Adoea door Italianen „gewroken" DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 Sedert vele maanden beweegt het rad van het lot onder de druk van c besluit zich naar het doel. In deze uren is het ritme vlugger geworden, niet meer worden tegengehouden." beroep gedaan op de paus en op de bisschoppen, en heb 0__ zht is van deze vertegenwoordigers van Christus op aarde, 1 Mussolini te gaan staan, en hem te zeggen, aangezicht tot aangezicht voor Mussolini te gaan staan, dat hij zowel de Goddelijke als de menselijke wet- schendt.' GEORGE LANSBURY op het congre. der vakverenigingen te Margate, begin september 1935. OP de „schaamteloze rooftocht", zoals Lloyd George de inval van Mussolini in Abessynië betitelde, zou Italië drie machten op zijn weg tegenover zich vinden: Abessynië, de Vol kenbond en de openbare mening van vrijwel de gehele beschaafde wereld. Laat niemand deze machten onderschatten, wanneer hij aan het jaar 1935 terugdenkt I Men kan achteraf opmerken, dat Mussolini desondanks er toch maar in geslaagd is Abessynië te bezetten: dat op 2 mei 1936 de Negus jammerlijk vluchten moest, en dat drie dagen later de Italiaanse maarschalk Badoglio als overwinnaar de Ethiopische hoofdstad aan het hoofd van zijn troepen binnentrok. Maar dat laatste geschiedde niet zonder grote tegensLag en of fers, niet zonder een verzet dat in de jaren dertig ongekend is Wat de openbare mening be treft: zelfs de machtige Engelse minister van buitenlandse zaken, Sir Samuel Hoare, zou in het mid den van december van dat jaar moeten aftreden, omdat hij met Laval te ver was gegaan in te gemoetkomendheid jegens Italië! Vrijwel niemand van zijn colle ga's zag hem gaarne aftreden, en zijn bekwaamheid stond boven twijfel verheven, maar de storm die de publieke mening tegen zijn beleid veroorzaakte, noopte Bald win aan koning George V van Engeland te adviseren, hem te laten heengaan. De Negus van Abessynië. tot voor kort als weinig meer gezien dan als een wonderbaarlijk exo tisch vorst, werd niet alleen de drukst besproken figuur, maar werd populair, werd het symbool van rechtschapenheid en heldhaf tigheid. Een ieder gevoelde dat het recht aan zijn zijde stond. Dat hij met zo gebrekkige mid delen zijn massaal rijk opriep tot verzet tegen de invaller, had de sympathie van de gehele be schaafde wereld en van alle Afrikaanse volkeren. In 1935 wek te Abessynië met zijn tegenstand tegen Italië de zelfde gevoelens op, die Finland in 1939 wist te verwekken met zijn verdediging tegen het machtige Rusland: hoe wel uiteindelijk onmachtig de aan val te weerstaan, oogstte toch ieder succes van de aangevalle ne de warme sympathie der ge hele beschaafde wereld. Het betrof hierbij niet alleen een strijd tussen Italië en Abes synië. maar ook een strijd tussen Europa en Afrika, alsmede een worsteling tussen de klassieke, vrijwel primitieve oorlogvoering teren de moderne, technlsehe strljdmetbode. Dat alles maakte de worsteling zowel heroïsch als tragisch, niet alleen voor Abes synië, maar ook voor Europa! Maar dat Abessynië slechts tij delijk zijn weerstand kon hand haven, deed niets af van het uit eindelijk succes: op grond van dat verzet kon het later herstel van zijn grondgebied eisen, zodat de Negus, in het verloop van de Tweede Wereldoorlog, toen Italië door Engeland en Amerika uit Afrika was verdreven, zijn troon opnieuw kon bestijgen, dank zij zijn dapper verzet en niet afla tend protest in de jaren dertig. Primitieve verdediging Eind september 1935 wist Abessynië met volkomen zeker heid dat Italië binnen enkele da gen zou binnenvallen. De Abes- sljnse stamhoofden begroeven hun veten, om gezamenlijk onder lei ding van keizer Haile Selassie de Italiaanse aanvaJ te weerstaan. Algemeen werd aangenomen dat het grote keizerrijk tussen de één en twee millioen solda ten