Polarisbasis hij Schotse kust ht eea eet nu^ gebakken Wet is wet PeekaCIoppenburg Massaal ontslag bij autofabriek Taalmoeilijkheden in België 5 TRYGVE LIE OP BEZOEK Trygve Lie, de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft vandaag in Den Haag besprekingen gevoerd met minis ter-president dr. J. E. de Quay en minister van economische zaken drs. J. W. de Pous. Hij voert besprekingen in Nederland (morgen ontmoet hij op de Noorse ambassade vooraanstaande industriëlen) met het doel buitenlands kapitaal aan te trekken voor zijn land. Vrijdag bezoekt de heer Lie Rotterdam en de scheepswerven van Verolme. Zaterdagmorgen reist hij terug naar Noorwegen. OOK MILITAIR BEZOEK Op de vliegbasis Ypenburg is gistermiddag de Amerikaanse plaats vervangende minister van defensie James H. Douglas aangekomen voor een kort bezoek aan ons land. Hij had gisteren een informeel gesprek met ir. S. H. Visser, de minister van defensie. Om vijf uur was de Amerikaanse bewindsman al weer op Soestdijk, waar hij werd ontvangen door prins Bernhard. DIT JAAR BETERE IDEEËN Bij de Rijksideeënbusorganisatie zijn van oktober 1959 tot oktober '60 ongeveer 1500 ideeën ingediend, zo blijkt uit een jaaroverzicht van de organisatie. De Centrale ideeënbuscommissie behandelde 951 van, de overige werden door de departementale commissies handeld. Uit de spreidingen van het aantal beloningen van honderd gulden en hoger, uit de vermindering van het aantal afgewezen pre mies en de toeneming van het aantal mag men afleiden dat de idee- en dit verslagjaar kwalitatief beter waren dan het vorige. VRAGEN OVER WONINGBELEID Het Tweede-Kamerlid de heer Schuitemaker (lib.) heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid schriftelijk gevraagd of hij niet van oordeel is, dat de beperking in de toewijzing van z.g. A-wo- ningen het beleid van de regering ten aanzien van de bezitsvorming en bezitsspreiding dreigt te belemmeren. Is het de minister bekend, zo vraagt hij voorts, dat velen in plaats van te wachten op toewijzing krachtens de nieuwe premie- en bijdrageregeling hun toevlucht nemen in de bouw van met A-woningen gelijk te stellen woningen in de vrije sector? Zo ja, acht de minister het redelijk dat degene die overeenkomstig het gestelde in de vorige vraag ning bouwt niet in aanmerking komt voor de toeslag ingevolge het Besluit bevordering eigen woningbezit en daardoor eveneens geen ge bruik kan maken van de financieringsregeling ingevolge bovenge noemd besluit (z.g. 90 pet. regeling). Wil de minister bewerkstelligen dat de toeslag voor het eigen woningbezit losgemaakt wordt vi premie en de toeslag krachtens het Besluit bevordering eigen ningbezit en dat de financieringsfaciliteiten ook mogelijk worden ge maakt voor diegenen, die in de vrije sector woningen bouwen welke gelijk te stellen zijn met de gepremieerde woningen, onder nader te stellen voorwaarden en eisen, ter bevordering van eer eigen woning bezit?, aldus vraagt de heer Schuitemaker tenslotte. RECHT OP VERHAAL BEPERKT Wanneer behoeftige personen in een inrichting worden verpleegd en de kosten worden betaald door een instantie, daartoe door de armenwet aangewezen (overheid, kerkelijke of particuliere instellingen), dan zal deze instantie ge noemde kosten niet meer kunnen verhalen op de ouders, indien de verpleging meerderjarige kinderen, en op de meerderjarige kinderen, indien de verple ging hun ouders betreft. Dit stelt minister Klompé de Tweede Kamer voor in een nota van wijzigingen betreffende het wetsontwerp tot beperking van het verhaalsrecht krachtens