Trein Leiden-Utrecht vanmorgen hoog Vijftien jaar Leids V olkszangkoor Technische problemen kregen te grote aandacht De eerste maanden wordt 30 küometer gereden nieuwe LêIDSCHE courant DINSDAG 18 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Dinsdag Snouck Hurgonjehuis, 8 uur: Aanvang en O.-studiecursussen. De gang der kunst door de eeuwen, door mevrouw 0. L. Bouma. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Brunsting over De Romeinse legioensvesting te Nijmegen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Mij. voor Toon kunst. Südwestdeutsches Kammerorches- (cr. Doopsgezinde kerk, Pieterskerkstraat uur: Concert violiste Henny Ravestein, luitist Lucius Voorhorst en organist Ad- lie de Jong. Filmzaal academie, 7-30, 830 en ur n.m.: L.A.K., Das Kabinett des dr. Caligari, van R. Wiene. Woensdag Ambachtsschool, 7.30 uur: Aanvang K. ii O.-cursus praktische autotechniek levorderden. R.K. lyceum, Mariënpoelstraat 4, 8 üanvang K. en O.-cursus tekenen chllderen o.l.v. mej. R. Vogel 't Hoff, 8 uur: Aanvang K. voordrachtkunst en we'- prekendheid oj.v. mevr. L. Lunsingh—- 'oncke ns. Volkshuis, 2.30—5 en 7—8 uur: Ver- :oopmarkt bouwfonds. Prytaneumzolder12.25 uur: Eerste lauzeconcert L.AJC. De Turk, 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor kiinbouw en Plantkunde. J. Vermande Reis door Frankrijk, met kleu- endia's. Logegebouw. 8 uur: NVSH, vertoning ilm Kringloop. Oegstgeest, Endegeest, 8 uur: K. n O.-cursus. De behandeling van de psy- hiatrische patiënt, o.l.v. dr. C. P. ,T totijn Bovenzaal Geref. kerk Mauritslaan, 8 ur: ds. G. T. Rothuizen over: Wat heb- en wij nog aan Luther en Calvijn? Oegstgeest, Irene, 8 uur: Poelgees- •rwijkgemeente, ds. F. Keja over Het ge- prek. Oegstgeest, Het witte Huis, 8 uur: voor- chtingsavond het Rode Kruis, afdeling lijnland. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Rotterdams hilharmonisch Orkest,, o.l.v. Eduard 'lipse; soliste: Edith Gabry. Volkshuis, 2.305 en 79 uur: Ver- oopmarkt bouwfonds. Gulden Vlies, 2.30 uur: Forummiddag iJjfed. veren, van huisvrouwen. Wijkgebouw Levendaal, 'ecrutendag seotie Kerk en Krijgsmacht, lassis Leiden Herv. kerk. Kamer van Koophandel, 3 enking 25-jarig bestaan Stichting Rijn- indsch Borgstellingsfonds. 't Boshuis, 8 uur: Ned. Christenvrou- enbond, mevrouw E. Broeren-Hoger- werk van de bond. Duo Bauer-Bung voor Leidse kunstkring TT ET EERSTE CONCERT van de Leidse kunstkring „Voor ons de kennismaking met het in het buitenland reeds succesvolle pianoduo Kurt Bauer-Heidi Bung. Hun programma vermeldde zeer af wisselende werken van W. F. Bach, Mozart, Chopin, Saint-Saëns, Bartók en Milhaud. Een bijzonderheid was al dadelijk, dat dit kunstenaarsduo ge bruik maakt van een dubbelvleugel, zodat ze tegenover elkaar gezeten een maximum aan contact met elkaar kunnen hebben. Dit is in dit soort siceren natuurlijk van groot belang. Immers het duo-spel stelt zeer technische eisen. C op. 73, (een tamelijk hol stuk, dat piano' Het leek ons toe dat Kurt Bauer Heidi Bung zich op deze technische p: blemen met veel meer toewijding ge worpen hebben dan op aspecten van zikale voordracht. Hun spel op avond maakte op ons althans een wegend technische indruk. Met i Kurt Bauer toonde zich een bijzonder virtuoos pianist. Hij geeft dan ook de toon aan, terwijl Heidi Bung zich veel mogelijk bij.hem aansluit. Haar 'spel is echter niet helemaal hetzelfde kaliber en wellicht daardoor weet ze zich niet steeds geheel hoven de stof te verheffen. De belangrijkste mc menten van de avond vormden prest; van virtuoze aard: Chopins Rondo Vrijdag Academie, 4-15 uur; Inauguratie C. A. an Peursen, gewoon hoogleraar in fa- ulteit der letteren en wijsbegeerte. Kweekschool, Vliet 8, 8 uur: Aanvang boetseren, o.l.v. J. Kals- Aanvang K. >r beginners, ur: Verkoop- Huis over 't Hoff, 8 ui fotograferen Volkstuin, 2.30—5 en 7— arfct bouwfonds. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen Vrou- en Bond, G. A. Olff uit Rijswijk over: oe ik Italië zag. met kleurendia's. Filmzaal academie, 7 en 9 uur n.m.; lekroonde films van Cinestud. vooi •A.K. en Salon Indiën. Zaterdag Sportpark Kikkerpolder, 2.30 uur: Of- ieiële opening door Burgemeester. De Burcht, 8 uur: Toneelvereniging iOB met Het straatje, door Hans Ne.: Wijkgebouw Irene, 5—7 uur: CJMV- ennenkoekenfuif. Volkshuis, 8 uur: Jubileumfeestavond Jules de Corte en Freek Sachs. Oegstgeest: W. de Zwijgerkerk, Prof. J. Kamphuis, over de bui tte kerkelijke situatie voor Geref. ker- (vrijg.). De Waag, 250 uur; Opening politie- intoonstelling Pas op onze jeugd, door Wethouder J. C. van Schaik. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Op het 'oor der verdwenen vrouwen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Opgejaagd de liefde (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15): De zaak MP. He leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Glimlach sterf (18 jaar); donderdag: De zeden- olitie grijpt in (18 jaar). lio (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde aard- (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Als he* oed kookt (14 jaar). Tentoonstellingen Oudheden, Rapen- urg 28. Panorama der prehistorie (tot december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- Urundi, (tot 31 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr 1: elke dag g 'terdag tot 1 Oudheden, Rapen- "rg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u rchaologisch instituut, Rapenburg 26 ke dag algemene studiezaal en uitleen- ir ibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- Wdag). Feestavond van liet 15-jarig T.O.P. Met een alleszins geslaagde feestavond, die werd aangeboden door het onver moeibare damescomité o.l.v. mevr. C. Leget-v. d. Kaay, heeft de amusements vereniging „T.O.P." zaterdagavond in het overvolle St.-Antoniusclubhuis haar 15-jarig bestaan herdacht. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer F. Leget er zijn vreugde over uit, dat „T.O.P." bij de viering van dit 3de lustrum zoveel blijken van mede leven mocht ontvangen en dank zij de grote activiteit van de ledien, hierbij op voorbeeldige wijze aangevoerd door het zeer aotieve damescomité, haar bestaans recht onbetwistbaar heeft bewezen, het geen mede moge blijken uit het feit, dat van de vele amusementsverenigingen, die kort na de bevrijding werden opge richt, „T.O.P." behoort tot de weinige, die zich staande hebben kunnen houden. Spreker memoreerde dan ook met moed het feit, dat de oprichter en voorzitter van „T.O.Pde heer N. Leget, het bereiken van dit 3de lustrum niet heeft mogen beleven. Hierna gaf de secretaris, de heer F. Mulder, een overzicht van de groei bloei der vereniging in de afgelopen 15 jaar. Opgericht in augustus 1945 door de heer Leget met steun van de heren A. v. d. Kaay en F. Leget, volgde reeds spoedig de eerste feestavond, verzorgd door de leden, die toen 45 in getal wan Het aantal leden steeg gestadig, zodat 1947 tot de oprichting van een toneel- afdeling en een klaverjasafdeling kon worden overgegaan. Thans telt „T.O.P." 135 actieve leden en worden per jaar met groot succes twee uitvoeringen door eigen krachten verzorgd. Hartelijke woorden van dank en waardering wer den uitgesproken door de woordvoerders van de leden, het bestuur, het dames comité en de beide onderafdelingen. Na mens de leden schonk de heer W. Ben- ning de vereniging een lustrumboek en mochten ^ie bestuurs- en comitêleden een persoonlijk geschenk in ontvangst nemen; de heer P. Maaskant van de af deling „Toneel" o.m. de regisseursflcwali- teiten van voorzitter Leget prees en deze enveloppe overhandigde waarvan de inhoud bestemd is voor de aankoop van w