lacht een christelijk juweel m m m m i- Wk m Fry's Thor en de engelen Dat is geen vooruitgang: Bord „douane" vervangen door „belastingheffing" Duits televisiegevecht op punt van de degen fÊPèk)%ï<L Dagbladen lichten voor over dagbladreclame Kwart eeuw werk 9 WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 Duin-vraag 9 (Eerste publicatie) üf B' 8 s B tü m i» H bi o Pp fel life Zwart: 8, 15, 17, 18, 23, 30, 35. Wit: 27, 29, 31, 32, 38, 39, 44, 48. Hoe moet wit, winst brengen? i zet, de partij tot Schaah-vraag 9 i Mat in maximaal zeven zetten, luid de de opgaaf. Bij deze stand: Wit: Kc3, Tgl, Lb4, Pbl en Pd2. Zwart: Ka2, Th3 en Th4, Lal en Le6, Pb7, pi b2, c4, d3, f4, h7. Dit is de oplossing: 1. Tglg8! (dreigt Ta8 en mat), Le6xg8 (en nu is er een veilig hoekje ontstaan voor de witte koning die, om mat met het paard op c3 mogelijk te maken, zijn andere veilige plekje daar moet op geven); 2. Kc3d4, f4—f3f; 3. Kd4—e5, Th4h5f; 4. Ke5—f6, Th5—h6|; 5. Kf6g7, Th3—g3f; 6. Kg7—h8het is uit: mat op c3 is niet meer te voor komen. Bridge „Wat moet Zuid nu bijspelen?" vroegen wij u en het antwoord luidt: Zuid moet troef 9 bijspelen! Het is bekend, dat West eveneens geen ruiten meer heeft, zodat deze ruitenaas zal gaan troeven. Door har ten 9 bij te spelen, wordt West die geen Slag meer mag verliezen ge dwongen, met een honneur over te troeven. Beschikt Noord nu bijv. over harten, boer-derde, zo promoveert hartenboer hierna tot een vaste slag en gaat het spel down. Toen Noord in de praktijk ruitenaas naspeelde, was de kaartverdeling: 7 4 heidendom is voorbijgegaan. De strijd tussen Britten, en de Denen en de Jutten raakt ten einde. Het Evangelie doet zijn intrede en een nieuw leven voor Brittanje ontwaaktDit is het thema van Christopher Fry's nieuwe stuk „Thor en de engelen", door Bert Voeten in het Nederlands vertaald en door de Vrije Universiteitstudenten opgevoerd ter viering van het XVIe lustrum van hun Studentencorps. Zo voorspelt de oude tovenaar Merlijn het In een gezicht: De mannen van Rome Keren terug en brengen hun God; Door het hemeldak. Viooltjes en sleutelbloemen En al die andere eerstgeborenen van In de zijbeuken de schip in volle Bladertooi zeilt binnen over het schuim Van februari en laat zich neer op Brittanje,'. Ja, zo moet het geweest zijn, toen het Christendom zijn intrede deed in de Ger maanse wereld- Een aangebroken. De winter van het heiden dom was voorbij. De tyrannic der goden verbroken. Er hoefden nimmermeer bloe dige offers aan zwijgende goden gebracht te worden, omdat God Zelf het ene Hei lige Offer had gebracht. Zo zegt de Jut ten aanvoerder Cymen het: „Maar ik heb de boodschap God gehoord En gevoeld, dat de schepping eenzaam vlees verwelkomt. De onrustbarende stilte werd een stilte Van grote saamhorigheid, de stilte van God En de mens in een gemeenschappelijke En nooit ireld. ter hoeven wij offer op offer te brengen, de gunst van de goden, Kan alleen God, God. offer heeft God gebracht de gedaante van God Aan een boom, die stond op de kruising van vier wegen Van aarde, hemel, tijd en eeuw heid, die Verenig\gen in dtt kruis Het moet een ieder duidelijk zijn uit dit laatste citaat, dat wij hier te maken heb ben met een hoogstbelangrijk toneelstuk. In dit stuk wordt het hart van het Evan- Grootse toneeldaad van de Y.U.