de Cyclamen Blad OOK HIER WEET U VAST WEL 'N OPLOSSING VOOR! „DE WERKENDE VROUW": onze laatste etappe HET vaak een verrassing TIP-PARADE 0pen briel ZATERDAG 15 OKTOBER 1960 is bijna weer voor- bjj Op deze pagina komt u de laatste zeven vra gen tegen als sluitstuk van onze wedstrijd op Blad- Zij". Intussen is de „jury" al druk bezig met het lezen van al die brieven en na tuurlek vooral met het be oordelen van de antwoorden. Iedereen, die schrijft, kan er (uiteraard) van verzekerd zün, dat haar brief tot laten we zeggen „op de punt-kom- ma" toe wordt gelezen, of het nu korte, meer beschrij vende of soms zelfs comple te verhalen zijn! Dat dit een heel karwei is, zult u begrij pen; dat het daarnaast een bijzonder leuk werk is, mag u zeker van ons aannemen. 't Aantrekkelijke is namelijk, dat die jury steeds weer voor verrassingen komt te staan. De een denkt zó over 1,J- situatie, een ander als je denkt „nu zouden geen andere oplossing m___ ten" zie je ineens in een brief weer iets volkomen anders staan. Wel een bewijs van het en thousiasme, waarmee heel veel inzendsters aan deze wedstrijd in drie etappes deelnemen én van een vaak volkomen persoonlijke visie. Door wie die „jury" wordt ge vormdhebben verschillende s zélf lezeressen ons intussen gevraagd Wel, deze bestaat uit een tal huisvrouwen, moeders en kende vrouwen. Geen prof dr. mr. die en die, ook geen be kende t.v.-omroepster of zoiets, zijn het, maar gewoon een aan tal vrouwen, die evenwel op hun gebied echl wel deskundig, of zo u wilt: geroutineerd zijn. Voor een wedstrijd als deze leek ons zo'n „jury" het meest aardig en denkelijk zult u het er wel mee eens zijn! Eveneens zult u het zo mogen we aannemen wel weer aardig vinden nog even een paar reac ties te horen op ronde nummer twee: opvoeding. Ofschoon, ter wijl dit stuk wordt geschreven, de week nog geenszins „oud" is, waren er al heel wat (soms bij zonder dikkeenveloppes open te maken. Wat er over de ze tweede etappe alzo wordt ge zegd? „Wèl moeilijker dan de eerste serie vragen. Je kunt er veel meer kanten mee uit", vond een moeder van vier kinderen. „Mijn man en ik hebben zelfs een hele discussie gehad over dat klapperpistool, we konden het bij na niet eens worden voegde ze er nog aan toe. Daarom ston den er ook twee antwoorden ach ter die vraag vijf... wat overi gens wel wat tegen de spelregels Ontzettend aardig was de op merking van een grootouder-paar dat zich diezelfde zaterdagavond al samen over de vragen had ge bogen. „U moet weten, wij heb ben ook eens een soortgelijk ge val aan de hand gehad. Alleen riepen onze jongens toen iets heel anders, dan „klein meneer tjeklein meneertje'tWas véél erger, wat ze zeiden. We moesten er alletwee weer aan denken en voelden ons ineens jaren jonger. Ook kwamen we leuke voor vallen tegen, die verschillende in zendsters zélf met hun kroost had den beleefd en die ze er „even" bij wilden vertellen. Gezellig en soms bijzonder amusant om juist zulke brieven te lezen! 't Zou té veel ruimte vragen om dit alles op te nemen en van daar, dat we tenslotte (voor alle zekerheid) nog een paar wed strijd-punten doornemen: ieder een kan dus insturen, de geld- en andere prijzen kunnen alleen door vrouwen worden gewonnen én de mogelijkheid bestaat, dat u een, wel zeer royale prijs kan winnen, als u als beste uit de drie rondes tevoorschijn komt en dus drie inaal de hoofdprijs van vijftig gulden als Sinterklaas-sur prise thuis krijgt. „Huishoud-allerlei" en „opvoeding" zfjn aan de beurt geweest, dus we be sluiten met vragen, liggend op het gebied van de werkende vrouw. U weet het: u hoeft beslist niet tot deze categorie te behoren om tóch mee te doen, al zal nu met name de werkende vrouw wel in de pen klimmen. Wie weet levert deze laatste ronde veel op de schrijfmachine getikte antwoorden op Nu is het begrip „werkende