Zonneveldslaan zal spoedig worden verbeterd Plotseling wordt er veel makreel aangevoerd Raad van Valkenburg vergaderde Verkeerslicht Haagse Schouw bron van ontevredenheid Speeltuinvereniging D.V.V. (Sassenheim) in goede doen Lustrumfeest Smidstraat luisterrijk gevierd j (Leiderdorp) Baas Arnoldus (Leiderdorp) koninklijk onderscheiden Tegen Hagenaar, die klant' van zijn vrouw doodstak werd tien jaar geëist Hillegoms VVV kreeg nieuwe voorzitter NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 19 OKTOBER 1961 ONDER VOORZITTERSCHAP van burgemeester M. A. van der Have kwam de gemeenteraad gisteravond btfecn. De beer Th. van der Mefl was afwezig. Het hoofd van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden had een brief ingestuurd, waarin wordt medegedeeld, dat voor de komende winter de Zonnevelds laan en de Broekweg provisorisch zullen worden verbeterd, tenvyl voor een grondig herstel van genoemde wegen voorstellen aan de minister van defensie zijn aangebo den. Met voldoening werd van dit schreven kennis genomen, omdat vooral de toe stand aan de Zonnevcldslaan om verbetering schreeuwt. Wij leveren alle BECKERS HAARDEN en CONVECTORS voor KOLEN en OLIE J. W. DUBBELAAR PR KATWIJK VAN ZEE Kachelsmederij sinds 1900 Rijnsburgse buurtvereniging In de zaal van Het Bruine Paard had gisteravond een ledenvergadering plaats van de buurt- en speeltuinvereniging Door Vrijheid Verenigd. De voorzitter, de heer II. Hoogervorst, zei in zijn openings woord de slechte opkomst te betreuren. Er waren maar 6 leden en 8 bestuurs leden aanwezig. Het gaat D.V.V. goed cn de leden ge loven het dus wel. Wanneer er echter werk aan de winkel is, ontbreekt de me dewerking niet. Zo is aan de glijbaan die deze zomer in gebruik is genomen 1200 uren vrijwillig gewerkt. Het ledental bedraagt thans 560. Het aantel bezoeken van kinderen van buiten de buurtschap bedroeg deze zomer 2600. De betaalde vaste kracht, de heer Van Nobele, blijkt tenvolle voor zijn taak be. rekend. De voorzitter bracht ook hulde aan de dames diie toezicht houden. De komende maanden zullen drie grote schommels en een gryprek van zes meter lengte gereed worden gemaakt. Volgend jaar zullen de kinderen ook weer tochtjes maken. De buurt- en speeltuinvereniging bleek ;n batig saldo van f 722 te hebben, ter wijl de speeltuin een reserve van f 2007,50 heeft. Dc aftredende bestuursleden, de heren Jos Dreef, M. C. A. Driessen, G. W Gent, C. E. v. d. Krogt en J. Vos. werden herkozen. Het Sint Nicolaasfecst 1960 zal alle aandacht krijgen. De kinderen zullen het feest 3 december vieren, waarbij het ge zelschap Doppie uit Utrecht medewer king zal verlenen, De jaarlijkse feest avonden zullen op 24, 25 en 26 januari wooden gehouden. Een goed cabaret- ezelschap is reeds gevonden. De tuintjeswedstrijd bleek het enige minder geslaagde punt te zijn. De heer Driessen, lid van de tuincommissie, zei, dat dc belangstelling voor de wedstrijd nihil is. Dc tuinen zijn slecht onderhou den, zodat de commissie met zoeken naai tuin, die de moeite van het cijfers geven waard is. Besloten werd in het voorjaar een circulaire rond te sturen, waarin vermeld de data van keuring. Aan het eind van de vergadering werd een verloting gehouden. Ieder ging met prijs naar huis en de vereniging diende nog even ruim f 20. Meisje aangereden Op de Hoofdstraat had maandagmiddag een ongeval plaats. De 5-jarige T. de H., wonende op de Vaatkade, stak plotse ling vanaf de Oude Haven de Hoofd straat over, waarbij zij werd aangereden door een scooter, komend van de richting Haarlem, bestuurd door H. B. uit Leiden. Het meisje kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. Dr. Van Nes verleende de eerste hulp. De scooter werd be schadigd. LlSSE Concours-hippique heeft een tekort Aangezien het concours-hippique in augustus voor de harddraverijvereniging Lisse en Omstreken een tekort heeft op geleverd, heeft het bestuur dezer vereni ging een verzoek tot de raad gericht om ontheffing van de vermakelijkheidsbelas ting. B. cn W delen de raad mee, dat