toneelstuk. Tot slot „deco reerde" de heer B. Ouwerkerk stuursleden, uit naam van de klaverjas- :rs, met een nieuw T.O.P -insigne. Een keur van medewerkers verleende medewerking aan het feestelijke ge deelte van de avond. Het mondaccor- deontrio The Gromaldy's, de parodist Tony 't Hart, de muzikale clown „Rocky", alsmede de acrobatengroep „Electro de dansgroep van Herry Hen dricks en conferencier Ton Roos, zijn er wél in geslaagd de feestgangers enige uren van vrolijke ontspanning te bezor gen. Met een gezellig samenzijn o.Lv. de heer F. Mulder werd het alleszins ge slaagde lustrumfeest besloten. WARMOND In tegenstelling met wat wij gis teren meldden, is de jubilerende ge meente-ambtenaar S. W. Hogenboom za terdag in het bijzijn van onder anderen het voltallige college van burgemeester en wethouders onderscheiden met de eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Zijn benoe ming in 1920 was onder het burgemees terschap van de heer SchöLvinck. omwerkte), Saint-Saëns' bekende, bril jante variaties over het trio van hel menuet uit Beethovens sonate op. 31 3 en Milhauds wat clowneske suite Sacra, mouche met de opwindende Brasileira als sloteffect. Bij dit alles kwamen we toch wat tekort aan echte muzikaliteit, aan charme, aan ontspannen musiceer- vreugde. Waarom moesten zoveel tempi zo worden opgedreven, onder meer in het concert in F van W. F. Bach? Mozarts sonate in D K.V. 448 maakte hierop wellicht een uitzon dering. Het beste wat betreft de ver tolking vielen de vijf stukken van Bartók uit, ook omdat hier de rit mische impuls een zo belangrijke rol Misschien kwam het door het instru ment, maar de toon was vaak aan de scherpe en harde kant. Het succes, dat beide pianisten oogstten, zal zeker ook wel te danken zijn geweest aan de in drukwekkende schittering van de tech niek in Scaramouche. Het applaus werd beloond met twee toegiften, een polka van Stravinsky en een dans van Brahms, zeer knap gespeeld, ditmaal hadden bei de partners zich aan dezelfde kant van het instrument opgesteld. We hopen, dat het duo Bauer-Bung zich in de toekomst ook nog wat meer op verdieping van het muzikale element zal toeleggen, ze zullen dan zeker een hoog peil kunnen bereiken. Er kunnen vijftienhonderd fietsen Dr. J. van der Veen. I worden gestald. Foto N. vam der Horst Kikkerpolder gereed Zaterdagmiddag wordt aan d Leidse sportaccommodatie het sport park in de Kikkerpolder toegevoegd. Voor de plaatselijke sportwereld is dat een moment van grote betekenis. Het begint haast vermoeiend te wor den, nog eens te wijzen op het tekort dat Leiden ook in dat opzicht zorgen geeft. Zo is elk terrein dat er bij komt een gewichtige aanwinst. Of schoon Leiden er tientallen van al lerlei soort kan gebruiken. Verleden jaar al zijn in de Kikker polder drie velden, voorzien van een kleedgelegenheid, in gebruik geno men. Daarop speelt de voetbalver eniging Docos. De velden die zater dagmiddag officieel worden „overge dragen" komen in gebruik bij UVS. Het zijn twee velden van 69 bij 105 meter en een half-verhard oefen- veld. Op het hoofdveld vindt men een publieke accommodatie, bestaan de uit een overdekte tribune met een capaciteit van zeshonderd plaatsen, niet-overdekt gedeelte waar on geveer achthonderd personen een plaats kunnen vinden, en ten slotte een deel waar tienduizend toeschou- ers kunnen staan. Ook is er een kleedgebouw ver rezen. Dat bestaat onder meer uit twee kleedkamers voor de semiprofs, een kamer voor de scheidsrechter, vier kleedkamers voor de amateur verenigingen, verscheidene berg plaatsen, een kamer voor het bestuur en voor de afdeling EHBO, was gelegenheid en een ruime kantine. Het geheel ziet er modern en fraai Afscheid rijksmuseum nat. historie, Leiden Gisteren nam óe heer J. J. dc Vos fat Nedierveen Cappel afscheid van bet rijks museum vam natuurlijke