Chr. Geref- zending naar Transvaal Uw probleem is het onze KNAP SNEL WEER OP Meningen van anderen Een woord voor vandaag Inwendige zending zegt: Werk met kleine groep Grote dingen verwachten van God „Ook naar Zuid-Afrika emigratie stimuleren" 2 Enkele kanttekeningen DE GEMEENTEFINANCIËN gIJ de beschouwingen over de financiële toestand van ons land moet niet alleen gelet worden op de positie, waarin, blijkens de begroting voor 1961, het rijk verkeert. Aandacht behoort ook geschonken te worden aan de financiële positie van de gemeenten. En daarover valt zeker niet onver deeld te roemen. Vele gemeenten worstelen nog met tekorten. Ook wanneer dit niet het geval is, dank zij veelal verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds, fcan toch de naaste toekomst niet zonder zorg worden tegemoet gezien. Vele, zich uitbreidende, gemeenten staan voor grote opgaven, waaraan zij om financiële redenen bezwaarlijk kunnen voldoen. Het toenemende verkeer stelt nieuwe eisen aan het straten- en wegennet. Er moeten hier en daar „doorbraken" plaats hebben, bruggen gebouwd wor den. In vele steden kan men nog oude wijken aantrefffen, die nodig gesaneerd moeten worden. De uitbreiding der bevolking noopt tot scholenbouw en ook tot andere voorzieningen. Vestiging van industrieën, hoe verheugend ook, kan tot enige belangrijke uitgaven voor de gemeente aanleiding geven. Zo is er meer. De opsomming is verre van volledig. Men denke o.m. aan speel terreinen voor de jeugd, aan de aanleg van sportvelden, aan hygiënische voor zieningen. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente moet gewijzigd worden. Van meer dan één zijde wordt aangedrongen op een verruiming van het ge meentelijk belastinggebied. Gedacht wordt daarbij met name aan een woonplaatsbelasting, waarvoor ook de commissie-Oud geporteerd bleek. I kerk in Suid-Afrika" om zendings- Wij gevoelen daarvoor ook enige sympathie. Een verruiming van het gemeen-werk te gaan verrichten onder de telijke belastinggebied zou de autonomie, uiteraard binnen bepaalde grenzen,zwarte bevolking in het uiterste n weer in betekenis doen winnen en het verantwoordelijkheidsbesef der be .11 Yan Transvaal. Een deputatie stuurders versterken. Maar men zal toch wel bijzondere aandacht moeten schenken aan de tota liteit van de belastingen, die geheven worden door het rijk, de provincie en de gemeenten. Er is ook aan de belastingheffing een grens, die niet over schreden mag worden, wil men geen schade toebrengen aan onze economie. Het wil ons voorkomen, dat die grens vrij dicht genaderd is, al wordt de verlaging der loon- en Inkomstenbelasting in het volgende jaar een feit. Precies is die grens niet aan te duiden. Vooral niet in een tijdperk van hoog conjunctuur. Maar dat wij ons in de nabijheid van de grens bevinden, staat vast. Vergelijkingen met andere landen wijzen ook in deze richting. Een eventuele woonplaatsbelasting zal dan ook wel niet anders dan een bescheiden opbrengst kunnen geven. Men moet eveneens waken tegen be"|0ici<jiv BSLk langrijke verschillen tussen de gemeenten. In het verleden hebben wij daar- werd tot zendingspredikant ellende ondervonden. Al zijn thans de omstandigheden anders, als gevolg' Zendingsdirector ds. A. Bikker (Van een onzer verslaggevers) Omdat het zendingswerk der chris telijke gereformeerde kerken in Indo nesië ten einde loopt, hebben de de- putaten van de buitenlandse zending dezer kerken besloten in te gaan op verzoek van ,,Die gereformeerde het verantwoordelijkheidsbesef der be- - v de chr. geref. kerken zal weldra naar Zuid-Afrika gaan om hierover nader te spreken. Wel is ds. M. Geleynse nog in Indone sië, maar hij woont al jaren in Makas sar omdat het hem niet meer mogelijk is zijn eigenlijk arbeidsveld onder de Toradja's te bereiken. Voor de zending der chr. geref. ker ken was het vrijdag een bijzondere dag. Niet alleen om dit besluit, maar ook omdat 's avonds in een speciale dienst van de christelijke gereformeerde kerk te Utrecht-Centrum ds. A. Bikker, laat