Min. Cals is te vroeg ongerust Uw probleem is het onze SNELFIX Meningen van anderen Een woord voor vandaag „Technische universiteit" of „technische hogeschool" PIT: SOLDATEN HEBBEN RECHT OP ONZE STEUN ChefarineA 2 Enkele kanttekeningen P.I.T.-COLLECTE AANBEVOLEN VOOR de collecte van het PAT., die in deze dagen wordt gehouden, schrij ven wij gaarne een woord van oprechte aanbeveling. Het P.I.T. is, zoals men wel weet, het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Het verricht bijzonder goed werk in het geestelijk belang van onze militairen. Die militairen hebben er recht op, dat aan hun geestelijke belangen aandacht wordt geschonken. Zelf zijn zij geroepen om een deel van hun jonge leven te geven aan de militaire dienst. Wij kunnen slechts betrekkelijk weinig hier tegenover stellen. Toch wel iets, dat zelfs veel kan zijn. Wij kunnen er bewijzen van afleggen, dat onze sympathie en onze goede gezindheid deze jongemensen ook in hun diensttijd vergezellen. Wat ze bijvoorbeeld nodig hebben zijn goed ingerichte militaire tehuizen, waar hun na de dagelijkse dienst een prettig welkom wordt bereid. Waar ze wellicht ook iets aantreffen van de sfeer van thuis. Die militaire tehuizen komen er niet vanzelf. En ook wat er voorts voor onze militairen gedaan kan worden komt er niet vanzelf. Het zal van ons allen afhangen, in welke mate het er komt. Wo hebben het in dit opzicht nog betrekkelijk gemakkelijk. Want het is en blijft een bescheiden activiteit, iets in een collecte te doen. Maar daar moet het dan ook van komen. Er wordt in deze dagen voor het P.I.T. gecollecteerd. Duizenden en duizenden zijn ervoor op het pad. Het is een organisatie, die bewondering afdwingt. La ten we ons dan niet onbetuigd laten. Te minder omdat we de aloude ontdekking zullen doen, dat het nog aange namer is, te geven dan te ontvangen. TOPBESPREKINGEN TVE Britse minister-president Macmillan blijft aansturen op een topgesprek, op besprekingen tussen de leiders der Westerse en der communistische Hij schijnt te geloven, dat een bijeenkomst van de topfiguren voor de be spreking van het ontwapeningsprobleem in het midden van het volgende jaar wel zin zou hebben. Waarop is deze mening van de Engelse staatsman gebaseerd? Men kan en mag toch niet aannemen, dat hij zo maar, op geheel losse gronden, een be wering heeft geuit. Kennelijk steunt hij op een indruk, die hij bij zijn geheel particuliere ont moetingen met Chroesjtsjef in New York heeft gekregen. Gelijk men weet, staat de Westduitse bondskanselier, de vitale Adenauer, zeer huiverig tegenover een topgesprek. Hij heeft daarvoor ongetwijfeld zijn redenen. Maar wellicht kan Macmillan hem ervan overtuigen, dat een bespreking geen kwaad kan en dat de atmosfeer erdoor gezuiverd zou worden. De conferentie mag dan toch in elk geval wel heel deugdelijk worden voor bereid. Er zijn thans nog allerlei verschillen van inzicht tussen de Westerse staten. Het is absoluut noodzakelijk, dat zij het met elkander eens worden. Als een gesloten eenheid moet men, als het nodig is, tegenover de Russische machthebber kunnen optreden. Komt het Westen niet tot onderlinge overeenstemming, dan zet de Rus zijn koude oorlog voort. Hij verwacht daarvan en niet ten onrechte profijt. Ook al wordt het Russische economische streven daardoor enigermate be lemmerd. Voorlopig nog geen onderwijzer stekort aldus C.N.S. (Van een onzer verslaggevers) Onlangs heeft minister Cals in een radiotoespraak naar aanleiding van zijn memorie van toelichting uiting gegeven aan zijn bezorgd heid over een toekomstig overcom pleet aan onderwijzers. Deze mede deling heeft nogal enige ongerust heid teweeg gebracht in kweek schoolkringen. Sommigen, die zich de kwekelingenmisère uit de jaren '30 herinneren, zagen alweer een herhaling van die tragedie voor zich. AANVOER .1 een persconferentie van de wel dra honderd jaar oude Vereniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs heeft een der inspecteurs, de heer J. A. van Bennekom, directeur van de christelijke kweekschool te Middelburg, zijn teleurstelling uitgesproken deze ministeriële uitlating. Zulke mededelingen zijn op zachtst gezegd praematuur, verklaarde de heer Van Bennekom. Want insiders weten, dat het onderwijs nog jaren lang met een tekort zal worstelen. Een sterke aanvoer van nieuwe leerkrach ten blijft nodig. Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever ZONDER K.V.P. Op 8 oktober verscheen in Nederlandse Gedachten (officieel weekblad van de A.R.P.) een hoofdartikel, waarin o.in. werd betoogd, dat het niet onmisbaar zijn in het kabinet niet enkel voor de P.v.d.A. zou moeten gelden, maar ook voor de K.V.P. Het log wel voor de hand, dat met deze opvatting lang niet ieder he eens zou zijn. Eerst heeft De Volkskrant ge reageerd met een vrij vernietigend com mentaar. Het blad schreef o.n».: Wij be grijpen niets van deze redenering. Heeft het a.r. weekblad ook overwogen welke mo- gelijkheden er zonder de K.V.P. overblij ven? Dat zou dan een kabinet moeten zijn, waarin socialisten en liberalen het voor het zeggen hebben, met de A.R. of de bei de protestantse partijen sterk in de min derheid, of om in de stijl tc blijven van Nederlandse Gedachten als weinig wegende „ballast" op bet regeringsschip. Of meent liet a.r.-orgaan soms, dot P.v.d. A. en V.V.D. de A.R. don eens breeduit do gelegenheid zouden bieden om zich als doorslaggevende middenmoot met nienwe luister aan het kiezersvolk tc tonen? De P.v.d.A. cn de V.V.D. hebben als „door- hraak"-parlijen bepaald andere belangen. Het meest zonderlinge is echter, dat men in dc redenering van Ned. Gedachten niets terug vindt van dc toch ook bij de A.R. levende behoefte aan een christelijk-socia- le politiek. Hoe wil men in Nederland zo'n politiek voeren zonder dat daar ook de steun van de K.V.P., als de grootste chris telijke party. achter staat? Ook al is er in dit land geen uitzicht op één partij van katholieken cn protestanten, ook al zien de protestanten zelfs onderling geen kans om op politiek terrein tot eenheid te ko men, dan blijft uitgaande van de be hoefte aan een christelijk-socialc politiek toch minstens nodig, dat A.R-. C.H.U. en K.V.P. als partijen op christelijke grond slag zo nauw mogelijk samenwerken". Het oordeel van Trouw is niet min der afwijzend. „Natuurlijk is liet zo dat lirt goed is als ieder mens en ook als iedere partij zou welen dat hij niet on misbaar is. Dat bevordert alleen maar de deemoed. Maar zoals Ned. Gedachten de zaak benadert, als Ncd. Gedachten zegt on omwonden bevestigend tc antwoorden op de vraag of het niet goed zou zijn als bewe zen werd, dat de K.V.P. voor liet regeren van ons land niet onmisbaar is, dan bete kent dat positief, dat Ncd. Gedachten een politieke combinatie zou wensen van socia listen, liberalen en prot. cbr. partijen. En aangezien wel duidelijk is, dat ook Ned. Gedachten dat niet zou willen, heeft bet niet dc minste zin om over de K.V.P. op die wijze te schrijven. En niet alleen dat bet geen zin heeft, bet is bepaald ver keerd. Wij doen nu al jaren ons bestom tot een goede samenwerking tussen dc christelijke partijen te komen. Wij werken samen in de Unie van Christen-Democra ten. In liet Europees parlement cn in dc Beneluxraad vormen we één fractie. We zijn bijzonder blij geweest dat dc rooms- rode samenwerking van na de oorlog ver broken is. We hebben terstond begrepen dat tegenover het negatieve element van die verbreking het positieve clement van een andere samenwerking moest staan. Die hebben we nu. Maar daarmee is volstrekt in strijd de suggestie dat het wel goed zoo zijn als een dier christelijke partijen in een isolement gedreven werd. Zulke sug gesties bederven een onmisbare samen werking. Zonder dit soort dingen is de po litiek al moeilijk genoeg. Laten we ze niet ■odeloos moeilijker