de armenwet. Het oorspronkelijke voorstel hield in, dat de verplegingskosten pas na een termijn van twee jaar niet meer verhaald zouden kunnen worden. Dit komt dus nu te vervallen. De raad van Schoondijke heeft gis teravond besloten de herziening van het uitbreidingsplan van deze gemeen te op te schorten, omdat Gedeputeer de Staten hebben geconstateerd, dat de procedure die sinds 1956 gevolgd is, niet klopt met hetgeen de wet schrijft. Loco-burgemeester Joh. de Feyter constateerde: ,,Het is een heel beroer de geschiedenis. Hij legde uit, dat in de wet staat dat de publikaties, die een onderdeel van de procedure tot vaststelling van een uitbreidingsplan zijn, in ,,een dagblad" dienen te ge schieden. Begin 1956 nu besloten B. en W- van Schoondijke om de officiële ad vertenties tc plaatsen in ccn weke lijks verschijnend nieuws- en adver tentieblad, dat gratis huis aan huis bezorgd wordt in geheel West Zeeuws Vlaanderen, omdat men er op deze wijze zeker van kon zijn, dat alle ge meentenaren de publikaties zouden G.S. hebben nu bezwaar gemaakt tegen deze gang van zaken en me nen dat de wet geweld is aangedaan omdat daarin gesproken wordt van een dagblad en dat is iets anders dan een weekblad. De dagelijks schijnende staatscourant, waarin publikaties ook zijn opgenomen, wil den G.S. niet aanmerken als „eer dagblad". De raad van Schoondijke heeft be sloten de door G.S. aangewezen weg te volgen en de gehele advertentie campagne in een dagblad te herha len. De raad verwacht dat hiermee enige tijd gemoeid zal zijn. Economisch verkeer zo vrij mogelijk Het Europese parlement heeft zich Uitgesproken voor een zo vrij mogelijk economisch verkeer van ,de Europese economische gemeenschap met de bui tenwereld en nauwe samenwerking tus sen de E-E.G. en de zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie (E.V. A.). Die samenwerking zou zodanig tot stand moeten komen, dat het Europese handelsverkeer zich kan voltrekken zon der het bestaan van deze twee groepen als zodanig aan te tasten. Het parlement verklaarde dit in een gisteren aangenomen resolutie over de handelspolitiek na een debat, waarvoor de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde, mr. P. A. Blaisse als rapporteur van de parlementscommissie voor de han delspolitiek, de basis had gelegd. De heer Blaisse verklaarde dat de E.E.G. over tien jaar, als de overgangs periode naar een volledig gemeenschap pelijke markt achter de rug zal zijn, ook een volledige gemeenschappelijke handelspolitiek naar buiten zal moeten voeren. De zes landen zullen daar nu reeds rekening mee moeten houden bij bun handelsverdragen met derde lan- oen. De E.E.G.-commissie, die op den duur het gemeenschappelijk handelsbe leid van de zes zal moeten voeren, zal dan ook nu reeds in toenemende mate ingeschakeld moeten worden. Voorts pleitte de heer Elaisse met na- tne voor coördinatie van de handelspo litiek van de Zes ten aanzien van lan den met lage lonen (bijvoorbeeld Ja pan), met staatshandel (zoals de Sow jetunie) en met meervoudige wissel koersen (zoals de Zuidamerikaanse lan- Tijdens het congres van de Interna tionale Schaakfederatie te Leipzig is maandagavond besloten, dat het tor nooi om het Europees kampioenschap voor landenteams het volgend jaar van 18 juni tot 3 juli in de Westduitse plaats Minden zal worden gehouden. Gedurende de „Olympische periode' 23 augustus tot 11 september heb- enb 197.000 toeristen een bezoek ge bracht aan Rome. Volgens een ruwe schatting kwamen er hiervan 148.000 uit het buitenland. President Yun Po-Sun van