vol gens de bepalingen, ontheffing niet kan worden verleend, doch dat het wel moge lijk is een extra-subsidie te verstrekken. Het gaat om een bedrag van f 400. In de kring van het college van B. en W. is over deze zaak geen eenstemmigheid bereikt. De minderheid heeft er bezwaar tegen, dat dit concours op zondag werd gehou den en meent, dat een concours op een werkdag een gunstiger resultaat zal ge ven, aangezien de belangstelling der be volking dan groter zal zijn. Commissie woonrulmtewet B. en W. stellen de raad voor de aftre dende leden van de commissie woon- ruimtewet, de heren J. van Dijk, voorzit ter, E. Scholte, M. Hordijk, H. de Bruin en J. Liemburg. te herbenoemen, alsook de heer J. van Briemen als plaatsvervan gend lid. Kasgeldleningen 1961 B. en W. vragen de raad machtiging voor 1961 tot een bedrag van f 800.000 aan kasgeldleningen te mogen afsluiten. Voor 1960 werd machtiging verleend voor f 1,500.000. Men meent, dat voor 1961 voor lopig met bijna de helft kan worden vol staan. De verordeningen op de heffing en in vordering van rechten wegens het plaat sen van kramen, enz. bij gelegenheid van de jaarlijkse paardenmarkt en Koningin- nefeesten en dde op de heffing en invor dering van een straatbelasbing werden ongewijzigd opnieuw vastgesteld. Voor de bouw van zes woningwetwo ningen op het terrein, gekocht vam de Hanab n.v. werden kredieten beschikbaar gesteld voor de bouw- en grondkosten. Drankwet B. en W. hadden een voorstel ter tafel gelegd tot verhoging van het maximum aantal vergunningen ingevolge de drank wet. In 1930 bepaalde de gemeenteraad, dat aan de Koningin het verzoek zou worden gedaan om het maximum aantal drankwetvergunmdngen van drie te ver lagen tot één. Dertig jaar geleden argu menteerde men dit aldus: „In deze enigs zins afgelegen gemeente komen zo goed als geen vreemdelingen en kan het door gaand verkeer ook niet groot worden genoemd". B. en W. menen thans, dat de omstandigheden tor plaatse wel gron dig zijn gewijzigd. Tooh is er weinig re den om uitbreiding van het aantal café's te verwachten. Omdat echter de totstand koming van een dorpshuis mogelijk is, adviseren B. en W. aan de Kroon voor te stellen om het besluit tot verlaging van het maximum der vergunningen in te trekken. Het zal n.1. aanbeveling ver dienen een eventueel verzoek om ver lening van een drankwetvergunning voor het dorpshuis om deze reden niet te be hoeven af te wijzen. B. en W. menen voorts, dat de neiging tot groter gebruik, c.q. misbruik van sterke drank zeer ze ker ter plaatse niet aanwezig geacht moet worden; het is gelukkig zo, dat cr veeleer een tendens, vooral onder de jeugdige personen en weggebruikers is, tot ge bruik van niet-alcoholhoudende of zwak- alcoholische dranken. Niettemin achten B. en W. het gewenst in voorkomende ge vallen niet gebonden te zijn aan een K_B. waarin slechts één vergunning kan wor den toegestaan. Vandaar het voorstel tot intrekking van genoemd K.B. Niemand wenste over dit pun/t te discussiëren; met algemene stemmen plaatste men zich achter het voorstel van B. en W. .Ter voorlopige vaststelling werd de gemeenterekenimg-dienst 1959 aange boden en wel met de navolgende to taalcijfers:- gewone- dienst: -inkom- - sten! f 454378,52; uitgaven f 434997,11; batig slot f 19381,41. Kapitealddenst: uitgaven f 2572225,57; inkomsten Op 2 november debat Wilsveen (Van onze parlementsredactie) Op woensdag 2 november zal de Twee de Kamer de nota over de Haagse ag glomeratie in openbare behandeling ne men, indien de betrokken Kamercommis sie op die dag eindverslag zal hebben uit gebracht. Beroep „duivenbloed"- moord verworpen De Hoge Raad hee.ft gisteren de cassatieberoepen van de vier bedrijvers van de geënsceneerde moord in Voorburg op 21 december 1958 verworpen. De rechtbank had de mannen ontsla gen van rechtsvervolging. He' hof ver- oordeelde de mannen tot een voorwaar delijke hechtendsstraf van een maand en honderd gulden boete ieder, wegens het doen aangeven van een strafbaar feit, wetende dat het niet is gepleegd. De