lacht Televisie-oog wil steeds meer (nieuws) hebben zó kunt u helpen Premier Chroesjtsjef wil serieus praten ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Schaak-vraag 8 De grote Ed. Lasker zat eens, toen hij in Berlijn tegen dr. Lewitt speelde, geducht in de perikelen. Hij deed wat vele schakers „die er niet meer in ge loven" doen, nl. hij borduurde aan een „patnet". Zijn tegenstander, aok niet van gisteren, deed wat hij kon om dit snode voornemen te verhin- Vergeefs echter, Laskers „patnet", was een fuik. Nauwelijks had dr. Le-| witt het eerste pat voorkomen of er ontstond een ander. Men zie de stel-j ling: i \nlangs hebben we u verteld dat in verschillende Europese parle- 1 A-J mentsgebouwen televisie-installaties worden aangebracht om in- I teressante debatten van de volksvertegenwoordiging in de huiskamers te kunnen laten horen en zien. Nu heeft de Zwitserse televisie bij het hogere gerechtshof van Zurich een verzoek ingediend om haar camera's in de rechtszaal te mogen op- stellen wanneer er een interessante zaak voorkomt Dit verzoek is afgewezen. Stand: Wit Kh6, Tbl en Tel, pi f5 Zwart: Kh8, Tb8 en Tg2, pi) b2, c2, f7, f6, Kt. Lasker met wit speelde h4-h5J Er volgde 1.... c2-clD. (Ra cbl:D is pat al een feit als wit Te8t speelt); 2. Tblxcl, b2xclD; 3. Telxcl (Dreigt Tc8 t en pat), 3Tb8-g8 (het enige); 4. Tcl-c8, Tg2-g6t (Ook een idee, dat het pat opheft); 5. f5xg6, Tg8xc8 (De pat dreiging is van de baan); 6. g6-g7i, Kh8-g8 maar een ander pat is ervoor in de plaats gekomen). Dam-vraag 7 De stand was: Zwart 3, 18, 19, 27, 29, 30, 37. Wit: 36, 38, 40. 44, 45. 47. 49. Er volgde: 47-42, 37x48; 38-32, 27x38; 36-31, 48x26; 49-43, 38x49; 40-35, 49x40; 45x12, 26x8; 35x2 De verrassende zet in dit miniatuur is 36-31! Bridge In een parenwedstrijd krijgt U als Zuid de volgende kaarten: H V B 6, 9 B 3, O H 10 7, t A B 5 2. Noord Uw partner is gever, Uw richting kwetsbaar en het bieden gaat onder constant passen van Oost- West: Noord 1 harten Zuid 2 Sans-Atout Noord 4 harten (geeft een lange, stevige troefkleur aan, plus belang rijke overwaarde) Zuid 4 Sans- Atout (vraagt naar de azen) Noord 5 harten (2 azen) Zuid? Wat moet Zuid bieden? In de volgende rubriek vindt U de oplossing. Jack Diamond. Kr ii istvoordpuzzei De bijna verontrustende gemakkelijk- heid, waarmee het medium televisie afstanden en muren kan laten weg- vallen is in psychologische zin beslist nog niet goed te hanteren. Technisch schijnt de tv haast ner- gens meer voor te staan: camera's en lichtinstallaties kunnen vrijwel overal binnenkomenin Amerika heeft men zelfs al een systeem uitgevonden om in volkomen duisternis beelden op te Maar aan de mogelijkheden van de techniek dient toch uit ethisch oogpunt op sommige punten paal en perk te worden gesteld en de alles- verslindende nieuwshonger van het televisie-oog moet op het juiste mo ment ook gesloten kunnen worden. In Duitsland heeft men vrij lange tijd de tv-camera's in de Bondsdag toe gelatentotdat ging blijken hop verschillende sprekers „televisierede- naars" werden en met allerlei foefjes speculeerden op populariteit bij het bhuis-kijkend publiek. Opeens werd toen het televisie-oog uit de vergader zaal geweerd. Toch gaat nu Italië het helemaal op nieuw proberen met televisie in het parlement.hoe daar de ervaringen zullen zijn moeten we nog afwachten. De NTS heeft