ïlieutoe luiiisrt)e (üouranl Doodstraf geëist Commentaar Westelijk voorstel voor ontwapening Nederlands plan voor omdijking Grootste paalzitter aller tijden NIEUWS in één oogopslag- BON voor Menderes, Bayar en 36 van hun volgelingen Macmillan jr. contra sr. ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Red&ctie, Abonmemerwten- ei Advertentie-afdeling TeL 31441 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Eenenveertigste jaargang no. 11997 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Stanluostich is ^hcbleoen tnyn tiert ia tc^easpoet" 25 JAAR geleden ADOEA gewroken Zie Zondagsblad Een nieuw ontwapenmgsplan ligt ter tafel. Het is afkomstig van de Ver. Staten, Engeland en Italië. Met de voorstellen van Ghroesjtsjef zal de Algemene Vergadering der Ver. Naties het Een geestelijk gebroken Menderes, de Turkse ex-premier, heeft de doodstraf tegen zich horen eisen. Of de voorbereidingen van het proces geheel hebben voldaan aan de normen, die men in een democratie mag stellen, is de vraag als men de berichten erover leest. Pas nu krijgen de verdedigers inzage van de stukken. Twee Nederlandse deskundigen hebben een plan opgesteld tot omdijking van het gebied in Nubië, waarin wereldbe roemde antieke cultuurmonumenten staan. Zij zullen tenge volge van de aanleg van de nieuwe Assoeandam onder water komen te staan, als geen drastische maatregelen worden ge- De zending der Christelijk Gereformeerde Kerken, die vele jaren onder de Toradja's van Midden-Celebes gewerkt heeft, zal een nieuw arbeidsveld onder de Bantoenegers in Noord- Transvaal vinden. De Nederlandse regering is officieel niets bekend van bemid delingspogingen die de premier van Malaya, Tengkoe Abdoel Rahman, inzake Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indo nesië zou willen ondernemen. Ons Zondagsblad: een Spaanse medewerkster schreef een interessant artikel over de moeder van Dona Fabiola. Spe ciale aandacht wordt gevraagd voor de laatste ronde van de wedstrijd op Blad Zij. Dam Dammer Dam-ster De 2 foto is alleen maar en grapje van d'e fotograaf. In Amsterdam ia gisteren de strijd om het wereldkampioenschap dammen begonnen. In het hart van Amsterdam is d'e Dam en dus re deneerde de fotograaf: het is aardig om dam mers te laten dammen op de Dam in Amster dam. Als dammers fun geerden een paar taxi chauffeurs en om goed te laten uitkomen dat het echt de Dam is, dient het nationaal monument als achtergrond. Een grapje dus maar de fotograaf heeft wel gelijk als hij hiermee in beeld wil brengen dat topwedstrijden als dit wereldtoernooi de be langstelling voor het dam spel een nieuwe stoot zul len geven. Mensen die bord en stenen' in lang niet meer hebben aangekeken, halen alles weer eens te voor schijn en de jeugd, aangesto ken door de roem en het aureool dat topspelers nu eenmaal ten deel vallen, grijpt ook naar dé stenen en verdiept zich in de moei lijke maar schone combina ties die op de honderd rui ten te voorschijn getoverd kunnen worden. De foto op de Dam animeert tot het worden van dammer en dam- Nu is damster nog iets an ders dan dam-ster. Om een «ter te worden in het dam spel moet er haast dagelijks geoefend worden, moeten haast dagelijks de kneepjes van het spel voor uw neus vfrorden gezet. Waarom zou den we niet zeggen; „Om dam-ster te worden moet u onze krant lezen." Dan kunt u iedere dag trainen en u verwonderen over de prach tige vondsten die onze NA- spel-medewerker u weet voor te zetten Gelooft u niet dat u ooit een dam-ster zult worden? U hebt gelijk als u zegt dat het heel wat gemakkelijker is de bon ingevuld te krij gen. Doe dat dan maar wie weet, uw nieuwe abon nee kan wel een adspidant- wereldkampioen zijn. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Gespannen sfeer in Rhodesië Vrachtauto's met ln totaal een twee duizend man Europese territoriale troe pen, die onder meer met lichte machine geweren zijn uitgerust, reden vrijdag de Afrikaanse dorpen binnen, die gelegen zün rondom de Zuid-Rhodesische hoofd stad Salisbury en de steden Boelawajo en Gwelo. Het betreft hier een voorzorgs maatregel om in het komende weekeinde herhaling van de uitgebreide wanorde lijkheden te voorkomen, welke zich in het afgelopen weekeinde, met verlies aan mensenlevens, gewonden, en grote schade, ln Salisbury hebben voorgedaan. De militairen kunnen geen arrestaties verrichten. Zij hebben slechts de bevoegd heid de politie te helpen, wanneer deze hierom vraagt. TEGEN EX-PREMIER Adnan Menderes, ex-president Celal Bayar en 36 andere functionarissen van de in mei afgezette Turkse regering is gisteren de doodstraf geëist. Dit gebeurde al op de eerste dag van het monsterproces dat wordt gevoerd op het eilandje Yassi in de Zee van Marmora. Tegen 365 voormalige parlementsleden van Menderes' ontbonden Democratische partij werden straffen van vijf tot vijftien jaar geëist. Het ten laste gelegde luidde in alle gevallen vrijwel gelijk: de grondwet met voeten getreden. De hoofdverdachten werd bovendien verduistering van overheidsgelden, corruptie en breideling van pers en oppositie ten laste gelegd. Er waren in totaal 403 verdachten, die sinds 27 mei de dag waarop het Turkse leger de macht greep ge vangen worden gehouden. Enkele dagen na de staatsgreep werden zij naar het eilandje overgebracht. Zwaar bewaakt door gewapende mi litairen zaten zij gisteren op rijen houten stoelen voor het uit zes bur- gefs en drie militairen bestaande rechtscollege. ENGELAND, de Verenigde Staten en Italië hebben een ontwerpresolutie voor de ontwapening opgesteld, die ter kennis is gebracht van de V.N.- afgevaardigden. De bedoeling is, dat de politieke commissie der Algemene Vergadering het ontwerp zal behandelen, te zamen met de plannen die Chroesjtsjef heeft ingediend en die hij direct in de Assemblée aan de orde gesteld wilde zien. De indieners gaan. uit van zes be ginselen voor een ontwapeningspro gramma: 1. De ontwapening moet in stadia ge schieden. De afzonderlijke maatre gelen moeten zo snel mogelijk en binnen bepaalde perioden worden genomen. 2. De overgang naar een volgend sta dium volgt als de maatregelen in de voorgaande fase bevredigend zijn uitgevoerd. Hierbij wordt het voorbehoud gemaakt, dat een doel treffend toezicht van kracht blijft en dat tevoren overeenstemming is bereikt over eventuele nieuwe controlemaatregelen, die zullen gelden voor de volgende etappe. 3. Ontwapeningsmaatregelen moeten zo worden getroffen, dat geen land of groep van landen in enig sta dium een duidelijk militair voor deel krijgt Er moet hl gelijkt mate veiligheid zijn voor alle be trokken staten. 4. Een internat, organisatie moet (binnen het kader der V.N.) wor den belast met het toezicht op dc uitvoering der maatregelen. Ondei meer zal dit toezicht moeten waar borgen, dat de overblijvende troe pensterkten en hun bewapening niet groter zijn dan in elke fase wordt toegestaan. 5. Onafscheidenlijk van elke over eenkomst zullen de bepalingen moe ten zijn. die voorzien in internatio naal toezicht op de wijze van uit voering der ontwapeningsmaatre- 6. Algemene en volledige ontwape ning moet beginnen met maatrege len die spoedig en onder afdoende controle kunnen worden uitge voerd in overeenstemming met gevonden voor het toezicht op de na leving van de overeen gekomen ont wapeningsmaatregelen en het handha ven van de vrede, f. Er moet een veilige, vrije en open wereld tot stand komen, waarin alle volken beschermd zijn tegen de ge varen van een onverhoedse aanval of het uitbreken van een oorlog door misrekening van één of meer der betrokken partijen. Engeland heeft nog een afzonderlijke ontwerp-rcsolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld een internationale bij eenkomst van deskundigen te houden, waarop de „wijze van controlering van ontwapeningsmaatregelen" zou moeten worden besproken. Doelstelling Als doelstelling noemen de indieners de volgende punten: a.' Vermindering van de nationale strijd krachten tot een peil dat voor de bin nenlandse veiligheid nodig is en vor ming van een VN.