vrouw" vrij algemeen. Iedere vrouw (of beter: bfjna iedere vrouw) werkt ten slotte, of zy dat nu thuis doet, al dan niet ge trouwd, een baan voor hele of voor halve dagen heeft, ergens intern is, dan wel zo nu en dan eens het een of ander aanpakt. Het is om die reden, dat wjj geprobeerd hebben de vragen vrij algemeen te houden en niet al te ingewikkeld te maken. Het stellen van uitgesproken vak-technische vragen zou weinig zin hebben, omdat ieder beroep zo zjjn eigen, specifieke facetten heeft. Als we om een voor beeld, te noemen het heb ben over „kantoor" dan krijgt u een situatie voorge legd, die u ook kunt oplos sen, zonder zelfs ooit een kan toor van binnen te hebben ge zien. Wèl is het daarbij zo, dat die situatie zich typisch op een kantoor kan afspe- 1 U staat dagelijks achter de toonbank van een zaak in levensmiddelen. U kent onder dek and uw klanten wel en zo weet u dus ook, dat een zoontje van een steeds 'bij u komende mevrouw een nogal „springe rig" en druk joch is. Op een dag gebeurt er dan ook wat u hebt zien aankomen.de jon gen ontsnapt even aan de aan dacht van zijn kopende mama en trekt in dat onbewaakte ogenblik een stellage omver. Het resultaat is twee gebroken flessen sla-olie, terwijl ook nog een aantal blikken over de vloer wegrolt, waarbij die blik ken een deuk krijgen en het wikkel wordt beschadigd. Hoe zou u die zaak aanpak te Als onderwijzeres hebt u in uw klas ontdekt, dat een van de jongens geregeld spul letjes van andere kinderen weg neemt. Dan is het eens een stukje stuf, soms zelfs een mooi etui en een andere keer een leeg schrift. U bent met de ouders over deze nogal verve- kan heel lang bloeien De Cyclamen is een van de meest voorkomende kamer planten, bijzonder geschikt om iemand cadeau te doen, waar voor ze dan ook veel gebruikt Het decoratieve blad en de bijzonder mooie kleuren van de eigenaardig gevormde bloe men zijn wel de voornaamste redenen, dat men ze veel in de huiskamers aantreft. Dat ze zeer nauwe familie is van de Primula zou men ze niet aanzien. Lange, rijke bloei Als men een Cyclamen heeft, die pa* begonnen is te bloeien met een paar bloemen en ver der onder de bladeren een groot aantal knoppen vertoont in verschillende stadia van ont wikkeling, dan heeft men grote kans om heel lang van deze plant te kunnen genie ten. Wel een halfjaar en nog langer. Sommigen beweren, dat de witte Cyclamen langer levens duur heeft dan de rode of paar se doch dat durven wij niet te bevestigen. Bij een goede be handeling kunnen ze allen lang bloeien. Watergiften Een goede behandeling schreven wij daar even. Ja, daar hangt altijd veel van af. Dat is bij alle kamerplanten het igeval. Maar bij de Cycla men is het toch wel van heel veel belang. Daar is in de eerste plaats de watergift. Geef het water op een diepe schotel. Dat wa ter mag vooral niet koud zijn Het moet warm zijn. En wel dat het nauwelijks met de handen kan lijden. Als het water na 15 hoogstens 20 minuten niet is opgezogen dan werpt men feet overblijvende weg. De pot mag er beslist niet langer in blijven staan. Gele bladeren Als men voorzichtig langs de potrand giet mag men des noods ook water op de aarde geven. Men moet dan zorgen dat de bovenkant van de knol, waar blad- en bloemstengels ontspringen, droog blijft. Doet men dit dan moet het water niet zó heet zijn, wel lauw- Geef niet eerder opnieuw water dan wanneer de aarde droog begint te worden. Let hier wel op. De meeste kamer planten en vooral de' Cyclamen geeft men veel te vaak en te veel water. Elke week een beetje mest is zeer aan te bevelen. Een bloeiende plant heeft veel voed sel te verwerken. Standplaats De cyclamen heeft veel licht nodig. Maar behalve in de win termaanden is rechtstreekse zonneschijn niet goed. Be scherm ze daartegen door een stukje vitrage. Dat is genoeg Geen kranten a.u.b. Die