ook herhaaldelijk gevraagd om tv-camera's in de Tweede Kamer te mogen plaatsen. De overheid heeft hiertegen geen bezwaar mits de volledige gadering dan wordt uitg Hetzelfde geldt ten opzichte van radio-microfoons. De gehele verga dering of niets. Dat „niets" wordt alleen maar opge heven wanneer er een werkelijk zeer bijzonder debat of een uitzonderlijke verklaring in het geding is. Het is voor de NTS noch voor de radio-seoties van de omroepverenigin gen mogelijk, telkens weer een totale Tweede Kamerzitting uit te zenden. „Daarvoor zijn de debatten dikwijls veel te vervelend", zegt mr. A. B. Roos- jen, voorzitter van de NCRV en lid van de Tweede Kamer, er zelf van. „het zou zonde zijn van de zendtijd en bovendien zouden we luisteraars en kijkers van de ontvangapparaten ver drijven!" Waarmee we maar willen bewijzen, dat de voor uitzending gemaakte voor waarde in feite een weigering inhoudt. Met het verzoek, regelmatig belang rijke rechtszittingen te mogen uitzenden heeft de Zwitserse televisie weer een geheel ander aspeot van openbaarma king aangesneden. De overweging, waarop de Neder landse overheid het uitzenden via radio en televisie van gedeelten uit Tweede Kamer-zittingen niet wil toestaan, is duidelijk: dit is een rechtvaardigheidskwestie. Men wil niet aan een televisie- of radio-regisseur overlaten welke rede (of gedeelte daarvan) wel wordt uitgezonden, en welke niet. Horizontaal: 1. sneeuwschaats, 3. spoedig, 6. groente, 9. voorzetsel, 10. zekere dans, 12. bekende afkorting, 13. scheepstros, 15. lichaamsdelen, 17. vel, 19. voorzetsel, 21. getande ope ning aan de bovenrand van kasteel muren, 25. metaalsoort, 26. bloeiwij- ze, 27. niet lang geleden, 31. familie lid, 32. boom, 34. hoofdstad van de Braziliaanse Staat Rio Grande do Norte, 36. ten dele, 38. rund, 39. schrijflijn, 41. water in N. Brab., 42. puntig voorwerp, 43. vreemde munt, 44. gem. in N. Brab. Verticaal: 1. geit. 2. welgevormd, 3. laagvlakte, 4. adellijke titel op Ja va (Afk), 5. grove wollen stof, 7. ovenkrabber, 8. voorzetsel, 10. teken dat in de psalmen voorkomt, 11. be hoeftig persoon, 14. kort samengevat, 16. suikerstroop, 18. jongensnaam, 20. gebod, 22. zandheuvel, 23. telwoord, 24. zwaardvis, 28. akelig, 29. meisjes naam, 30. kleur, 31. vruchtbare streek in de woestijn, 33. jonge elft, fint, 34. wolvlokje, 35. onderricht, 36. boom, 37. sluiskolk, 40. voornaamw. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. simpel Leo, 2. toeak kalm, 3. Eist Sm rem, 4. rite toe ge, 5. keer een in, 6. tres Roden, 7. eg Rt odeón, 8. Toledo zon, 9. emoe el era. Vert.: 1. sterkte te, 2. i.o. Lier gom, 3. mest eer L.O., 4. pater stee, 5. ekster ode, 6. L.K. moe odol, 7. Laren deze, 8. ele gie oor, 9. Ommen nn na. Strijd tegen liet water had succes De gevreesde overstromingen in en om Breda zullen hoogstens parken en groen stroken in de stad onder doen lopen, al dus heeft openbare werken medegedeeld. Als eenmaal het lang verwachte gemaal bij Dintelsas in het gebied van het water schap Mark en Dintel gereed is, zouden overstromingen zelfs helemaal kunnen uitblijven. Overigens heeft men de door gebroken dijk in de Aa in goed twee uur met zandzakken kunnen dichten. In de polder bij Nederhorst-Den Berg heeft de mobiele kolonne uit Laren goed werk gedaan en water uit de polder in de Vecht geloosd. Hierdoor wist men voor I 