Prof. dr. J. Waterink zeventig Beide Russen hebben leiding in handen de deel voor van rapport over kennisgeving aan Kamer neemt aankoopbeleid een uitschieter Kalm debat met over de saak majoor K. Zuidhollandse dijken thans stevig genoeg 11 WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 Geen verdienste en ook geen wonder (Van onze speciale verslaggever) „Het is geen verdienste zeventig te worden, en ook geen wonder. Als God je het leven laat, gaat het van zelf". Dit was de reactie van prof. dr. J. Waterink, toen we hem in zijn woning in de Amsterdamse Vossiusstraat opzochten, ter gelegenheid van het hereiken van de leeftijd van zeventig jaar op donderdag, 20 oktober. Duidelijk werd met deze woorden de situatie getypeerd. Jullie, krantenmensen, luidde eigenlijk zijn commen taar, mogen nu wel denken, dat dit kroonjaar aanlei ding tot een artikel is, maar begrijp goed: Zelf héb ik niets aan mijn jaren toe kunnen doen. Wie in den lande kent professor Waterink niet? Vier endertig jaar geleden bezette hij als buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte de nieuw ingestelde pedagogische leerstoel aan de Vrije Universiteit. Begonnen als predikant werd hij psycho loog, pedagoog, opvoeder van gestoorde kinderen en vertrouwensman van het Koninklijk huis. De V.U., het Pedologisch Instituut en het Laboratorium voor Psycho techniek werden zijn arbeidsterrein, terwijl hij zijn veelzijdigheid in de studeerkamer verdiepte en ver rijkte. Niet minder dan tweehonderd publikaties ver schenen van zijn hand, afgezien van de vele artikelen, welke hij voor bekende tijdschriften schreef, waarvan hij er sommige nog zelf redigeerde. De inspanning van opnemen, verwerken en door geven, van lange studie-uren, vaak tot diep in de nacht, is de zeventigjarige niet aan te zien. Hij is er jong bij gebleven, lichamelijk zowel als geestelijk. Li De rijzige gestalte bezit nog altijd een strakke, veerkrachtige lijn. De ogen tin telen en hij stelt en vertelt met over tuiging en smaak. „De wet verplicht me m'n hoogleraars ambt neer te leggen", zei hij. „Ik heb steeds met veel plezier college gegeven, terwijl de omgang met studenten me ook altijd evenveel vreugde gaf. De laatste jaren heb ik wel wat tentamens moeten afstoten, maar dat kwam door het massale van het tegenwoordige stu dentenleven. Er zijn seizoenen geweest, dat ik tussen de zevenhonderd en acht honderd tentamens afnam, en dat is wel haast nauwelijks te doen. Ik zal de col leges en de studenten missen, maar an deren moeten ook een kans hebben. Sommigen doen het zelfs beter dan ik, omdat ze veel meer tijd en gelegenheid hebben gehad zioh te specialiseren". Het komende afscheid van de univer siteit betekent overigens niet, dat pro fessor Waterink zich uit alles wat hij om handen heeft, terugtrekt. De band met het Instituut en het Lab hoopt hij te kunnen bewaren, zij 't op een andere wijze dan vroeger, toen hij er de leiden de en stuwende kracht van was. Daar naast zijn er nog andere functies, die hem contact zullen doen blijven hou den, zoals zijn lidmaatschap van de Onderwijsraad, dat van het College voor de Kinderbescherming, dat van de ad viescommissie voor de opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie etc. Boeken schrijven „.Nee, ik ben zeker niet van plan te gaan rusten", verklaarde hij, „want er zijn nog dingen genoeg, die ik graag zou willen doen. Boven liggen aanteke ningen te over voor het sohrijven var boeken. Ik ben er de laatste jaren niet meer aan toe gekomen, maar ik hoop er nu weer tijd voor te krijgen". De welversneden pen van de hoogge leerde is in Nederland en hier en daar ook in het buitenland een begrip ge worden. Hij heeft populaire boeken ge publiceerd, zoals bijv. de best-seller over het leven van koningin Juliana, maar ook diepgaande studieboeken en beschouwende werken. En het bijzon dere van zijn pennevruehten is wel, lat hij ze allemaal heeft gedicteerd, en dat het opnemen „niet op de band, want dat ligt me niet zo" hem vaak niet vlug genoeg gaat. „Wetenschappelijk heb ik het meeste plezier beleefd", vertelde hij, „aan de Inleiding tot de Theoretische Paedago- giek, een studie, die m drie delen is ver schenen. In andere zin, en wel door re acties van het publiek, zullen de boeken „Aan Moeders Hand tot Jezus", „Brieven aan Jonge Mensen" en „Hoe vertellen we het onze Kinderen" ook altijd een aangename herinnering blijven". „Jan Wat", zoals professor Waterink wel eens Amerikaans wordt genoemd, staat ook nog geregeld op de kansel. Hij preekt dn die gemeenten, waar moeilijk heden met de bezetting zijn, of waar de predikant plotseling is verhinderd. Meer dan één keer per zondag doet hij 't ech ter met. 