door de raadslieden van de vier ver dachten opgeworpen cassatiemiddelen zijn vruchteloos gebleken, aldus de overwe gingen in het. arrest, omdat deze naar het oordeel van de Hoge Raad uitgaan van een onjuiste lezing van het arrest van het hof. Handoplegging is niet verboden Tijdens het eerste Haagse optreden van de Amerikaanse opwekkingspredi ker, Morris Cerullo, maandagavond in de Dierentuinzaal, werd verscheidene ma len betoogd, dat het was verboden over te gaan tot handoplegging. Van de po litie vernamen wij evenwel, dat dit niet het geval is. „Wij zullen hem (Cerullo) niets in de weg leggen", zo verklaarde men hier. KATWIJK AAN ZEE A.R. kiesvereniging In Irene vergadert vrijdagavond 8 uur de a.r. kiesvereniging Nederland en Oranje. Mevr. Attcma-Roosjen spreekt over „Gezin en politiek". Hoog ch laag water Donderdag: hoog water 2.58 en 15.16 uur; laag water 11.06 en 23.24 uur. f 2421628,41; nadelig slot f 150597,15. De heren S. M. Poot en Anth. v. d. Berg hadden de rekening nagezien en verklaarden bij monde van de lieer Poot alles in orde bevonden te hebben. De heer Van den Beng vroeg, of het cijfer van batig slot over de gewone dienst veel afweek van de cijfers uit de begroting. De voorzitter antwoordde, dait dit inderdaad nogal wat scheelde. Boven genoemd cijfer ligt aanmerkelijk anders, maar dat komt omdat veel gemeenten wachten op de nieuwe regeling betref fende de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Vooral de post on derwijs is daardoor sterk beïnvloed, door dat de afrekening met andere gemeenten nog niet is geschied. In werkelijkheid bedraagt het batig slot zeker niet meer dan twaalfhonderd gulden. De heren A. L. van Delft, P. de Vries, K. Binnekade, W. Oosberlee en P. A. van der Walle werden herbenoemd als leden van de commissie woonruimtewet 1947. De heer H. Ouwersloot Sr. werd op nieuw voor de tijd van twee jaar be noemd tot havenmeester. Op voorstel van B. en W. werd een wachtverbod vastgesteld voor de Mid denweg met dien verstande, dat dit ver bod zal gelden in de even jaren voor de rechterzijde en in de oneven jaren voor de linkerzijde gezien vanuit de Manimus Posbstraat. Met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard; de geringe breedte van en het verkeer in de Middenweg eisen dringend een wachtverbod. Bij de rondvraag vroeg de heer Van den Berg of het mogelijk is bij de be handeling van de begroting 1961 een rap port ter tafel te hebben over de aard van de vernielingen door de jeugd aan ge meentelijke eigendommen. De voorzitter beloofde dit, maar kon reeds nu tot zijn blijdschap zeggen, dat er oppervlakkig gezien, geen reden tot klagen is. Ook de wethouder van openbare werken zou een gunstig rapport hierover kunnen uit brengen. De voorzitter wilde echter graag het rapport van een onbevooroordeeld persoon afwachten en beloofde dit aan te vragen. V erwarring Dc heer Jac. van der MeU vroeg, of B. en W. Invloed wilden uitoefenen om te komen tot een langduriger bediening van de verkeerslichten aan de Haagse Schouw. De voorzitter zei, dat er vaak een gesprek heeft plaats gevonden met de districtscommandant. Onderbezetting by de politie schijnt hier wel de hoofd oorzaak te zijn. De heer Poot betwijfelde dit enigszins, omdat het volgens hem voorkomt, dat er een of anderhalf uur een agent in het ver- keershokje zit zonder dat hij de lichten bedient. Dit werkt nog meer verwarrend. De heer Ouwersloot stelde voor om een gezamenlijke actie te voeren n.l. van de gemeenten Voorschoten en Valkenburg en de N.Z.H.V.M.; het Verbond voor Veilig Verkeer en de A.N.W.B. De heer Poot informeerde ook naar het visrecht op de Rijn. Hij vroeg waar om er in het afgelopen seizoen geen vis- of peui-vergunningen door de pachter aan de Valkenburgers zijn afgegeven. Dit was toch de voorwaarde die aan de vergun ning verbonden was? En waarom werden er wel vengunningen afgegeven aan de Leidse Hengelaarsvereniging? De voorzit ter kon hier geen volledig antwoord op geven, maar beloofde een onderzoek in te stellen. Spreekbeurt Morgenavond