Jjh eeft daale Kij Twee straaljagers op elkaar Krijgt Adenauer volgend jaar liberale steun? ROTERDDN Malakka's premier wil V.N. bij plan betrekken Het Nederland van vroeger TRANS-OCEAAN De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat stelt in een voorlopig slag een reeks vragen over een begrotingswijziging 1960 met betrekking tot de staatsdeelname in de N.V. Scheepvaartmaatschappij Trans-Oceaan. Vele leden vragen of deze staatsdeelneming in de n.v., die de in te brengen emigranten- schepen zal exploiteren strookt met de regeringsopvatting, dat overheidstaken dienen te worden afgestoten. Geïnformeerd wordt naar de taxatie der schepen op 10 miljoen gulden. Heeft de minister daarbij rekening gehouden met een te lage huurkoopsom, die in feite een schenking aan de andere oprichter van de n.v. inhoudt? Men vraagt voorts naar waarborgen voor het verder uitvoeren der taken welke door de schepen tot dusverre zijn verricht, zoals het vervoer van emi granten, spijtoptanten en militairen. Kan de regering dergelijke reizen gelasten en welke grondslagen zullen voor de tarieven gelden?, aldus deze Kamerleden. Opgemerkt wordt, dat blijkens de statuten van de n.v. de staat met dertig percent der aandelen feitelijk geen enkele zeggenschap zal hebben. Men sug gereert een stemmenbeperking voor beide aandeelhouders teneinde een gelijk waardige positie in de aandeelhoudersvergadering te bewerkstelligen. AMENDEMENT WET H.O. Het eerste amendement op het wetsontwerp tot regeling van het wetenschap pelijk onderwijs het debat hierover wordt vandaag in de Tweede Kamer gehouden is reeds ingediend. Het is afkomstig van de liberale Kuiper Struyk en heeft tot doel, de faculteiten verantwoordelijk te stellen voor de goede gang van het universitair onderwijs. Ook zouden deze faculteiten regeling moeten voorstellen met voor elk examen de aanduiding J gewenste studieduur, en de naleving |Hijd VERZET TEGEN ART. 60 wetsontwerp tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs, bekend, mogelijkheden tot beperking van de studieduur worden voorgesteld. De Raad heeft thans aan de Tweede Kamer adhesiebetuigingen gezonden, enerzijds ondertekend door ruim honderd hoogleraren van Nederlandse univer siteiten en hogescholen, anderzijds ondersteund door enkele honderden voor aanstaande personen uit het maatschappelijke en bedrijfsleven. Voorts zonden enkele academische genootschappen, te weten de Federatie Organisaties Intel lectuele Beroepen, de Vereniging van R.-K. Intellectuelen ,.St. Adelbert", de Kon. Ned. Mij tot Bevordering van de Geneeskunst en het Nederlands Insti tuut van Landbouwkundig Ingenieurs, rechtstreeks een adhesiebetuiging aar de Tweede Kamer. BELASTINGVERLAGING E.D. zullen de belastingvoorstellen' van minister Zijlstra in openbare behandeling worden genomen. Deze zullen vóór 1 januari 1961 in het Staatsblad moeten staan. Mocht de schriftelijke voorbereiding van de algemene financiële be schouwingen eerder kunnen worden afgesloten dan thans valt te Duitse piloot omgekomen Gisteren even na vier uur zijn in de omgeving van Stadskanaal twee Duitse straaljagers van het type F-86-D Sabre met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De piloot van één der toestellen is om het leven gekomen, de pi loot van het tweede toestel heeft zich met de schietstoel weten te redden. De twee vliegtuigen maakten deel uit van een formatie van vier, die was op gestegen van de Duitse vliegbasis Olde- burg. Volkomen onverwacht, zoals de geredde 23-jarige Duitse vlieger Holt- grewe uit Oldenburg verklaarde, kwa men twee van de toestellen op 5000 meter hoogte frontaal met elkaar in botsing. De klap was zo hevig, dat tot op een afstand van tien kilometer van de plaats van het ongeluk ruiten zijn ge sprongen. Het toestel van de omgeko men piloot is in de lucht geëxplodeerd. Een groot brok van de romp en een vleugel kwamen neer op een schuur van de heer Adams aan het Boerendiep te Stadskanaal. Kleinere brokstukken kwamen elders in wijde omtrek te- Het toestel van de geredde