stelijk predikant te Zwolle, bevestigd d tot zendingspredikant in algeme- dienst van zijn kerken. In dezelfde vooral van do huisvostinesmoeilijkïeden, die verplaatsine belemmeren, men di^eslb^1aiViilASlaSsdiJke precti- kant ds. D. Biesma jr die sprak over de bede „Uw koninkrijk kome", herin nerde er aan dat de belangstelling voor de buitenlandse zending in de chr. ge ref. kerken de laatste jaren gedaald is. Hoewel daarvoor misschien wel enige verklaringen zijn te geven, gaat het hier toch om een ernstige zaak. Want een kerk die het getuigenis aangaande Jezus Christus niet meer doorgeeft, ten dode opgeschreven. De taak van ds. Bikker is dringend nodig, zei ds. Biesma. omdat de gemeen ten wel eens het verband tussen de moet toch ook dit aspect niet uit het oog verliezen. Aavertenne Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuraigicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. MOTIE-BURGER Zoals men weet hebben drie a.r. Twee de-Kamerleden (o.w. de heer Hazenbosch) en één c.h.-lid voor de motie-Burger ge stemd, die aan bet eind van de algemene politieke beschouwingen werd ingediend en waarin van de regering in feite werd ge vraagd toestemming te geven tot het tus sentijds openbreken van cao's. Over dat voorstemmen van het viertal is nogal wat te doen geweest. Men heeft bet b.v. uit gelegd als een uiting van persoonlijke grie ven tnssen de bedoelde kamerleden en staatssecretaris Roolvink. Trouw gaat op deze kwestie uitvoerig in en zegt o.m.: „Do heer Hazenbosch heeft voor zijn ge- Iragslijn een zakelijke argumentatie aan gevoerd. En wij hebben die ernstig te ne men en daar verder geen nare dingen van te denken. Dingen, die onder christenen niet te pas komen en waarvoor ook geen bewijs is aan te voeren. En een ieder, hetzij hij actief bij deze zaken betrokken is, dan wel daarover nadenkt of schrijft, moet zich zeer wel hoeden voor dc schijn des kwaads". Na te hebben gereleveerd waarover het meningsverschil eigenlijk ging en na tc hebben gezegd, dat de tegengestelde opvat ting van de heer Hazenbosch ook respec tabel is vervolgt het blad: „De fout van de heer Hazenbosch begint o.i. bij zijn hou ding tegenover de motie-Burger. De heer Burger diende n.l. een motie in, die pre cies inhield wat de opvatting van de heren Hazenbosch c.s. was. Die ipotie was be paald niet in overeenstemming met de re de, die de heer Burger had gehouden. Want die liet van het loon- en prijsbeleid van dc regering, zoals dat tot dusverre gevoerd was en waarmee dc heer Hazenbosch bet eens was, geen draad heel. Die motie was ook niet in overeenstemming met het be leid van do P.v.d.A., die tegen vrijere eti gedifferentieerde loonvorming is. Bij de beoordeling van die motie had dus iedereen niet alleen te letten op dc zake lijke inhoud ervan, maar ook op haar po litiek karakter en op de politieke consc- quenties in geval van aanneming. Was de motie aangenomen, dan zou er geen spra ke zijn geweest van eenheid over een an dere loonpolitiek dan die der regering. Men zou een kabinetscrisis hebben veroorzaakt zonder dot er een alternatief was. M.a.w. het stemmen voor die motie stond gelijk met het lopen in een valkuil die door de P.v.d.A. met grote bekwaamheid was ge graven; Daarom betreuren wij, dat enkele a.r.-Kamerleden een c.h.-Kamerlid aan die motie hun stem hebben gegeven." Tenslotte enkele citaten uit Het V a- ■Ierland, welk blad o.m. de jaarrede, van dr. ir. F. Qj Ned. Wcrkgei Hollan- het Verbond van liet geheel geen op liet huidige regeringsbeleid. „Dc wijze, waarop dc bestaande wensen en verlan gens evenwel naar voren werden gebracht, is van dien aard, dat het kabinet van de in dustrie in feite toch een „voldoende krijgt, zoals het op school heette; een kleine ze ven wellicht en een vijf voor de fiscus. De kracht van het namens de industrie gespro ken woord van ir. Den Hollander is ech ter, dat er geen woord politiek bij is. dat het niet pleit voor groepsbelang en dat al le wensen een zeer redelijke klank heb ben. De organisatie» der