staan lelijk en doen meer schade dan goed. Geel blad krijgt men bij te weinig licht of te natte Rusttijd Na de bloei moet de Cycla men een poos rust genieten door al maar minder water en heel geen mest te geven. Als na enige tijd de bladeren alle zijn gestorven kan men ver potten in beste potgrond. Men zorgt er voor, dat van de knol iets boven de aarde uitkomt en drukke de aarde er om heen goed aan. Veel besproeien als men ze niet buiten in de tuin zet. Veel licht, geen zon., blijft eis. Let er wel op, dat meu uit gebloeide bloemen niet af snijdt op afknipt. De rest zou gaan rotten en andere stengels aansteken. Men moet met een kort ruk je de bloem met steel en al er uit trekken. lende zaak gaan praten en hoopt, dat het niet meer zal voorkomen. Naderhand blijkt, dat de jongen het toch niet kan laten zo nu en dan eens iets weg te pakken. U geeft hem daarom een briefje mee naar huis, maar tot uw verbazing verschijnt dan de moeder op school. Ze ts bijzonder kiwaad. „DM heeft mijn jongen dit keer niet gedaan" zegt ze. Hoe zou uw reactie zijn? 3U bent jaren als verpleeg ster werkzaam in een zie kenhuis, om precies te zijn 25 jaar. U merkt, dat de directri- rond dit jubileum e. •e feestelijkheid wil en, maar eerlijk gt^ daar voelt u niets voor. U ziet er namelijk nog gezellig jong uit en zoudt voor geen geld van de wereld al die andere zus ters en ook de jonge „zusjes" willen laten weten, dat u „er al zo lang bent", dus ook al de veertig bent gepasseerd. Hoe zou u dit oplossen? 4 Al een poosje bent u secre taresse van een afdelings chef op een kantoor. Het werk èn de baas bevallen u en er zijn (gelukkig) weinig op- of aanmerkingen te maken op uw prestaties. Op een dag echter vraagt uw chef u iets te doen, wat nooit is voorgekomen en waarvan u had gehoopt, dat het nooit gevraagd zou worden ook. u moet een Franse brief schrijven! Nu is Frans niet uw sterkste kant, of beter, u weet, dat u weinig van die brief te recht brengt. De secretaresse van „de grote baas" schudt echter Franse brieven uit haar mouw. Nu kunt u haar vragen of zij die brief voor u wil schrij ven, maar... dan weet u. dat zij beslist aan uw afdelingschef èn aan „de grote baa>s" zal zeggen, dat u „niet eens een fatsoenlijke Franse brief, kunt schrijven!" Toch moet de brief die middag nog de deur uit. Wat zou u doen? 5U bent kraamverzorgster en woont samen met een collega-vriendin, heel gezellig. Zélf kunt u, als u eenmaal thuis bent, uw werk geheel van u af zetten, maar zij ratelt altijd door, zo van: „en toen zei ze En zeg, een cadeautjes daar Of „een afschuwelijke baby, maar dat zeg ik natuurlijk een zéér welgestelde fa milie, bij wie ze op het ogenblik werkt. „En, kijk eens", zegt ze, „wat ik bij me heb: een taart! Zó meegenomen, ze hadden er toch juist een paar bij gekregen, 't ia niet eena gemerkt. Haal gauw een mes, dan happen we er in." Doet u mee? 6 Je bent zestien en een paar weken geleden in een fa briek begonnen te werken; het werk is aardig, maar de meis jes om je heen minder. Er wordt, wat je noemt, enorm ge klit. Eerst dacht je, dat het wel over zou gaan, maar niets ervan. Erger: er wordt achter je rug over je gepraat. Waar je ook komt, telkens valt er een stilte als je erbij gaat staan. Zijn het mijn kleren, heb je gedacht, of is het soms mijn haar? Vinden ze me te stijf? Ik doe toch heus niet hooghar tig. Na deze weken wordt het je te bar. Als je ze weer hoort kletsen en je juist je geld in je zak hebt, denk jewat zal ik Wat zou u doen? H Het was toen u trouwde een heel ding voor u uw oude baan in het reisbureau op te geven. U hield van het af wisselende werk, het gaan en komen van de mensen, het uit zoeken van de reizen èn u ver diende. Die verdiensten hebt u mèt het drukke leven moeten opgeven. Niet erg. Maar toen men u kwam vragen om halvë dagen in te springen, deed