luitenant' Holtgrew-e is terechtgekomen op een schuurtje achter het huis van de heer Van der Laan aan de Schoolkade 143 te Musselkanaal, ten westen van spoorlijn Stadskanaal—Ter Apel. Een ogenblik was men nog bang, dat de vlieger toen hij aan zijn parachute neerdaalde op de spoorlijn terecht zou komen met de kans, dat hij door een trein zou worden gegrepen. Hij kwam echter bezijden de spoorlijn in het gras De uiteraard hevig geschokte piloot. .e na zijn behouden aankomst het eerst naar het lot van de andere vlie ger informeerde, werd voorlopig onder gebracht op het politiebureau te Mus selkanaal. Mislukte aanslag Castro? Volgens niet bevestigde berichten is zondag in Havanna ecu mislukte aan slag gepleegd op Fidel Castro, de pre mier (dictator) van Cuba. Het zou met een machinegeweer gebeurd zijn. An- dertialf uur na de aanslag werd Cas tro ongedeerd gezien. De aanslag werd zondag gepleegd, terwijl Castro op be zoek was in een huis naast de Itali aanse ambassade. Advertentie Denk aan Uw lijn Doosjes van 150 tabl. f. 1.15: 500 tabl. I. 2.95. 1000 tabl. f. 5.50: na vuldoosjes 100 tabl. i 1.0.70; bij apothekers en drogisten. N.V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM „Zwart" ligt hen heter dan „rood" (Van onze correspondent in Bonn) QE WESTDUITSE liberale partij, de Vrije democratische partij, is be gonnen positie te kiezen voor de al gemene verkiezingen, die in september van hetvolgend jaar in West-Duits- land (voor de vierde Bondsdag sinds 1949) zullen worden gehouden. Onder leiding van haar nieuwe voorzitter, dr. Erlch Mende, is zij thans bezig om te scheiden uit de politieke echt, die zij begin 1956 is aangegaan met dè So ciaaldemocratische partij. Officieel staat de F.D.P. in het Westduitse par lement met de S.P.D. nog steeds in de oppositie tegen Adenauers Christe- lijk-democratische unie met haar ab solute meerderheid. Zij is sterk in zichzelf verdeeld over haar toekomsti ge rol, tendeert evenwel sinds eni ge tijd duidelijk in de richting van een hernieuwing van de coalitie met de christen-democraten, die zij begin 1956 opzegde. De liberale Vrije democratische partij wil kennelijk vermijden de fout van 1957 te herhalen. Zij ging toen de algemene verkiezingen in als de grote sphinx, van wie niemand wist met wie'zij eventueel zou samengaan, wanneer deze of gene andere partij alléén niet sterk genoeg in het nieuw te kiezen parlement zou wor den vertegenwoordigd om ook alléén de PHARMACEUTISCHE FABRIEK "°TER HILVERSUM regering te vormen. Zoals het toen in 1957 is gegaan, had niemand de F.D.P. meer nodig. De C.D.U. kreeg in de Bondsdag de absolute meerderheid, doch nam des ondanks de conservatieve Deutsche Partei inmiddels ernstig geknakt door het overlopen van het grootste deel van haar fractie naar de C.D.U. in de regeringscoalitie op. De rol van derde macht", die de F.D.P. had gedroomd in 1957 te kunnen spe len, viel achter het Bundcshaus in de Rijn. Zwenking In 1961 wil de F.D.P. de potentiële liberale kiezers niet wéér een blanco- chèque presenteren. Zij wil geen her haling van de in 1957 bij zovele West duitse kiezers hangende gedachte: ,,Ik zou best op de F.D.P. willen stemmen, maar ik weet niet waar mijn stem dan heengaat". De F.D.P. wil ditmaal kleur bekennen. Zij heeft daarbij de keuze tussen wat men hier noemt het ..zwart" van de biconfessionele Christe- lijkdemocratische unie van Adenauer en het ..rood" van de sociaaldemocratische partij, die dan nog slechts formeel on der leiding zal staan van Erich Ollen- hauer, feitelijk echter wordt aangevoerd door de burgemeester van Berlijn, Wil ly Brandt, die volgend jaar de kanse liers-kandidaat der S.P.D. is. Uit de omgeving van dr. Mende is te horen, dat de F.D.P. zich in toenemen de mate van de S.P.D. zal gaan distan tiëren, wat gezien de nogal uiteenlopen de inzichten over de landsverdediging en de financieel-economische politiek wel niet zo moeilijk zal zijn. Ten aan zien van de landsverdediging zal de F.D.P. tegenover de S.P.D. de stelling betrekken, dat men haar niet maai leen lippendienst kan bewijzen, n dat men uit een positieve houding ten opzichte van defensie en N.A.V.O. ook de noodzakelijke consequenties moet trekken. Dat betekent, dat wat de S.P.D. weigert het zal moeten durven aan te bevelen, dat de Westduitse strijd krachten in N.A.V.O.