historie, waaraan hij sinds 16 juni 1944 als wetenschappe lijk medewerker was verbonden. Vam zijn vader erfde bij de liefde voor entomolo gisch onderzoek en gedurende de lange jaren die hij im het voormalig Neder- landsoh Indië verbleef bracht hij een uitgebreide verzameling kevers bijeen. Eerst als planter in Deli en later als ambtenaar bij de opium-regie, in welke functie hij geregeld de Kleine Soenda Eilanden bezocht, besteedde hij zijn vrije tijd aan entomologisch onderzoek. Het door hem verzamelde materiaal werd bij de colleotne van zijn vader gevoegd en in de jaren 1938-1943 werd deze ongeveer veertigduizend kevers omvattende verza meling aan het rijksmuseum van. natuur lijke historie geschonken. In 1950 werd hem door H. M. de Kandogim de zilveren ere-penninig voor verdiensten jegens openbare verzamelingen toegekend. Nu, 81 jaar oud, acht de heer De Vos tot Nederveen Cappel de tijd gekomen om het wat rustiger aan te doen en hij gaat zich in 's-Gravenhage vestigen. Zn een bijeenkomst van het gehele personeel werden zijn verdiensten voor het ento mologisch onderzoek en voor 't museum gememoreerd door d"e oud-direcbeur, prof. dr. H. Bosohma, en door de directeur dr. L. D. Broragersma. Feestelijkheid in ..Staalwijk VIJFTIEN JAAR GELEDEN richtten de wijd en zijd bekende heer en mevrouw Stenz het Leidse Volkszangkoor op. Dat maakte al dadelijk een grote opgang. Nu ja, zo vlak na de oorlog liep iedereen voor alles warmDie schone tijd, dat men zich verdrong om er bij te komen, ging voorbij. Velen vielen weer terug op hun eigen bezigheden, hun studie, spel en gezelligheid. De televisie ging daarna de koren beangstigend uitdunnen. Ook de Leidse Volkszangers. Van de beginmassa bleven er twintig op hun post. Maar die ontbreken dan ook geen enkele maandagavond op het appèl. Ze zijn hun zang en hun leider trouw. Daarom was er toch wel reden, dit derde lustrum enigszins feestelijk te vieren, vond Herman Stenz, die deze avond ook als gezellige conférencier optrad. De zaal van het wijkgebouw Staalwijk as er vol en warm van. Dit laatste kwam niet alleen door de geestdrift, doch ook door de stralende oud-moederlijke kolen- kachel, die zich in dit moderne milieu helemaal niet schaamde. Voorin zetelden of stonden naamste medewerkers, de negen dames 1 Cantemus, elf meisjes van het Haag- Volkszangkoor, dat Herman Stenz aanvoert, en de twintig Leidse Volkszangers. Zingende zaal De heer Stenz kondigde een bont programma aan, een programma van ernst en luim. Maar, zei hij, als volks zangleider zou ik geen goed figuur maken, als ik u allen óók niet aan het zingen zetteAlzo geschiedde. meisjes begonnen met het pittige entrée-liedje: Zingen met el kaar, doe het maar met lust, 't valt je heus niet zwaar. Dat sloeg in. De zaal ging al spoedig, bescheiden nog, meedoen. Onder aanvoering van Herman Stenz veranderden de toehoorders nog vaak in werkzame zangers. Ze hadden de teksten zich en de volkskoorleden van hier en Den Haag als gangmakers, terwijl Stenz en de pianist Jaap Starrenburg animeerden. Maar toch was het ver derlijk, hoe goed de twee canons liepen, zélfs de driestemmige Dona nobis pacem. Voortreffelijk, prees de dirigent. Wou, dat ik alle maandagen zo'n koor had Het Leidse koor zong een motet Möhring op Duitse, een Mozart-liedje op Italiaanse en een Grétry-lied (De nach tegaal) op Franse tekst. Die Volkszangers staan toch voor niets. En ze deden het nog verdienstelijk óók De Haagse meisjes waren om hun mooie Engelse liedjes zeer te prijzen. Twee van haar voerden in bescheiden heid nog een zangspelletje van de diri gent (Pierrot en Pierrette) uit. Van de Cantemus-dames. door Mevrouw Tilly Stenz aangevoerd, hoorde men keu rige uitvoeringen van André Caplets Agnus Dei en O salutaris Hostia. De secretaris van de Leidse Volkszan gers nam, tussen de bedrijven door, het