's Avonds zijn er volgens hem dominees genoeg vry om in te vallen. Andere richting Men kan zich afvragen, hoe een pre dikant ertoe komt de richting van de psychologie, speciaal de kinderpsycholo gie, uit te gaan, en zich in 't bijzonder op de pedagogiek te werpen. „Ik stond in Appelscha, m'n eerste ge meente", zei hij, „en kwam daar voort durend in aanraking met tuohtgevallen. Dominee Dijkstra van Smilde, vroeger een bekend zendingspredikant, verzocht me hier een rapport over samen te stel len. Toen ik hiermee bezig was, kwam ik tot de conclusie, dat men dit alleen goed kon doen. als de zielkundige kant Van geval tot geval werd ontleed. Het onderzoek fascineerde me en ik besloot in de psychologie te promoveren, i dat kon toen nog niet aan de V.U. Ik ben dan ook in de theologie gepromo veerd, in de richting van de pedagogi sche vraagstukken. Van m'n theologi sche scholing heb ik overigens onnoeme lijk veel plezier gehad. Theologie heeft nu eenmaal een wijsgerige achtergrond, en wijsgerige en theologische vraagstuk ken spelen dwars door alle opvoedings problemen heen." Naast het kind- en zijn problemen de school voor gestoorde kinderen aan het Pedologisch Instituut zal nu ook een afdeling voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden krijgen heeft ook het verkeer de volle aandacht van professor Waterink. Als pedagoog, maar ook als ohauffeur, die nog dagelijks ach ter het stuur zit, verklaarde hij dien aangaande Opvoedkundige kracht „Van de straffen, die verkeersovertre ders ten deel vallen, gaat in Nederland weinig opvoedkundige kracht uit. Ze zijn te lioht en vallen bovendien te veel in dezelfde categorie. Ook tegen voet gangers, wielrijders en bromfietsers Een recente foto van prof. dr. J. Waterink, die op donderdag, 20 oktober, zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren. moet streng worden opgetreden, als 't verkeer in gevaar brengen. Nederland zou er goed aan doen in dit verband meer naar Amerika te kijken. Het is wel kenmerkend, dat er op de Turn Pike, de grote autoweg van New York naar Chicago, relatief gezien aanzienlijk min der verkeersongevallen plaats vinden dan op de grote autowegen van Neder land en Duitsland". Zowel in Amerika als in Zuid-Afrika is professor Waterink enkele maanden gast-hoogleraar geweest. Hij ontving ere doctoraten van de universiteiten van Potchefstroom en Gent het eerste in de pedagogiek en het andere in de let teren en wijsbegeerte. Koningin Juliana bevorderde hem tot commandeur in de Huisorde van Oranje, terwijl hij ook ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Kroonorde van België geworden is. NHM beoordeelt belastingbeleid De Nederlandsche Handelmij. merkt in haar kwartaalbericht op, dat de verlaging van de vennootschapsbelasting op uit gekeerde winsten met 15 procent te klein is om op de kapitaalmarkt veel in be weging te zetten en de door de regering gewenste doorstroming te bereiker Zij heeft begrip voor de conjunctuur politieke en fiscaaltechnische bezwaren tegen afschrijving naar vervangings waarde. Zij betoogt echter, dat de be lastingheffing bij verschillende vormer van reorganisatie van ondernemingen gewoonlijk slecht aansluit bij de e< mische werkelijkheid. De fictie van king der onderneming, wanneer deze Juist wordt voortgezet, is schadelijk vooi de continuïteit en mobiliteit, die voor dc goede functionering van de maatschap pelijke produktie noodzakelijk zijn. De belasting die in ons land (in tegenstelling tot West-Duitsland) bij herkapitalisatie wordt geheven, acht de N.H.M. een dure etap van de besloten naar de open N.V De effectenuitvoer brengt een ruimte op de kapitaalmarkt, die behalve