-studenten gelie, het Kruisoffer van de Heer, geraakt. Het Kruis is een Lenteteken, waardoor alles anders word't en nieuw leven uitbot op voordien d< Zuid speelde harten 9, waarna West gedwongen werd met hartenvrouw jover te troeven. Noords hartenboer 'zorgde nu later voor de downslag. Het is grappig om te zien wat er gebeurt indien Zuid onder het motto: „ruitenaas is dwingend" niet troeft, maar bijv. een klavertje afgooit. West troeft ruitenaas met harten 3, haalt de troeven eruit en wint daarna het spel gemakkelijk. Jack Diamond Letter-puxzel schar ter stop ier Door tussenvoeging van één letter (kunnen de woorden uit de eerste rij 'met die van de tweede rij tot een woord worden verbonden. De gebruik- 'te verbindingsletters vormen een zegs- ;wijze. De woorden van de tweede rij 'staan in juiste volgorde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Keulen, 2. lummel, 3. gemeen, 4. Eemnes, 5. melati, 6. etages, 7. sne ven, 8. ineens, 9. elkeen. Vroeg genoeg voor de Winterspelen '64 Tot geruststelling van alle sportniin- nende televisiekijkers kunnen we mel den, dat de Eurovisie-uitzendingen van de Olympische Winterspelen die in 1964 in Innsbruck worden gehouden, al ver zekerd zijn. Dan dus geen voor de verlangende kijkers zenuwslopend geharrewar m over de rechten van uitzending, de betalen kosten en al wat dies meer want het Oostenrijkse comité dat de Winterspelen zal organiseren heeft zich op al die punten al dapper geweerd. Het heeft al een vers-getekend ac- coord in de brandkast, waarin is vast gelegd welke prijs met goedkeuring van öet Internationaal Olympisch Comité mag worden gevraagd van de Europese Radio Unie voor de uitzendrechten en bovendien heeft de ERU in principe al toegezegd dat die som zal worden be taald. Vlugger kan het toch al niet! Het enige wat het trotse Oostenrijkse comité nog verzwijgt is het bedrag, waar het om gaat, maar och we hebben nog bijna vier jaar de tijd om dat te w 'le komen! Het stuk in Brittanje binnengevallen Jutten op ten strijde tegen enkele nog verspreid opererende Brit- tengroepjes. Het Ls in het jaar 596 na Christus. De Jutten en Denen zijn nog Germaanse heidenen, die rusteloos of feren aan Thor en Wodan. De Britten echiter hebben reeds kennisgemaakt met de prediking van het Evangelie en onder koning Arthur reeds een Christelijk rijk gehad. Zij zijn nu verslagen door de in vallers, die op hun beurt in Kent een rijk hebben gevestigd met koning Ethelbert en koningin Bertha. Telkens laaieh de 'twis ten tussen veroveraars en onderworpe nen weer op en in de slag, waarheen Cymen met zijn mannen ten strijde is getrokken wordt graaf Eccha gedood door een speerstoot van een jonge Brit. Terstond werpen Cymen en zijn zwagers Osmer en Tadfrid zich op de Brit Hoël, maar als Cymen zijn zwaard naar zal stoten gebeurt er iets, als door een blik- -emfli'ts breekt het zwaard in tweeën en 1p verbaasde Cymen geeft het bevel loël als gevangene naar zijn huis to Hoël is een christen, althans hij is -•ens gedoopt, maar tot een christelijke opvoeding is het niet meer gekomen, want toen waren de Jutten in het land groeide Hoël op met alleen maar een heel vage herinnering aan zijn doop, zijn toewijding aan een vreemde God. En toch zal deze Hoël als een lam ter slacht bank worden geleid. Cymens zwagers en zonen dringen erop in, dat Hoël gedood zal worden, maar Cymen kan zich niet vrijmaken van de indruk, die al het gebeurde op hem heeft gemaakt De sfeer van dreigend onheil wordt versterkt door de voorspellingen van de legendarische tovenaar Merlijn, die door Cymens dochter Martina in het geheim verborgen en gevoed werd. Als Cymen zich met zijn Germaanse goden door een offer verzoenen wil, ontsteekt hij in woede voor Thor en Wodan. die nooit iets openbaren, maar altijd on heil brengen. Hij gooit de stenen van hel Op dat ogenblik komt de bode hem oproepen om aan het hof (waar koningin Bertha reeds een christin is) te komen luisteren naar de predikers van het Evangelie. Merlijns voorspelling „de mannen van Rome keren terug" is be- u-eid Fry's ,.Thor en de engelen" is onge twijfeld het zuiverste stuk, althans het