200.000 aan zaad te behouden. Dat men dit aan verslaggevers ten opzichte van krantenverslagen wél overlaat, doet niets af aan de waarde- ■ring welke men voor radio- en televi siemedewerkers heeft. Een krantenver slag, zo redeneert men van overheids- zijde, is nooit zó gedetailleerd en direct als levende uitzendingen. En daar zit wel iets in. Het via televisie uitzendingen van rechtszittingen ligt echter op een heel ander vlak. Het hoge gerechtshof i zich heel gemakkelijk ei zonder-meer veroorloven: de slechts te wijzen op de wet van 1941, waarin wordt bepaald „dat alleen vertegenwoordigers van de dagbladpers, van tijdschriften en nieuwsagentschappen de zittingen mo gen bijwonen ter publicatie van het geen er voorvalt." In die wet worden radio noch televisie genoemd en De argumenten Maar de president van het gerechts hof vond deze argumentatie alleen toch te kinderachtig. Daarom voerde hij ter verduidelijking van de weige ring aan, dat de omvangrijke appara- Zürich kon weigering- nen behoef- artikel 1 tuur welke moet worden opgesteld, de sereniteit van de recKjtszaal zou ver storen, dat uitzending per televisie de rechten van de beklaagde (in een rechtszaal te worden verhoord) geweld zouden aandoen (hij staat dan immers praktisch bij iedereen in de huiska mer) en dat de aanwezigheid van luis terende en kijkende (én uitzendende!» camera's de getuigen bi* het afleggen van verklaringen kan hinderen. Deze argumentatie is steekhoudend Toch is het niet zo eenvoudig televisie te weigeren 'bij samenkomsten, die in feite voor publiek toegankelijk zijn. Immers kan men op de publieke tri bune van een parlements- of rechts zaal ook komen en gaan wanneer men wil, in de strikte zin van het woord althans. Een direct verbod tot publikatie van hetgeen er in een openbare zit ting wordt besproken is aanvecht baar. zodat u wel voelt dat het hier niet om nuchtere zakelijkheid, maar inderdaad onj de ethische be nadering van de kwestie gaat. En dan is het volkomen begrijpelijk, dat televisie in een rechtszaal wordt geweigerd. In Amerika en Canada denkt men daar anders over. In die landen worden wel degelijk vooral spectaculaire rechtszaken uitgezonden en het kijkend publiek is er gek op Of er dan met gezonde belang stelling ofwel met ziekelijke nieuwsgierigheid wordt gekeken is echter een tweede. En ziekelijke nieuwsgierigheid dient in deze be slist voorkomen te worden. 0 De VARA presenteert vanavond het televisieprogramma nadat de NTS journaal en weeroverzicht heeft uit gezonden. Om 8.20 eerst wat actuali- VRRO18.30 Ned Henv kerkdienst. HKOH 19.00 V di jeugd 19.30 De open deur, de- zing. AVRO20.00 Nws 20.05 Muzilk blo "O.dO De Prediker en zijn proo. 31.30 Lichte muz 22.00 Zangrecitc is en meded 22.45 Journ 23.Oo Licn 33.15 Sport,ui-tól 23.00 New Yor' 23.25 Gram 23.55—31.00 Nw3. Tclevisicprogr. KRO: 20.00 In woord ei beeld, act rubriek 20.15 Beatrijs- Midde. eeuwse Maria-legende 21.00 Kunstm-aand- ork 21.40 FiInnmedlitataes. NTS: 32.00 Sport. quizpro- actualiteltei gramma „T.V.-toto". Om 10.35 volgt nog een reportage uit Berlijn van Je Europese danskampioenschap- amateurs. het Programma voor maandag Legende „Beatrijs" Zondagavond zal de KRO een Vlaam se opvoering i'an de overbekende mid deleeuwse legende „Beatrijs" op het beeldscherm brengen. Van de Vlaamse Anton van Wilderode, is een telere- cording gemaakt. Ongetwijfeld kent U de legende, des tijds ook door de dichter P. Boutens uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, in de reeks Populaire Klassieken van de KRO. Om 9.10 uur begint het amusements programma „Tierelantijnen" en om 10.40 uur kunt U weer als vanouds Mozart's „Ave Verum" horen. 