om 8 uur spreekt ds. J. Hovius uit Dordrecht in zaal De Vries voor de Hervormde Evangelisatie. De buurtvereniging De Smidstraat, opgericht in het bevrij dings jaar 1945, staat bekend als een van de meest actieve buurtverenigingen van ons dorp. Geen wonder dus, dat een eivolle zaal gisteravond met het be stuur in opgewekte sfeer het derde lustrum herdacht. Het gedeelte vóór de pauze werd benut om huishoude lijke zaken af te handelen en na de pauze bracht het toneelgezelschap Sempre Avanti uit Leiden het blij spel Herrie om Harrie over het voet licht. De voorzitter, de heer W. Prins, deel de in zijn openingswoord mede, dat hij vanwege zijn hoge leeftijd bedankte als voorzitter. Bij acclamatie werd daarna op voorstel van het bestuur tot voor zitter benoemd de heer W. van der Mey. die daarna de leiding van de feestver- gadering op zich nam. Hij dankte de heer Prins voor diens vele werk en bood een pijp-cassette aan ter herinnering. De nieuwe voorzitter vroeg de medewer king van alle leden om de vereniging tot nog groter bloei te brengen. De heer Prins zal als bestuurslid zijn medewerking blij- Een voorstel van de heer Prins voor het bejaardencentrum een barik te plaat sen, verwierf de instemming van de ver gadering. Over de financiering zal con tact worden opgenomen met de Oranje vereniging. Uit het jaarverslag van secretaris en penningmeester bleek, dat De Smidstraat een gezond bestaan leidt. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren J. de Mooy, secretaris, en C. Kromhout, commissaris, bij acclamatie herkozen. Contributie Het voorstel tot verhoging van de contributie tot 2,50 per kwartaal en het houden van een halfjaarlijkse rondgang voor de verlichting verwierf een ruime meerderheid. Daardoor zal ook De Smid straat bij de Oranjefeesten weer kunnen meedoen met de verlichting. VOORHOUT Raad was bijeen In een spoedeisende raadsvergadering werd besloten over te gaan tot de ver koop van grand aan het bouw- en aan nemersbedrijf A. W. van'der Poll N.V. te Heemstede voor de bouw van 77 woningen ten noord-westen van de Juliamalaan, het zg. plan Boekhorst. De op deze grond te bouwen huizen zullen uitsluitend huur woningen zijn tegen een prijs die niet ho ger zal liggen dan gemiddeld f 67,50 per maand. Ook zullen de huizen alleen wor den gegeven aan mensen die in een be paalde categorie vallen. Nadat men een uur in geheime zitting bijeen was ge weest, werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het bouwrijp maken van de gronden zal ongeveer f 109.780 kosten. Acht bol le nkwekers hadden zich gemeld om van gemeentewege in aanmerking te komen voor bloembollenland. Na loting werden dit G. Langeveld, P. H. M. Mens en Th. van der Ploeg. Groene Kruis De afdeling Sassenheim en omstreken van Het Groene Kruis vergadert volgen de week donderdagavond 8 uur in café Boeihaave. Niet alle schepen om de Noord heb ben succes met de makreelvisserij. De vangsten zijn ongelijk. Gisteren gaven de schepen dagvangsten door van 150 tot 400 manden makreel en andere vissoor ten. Het weer om de Noord was zeer goed. De Amsterdam IJM 28 meldde in twee trekken 200 manden makreel en haring te hebben gevangen. De Postboy IJM 35 gaf een trek door van 60 man den. de Nelly een trek van 60 manden en de Albatros een trek van 150 man den makreel en diversen. Bij de P-boei 4 mogen de kustvissers niet klagen over de vangsten aan tong en schol. Gisteren vingen de loggers en kotters hier gemiddeld 200 tot 350 kilo tong en 6 tot 10 manden schol per et- Op onderzoek Het Staatsvissershavenbedrijf heeft gistermorgen een bezoek gehad van een speciale commissie, naar het heet van het ministerie van waterstaat. Het doel De heer C. Vianen, sprekend namens de Oranjevereniging, zei, dat de buurt verenigingen gemeensehapsbevorderend werken. Hij dankte De Smidstraat voor haar aandeel in dit werk. De heer Via nen zegde toe, dat over de bank voor het bejaardentehuis een onderlinge be spreking zal worden gehouden. Namens de zusterverenigingen bracht de heer J. H. B. Berkemeyer de