Zuid- Korea heeft officiële grondwettelijke amendementen -afgekondigd, waarmede de speciale bestraffing van de „verraders van de democratie" mogelijk gemaakt Faciliteiten voor de Ver. Staten Engeland zal Amerika uitge breide faciliteiten verlenen voor atoomonderzeeërs met Polaris, raketten onder een nieuwe be langrijke overeenkomst, die bijna voltooid is. Dit nieuws is officieel bekendgemaakt, nadat de Lon- dense Times het reeds had gepu bliceerd. Het blad meldde, dat eind 1961 zes Amerikaanse onder zeeërs, die elk bewapend zijn met zestien Polarisraketten, operationeel gebruik zullen zijn. Aan Amerika wordt toegestaan: dat een onderzeeër-g« stationeerd zal wordt bekende Schotse haven; 9 in Engeland vloottechnisch-, admi- nistratief en operationeel personeel te stationeren, dat nodig is om steun te verlenen aan de eenheid voor bal listische projectielen, waarvan pa trouilles het noordelijke deel O faciliteiten aan te leggen voor onderhoud, proviandering en ver bindingen voor de onderzeeërs zelf. Er is klaarblijkelijk in de overeenkomst geen bepaling voor het opslaan vai Polarisraketten in Engeland zelf. Elke onderzeeër zal een dubbele be manning krijgen. De bemanning var 100 man zal wisselen tussen operatio nele patrouilles op zee en een oplei dingsperiode aan de wal. Zegslieden hebben gemeld, dat het eerste atoomonderzeeër-geleideschip dat in Engeland gestationeerd zal wor den, de Proteus zal zijn (10.000 ton). De plannen van de Amerikaanse re gering houden rekening met 45 atoom- onderzeeërs, die ook in de Middel landse Zee en de Stille Oceaan zullen worden gestationeerd, als andere ge allieerden hun medewerking willen verlenen. Michelin beschuldigd van moord op zijn echtgenote Tegen Patrice Michelin, de 32-jaar oude neef van de president van de be roemde Michelin-bandenfabrieken, is gisteren een aanklacht ingediend we gens schuld aan de dood van zijn vrouw, Nicole (29). Zij heeft gisteren tijdens een jachtpartij een kogel door het hoofd gekregen. Michelin heeft de politie meegedeeld dat zijn geweer per ongeluk afgegaan was toen hij Nicole door het struikge was volgde. Hij zei het magazijn uit zijn geweer gehaald te hebben alvorens zich bij zijn vrouw te voegen. Kennelijk één patroon in de loop achtergeble- en is het geweer afgegaan toen hij struikelde, zo heeft hij de politie verteld. Maar M- Bayle, de rechter van in structie, heeft na de lijkschouwing en de reconstructie van de schietpartij te gen Michelin een aanklacht ingediend wegens dood door schuld. Hij is naar Tours overgebracht en onder arrest ge steld. Mevrouw Michelin was de moeder van drie jonge kinderen. De Borgward automobielfabriek heeft bekendgemaakt dat zij de volgende maand 2.500 arbeiders zal ontslaan. De oorzaak hiervan ligt in. het feit, dat zich eep seizoendaling heeft voorgedaan in de omzetten. Ook reorganisatiemaat regelen zouden de oorzaak zijn van de ze ontslagen. Meegedeeld werd, dat de omzetten de nadelige invloed ondervinden, van de in Duitsland overheersende neiging om over te gaan op de grotere modellen. Advertentie Een zevenjarig meisje Is gis teren op de operatietafel van een ziekenhuis in de Belgische plaats Niel- Boom gestorven by het ondergaan van een oogope ratic. De narcose-instalia- tie sprong uit elkaar, waar- by het meisje zo zwaar ge wond werd, dat zy spoe dig overleed. Volgens het grootste blad van Scandinavië, Expressen (uit Zweden), zün twee La- tynsamerikaanse sehryvers mogelijke kandidaten voor de Nobelprijs voor de lite ratuur. Het zyn Romulo Galleqos uit Venezuela en Pablo Neruda