0 Direct om 8.05 uur begint bij de lal^Ridio' VARA het vrolijke programma „Week 20.10 Éxodu®, t uit - week in" met muziek, liedjes en mervten p.00 P: praatjes. Om 9.30 uur speelt het en- semble Malando en om 10 uur wordt het vervolghoorspel „Scaramouehi voortgezet. Ten slotte komt ei een gloednieuw rubriekje winkel", een reeks muzikali 8.00 Niws 8.15 13.00 Ni\ 13.45 Grain 13.5o Gram 14.05 .30 Gevar progr herh) 15.25 16.00 Bijibel. Muziekkritiek in de loop der a 10.40 Hilversum II, 298 m. 1007 kc/ 00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram n hammondorgel spel 3.35 Grs Programma voor morgen ZONDAG 16 OKTOBER 1960 'ipro lO.Oo Mor- -rvwnjdimg. VARA: i0.20 Gram 11.25 Voor. acht LI .45 Hanp-recita! 12.00 Orgel oor het platteland. Knapenkoor en i 0.00 Uit 11, beroemd gedicht vastgelegd, wel- de jonge kloosterzuster Beatrijs, die het nederige werk van portierster Hoogmis. NCRV: 9.30 Nw doet, wordt zozeer door het wereldlijk Oragfc.IKOR: leven teruggetrokken, dat zij stilletje: het klooster verlaat en een avontuur- iv< lijk leventje begint. Zij legt de sleutel 12 van de kloosterpoort van een Mariabeeld. linibo'uiwime'ded 12.3.1 lezing 12.3e Gram 3.15 Voor de 15 Gram 8.25 In! Hoogmis R.30 Iw Lichte muz KkOo N1' beschikking nenade-ork ^la.OO^Nws 13.45 Wiklken en w n Henk Tricpelmans, hoo liedljes 17.00 Gram ^Tï.15 kunstbezit20 IfKOo'^Par Want bero' klankbeeld 20.4 vol in het klooster terugkeert, bemerkt zn dat niemand haar afwezigheid heelt bemerkt: het beeld is levend geworden en heeft haar plaats zolang ingenomen. ANK VAN DER MOER IN „DE VORSTIN" Ank van der Moer schreef een kort hoorspel naar de novelle „De vorstin" van de Russische schrijver A. P. Tsjechow. De NCRV zendt dit hoorspel uit in het programma „Prisma" op vrij dagavond a.s. Hierin süeelt Ank van der Moer zelf toespraak lO.Oo Pi de titelrol. Ko van Dijk treedt op als W.™ de dokter. Nil Snel als de dame van gezelschap en Louis de Bree^ als^ de^ abt gram -,3 25 Knippi ho-orspel 13.30 Lichte 13.45 V d jeugd 14.15 Co: en solist 15.10 Wait ons bi progr 15.20 Fluit, 'hobo en zilk lezing 16.00 Sport 16.30 ■- -• - - zenlkrans. COfNVBNT VAN KERKEN: 17.00 21.35 Marimba, Kerkdienst. Kamerodk NCRV: 18.30 V. 19.15 RegeringBu-i'tz: De Stichting ,gt de aandacht Bevolking Lodediijk, hoofd afd. Pub 14- t ppreelkt onder hot niobto^ypech had 19.30 Gevar progr 21.30 Am in n-u, klankbeeld en wenk der kerk- Luther's vriend KRO: 19.45 Nws W erelidmissiedag Tel ci NTS: 20.00 Tourna; o—. -rd waard,hoor- ipel 2i2.10 Gram 22.25 Boëkfoespr 22.30 Nws 1240 Avondgebed ioüst 23-So Grar z 20.20 Act 20.30 Ruf-i bje 20.45 Fiilfm 21.10 Intern Journanenen- i,m 21.55 Dagsluiting. RAMMOFOONFLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP .55—24.00 Ni II, 98 m. 1007 kc/i 8.00 Nws 8.18 Voor het plattel ai 8.30 Gevar Maandag H7 oktober 196 Ludwig van Becthove liano en orkest in es gr. .00 Gram 12.15 Sportspie- muz 13.00 Nws 13.07 De ereld. lezing 13.17 Meded Boefcbespr 14.45 Ftlmipi .20 Gram 16.30 Sp< de Beierse Omroep olv. Du gen Wy doen een