maken." GEEN KLINKEND GETUIGENIS Ds. IJ. K. Vellenga heeft als een der eersten in gereformeer de kringen kritisch gereageerd op het getuigenis van de Raad van Indonesische Kerken, dat een dertigtal vooraanstaande ge reformeerden dwong een oproep tot gebed aan het Nederlandse volk te richten. Ds. Vellenga zegt dat dit getuigenis van deze Raad „moedig" is genoemd, maar ver volgt dan: WIJ weten momenteel te weinig af van wat er in Indonesië ge beurt, dan dat wij kunnen beoor delen of dit getuigenis „moedig" te noemen is. Wel blijkt er uit, dat de toestand er weinig rooskleurig is. De Raad van Kerken „denkt met smart aan het gewapend con flict, dat nog steeds voortduurt in grote delen van het Indonesische vaderland, dat al zoveel geestelij ke schade, lijden, vernietiging, de moralisatie en haat te weeggebracht en grote sommen gelds gekost heeft. Met een bezwaard hart ziet de Algemene Vergadering van de D.G.I. nog geen einde komen aan dit gewapend conflict". Maar, zegt de Raad. „het behoort niet tot de taak der kerken om uit te spreken, wie van constitutioneel en van ju ridisch standpunt gelijk en wie on gelijk heeft in genoemd conflict". Deze laatste zin komt ons veel zeggend voor. Want de wettigheid van de regering wordt er voor het minst door in twijfel gesteld. Het behoort toch in elk geval tot de taak van de kerk om de wettige overheid te eerbiedigen en te hand haven, dat ze geëerbiedigd dient te worden. De Raad van Kerken in Indonesië achtte het echter niet op haar weg te liggen een uitspraak te doen over wie in het conflict „gelijk en wie ongelijk heeft". In verband hiermee is het opval lend, dat de Raad in het geschil over Nieuw-Guinea wel partij kiest. Hij verklaart: „De kwestie West- Irian is een nationale zaak gewor den voor Indonesië, in verband met de wettige claim t.a.v. genoemd ge bied. Daardoor beheerst de kwes tie West-Irian het maatschappe lijk, politiek en oeconomisch leven van heel ons land". Het mag hier bij verwondering baren, dat er geen enkele kwestie is over „Oost- Irian", Portugees Timor of Brits- Borneo. Maar in elk geval spreekt de Raad van Kerken van een „wet tige claim" van Indonesië op „West-Irian". En nu dringt hij er ook bij onze regering op aan weer aan de .onderhandelingstafel" te gaan zitten. Trots de devote wendingen van het getuigenis proeven wij er niet die kloekheid des geestes in, die we er gaarne in geproefd hadden. Ik voor mij houd niet van „getui genissen", maar laten ze, als ze dan uitgegeven moeten worden, klinken als klokken. Dat doet dit getuigenis niet. HUISWERKLOOS WEEKEND De Rotterdamse predikant ds. Ph. Cornelder, die vader is van opgroeiende kinderen, maar ook leraar is geweest aan een middel bare school pleitte in de Rotter- damsche Kerkbode (hervormd) voor een huiswerkloos weekend. Hij schrijft onder meer: Maar... dat weekend! Och, ouders met studerende kinderen weten het bij ondervinding: de huiswerk- agenda voor de maandag is nèt zo belast en beladen als voor de ande re dagen. Dit betekent een week end belast met huiswerk. Als men zich nu maar goed realiseert, wat dit in de praktijk betekent! Laat het onderwijzend personeel, voorzover ze dit niet uit ervaring kennen van hun eigen kroost, zich vooral geen illusies maken over het tijdstip, waarop het huiswerk voor dc maandag wordt gemaakt: het is in géén geval (in doorsnee geno men) of de zaterdagmiddag of Dat betekent dus, dat dit werk op zondag gedaan wordt Stellig, er zullen ouders zijn. die dit niet dulden. Zij eisen van hun kinderen: maak je werk op zaterdag. Met het gevolg, dat het kind óf de za terdagmiddag niet voor zichzelf heeft, óf de zaterdagavond ook weer tussen de boeken zit en in de huiselijke kring ontbreekt, net zo als elke andere avond van de week. Aan vele ouders lukt dit stuk discipline niet eens meer! Maar in elk geval: verreweg het grootste gedeelte van het huiswerk voor de maandag wordt