geluk- Burgemeester Koomans noemde de buurtverenigingen de innerlijke kracht van de dorpsgemeenschap. De Smidstraat is een levende vereniging en het verheugde de burgemeester, dat er ook onder de jeugd belang stelling Is voor het verenigingswerk. Sempre Avanti legde veel eer in met de klucht in drie bedrijven van Parnell Bradbury Herrie om Harrie. Het blijspel zelf heeft niet zoveel om het lijf, maar het paste uitstekend in de sfeer van een feestavond. Regisseur H. van der Broek had veel succes met zijn team kundige speelsters en spelers, van wie Hans van Oosterom als Graham Thetford en Riet Blom als Anthea Sellack opvallende figu ren waren door hun expressieve voor dracht. Het slot bracht behalve twee geluk kige paartjes bloemen voor de dames en sigaretten voor de heren. Er werd een verloting gehouden, waar van de baten bestemd waren voor het kinderfeest. Gisteren was de heer J. Arnoldus, baas van de haspelmakerü, veertig jaren in dienst van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken. De jubilaris werd die dag door de directie ontvangen, waarbij ook zijn echtgenote en zijn getrouwde zoons met hnn echtgenoten tegenwoordig waren. De directeur, de heer H. B. Haanappel, ging in het kort de levensloop van de jubilaris in het bedrijf na. Spreker prees zijn vakmanschap als onderhoudstim- merman en zijn trouw aan het bedrijf. De heer Haanappel herinnerde ook aan de activiteiten van de heer Arnoldus als lid van de vrijwillige fabrieksbrand- weer en voorzitter van de klaverj as- club. Hij zegde hem dank voor alles wat hij in het belang van het bedrijf heeft gedaan. De directeur overhandigde hem het vererend getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, het daarbij behorende zilveren draaginsigne, een gouden armbandhorloge, alsmede een enveloppe met inhoud. De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen. vervulde de aangename taak de heer Arnoldus mee te delen, dat de Koningin hem de zil veren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau heeft verleend. Onder applaus speldde de burgemees ter de jubilaris de versierselen van de koninklijke onderscheiding op. De jubilaris had vervolgens geluk wensen in ontvangst te nemen van de heren bedrijfsleiders, hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel en I. Vogelenzang, de chef van de Onderhoudsdienst, de heer P. J. G.- Polhuys en de heer R. J. Belon- je, assistent-chef. Namens de groep toe zichthoudend personeel sprak de heer van dit bezoek was onbekend. Ingewijden brengen het echter in verband met het opzienbarende rapport, dat onlangs over de toesbanden in dit bedrijf is gepubli ceerd. De leden van de speciale com missie lieten zich omstandig voorlichten over de werkzaamheden in de vishallen Dit was er Negen treiters, twee loggers en drie kotters zorgden er gisteren voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 7166 kisten verse vis. Er waren 40 kisten schelvis, 140 wij ting, 40 gul en kabeljauw, 640 haring, 6060 makreel, 56 schol,. 20 pilchards, 50 diversen, 200 stijve kabeljauwen en 350!' kilo tong. Dc schepen De Arie Ouwehand KW 122 kwam aan de markt met een vangst van 800 kisten vis, waarbij 15 wijting, 10 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 300 haring, 450 ma kreel, 15 diversen en 150 stijve kabel jauwen; de VL 121 Willem met 1200 kis ten vis, waarbij 1170 makreel, 205 pil chards en 10 koolvis; de SCH 117 met 15 wijting, 10 schel vis, 10 gul cn kabeljauw, 25 koolvis, 830 makreel cn 10 'diversen; de VL 7 Ada met 1180 kisten vis, waar bij 1150 makreel, 10 wijting, 15 gul en kabeljauw en 5 diversen; de Nestor KW 101 met 750 kisten vis, waarbij 40 wijting, 10 schelvis, 340 ha ring, 360 makreel en 15 stijve kabel jauwen; de SCH 7 mot 1000 makreel, 10 wijting, 10 schelvis, 5 gul en kabeljauw en 20 stijve kabeljauwen; de SCH 171 met 10 wijting, 5 koolvis, 1000 makreel en 15 stijve kabeljauwer En vandaag? De treiler Ariadne komt vandaag aan A. dc Kruiff en namens de Onderne mingsraad de heer P. Wouters. Het voltallige