hartstöchtelyk beroep op u. Voor dit jaar 1960. Dat betekent: 10 jaar strijd op Ambon. Dat is een bittere verjaardag. Nog wappert op Ceram VEI J de vlag der Zuid-Molukken. En de strijd om recht en om vryheid gaat voort- zolang er leven is. Wy doen een ernstig en hartstöchtelyk beroep op u. Wy vragen u deze oproep te beantwoorden. Nü. Misschien vraagt u zich af hoevéél u geven zult. Ons antwoord is: Als het mogelijk is, geef dan - voor 10 jaar strijd - een tientje de man. Als u dat nü niet moge lijk is, geef dan minder. Want voor iedere gulden zijn wij dankbaar. En als u méér geven kunt, geef dan meer. Maar gééf in ieder geval. GIRO 426 EINDHOVEN - STICHTING DOOR DE EEUWEN TROUW of per postwissel of op elke andere Dit is Mr. Dr. Chris. Soumokiï, leider van de strijd op de Zuid-Molukken. In het buitenland is Ir. Johan Manu- sama de aanvoerder van dc strijd. Een strijd die gevoerd wordt op vele fronten in de wereld. Wilt u méér weten over Ambon en zijn strijd, zend dan een briefkaart aan: Stichting Door de Eeuwen Trouw - Eindhoven. vrijheids-strijder Aldus Macmillan aan Adenauer en De Gaulle PREM1ER MACMILLAN van En- -I- geland heeft president De Gaulle van Frankrijk en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland mede gedeeld, dat naar zijn mening pre mier Chroesjtsjef nog steeds serieus met het Westen wenst te praten op een topconferentie, die begin 1961 gehoiiden zou moeten worden. Macmillan heeft dit standpunt aai Gaulle en Adenauer bekend gemaakt in 11 De stoelen in het voorste gedeelte van de cabine waren naar het staartstuk gekeerd, de achterste echter naar voren. Ik had verder ook nog ver wacht gewonde en kreunende mensen aan te tref fen die in een chaos over elkaar in het gangpad zouden liggen of in hun stoelen hangen. De ruime cabine scheen echter bijna geheel leeg te zijrf en letterlijk niets deed zioh horen. Toch was zij niet helemaal leeg. Behalve de man met het bloeden de voorhoofd waren er in totaal nog negen andere passagiers. Twee mannen lagen vooraan in het gangpad. De een was een breedgeschouderde jongeman met krullend, donker haar. Hij steunde zich op een elleboog en keek met een diepe rimpel tussen de wenkbrauwen om zich heen. De man naast hem lag op zijn zij en was kleiner en ken nelijk veel ouder. Van hem zag ik alleen maar een paar lokken zwart haar die zorgvuldig over een kale schedel gespreid waren, een geruit sport jasje dat hem veel te groot leek en de meest op zichtige das, ook alweer met ruiten, die ik oo.t het ongeluk had gehad te moeten aanschouwen. Het was duidelijk dat ze naast elkaar in de voor ste stoelen aan de linkerkant moesten hebben gezeten en dat ze er door de botsing met de ijs- heuvel uitgesmeten waren. Eveneens aan de lin kerkant en vlak achter hen zat een man alleen. Eerst verbaasde ik me erover dat hij niet ook in het gangpad terecht was gekomen, maar toen be merkte ik dat hij nog volkomen bij bewustzijn bleek te zijn. Hij zat kaarsrecht in zijn stoel, leunde tegen het raam met de benen stijf op de vloer geplant en hield zich met beide handen krampachtig aan het tafeltje vast. Zijn knokkels glommen in het licht van mijn lantaarn en op dc ruggen van rijn magere, witte harrden zag ik de opgezwollen pezen. Ik hield mijn lamp wat hogei en ontdekte dat het boord van de man vanachter zonder einde ALLISTAIR MACLEAN „We zijn er en verder