uit Chili. Tot verrassing en grote vreugde der geleerden be loven de weersatellieten een belangryke rol te gaan spelen als waarnemers van ysbergen en ysvclden in de poolwateren, schreef de New York Times gisteren. Volgens het blad kan dit worden afgeleid uit gege vens die door de Tiros-I naar de aarde zyn ge- President Eisenhower heeft Washington gisteren ver laten voor een reis door zes Amerikaanse staten, waar hy redevoeringen zal hou den ten gunste van de re publikeinse kandidaat voor het presidentschap, Richard Robotten zullen het voor naamste werk kunnen doen, indien op de maan een observatorium wordt ingericht, heeft de Russi sche professor Martinof gezegd, zy zouden onder andere zeer nauwkeurige weersvoorspellingen kun nen doen en de deskundi gen die meegaan naar de maan, zonden zich hoofd- zakelyk moeten bezighou den met repareren en doorsmeren van de robot- De Britse vereniging voor dierenbescherming stelt een onderzoek in naar de dood van 120 Gulncse big getjes op London Airport. De zending van 500 stuks was bestemd voor Tsjecho- slowakye, om daar in die renwinkels te worden ver kocht. Hun vliegtuig kreeg vertraging en de kratten met de beestjes werden tydelyk opgeslagen op het vliegveld. Toen men ze weer wilde merkte men dat e ren doodgegaan. I Dr. W. R. Wooldridge, di recteur van het bureau voor dleriyke gezondheidszorg in Londen, acht het mo- gelyk dat het paard de mensheid spoedig zal ver lossen van asthma c koorts. Hij zegt dat e stantie tegen allergische ziekten, als gevolg van his tamine, onlangs is ont dekt In een proefstation voor paarden te New Mar ket. I De popcorn-enquête heeft aangetoond dat Kennedy zyn voorsprong op Nlxon vergroot. Het gaat zo: Men verkoopt pakjes popcorn met de foto van Nixon en pakjes met die van Kenne dy. De pakjes Kennedy gin gen al weken lang beter dan de andere, maar thans begint de democraat bo vendien duidelyk uit te lo pen. I By Koninklyk Besluit is in de republiek Cyprus een gezantschap der Nederlan den met zetel te Beiroet ingesteld, tcrwyl tegeiy- kertijd dr. A. H. Pliilipse, gezant in de Libanese hoofdstad, is benoemd als gezant in Cyprus. Twee Nederlanders staan terecht Twee Nederlandse zeelieden, de 23-ja* rige H. J. van D. uit Tilburg cn de 21- jarige W. H. H. uit Capelle a. d. IJssel, die ervan worden beschuldigd op D ju ni bi het havengebied van Brownsville de Amerikaanse onderwijzer Salvador Loya te hebben doodgeslagen, hebben voor de districtsrechtbank te Brownsvil le verklaard niet schuldig te zijn. Zij hebben tevens een verzoek ingediend om een voorwaardelijke straf voor hef geval zij schuldig mochten worden be vonden. Daarna is het kiezen van een jury van twaalf man begonnen. Dit zal naai verwachting zeker twee dagen in beslag nemen. Als tolk voor de beklaagden treedt op de uit Schiedam geboortige J. Schoenmakers, die nu in Brownsville woont. Verdediger is Jack Wiech. De beide beklaagden voeren op de Al- blasserdijk van de Holland-Amerika Lijn. Zij hebben toegegeven op de be wuste avond met het slachtoffer bier te hebben gedronken. Volgens beklaag de Van D. raakte hij met Loya slaags toen deze een oneerbaar voorstel deed. Beklaagde H. heeft verklaard Van D. in het gevecht te hebben geholpen. Hij ontkent Loya te hebben geslagen. Bei den ontkennen Loya te hebben ge schopt of enig wapen tegen hem te heb ben gebruikt. Landbouwoverschotten in Europa over 5 jaar De conferentie van de landbouw- en voedselorganisatie der Verenigde Naties (FAO) is geëindigd met de goedkeuring van een rapport waarin wordt gezegd a er