personeel van de On derhoudsdienst kwam de heer Arnoldus gelukwensen. Namens hen bood de heer L. J. L. Beijcr met enkele sympathieke woorden een schilderij en een kist siga ren aan. De heer H. P. Nagtegaal bood namens de Klaverjasclub een kist siga- Na dit officiële gedeelte kwamen nog vele personeelsleden de heer Arnoldus en diens familie gelukwensen. Mevrouw Arnoldus deelde in de hulde. Zij ont ving bloemen. Speellokaal Wegens voortdurende uitbreiding van het aantal leerlingen van de herv. kleu terschool is het noodzakelijk, dat er een speellokaal wordt bijgebouwd Tevens wil het bestuur der kleuterschool de ko- lenstook installatie omzetten in een olie- stookinstallatie. Arjos vergadert De Arjos te Lisse vergadert morgen avond 8 uur in De witte Zwaan. Trachtig resultaat De veikoopactie ten bate van de Ge reformeerde school in de Schoolstraat heeft dinsdagavond ruim drieduizend gulden opgebracht. WARMOND Spreekuur burgemeester De burgemeester zal donderdag geen spreekuur houden. Het eerstvolgend spreekuur is vastgesteld op donderdag 27 oktober. "Il/TIJN MAN heeft iemand doodgestoken. Hij krijgt daar wel negen jaar gevangenisstraf voor", zei de 18-jarige Vera in de nacht van 5 op 6 juni in een café aan de Zeedijk te Amsterdam. Misschien krijgt ze gelijk, want de officier van justitie bij de Haagse rechtbank vorderde thans tegen haar man, een 31-jarige koopman uit Den Haag, wegens zware mishande ling de dood tengevolge hebbend en wegens poging tot.afpersing tien jaar gevangenisstraf met aftrek- Ten laste was gelegd dat hjj dc 67- jarige boekbinder P. C. M. met eer vlijmscherp slagersmes had neergesto ken. HU ontkende dit hardnekkig. „Ik heb geen mes in mijn hand gehad" Na de behandeling van zijn zaak stond zijn vrouw terecht wegens medeplichtigheid aan de mislukte afpersing. De vrouw had in de avond van 5 juni de boekbinder meegelokt naar haar huis aan de Jacob Catsstraat. Haar man was thuis. Hij verwachtte het tweetal, maar niet op het programma stond een onaan gekondigd bezoek van zijn zuster en zwager. De verdachte had zijn gasten meegenomen naar een tussenkamertje, door een gordijn gescheiden van de slaapkamer-keuken waar Vera met haar „klant" heenging. De verdachte verklaarde dat zijn vrouw ineens had geroepen; „Henkie, Henkie, hij slaat me". Henkie was naar binnen gestormd en de klant was weg gelopen. De vérdaohte had hem gevolgd de trap af, maar hij ontkende de be jaarde man kwaad te hebben gedaan. Ook zou hij niet hebben gezien dat dat messteken de oorzaak waren dat de man in elkaar stortte. De boekbinder was vrijwil direct 0 leden. Sectie had uitgewezen dat een 12 cm diepe messnede vanuit de rug diep in een long was doorgedrongen. Het mes was onderaan de trap gevonden. Een speurhond had bij sorteerproeven tel kens verdachte als de eigenaar van mes aangewezen. „Hulp halen" Na dc dramatische gebeurtenissen had verdachte een fiets gegrepen en was hij met zijn vrouw achterop weggereden, roepende dat hij eerste hulp ging halen. Hij reed echter naar kennissen, waar hij kleding haalde Vervolgens was het twee tal met een taxi rondgereden en had In Delft de trein gepakt naar Amsterdam. Hier waren ze aangehouden, nadat ze in een café loslippig waren geweest over het gebeurde en iemand de politie had gebeld. Tegenover de politie had verdachte wel toegegeven dat hij het vlijmscherpe mes, dat hij als broodmes gebruikte en ook wel om vlees af te snijden bij het abattoir, van de keukentafel had gegre pen toen hij de achtervolging begon. Zijn vrouw had nog geroepen; „Och wat vre selijk, je hebt hem getroffen". Nu wist verdachte van niets meer. Een zuster van verdachte getuigde dat Vera direct nadat ze met haar „klant" was bovengekomen had gezegd; „Eerst vijf gulden betalen" De man had ge protesteerd, waarop Vera was beginnen te schelden- Na enig gestommel had Vera om hulp geroepen, Een Haagse kelner getuigde dat ver dachte naderhand in zijn café had ge zegd: „Ik zag zo veel bloed. Als ik hem niet heb doodgestoken". De ver dachte ontkende ook geweten te