zo is het in de praktijk op zondag ge maakt en geleerd. Zegt u niet: ,dat geldt voor de on-kerkelijke gezinnen". Dat is een illusie: ook het trouw kerkelijk meelevende ge zin ontkomt niet aan de overspoc- ling van de rustdag voor het huis werk. We zouden hierover gaarne enke le opmerkingen willen maken. Ten eerste: na een week van hard wer ken heeft de leerling o.i. recht op het vrij beschikken over de vrije zaterdagmiddag en -avond. Wij zien niet in, waarom een werkne mer wél recht op deze vrije tijd zou hebben en een leerling, die de hele week op school gezeten en in de avonduren gestudeerd heeft, niet. Ten tweede: het is een grote uitzondering als een leerling zoveel inzicht en zelfdiscipline heeft, dat vooruit gewerkt wordt om het week end van huiswerk te ontlasten. Ten derde: wij willen pleiten voor een huiswerkloos weekend. De zondag zij een feestdag, waarin men rust van de dagelijkse beslommeringen, waarop er tijd is voor dc kerkgang en waarop ook het kind In de stu diejaren (en welk een belangrijke tijd is dit!) léért, dat het móg rus ten van het gewone (studie)werk. WAAR er door velen geklaagd wordt over het teloor gaan van het zondagspatroon, laten zij zich eens afvragen, of er nog wat van dit zondagspatroon over is, als de jeugd, die thans op de zondag huis werk maakt en daartoe in zekere zin gedwongen is door de structuur van het weekend, straks volwassen is geworden. Dan zal men zich heus niet al te zeer bekomme handhaven van dagspatroon als men zich in de stu diejaren genoodzaakt zag de kos telijke zondag te belasten met huiswerk. We willen pleiten voor een huis- werkloos weekend! Zeker, we horen de bezwaren al! Zwijgt u maar, we kennen ze al lang! Uit de praktijk van leraar bij het middelbaar onderwijs. Het gaat er maar om, wat men be langrijker vindt: het onderwijs of het gebod Gods. Van de overheid wordt geëist, dat zij de zondagsrust bevordert. Terecht! Van het onderwijzend personeel mogen we hetzelfde eisen! Laat op de eerstvolgende le raarsvergadering dit punt op de agenda of in de rondvraag aan de orde komen! Waar een wil is Is een weg! Ook naar het huiswerkloze weekend! de organisatie waarbij o.a. zeventien christelijke kweekscholen zijn aangeslo ten. heeft vanouds ook bemoeienis ge had met de onderwijzersopleiding. Jon gelui die zelf niet over voldoende mid delen beschikten om hun opleiding tot onderwijzer te bekostigen, konden C.N.S. een toelage ontvangen. Na hetgeen wij in ons blad reeds be richtten over het op handen zijnde ee feest van C.N.S. nog het volgende. Werd in april de duizendste school verwelkomd in C.N.S.-verband, de toe name is van dien aard, dat inmiddels de 1025ste school zich bij C.N.S. De heer Van Bennekom vertelde, dat naar verhouding nog meer uloscholen dan lagere scholen aangesloten zijn. De jubilerende vereniging heet nationaal maar is eigenlijk internationaal, want ook christelijke scholen in Duitsland er alle acht scholen met de bijbel in Bel gië horen bij de vereniging. Men heeft nog een wijder arbeids veld voor de boeg dan het ruime ter rein, dat al bewerkt werd. De heer Van Bennekom dacht aan het christe lijk nijverheidsonderwijs en ook christelijke middelbare scholen. achtte het niet onmogelijk dat C.N.S. ook daórvoor iets zou gaan betekenen in de toekomst. Was het verlenen van financiële steun een belangrijk onderdeel van het werk. tóen men in 1860 startte, vandaag heeft de inspectie alle nadruk. De inspecteurs gelden op de christelijke scholen als de goodwill-arnbassadeurs van C.N.S. PSALMBERIJMING Dr. H. J. Honders, emer. predikant te Sassenheim en vice-voorzitter van N.S., die ter persconferentie de his torie toelichtte, herinnerde er het christelijk onderwijs groot worden vooral door de bestrijding die men ondervond. Honderd jaar geleden toonden de li beralen zich ten aanzien van de school met de bijbel weinig liberaal. Later gedroegen de socialisten zich op dit punt allesbehalve sociaal. „Maar laten we er meteen aan toevoegen", aldus dr. Honders, „dat de christenen zich dikwijls als weinig christelijk deden kennen." In het zog van Van der Brugghen varend voerde het C.N.S.