over vBf Jaar waarschijnlijk landbouwoverschotten in Europa zullen ontstaan. Er is volgens het rapport een reële mogelijkheid dat zich structurele of aanhoudende overschotten zullen voordoen, ondanks de pogingen die wor den gedaan om de produktie aan te pas sen. Deze overschotten zullen het de re geringen der Europese landen moeilijk maken hun streven, de inkomens landbouw te verhogen tot het peil de inkomens in andere bedrijfstakken, met succes te bekronen. De landen die een belangrijk deel afhankelijk van de inkomsten uit de export agrarische produkten, zullen voor rr. lijkheden komen te staan. De prijzen van belangrijke landbouwprodukten zul len wellicht dalen. De invoerbehoeften zullen kleiner worden of onveranderd blijven, afgezien van een mogelijke stij ging van de invoerbehoefte aan vlees. Aldus in het kort de mening die ov< deze kwestie is neergelegd in het rap port van de FAO-conferentie, waaraan 21 landen deelnamen. In het rapport komt voorts onder andere een passage voor over de Afrikaanse paardeziekte, die zich volgens deskundigen mogelijk via het Midden-Oosten tot in Europa zal verspreiden. In Spanje en Portugal is bovendien een ernstige epidemie onder de varkens uitgebroken, waarvan even verspreiding over de rest van Eu ropa niet onmogelijk is. Na een jaar opnieuw een stapje verder De V.S., Engeland en de Sowjetunie zijn het gisteren in Genève eens gewor den over de wettelijke aspecten van de controle op de kernontwapening. Na twee jaar onderhandelen is door deze overeenkomst een van de grootste strui kelblokken op de weg naar de ontwape ning weggenomen, in de documenten die gisteren zijn goedgekeurd staan tot in de finesses de wettelijke reglementen vermeld, alsmede het hoofd en de staf medewerkers van de controle organisa tie. De Amerikaanse afgevaardigde Char les C. Stelle noemde het besluit „een mijlpaal". „Deze artikelen zijn geen ga rantie voor het efficiënt functioneren het controlesysteem" zo zei hij, ar zonder deze overeenkomst zou het niet kunnen, functioneren". De Britse afgevaardigde sir Michael Wright omhelsde na afloop van de zit ting voor het oog van de pers de Rus sische gedelegeerde Tsarapkin en zei glimlachend: „We hebben 300 interna tionale advocaten een baantje ontno- we zijn het eens geworden", t was bijna een jaar geleden dat de Geneefse conferentie iets concreets tot stand bracht. Op 30 november 1959 voegde de vergadering een nieuw arti kel toe aan de ontwerp-overeenkomst. De winkies, de grappige plastic poppetjes, die reeds stormen derhand Japan, de Ver. Staten en Canada hebben veroverd zullen binnenkort ook op Neder land „een aanval wagen". Deze kleine mannetjes en vrouwtjes, die uit de ruimte afkomstig schijnen te zijn, zijn ongeveer dertig centimeter groot en met hun armpjes en knipoogjes in het land van de rijzende zon de grootste rage geworden sinds jojo en hoelahoep hun miljoenen versloegen... Zoals'gezegd ver overen de winkies ook andere landen. Twaalfduizend stuks b.v., die door de Canadian Pacific Airlines naar Vancouver werden gebracht, waren daar binnen de tien uur uitverkocht. Stewardess Marion Robertson vergezelde de winkies op de reis van Tokio en zij klampten zich vast aan hun gastvrouw. Ontwerpster van de winkies is de 27-jarige Yoshi- hiro Suda van de Tzukudaya Toy Company. Pokkenepidemie op Celebes Tn het gebied van Pare-Pare ten Noor- an van Makassar (Celebes) pokkenepidemie uitgebroken. Volgens rapport van de plaatselijke dienst de volksgezondheid zijn vele men- om het leven gekomen. In alle ste en dorpen is een