hebben dat zijn vrouw er een gewoonte vat maakte mannen te lokken. Twee vrou wen, woonachtig aan de Schedeldoeks- haven zeiden het echter anders. Ze liet de mannen vooruit betalen, zei dan dat ze even de sleutel moest halen cn dween dan in een portiek om nooit terug te komen. De mannen belden dan bij het huis van de getuigen aan omdat ze dach ten dat Vera daar woonde. Een. andere getuige had iets dergelijks gezien cu dat verdachte Vera met een flets op de hoek van de straat opwachtte. Systeem „De eerbied voor een anders leven schijnt niet zo groot meer tè zijn en de afschrikking van de straffen ook niet", constateerde de offjqer van justitie, re leverend dat dit een geval is uit een hele reeks geweldmisdrijven van de laatste ja ren. Na het overlijden van de boekbinder hebben verdachte en zijn vrouw de legenheid gehad samèn te overleggen zij kwamen tot het verhaal dat de eer 1 de vrouw bedreigd werd en dat de n in zijn pogen om zijn vrouw te verdedi gen te ver was gegaan. Dit was, gezien de getuigenverklaringen, niet vol te hou den. De officier van justitie schetste hoe het echtpaar er een systeem van maakte mannen geld af te persen. Hij vond dit nog oneerlijker dan gewone prostitutie. „Ze nam geld aan en leverde niet wat ze voorgespiegeld had. Bij het ontkomen aan deze civiele verplichting hielp haar man". In dit geval zat de man ook op het vinke- touw te wachten tot zijn lokvogel binnen kwam met de buit. Toen de man wilde betalen moest hij optreden, ditmaal wat eerder dan anders omdat zijn zuster en zijn zwager onverwacht op bezoek De officier achtte de bedoeling tot do den niet bewezen. Gezien het psychia trisch rapport waarin verdachte werd gekenschetst als een zwakbegaafde hyste rische psychopaat kon de officier zlcli voorstellen dat verdachte zich tijdens dc achtervolging zo had opgewonden dat hij, nauwelijks wetende wat te doen, had ge stoken. Hij geloofde ook dat G. zo jaloers dat het hem er niet om te doen was vrouw werkelijk prostitutie te laten plegen, maar dat het hem alleen om het geld te doen was. Men maakte er een bedrijfje van man- ïn geld uit de zak te kloppen en de of ficier meende dat de boekbinder een goede kans had gemaakt levend weg te komen als hij zijn portefeuille maar op tafel had gesmeten. Hierop stond dc w terecht wegens de poging tot af persing. Ze ontkende. Tegen haar werd twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk, met aftrek geëist. Op verzoek van de verdediger, mr. D. Huisman, werd zij onmiddellijk in vrij heid gesteld. Voor verdachte G. trad als raadsman op mr. F. H. Piket. Uitspraken 1 november. Visserij golf jes BIJNA GERUISLOOS is plotseling het makreelseizoen in IJmuiden be gonnen. Eerst waren het alleen de schepen van de westkust, die voor flinke hoeveelheden makreel zorgden. Nu komen ook de treilers uit de Noordzee met grote hoeveelheden naar huis. Gisteren stond de handel in IJmuiden voor de opgave maar liefst 6060 kisten makreel van 50 kilo te verwerken. Uiteraard daalde de prijs voor makreel snel, maar hij bleef toch redelijk. In elk geval nog de moeite waard om makreel aan te voeren. de markt met 1150 kisten vis aan boord, waarvan 80 schelvis, 120 koolvis, 600 kreel en 200 haring. De I.JM 73 lost vangst van 300 kisten diversen, de Allan Water IJM 34 een vangst van 1150 kisten, waarbij veel makreel. De treiler Delft IJM 37, die de Vlaar- dingse treiler Petronella op sleeptouw heel't genomen met een defect aan de schoefas, wordt vandaag verwacht. Dit schip heeft een vangst van 1400 kisten vis, voor het merendeel makreel, aan boord. Het zal echter waarschijnlijk pas donderdag lossen. De Petronella heeft geen vis aan boord. Dit schip was pas op de visgronden aangekomen. Mogelijk komt vandaag ook de Maria van Hat- tem IJM 10 nog aan de markt. Dc vangst van dit schip was gisteravond nog on bekend. Hoge prüzcn De prijzen voor de rondvis waren gis teren uitzonderlyk hoog. Het is trouwens bijna alles makreel wat er in de hallen staat. Verse zeevis als schelvis en ka beljauw is zeer schaars. Vandaar