Mcttiue £eiiisri)e GTuurmil Commentaar Boek schrijven is ook spionage ONTWAPENING heeft voorrang Krachtig tegen De verzet Gaulle NIEUWS in één oogopslag- BON Sneltrein in botsing met militaire vrachtwagen WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 12000 CHRISTELIJKE AT10N AAL DAGBLAD Dr. E. DIEMER „Stantoasticf) is gftebltvea mtjn hert Ja tcgbcospctf Een WEG NAAR het stakingsrecht Zie pagina 13 H.M. de Koningin heeft gistermiddag in Amersfoort een Joodse psychiatrische kliniek geopend en gisteravond een deel van de lustrumfeesten der V.U.-studenten bijgewoond. De Tweede Kamer heeft het rapport van de commissie militair aankoopbeleid behandeld. Minister Visser is, met de Kamer van oordeel, dat op dit punt decentralisatie noodzakelijk is. Christelijk Nationaal Schoolonderwijs is het niet eens met de opvatting van minister Cals, dat er binnen afzienbare tijd sprake zal zijn van een overschot aan onderwijzers. Prof. dr. J. Waterink hoopt morgen zijn zeventigste verjaar dag te vieren. Een van onze verslaggevers had een gesprek met deze bekende hoogleraar. Ernstige ongelukken gebeurden gisteren in het noorden des lands: twee Duitse straaljagers botsten tegen elkaar en stortten neer boven Musselkanaal een piloot kwam om het leven en op een onbewaakte overweg bij Koekange (Dr.) reed een trein op een militaire kolonne; twee soldaten raakten zwaar gewond. Minister De Pous heeft toestemming gegeven tot verhoging van de kapperstarieven. Omstreeks 1 december zal 10 tot 15 procent meer moeten worden betaald. De fooien worden dan afgeschaft. De politieke commissie van de Verenigde Naties geeft voor rang aan de ontwapeningskwestie. Voor president De Gaulle worden het geen gemakkelijke dagen. In en buiten de nationale vergadering wordt het verzet tegen zijn plannen, o.m. met Algerije, steeds groter. Premier Toengkoe Abdoel Rahman van Malaya doet wel erg geheimzinnig niettemin kon iedereen wel zo ongeveer ver moeden, dat zijn plan tot oplossing van het probleem Nieuw- Guinea zou neerkomen op de een of andere vorm van inter nationalisering. Ook verrassend "Waanneer u in deze tijd van het jaar door Italië reist, kan het ge beuren dat u een vrouw tegenkomt zoals op deze foto: een groot vat op het hoofd torsend. De vrouw is een inwoonster van Marino, een stadje in de buurt van Rome en een bekende naam voor fijn proevers van wijn. Het vat is namelijk een wijnvat en bij het vrouwvolk van Marino is de mening diep ingeworteld dat wijn al_ leen maar goede wijn kan zijn als ze behandeld wordt volgens de methode van ja ren, eeuwen her. Daar beho ren niet al die nieuwigheden als carriers en auto's aan te pas te komen. Zoals moe der en grootmoeder het deed, zo is het goed! We willen het niet graag tegenspreken toch gelo ven we niet dat dit nu een „tip voor U" was, waard om in Tip-Parade te worden op genomen. Want het mag dan waar zijn dat men, om een elegante loop te krijgen, met een boek oo het hoofd moet kunnen lopen we hebben er toch een zwaar hoofd in dat zo'n groot vat daar ook geschikt voor is. Het hoofd wordt wel wat al te zwaar.. "Weet u wat u wel eens kunt proberen? Nee, niet met een stapel kranten op het hoofd te gaan lopen, want dat is te moeilijk. Het is veel gemakkelijker met de krant op tafel uw buren en kennissen te overtuigen dat dit nü de krant is die zij zoeken. Geen krant in de stijl van „zoals het altijd geweest is. zo is het goed" willen niemand graag op of haar hoofd laten lopen. Maar zeke- óók "een krant die hoera roept voor alles wat nieuw is en die voor wat „ouderwets" is geen goed woord over heeft! Wèl een christeliike krant met een eigen stijl! Enfin, u kent onze krant. Denkt u om de bon? Dan krijgt u ook het boek Tip- Parade. (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid nwerzUds, ontvang ik traag het boek „Tip Parade" op onderstaand adres: Reserve-officier kreeg gelijk De Centrale Raad van beroep in Utrecht heeft -gasteren het besluit van de minister van defensie tot overplaatsing van de reserve-luitenant der luchitdoelartillerie J. B. A. uit Delft naar het Korps mobiele colonnes nietig