vaccinatiecam- e begonnen.. In sommige dorpen zijn rode vlaggen geplaatst voor huizen, hele gezinnen aan pokken lijden. Advertentie I Een Amsterdammer die er twee aapjes als huisdieren op na hield, is gistermid dag met verwondingen aan gezicht, hals, armen en be nen in een ziekenhuis op genomen. Zyn beide huis diertjes waren hem name- iyk plotseling aangevallen. Oppassers van Artis heb ben de apen in verzekerde bewaring gesteld. I Voorzien van een grote hoe veelheid tomaten zyn Ita- Toen de koopman Wilhelm Beisner gisteren in Mün- De bevelhebber van de Ne derlandse zcestrydkrach- ten, viee-admiraal L. Brou wer, zal in de periode vai 22 oktober tot cn met 10 november een inspectiebe zoek brengen aan de Ne derlandse marine op Nienw-Gninea. liaanse studenten gisteren in Milaan opgetrokken naar het Oostenrykse consulaat om hun mening duidelyk te maken ten aanzien van de Oostenrykse houding in de kwestie Tirool. De po litie kon een smytparty met de tomaten echter voorkomen. chcn de motor auto startte, deed zich een ontploffing voor, waarby de man zwaar gewond werd. Het is niet duidelyk waarom een aanslag op Beisner werd gepleegd. Naar men zegt is hy een oud-SS'er. derlandsc taalgebied in het Franse slaan met een verdedigingslinie, die belandt. In het plaatsje Landen ZU zich de eerste plaats dachten bijvoorbeeld kunt u zich met Jan a]_s ®e"' ^oor ^e,n yeeks en alleman in het Nederlands onderhouden zonder dat zich taal moeilijkheden van enige betekenis PatrouilIeren. voordoen, doch luttele kilometers Twee noordelijke hoekpunten zuidwaarts is het u plots onmogelijk van "e* Romeinse rijk kennen we geworden u in het Nederlands ver- met zekerheid. Dat zijn de kanaal- slaanbaar te maken want als bij havens in Frankrijk van waaruit toverslag spreekt iedereen Frans. Ware er een riviertje geweest, een bergrug of andere terreinmoeilijk heden waardoor beide bevolkings groepen sinds mensenheugenis ge scheiden zouden hebben geleefd, dan zouden wc begrepen hebben lioe een dergelijke scherpe taalschei ding tot stand ware gekomen. Maar nu zich niets van dit alles voordoet, is de scherpe afbakc- ning van het Nederlands^ en het ren en Bavaai naar de Kanaais TOCH IS HET ZO! de legers in Brittannië geprovian deerd werden en de handel ter zee in West-Europa kon worden be heerst, en voorts de stad Keulen, die een hoeksteen van het Rijk in het westen vorm de. De noordelijk ste Romeinse ver dedigingslinie uit de 4de eeuw zal dus gezocht moe ten worden onge veer langs de lijn die van Keulen via Gulik, Heerlen. Maastricht, Tonge- Frans dwars door het Belgische havens loopt. Langs deze lijn zijn land i Visé tot Duinkerken ons land te Heerlen en Maas- Noord-Frankrijk een moeilijk te tricht overblijfselen verklaren verschijnsel. muring uit de 4de eeuw ontdekt Om dit tc hegrijpen moeten we en op de Goudsberg bij Valken- een ruwe 1500 jaar in de geschie- burg (Limburg) sporen van een denis teruggaan, tot de tijd waarin versterkte wachttoren, evenals te liet grootste deel van West-Europa Rondenbosch bij Houthem. In het nog tot het Romeinse rijk behoorde, aansluitende gedeelte van deze We herinneren ons allen nog wel, weg te Tongeren, Brunehaut, Mor- hoe omstreeks het begin van onze lamwelz en Bavaai zijn eveneens dergelijke versterkingen gevoné terwijl tc Boulogne-sur-Mer grens van hun gebied werd in die noemen de thans gebruikelijke na tijd gevormd doodde Rijn, die door men), Terwaen, Cassel, Doornik, m - - spenafde- Leiden) en Katwijk werd beveiligd. U ziet. deRomeinse verdedigings- Omstreeks de derde eeuw werd linie