woord, om dirigent en voorzitter Stenz zijn al even toegewijde ecthgenote te huldigen. Hij achtte het koor bevoorrecht, onder zulk een eminent leider te mogen zingen. Een grammofoonplaten-bon was het tastbare bewijs van aller dankbaarheid. Joh. van W. TTET NATTE WEER heeft de hitte van het werk dat vannacht moest gebeuren om vanmorgen om tien voor half zeven de trein van Leiden naar Utrecht tussen de Herenstraat en de Kanaalwcg te laten hoogrijdcn niet kunnen verminderen. Ir. Van Wouden en de heer Boutcr onder wier leiding de uitvoering stond, zaten vanmorgen in de directiekeet aan de Trekvlietweg met een verge noegd gezicht even uit te blazen. Met de nuchterheid die N.S.-mensen, zelfs bij nog veel belangrijker gebeurtenis sen, eigen is, constateerden ze, dat de operatie geheel volgens plan was ge slaagd. Sinds de nacht van zondag op maan dag hebben vijftig man aan de over schakeling van de lage op de hoge baan gezwoegd. In die nacht moest eerst de bovenleiding van de blauwe tram worden verwijderd. Gistermor- is de brug op het viaduct, de ont brekende schakel in de nieuwe spoor baan, op haar plaats geschoven, waar- werd begonnen met de aanleg van betonnen inspectiepaden aan de kant. Terwijl een ploeg het spoor ging aansluiten, reed een montagetrein de hoge baan op om de bovenleiding te kunnen doortrekken. Deze trein zag later weer in de laagte voor de demontage van het portaal van tramkruising. Ondertussen kwam een seinploeg in actie om de beveiligings apparatuur van de lage naar de hoge baan over te brengen. Vanmorgen dan ging de eerste trein naar Utrecht naar de hoogte. Voor lopig zal de snelheid op de nieuwe baan niet hoog zijn, dertig kilometer. De wissels die de trein van de oude op de nieuwe en van de nieuwe op de oude rails leiden, laten hogere snelheid niet toe. E11 die wis sels blijven de eerste tijd liggen om dat ze gebruikt moeten worden bij de afbraak van de oude spoorbaan. Eerst moeten de bovenleidingsportalen wor den verwijderd, vervolgens de spoor- Ir. Van Wouden verwacht, dat van de oude baan begin volgend jaar niets meer zal zijn te zien. Wat de halteplaats aan de kant van de Melchior Treublaan betreft, zijn de elf palen waarop het gebouwtje Zeelui. Het tekort aan zeelieden ir Israël neemt toe. Behalve de 2-200 Isra- liërs werken er tham6 reeds een kleine tweehonderd buitenlanders op koopvaar dijschepen. komt te rusten geheid. Zoals bekend, zal het tijdig genoeg klaar zijn om deze halte in de zoraerdienstregeling van 1961 op te nemen. Een belangrijke vooruitgang voor deze kant van Lei den, die door de vele uitbreidingen wel erg ver van het centrale station is komen te liggen. Beuoerningeu universiteit Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn benoemd: voor het tijdvak van 1 aug. 1960 tot en met 31 juli 1961 tot weten schappelijk hoofdambtenaar voor de in wendige geneeskunde, tweede leerstoel, dr. J. J. van der Werff ten Bosch, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse. Te rekenen van 1 september 1960, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar m vaste dienst voor de experimentele his tologie, dr. W. A. de Voogd van der Straaten, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst. Gerekend van 1 januari 1960, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar: in de faculteit der letteren cn wijsbegeerte de talen en geschiedenis van Baby- lonië en Assyrië, dr. R. Frankema; voor de keel-, neus- en oorheelkunde A. Spoor alsnog voor 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de inwendige ge neeskunde dr. H. L. Booy, allen thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse. Voor 1961 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de kindergeneeskunde H. Ph. Milikowski, thans wetenschappe- I ljjk ambtenaar lste klasse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3