de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ook wel eens voor toelating van buiten landse emissies zou kunnen worden ge bruikt Dit zou een voordeliger defla- toire tegenstoot kunnen zijn dan de coi soUdaties. Nu de vlottende gemeent» schuld tot een normaler peil genaderd is, vraagt de N.H.M. zich af of er tevens aanleiding is het rentegamma het marktpeil aan te passen, waardoor de gemeenten zelfstandiger zouden kun nen optreden en het politieke bezwaar tegen toelating van buitenlandse e sies komt te vervallen Stem van Burger voor eigen motie gold niet (Van parlementsredactie) De voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst heeft een correctie la ten aanbrengen in de Handelingen der Kamer (het stenografisch verslag). Daar in stond, dat de motie-Burger (soc.) be treffende de tussentijdse herziening van c.a.o.'s op 5 oktober jl. door de Kamer met 66 tegen 49 stemmen was verwor pen. Weliswaar had bij de stemming over de motie 49 maal het „voor" weer klonken, maar een der voorstemmers had verzuimd de presentielijst te teke- en dus gold zijn stem niet Die voorstemmer wasde heer Burger zelf! Het getal 49 is in de Handelingen nu eer vervangen door 48, maar velen vragen zich af of de heer Burger zijn motie eigenlijk wel had mogen indienen, daar hij volgens de presentielijst niet aanwezig werd geacht. Wereldkampioenschap dammen Nu de eerste plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen voorlopig vast in handen is van Koeperman, concentreerde de aandacht het wederom talrijke publiek zich dinsdag tijdens de vierde ronde in het Amsterdamse Krasnapolski voornamelijk op de prestaties van de run ners up. In het centrum van de belangstelling stond de ontmoeting tussen de beide Nederlanders, Gordijn en Bom, die zich tot heden zo voortreffelijk weerden. Ook de partij tussen de Rus Tsjegolef en Saint Fort (Haiti) telde geducht mee om uit te maken, wie voorlopig tot de ernstigste belagers van de wereldkampioen mag worden gerekend. Wij weten niet, of de buitenlandse epe- keling van zijn schijven. Ook nu deerde het hem blijkbaar niet, dat in korte tijd vrij veel materiaal van het bord dween. Zonder zijn positie te verv lozen zocht hij een niet ingewikkelde, maar wel uiterst verrassende combinatie in de stand. „Noblesse oblige" dacht de Marokkaanse Graaf en gaf zijn tegenstan der prompt gelegenheid de vrij dure dam- zet uit te voeren. Ondanks drie schijven voorsprong zag De Descallar geen moge lijkheid de vijandelijke dam te liquideren. Het slot bracht een welverdiende i winning voor de gebaarde Senegalees, die aldus niet verder achterop raakte. Lange vleugel Sen A Kaw bezorgde de Monegask Agliardi al vlug een onhandelbare lange vleugel. Teneinde zich tegenkansen scheppen, stootte agliardi door het trum, zonder dat hij voor voldoende dediging had gezorgd. Zo was de partij te redden, doch in plaats van zijn tegen partij te laten bewijzen dat de stelling niet houdbaar was, prefereerde hij de be dreigde schijf te offeren. Wel wat voor barig. De Surinamer vatte het vervolg kennelijk te licht op, waardoor Agliardi er zowaar nog in slaagde zijn eerste punt je te bemachtigen en de hatelijke nul op het scorebord te laten verdwijnen. De dichter-dammer Saint Fort uit Haiti kon nog de gelegenheid vinden te demon streren, dat hü graag naar de rand var het bord uitwijkt, aleer hij een blunder maakte, waardoor het karakter vai partij verloren ging. De jonge Rus Tsjegolef nam een dam, die hem slechts ten koste van schijfver- lies kon worden afgenomen. In het eind spel liet hü geen kansen liggen en hii kon zodoende vroeg in de avond de ver richtingen van zün medespelers gaan vol- De opvoeder van kinderen weet zich hiervoor te zeer afhankelijk van de Opvoeder aller mensen, Die hem zijn gaven en krachten schonk. „Ik ben me bewust een eenvoudig ens te zijn", zei hij ten afscheid. „die zijn best doet christen te zijn. Bedenk in dit verband wel, dat ik me zelfs hierin nog afhankelijk voel."