zou te velde brengen. Afge zien van de formatie van enkele grote legers, verspreidden de Abessijnen zich in groepen van zeshonderd man over het grond gebied, om naast enkele grote veldslagen de guerillaoorlog voor te bereiden Maar de Abessijnen hadden niet alleen groot gebrek aan mu nitie voor zulk een groot leger, maar hadden ook gebrek aan uniformen, en het ontbrak ze aan moderne wapenen. De meeste Abessijnen waren in witte gewa den gekleed, slechts gewapend met speren, zwaarden en oude geweren! De militaire adviseur van de Negus, de Zweedse generaal Vir gin, die tevens de militaire op voeder van de Ethiopische kroon prins was geweest, verliet vlak voor de Italiaanse inval het land, en verklaarde bij aankomst de ,,De Abessijnse krijgsman weet volstrekt niet aan welk ge vaar hij blootstaat in een ge vecht met een modern uitgerust Europees leger. Hij zal zonder vrees of beven tot de aanval overgaan, zelfs wanneer hij moet oprukken tegen tanks onder be scherming van vuur uit machine geweren en artillerie. Zijn kracht ligt in zijn ontembare moed. In dien het slechts een zaak was van menselijke eigenschappen, zou dit leger in staat zijn de strijd op te nemen met welk Europees leger ook. Maar het zijn wapenen en munitie, die het oorlogsprobleem voor de Abessy- nlërs zullen bepalen". Laatste feest Nog eenmaal vierde het vrije Abessynië feest: het was het jaar lijkse Maskalfeest op 26 septem ber, ter gelegenheid van het ein de van de regentijd. Tienduizenden Abessijnse solda ten defileerden voor hun keizer, die de optocht in generaalsuni form gade sloeg op het Menelik- plein te Addis Abeba. Het was een schouwspel van barbaarse pracht. Uit het gehele land wa ren de stamhoofden naar Addis Abeba gekomen, om hun keizer trouw te betuigen, en psalmzin gende piresters begroetten de keizer om hem de zegen Gods toe te wensen. Het défilé werd bijgewoond door de Italiaanse ge zant graaf Vinei! Onder het défi lé brak een hagelbui los, door de aanwezige Abessijnen als een te ken van de steun Gods gezien, want men wist. dat alleen hagel en regen de op komst zijnde Ita liaanse opmars zou kunnen be moeilijken. 's Nachts duurde het Maskal feest voort ln het oude paleis Gabbi werd aan 8000 personen door de keizer een maaltijd aan geboden: de priesters dansten die nacht, en de Abessijnse ruiters toonden hun bekwaamheden. De gehele bevolking vierde voor het laatst dansend feest. Het was voor velen het laatste feest van hun leven, want de oorlog was aanstaande, die dood en verderf zou zaaien over duizenden Abes- Bij zonsopgang Kort na zonsopgang, op 2 okto ber 1935 rukten duizenden Italia nen Abessynië binnen, om tegen 12 uur in de middag met 20.000 man de Marebrivier te overschrij den. De aanval geschiedde onder leiding van de oude generaal De Bono, die in april 1935 jegens de Paris Soir" alle beweringen over een op komst zijnd gewa pend conflict tussen Italië en Ab- bessynië van de hand had gewe zen. Gevechten werden aanvanke- He aanvallers. God zij met ons! Alles voor de keizer! Alles oor hei >aderland!" In doodse stilte was de voorle zing aangehoord: daarna weer klonk tot driemaal toe luid hand geklap onder het volk. Die zelfde dag vertrok de hele keizerlijke familie naar Entotto, waar zoveel kluizenaars wonen, vergezeld van duizenden pelgrims, om in een godsdienstoefening, ge leid door de Koptische aartsbis schop, voor het vaderland te bid den. Maar daarna keerde de kei zer weer terug naar Addis Abe ba, de bevolking aanmanende rustig in de hoofdstad te blijven, ook ondanks de grote angst voor bombardementen. De oorlogs trommen weerklonken overal, óók de klassieke oorlogstrom van keizer Menelik II, die in maart 1896 de Italiaanse generaal Ba- ratieri met duizenden Italianen bij Adoea versloeg. En, zoals keizer Menelik II eens had bepaald, mocht thans