werknemers zul len daarbij de woorden over de wil tol sa menwerking stellig ter harte nemen, terwijl de onverzadigbaren inzake lonen de waar schuwing ter harte mogen nemen, dat niet alléén het aanbod van arbeidskrachten zijn grenzen heeft". Interkerkelijke kervormingsdienst in Den Haag Op 31 oktober zal ter herdenking va de kerkhervorming in de Vredekerk aa de Maartenadijklaan te Den Haag e« KINDERTROTS Gisteren is het vijftiende gezins nummer van Hervormd Neder land" verschenen. In een van de kolommen schrijft Rotterdams ver trekkende predikant ds. M. L. W. Schoch een pretentieloos artikel tje, dat het overpeinzen waard is. Daarom geven we het in verkorte werk voor je uit zit te staren, ter wijl de secretaresse geduldig wacht tot je verder gaat met het doorne men van de post. Zojuist was er een telefoongesprek. Je bedankte terloops een ander voor zijn mede werking in een ietwat moeilijke af faire en je zei, eigenlijk zonder op zet, ,,je bent een goede zoon van je vader". Daar zegt die ander, die tot dusver alle dank had afge wezen, „man, dat is de grootste eer, die je me geven kunt". Wat is dat mooi als iemand zo over zijn vader denkt. En je kunt het haast niet laten om even door te denken. Zo'n uitlating haakt zich vast in je. Zouden jouw. kinderen ook zo over hun vader denken? 't Was op een conferentie waar uitsluitend ouders waren. Een in leider, die over opvoeding sprak, stelde aan het eind van zijn referaat de vraag, die ieder persoonlijk moest beantwoorden, „waartoe voeden wij onze kinderen op?" Er kwamen allerlei antwoorden. Alle ouders waren met de beste voor nemens vervuld. Toen was er een, die wat argeloos naar voren bracht „ik zou heel dankbaar zijn als mijn kind trots is op zijn familie, op zijn ouders". De geachte inleider vond dit maar een wonderlijk ant woord. Het was zo gewoon. Maar de vraag is dan, wat de eer van je familie is. Natuurlijk zijn er ook ouders, die niets met hun kinderen willen. Ze vinden ze eigenlijk lastig. Ze moe ten zo gauw mogelijk hun eigen weg maar gaan en hen niet voor de voeten lopen. Maar wat is dan toch de eer van de familie? Is dat vooruitkomen of het knusse huis of de vrijheid? 't Is allemaal wel KR zijn van die onuitwisbare kin derherinneringen, die je nooit kwijt raakt. Het was de gouden bruiloft in het grootouderlijk huis. Alle ooms en tantes, neven en nich ten zaten aan tafel. Er werd veel gelachen en gepraat; kwinkslagen en plagerijen waren niet van de lucht. Je kon merken dat al die mensen niet zo heel veel ontzag voor elkaar hadden. Maar opeens werden allen zeer stiL Grootvader opende de bijbel en las een psalm en toen hij bad. vouwden allen hun handen en sloten hun ogen. EnE je wist, dat is het geheim van onze familie, dat is de geheimzinnige achtergrond waardoor alle mensen en dingen hun plaats krijgen, waar door alle foute dingen toch weer in orde kunnen komen. Al die verschil lende mensen met hun eigenaardig heden en hun eigen belangen wor den stil voor de Heer van de Bijbel, hun hemelse Vader. Dat is hun eer. Als opgroeiend kind voel je dat zo sterk of er iets wezenlijks, iets echts thuis te vinden is, of er iets van eeuwigheidswaarde achter de mensen en de dingen te vinden is. NATUURLIJK, vroeger hadden je ouders autoriteit. Wat ze zeiden was waar omdat zij het zeiden. Maar dat gaat voorbij. Je leert je vader en moeder kennen zoals ze zijn. Gewone mensen, ze hebben hun wensen, hun humeurigheden. Soms zijn ze zeer onredelijk en een an dere keer heb je de grootste bewon dering voor zs. Je weet, dat jezelf niet anders bent, je bent dan ook hun kind. Maar achter je ouders is dat andere, de bijb- m je groot vader. de Hemelse Je weet, dat je ouders hun en kunnen vouwen en hun =on sluiten en naar leiding in hun leven zoeken. Daardoor is er open heid, kan er gepraat worden, kan er kritiek gemaakt worden, kan er ook gelachen en geplaagd worden. Natuurlijk zijn je ouders niet volmaakt, ze hebben soms bij zondere eigenaardigheden. Maar door hun bereidheid te luisteren naar