-verband met atoomwapenen wordt uitgerust. De F.D.P. is dèarin tenminste eerlijk ge weest: ondanks de scherpe meningsver schillen met de C.D.U. die voorname lijk zijn te herleiden tot een soort haat liefde voor bondskanselier Adenauer heeft zij sinds 1950, toen de latere her bewapening van West-Duitsland zich in de ..Dienststelle Blank" begon te ont wikkelen, de defensie-politiek van de C.D.U. ondersteund. De partij heeft voor alle defensie-begrotingen der laat ste jaren gestemd en voor alle wetsont werpen, die met de landsverdediging samenhingen. Aanval Wat de financieel-economische poli tiek betreft, heeft dezer dagen de oud minister van justitie, oud-F.D.P.-voor- zitter, eeuwige contrahent van bonds kanselier Adenauer en huidige vice- voorzitter van de Bondsdag, mr. Tho mas Dehler, tot de aanval op de S.P.D. geblazen. Hij deed dat in een radioredevoering, naar aanleiding van I De grootste inbraak die de Verenigde Staten deze eeuw hebben beleefd, had eergis teren plaats in Hollywood, waar juw elen ter waarde van een miljoen dollar en niet verhandelbare aandelen ter waarde van twee miljoen dollar werden gestolen uit de safe van Raoul Fernan dez, die de weduwnaar is van Catherine Johnson Chandler, erfgename van het Coca-Cola-vermogen. I Uit de r.k. kerk De Krijt berg aan de Singel in Am sterdam is gisteren een zilveren altaarschel gestolen, die door de koster klaarge zet was voor de vroegmis. Vermoedelijk heeft een in sluiper zich in de late avond over de schel ontfermd. I Telefoonmaatschappijen In vier landen de Verenigde Staten, Engeland, West- Duitsland en Frankrijk hopen over ongeveer een jaar de eerste transatlanti sche verbinding vla kunst manen tot stand te brengen. Aldus de New York Times, die ook meldt dat in Ame rika al aan de eerste telefoonsatelliet wordt ge werkt en het de bedoeling is er een vijftigtal om de aarde te laten draaien. I De 65-jarige Amerikaanse wednwe, die ervan werd be schuldigd jaren geleden haar invalide huurster te hebben vermoord en liaar lichaam ln een kast te heb ben bewaard, is van rechts vervolging ontslagen. Zij biyft volhouden dat de vrouw twintig jaar geleden een natuurlijke dood is ge storven. Wel lieeft zij toe gegeven twintig jaar lang de alimentatie van de over leden te hebben opgeslrc- I De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren het vonnis geveld over zeven Amster dammers, die enkele tien tallen brandkasten hebben gekraakt in Maarlieze, Oost- huizen, De Lemmer, Alk maar, Amsterdam, Huizen en Hoofddorp. De vonnissen varieerden van vrijspraak tot twee en een half jaar. I Een Rasslsch vrachtschip is gisteren uit Odessa ver trokken met geschenken voor de Algerijnse vluchte lingen in Marokko en Tune sië aan boord. Onder die cadeautjes zijn tractors, andere landbouwwerktuigen, auto's, kleding en voedsel. I Een gevangenlsoproer in de Amerikaanse stad Wcthcrs- field, waarbij drie bewakers door gevangenen werden ge gijzeld, liep na zes uur af, zonder dat de directie be paalde concessies behoefde te doen. De gevangenen kwamen namelijk tot de conclusie dat zij eigenlijk geen enkele reden hadden voor een opstand. I Een Londense scheeps makelaar heeft het 27.700 ton metende tankschip Delian Spirit, dat by de Neder landse dok- en scheepsbouw- inij, gebouwd is voor de Griekse reder Carras, voor 1,6 miljoen pond verkocht aan de Russische inkoop organisatie Sudo-import. I Een van de modernste fabrieken voor scheepsbouw in Frankryk is gisteren af gebrand, waardoor een schade van anderhalf mil joen (nieuwe) franken is aangericht. Het betreft de fabriek van de scheepswerf de scheepvaart werden vervaardigd. Rode Ster, het orgaan van het Russische ministerie van defensie, heeft gisteren ge meld dat de Amerikanen van plan zyn aan het