-scheepje de vlag van Groen, zoals de onderwijs- voorman Oosterlee het eens uitdrukte. Later kwam naast de vlag van Groen ook de vlag van Kuijper. Deze naam wijst op bepaalde tendensen. Voor her vormden was C.N.S. menigmaal te ge reformeerd, naar zij dachten. Vele reformeerden daarentegen vonden C.N.S. te hervormd. Zo zijn naast C.N.S. ook Gereformeerd Schoolonder wijs en Christelijk Volksonderwijs ont staan. De verhoudingen onderling zijn momenteel heel goed, al blijft het jam mer dat de eenheid geen stand hield. EENHEID Dr. Honders achtte C.N.S. de vereni- ing bij uitnemendheid, die de verschil- ïnde belijders van het christelijk ge loof naar de opvattingen der reforma tie tot eenheid wil brengen. Zij is daar steeds op uit geweest en heeft daarom, toen er over een nieuwe psalmberijming werd gesproken de sy nodes der hervormde en de gerefor meerde kerken aangeschreven met ver zoek om zo mogelijk hierin één te blij ven. Men weet dat aan dit verzoek ge hoor is gegeven en dat de kans op aan vaarding van een gemeenschappelijke berijming voor beide kerken groot is. Dit betekent dus ook eenheid van het psalmgezang op christelijk-nationale scholen. De suggestie dat C.N.S. in hoofdzaak gereformeerd zou zijn, werd door dr. Honders afgewezen. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat het aantal her vormde leerlingen groter is dan het kwantum gereformeerden. Zoals gemeld zal het jubileum op 31 oktober te Utrecht gevierd worden met een dankdienst in de Domkerk, ganger dr. Honders, en een mie menkomst in Tivoli, waar ook minister Cals hoopt te verschijnen. De samen komsten, waarin men veel geestver wanten verwacht, beginnen resp. om half elf en half drie. De dag erna ver schijnt het gedenkboek. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep (toez.): G. M. var Dieren te Ede; te Wieringermeer (toez.) A. M. Arntzenius te Grootegast. Beroepbaarstelling: De heer D. Dubbel dam, vicaris, Haverkamp 209 te 's-Gx-a- venhage is beroepbaar. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren J. Hiens, Oosterstr. 15, Utrecht en C. Lebbing, Plejadenplein 25 te Am sterdam-Noord. Aangenomen de benoeming tot vicari: te Kapelle: J. Bezemer, kand. te Waal- GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Rheden-De Steeg en voo Zoetermeer: J. Kuiper te Abcoude. EVANG.-LUTHERSE KERK Beroepen te Pekela-Winschoten: J. va: Teylingen, prop. te Amsterdam. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Examens: Voor het proponentsexamen is geslaagd de heer G. Vuyk, geboren te Vlaardingen. VOND VAN (VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Musselkanaal: W. F. Praas te Breskens. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Borssele (2de maal): Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Baptistenzendelingen uit Nederland gaan terug naar Kongo De in juli jl. uit Kongo teruggekeer de Nederlandse Baptisten-zendelinger gaan in de tweede helft van november terug naar hun werkterrein. Irema. Aldus heeft de Unie-Zendingscommissie der Unie van Baptisten gemeenten in Nederland besloten, in volledig overleg met en met de hartelijke instemmin; van de betrokken zendelingen, die voor lopig hun gezinnen nog zullen moeten achterlaten in Nederland. Met grote vreugde was door de Zen dingscommissie het verzoek tot terug keer ontvangen van, de inlandse ge meenten in lrema via de Field Counsel van de Britse Baptisten Zending in Kongo, die het verzoek nadrukkelijk on dersteunde. Dit Zendingsgenootschap, waarmee de Nederlandse Baptisten nauw samenwerken, heeft zelf reeds ve le zendelingen naar Congo laten terug gaan, onder wie ook al verschillende vrouwelijke zendelingen. De overtocht van de Nederlandse zen delingen (ds. C. van. 