doorzichtigste werk van deze Shake speare redivivus. Nergens spreekt hij zo onbevangen en zo volkomen zijn ge loof in het Evangelie uit. Het is met recht een Lentestuk, dat nieuw leven laat opbloeien uit het offer van Chris tus. Dat de studenten van de Vrije Uni versiteit dit stuk hebben gekozen voor het zestiende lustrum van hun corps moet zeer geprezen worden, want het is in de moderne toneelliteratuur een chris telijk juweel. Het spel Krasnapolsky bereikten moet men zeer waarderen. Het moet voor amateurs een formidabele presta tie zijn een zo moeilijke tekst bijkans zonder haperen te zeggen. Ben Groene- veld had het stuk op een sterk gesti leerde wijze geregisseerd, maar waar het hier in zekere zin een lekespel betrof, was deze regie terzake. De kostuums De Koningin schreed gisteravond door een erehaag van vikings de zaal van Krasnapolsky in Am sterdam binnen, waar studenten van de Vrije Universiteit Fry's toneelstuk „Thor en de engelen" opvoerden. De vikings waren eerstejaars. De praeses van de lustrumcommissie, de heer G. den Ouden, begeleidde de Vorstin naar de zaal. Tijdens de afwezigheid van Cvmen en de anderen hun kans schoon om Hoël onder het voorwendsel, dat hii Cymens dochter Martina heeft willen verleiden te kruisigen. Als Cymen terugkomt, is hij diep onder de indruk van het Evangelie. Hij vraagt Hoël; hij heeft Hoël zeer lief, als hij de gekruisigde Hoël ontwaart is het alsof hem het visioen van de Gekruisig de opnieuw voor de geest komt- Hij laat Hoël van het kruis afnemen. ze zeggen dat Het offer van God gebracht werd als aevolQ Van de blinde woede der mensen. en toch liet God Hun blindheid hun eigen heil worden en het eenzame Vlees in zijn schepping welkom zijn. Brit, mijn jongen, Jouw God is hier, en hij wacht opnieuw dit land". In een indrukwekkende slotclaus vat Cymen samen, wat dit nieuwe geloof voor het oude Brittanje inhoudt: Wij z\jn bano om te leven Naar Gods regel, die inhoudt: vergevingsgezindheid. Deernis en mededogen, omdat wij hana zijn Dat ze voor ons het einde betekenen. En toch Als wij deze drie trouw konden blijven tegen Vrees en verschrikking en angst voor willekeur in, Als wij het waagden kwaad met goed te vergelden Zonder te denken aan wat daarna zal komen. Zouden wij zeker niet de verliezers zijiv Denken wij werkelijk dat in hét aoede geen kracht En in God geen macht is? God geve ons de moed Om in God te leven, en moge het Disney koopt zijn Disneyland Wat Disneylandis, behoeven we geen televisiekijker meer te vertellen. En dat Walt Disney, die dit sprookjes land dat vele miljoenen dollars heeft gekost, het helemaal heeft ontworpen en laten bouwen, evenmin. Het enige wat Disney niet beviel aan zijn schepping was, dat zij niet hele maal zijn eigendom was: de Amerikaan se omroepmaatschappij ABC en de Paramount Filmmaatschappij hadden nog voor 7 miljoen dollar aandelen in handen. Maar het is hem nu gelukt, deze aan delen over te nemenin ruil voor een concessie voor de verkoop op het terrein van Amerikaanse lekkernijen zoals hot dogs, popcorn, pinda's, ijs en cola-dranken. En dat voor een tijd van 10 jaren. Het valt niet moeilijk na te gaan, hoe lucratief deze lekkernijenverkoop ;en om hun soberheid geprezen len en het decor van Hans de Boer in goede, gedempte kleuren ge houden. Van de spelers zij voorop genoemd Hans Oranje, die van de gevangen Hoël werkelijke poëtische creatie wist te maken. Al was zijn tekst van geringe omvang, zijn rol vormde het hoogtepunt de avond. Zeer benieuwd waren wij de rol van de mysterieuze tove- Merlijn. Voor Jaap Roggeveen alle achting om de juist getroffen toon, waar in hij deze even poëtische als merk waardige tekst naar voren bracht, ter wijl hij ook in houding een vaak ont