de Heer van de Bijbel weet je dat het levende mensen zijn met warme harten. En als iemand je zou zeggen: ,,je bent een goede zoon van je vader", dan zou je dat vreugde doen. Dezelfde openheid tegenover de dingen, de bereidheid om eigen onmacht te erkennen, het vechten met de omstandigheden, het zoeken naar de wil van de Heer, die soms zo verborgen is. DAT is het eigenlijke dat je kin deren wilt meegeven. Natuur lijk moeten ze leren werken, en moeten ze weten wat betrouwbaar heid is en rechtvaardigheid en lief de, natuurlijk zullen ze een plaats moeten veroveren. Maar dat alles zal z'n plaats eerst krijgen als ze hebben geleerd wat aanbidding is en het woord vergeving hen voor geleefd is. Je kinderen mogen je ouderwets vinden, ze mogen hun schouders ophalen als ze merken hoe weinig je weet van de moder ne jazz of van experimentele ge dichten of de huidige stand van wis- en natuurkunde. Dat is allemaal niet erg. Maar over één ding mo gen ze hun schouders niet ophalen, dat is de bijbel van je grootvader, die je vader ook heeft gehad en die je zelf nu hebt. eigen gemeente en het zendingswerk het oog verliezen, tot haar schade, et is een nieuwe taak. De chr. ge ref. kerken hebben nooit een zendingsdi rector gehad, maar niemand lijkt daar voor zo geschikt als ds. Bikker, die van 1927 tot 1948 missionair predikant onder de Toradja's op Celebes was en die na een zesjarige dienst als predikant in Amsterdam-West twee jaar op heruit zending wachtte. In die tijd maakte hij zich reeds verdienstelijk voor de zen ding door het thuisfront te bewerken en te stimuleren. Terugkeer Toen er van heruitzending niets kwam, ging ds. Bikker weer in de ge wone dienst, te Zwolle. Maar nu de zen- dingsdeputaten besloten om een predi kant geheel vrij te stellen voor het mis sion-minded maken van de kerk, zou ds. Bikker in zekere zin weer tot zijn oude arbeid terugkeren. Ds. Bikker vergeleek zich in zijn in tredepreek met Epafroditus (Filippen- zen 2:25) die het contact tussen de ge meente en de zending onderhield, om dat de gemeente van Filippi hem, be laden met geld tot Paulus afvaardigde. Zo hoopte ds. Bikker tot ruggesteun te zijn van de zendingsarbeiders, die straks zullen uitgaan naar het nieuwe gebied (zelf zal hij ook deel uitmaken van de deputatie, die in Transvaal met „Die geref. kerk" gaat overleggen). Als secretaris van de buitenlandse zending zal hij trachten de gemeenten uit hun passiviteit te halen. Want de crisis waarin de chr. geref. kerken de laatste jaren verkeren, schreef hij toe aan het feit dat de gemeenten te wei nig deden voor de zending. Berue pingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hattum: J. Sap, kan. te Leiden; te Hilversum (vac. J. Thomas): dr. F. H. vón Meyenfeldt te Leiden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Urk: J. G. Meyer te Pernis. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Meppel: Q. van der Vrie te Veendam, die voor dit beroep bedankt. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum: A. Hofman te Ziest. Prins van Hervormde Emigratiecommissie naar Australië De heer N. J. Prins, secretaris van d< hervormde emigratiecommissie is mede op verzoek van de algemene emigratie centrale met een emigranten vliegtuig iar Australië vertrokken. Hij zal ook een bezoek brengen Nieuw-Zeeland. In beide landen zullen besprekingen gevoerd worden met de emigranten attache's en daarna zal de heer Prins zich op de hoogte stellen van het kerkewerk onder de emigranten en contact opnemen met de herv. predikan ten, die in beide landen werkzaam zijn, ar ook met de Presbyteriaanse Kerk deze landen. Daarbij zal overwogen worden, of het kerkelijk sociale werk onder de emigranten ook uitbreiding be hoeft. In Sydney is reeds een kerkelijk sociaal werker aangesteld. Momenteel zijn in Australië en in Nieuw-Zeeland 18 herv. predikanten werkzaam. Advertentie PUROL in huis! 25-jarige wiskundige promoveert aan V.U. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is gisteren tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd de 25-jarige W. Kuyk te Amsterdam op een proef schrift getiteld: Over het omkeerpro- bleem van de galoistheorie. Promotor was prof. dr. P. Mullender, hoogleraar in de wiskunde en mechanica. Dr. Kuyk studeerde wiskunde as Vrije Universiteit waar hij in 1958 het doctoraal examen aflegde. Na zijn kan didaatsexamen is. hij, als werkstudent, leraar wiskunde aan een H.B.S. in Am sterdam en Haarlem geweest. Zijn echt genote, mevr. Kuyk-Zuidema, slaagde in het afgelopen academisch jaar voo doctoraal examen, wiskunde. Thans is dr. Kuyk leraar wiskunde aan de christelijke H.B.S. Oosterpark te Amsterdam. De wetenschappelijke de N.A.V.O. heeft in een rapport aanbe volen, dat de leden-landen 0,2 tot 2 pro cent van hun nationale inkomen zullen besteden aan wetenschappelijk onder zoek. Ook wordt de stichting van onder zoekcentra aanbevolen. Advertentie Advertentie Het is een mooi lied: Nooit kan 't geloof teveel verwachten, des Heitands woorden zijn gewis, 't Faalt aardse vrienden vaak aan krachten, maar nooit een Vriend als Jezus is. Een mooi lied als ge het ook goed zingt. En dan doelen we niet op uw zangkunst, maar op de gedachten die dit lied hij u opwekt. De eerste en de tweede-regel hangen namelijk nauw samen: het geloof kan nooit teveel verwachtenals ge ten minste niet anders verwacht dan wat de Heiland u in het vooruitzicht heeft gesteld. En dan zult ge u toch moeten realiseren, dat de Heiland u niet de hemel op aarde heeft beloofd. Bijna het tegendeel: Jezus heeft nooit verheeld, dat de belijders van Zijn Naam het op aarde niet gemakkelijk zullen hebben. Dan behoeft ge nog niet eens te denken aan de landen waar christenen vervolgd worden in onze Neder landse welvaartstaat is het al evenmin gemakkelijk om echt als christen te leven. Wat de Heiland u beloofd heeft, vindt ge in die paar nuch tere woorden die we gisteren citeerden uit de Heidelbergse catechismus: in Christus rechtvaardig zijn voor God èn het eeuwig hemels leven. Als ge dat aanvaardt inderdaad, dan kan uw geloof nooit teveel verwachten! (Van een onzer verslaggevers) „Ik ben huiverig voor hen, die het moderne leven zogoed in kaart we ten te brengen. Voor hen die ook tot in de details precies kunnen vertel len hoe de vork in de steel zit. Ik ben afkerig van deze systeembouw. Want ik geloof niet meer in de ge baande wegen langs welke wij onze tijd kunnen binnendringen. Wij zullen dat al spoorzoekend moeten doen". Dit zei prof. dr. J. C. Hoekendijk op de algemene vergadering van de Centraal Bond voor Inwendige Zen ding en Christelijk Maatschappelijk Werk, die vrijdag te Utrfecht werd gehouden. Vaak wordt gepoogd om volgens een vast systeem onze tijd te verklaren. Het is allemaal zwaarwichtig, diepzin nig en hoogdravend wat men' dan te horen krijgt. Een visie op de tijd is slechts aan enkele profeten gegeven, maar sedert zij zijn vervangen door pa pegaaien, vervalt men al gauw in fraaie zinnen en dure woorden. Christelijke emigratiecentrale „Een ombuiging van het emigratie- beleid enkel op grond van de volle werkgelegenheid en de krappe ar beidsmarkt in Nederland is niet aan vaardbaar. Emigratie is van struc turele aard, een levensbeslissing, de voorziening van de arbeidsmarkt fluc tueert met de conjuncturele verhou dingen". Dit wordt gezegd in een re solutie die het hoofdbestuur van de Christelijke emigratiecentrale heeft aangenomen in een onlangs gehouden buitengewone vergadering. In deze vergadering heeft het bestuur zich beraden op twee vraagstukken, name lijk de grondslagen van het emigra- tiebcleid en de emigratie van Neder landers naar Zuid-Afrika. In de resolutie wordt voorts gezegd: De economische en maatschappelijke ontwikkeling der jongste periode heb ben reeds tot een sterke beperking van de emigratie uit Nederland geleid. Daar nevens valt op te merken, dat sommi ge bedrijfstakken (bijv. de bouwvak ken) sterker getroffen worden door het werken van vakbekwame arbeiders in het buitenland (in casu Duitsland) dan door het vertrek