verklaard. Zoals wij reeds eerder uitvoerig meldden, was de minis ter in beroep gegaan tegen de beslissing van het militair ambtenarengerecht in Den Haag, dat de overplaatsing van de heer A. eveneens nietig verklaarde. De nietigverklaring zat, gezien de be hoeften van het Korps mobiele colonnes, echter pas op 1 januari 1962 in werking treden. Politie NIET naar Dierentuin De leden van de drie politiebonden zul len, zoals bericht, vrijdagmiddag in K. en W. In Den Haag bijeenkomen. Uit orga nisatorische overwegingen heeft men be sloten de nevenbijeenkomst in de Dieren tuin niet te houden, dus alleen K. en W. te gebruiken. De tweede b ijeenkomst wordt dan maandag in het Kurhaus ge houden en wel van de afdelingen Den Haag, Rotterdam en Amsterdam der po litiebonden. Na overleg heeft men echter afgezien van een derde bijeenkomst. sloten eerst de ontwapemingskwestic te behandelen. Vervolgens komt de ontwikkeling van Afrika en daarna de Algerijnse kwestie aan de orde. De vier agendapunten over de ontwapening worden als een geheel behan deld. Deze zijn de staking der kernproeven, het voorkomen dat nog meer landen kernwapens krijgen, het rapport van de ontwapeningscommissie er de algemene ontwapening. De Afrikaanse landen hadden om voorrang ge vraagd voor het Afrikaanse hulpprogramma van president Eisenhower. Zij wilden echter niet op stemming aandringen, toen bleek, dat de Sowjet- unie en andere delegaties de ontwapening voorrang wilden verlenen. Als vierde punt op de agenda staat de Marokkaanse aanspraak op Mau- retaans gebied; de eenmaking van Korea is nummer vijf; daarop volgt de Russische klacht tegen de Ver Staten en als laatste punt wordt be handeld het vreedzaam gebruik van de ruimte. Een poging van de Sow jetunie om de beschuldiging van agressie voor de Koreaanse kwestie te plaatsen, werd verijdeld. Secretaris - generaal Hammarskjöld heeft opnieuw gereageerd op beschuldi gingen van de Sowjetunie, als zou zijn staf pro-westers zijn. Hij verzocht de begrotingscommissie van de Ver. Naties, onderzoek in te stellen naar de Rus sische beweegredenen voor de aanklacht Hammarskjöld vroeg zich af, waarom de Sowjetunie bezwaar heeft tegen de actiyiteiten van de Ver. Naties op het "ïd van technische bijstand voor de jonge landen van Afrika. En hij sugge reerde, dat de Sowjetunie blijkbaar lie- niet wil, dat deze landen krachtiger worden gemaakt. Hammarskjöld keerde zich ook tegen de Russische beschuldiging, dat zijn reis Laos voor een onderzoek naar de politieke toestand in het Verre Oosten onwettig zou zijn geweest. Naar aan- heeft gisteren mét 264 tegen 213 stemmen een motie verworpen om met de behandeling van het wets ontwerp voor de oprichting van een atoomstrijdmaeht te wachten. Alle gaullisten stemden tegen de motie van de centrum-afgevaardigde Jean Paul David, die zei dat er meer tijd nodig is om na te denken over een plan, dat voor een generatie de ver dediging van Frankrijk zou bepalen. Het grote aantal stemmen voor de motie was een onprettige verrassing voor pre mier Debré- Het ziet er steeds méér naar uit dat de premier de vertrouwens kwestie moet stellen om vannacht een gunstige stemming voor het wetsont werp te vrkrijgen. David kreeg steun van oud-premier Paul Reynaud, die betoogde, dat Frank rijk geen haast behoeft te maken omdat het spoedig lid van de atoomclub zal worden. Hij is van oordeel, dat president Eisenhower onmiddellijk na de verkie zingen van 8 november de Navolanden van atoomwapens zal voorzien. En hij herinnerde er aan, dat generaal Norstad, de Navobevelhebber in Europa, hierom heeft gevraagd. Reynaud wees er voorts op, dat middelgrote mogendheden als Frankrijk, Engeland en Duitsland in ge val van een atoomoorlog op de eerste dag van het aangezicht der aarde weg gevaagd zullen worden. Reynaud verklaarde zeer verontrust te zijn over de twee Franse divisies in Tina Scarlet! was niet geheel in orde Het scheepsongeluk van 7 oktober op de Ryn bU Emmerik is vermoedelijk het gevolg van technische gebreken aan de Deense zeepont Tina Scarlett. Tot deze conclusie is de rechtbank voor de Rijnvaart te Duisburg gekomen, die