roerende, schuchtere, poëtiek ontplooi de. Jaap van der Pijl vervulde de rol Cymen, robuust, maar niet altijd bezonnen. Gijs Lyklema, de domme knecht had een bepaalde verdienste, hier had de regie zeker nog iets kunnen verbeteren. De overige rollen werden naar de mate van hun belang rijkheid gebracht, maar geenszins in drukwekkend. is „Thor en de Engelen" ons land binnen gevlogen. Moge het geen een dagsvlieg zijn, maar ook op het reper toire komen van andere groepen. Het stuk, dat zojuist in de Wending Toneel bibliotheek is verschenen is thans voor ieder toegankelijk. Na de pauze werd als toegift het kluchtige Esbatement van Tielebuijs ge bracht, de zot, die „een jaer te vroech gheboren is ende wert herdraghen". De Koningin vereerde deze feestelijke avond met haar aanwezigheid. In de re Warmoesstraat was zij, geheel in de geest van het stuk, door Jutten te paard verwelkomd. De studenten van de V.U. kunnen op een geslaagde toneel avond terugzien. Ev. Grolle. gen verzocht „niet langer de douane rechten met een fiscaal karakter door binnenlandse heffingen te vervangen". Het parlement sprak de hoop uit, dat overeenkomstig het verdrag nu eindelijk richtlijnen worden vastgesteld voor de afschaffing van heffingen van gelijke werking als de douanerechten. Het parlement betreurt in dit verband voorts, dat de E.E.G.-commissie in af wachting van het gemeenschappelijke Het Europese parlement heeft gis teren, de laatste dag van zijn okto- berzitting, duidelijk stelling geno men tegen de neiging van de zes EEG-landen om de douaneheffingen aan de onderlinge grenzen te ver vangen door belastingheffingen. De Duitse socialist Kreyssig, die het laatste debat van de zitting namens de parlementscommissie voor de Euromarkt| landbouwbeleid „nog geen objectieve c inleidde, constateerde dat er onmisken baar een vervlechting van de nationale markten van de Zes gaande is, maar men moet snel iets doen om te voorkomen, dat als gevolg van het uiteenlopende beleid op het gebied der concurrentie en met de fiscale politiek, de douanebor den alleen maar verdwijnen om plaats te maken voor borden met het opschrift „belastingheffing". De consument in de Euromarkt gaat zich terecht afvragen, er op die manier terecht moet komen de hogere levensstandaard, die het E.E.G.-verdrag als doel stelt, zo verklaar de hij. Het Europese parlement heeft deze op vatting overgenomen en in een eenstem mig aanvaarde resolutie de zes regerin- NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG, 14 oktober Geslaagd voor iet derde deel van h notarieel staate xamen M Aibma Amsterdam-Z.J M J Baltussen (Aralieon), P B J M van den Boscfh (Woerden), G P F Broekman (Wes terhoven, N.B.), M J M van Daateelaar (Achterveld, U.), J Deurloo (Breda), J Everaert (Utrecht), Th S O M van Eijok (Arnhem), mej. E J J M de Grëef (Har- melen), H A A van Hazendonk (Culemlborgt W J HilarduG (Amsterdam), B J Huzlnk (Amsterdam), C D Kniepstra (Schiedam), J J Kok (Sehayk), F J M Lauwere (Hel mond), F C J Majoor (Utrecht), J G M Manke (Utrecht), M W G Overbeeke (Arn hem), F G Peters (Baarle-Nassau), J W Sas burg (Utrecht), L C Schouw (Culemborg), G Vruiggiwk (Hengelo. Old.). J H Zegers (Utrecht). teria voor het stelsel bekend heeft gemaakt". De mini mumprijzen dreigen namelijk de natuur lijke ontwikkeling van het verkeer in landbouwprodukten in de Euromarkt te verhinderen. Over de hoofden van de kijkers heen wordt in West-Duitsland het televisiegevecht steeds scherper. De omroeporganisaties vergaderen druk en zijn het nog nooit zo eens geweest als nu in de concurrentiestrijd tegen „Freies Fernsehen", dat het tweede programma in opdracht van de Bondsregering voorbereidt. De ene maatregel na de andere wordt genomen en uitgevoerd en uit het „commerciële kamp" volgen de tegenzetten even trefzeker. het naarstig publiceren en in die publi- katies fel ageren tegen eikaars zetten en tegenzetten, maar ook in het doen verrassende beloften Ultimatum voor tv.