gaat u voorlopig niet." Hij zei niets en staarde me enkel door zijn brilleglazen zonder randen aan, zodat ik hem maar alleen liet. In ieder geval scheen hij onge deerd te zijn. Aan de rechterkant van het voorste gedeelte van de cabine zaten elk bij een raam vier passagiers: twee vrouwen en twee mannen. Een van de vrouwen was al op leeftijd, maar had geverfd haar en was zó zwaar opgemaakt dat ik op geen tien jaar nauwkeurig zou hebben kunnen schatten hoe oud ze precies kon zijn. Haar gezicht kwam me echter vaag bekend voor. Ze had de ogen open, keek langzaam om zich heen en be greep kennelijk niet wat er gebeurd was. Ook de andere vrouw besefte dit niet. Zo mogelijk zag ze er nog duurder uit. Een nertsmantel hing los over haar schouders. Daaronder droeg ze een heel eenvoudige, groenwollen jurk die naar ik vermoedde een klein fortuin gekost moest hebben. Ze was ongeveer vijfentwintig, dacht ik. Met haai blonde haar, grijze ogen en werkelijk volmaakt gevormd gezicht zou ze een van de mooiste vrou wen geweest kunnen zijn die ik in mijn leven gezien had, maar de aangeboren boze en ontevre den trek om de te volle mond bedierf veel. Als ze volledig bij naar positieven was geweest, dacht ik onbarmhartig, had ze er misschien wel voor ge zorgd niet door de mond verraden te worden. Op dat moment echter was ze niet bij haar positieven. Niemand van de passagiers trouwens. Ze maak ten allemaal de indruk dat ze zich heel langzaam aan de diepten van een uitputtende slaap ontwor stelden. Dat gold ook voor de twee mannen in het voorste gedeelte van de cabine. De een was zwaar gebouwd, kon ongeveer een vijfenvijftig jaar zijn en had een rood gezicht met glanzend, dik wit haar en een eveneens witte, krijgshaftige- snor die hem op een kolonel van een spotprentje deed lijken. De ander was ouder en mager. In zijn on miskenbaar Joods gezicht zag ik diepe lijnen en groeven. Het valt mee, dacht ik opgelucht. Acht passa giers tot dusver en slechts één lichtgewonde met een snee in het voorhoofd: een uitstekend argu ment om luchtreizigers met het gezicht naar de staart van het toestel te doen plaats nemen. Er viel namelijk niet aan te twijfelen dat de hoge stoelleuningen de schok grotendeels hadden op gevangen en het voornamelijk hieraan te danken was dat er onder de vooraan zittende passagiers zo weinig gewonden waren. Met de twee passa giers in het achterste gedeelte van de cabine, die met het gezicht naar voren hadden gezeten, bleek het anders gesteld te zijn. Ik boog mij eerst over een jong meisje van nauwelijks achttien. Ze had bruin haar, droeg een regenmantel met een cein tuur en lag tussen twee stoelen op de vloer. Ze bewoog zich nog, maar toen ik haar onder de armen pakte om haar overeind te helpen, gilde ze plotseling van pijn. Ik verplaatste mijn greep en tilde haar voorzichtig in een stoel. „Mijn schouder," hoorde ik haar zacht en schor zeggen. „Hij doet me ontzettend veel pijn." „Dat verbaast me niets." Ik had haar blouse aan de hals opengemaakt en sloot hem weer. „Uw sleutelbeen is gebroken. Blijf zitten en steun uw linkerarm met uw rechterhandjaprima. Ik zal u dadelijk komen helpen en u voelt er niets van, dat beloof ik." (Wordt vervolgd een persoonlijk schrijven, waarin hi; overzicht heeft gegeven van de twee besprekingen, welke hij in New York met de Russische premier heeft gevoerd. Gelijkluidende