van deze werkkrach ten tengevolge van emigratie. Een ana lyse van de emigratie-cijfers der laat ste jaren bevestigt niet de opvatting, grote stroom geschoolde vak standpunt dat continuïteit voerde emigratiebeleid van uitgespro ken betekenis is, wil Nederland zijn en tree in de immigratielanden, de muiti en bilaterale overeenkomsten en, de fi nanciële medewerking van sommige de zer landen niet prijsgeven. Emigratie heeft zeer zeker economi sche aspecten, doch daarnaast in niet mindere mate geestelijke, sociale en culturele. Temeer reden om de vrijheid van emigratie van Nederlandse bur gers een vrijheid die de facto niet bestaan, indien de faciliteiten •verheidswege v/erden gestaakt aarborgen. de emigratie ten volle te Ten aanzien Zuid-Afrika stelt het hoofdbestuur vast, dat de situatie aldaar principieel niet is gewijzigd, zonder dat het zich eer oordeel aar,matigt over de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika, die aanleiding ga ven tot diep ingrijpende maatregelen van de zijde van de overheid en wa: in velen in ons land een reden zi emigratie naar de Unie te ontraden. De aanmoediging tot emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika berust sedert vele jaren op de stamverwant schap met dit volk en de snelle econo mische ontplooiing na de oorlogsperio- Het de toenmalige minister spciale zaken (de heer J. G. Suurhoff) 1958, een sterke .igratie zijn bezoek stimulans aan de Unie gaf. Toen als nu, heerste sendiscriminatie en werd apartheidspo litiek gevoerd. Een rassendiscriminatie, die niet be vorderlijk is voor de oplossing van problemen, .inherent aan een multi- ciale samenleving, doch die niet buiten' de historie om mag beoordeeld worden en door vrijwel heel de blanke bevol king in toepassing wordt gebracht, al dus het hoofdbestuur. Het vervolgt met te zeggen, dat apartheidspolitiek, in houdende territoriale segregatie met toekenning van autonomie en zelfbe stuur aan de naturellen, een beleids vraagstuk van geheel andere aard is. Het hoofdbestuur van de Christelijke emigratiecentrale zegt geen zinvolle re den tc zien om thans zijn standpunt te wijzigen. Het handhaaft dan ook zijn recht om, met gebruikmaking van eer objectieve voorlichting, waarin de be zwaren ten aanzien van multiraciale sa menleving en apartheidsbeleid als de facto bestaand niet wordten verbloemd, Zuid-Afrika op gelijke voet in de rij van de eniigraticlanden te blijv« merken. Wanneer we tot onze tijd willen door dringen zullen we dit wufte verlangen moeten weerstaan. Want onze tijd wordt allereerst gekarakteriseerd door ondoor zichtigheid en door fundamentele onze kerheid. Er staat zo weinig vast. Het gaat er om zeker in de kringen in de inwendige zending dat men de hoge kunst verstaat om oppervlak kig te zijn. Zoals J. H. Wichern, de va der der inwendige zending het honderd jaar geleden zei: het evangelie bevrijdt ns tot oppervlakkig leven! Spoorzoeken in onze tijd kan het best gebeuren in de volgorde: zien, oorde len (dat is „herkennen wat men ziet bijbelse naam aan geven"), handelen, en dèn pas kennen. Dus niet de gebruikelijke volgorde waarbij het kennen en vastleggen in een bepaald systeem voorop gaat. Prof. Hoekendijk meende dat men al spoorzoekend een vijftal verschijnselen van deze tijd ziet: de „antwoordloos heid", de anonieme autoriteit, de ont luistering van de mens, de verdringing der geschiedenis en de mobiliteit. De „antwoordloosheid", (verneder landsing van een gangbare Engelse term) komt voort uit onmacht of onwil n antwoord te geven. We moeten e rekenen, aldus de hoogleraar, brede lagen van de maatschappij het woord alleen geen antwoord meer oproept. Het moet worden uitgespeld, vertaald, geprobeerd. Dit kan slechts in duurzaam verband van communica tie tussen mensen gebeuren. Zo gaat de evangelisatie er nog te vaak van uit, dat het evangelie losweg uitgestrooid kan worden en dat de Heilige Geest er verder wel voor zal zorgen. Maar dat Zonder vertaling zal Kleine groep De anonieme autoriteit is het geheim