! Baba Sy zocht hun veelvuldige bezoeken land ook onze gewoonten hebben leren kennen, maar het leek er vanavond we' op, zij het dat de datum niet juist geko zen was. Agliardi en Saint Fort speelden waarlijk voor Sinterklaas. Wie mocht hebben gedacht, dat de nederlaag var Baba Sy tegen Koeperman, de Senega lees uit zijn evenwicht zou hebben ge bracht, heeft zich misrekend. Fel aan vallend gaf hij het juiste antwoord op het passieve tegenspel van De Descallar. Voor de eerste maal had de felle aanvals- speler Dukel het niet naar zijn zin. „Ik kan maar niet doorstoten", beklaagde hij zich tijdens een wandeling langs de bor den en of nu het colbertje al uit gi vloed op de Belgische Hugo Verpoest had het niet. Onverstoorbaar vervolgde dezi zijn taktieken. Stapel kussens Weer andere moeilijkheden waren er t beleven rond het bord van Dionis en Des lauriers. De sympatieke Fransman, die zich na een onfortuinlijk begin keurig heeft hersteld, is er de man niet naar orr alles te accepteren van wat hem voorge schoteld wordt. Niet groot van postuur wenst hij een stapel kussens om beter te kunnen zien, naar zijn zeggen, omdat hij onvoldoende overzicht heeft op het bord daar de Nederlandse schijven enige milli meters groter zijn dan hü gewend is. De Fransman trof het ongelukkig, dat zijn wedstrijdklok nu al tekenen van ver moeidheid vertoonde. Met veel vertoon kracht beukte zijn tegenstander op de klok van Dionis, die maar niet lopen De Surinaamse coupeur Sen A Kaw heeft blijkbaar de snit van het toernooi al bepaald. „Vanavond win ik weer. was het zelfverzekerde commentaar" We heb ben hem maar niet om de ranglijst aan het eind van het toernooi gevraagd. Eerste nederlaag Als Dukel zijn draal niet kan vinden, dan stügen de kansen van zün tegenstan der. Door zün vele partüen met Verpoest weet de Belg wel, hoe men de IJmuide- naar moet bestrüden. Een klassieke for matie kwam op het bord en Dukels stand bood weinig mogelükheden. De Belg itootte fel door. Wel poogde Dukel ten koste van een schüf de damly'n te berei ken, maar hü kreeg het geofferde stuk prompt terug en kon zün tegenstander de hand reiken. Hiermee was de eerste Ne derlandse nederlaag een feit. snelle ontwik- Taaie verdediging Dionis kwam gunstig uit de opening. De lange vleugel van Deslauriers bleek moeilijk in het spel te brengen. De oud wereldkampioen loste de moeilykheden op door een feitelijk stuk-offer gepaard gaande aan een uitvaL De Parij zenaar hield het hoofd koel en trok op zijn beurt ten aanval. Fraai profiteerde hij van de mogelijkheden, die zijn stand bood, totdat hy vlak voor de eerste tijdcontrole niet de allersterkste zet kon vinden. Dit gaf Deslauriers de kans eerst een vijandelijke schijf te nemen en er daarna twee terug te geven voor een doorbraak naar dam. Fraai verdedigde de Fransman zich, het kon hem niet baten. Hij ging met ere ten onder. Koeperman ging voort op het pad der overwinningen. Dc Franse bank-employé Verse verdedigde zijn stelling met even veel elan, alsof hij de kluizen van de „Banque de France" moest bewaken, doch er was geen kruid tegen de Russische stoomwals gewassen. Een vierde kerkhof- ruil van Koeperman legde de Franse rechterwing volkomen lam en zorgde voor een „surpris interdit". Verse werd wel gedwongen ten koste van vele schy- ven een combinatie te nemen, doch Koe perman is Koeperman en hy gaf geen ge legenheid tot herstel. Aan de Fransman een eresaluut voor zijn taaie tegenstand. Bom liet Gordün niet In het onzekere omtrent zün plannen. Hü zocht verwik kelingen. De Hagenaar zag de gevaren en ruilde de randschy'f weg. Hü behield een kleine voorsprong ln de ontwikkeling, waardoor hü in staat was tüdig zijn lin ker flank in het spel te brengen. Dit moeiiüke partugedeelte werd door beide vakkundig behandeld. Sensationele mo menten deden zich niet voor, al vergde de stelling wederzüds het uiterste van het kunnen der spelers. Na hoogstaand spel was remise voor beiden een welver diende beloning. In deze vorm kunnen de Nederlandse spelers nog een hartig woordje meespreken voor de bezetting van een der ereplaatsen. Resultaten De uitslagen van de vierde ronde lui den: Baba Sy (Senegal)De Descallar (Marokko) 20, Tsjegolef (Rusland) Saint Fort (Haiti) 2—0, Sen A Kaw (Su riname)Agliardi (Monaco) 11, Verse (Frankrijk)Koeperman (Rusland) 02, Dukel (Ned.)Verpoest (België) 02, Gordijn (Ned.)Bom (Ned.) 11, Dionis (Fr.)Deslauriers (Canada) 02. De stand na de vierde ronde: 1. Koeperman. 