-medewerkers Zo heeft „Freies Fernsehen", dat een geregelde publikatiedienst op houdt, nu schande gesproken geschriften over „intimidatie van ar tiesten en andere televisiemedewer kers", door de omroeporgasisaties be dreven. Deze hebben nl. gezamenlijk alle in los verband aan de programma's mede werkenden laten weten dat, indien zij mende programma's. Zo heeft het a.s. tweede programma nu weer een beste beurt gemaakt door de kijkers te beloven dat de has"; Sinds een half jaar moeten zijn het nl. stellen zonder hun eens zo populaire „Wetterfrosch", die hun elke avond aan de hand van de weerkaart met praatje en tekeningen over het weer vertelde, evenals de weermannen van De Bilt dat voor ons doen. De omroeporganisaties hebben tweede programma maanden geleden deze uitzending echter zullen doen, „automatisch en zonder „gemoderniseerd" en vervangen door enige vorm van beroep" elke medewer- een dagelijks filmpje van twee minuten, king aan het eerste programma voor waarin de stand van het weer in teke- aen zal vervallen. ningen wordt getoond. „Freies Fernsehen" zegt, dat de om- Het regende verwijten aan de verschil- roeporganisaties deze vele losse mede- lende omroeporganisaties, want het pu- werkers in een dwangpositie brengen, bliek vond deze „synthetische weer man" helemaal met aardig. De televi- Natuurlijk is dat ook zo: het wordt siemaatschappijen reageerden echter openlijk om het langste eind trekken. niet op de talloze klachten, noch op het want straks, als met ingang van 1 janua- schrijven van commentators in dag- en ri a.s. het tweede (commerciële) pro- weekbladen: zij bleven bij het moderne gramma in de lucht komt, zullen er twee weerfilmpje fel tegenover elkaar staande kampen NalllllrlUk Is d„ toren „p dc moie„ zijn geschapen. Het gaat er dan maar Fr«ics Fenlsch„, da, l|ltoes cen- om. tegen elkaar op te bieden btj het ,ac, h enom„ mel w«rku„- engageren van medewerkers. di(, Offenbach endc Er zijn reeds verscheidene vaste me- kijkers nu het optreden van een dage- dewerkers van het- eerste programma ïykse „Wetterfrosch" in uitzicht stelt, overgelopen naar het komende tweede. Dit wordt dan alvast een uitzending, „weggekocht", zeggen de omroeporgani- waarnaar de Duitse families beslist zul- saties, die hun deserteurs vanzelfspre- |en kijken Een „goede zet" op het kend een kwaad nart toedragen en hun televisieschaakbord, kwaliteiten nu trachten te verkleinen. Dat televisie op zichzelf het voor een groot deel moet hebben van losse mede werkers, die dus bijv. als tekstschrijver of als gast-artiesten worden uitgeno digd voor bepaalde programma's, weet iedereen. Het vechten om deze mensen brengt niet alleen haat en nijd, maar ook opdrijving van de programmakosten mee en het is wel duidelijk, dat een commercieel programma dat eenmaal loopt, met hogere honoraria kan aan komen dan een programma dat uit luis tergelden moet worden gefinancierd. Er bestaat dus een gerede kans dat, wanneer de omroeporganisaties deze houding blijven vertonen, zij bekwame krachten gaan verspelen en dat kan op den duur de programmakwaliteiten geen goed doen. Duitsland is een groot land dat over vele artiestieke krachten beschikt, maar wanneer deze moeten worden opgedeeld zal het reservoir aan artis tiek en technisch kunnen beslist niet onuitputtelijk zijn, vooral niet. nu de NDR zelf nog eens met een tweede programma gaat komen (in de loop van december) en andere omroepor ganisaties trachten, dit voorbeeld te volgen. De Westduitse kijkers zijn met al deze acties en tegenacties allesbehalve blij. maar voorlopig wint de nieuwsgie righeid het toch nog van de ergernis. vanavond Speculatie Er wordt echter, van beide kanten, ook hevig gespeculeerd op de gunst van het kijkend publiek. Niet alleen door van liet Cebuco TTET Cebuco bestaat vijfentwintig jaar. Een kwarteeuw lang heeft het aan adverteerders en hun advi seurs inlichtingen gegeven over dag bladreclame. Overeenkomstig zijn naam. Want Cebuco is afgekort uit: Centraal Bureau voor Courantenpu bliciteit. 