ene Frankrijk. De Gaulle komt de ver dienste toe, dat hij Frankrijk liecft uit geleid uit het slop van de machteloosheid, waarin het door partijkrakeel was ge raakt. Hij heeft Frankrijk weer een ge zicht gegeven. Zijn denkbeelden over het Franse vaderland zijn daartoe alleszins doeltreffend gebleken. Maar men kan daarin ook te ver gaan. Naar het oordeel van velen huiten Frank rijk gaat De Gaulle te ver. Eeu ook bin nen Frankrijk is de overtuiging groeien de. dat De Gaulle doende is zijn land nodeloos te isoleren. Ook bijvoorbeeld doordat hij zijn zinnen erop heeft gezet, Frankrijk tot een atoommacht te maken. Het zal nu tot een krachtproef komen. Het oordeel van de Nationale Vergadering zal worden gevraagd. Maar dat is een lichaam, dat eigen zwakheid reeds be wezen heeft en uit zijn zwakheid reeds de voor de hand liggende consequentie heeft getrokken van eigen uitschakeling. Nu krijgt het opnieuw het mes boven eigen hoofd te hangen. In zijn machte loosheid wordt het tot een oordeel geroe pen. De keus waarvoor het staat is moei lijk. Bij voortgaand verzet zal het allicht worden ontbonden. Neen, gemakkelijk gaat het in Frankrijk nog niet. U hebt gelijk als u nauwkeurig afweegt hoe zon bedrag van f90.- het best besteed is. Maar nul Een chique overjas uit onze nieuwe collectie voor dat bedrag. Groot gelijk als u dadelijk ja zegt! 'n Buitenkansje. Alleen deze TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK OVERJAS 90,- Hoogstraat 1-2 - LEIDEN 1?EN GROOT lagedrukgebied strekt zich *-* uit van het zeegebied ten westen van Ierland naar het zuiden van Frankrijk. Het brengt plaatselijk regen, de afgelo pen nacht het meest in Bretagne en in de omgeving van Londen. Het ziet er naar uit, dat het lagedrukgebied zich voorlopig kan handhaven, ook al om dat een depressie afkomstig van het wes. telijk deel van de oceaan erin wordt op genomen. Daarentegen blijft de luchtdruk boven Noord-Europa tamelijk hoog. De komende 24 uur zal Nederland zich het dichtst bij het lagedrukgebied bevinden, zodat de kans op enige regen aanwezig blijft. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige re gen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid, in het Waddengebied af en toe krachtig. (Op gemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 21 oktober: zon op 7.15. onder 17.34, maan op 8.05. onder 18.29; 27 okt. eerste kwartier. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur (Van onze parlementsredactie.) TAe behandeling door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs stond gisteren wel in schrille tegenstelling tot de acties, die de studentenwereld tegen een on derdeel van dit wetsontwerp heeft gevoerd. In het algemeen heeft de Kamer geen principiële bezwaren tegen het omstre den artikel 60. De soeiailisbisohe fractie is hierover verdeeld. Wel principieel was de aangelegenheid, diie prof. mr. Th. A. Versteeg (a.r.) aan de orde stelde. Hij zag in het streven van minister Cats een po ging, de vrijheid van inrichting van het onderwijs voor de bijzondere onderwijs- instellingen te beknotten. In dit geval zal dit niet tot een stemmen tegen het wets ontwerp leiden, maar daarmee is niet ge zegd, dat wij geen andere houding zou den kunnen aannemen bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, aldus prof. Ver steeg. Zowel van katholieke als van socialis tische zijde werd aangedrongen op sub sidiëring van de theologische faculteiten van de bijzondere universiteiten. Ook werd geïnformeerd naar de positie van de doopsgezinde, remonstrantse en cvan- gelisch-Iutherse kerkelijke opleidingen aan de rjjks-univcrsiteiten. Een beperkte mogelijkheid tot het af leggen van baccalaureaatsexamens zal bij de Kamer weinig tegenstand ondervinden. Anders staat het met het voorstel, de ti tel doctorandus te vervangen door die an magister. Meer hierover op pag. 9. VTriss. Eelde De Bilt Twen the Kopenli Aberdeen Londen Frankfort Mlinchen Züricb Genève regei 19 11 47 jyTaandagmiddag om twaalf reacties na te gaan van een vol- den gelezen en de nieuwsvoor- u.™r P.r.ec,es za' h» Berg en ledige ploeg B.B.