8 pt (uit vier); 2. Tsje- gole, 6 pt (uit vier)3 tot cn met 5. Des lauriers, Bom en Baba Sy, aUen 5 pt (uit vier); 6. Gordün, 4 pt. (uit drie); 7 en 8. Verpoest cn Dukel, beiden 4 pt (uit vier) 9 en 10. Dionis en Sen A Kaw, beiden 3 pt. (uit vier); 11. De Descallar, 2 pt. (uit vier); 12. Saint Fort, 1 pt. (uit twee); 13. Verse, 1 pt. (uit drie); 14. Agliardi, 1 pt. (uit vier). GORDIJN-BOM (Van onze parlementsredactie) IK VEEBEELD mij niet, dat het militair aankoopbeleid in de toekomst geheel foutloos zal zijn. Waar gewerkt wordt, worden nu eenmaal altijd fouten gemaakt. Maar wel zal ik gedurende mijn ambtsperiode pogen waar te maken, dat wij van de in het verleden gemaakte fouten hebben geleerd. Als garantie daarvoor zie ik de mate, waariif wij erin zullen slagen het decentralisatie-proces voortgang te doen vinden". Dit zei de minister j sohaf van defensie, ir. S. H. Visser, gistermiddag in de Tweede Kamer bij de laties en belangen heeft laten preva- behandeling van gedeèlten van het rapport, dat de Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid (commissie-Koersen c.s.) aan de Kamer heeft uit gebracht. aanvaarding (soc.). De onderzoek ganisatie e in 1958 ingesteld na i motie-E. Vermeer kreeg tot taak een i te stellen naar „taak, or- werkwijze, meer in het bij zonder naar het aankoopbeleid, de effi ciency en de verhouding tot de particu liere industrie bij het Directoraat Mate rieel Landmacht". Verder werd aan de commissie opgedragen zich uit te spre ken over de vraag „of, en zo ja in hoe verre en op welke wijze, verbetering ware te brengén in de controlemogelijk- heid van de Kamer op een efficiënte besteding van de door haar gevoteerde gelden". Het rapport van de commissie-Koer sen is in twee gedeelten verschenen. Gis termiddag besprak de Kamer die hoofd- (Van onze parlementsredactie) In de Zuidhollandse dijken komen geen zwakke plaatsen meer voor. Niet alleen de dijken, die later dank zij de uitvoering van het Deltaplan beschermd zullen zijn, maar ook de dijken, die buiten de werking van het Deltaplan liggen, zijn voldoende verhoogd en verstevigd. Dit heeft de mi nister van verkeer en waterstaat meegedeeld aan de vaste commissie voor Deltazaken uit de Tweede Kamer. In Zeeland moet nog een aantal ver stevigingen worden uitgevoerd. De overheid besteedt aandacht, zo ver volgt de minister, aan de mogelijke ge volgen van de uitvoering van het Delta plan. Zo zijn in Zuid-Holland in voorbe reiding ccn streekplan Voorne, Puften en Rozenburg en een streekplan voor IJsselmonde. Voor Goeree-Overflakkea is werkzaam een „Plancommissie-Flakkee'. De komende maanden is een voorstel te verwachten, waarin de bijdrage van de waterschappen in de kosten van door het rijk aan te leggen dammen wordt geregeld. Op allerlei gebieden, ook dat van de recreatie, bestaat een bevredigend overleg tussen de betrokken belangheb benden, in het bijzonder tussen hen, die betrokken zijn bij de afsluiting van het Veerse Gat. De minister van landbouw en visserij bestudeert momenteel een. ontwerp tot inrichting van een oester- proefbekken in het Veerse Gat. Wat tenslotte de drooglegging van de Biesbosch betreft, voordat het Haring vliet en Volkerak zyn afgesloten, is geen inpoldering mogelijk. Aangezien deze afsluiting nog lang op zich laat wachten, is er nog tijd genoeg om zich te beraden op een concrete oplossing van het Bies- boschvraagstuk, aldus minister Korthals. stukken van het rapport (en de aan die hoofdstukken vertxmden conclusies), die betrekking hebben op het in de afge lopen jaren gevoerde (heftig gekriti seerde) militaire aankoopbeleid. Daarbij kwam dus de misère met de helmen, gasmaskers, gevechtsschoenen, trotylfa- bricage enz. ter sprake. De overige hoofdstukken van het commissie-rapport zullen later aan de orde komen. Deze gaan over de politieke leiding ministerie van defensie, de organisatie van de militaire aanschaffangsdiensten, de behoeftenbepaling bij de verwerving, en de controle op de besteding van de rijksgelden. Met de uiteenzettingen en conclusies van de commissie bleek de meerderheid der Kamer over het algemeen wel ak koord