't Wout te Stads kanaal, ds. J. ter Ir aak van Hengelo tijdelijk te Sittard en verpleger zendeling B. Edens van Zwijndrecht) zal onvoorziene omstandigheden voor behouden per vliegtuig geschieden. Aan hun vertrek zal een sobere af- scheidsdienst in de Baptisten Kerk te Utrecht voorafgaan. Advertentie Advertentie Weinig minder dan 'n wonder zo vele duizenden 'n ander mens werden met Kruschen Salts. bloedzuiverende Kuur met Kru schen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. Is tobben over de vraag: „Geloof ïk (nog) wel?" synoniem met wat men tegenwoordig pleegt te noemen de verschraling van het geestelijk leven"? Is misschien het laatste oorzaak van het eerste? Of is het net andersom? Over die „verschraling" zijn vele rapporten geschreven en het verschijnsel is onderwerp geweest van vele besprekingen. En is het nog altijd. Maar altijd komt men terug bij deze vraag: „Hoe komt het tochdat de mens het contact met zijn God verliest?" Want als het contact met God verloren raakt, dan komt er innerlijk niet veel meer terecht van het geestelijk leven en komt er uiterlijk niet veel meer terecht van het leven-als-christen. Geloof echter niet, dat deze „verschraalden" de tobbers zijn over hun geloof. O ja, ze kunnen nog wel met iets van wee- moed praten over de samenzang bij het orgel in het ouderlijk huis en over de zondagschool maar in die weemoed is niets van het heilig verlangen naar God noch iets van het beven voor Gods majesteit. Terwijl dat verlangen en die angst juist het kenmerk zijn van die zoekers naar het geloof. Zij zoeken en zij zullen vinden. God zal hun zéker de volle rijkdom van het geloof schenken. Zo is het! Pleidooi voor eerste naam *Pof*fcï modern toiletpapier ligen, dat de naam „techni sche hogeschool" in het ontwerp van wet op het wetenschappelijk onderwijs wordt gewijzigd „technische universiteit", is aan de leden van de Tweede Kamer gezonden door de senaat van de Technische Hogeschool te Delft, de senaat van de Technische Ho geschool te Eindhoven, de raad van bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en het hoofdbestuur van de Vereniging van Delftse Ingenieurs. Indien het gebruik van de term „fa culteit" voor een technische hogeschool ongewenst wordt geoordeeld, dringen de ondertekenaars er ten krachtigste op aan, dat in de wet in elk geval niet wordt gesproken van de „facul teit der technische wetenschappen", al dus de brief. De minister meent, dat het voor de betiteling met universiteit noodzakelijk ls. dat in de instelling voor weten schappelijk onderwijs zowel a- als b- faculteiten aanwezig zijn. Hier stellen de ondertekenaars tegenover, dat deze voorwaarde, zoals de minister zelf op merkt, nieuw is, daar in het verleden instellingen, waaraan géén b-faculteit was verbonden, wèl als een universi teit werden beschouwd en behandeld. In het buitenland is de term „techno logical university" een algemeen aan- vaard begrip. Bovendien is de inge nieursopleiding tegenwoordig steeds meer algemeen gefundeerd, omdat veel aandacht wordt geschonken aan econo mie, sociologie, verschillende gebieden "in rechtswetenschap enz. Dc minister is, volgens dc brief, voorts van opvatting, dat in liet sys teem der technische wetenschappen slechts plaats is voor één faculteit der technische wetenschappen en niet voor negen of meer faculteiten van weg- en waterbouwkunde, clectrotechniek, enz. De onderdelen van de technische ho gescholen zijn echter van dezelfde de van grootte als die van de uni' siteiten, zowel wat het aantal hoogle raren als wat het aantal studenten be treft. De grootste afdeling van een technische hogeschool is slechts weinig kleiner dan dc grootste faculteit van enige der universiteiten en de kleinste afdeling van een technische hogeschool is groter dan de kleinste faculteit van een der universiteiten, aldus de brief. De minister levert zelf het