eerst de oorlogsschat van Adoea, be staande uit elf miljoen lires, plu's het vermogen van Menelik. tesa- men twintig a vijfentwintig mil joen Mariatheresiathalers, ten ba te van het land worden aange sproken. Er was grote verontrusting bij de bevolking over op komst zijn de bombardementen, waartegen men geen enkele verdediging had: duizenden Abessijnen lieten zich bij Europese doktoren in Addis Abeba inenten tegen besmettelii- ke ziekten. De grootste dag in de geschie denis van Abessynië, na de te rugkomst van keizer Menelik II uit Adoea in 1896, was aangebro ken. maar het was een diep tra gische dag, die alleen door onze kerheid aangaande de naaste toe komst bepaald scheen! Aksoem n de verraderlijke aanval der Italianen op Ahcssynië een feit i geworden. kwamen de betvo- s tan het belaagde land tan heinde en verre naar de hoofd- ud Addis Abeba om daar diensi nemen in de legers van keizer Haile Selassi. lijk niet geleverd, want de Negus had zijn troepen ver van de gren zen teruggetrokken. In Eritrea heerste onder de Italianen grote geestdrift. Zingend gingen ze naar het front: Naar de grens! Op om Adoea te wreken! Leve de duce! Wij willen optrekken! In Rome werd aanvankelijk ge meld dat de troepen slechts in niemandsland" waren doorge drongen. Eerst 's avonds meld de Mussolini, dat de oorlog, be gonnen was. Op 4 october publi ceerde De Bono als hoge com missaris van Italiaans Eritrea zijn oorlogsproclamatie: „Gedurende veertig jaren heeft de Italiaanse regering de vrede en de rust verzekerd ln het ge bied van de Mareb en heeft zij de vriendschap gezocht van de Ethiopische regering. Deze van haar kant heeft echter van het begin af aan de verdragingen ge schonden, heeft rooftochten en moorden op haar geweten, en heeft zich voorbereid op de aan val tegen ons". Inmiddels waren de Italiaanse vliegtuigen opgestegen, en was onder meer Adoea gebombar deerd met vliegtuigen waarin ook de zonen en de schoonzoon van Mussolini gezeten waren. Eerst thans echter was de Negus gene gen tot werkelijk verzet over te Abessinië in oorlog Reeds de dag van de grens overschrijding had de Negus zich publiek tot de Volkenbond ge wend, met de boodschap: „Wij delen U mede, hopende, dat Gij het onder de aandacht wilt brengen van de Raad en van de staten, die leden zijn van de Bond, dat Italiaanse troepen de Ethiopische grens in de Aoussa- streek hebben overschreden ten zuiden van de berg Moussali, tus sen genoemde berg en de Ethio pische grens, en zich op Ethio- pisch grondgebied hebben genes teld. Zij zijn bezig daar een aan- De volgende morgen om 11 uur liet de keizer door zijn opperhof- ceremoniemeester de oorlogspro clamatie aan de bevolking van Addis Abeba voorlezen: „Italië heeft voor de tweede maal ons gebied geschonden. Het uur Is moeilijk. Een leder ver- heffe zich, neme zijn wapens en houde zich gereed het vaderland te verdedigen. Soldaten! Schaart U rond uw leiders! Gehoorzaamt hun als één man. Wijst de in dringers terug Zij, die door hun zwakheid of andere redenen niet in staat zijn voor de heilige zaak te strijden, zullen de gewonden verplegen. De mening van de we reld staat achter onze zaak en la Adoea Langs drie plaatsen vond de opmars der Italianen onder de hoogste leiding van generaal De Bono plaats: 1. vanuit het Noor den. vanuit Eritrea, in de rich ting van Adigrat, Adoea en Ak soem. 2. vanuit het Noord-Oosten vanuit de luchthaven Assab. 