een onderzoek naar het ongeluk instelt. Ma chines en roer waren voor het vertrek naar Rotterdam op de werf in Keulen kennelijk niet gecontroleerd. Ook de an kers functioneerden niet zo goed als ge- eist mag worden. Verder is gebleken dat er op de reis naar Rotterdam geen ka pitein aan boord van het Deense schip was. De rechtbank is van oordeel dat het schip waarschijnlijk wat al te haastig voor de vaart is gereed gemaakt. De drie belangrijkste Franse vak bonden van arbeiders in de auto- industrie hebben hun leden, die werk zaam zijn bij de Renaultfabrieken, gis teren opgeroepen tot staking, als protest tegen het ontslag van drieduizend ar beiders. Duitsland. Hij beweerde, dat zij onvol ledig zijn en over onvoldoende uitrusting beschikken. Hij vindt een Franse atoom macht te kostbaar en. betoogt dat het geld gebruikt moet worden voor Inves teringen om gelijk te kunnen blijven met andere landen van de. E.E.G. En hij be sloot met te zeggen, dat alleen Europa kan zorgen voor de veiligheid, die Frankrijk behoeft. In zijn antwoord zei Debré, dat Frank rijk zijn leger wil moderniseren, zijn eigen verdediging veilig wil stellen en een beslissende bijdrage wil leveren voor de verdediging van de Franse gemeen schap van Europa en van de vrije we reld. Hij verweet Reynaud, dat deze over de Franse divisies in Duitsland ge sproken had. Naar zijn mening had lilj beter kunnen wijzen op de Franse di visies, die in Algerije voor „de verde diging van het Westen" vechten leiding van de klacht, dat het V.N.-per- soneel pro-westers zou zijn verklaarde de secretaris-generaal, te zullen voort gaan met personeel aan te nemen grond van integriteit en competentie niet volgens de Russische methode. Vermelden we nog, dat Cuba gister avond een klacht bij de Ver. Naties heeft ingediend, waarin Amerika be schuldigd wordt van daden van agressie tegen Cubaans grondgebied. De klacht werd ingediend door de minister buitenlandse zaken Raul Rao, bij de president van de Alg. Vergadering, de Prinses Beatrix naar Canada? Prinses Beatrix zou een uitnodiging hebben aanvaard om naar Ottawa te ko men voor het huwelijk van haar vriendin baronesse Renée Roëll. Het bezoek de prinses zal een informeel karakter dragen. Er is nog geen datum vastge- steld voor het huwelijk van baronesse Roëll met do heer T. Bradbrook Smith, ambtenaar van het Canadese ministerie van financiën. Baronesse Renée Roëll is de dochter van de hofdame van koningin Juliana in de oorlog. Volgens berichten ii Canadese pers heeft baronesse Roëll ge zegd dat prinses Beatrix geen bruids meisje zal zijn. Het huwelijk is een tige familie-aangelegenheid en de prin ses brengt een informeel bezoek om aan een privé-plechtigheid deel te ne- De barones ging samen met de prinses naar school en beiden studeerden later aan de Leidse universiteit. Van de zijde van het hof is medege deeld, dat het bericht niet kan worden bevestigd, omdat de datum van het hu welijk van baronesse Roëll nog niet is vastgesteld. De Koningin heeft gisteren in de eetzaal van de Sinaï-kliniek in Amersfoort, liet ,,Neir Tomied" (het eeuwige licht) ontstoken, ter opening van deze kliniek der Centrale ver eniging voor de Joodse geestelijke gezondheidszorg. Tevens worden daarmee alle verplegenden en ver pleegden van het vroegere zieken huis Het Apeldoornsche bosch, die in de oorlog zijn vermoord, herdacht. De lamp staat op een schrijn waar in de loetrollen liggen en in het ver trek voor de godsdienstoefeningen. Op de foto bekijkt de Koningin het fotoboek dat de heer H. J. Mansfeld haar aanbood. Sinds gistermiddag vier uur zit op het Gerecht in Lelden een student voor aap. De vernedering, die in vroeger eeuwen de leiders van de wederdopers in Munster ondergingen, herleefde om kracht bij te zétten aan het protest tegen het voorgestelde artikel zestig. Niet de praeses van de Leidse eerstejaars, de heer F. P. H. Kuethe, zit dus voor aap, maar de desbetreffende mi nister. Leden van de V.V.S.L. kwamen zo nu en dan hun studie broeder van eten en drinken voorzien. E* 11 drietons militaire vrachtwa gen, geladen met jerycans ben zine, is