krachtig, ste argument voor de naamswijziging in „technische universiteit". Bij zijn verdediging van de benaming „weten- schappelijk onderwijs" in plaats van „hoger onderwijs" wijst hij op het ge vaar voor verwarring, die kan ont staan door de invoering o.a. van da benaming „hogere technische scholen". Deze verwarring is inderdaad reeds aanv/ezig, doordat thans „technische hogescholen" en „hogere technische scholen" bestaan, en kan slechts ver dwijnen, wanneer de naam „technische hogeschool" in „technische universi teit" wordt veranderd, aldus de onder tekenaars. Collecte duurt tot zaterdag Twintigduizend collectanten en collectrices zijn maandag voor P.I.T. op pad gegaan. Tot zater dag duurt de collecte, die het Protestants Interkerkelijk Thuis front financieel in staat moet stel len gebruik te maken van de vele mogelijkheden, de mannen in uniform met het Evangelie te be reiken. Het P.I.T. dat voor deze collecteweek iéér collectanten bereid heeft gevonden :n deel van hun tijd voor het werk on der de militairen beschikbaar te stellen, verwacht dit jaar ook een grotere op brengst. Die verwachting houdt band met de uitbreiding van het werk: meer militairen naar Nieuw-Guinea, dus meer kerstpakketten; meer vraag bijbels, lectuur en ontspanning en militaire tehuizen, waarvan de plannen gereed kwamen of die aan restaura tie toe zijn. Het P.I.T. stelt, dat de meeste recru- ten niet in militaire dienst gaan omdat zij daarvoor zoveel voelen, maar uit plicht. De soldaat heeft daarom ook het recht, te weten dat men achter hem staat. Dat is geen kwestie van medelij den, geen in-de-watten-leggen. maar een plicht. Zoals ook het geven voor de ar beid van de in het P.I.T. samenwerken de diensten en bonden niet een zaak van al of niet er-voor-voelen is, ere-plicht. Het P.I.T. houdt er rekening dat ondanks het grote aantal, op sommige plaatsen geen collectanten worden gesignaleerd. Daarom de ver melding van P.I.T. gironummer: 5163 - Utrecht. Eerste dagverblijf diepzwakzimiige kinderen geopend De hoofdinspecteur voor de geestelij ke volksgezondheid dr. P. J. Piebenga heeft maandag in Amsterdam het eerste Nederlandse dagverblijf voor diepzwak- zinnige kinderen van drie tot twaalf jaar geopend. Het is ondergebracht in een huis aan de Van Breestraat en kwam tot stand op initiatief van de r.k. oudervereniging „Voor het zorgenkind". Het verblijf biedt plaats aan achten veertig kinderen, die niet geschikt zijn voor het b.l.o., maar ook niet in aan merking komen voor een internaat. In het dagverblijf worden zij zo intensief mogelijk behandeld om hun de ontwik keling, die mogelijk is, bij te brengen. Het contact met de maatschappij gaat daarbij niet verloren. Secretaris Wereldraad gaat naar Zuid-Afrika Dr. Robert Bilheimer, secretaris van de Wereldraad van Kerken, gaat het komende weekend per vliegtuig naar Zuid-Afrika om te trachten een nieuwe scheuring te voorkomen, die de Angli- kaanse kerk en de Afrikaanse protes tantse kerk bedreigt. De recente depor tatie van de Anglikaanse bisschop van Johannesburg, dr. Reeves, dreigt de ko mende conferentie van kerken te doen mislukken, daar Reeves een sleutelposi tie bekleedde. De conferentie zou de ras senkwestie bespreken. De deportatie van Reeves heeft sommige kerken ertoe ge bracht erop aan te dringen, dat de con ferentie buiten Zuid-Afrika wordt gehou- Advertentie 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen1 helpen elkaar en...doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun-j dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees-1 middelen. De vier middelen verenigd it Chelarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd-' werken tezamen nog beter. Ze helpen vaalcj ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I T«gen pijnen en griep. Geschikt voor da gevoeligste maag, "int die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tibl. 13.50 Vraag: Heeft dc