3 vanuit het zuid-oosten, vanuit Italiaans Somaliland in de rich ting Harrar. De Italianen vingen op 2 octo ber aan Adoea te bombarderen, en het was duidelijk, dat hun eer ste doel zou zijn Adoea in han den te krijgen, om de verschrik kelijke nederlaag te wreken, die keizer Menelik II ze in 1896 had toegebracht, en waarbij duizen den Italianen het leven lieten. Rome meldde al dra de opmars naar Adoea, en verkondigde lui de in de pers en door de radio, dat de martelaren van Adoea thans „jubelend opstaan en de onweerstaanbare voorhoede van het Italiaanse leger in oost-Afri- ka zullen voorafgaan". De Negus gaf beval Adoea niét te verdedigen, maar Ras Seyoem, de gouverneur van de provincie Tigré, kón niet nalaten deze his torische stad te verdedigen. Al na korte tijd kwam het bericht in Addis Abeba binnen: „Wij kun nen Adoea niet lang meer hou den onder het zware artillerie vuur van de vijand". Met geestdrift, maar onder zwa re ontberingen, vocht het Itali aanse leger zich met behulp van tanks een weg naar het bijna on bereikbare Adoea. Nog lang hiel den de Abessijnen de stad in han den; zelfs toen de Italianen ge reed stonden om de stad binnen te trekken, vonden nóg nieuwe gevechten plaats. Eindelijk, nadat Adigrat reeds op vrijdagmorgen 4 october was ingenomen, trokken de Italianen op zondagmorgen 6 october, half elf, de historische stad binnen: de gehele bevolking was gevlucht, op de ouden van dagen na, en een priesterschare, die zich plech tig verzameld had in de Kopti sche kathedraal. Te paard reed generaal De Bono als overwin naar de stad binnen, en hield een toespraak voor de achtergebleven priesters: „Oorlog is oorlog, maar de schade aan Uw bezittin gen toegebracht, zal worden ver goed Uw godsdienst zal wor den geëerbiedigd". Mussolini zond de 69-jarige ge neraal De Bono bij de intocht van Adoea een gelukwenstele- gram: „De herovering van Adoea heeft de ziel der Italianen met trots vervuld. Aan U en aan al le groepen betuig ik mijn lof en de dankbaarheid der natie De onder-minister van pers en propaganda, Alcieri, maakte aan het Italiaanse volk bekend: „Na 38 jaar heeft Mussolini de glorie rijke vaandels van het vaderland gebracht naar de plaats, waar de doden lang en trouw gewacht heb- verlicht, op autobussen en ande re voertuigen stond in die dagen geschreven: „Adoea Is ons!" In café's speelden de orkesten gere geld het Italiaanse volkslied. Die gehele maandag vierde Rom« feest. Voorwaarts rukten de Italiaan se troepen, thans op weg naar Aksoem, slechts 20 km van Adoea verwijderd. Dit was de heilige stad, waar de Abessijnse keizers werden gekroond. Hier stonden de veertig obelisken als teken van een eeuwenoude beschaving; hier werd de „ark" bewaard der Abes sijnen, vereerd door priesters, maar nimmer door lekenoog aan schouwd: hier was het theolo gisch studiecentrum der Kopti sche Kerk van Abessynië. Ook rondom Aksoem werd hevig gevochten, maar ook deze stad was verlaten, toen de Italianen er binnentrokken. Geheel Europa begreep wat de Inname van Adigrat, Adoea en Aksoem betekende, zowel voor de Abessijnen als voor de Italianen. Bij deze toestand deed zich nog het feit voor, dat de Italianen overal hun spionnen („verspie ders") vooruit zonden, tot grote verontwaardiging der Abessijnen. Bekend is het verraad van Ras Haiie Selassi Koeksa, die over-- liep naar de Italianen, „omdat hij zijn land wilde beschaven met behulp van de Italianen". Hij werd door De Bono tot gouver neur van de provincie Tigré ver heven, in plaats van Ras Seyoem, die de Negus was trouw geble ven. Koeksa was in de jaren der tig de eerste naam in de rij, die later zou bestaan uit Scys In- quart, Henlein, Quisling, Degrel- le, Mussert en andere landver- Alles hadden de Italianen ge zet op de verovering van deze drie historische steden: Adigrat, Adoea en Aksoem: maar de fas cistische opmars was geen mili tair succes geweest! De Italia nen hadden duizenden verliezen geleden, en met zorg vroegen de militaire autoriteiten in Italië zich af hoeveel verlies de Abessijnen nog aan de Italiaanse legerscha ren. zouden toebrengen. Maar het Italiaanse volk vroeg daar niet naar; het liet zich wijs maken, dat de Italianen lang zaam waren opgerukt om de Ne gus de tijd te