14 „We nemen eerst de marconist en stewardess mee", verklaarde ik de passagiers, „maar zijn in hoogstens twintig minuten terug. Als u in leven wilt blijven, - houd dan de deur dicht." „Ik vind," mompelde de dame op leeftijd met een opvallend krachtige en heldere, maar lage stem, „dat die jongeman bijzonder kortaf is." „Alleen uit noodzaak, mevrouw," zei ik droog. „Verkiest u een bloemrijke toespraak terwijl u kans loopt dood te vriezen?" „Welehals ik me goed bedenk eerlijk gezegd niet!" Haar toon klonk wat spottend en toen ik de cabine verliet, hoorde ik haar onderdrukt lachen. Daarna werd het een bijna onmogelijke taak om in de nauwe stuurhut en het bijna inkt zwarte duister, terwijl de ijsstorm door de ver splinterde voorruit floot, de gewonde marconist zonder al te veel schokken op de grond te laten zakken en maar de wachtende slee te dragen Zonder de hulp van de breedgeschouderde, jonge vreemdeling was het ons vermoedelijk niet ge lukt. We konden het nu echter klaarspelen. De vreemdeling en ik lieten door het gat in de voor ruit de draagbaar in de handen van de zich onder de neus van het toestel bevindende Joss en Jackstraw glijden die hem op de slee bonden. Hierna was de stewardess aan de beurt. Toen ze slechts met twee klemmende handen om haar polsen tussen hemel en aarde bengelde, meende ik haar even een kreet van pijn te horen slaken en plotseling herinnerde ik me dat Jackstraw me gezegd had dat ze vermoedelijk aan haar rug gewond was. Voor dergelijke dingen hadden we op dat ogenblik echter geen tijd. Ik sprong uit het vliegtuig en een paar seconden later voegde de jongeman met de brede schouders zich bij me. Eigenlijk was het niet de bedoeling geweest dat hij nu meteen al zou meegaan, maar ik zag er geen kwaad in: hij moest toch een keer naar de zonder einde ALLISTAIR MACLEAN hut en zijn toestand bracht mee dat hij niet op de slee behoefde te zitten. Misschien was de wind iets gaan liggen, maar de kou leek heviger cn wreder dan ooit. Zelfs de honden kropen van ellende in de luwte van het vliegtuig weg. Af en toe hief een van hen als in protest de kop op en liet een langgerekt en treu rig wolfsgehuil horen: een onbeschrijfelijk angst wekkend geluid dat een ieder door merg en been ging. Jackstraw toonde zich echter blij met hun ellende, want ze zouden er alleen maar harder door lopen. Met de wind en de ijsnaaldenjacht achter deden ze dat inderdaad. Eerst liep ik met een lantaarn voorop, maar Balto, de leidende hond, duwde me al heel spoedig opzij en sprong als het ware het donker in. Ik was verstandig genoeg hem de leiding over te laten. De hond volgde het spoor dat het vliegtuig in de sneeuw had achtergelaten, de bamboestokken, het touw, de antennedraad, en het gebeurde zó nauwkeu rig en zonder vergissingen dat het wel daglicht had kunnen zijn. De glimmende stalen glijders van de slee sisten over de sneeuw. De bevroren grond was glad en effen als rivierijs en zoals de slee die nacht de gewonde marconist naar onze hut vervoerde, zou werkelijk geen ambulance wagen het gedaan kunnen hebben. In vijf minuten hadden we de post bereikt en drie minuten later waren we alweer op weg naar het vliegtuig. In die drie