medische weten schap nu nog niets uitgevonden tegen I het blozen? Een kennis van me heeft I er erg veel last van en de jongen lijdt I er werkelijk onder! Antwoord: Dc medische wetenschap zal ook wel nooit zover komen dat er voor iedere klacht een onfeilbaar to vermiddel bestaat, dat de dokter zo Antwoord: Inderdaad, Zuidemvindle- maar uit zijn doos tevoorschijn kan lies zijn van origine wit. Door het toe brengen. Die kennis van u deelt het voegen van bepaalde stoffen aan het euvel van spoedig blozen met vele jon- water kunnen deze bloemen echter Op latere leeftijd gaat het klcurd worden. Verleden jaar Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. sterfgeval moet i registratie en sue worden? En wat gebeurt die termijn overschrijdt? meestal wel beter met die gedach- ze nog op deze wijze gekleurd te moet men zich maar troosten! Zelf handel gebracht nu is dat verbi er maar zo weinig mogelijk op letten den. Zuidenwindlelies die is mijn enige advies meestal merkt de winkel moeten wit zijn. Wèl Antwoord: De termijn voor het recht van succe algemeen acht maanden na het over lijden. In bizondere gevallen en na ik nog niet ontvangen. Wat moet ik daartoe strekkend verzoek is de inspec- nu doen? teur der registratie en successie be voegd deze termijn te verlengen. Is de de aangifte niet binnen de bepaalde tijd ingediend, dan is de inspecteur be- aanslag op te je- Antwoord: Stuur de eigenaar .en auto een aangetekende brief wu,owu.„,u, de hem nogmaals verzoekt tot uitkering voegd ambtshalve de Vraag: Steeds heb ik derstelling geleefd dat Zuidenwindle lies alleen maar wit konden zijn. In die veronderstelling ben ik echter ge schokt toen ik bij een kennis deze le- verschillende tinten zag: gele, bij de handelaar die kleur stoffen te kopen men kan dan zelf de bloemen kleuren door die stoffen aan het water toe te voegen. Vraag: Een poosje geleden liep ik schade aan mijn auto op doordat een ander van achter op de mijne inreed. 1JVS __D. De politie maakte proces-verbaal op, _.0tJ0| rode, blauwe, paarse. Ook dc stelen de ander gaf zijn schuld toe (ik ben enigszins mat oppervlak. Een bruine hadden diezelfde kleuren, blad zat er zelf W.A. verzekerd) en zo leek alles aanslag, bij voorbeeld van thee zet zich niet aan en de bloemen waren nog dus geregeld. De schade was maar ge- gemakkelijk maar half open. Mijn verwondering is ring: twaalf gulden. Ik heb dit echter nog groter geworden toen ik - kcle dagen later wc— v:s 1w deurwaarder verzoeken de- heid, wordt de in die aanslag begre- or u te behandelen. pen belasting verhoogd met een gelijk bedrag als boete. Vóór het ambtshalve opleggen van een aanslag wordt een waarschuwing verzonden deze te onderscheiden van de zogenaamde herinneringskaart, die reeds ongeveer zes maanden na het overlijden wordt verzonden. Vraag: Hoe krijg ik bruine aanslag uit een wedgwood kop? Hete soda helpt niet en een schuurmiddel even- i- gedeeld bij hem kwam en ook aan het bedrijf consfatcerde dat de toppen van de feur werkzaam was. (toen geheel uitgekomen) bloemen niets van zich horen toch weer witachtig waren. Kunt u dit teur van zijn zaak be verschijnsel verklaren? Ik heb zo'n idee als ik de rekening stuurde. Die reke- dit enigermate r pervlak vast en is door schuren i de betreffende chauffeur lijk te verwijderen. Vaak is het deze chauf- helder te krijgen met verdunde zelf liet zoals zoutzuur of azijnzuur, doch 2 de direc- tasten het glazuur op den duur aar zijn zaak beloofde te betalen dat voorzichtigheid wel geboden i dat er met die bloemen is geknoeid! ning heb ik gestuurd geld heb Vraag: Binnen welke termijn na een Vraag: Ik heb een idee en zou daar op octrooi willen aanvragen. Hoe moet ik hierbij handelen? Antwoord: Als uw Idee inderdaad van belang is kunt u het laten depone ren. Stelt u zich in verbinding met de Octrooiraad, Willem Witseplein 6 te 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2