geven zich te on derwerpen. Het Italiaanse volk was het genoeg, dat De Bono, te paard gezeten, op zondag 13 ok tober een te Rome gereed ge maakt, en door de troepen mede genomen monument onthulde in de velden van Adoea, ter ere van de in 1896 gevallen Italianen. De gehele week na de verovering van Adoea vonden in Adoea Italiaan se processies plaats, parades en andere plechtigheden voor de ge storvenen van. 1896, die immers juichend uit hun graven waren gekomen, om de Italiaanse troe pen van het fascisme te verwel komen? Bij de gestorvenen van 1935 Het was in het jaar 1958 dat ik te Florence op 15 augustus de Mariahemelvaartdag meemaakte, in Italië een grootse feest- en her denkingsdag. Na de kerkelijke plechtigheden te hebben, meegemaakt in de im mense Dom van Michelangelo, spoedde ik mij naar Florence's Pantheon, de schitterende Santa Croce, de kerk met de meest his torische graven, van de beroemd ste zonen van Italië: Dante, Gali- leï, Michelangelo, Machiavelli en zoveel anderen. Die dag waren ook de eregraven opengesteld van de Italiaanse helden, in de crypt. Ik daalde af. en aanschouwde de honderden grafmonumenten van de gevallen Italianen in. de Abes sijnse oorlog, en las er de na men van de jonge gevallenen. Er werden overal in de crypt stille missen gelezen, en er waren tien tallen familieleden, op deze zon nige dag in de crypt: weduwen, ouders en kinderen, die die dag waren afgedaald om hun gestor venen te herdenken. Welk een te genstelling, deze droefheid in de koele crypt én het blijde feest in de zonnige, warme stad! Maar ook, welk een tegenstelling, deze smaakvolle rijen graven beneden, én de enkele graven boven in de kerk gewijd aan Italië's grote helden des geestes! Ik kon de strijd der helden in de crypt onmogelijk accepteren, als een positieve bijdrage aan de wereldgeschiedenis, maar de smart der achtergebleven fami lieleden, ook na meer dan twin tig jaren, was aangrijpend: die noopte, als iedere waarachtige smart tot eerbied. Maar óók, hier zag men voor ogen de zware tol die tot op vandaag betaald wordt voor de wraak van Adoea, na ja ren róg met tranen betaald Terwijl ik boven mij wist de schitterende graven van Italië's grootste zonen, die het bezit zijn van heel de mensencultuur, zag ik in de crypt wat de gevolgen waren van een misleid volk Uit politiek-historisch oogpunt kon ik geen hulde brengen aan de gestorvenen, maar de diep men selijke smart der achtergebleve nen noopte ook mij tot eerbied, tot sympathie In zulk een situatie, op zulk een dag, aan zulk een plaats gevoelt men plots tot in de diepte der ziel de jammerlijke tragiek der wereldgeschiedenis Tragikomedie in Leopoldstad - Loemoemba „onschend baar" - Dubbele rol van Nkroemah - Gevaarlijke persoonlijke aspiraties - Walgelijke vertoning - Uit- stel van executie MEN zou de gebeurtenissen, die zich in de afgelopen week in Kongo hebben voorge daan, een klucht kunnen noe men, ware het niet, dat de toe komst van dat land en wellicht ook van het grootste deel van het zwarte continent mede zal worden bepaald door de afloop er van. De centrale figuur, de hoofdrolspeler in deze tragiko medie (want dat is het toch ei genlijk) is nog steeds Patrice Loemoemba. Ondanks het feit, dat hij is afgezet als pre mier, dat reeds enkele malen arrestatiebevelen tegen hem zijn uitgevaardigd, beheerst hij nog steeds de politieke situatie in Kongo. Hij woont nog altijd in de hixueuse ambtswoning van de Kongolese premier, ver schijnt van tijd tot tijd onver wacht in Leopoldstad en ge draagt zich dan als de onge kroonde koning van alle Kon golezen. Dat was ook zondagavond weer het ge-al. Loemoemba nam opnieuw een uitdagende houding aan, verklaarde dat hij de macht weer in handen had genomen en dat hij maling had aan Kasavoeboe, Moboetoe. het parlement en de raad van hoge