-personeel die ziening via de radio zal geheel Dal bij Nijmegen, waar de zich in een post bevindt, mid- het karakter dragen va: commandopost van de B.B.- den in een radioactief besmet nieuws in oorlogstijd, kring „Gelderland" is gelegen, gebied. Gedurende de oefening De post zal kunstmatig wor logstoestand ingaan. Pas zuilen allen de werkzaamheden den geventileerd in de vcron __i. i_jj_ or(jt die toe- moeten verrichten, die in oor- derstelling dat de gebruikelijk* dan logstyd hun taak uitmaken, energievoorziening, om welke de medische dienst hTdit de DaarbU, zf', w3or^en nagegaan, reden dan ook, kan uitvallen, arts J. R. Burg, directeur van worden geleverd de gemeentelijke gezondheids een week later stand weer opgehev zal de oefening Copex mandopost experiment), door de Nederlandse B.B. grote betekenis wordt geacht, achter de rug zijn. Gedurende zeven dagen zal de ondergrondse post worden worden gestreefd, bezet door 27 pcrsonei wie de commandanten verschillende B.B.-posten in het district Gelderland. Zev deel uitmaken. Het doel va diensten worden, ongeacht rang levensgevaar en functie, verricht door dc keren, het groep, die met piketdienst be last is. 'or" Aan de bezetting van dc post zijn enkele wetenschappelijke medewerkers toegevoegd. i komen te i die welke fysiologische logische invloeden lang verblijf onder- dieselaggregaat. psycho- Stroom zal optreden door een in de post aanwezig dienst van Nijmegen. Verder Parallel aan Copex loopt een aantal tactische oefeningen, waaraan dc provinciale com mandopost en de co-posten van de nevenkringen in Gelderland, alsmede stationaire en ver plaatsbare meetposten van de A.B.C.-dienst zullen meewerken. zijn er twee psychologen, opge- Voor de watervoorziening za) leid door de hoogleraar ln aangewezen zijn op ndanten van de bootsen. Zo zullen de deelne- vindt. Enerzijds met het oog op ning, allen vrijwilligers, zullen oJfenlnp "hLtzxi -pL, JLJIIhi,0 Enerzijds tijdens de zeven dagen de beperkte ruimte geen enkel contact met de bui- zljds gezien de noodzaak e bezetting tcnwcreld (familie of vrienden) paraatheid, zal men gekleed in mogen onderhouden. Uiteraard uniform en in ploegi Copex Is de zullen geen kranten mogen wor- slapen. Verzorgings- oog op ning, allen vrijwilligers, zullen oefening bestaat geen mopeijjk- ander- de post alleen mogen verlaten heid tot communicatie met de annecr zij ernstig ziek zouden commandopo: orden, of wanneer in hun fa-j moeten milie zich een geval zou voor- korvee- doen, waarbij een familielid ln gedaan. 31 oktober kunnen derhalve geen medede lingen over het verloop worden Nu duidelijk beeld heeft kunnen vormen van de omvang van de ramp die Oost-Pakistan heeft getroffen, is verklaard dat meer dan 5,000 mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn honderd duizenden daklozen. In het grensgebied tussen Israël en de Verenigde Arabische Republiek is gisteren een kort luchtgevecht geleverd tussen Israëlische gevechtsvliegtuigen en Egypti sche Mig-straaljagers. Volgens een Israë lisch bericht werd een van de Migs ge raakt. Duizenden arbeiders van de Franse staats- autofabrieken van Renault hebben gister middag een proteststaking van twee uur gehouden, in verband met het ontslag van meer dan 3.000 overbodig geworden arbei ders. De staking was uitgeschreven door de vakbonden, die menen dat het ontslag ongedaan kan worden gemaakt indien onmiddellijk een veertigurige werkweek wordt ingevoerd. De regering van Laos heeft gisteren mee gedeeld dat de communistisch gezinde be weging Panthet-Lao erin heeft toegestemd de provincie Sam Neua in het noordoosten van het land aan haar over te dragen. De provincie was door de Panthet-Lao ver overd op de westers gezinde opstandige generaal Phoemi Nosavan. Dona Fabiola de Mora y Aragon, de ver loofde van koning Boudewijn. is gisteren naar Brussel gereisd. In Madrid deed een grote menigte haar uitgeleide. Fabiola keert 7 november in Spanje terug om de laatste voorbereidingen voor haar huwe lijk te treffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1