-vredesmacht. b Uitschakeling van de vervoersmidde len voor wapens met een massale ver nietigende werking. c. Uitschakeling van alle wapens voor massale vernietiging. d. De ruimte mag alleen voor weten schappelijke doeleinden worden ge- e Er moeten afdoende middelen worden VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Oud-president Bayar hoorde de aan klachten d-ie tegen hem werden inge diend zwijgend aan. Hij zou artikel 41 van $je Turkse grondwet hebben geschon den die de presi-dent voorschrijft a-ls on partijdige man de republiek te regeren. De zwaarste straf werd tegen hem geëist. Het waren vaak wonderlijke zaken die Bayar werden verweten. Huilend legde hy een verklaring af over de ver koop van een hond, die hy voor onge veer 25.000 gulden zou hebben verkocht aan het ministerie voor landbouw. Hij sprak tegen dat het geld door hem ten eigen bate zou zyn gebruikt. De hond had hij gekregen van een Afghaanse vorst en het geld dat het dier opbracht zou zijn gebruikt voor de bouw waterwerken naby Izmir. Een blik in de rechtszaal, waar het massaproces tegen 500 voor aanstaande figuren in Turkije wordt gehouden, en waarin de doodstraf werd geëist tegen 38 politici, onder wie oud-president Bayar en oud-premier Nlenderes, die men rechts op de foto ziet. (Telefoto) Maurice Macmillan, de 39-jarige zoon van de Britse premier, is op het congres van de conservatieven te Scarborough van leer getrokken tegen de regering van zijn vader terzake van haar financiële beleid. Een resolutie steunend, waarin om lagere belasting en afremming van de regeringsuitgaven wordt gevraagd, zei hy dat het belastingpeil in Groot-Brit- tannië niet élleen veel te hoog was maar dat het ook aan controle en coördinatie ontbrak. Zijn moeder, Lady Dorothy Macmillan, bevond zich ook onder zyn Franse postauto beroofd: buit 1,75 miljoen In de buurt van Nantes is gisteravond een postauto van naar schatting 2.500.000 n. frs. (ongeveer 1.750.000 gulden) beroofd. Het is de grootste roofoverval in Frank rijk. Tot nu toe was het record de over val op de auto van de Aga Khan, ln 1949, waarby juwelen ter waarde van anderhalf miljoen gulden werden gestolen. De postauto maakte de gebruikelijke rit tussen Heric en Chateaubriant, toen er voor haar een kleine auto slipte en dwars over de weg tot stilstand kwam. De post auto kwam ermee in botsing. De chauf feur hiervan stapte uit om de vier in zittenden van de kleine auto te helpen, maar zij vielen hem aan. Drie van de rovers reden met de postauto weg, de vierde volgde met de personenwagen. De postauto is later met lege postzakken aan de kant van de weg gevonden. TAE PREMIER van Malakka Is onderweg met bemiddelingspogingen voor Nw.- Guinea. Merkwaardig is. dat de Indone sische regering al schijnt te weten wat ze inhouden, Nederland echter mag er nog naar raden. Bovendien krijgt men uit berichten de indruk, dat de regering van Indonesië met de voorstellen zelf instemt. Nu heeft de Indonesische regering tot dusver geweigerd in te stemmen met elk voorstel, dat niet onmiddellijk Nieuw- Guinea bij Indonesië voegde. Zo moes! bijvoorbeeid Indonesië van welke „inter nationalisering" ook van Nieuw-Guinea niets hebben. Wanneer nu toch Indonesië met het plan uit Malakka zon instemmen, zou dit op tweeërlei moeten wijzen. Of het voorstel is in feite geen bemiddeling, of de regering van Indonesië is overstag gegaan. Wij wachten af. Intussen heeft nog bij de jongste be handeling van de rijksbegroting in dc Tweede Kamer onze regering haar poli tiek met betrekking tot Nieuw-Guinea bevestigd. Die politiek komt hierop neer. dat het beleid jegens Nieuw-Guinea voor de verantwoordelijkheid van Nederland is. Het is een beleid, dat gericht is op een 7.0 spoedig mogelijke algehele zelfstan digheid van dat gebied. Ook de jongste uitnodiging van onze regering, gericht tot de landen aangeslo ten bij de V.N.. om zich ter plaatse over dat beleid een oordeel te kunnen vormen, betekent op dat beleid geen inbreuk. Wij zijn nu belangstellend naar de po ging tot bemiddeling, die uit Malakka zou komen. Willen wij eerlijk zijn, dan moet het ons van het hart, dat de behoefte aan zulk een poging naar onze mening niet dringend is. Er is wel iets anders, dat voor Nieuw- Guinea nodig is. En dat is de rustige en zekere sfeer, vereist voor deze ontwikke ling naar zelfstandigheid. Wanneer Nw.