eind van deze maand dc atoom onderzeeër George Washing ton, gewapend met Polaris- de bewering van het recente con gres der jonge socialisten in Bad Go- desberg, dat de S.P.D. wil trachten een liberale volkspartij te worden. ..Men wrijft zich de ogen uit", aldus mr. Dehler. „Decennia lang was voor de Duitse socialisten de liberaal de on sociale uitbuiter en iemand die eigenlijk in een museum thuishoorde. Pas een jaar geleden heeft men in datzelfde Bad Godesberg een program voor het de mocratisch socialisme aangenomen, dat ondanks alle aanpassings-pogingen a^le elementen van de klassenstrijd en het marxisme in zich borg. En nu hijsen de sociaaldemocraten plotseling de libe rale vlag". Ook de radioredevoering van mr. Dehler is in Bonn geïnterpreteerd als liet uitvloeisel van een (geheim) be sluit van liet F.D.P.-hoofdbestuur om in de komende maanden langzaam te zwenken op de koers, die de partij na dc verkiezingen van het volgend jaar waarin de Christelijkdemocra- tische unie waarschijnlijk toch niet haar absolute meerderheid zal kannen handhaven en voor de formatie ener regering derhalve op een coalitiepart ner zal zijn aangewezen aan de re gering zal brengen. Coalitie Dit herstel betekenen van de jaren lange samenwerking tussen C.D.U. en F.D.P., die in 1956 een ein de nam toen bondskanselier Adenauer het in zijn hoofd kreeg om de kieswet zodanig te wijzigen, dat het maar hoogst twijfelachtig zou worden of de liberale partij nog de verkiezingen van 1957 zou overleven (Het plan is nooit uitge voerd). In de landsregering van Noord- rijnland-Westfalen traden de liberalen toen uit de coalitie met de C.D.U., de partij splitste zich en vooraanstaande F.D.P.-ers gingen naar de C.D.U. over Tenslotte werd ook in Bonn de coa litie opgezegd. Het huidige streven der F.D.P. is er duidelijk op gericht deze coalitie na september 1961 te herstellen. De jaren op de oppositie- banken (hoewel de liberale partij aan de rechterkant van d Bondsdagzaal is blijven zitten) hebben de F.D.P. weinig goeds gebracht. Hdar liberale politiek, vooral op het gebied der fi nanciën en economie, is namelijk al leen maar mét de C-D.U. uitvoerbaar. De heer J. Baas uit Zutphen is be noemd tot lid van dc Eerste Kamer in de plaats van wyicn de heer H. D. Lou- wes. De benoeming is gisteren in dc staatscourant gepubliceerd. Australisch blad: Iedereen praat dus meebehalve de Papoea De premier van Malakka heeft gisteren in Londen verklaard dat de Verenigde Naties een rol zullen vervullen indien Nederland en Indonesië akkoord gaan met zijn geheime plan voor een oplos sing van het vraagstuk Nieuw-Guinea. Toengkoe Abdoel Rahman zei dat In donesië reeds tot op zekere hoogte ak koord is gegaan met zijn plan, al is het niet voor de volle 100 procent. Rahman zal binnenkort een bezoek van elf da gen brengen aan de Verenigde Staten, waar hij onder andere besprekingen zal voeren met secretaris-generaal Ham- marskjöld. ..Als ik het fiat van Hammarskjöld krijg, dan hoop ik de voorstellen met de Nederlandse regering te bespreken", aldus Rahman. Na zijn reis naar Cana da en de Verenigde Staten wil hij te rugkeren naar Engeland om premier Macmillan op de hoogte te brengen van de bijzonderheden van zijn plan. De Australische Sydney Daily Tele graph schreef gisteren in een hoofdar tikel dat liet plan van Rahman om in de kwestie-Nedcrlands-Nieuw-Gulnea te bemiddelen „binnen het kader der Ver enigde Naties", een vreemd soort be- Adenauer schrijft Chroesjtsjef Adenauer heeft Chroesjtsjef een brief geschreven, waarin hij informeert naar de reden voor liet stopzetten van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet- unie. Hij heeft de Rus verzocht, per soonlijk toe te zien op de uitvoering van het in 1958 gesloten verdrag inza ke repatriëring. Hainmarskjoeld nu aan de beurt? Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, wordt in Oslo genoemd als mogelijke winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Waarnemers wijzen er op, dat hij de prijs „meer dan verdient" in verband met zijn werk in Kongo. Zij voegden er echter aan toe, dat liet mogelijk voor dit jaar te laat is omdat de sluitingstermijn voor de kandidatenlijst 1 februari is. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat de commis sie hem een te omstreden figuur vindt. middeling lijkt. „Iedereen behalve de inheemsen van westeliik Nieuw-Guinea en Australië zou den blijkbaar een hand in het plan heb ben", zo meent het blad. „Rahman zegt dat hij over zijn voorstellen geen over leg met Australië zal plegen. Toch voert Australië voor de V.N. het beheer over Nieuw-Guinea en heeft het veel meer belang bij de toekomst van het land dan enig ander land behalve, mogelijk, Ne derland". Oostenrijk vraagt V.N. steun voor autonomie Bruno Krcisky, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voorgesteld dat de Verenigde Naties een plan goedkeuren waarin Zuid-Tirol autonomie wordt verleend. Hij verklaarde in New York voor de speciale politieke commissie van de Al gemene Vergadering dat zijn land een resolutie heeft gewijzigd om de voorge stelde oplossing in overeenstemming te brengen met de Italiaanse grondwet. Volgens het Oostenrijkse voorstel wordt het gebied, waarin ongeveer 250.000 Duitssprekende mensen wonen, tot een autonoom Zuid-Tirol met een speciaal statuut. Oostenrijk en Italië zijn er niet in ge slaagd deze kwestie door onderling overleg te regelen. Het doel van de nieuwe Oostenrijkse resolutie is, de Al gemene Vergadering een beroep te la ten doen op de twee landen om hun be sprekingen te hervatten en volgend jaar verslag uit te brengen aan de assemblee. Oostenrijk wenst dat Zuid-Tirol in Ita lië dezelfde status krijgt als het auto nome Sicilië. Inmiddels heeft Segni, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, het Oostenrijkse plan van de hand gewe zen als „volkomen onaanvaardbaar en in strijd met het handvest der V.N." Hij verklaarde echter dat Ita lië bereid is tot nieuwe besprekingen met de Oostenrijkers. Eventuele ge schillen zal zijn regering aan het In ternationale hof van justitie in Den Haag voorleggen. raketten, naar een gebied dicht by de Russische gren zen te zenden. Rode Ster deed vast van tevoren een aanval op deze provocerende daad. I Zeventig tot tachtig procent van de Russische diplomaten in de Verenigde Staten heb ben opdracht tot een be paalde vorm van spionage, heeft dc directeur van de F.B.I., J. Edgar Hoover, gisteren verklaard. I Op een hoogte van 4.500 meter zyn dtt jaar in Tibet aardappelen cn gerst ge oogst, meldde radio-Peking gisteren. Het zou dc eerste maal zyn dat deze gewassen op zo'n hoogte werden ver bouwd. I Een Haarlemse meikhandc- Iaar hoorde gisteren een verdacht geluid in zyn wo ning cn trof twee Duitse jongens met duistere bedoe lingen by zyn bestelwagen aan. De politic ontfermde zich over hen cn kwam tot dc ontdekking dat zy ln een notitieboekje netjes een lange serie diefstallen had den opgeschreven, welke waren gepleegd sinds zy op 7 oktober per fiets en met een paar Mark op zak over de Duitse grens waren ge komen. De weg van Keulen, via Heer len, Maastricht, Tongeren cn Ba- vaai naar de kanaalkust, markeer de in de 4e eeuw n. Chr. de uiter ste grens van het Romeinse Rijk en het Noorden. Deze weg was voorzien van talrijke versterkte steunpunten die het overschrijden van de linie konden beletten. Tal rijke wachttorens maakten een per manente bespieding van het om liggende gebied mogelijk cn ten slotte waren er nog de plaatselijke garnizoenen die zich op elk alarm signaal langs de heirbaan konden spoeden om het betreden van Ro meins gebied aan kwaadwilligen te ontzeggen. Het klinkt misschien wellicht wat hard voor Nederlandse oren, doch bij deze weg eindigde niet alleen het Romeinse Rijk, maar ook een goed deel van datgene wat wij thans onder cultuur verslaan. Al les wat ten noorden van deze li nie lag was wildernis, waarin zich geen enkel centrum van bescha ving bevond. Vondsten die op aan wezigheid van Ro meinse cultuur uit deze tijd wijzen, zijn in het Neder lands-Vlaamse ge bied vrijwel niet aangetroffen. Ne