minuten werd echter heel wat werk verzet. Jackstraw stak de olie kachel en de lampen aan, terwijl Joss en ik de gewonde op een opvouwbaar veldbed voor de kachel legden, hem in mijn slaapzak schoven, er een stuk of zes verwarmingskussens instaken waterdichte kussens met een chemische stof die warmte afgaf wanneer er water werd toe gevoegd het hoofd van de marconist met een opgerolde deken steunden en de ritssluiting van de slaapzak zo hoog mogelijk optrokken. Welis waar bezat ik de noodzakelijke chirurgische in strumenten om de patiënt te behandelen, maar toch wilde ik liever nog even wachten met de operatie. Niet in de eerste plaats omdat we de andere passagiers moesten redden, al hadden we ook hier natuurlijk geen tijd te verliezen, maar de roerloze en asgrauwe jongeman aan onze voe ten had zó van zijn shock en de gevolgen van het blootstellen aan de kou te lijden dat de min ste aanraking misschien zijn dood al betekend zou kunnen hebben. Eerlijk gezegd was ik ver baasd dat hij nog leefde. Ik vroeg de stewardess koffie te zetten, gaf haar nog enkele aanwijzin gen en daarna lieten we haar en de breedgeschou derde jongeman alleen. Het meisje was toen al een pan aan het warmen.. De jongeman masseer de met zijn ene hand een door de vorst aange taste wang en kin, hield met de andere een koud compres tegen een bevroren oor en bekeek zich intussen ongelovig in de spiegel. We namen de hun geleende warme kleren mee en ook nog wat rollen verband en verlieten daarna de hut. Tien minuten later waren we weer in het vliegtuig. Hoewel de romp goed geïsoleerd was, bleek de temperatuur in de cabine al aanzienlijk gedaald te zijn.Bijna alle passagiers huiverden zichtbaar van kou en twee van hen liepen stamp voetend het gangpad op en neer om zich warm te houden. Zelfs de „kolonel" scheen wat minder agressief te zijn. De dame op leeftijd die haar bontmantel dicht om zich heen hield geslagen, keek op haar horloge en glimlachte. (Wordt vervolgd) In 1935 ontdekten Nederlandse dagbla den dat de reclamewereld behoefte had aan meer gegevens over de krant en haar betekenis voor de reclame. Daar om richtte men een centraal bureau in om die te verstrekken. Het eenvoudigste was wel en daar begon men mee een lijst beschikbaar te stellen van de dagbladen met bijzon derheden als advertentieprijzen, forma ten enz. Zo deed in 1936 het eerste Tn- rievenboek van Nederlandse dagbladen zijn intrede. Het bestaat nog steeds, en werd gedurig verbeterd. Hier liet men het niet bij. Het Cebuco ging ook inlichten over de gebieden die door de dagbladen worden bereikt. Dat is heel Nederland. Want enquêtes toon den nog niet lang geleden aan dat maar 5 pet van de bevolking niet elke dag een dagblad leest en dat 95 pet geen dag voorbij laat gaan zonder de krant te lezen. Maar Nederlahd ziet er niet overal gelijk uit. En daarom verdeelde het Cebuco ons land in 49 zogenaamde verzorgingsgebieden, waarin de aan trekkingskracht van 49 centrale plaat sen op grond van economische gege vens weloverwogen werd afgerond. Kaarten van Nederland met deze in deling zijn voor iedere belangstel lende beschikbaar. Verschillende on dernemingen gebruikten ze voor ra yonnering van hun verkoop. In een andere uitgave verschafte het Cebuco gegevens over de samenstelling van de bevolking in al deze gebieden Ingedeeld naar beroep, leeftijd, inkomen enz. en met vermelding van het per centage huishoudens dat een dagblad Verder kan men bij het Cebuco verne men hoeveel, waar, wanneer, waarmee en in welke kranten en tijdschriften iemand adverteerde. Ook hiervoor wordt het veel geraadpleegd. Tot de verdere uitgaven behoren n een paar uitersten te noemen ma teriaal om het buitenland in te lichten én hulp voor de winkelier