- Guinea telkens weer in het nieuws komt, doet dit aan die rust en zekerheid geen goed. Ook niet, wanneer onze regering zich vervolgens telkens weer beijvert om op te merken, dat haar politiek ongewij zigd blijft. Er is ons teveel activiteit rondom Nieuw-Guinea. Wij zien die activiteit cn dan gericht op zelfstandigheid en on afhankelijkheid, mag het zijn in vrijwil lig samengaan met Nederland liever op Nieuw-Guinea zelf. gen de invoer die voor een betere levens standaard nodig is. Van de vereiste gees tesgesteldheid om de economische kwes- Menderes verscheen als een gebro- ,ie ^moet te treden had hij op het zijn rechters Met '"'en van de reee- zwakke stem zei hij dat zijn geeste- r"£ ,'e,s k»nl"n bemerken. u-uiHet congres nam met grote meerder heid de resolutie aan. lijke vermogens zeer geleden hebben onder vijf maanden gevangenisstraf. „Vijf maanden lang heb ik met nie mand kunnen spreken. Ik zou meer tijd willen vrggen om met mijn ver dediger te praten. Tot dusver ben ik dag en nacht door officieren be waakt". Ook de verdedigers vroegen meer tijd om met hun cliëniten te kunnen spreken. De officier van justitie antwoordde hier op dat „de zg. cliënten gevangenen zijn en de militaire commandant zoek vam de advocaten zou moeten be slissen". Blijkbaar is die beslissing nega tief uitgevallen. Slechts een dertigtal personen kon gis teravond het eilandje Yassi verlaten. Zij waren sedert de staatsgreep vastgehou den voor ondervraging. De Papoea-landsdienaren die thans in Nederland vertoeven, bezochten gisteren de Deltawer ken in Zeeland. Bij de bouwput van het Haringvliet werden zij voorgelicht door de heer H. Schuitemaker van Rijkswater- Vijftien jaar lang heeft Frederick Jewell p een boerderij in Engeland gewerkt zonder een cent loon te ontvangen. Hij kreeg alleen huisvesting, kleding en wat tabak. Nu heeft de rechtbank bepaald dat Jewell f 8820 moet ontvangen, zijnde loon over de laatste twee jaar. Tot meer kon zij de werkgever niet verplichten. Eigenlijk had Jewell recht op f 85 000. De AFGELOPEN WEEK heeft in het grootste deel van Zuid-Holland 50 tot 70 mm regen gebracht, maar nog erger was het in Noordholland, waar in een groot gebied 120 tot 130 mm is gevallen. Aan deze enorme regenperiode is nu een einde gekomen. Bij Noord-Schotland heeft zich een sterk hogedrukgebied ont wikkeld, dat zich zowel boven Scandi navië als West-Europa gaat uitbreiden. Hierdoor komen er vrijwel geen buien meer voor en krijgt het weer een wat zonniger karakter. De temperatuur blijft echter aan de lage kant, doordat er wat koudere lucht uit het Noordoosten wordt aangevoerd. In Brabant kwam vanmor gen al lichte vorst voorOverdag stijgt dc temperatuur tot 10 a 12 graden. aan de actie welke de Unesco te zamen met de regering der Ver enigde Arabische Republiek voert om de antieke cultuurmonumenten in Nubië bij Assoean voor ondergang te behoeden. Deze zullen nil. wan neer niet tijdig maatregelen worden getroffen onder water komen te staan zodra de bouw van de nieuwe Assoean-dam is voltooid. In opdracht van dc Nederlandse re gering en in samenwerking met de Unesco en de betrokken Egyptische autoriteiten is een plan om het tempel complex op het eiland Philae door het bouwen van drie dijken van de onder gang te redden, door twee Nederlandse deskundigen technisch volledig uitge werkt. Dit schrijft minister Cals, in het voorwoord van de catalogus der expo sitie „Vijfduizend jaar kunst uit Egyp te", die van 16 oktober tot Qn met 31 december a.s. in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden. Genoemd plan zal door de Nederland se delegatie naar de algemene confe rentie der Unesco, die van 14 novem ber tot 13 december a.s. te Parijs wordt gehouden, officieel aan de Unesco lening in overweging. „Deze bijdrage moge de regering en het volk van de Ver. Arabische Republiek sterken in de overtuiging, dat de betekenis van de oude Egyptische cultuur ook in Neder land hoog wordt aangeslagen", aldus minister Cals. Bij Assoean wordt deze tweede kolos sale stuwdam gebouwd om de bevloei ing te verbeteren en de produktie van energie op te voeren. Een gebied, zo groot als de provincie Zuid-Holland wordt veranderd in een waterreservoir Maar de consequenties zijn dat in de kom van het kunstmatige meer de tem pels en graven van Nubië onder water komen te staan, een rijk archeologisch terrein wordt overspoeld en nog niet ontgonnen vindplaatsen voorgoed onbe reikbaar worden. (Advertentie) VOLGENDE WEEK P.I.T.