commissarissen, die door Moboetoe werd ingesteld. Het was een uitdaging, die niet on beantwoord kon blijven, wilden degenen, die thans de leiding hebben in Kongo, zich niet voor eeuwig belachelijk maken. En zo gebeurde het, dat kolonel Mo boetoe zich met een aantal Kon golese militairen naar de ambts woning van de premier begaf, waar Loemoemba zich weder rechtelijk ophoudt. Het kwam echter niet tot een arrestatie, omdat Ghanese troepen een cor don rondom de woning legden en er geen twijfel aan lieten bestaan, dat zij geweld met ge weld zouden beantwoorden. Onschendbaar? Een ultimatum aan het adres van de VN-troepen bracht geen oplossing. Het officiële stand punt van de Verenigde Naties is. dat Loemoemba wel kan worden uitgeleverd, maar dat het Kongolese parlement dan eerst dient te besluiten, dat zijn parlementaire onschendbaarheid wordt opgeheven. Geen weige ring dus, maar een verlegging van de verantwoordelijkheid naar een parlement, dat naar huis is gestuurd en door geen van beide partijen wordt erkend als de hoogste wetgevende in stelling van de jonge republiek. Moboetoe heeft het parlement naar huis gestuurd, nadat was gebleken, dat talrijke afgevaar digden onder druk handelden, of niet beseften, wat er in Kon go allemaal op het spel stond. Bovendien konden vele parle mentsleden als gevolg van de afscheidingsbewegingen in Ka- tanga en Kasai de zittingen van het parlement niet bijwonen. Van deze omstandigheden heeft Loemoemba enkele malen ge bruik gemaakt, toen hij er in slaagde, de goedkeuring van het parlement te verkrijgen, waar van de meerderheid in werke lijkheid tegen hem gekant was. Vrees Sindsdien hebben zich' onder de parlementsleden verschuivin gen voorgedaan. De aanhang van Loemoemba schijnt dras tisch te zijn geslonken en ve len hebben zelfs openlijk met hem gebroken. Dit neemt niet weg, dat Moboetoe er blijkbaar weinig voor voelt, het parle ment te vragen om opheffing van de parlementaire onschend baarheid van Loemoemba. In de eerste plaats, omdat de ver warring daardoor alleen maar groter zou worden en verder, omdat hij vreest, dat Loemoem ba er opnieyw in zal slagen, de parlementsleden te beïnvloeden, als hij in de gelegenheid wordt gesteld, zijn optreden van de afgelopen maanden te verdedi gen. En die kans zou hij onge twijfeld moeten krijgen. De Verenigde Naties zullen hieraan ongetwijfeld onverkort vasthouden. En zelfs wanneer de parlementaire onschendbaar heid van Loemoemba op wetti ge wijze zou worden opgeheven, zal het de grote vraag zijn, of men hem lang zal kunnen vast houden. Van de zijde van de Verenigde Naties heeft men er al op gewezen, dat de rechtban ken in Kongo niet functioneren en dat Loemoemba niet verze kerd kan zijn van een faire be rechting. Bovendien beschouwen enkele Afrikaanse VN-leden Loemoemba nog steeds als de wettige premier van Kongo. Het wegwerken van Loemoemba of het toegeven aan het dreigen met geweld wordt door de Ver. Naties beschouwd als een daad, die gezien zou kunnen worden als een zwichten van de V.N. voor de militaire dicta tuur van kolonel Moboetoe, hoe mild deze ook mag zijn. Ghana Een van de landen, die Loe moemba door dik en dun blij ven steunen, is Ghana. Het wa ren de troepen van Ghana die maandagavond eigenmachtig verhinderden, dat Loemoem ba zou worden gearresteerd, die Loemoemba escorteren, als hij eens een Uitdagend uitstapje in Leopoldstad wil maken en die ook in de toekomst er voor zullen zorgen, dat Loemoemba niet wordt uitgeschakeld. Nog maar kort geleden heeft president Nkroemah van Gha na getracht, een dikke vinger in de Kongolese pap te-krijgen. Nadat hij Loemoemba had ge adviseerd. zijn vijanden eerst te gebruiken en ze pas later te onderdrukken, bood hij hem aan, het Ghanese VN.