brieven zond Macmil lan naar andere regeringsleiders, zowel van geallieerde landen als van landen van het Gemenebest. Het is bekend, dat de Britse premier in New York de druk heeft gekregen 'dat het onw; schijnlijk is, dat Chroesjtsjef enigerlei drastisch internationaal optreden weegt alvorens een topconferentie tus sen Oost en West heeft plaatsgevonden. Hij schijnt er van overtuigd te zijn, dat noch de Russen, noch de Oostduitse com munisten een wijziging zullen aanbren gen in de toestand, die in Berlijn heerst, voordat dit probleem op het hoogste niveau aan de orde is gekomen. Intussen is Chroesjtsjef (gisteren) Moskou teruggekeerd. Hij werd welkom geheten door alle leden van het presi dium van het centrale partijcomité behalve Mikojan. die met vakantie zou zijn en het voltallige kabinet. Na allen de hand te hebben geschud stapte hij in een nieuwe lichtgroene Chaika Cabriolet en vertrok hij naar de stad, zonder op het vliegveld een rede houden, zoals zovelen verwacht had den. Talrijke arbeiders hadden zich (re gelrecht met auto's uit de fabriekenj het vliegveld begeven. HAARDEN VAN BECKING BONGERS Aanslag op hoge commissaris in Leopoldstad In Leopoldstad is gisteren een aan slag gepleegd op de vice-voorzittel van het Kongolese college van hoge commissarissen. Dertig jonge aanhan gers van de afgezette premier Loe- moemba voerden de aanslag uit en wisten Ndele ernstig te verwonden. Zij probeerden hem in een- auto tc sleuren, maar dit lukte niet dank zij het ingrijpen van een Amerikaanse zaken man die Ndele het Memlinghotel introk. Ndele werd gewond door mesteken in zijn gezicht. Dc aanvallers gingen op de vlucht met medeneming van twee jonge mannen, die een persconferentie van Ndele hadden bijgewoond. Soldaten van kolonel Moboetoe, de huidige machthebber in Kongo, omsin gelden het hotel en arresteerden later tien Kongolezen. De toestand in Kongo is niet rooskleu rig. heeft Henri Raymond, adviseur van de V.N. voor arbeidszaken, gezegd. Bijna één op de twee arbeidskrachten is werk loos. De meesten lijden groot gebrek. De V.N. willen daarom een serie projec ten ten uitvoer brengen, waarmee zes miljoen dollar is gemoeid. Het plan moet echter nog goedgekeurd worden. Katanga heeft inmiddels toelating tot de V.N. gevraagd. Voor het eerst deed het een dergelijk verzoek op 4 oktober aan Hammarskjöld. Staking in Londense haven voorbij De 1600 man administratief havenper soneel in Londen die drie weken lang hebben gestaakt beslo-ten gisteren om het werk te hervatten. Verwacht wordt dat maandag de haven alweer bijna op volle toeren kan wer ken. De 10.000 havenarbeiders die als gevolg van de staking geen werk meer hadden, zullen geleidelijk weer aan het werk kunnen gaan. De staking was uitgebroken nadat de havcnleiding een aantal havenarbeiders had aangesteld om ladingen te controle ren. Het stakende personeel zag dit be sluit als een ondergraving van zijn po sitie. Voortaan zal alleen na een diep gaande test nieuw personeel worden ge- reeruiteerd uit de havenarbeiders. Er be vinden zich 125 schepen in de Londen se haven die op lossen wachten. Ex-keizerin Soraya van Perzië heeft een proces gewonnen. De grammofoon- platenmaatschappij die haar naam had gebruikt voor een nieuwe plaat, is in het ongelijk gesteld door een Parijse recht-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5