-COLLECTE voor steun aan Prot. Militaire tehuizen in Nederland en overzee, het werk van vloot- en legerpre- dikanten, kerstpakketten enz. regering der VAR worden aangebo- GIRONR. 5163 UTRECHT. „Maar Simeon is a iets buitengewo' telijkheden vo< van sint Sime< 27 jaar op e roestyn heeft gewoond de scheuring in de kerk beste voorbeeld ter herdenking gestorven", zei Samara, de Styliet, die zullen dus nogmaals proberen pilaar in de hem te herdenken". De basis van de zuil, het af zijn hoge verblijfplaats heeft dc fanatieke heilige op 'an 30 km afstand van A'. i het Syrische gebied Christelyke architectuur Volgens geschiedkundigen was Simeon een schaapherder, die op 13-jarige leeftijd uen de mensen om hem te be donderen en te bidden en ten slotte verhuisde Simeon weer gehavend en overdekt lichaam de pilaar naar beneden trad, de zuil, die 20 meter omhoog bracht het in torende. Kerken cn nachtvcrblyvi rondom de voet yf dagen de zuil, Simeon kreeg vele vol- Pe patriarch de kerk, de Dr. Yoessof Samai van het departement risme deelde mede, dat de rege- omgev» ring reeds verleden jaar be gonnen was met de voorberei dende maatregelen voor dc viering van de 1500ste gedenk dag van de dood van de heilige, maar dat zij haar plannen toen niet heeft doorgezet met het uit oog op mogelijke complicaties rijk ln verband met geschillen tus zonder eten voor de poort plat gclingen de zogenaamde keizer van het Oost-Romeinse hoofd Verenigde Arabische Republiek op dc grond te hebben gelegen „pilaarheiligen" en pelgrims 6.000 krijgers met be- irden toegelatei Later droeg hy een gordel klassieke Christelijke met scherpe punten aan de bin- die de aan wind en woestynhltte nenzjjde om zyn vlees te kas- blootgesteldo heilige met vlam- tjjden, ketende zichzelf in ten verwachten", zei Samara, cel of begroef zich tot het hoofd „want toen Simeon leefde, kwa men duizenden pelgrims te voet itrre landen, zoals Frank en Indië. Simeon ls een heilige Volgens Samara heeft de na zijn dood gebouwde kerk de Staatsdienaren van het Ro- latere Gothische en Romaanse meinse keizerrijk raadpleegden slyi geïnspireerd. Nog groter eenzaamheid dan den, hun vragen staatsaangelegenhe- i de Grieks-ortbo- wiens heiligheid geen verschil mening bestaat en de kerk nen. het klooster zoekend, bouwde hij een kleine cel op mandje pilaar en ging daarin roepend of ze ln ec ir boven sturend. Toen Simeon op 68-jarige ln drommen kwa- leeftijd stierf, haalde men zijn catles zijn nog altijd te zien. Stijgend de komende nachten zullen nog iets kou der worden, met kans op mistvelden en ook in onze omgeving plaatselijke lichte nachtvorst. Het is te verwachten dat deze periode met wat mooier en rustiger herfstweer verschillende dagen zal aan houden. De Bilt verwacht tot zondagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, af gewisseld door opklaringen. Matige, tij delijk vry krachtige, noordoostelijke wind. Tamelijk koud. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 16 oktober zon op 7.06, onder 17.45, maan op 2.12, onder 16.15 uur. Maandag 17 oktober zon op 7.08, onder 17.42. maan op 3.19, onder 16.40 uur. 20 oktober 13.03 uur nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur h. bow. gh. bow. De Duits-Scandinavische lucht vaartonder handelingen zijn beëindigd daar West- Duitsland bij zijn standpunt is gebleven dat eerst dc Duits-Thailandse onderhande lingen tot een einde moeten zijn gekomen voor men de S.A.S.-rechten in Duitsland bespreekt. In Zuid-Rhodesië zullen een maand lang geen (politieke) openbare bijeenkomsten worden gehouden. In de hoofdstad Salis bury kende men al sinds juli een derge lijke maatregel. Twee Amerikaanse toeristen zijn, na zeven weken in Rusland te zijn vastgehouden, over de grens gezet. Zij stonden als vermist te boek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1