-contin- gent onder diens persoonlijke bevel te plaatsen. Om echter be schuldigingen van een onafhan kelijk optreden buiten de VN om te voorkomen, stelde Nkroe mah voor, een unie te sluiten tussen Ghana en Kongo. „In dien de Ghanese troepen volle dig tot uw beschikking wor den gesteld, dan moeten u en uw regering een manier vin den om te verklaren, dat m de ze strijd Ghana en Kongo één zijn. Slechts dan zal het voor mijn troepen mogelijk zijn, op wettige wijze met de Kongolese troepen te opereren." Men voelt wel, waar het Nkroemah om te doen is. Niet om Loemoemba en het belang van het Kongolese volk, maar om Kongo zelf. Nkroemah droomt van een groot Afrikaans rijk, waarvan hij zelf de lei der zal zijn. Kongo is centraal gelegen en zou een prachtig uitgangspunt zijn voor zijn ver dere veroveringsplannen. Wat Nkroemah nastreeft is een nieuwe vorm van kolonialisme, van imperialisme. Het is onge veer hetzelfde, wat Nasser in de Arabische wereld wil doen.. Nkroemah Deze zelfde Nkroemah heeft in de Assemblée van de Vere nigde Naties, die als de meest rumoerige, de minst vruchtba re en misschien wel de laatste in de annalen der historie zal worden geboekstaafd, zich op geworpen als pleitbezorger van de onderdrukte volkeren. Het lijkt alsof hij zich voor het wagentje van Chroesjtsjef heeft laten spannen. En in de prak tijk komt het daar wel op neer. Maar dit is niet de bedoeling van Nkroemah, die geen com munistische meeloper is, ook al verslijt men hem daar wel eens voor. Nkroemah's plannen zul len op een gegeven ogenblik die van de Sowjetunie doorkrui sen, omdat zij ingegeven zijn door een onverzadigbare drang naar macht, door een streven naar een groot Afrikaans rijk, dat in de wereldpolitiek een be langrijke rol zal spelen. Nkroemah en Chroesjtsjef hebben elkaar op het ogenblik nog nodig. De eerste tracht zich aan de laatste op te trekken ter verhoging van zijn prestige in Afrika en de rest van de we reld. En de Russische premier wil hem wel helpen, zolang hij een politiek nastreeft, die ge richt is tegen het zgn. westerse imperialisme en kan bijdragen tot het afbreken van de posi ties. die de westelijke mogend heden^ nog innemen in Afrika Gevaar Dit is ook het geval met de vorming van een neutralistisch blok in en buiten de Verenigde Naties. Chroesjtsjef heeft het idee gelanceerd om de landen van de vrije wereld te verdelen in twee groepen. Nkroemah bouwt voort op deze gedach te, niet omdat hij zo graag Chroesjtsjef de macht in de we reld in handen speelt, maar om de eenvoudige reden, dat hij in een dergelijk blok grote mogè- lfjkheden ziet ter verwezenlij king van zijn persoonlijke aspi- Dat hierin grote gevaren schuilen, zal iedereen duidelijk zijn. Figuren als Nkroemah vindt men niet alleen in Gha na, maar ook in Kongo,' waar Loemoemba zelfs de duivel te hulp had willen roepen om zijn persoonlijke plannen te kunnen uitvoeren, op Cuba, waar Fidel Castro bezeten door een hys terische haat tegen alles wat Amerikaans is nog wel ver der zou willen gaan. Ook hij zou zijn optreden niet tot zijn eigen land willen beperken. En dan zijn er de Nassers en de Kassems en al die anderen, die het er wel op willen wagen en menen, dat het geen kwaad Helaas beseffen zij niet, dat zij de tak willen afzagen, waar ze zelf op zitten; dat zij straks een prooi kunnen worden van de wolven in schaapskleren, die onder de boom staan te wach ten tot de tak breekt; en dat zij anderen in hun val dreigen mee te slepen. Walgelijk Een voorproefje van wat de wereld te wachten staat, heeft Chroesjtsjef deze week in de Assemblee van de Verenigde Naties gegeven, daarbij geassis teerd door enkele van zijn Oost- europese huurlingen. Het was een walgelijke ver toning, die bedoeld was om de westelijke landen in een positie te brengen, waarin zij de schijn op zich laden, tegen het verle nen van onafhankelijkheid aan koloniale gebieden te zijn, En het