zinnig gezag, dat de mensen brengt tot radicaal conformisme, tot het bukken onder de tyrannie der organisatie, tot het „ergens bij te willen horen", tot de angst en de paniek wanneer dit niet zo is. Getracht moet worden een stukje ruimte te veroveren op het gebied van de anonieme autoriteit, om deze een ge- zicht te geven. Ook de ontluistering van de mens, door zijn voortdurende kleinering naast het overheersende apparaat; zijn voort durend' gebrek aan tijd (dat is de ver dringing der geschiedenis en het leven zonder toekomst), en zijn mobiliteit, ZOü.lei} °Pge.vangen moeten worden. Dit kan niet door een massieve kerk oi grote organisatie gebeuren. Het lukt alleen met een kleinere groep (b.v. maximaal twaalf personen), die be wegelijk is en waarin beslissingen wor den genomen. Een groep waarin men leeft van het dienstvaardig en disponi bel zijn. Het is bijbels om de dag der kleine dingen niet te verachten. Het is óók bijbels om grote dingen te verwachten. Vroeger sprak men over dc tijd der liefde (Wichern). Misschien aldus prof. Hoekendijk is het nu de tijd yan de hoop en de grote verwachting. Aan de openbare samenkomst ging een huishoudelijke vergadering vooraf, geleid door de voorzitter, mr, dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage. Tot bestuursleden werden benoemd It. comm. W. F. Palstra, kommandant van het Leger des Heils; mej. N. Ko ning van het gereformeerd jeugdcen trum De Witte Hei te Huis ter Heide en prof dr. R. van Dijk, voorzitter van de Raad voor Gereformeerd Sociale Ar- In de openbare samenkomst sprak de heer Van Rhijn slechts een welkomst woord, om daarna aan de directeur van de Centraal Bond, de heer A. Ótter te Amsterdam, gelegenheid te geven een inzicht te verstrekken in de aküviteiten van de organisatie. Hij sprak o.a. over dc bestudering van opzet en werkwijze van de protes tantse maatschappelijke opvoedkundi ge bureaux, het voortgaande beraad over sociaal-medische en ethische kwes ties in de kinderbescherming, de gees telijke benadering der bejaarden en de organisatie van studiedagen voor di recties van kleinere kinderbescher mingsinstellingen. bijeenkomst worden gehoudens die wordt georganiseerd door een comité, bestaan de uit leden van de Ned. Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Gereformeérde Kerken (vrijgemaakt) en de Chr. Gereformeerde Kerken. De comitéleden zo deelde men ons mee werken op broederlijke wijze samen en verheugen zich bijzonder over de mogelijkheid van een gemeenschappe lijke herdenking door leden van kerken, die scherp tegenover elkaar hebben ge staan. Het stemt met name tot voldoe ning dat gereformeerden en vrijge- maakt-gereformeerden elkaar in deze bijeenkomst zullen ontmoeten. Joode, chr.-geref. predikant 'en ds J. W. Verhey, geref. predikant (vrijgemaakt). In de plaats van de heer G. E. Verlot, ex-r.k. priester en thans voorganger te Genk, die verhinderd blijkt te zijn, zal een andere spreker worden gevraagd. Medewerking verleent bet Vredeska- pelkoor o.l.v, de heer W. de Ruiter, er het kerkelijk symphonie-orkest o.l.v. dc heer A. Weiffenbach. Het orgel wordt bespeeld door de heer W. M. 6. Rosier, die het half uur, voorafgaande aan de opening, samenzang leidt. Kansel van St. Paul ook open voor niet-angl ieanen De kansel van de beroemde St. Pauls kathedraal van Londen is nu toeganke- voor niet-anglicaanse predikanten. Zo heeft de deken van deze kathedraal in de afgelopen maanden uitnodigingen gericht aan onder andere dr. E. Em- men. de secretaris van de synode var de Nederlandse Hervormde Kerk, aar dr. Joseph L. Hromadka, van Praag er aan Russell Stafford, president van hel Hartford Theologisch Seminarium er voorzitter van de Internationale Raad van Congregationalistische Kerken. Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnees. Vraag: Brengen vogels de nacht op hun nest door of zitten ze zo maar Antwoord: Tijdens de broedtijd is het vanzelfsprekend dat alle vogels 's nachts op het nest zijn. Buiten de broedtijd zoe ken watervogels altijd het water op, waar zij rustig drijvend de nacht door- brengen. Alle andere vogels, zoals spreeuwen en kraaien, zoeken ergens spannen, dan is de kans op dromen veel lamp, zodat het een veilig plekje op een tak in een bosje groter dan bij een kalme gemoedstoe- baan rond de lamp vaker bevlogen of onder dakpannen of iets dergelijks, sand. Een goed middel tegen dromen is wordt dan de rest van de kamer. Waar- Vraag: Ik droom 's nachts erg veel en het zich voorbereiden op de slaap door bij dan nog komt dat het juist door de dienst niet altijd even prettig. Wat is eigenlijk reeds een uurtje voor het slapen g: de oorzaak van dromen en is er iets zich te ontspannen: niets meer doen tegen te doen? slechts over koetjes en kalfjes praten. Antwoord: Dromen ontstaan door het Of ee.n straatje om wandelen onbewust doorwerken van de hersenen, na: terwijl het lichaam reeds slaapt. Bij het slapen gaan antspannen zich de spieren Vraag: Dat vliegen bed gaan. achteneenvolgens: eerst de ledematen, cirkelen als deze brandt, zal wel te ver- dan die van het lichaam en ten slotte klaren zijn uit dc aantrekkingskracht .v)"« °&dve,™u"r it" °S It men van het licht. Maar het is me Spgcval- vLiTamn ên Ster redeneren Antwoord: Door u bedoelde, in Neder land hoorbare zenders zijn radio-Bloe- mendaal gereformeerd) en radio-Vati- caan rooms-katholiek). Radio-Bloemen- daal zendt uit op 245 meter, echter alleen op zondag en op enkele feestda- op neerkomt dat de gen. De zondagochtenduitzending duurt n" vaker bevlogen in de regel van ca. 9,30 tot ca. 12 uur. de kamer. Waar- In de vroege middaguren een kinder- 1 J°or dienst en daarna de middagdienst in de opvalt kerk van Bloemendaal. Het programma kunt u in de meeste radiobladen vinden, zeker in die van de NCRV. Radio Vaticana zendt uit op een golf- r ppn len«te van 25. 31—41 en 196 meter in een groot aantal talen. In de gids KRO vindt u de voor ons land 1 gemiddeld evenveel kans dat rijke uitzendingen. 2. Ook hier weer gaan we uit stelling dat de lamp (ongeveer) midden van de kamer hangt. Vliegt vlieg tussen de lamp heen dan is ppmjri s land belang- komen de hersenen tot rust. Heeft het erg druk gehad vooral kort voor len dat ze ook overdag, als dé "lamp het slapen gaan of heeft men inten- niet brandt, juist om die lamp vliegen sief over een probleem gepiekerd, dan Wat is daarvan blijft het onderbewustzijn daar mee be- ook al is men reeds licht ingeslapen. de reden? Antwoord: Met zekerheid kunnen Omdat de hersens nu ongecontroleerd hierover niets zeggen, lamp en achtermuur, lamj muren, lamp en plafond en lamp en vloer. Zo zou men tot de conclusie kun nen komen dat de kans dat de vlieg op de lamp gaat zitten zes maal zo groot is Een wervelstorm boven Malta heeft gisteren dertien personen gewond doen raken. Een is er ernstig aantal huizen is vernield. doorweken, worden verschillende situa- mogelijk een antwoord te zoeken. Dan ties, al dan niet vertekend, soms op de kan men op twee manieren redeneren wonderlijkste wijze door elkaar gehaald 1. De lamp hang gewoonlijk midden ,„vu en kunnen ze de vreemdste en ook wel in de kamer; als de vliegen will toe. Een benauwende dromen ontstaan. door de kamer vliegen, moeten toch is het a's.de kans da* bÜ ergens anders neer- strijdt! Dat deze laatste redenering I drogredenering is, is duidelijk. U mag gebreke „v .....V vo"r.„uzel' Uitzoeken waar de fout huurder. Het wü"dus" ook wel in de kamer: als de vliegen willekeurig schuilt. Vraag: welke in ons land hoorbare of geestelijk over- telkens uitwijken de vrij grote radiozenders verzorgen speciaal reli- Vraag: Komt het laten vegen van de schoorsteen voor rekening van de huur der van een huis of is de eigenaar daar voor aansprakelijk? Antwoord: Volgens artikel 1620 van het Burgerlijk Wetboek komt het schoonhouden van de schoorsteen bij beding ten laste van de wil dus zeggen dat de huurder de kosten moet dragen tenzij ten tijde van het aangaan van de huur a andere afspraak is gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2