ligt hier kant en klaar voor deze noordgrens opgeheven en ons. Nu moet daaruit nog de Bel- meer naar het zuiden verlegd. Aan- gische taalgrens groeien. Oriënt Express niet meer op liet traject Wenen-Boekarest De romantische Oriënt Express, die in tal van romans en spionageverhalen een belangrijke rol speelt, zal niet lan ger rijden op het traject Wenen—Boe karest. Volgens de Oostenrijkse Spoor wegdirectie is de dienst gestaakt, om dat er niet voldoende passagiers zijm Sommige dagen rijdt de trein zonder een enkele passagier tussen beide steden op en neer. De Oriënt Express reed driemaal per week via Boedapest naar Boekarest. De trein begon in het Westen te Calais. De nieuwe Oriënt Ex press zal in' de toekomst slechts van Calais naar Wenen op en neer rijden. Arabische conferentie in Beiroet In Beiroet is gisteren de tweede con ferentie begonnen van deskundigen uit de Arabische „olielanden". Zij zal zes weken duren en onder andere behande len: de aanleg van een kolossale Arabi sche oliebuisleiding, de vorming van a—vjo-*.- --11tankschepen en een ArabiscAie vloot i r het stichten van eigen raffinaderijen c „_.i d'e bron te raffineren. Voorts zal vermoedelijk uitvoerig wor den geconfereerd over vergroting van het Arabische aandeel in de winst der buitenlandse maatschappijen die in de landen van de Arabische Liga olie win- Akkoord tussen V.N. en Katanga §a i defensieve operaties uitvoeren snelle pacificatie van onrustige gebie den tot stand te brengen. Alle centra ~m woelige gebieden worden defensic- .nes van de VN. Dc aanwezigheid van gewapende per sonen, afgezien van de VN-troepen zal verboden zijn. De bezette posten zullen door voldoende strijdkrachten verdedigd worden, die van wapens gebruik zullen maken tegen invallen van gewapende benden en pogingen tot plundering. In de door de VN bezette posten zullen vertegenwoordigers van de Katangcse regering en van de Katangese politie aanwezig zijn. De overeenkomst tussen Hammars- kjoelds vertegenwoordiger, de Indische diplomaat Rikhey en president Tsjom- be van Katanga, voorziet ook in de ge leidelijke ontwapening van opstandige elementen cn niet-inmenging van Ka tangese strijdkrachten in de pacificatie- operaties. Dc Katangese autoriteiten' zullen slechts dan het beheer noorden van de provincie ove de rust is hersteld. het Amerikaanse hulp wordt hervat Amerika heeft opdracht gegeven, het grote militaire hulpprogramma aan La os te hervatten. Hieronder valt ook de betaling van salarissen aan het konin klijke leger van 25.000 man. Hiermede is een einde gekomen aan een opschorting van ongeveer tien dagen, waarin do Sowjetunie probeerde zich in te dringen door hnip aan te bieden aan de neutra- listische premier Souvanna Phouma. De beslissing, de Amerikaanse hulp te hervatten die ongeveer 46 miljoen dollar per jaar bedraagt is voortge komen uit besprekingen tussen Phouma en Graham Parsons, de Amerikaanse onderminister van staat voor het Verre Oosten. Vondst in het Dal der koningen Bij het zoeken naar dc schatten van Farao Seti I in het Dal der koningen in Opper-Egypte is een geheimzinnige trap van 28 treden gevonden. De tre den zijn ontdekt in een gang achter het graf van dc farao aan dc westelijke oever van de Nljl. De eerste schatten van Scti werden 120 jaar geleden reeds gevonden. Men meent, nieuwe grote schatten tc zullen vinden. Een gids, wiens grootvader verteld heeft, dat er veel schatten in de heuvel achter de tombe moeten zijn, heeft al geld bijeen gebracht voor een verder onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5