zou ontzettend jammer zijn, als hii in zijn opzet zou sla gen. De onwaarachtigheid druipt van de woorden Chroesjtsjef af, maar neemt niet weg, dat hij de taal van vele Afrikaanse en Aziati sche leiders gebruikt en dat de zen in de verleiding worden ge bracht, hem de voet niet dwars te zetten. Daarom hebben de westelijke mogendheden er goed aan daan, zich niet tegen een ledige behandeling van de kolo niale kwestie te verzetten. Dit debat kan voor Chroesjtsjef zelfs als een boemerang werken in verband met de situatie in Oost- Europa. Chroesjtsjef heeft in de As semblée nederlaag op nederlaag geleden. De zwaarste was onge twijfeld die van dinsdag, toen met grote meerderheid va stemmen werd besloten, niet J te gaan op de eis van de Russi sche premier, het ontwapenings- vraagstuk in maart of april in Genève (in eik geval niet in New York) te laten behandelen in een speciale zitting van de VN-Assemblée. Ook met be trekking tot de toelating van rood China als lid van de Ver. Naties moest Chroesjtsjef het onderspit delven. Maar het is geen werkelijke overwinning van het Westen ge weest. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat over enige tijd tot het houden van een derge lijke speciale ontwapeningszit ting wordt besloten. En wat Chi na betreft: het afwijzen van regiem te Peking lijkt slechts uitstel van executie te zijn. Weggestemd? De New York Times schreef naar aanleiding hiervan, dat Amerika en zijn bondgenoten in een niet al te verre toekomst wellicht zullen worden' wegge stemd als het gaat om de toe lating van rood China. De marge bij de jongste stemming in de VN-Assemblée was kleiner dan ooit. „Enkele van onze te vrienden, waarvan de toe wijding tot de democratische idealen niet in twijfel kan wor den getrokken, hebben nu tegen ons gestemd", aldus het blad. Het noemde de Scandinavische landen en Ierland en voegde aan toe, dat het verstandig zal zijn, zich tijdig op de moge lijkheid van een gunstige stem verhouding voor China te be zinnen, opdat de slag niet on verwachts komt. Dit geldt wellicht ook voor het ontwapeningspróbleem. Chroesjtsjef kan een rustig ge sprek over dit enorme vraag stuk saboteren en op die ma nier de westelijke mogendhe den in een dwangpositie bren gen. Hij speculeert daarbij op de sympathie van talrijke Afri kaanse en Aziatische landen, die thans nog geneigd zijn, het normale overleg in het kader van de Verenigde Naties kans te geven, maaar die bij het uitblijven van zelfs maar een gedeeltelijk akkoord tus sen Oost en West wellicht voor de argumenten van Chroesjtsjef door de knieën zullen gaan. In de aanval Met deze mogelijkheid moet het Westen rekening houden. Chroesjtsjef is met ongelooflij ke brutaliteit tot de aanval overgegaan. Aanvankelijk heeft hij ook de jonge Afrikaanse e Aziatische landen afgeschrikt e.. heeft het Westen enkele opmer kelijke resultaten kunnen boe ken. Maar dat zal niet zo blij ven. Wanneer Chroesjtsjef door blijft gaan met het vergroten van de tegenstellingen, bestaat het gevaar, dat de Afrikaanse en Aziatische landen, aange voerd en aangevuurd door man nen als Nkroemah, Nasser, Ti to, Soekarno en Fidel Castro, hun houding zullen wijzigen en de weg van de minste weer stand zullen kiezen. Een weg, die geëffend is door Chroesjtsjef en die tenslotte kan leiden tot een omwenteling in de interna tionale verhoudingen. Dit alles betekent niet, dat de situatie hopeloos is. Het is be slist niet zo, dat de Afrikaan se en Aziatische landen een hecht blok vormen. Dat is wel gebleken na de conferentie in Bandoeng, die tenslotte toch tot niets heeft geleid. Maar er zal heel veel wijsheid nodig zijn om staande te kunnen blijven te gen de overrompelende taktiek van Chroesjtsjef. Wijsheid, die het Westen niet in eigen kracht kan opbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18