te kunnen gaan. Slechts weinige sprekers voerden het woord protestants-christelijke fracties zelfs niemand. Tydens het weinig schokkende debat trok niettemin één punt sterk de aandacht: de affaire majoor-Koopmann. Zoals bekend, werd majoor Koopmann, die destijds hoofd van de sectic Aan koop Buitenland bij het DJIL. was, enige jaren geleden gearresteerd op ver denking van het aannemen van steek penningen. Na veroordeeld te zijn door de Krijgsraad te Velde-West werd hij 1958 door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken. De strafrechtelijke kant buiten beschouwing latende, stelde ech ter de commissie-Koersen in har verslag van begin 1959 vast, „niet de indruk te hebben, dat majoor Koopmann aan het in hem gestelde vertrouwen heeft vol daan". In juli 1959 zond de majoor de Tweede Kamer een nota toe, waarin hij de jegens hem getrokken conclusies van de commissie op meer dan kraohtige wijze bestreed (de commissie gebruikte later het woord „invectieven", d.i. scheldwoorden). Later kwam de zaak- majoor K. weer in de publiciteit, toen het dagblad De Telegraaf een geheim rapport aan de chef van de generale staf publiceerde, dat ontlastend zou zijn voor de heer Koopmann en bezwarend voor de directeur-generaal van defensie S. D. Duyverman en de toenmalige kolonel van de technische dienst W. J. Kalden- bach. Staatssecretaris Calmeyer rea geerde scherp op deze publicatie en nam de heren Duyverman en Kaldenbach met nadruk Met de wijze, waarop de Koersen zich over majoor Koopmann heeft uitgesproken, kon de K.V.P.-afge- vaardigde mr. Van Rijckevorsel zich gis teren niet verenigen. De commissie stelde in haar conclusies om., dat de majoor, in strijd met de dienstvoor schriften, een prijstaxatie van Piats heeft nagelaten en verder bij de a kooktoestellen persoonlijke deren boven dienstbelangen. Voor zich zelf sprekend gaf de heer Van Rijcke vorsel als zijn mening te kennen, dat de commissie op dit punt een ernstige fout heeft gemaakt. Zij geeft met haar uit spraak publiekelijk aan de heer Koop mann een zodanige duw, dat men zich moet afvragen of de beginselen van de rechtsstaat niet worden aangetast. Zal de heer Koopmann door de conclusies van de commissie niet in zyn carrière worden geschaad? Als de majoor in strijd met de dienstvoorschriften heeft gehandeld, dan kan dit als een krijgs- tuchtelijk vergrijp worden beschouwd. Het oordeel hierover is aan de militaire superieuren van de heer Koopmann, niet echter aan een Kamercommissie die zich over beleidsvragen moet uitspre ken. De heer Van Ryckevórsel kwam dan ook tot de slotsom, dat de commissie- Koersen met haar conclusies ten aan zien van de majoor ten onrechte de weg van het recht heeft bewandeld. Hü hoopte, dat minister Visser nu achter de heer Koopmann zal gaan staan. Ook enkele andere K.V.P.-afgevaardigden maakten voorbehoud ten aanzien van conclusies over majoor Koopmann. De voorzitter van de commissie, K.V.P.-er Koersen, de socialist Sohouwenaar en de minister van defen sie kwamen hiertegen, op. De heer Koersen zei, dat de commissie de zaak objectief had onderzocht en bepaald geen duw aan de heer Koopmann heeft gegeven. De commissie onderzocht de beleidskwesties en niet de rechtsvragen, maar ze zou bepaald in gebreke zijn ge bleven, wanneer ze niet zou hebben ge reageerd op de persverhalen, die ovc zaak-K. in omloop waren. Terloops merkte de heer Koersen op, dat i heid en journalistenorganisaties er aan zouden doen om gezamenlijk te ko men tot verdieping van de journalistie ke verantwoordelyklheid Hij noemde ten slotte de vorm, waarin majoor Koop mann zijn kritiek op het Kamerrapport heeft gegoten, onaanvaardbaar. Beledigend Minister Visser kwalificeerde de die majoor Koopmann de Kamer heeft toegezonden, als „beledigend" en nig passend voor een officier". Weinig passend vond hü het vooral, dat de ma joor zich in het openbaar tot de Kamer heeft gericht met een ongegronde klacht over een superieur. Dit heeft hem trou wens een mondelinge terechtwijzing door de chef van de generale staf be zorgd. Overigens heeft minister Staf de majoor destijds gerehabiliteerd. „Het Is bepaald niet mijn bedoeling", zo vervolgde minister Visser, „om