gisteravond bij Koekange (Drente) op de sneltrein Groningen- Meppel gereden. Twee militairen werden gewond, de toestand van één van hen is zorgwekkend. Het zijn de 20-jarige dienstplichtige huzaar H. W. A. Ingenhou uit Bergen (Lim burg), die met zeer ernstige brand wonden in het ziekenhuis in Utrecht is opgenomen, en de 20-jarige dienst plichtige huzaar P. van der Laar uit Leerdam, die hoofdwonden opliep. De conducteur van de trein werd licht gewond. De drietonner maakte deel uit van ;n militaire kolonne. Vlak voor het ongeluk, had de gehele kolonne stil ge staan voor deze onbewaakte overweg, Oude man stak zijn schoonzoon neer Een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering is gistermiddag voor de rechtbank van Rotterdam ge- eist tegen de 68-jariige H. P. B. uit Schie dam wegens poging tot moord. De oude koesterde wrok tegen zijn schoon- A. W. K., omdat deze f400 geleend aan de zoon van B. B. was bang dit zoon niet terug zou kunnen betalen. ien woordenwisseling met K. over het geld stak hij hem met een speciaal voor dat doel gekocht dolkmes. K. werd levensgevaarlijk gewond. De raadsvrouwe kantte zich tegen de terbeschikkingstelling. Ze vroeg een zware straf met een voorwaardelijk ge deelte en toezioht. De rechtbank te Maastricht heeft de 38-jarige opkoper J. H. D. uit Heerlen, conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Verdachte had bij een achtervolging door de politie, met zijn auto de politieauto opzettelijk naar de linkerkant van de weg gedrukt, zodat slechts ternauwernood een voor de po litiemannen fatale botsing tegen een boom vermeden kon worden. Verdachte werd dan ook poging tot moord ten laste gelegd. Amerika treft Cuba door boycot Naar verluidt staat de Amerikaanse verheid op het punt om maatregelen te treffen die de Amerikaanse export naar Cuba vrifwel geheel onmogelijk zullen De uitvoerverboden zullen alle Ameri kaanse goederen omvatten met uitzonde ring van medicamenten en van voedings middelen. waarvoor geen overheidssubsi die wordt gegeven. De Cubaanse regering heeft besloten zich uit de Wereldbank terug te trekken, daar er geen enkele reden zou zijn lid te blijven van een lichaam, welks poli tiek verre van bevorderlik zou zijn voor de ontwikkeling van het land. omdat er een post-goederentrein pas seerde. Vermoedelijk omdat, nadat deze trein voorbij was, de aandacht verslapte, zette de kolonne zich in beweging. De sneltrein kwam daardoor in botsing met een der laatste wagens van de kolonne. De auto vloog direct na de botsing in brand. De trein werd zwaar beschadigd, een stroomafnemer werd afgerukt. De bovenleiding werd vernield en is over grote afstand gestoord. Het reizigersverkeer werd met bussen voortgezet Vanmorgen vroeg is op de spoorlijn Einhdoven-Vcnlo, nabij Helenaveen. een tankwagen van een goederentrein ontspoord. De wagen sleurde vijf portaalkrancn van de bovenleiding met zich mee. Ten gevolge hiervan is het treinverkeer tussen Deurne en Horst-Sevenum gestremd. De dienst is door bussen overgenomen. Weerbericht per telefoon voor de bouwvakken Van 1 november tot 1 april 1961 kunnen de speciale weerberichten voor de bouw vakken weer telefonisch beluisterd wor den. De telefoonnummers van het tele foonnet Utrecht (netnummer 030) zijn voor de vier rayons waanin het land is verdeeld, ongewijzigd gebleven. In het laatste winterseizoen werd het telefonisch weerbericht voor de bouw vakken 142.000 maal beluisterd. Dit is belangrijk meer dan in voorgaande jaren. van 1155 aanvra- ryiSTEREN weer mocht het ons een re den tot vreugde zijn, te leven in een democratisch bestel. De democratie im mers kenmerkt zich door openheid cn openbaarheid. Soms zelfs in te sterke mate. Maar de openheid en openbaarheid zelf zijn grote goederen. Onder de dictatuur zoekt men er tevergeefs naar. Een dictatuur, naar de schijn vaak zo krachtig, kan niettemin de kracht tot openbaarheid niet opbrengen. Een demo cratie, naar de schijn vaak zo zwak. kan dit wel. De Tweede Kamer heeft dan gisteren In de openbaarheid, welke ook een van haar sieraden is, aandacht geschonken aan zaken, die reeds enige tijd in de