bij het beste dén van zijn reclame-geld. Op al deze activiteiten mag de di recteur van het Cebuco, dr. J. A. Pennock sinds 1 april 1950 in deze functie omringd door zijn mede werkers bij dit jubileum met voldoe ning terugzien. p Het AVRO-televlsieprogramma is vanavond niet te zwaar van toon. Na het NTS-journaal en het weerover- zicht begint om 8.20 uur de sportru- briek en om 8.50 uur is het woord aan een kleine kring letterkundigen, die onder leiding van mr. E. Straat van gedachten zal wisselen over het boek en zijn lezer. Een half uur later vol gen actualiteiten en tot besluit, om 9.35 uur, presenteren Jos Cleber en De Zaaiers een muzikale show waar aan bekende vocalisten meewerken, vond Om tien voor acht begint in het NCRV-programma de slotuitzending van „In de Muzeval", waarin de fina listen elkaar bekampen. Om half 9 geeft de NCRV aansluiting met de Victoriahall te Genève, voor een con cert door het Suisse Romande orkest onder leiding van Ernest Andennet. De violist Nathan Milstein is solist. Op het programma staan de 66ste symfonie van Haydn, en verder wer ken van Mozart, Prokokieff en Albé- niz. Om 19.10 uur: negro spirituals. „Als het een roos mocht zijn is de titel van een hoorspel van Dario Niccodemi, dat de VARA tussen 8.35 en 9.35 uur uitzendt. Direct daarna, tot 10.20 uur, zang van de Verdi- tenor Hans Kerkhoff. Om 10.40 uur treedt het strijkorkest Benedetto Mar cello op in werken van Pergolesi en Vivaldi. Tips uit het buitenland 0 Een groot aantal solisten, het BBC- koor en het BBC-symfonieorkest kunt u horen in een concert met werken van Mozart, Berg en Strawinsky tus sen 9 en 9.50 uur en tussen 10.25 en 11 uur. Dirigent is Bruno Maderna. Een symfonieconcert ook via de NDR-zender op 399 m. Franz Marsza- lek dirigeert het Keulse omroep-sym- fonieorkest en de hoboïst Wilhelm Meyer. Er worden, tussen 8 en 8.40 uur, werken uitgevoerd van Marteau, Maraczek en Czernik. Programma voor morgen DONDERDAG 20 OKTOBER I960 Hilversum I 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nwe 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9.33 Waterst 9.40 Schoolradio. NORV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst i0.45 Gram. KRO tuirobc HHHH Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Ham orgelspel 13.40 Gram. NORV: 14.00 Volks- muz 14.25 Omr ork en solist 15.20 Gram 15.30 Engelse kerkmuz 16.00 Verkenningen in de Bi"- - -'"-"H Gram 17.' 18.15 Sportrubr 18.30 Cram 18.50 Sociaal perspectief: act sociale vraagstukken 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Gram 10.30 Radiokrant 19.50 Pel lezing 20.00 Gevar progr 21.30 Orgel- conc 22.00 Periodieken parade 22.10 Vokaal ens 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22 55 Gram 23.30 Heeft het ongeloof nog een toekomst?, lering 23.55—M.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.2<t Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO' 8.00 Nws 8.15 Gram 9.10 De groenteman .00 Gym 9.15 Gram 9.4 10.50 V d kl< Morgenwijding 10.0 tore 11.00 Vertel nog eens wat over uanaaa,-gesprek 11.15 Gram 11.45 Mensen worden verdreven door het water, lezing 12.00 Thcaterork 12.30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Orgel cn zang 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Nationale foto-competitie 13.25 Lichte maz 13.55 d kind 19.05 Gc-v .00 Nws 20.05 Gram 20.15 Concertge- mwork. en soliste (In de pauze: 21.00 -25: Voor moed, beleid en trouw, klanfk ïeld) 22.15 Gram 22.25 WeredldikariE uwmen 22.30 Nws, beunsbor van NoS meded 22.46 Journ 20.00 Sportact gram 23.5524.0 Gesp: orogr 21.25 Waar de NTS: 20 (X VPRO- 20.20 Fllmdocum 20.30 schrijftafel 2040 Cireus- ipen, TV-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9