het laatst toe te trachten iemand te ken en te vinden. Beleidsoverwegingen nopen mü ertoe administratieve ma gelen ten opzichte van de heer Koop mann achterwege te laten". De bewinds man voegde er nog aan toe. volledig ver trouwen te hebben ln de heren Duyver man en Kaldenbach. Het geheime huishoudelijke rapport- Musch over de zaak-K. is volgens de mi nister op onregelmatige wüze verkregen en op onregelmatige wijze (door De Te legraaf) gepubliceerd. De ontvreemding is inmiddels in handen van de justitie gelegd. Voor een discussie over het rap- port-Musch voelde de minister niets, omdat dit de ambtelijke verhoudingen zou verstoren. Ook meende hü niet de vrüheid te hebben om te voldoen as wens van de heer Schouwenaar namelijk het rapport ter vertrouwehjke kennisgeving aan de Kamer voc leggen. De minister zei voorts, dat de minis ter van justitie en de minister-president zich zullen moeten bezinnen op de vraag van de heer Koersen over de verdieping van de journalistieke verantwoordelijk heid. De bewindsman meende intussen, dat één persorgaan (De Telegraaf) haar publicaties over de zaak-K. e: activiteiten van het D.M.L. de perken van het behoorlijke heeft overschreden. Het orgaan heeft daarmee niet alleen de goede naam van personen, instellingen en diensten (die zich niet kunnen dedigen) aangetast, maar in feite ook de Westerse defensie. Deze agitatie onwaardig en buiten alle proporties. De minister achtte de persvrijheid een groot goed en hü had voldoende vertrouwen in de corrigerende krachten in onze maatschappü „Ik verzet mij echter tegen de opvatting, dat een insinuatie juist zou zijn, zolang er nog geen ver volging tegen is ingesteld", aldus de be windsman, die er nog op wees, dat de agitatie temeer misplaatst is waa commissie-Koersen immers heeft vast gesteld, dat er zich geen „knoeier hebben voorgedaan. Decentralisatie De minister geloofde, dat bet militair aankoopbeleid zich ln de toekomst zal moeten spiegelen aan de gang vai ken In het particuliere bedryfsleven, die een deconcentratie en decentralisatie van verantwoordelijkheden te zien geeft. Van concentratie vanuit één punt verwachtte de minister, voor wat het militair aankoopbeleid betreft, geen heil meer. De verantwoordelükheden zullen geleidelük aan naar beneden moeten worden verplaatst en komen te liggen bij lien, die het dichtst bü de proble men staan. Voor schündeskundigheid, die alleen gebaseerd is op een paraaf, mag geen plaats meer zün- Een dergc- lyke rangschikking van de verantwoor- delykhcden biedt enige waarborgen, dat de grote fouten, zoals die in het ver leden zün gemaakt, niet meer zullen voorkomen. Nader op deze fouten ingaand, wei minister erop zijn ambtsvoorganger ir. Staf citerend dat na de bevrijding onder büzondere omstandigheden moest worden gewerkt. De eis van paraatheid bracht mee, dat grote risico's moesten worden genomen en dat bij de verwer ving van goederen forceren wel eens nodig was. Een schoksgewijze ontwikke ling was vaak niet te voorkomen. On danks de gemaakte fouten is een woord van hulde aan het adres van oud-minis ter Staf en de hoofdambtenaren van fensie op zijn plaats, want zij hebben moeilijke situaties werk verricht, dat de toets der kritiek kan doorstaan. Op de fensie werkt thans bekwaam personeel, dat naar zuinigheid en doelmatigheid Helmen In antwoord op vragen van o.m heren Van Dijk (lib.) en Schouwenaar (soc.) deelde de minister nog mee, de thans in gebruik zijnde helmen vol ledig aan de verwachtingen beantwoor den. De voorraad helmen is voldoende, zodat spoedige aanvulling niet noodza kelijk is. Ook de aanwezige voorraden trotyl kunnen geruime tijd in de be hoeften voorzien. Mocht meer trotyl no dig zijn, dan kan een beroep op het bui tenland worden gedaan. Aan de coördi natie tussen defensie en de andere de partementen zal veel aandacht worden geschonken. Grote verwarring ontstond in de Ka mer toen beslist moest worden op welke wijze het behandelde gedeelte van het verslag zou worden afgedaan. Voorzitter Kortenhorst stelde een oplossing voor die de heer Van Rijckevorsel e.a. ir staat zouden stellen tegen één of meei conclusies van de commissie te stem men. Prof. Romme (kath. v.) en prof. Oud (lib.) voelden er echter veel i voor, de betrokken hoofdstukken het verslag en de daaraan verbonden conclusies „voor kennisgeving" aai nemen. Zij gaven van het begrip kennisgeving" echter een verschillende interpretatie. Prof. Oud (die voorzitter Kortenhorst wegens diens voorstel be rispte) zei b.v. dat „voor kennisgeving emen" voor hem zou betekenen: goedkeurend noch een afkeurend oordeel over de conclusies van de com- ie uitspreken. Ten slotte hakte voorzitter Kortenhorst de knoop door, voor te stellen de behandelde delen van het commissie-rapport ,met grote dank zegging aan de commissie voor kennis geving aan te nemen". Deze oplossing werd ten slotte door een ietwat verbou wereerde Kamer als een soort éi van Columbus aanvaard. ioop: GordünBom. 1. 32-28 16-21; 2. 37-32 21-26; 3. 41-37 20-25. Wil het centrum- opel van Gordün met de omsingelingstak- uek gaan bestrijden. 4. 31-27 17-22; 5. 28x17 11x31; 6. 36x27 19-23. Schroomt niet het centrum te be zetten met een randschyf op veld 25, waardoor de partij al direct in een in teressant stadium komt 33-28 14-19; 8. 39-33 10-14; 9. 44-39 14-20; 10. 49-44 5-10; 11. 46-41 6-11; 12. 11-36 1-6; 13. 34-30. Wenst een klassieke partij en zoekt geen avontuur. 13. 25x34; 14. 39x30 20-24; 15. 30-25 10-14; 16. 44-39 11-16; 17. 40-34 7-11; 18. 34-30 11-17; 19. 45-40 17-21; 20. 50-45 2-7; 21. 39-34 4-10; 22. 34-29 23x34; 23. 40x20 15x24; 24. 43-39 18-23; 25. 39-34 12-18; 26. 27-22. Door een voorsprong in ontwik keling kan wit op het juiste moment zyn lange vleugel in spel brengen. 26. 18x27; 27. 37-31 26x37; 28. 42x22 21-26; 29. 47-42 7-11; 30. 42-37 11-17; 31. 22x11 6x17; 32. 34-29 23x34; 33. 30x39. Beide partyen staan thans weer ver uit elkaar. 33. 8-12; 34. 48-43 12-18; 35.45-40 18-23; 36. 40-34 13-18; 37. 34-29 23x34; 38. 39x30 3-8; 39. 43-39 18-23; 40. 39-34 9-13; 41. 34-29. Moet nog steeds voor voldoende tempo •zorgen. 41. - 23x34; 42. 30x39 8-12; 43. 39-34 24-30; 44. 35x24 19x39; 45. 33x 44 12-18; 46. 36-31 13-19. Nu blykt, om de zwarte schijf op veld 10 niet verplaatst mocht wordert. Hij doet thans dienst ter ondersteuning van de centrum positie. 47. 38-33 19-24; 48. 31-27 6-11; 44-39 14-19; 50. 39-34 10-15. Om 34- te kunnen opvangen. 51. 34-29 11-17; 52. 29x20 15x24; 53. 27-21 7-12; 54. 21-16 1-23; 55. 25-20 24x15; 56. 33-29 23x34; 57. 28-22 17x28; 58. 32x14. Remise. Brits voetbalschandaal Lijst van 20 spelers naar de rechters Voctbalofflcials hebben ccn lüst van 20 spelers opgesteld die aan het openbaar ministerie gestuurd zal worden ln een rapport over omkoperü bü voetbalwed- strijden. De namen van de spelers in het dossier zyn niet bekendgemaakt. De Britse justitie is altijd streng op getreden tegen een ieder die schuldig bevonden wordt aan geknoei bü be- roepsvoetbalwedstryden. Acht jaar ge leden is een man voor negen maanden naar de gevangenis gestuurd, omdat hij geprobeerd had spelers in de Schotse league om te kopen. In 1913 is iemand tot vüf maanden veroordeeld omdat hy steekpenningen aangeboden had aan Jes se Pennington van West Bromwich Al bion, een van de grootste voetbalspelers van alle tyden. Wereldrecord vijfkamp voor Irina Press Tydens de Russische club-atlctlekkam- ploenschappen, die ln Kief worden ge houden, heeft Irlna Press het wereld record op de vyfkamp, dat met 4959 punten sinds juli van dit jaar op haar naam stond, verbeterd cn gebracht op 4972 punten is de derde maal van dit jaar dat de Russische atlete, die in Rome de gouden medaille op de 80 meter horden won, dit wereldrecord verbeterde. De prestaties op de vijf onderdelen waren; Kogelstoten 15,34 m (oud 15,18 m); 200 meter 24.7 (24.5); hoogspringen 1,63 m (1.50 m); 80 m horden 10.8 sec (10,9); ver springen 5,58 m (6,17). Batavieren in New York Een team van de Batavieren heeft dezer dagen in New York deelgenomen aan een Internationaal toernooi, dat georganiseerd werd door de hockeyclnb „The Prlva- De uitslagen van de wedstrijden waar» 1 de Nederlanders speelden luiden: Mon treal MetropolitansBatavieren 12, Pri vateersBatavieren 51, MavericksBa tavieren 12, Bermuda National Team Batavieren O—l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11