de prij zen van 80 tot 94 voor een kist grote schelvis, ƒ82 voor grootmiddel, ƒ99 tot ƒ102 voor een kist pennen' en ƒ55 tot ƒ65 voor dc braad. De wijting noteerde ƒ32 tot ƒ52 per kist van 50 kilo. Sinds de gebakken wijting als het „lekkerbek- je" dc markt heeft veroverd, behoort de wyting tot de dure rond vissoorten De prijzen voor kabeljauw waren ab normaal hoog, Grote regels kabeljauw gingen weg voor ƒ234 tot ƒ206, 23 tot ƒ20 per stuk dus, want een regel be staat uit tien kabeljauwen. Kleine regels kabeljauw noteerden ƒ126 tot ƒ120, kis ten grote kabeljauw ƒ210, kisten kleine kabeljauw ƒ186, grote gul ƒ72 tot ƒ88. middelgul ƒ60 tot ƒ58, kleine gul ƒ42 tot ƒ46 en zwarte koolvis ƒ98 tot ƒ120. Haring was ook duur met 21 tot 36, makreel van de westkust deed 12 tot 14, Noordzeemakreel 13 tot 17 en de bonken ƒ25 tot 27 per kist van 50 kilo. Het is dus nu de tijd om eens makreel te eten De besommingen vielen ondanks deze hoge prijzen erg tegen. De Arie Ouwe hand KW 122 besomde bijvoorbeeld ƒ19.000, de Nestor KW 101 ƒ14.800 en de VL 7 eveneens 14.800. Raadsvergadering De raad komt dinsdag byeen ter be handeling van de navolgende agenda: Verlenen van medewerking aan de aanschaffing van meubelen en leermid delen voor de r.k. jongens en meisjes school; kredietverlening voor door net Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland te verrichten werkzaamheden voor het uitbreidingsplan „Zwanenbur gerpolder"; toepassing van verplaat singsverordening op een lid van het onderwijzend personeel; verlenen van bijdrage voor vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte; verkoop van bouwterrein in he* uitbreidingsplan „Oost" aan de woningstichting „Wqr- munda"; verkoop van 19 percelen bouw terrein aan diverse personen aan de Marijke- en Margrietstraat; bespreking van aangelegenheid betreffende de boer derij Jan Steenlaan; voorstel om bij Ge deputeerde Staten bezwaren in te dienen tegen het ontwerp streekplan Bollen- SPORTSCHOOL VAN LEEUWEN Haven 4 a - Kafwijk aan Zee jUDO LESSEN VOOR DAMES - HEREN - JEUGD KATWIJK Katwijker dodelijk verongelukt Gisteravond Is de 58-jarige Katwij ker A. Hus op de Provincialeweg be noorden het vliegveld Valkenburg do delijk verongelukt. Hij ï.ed op zijn brom fiets de links achteraanloj>ende van vier tvvee-aan-twee uiterst rechts van de weg lopende militairen aan en kwam daar bij zo ernstig te vallen, dat overbren ging naar het academisch ziekenhuis te Leiden dringend gewenst leek. Tijdens ervoer overleed de heer Hus echter. Gisteravond hield de V.V.V. Uil- legom do jaarvergadering. De nieuwi voorzitter, de heer W. A. Hoekstra, welkomde speciaal de burgemeester Hillegom en echtgenote, alsmede de v zilter cn secretaris van de kring V.V.V. Bollenstreek, deheren FF. Zeiler te Voor hout en W. Verkerk te Lisse. Hy merkte op, daat het aantal donateurs wel uitbreiding vatbaar is. De heor L. Burggraaf nam déze avond afscheid als voorzitter vam de V.V.V. Burgemeester Van Nispen zegde hem dank namens het gemeentebestuur. Met grote bedrevenheid heeft de heer Burg graaf liet bootje van de V.V.V. langs de klippen geleid, aldus dc heer Van Nispen. De daadkracht vam de heengaande voor zitter maakte de Ilillegomse V.V.V. tot instantie l belang speciaal en de gehele streek in het al gemeen. Als blijk van waardering kreeg de scheidende voorzitter een zilveren aan steker met inscriptie. Zijm echtgenote kreeg bloemen. De heer Aelen van Tres long wees erop dat de V.V.V. al jaren be langeloos de beschikking heeft over de Treslong-zalen, omdat men het belang vam de V.V.V. inziet. Hy hoopte dat soortge lijke Ilillegomse instellingen er toe zul len overgaan eenzelfde geste te doen. Voorzitter Hoekstra sprak woorden van dank namens het bestuur, waarin de heer Burggraaf als tweede voorzitter zijn krachten blijft geven. In zijn dankwoord zei deze dat men zym best moet doet de bezoekers van de bollenstreek wat lan ger rast te houden. De heer B. Out draaide ten slotte enkele films.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7