derland was in die dagen een verge ten, gedeeltelijk ondergelopen cn grotendeels drassige uithoek, schaars bewoond door delen van Germaanse stammen die hier ccn primitief bestaan leidden. Hoe anders was dit aan dc an- dere zijde van de grens, Ln Galllë, waar de bevolking sedert de 2de eeuw vóór Chr. een vrij hoge trap van beschaving had bereikt! Wel hadden vele volken zich ln de loop der eeuwen in dit gebied ge nesteld, doch zij waren zo gering in aantal in vergelijking tot de autochtone bevolking van dit ge bied, dat zij bijna zonder resten werden geabsorbeerd. Na de ver- TOCH IS HET ZO! overing van deze streken door de Romeinen hebben de bewoners na enkele eeuwen hun cultuur, stel lingen en taal moeien opgeven voor die overheersers. Hoe dit ook zij: achter de zoëven genoemde Noor delijke linie bevond zich een goed georganiseerde staat, waarvan do bewoners deel hadden aan veilig heid, bestuurszekerheid en cultuur. Het land was onderworpen aan een centrale organisatie, beheerst door een vaste administratie met een corps van ambtenaren. Het zo ge noemde „vulgair latijn" waaruit later het Frans is voortgekomen, was hier de taal. Het is duidelijk dat de Noorde lijke verdedigingslinie niet alleen een staatkundige scheiding bewerk stelligde, maar tevens een cultu rele en taalkundige afbakening zal zijn geweest. En toen deze linie voor de druk der Germanen be zweek en de Franken het land binnenstroomden, had dit niet tot gevolg dat men vergeve ons de term het cultuurfront bezweek, doch wèl dat de Franken deel kre gen aan de hier ge vestigde cultuur. Zij maakten de taal van het land tot dc hunne, al hebben zij uiter aard op de vor ming der taal in vloed uitgeoefend. Uiteraard zijn cr nog andere om standigheden in het spel geweest die het voortbestaan van de Ro meins-Germaanse taallinic tot in onze tijd hebben bevorderd (o.a. het feit dat de kerkelijke bestuurs- indeling samenviel met de staat kundige) maar in grote trekken kan het ontstaan van de scherpe scheiding tussen de Franse en de Nederlandse taal in België ons op deze wijze begrijpelijk zijn. O ja, weet U dat er in de V.S. slechts één stad is waar het nooit vriest? Daarover ccn volgende keer. Ook Venetië heeft met water overlast te kampen. Veel droge grond is daar in het algemeen niet, maar het weinige, dat er is, staat nu goeddeels onder water. Daartoe behoort ook het San Marco plein, met de aanleg plaatsen voor de gondels. Anti-communistische relletjes Er wordt melding gemaakt van een anti-communistisch relletje in Danzig. Communistische functionarissen zouden op 30 september in Danzig getracht hebben arbeiders van de scheepswerven te bewegen hun sympathie te betuigen met het werk van de Poolse partijlei der Gomulka, die toen in New York was. Er ontstond eerst tumult op de daartoe belegde vergadering. De arbeiders rie pen „Wij hebben genoeg propaganda ge had" en „Weg met Chroesjtsjef". Toen verder vergaderen onmogelijk bleek, werd de hulp van de arbeiders militie ingeroepen. Het kwam toen tot vechtpartijen; 19 arbeiders zouden ge arresteerd en weggevoerd zijn. Parlementsleden zullen De Gaulles plannen bespreken Parlementsleden uit de vijftien landen van de N-A.V.O. zullen van 21 tot 26 no vember in Parijs bijeenkomen voor een gesprek over de voornaamste vraag stukken van het Noordatlantische bond genootschap. De parlementariërs, die jaarlijks bij eenkomen voor de najaarsconferentie van de N.A.V.O.-raad, hebben president De Gaulles verzoek om uitbreiding van het geografische gebied van de N.A.V.O. en haar strategische verantwoordelijk heid aan de top van de agenda gc- f'laatst. Andere agendapunten zijn: de ransatlantische deelneming in de orga nisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E-S.O.). de betrek kingen tussen het Westen en de „niet gebonden" landen, de hulp aan niet vol doende ontwikkelde landen en de wijze waarop de activiteit van het Westen moet worden aangepast aan de toene mende rivaliteit tussen Oost en West.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5