pu bliciteit gekomen waren. Zij heeft zulks gedaan vrij en onbevangen. Zij heeft gekritiseerd waar tc kritise ren viel. Zij heeft ook aangelegenheden tot de ware proporties teruggebracht. Kortom, zij heeft haar controlerende invloed uitgeoefend, door in het rege ringsbeleid openhartig fouten te constate ren, door aan de andere kant de regering tegen aantijgingen in bescherming te ne men. Omdat de behandeling van heel deze aangelegenheid grondig en degelijk was geweest, was het het moge merkwaar dig klinken van minder betekenis, hoe uiteindelijk deze zaak formeel zou wor den afgesloten. Moest er over conclusies worden ge stemd? Kon men volstaan met het des betreffende rapport voor kennisgeving aan te nemen? Tot dit laatste heeft men besloten, en men kon zulks doen. omdat de inhoud van het rapport tot zulk een gedegen kennisneming had geleid. Daar mede'had het rapport op voldoende wijze zijn werking verricht. Er was lering uit getrokken door de regering. En de volks vertegenwoordiging had wederom bewe zen, hoezeer 'slands zaken haar aandacht hebben. Het is goed te leven in een democra tisch bestel. Dc staatsburger mag dan wel eens mopperen, maar het is ook die vrij heid, die de democratie en deze alleen hem gunt. Het is een bestel om zuinig op te zijn. Zij biedt de mens de ruimte om zichzelf te zijn. Men zou het alle vol ken wel willen gunnen. Die thans nog onder de dictatuur zuchten niet het minst. TJET CENTRUM van een depress1 langs de westkust van Ierland naa noorden getrokken. Het koufront c drong door tot het westen van Fran rijk, maar onderging daar toen een zienlijke vertraging. Deze verti hangt samen met omvangrijke luchtdru dalingen boven de omgeving van Spanj Tengevolge van deze dalingen blijft de wind in onze omgeving in hoofdzaak uit richtingen tussen zuid en zuidooi waaien, waarbij er geen belangrijke anderingen in de temperatuur zijn te wachten- De regenkansen zijn klein, gezien het eerder genoemde front land ook morgen niet zal bereiken. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen zuid cn zuidoost. Weinig verandering in tempera, tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 20 oktober: zon op 7.13, on der 17.36, maan op 6.51, onder 17.58; 20 oktober nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur rikaansc universiteit, maakt. Zijn boekje met aan- dat te hebben gcdaai TNE TWEE Amerikaansi toeristen Ilarvey Ben nett en Mark Kaminsky, die Rusland materiaal had na enige tijd als vermist te zameld voor het schrij' zijn beschouwd later in de van een boek over het thei Sowjetunie gearresteerd ble- dat de Sowjetunie voortdu- Het Russische persbureau tekeningen -■>--.w Hij zijn invrijheidsstélling liad telde dat hij op zi,111 reis door tekeningen werd later op verklaarde, dat men hem gevraagd te beloven zijn 1}e?n. &evon«?en, met gevolg Kaminsky's aantekeningen boek niet te zullen schrijven. dat hij werd gearresteerd cn had laten hem had Hij had dit dan ook beloofd, r het thema, wegens spionage berecht. gevraagd of dit normale aan- doch op de vraag of hij zich ken te zijn onder verdenking rend Over vrede spreekt. Tass had maandag gemeld van spionage, zijn in Wenen doch zich in feite op toerist aan deze onder dwang ge- varen. Bennett antwoordde gegeven belofte gebonden dat Kaminsky's reisgenoot hierop, dat zij duidelijk niet achtte, antwoordde hij ont- oorbereidt. In ver- Bennett tijdens de berech- de soort aantekeningen wa- kennend. heb- ren die een gewone toerist Zijn aantekeningen had hij deze zou maken, omdat Kaminsky echter niet teruggekregen, boek te zodat hij nog niet weet of aangekomen. Op een pers- oorlog conferentie hebben zij hun band hiermee had liij spe- ting van Kaminsky wedervaren verteld. ciale belangstelling voor de ben toegegeven, Kaminsky, een Amerikaan mate van militaire activiteit zich spionage schuldig plannen had een boek te zodat hij nog niet Bennett ontkende schrijven. Kaminsky deelde zijn boek ook 1 echter op de persconferentie nog mee, dat men hem bij licht zal zien. Twen the Elnd'h. Zd.-Limb Helsinki

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1