u het graag. Uw man vond het maar zo zo. „Je zult zien", zei hij, "dat je er niet mee kunt ophouden en je veel te veel went aan het meerdere geld, dat binnenkomt". „Dat leggen we apart", hebt u gezegd, „daar kopen v een bankstel man heeft v< vrij gevraagd de stad in gaan. beurt er? Daar is vraagt of u vai blijven, omdat er heid haastwerk is, U kent dat werk, urgent het is. Wat doet u? De eerste schooldag, voor hel kind een belevenis, maar vaak voor de onderwijzeres niet minder den als u óók in de brief uw naam en adres zoudt willen zet ten (dat is namelijk in alle vo rige brieven niet altijd gedaan), terwijl wij u tevens weer vra gen links boven op de envelop pe „Wedstrijd Blad-Zij" met daaronder voor dit keer „wer kende vrouw" te zetten. Alle oplossingen, zowel „huis houd-allerlei", „opvoeding" en deze laatste ronde, worden vóór zaterdag 29 oktober verwacht. Na die tijd zou het voor ons eigenlijk niet mogelijk meer zijn nog post te accepteren. ^Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllltlllllll I van u envóór u I §j Twee reacties gekregen op reeds geplaatste tips, dus daar beginnen we (als van ouds) maar mee. Naar aanleiding van die stukjes fietsband om ter versteviging op rubber huls- ij houdhandschoenen, wil een Schiedamse lezeres graag even opmerken, dat men die hand- EE schoenen ook 't binnenste bui- ten kan keren als de duim wat dun wordt, zodat men dus de rechterhandschoen aan de lin- kerhand kan doen en omge- keerd. Ook dat spaart de aan- schaf van een nieuw paar ge- ruime tyd uit. Dan het probleem van het moderne w.c.-slot, dat kinde- E ren niet meer aan de binnen- kant kunnen openmaken. Een Haagse lezer adviseerde voor het open maken een rolschaats- E sleuteltje te gebruiken. Zit er E echter een gleufje in de stift aan de buitenkant, dan lukt het u ook met een gewone E schroevedraaier. zo weet een E Rotterdamse lezer te vertellen. De eigenlijke tips beginnen E deze week met een advies aan naaisters. Graag zou mevrouw S. van der Velden uit Rotter- dam haar, die met de naaima- E chine overweg kan willen vra- gen: 1 KENT IJ DIE METHODE E Iedereen, die zelf kleding E maakt hetzij voor kinderen, hetzij voor ouderen zit wel eens met de moeilijkheid van E de juiste maat. Er bestaat ech- E ter een systeem, dat dit alle- maal oplost en aan de hand E waarvan men thuis zonder E enige moeite van alles kan ma- Eken. Het belangrijkste attribuut E bij deze methode is een spe- ciaal meetlatje, dat kan wor- den gebruikt voor alle in het E begeleiden handboek opgeno- E men patronen. Het patroon zélf heeft dus geen maat, maar met het speciale latje kan men E het model volkomen op het fi- E guur afstemmen. Een duide- lijke gebruiksaanwijzing en tal van waardevolle adviezen komt E men in het boek tegen, ter- E wijl er steeds per seizoen voor een nieuw patronenboekje S wordt gezorgd. Het zou te ver E voeren dit systeem M te uit- i voerig toe te lichten, maar voor l iedereen, die er interesse voor E heeft willen we wél even ver- i E tellen, dat deze methode onder i de naam „De Gouden Snit" in de handel wordt gebracht deze middag u zult samen En wat ge- i uw chef. Hij nmiddag wilt een hoeveel- dat af moet. u weet hoe *- Nu de wintergroenten nog jong zijn Vindt u ook, dat het woord „zomergroenten" een veel aan trekkelijker klank heeft dan „wintergroenten"? Nu we weer van de een op de ander gaan overschakelen, doet het je vaak automatisch denken aan kool en stamppotten, die wel heel lekker kunnen zijn, maar die het voor velen toch niet halen bij de malse en sappige groen tesoorten, die men in voorjaar en zomer koopt. Toch zijn de echte winter groenten in deze tijd van het jaar ook nog sappig en mals. Ze zijn behoorlijk snel gaar en kunnen bovendien goed worden verwerkt in slaatjes. Zo smaakt bijvoorbeeld een slaatje van sa vooiekool met tomaten, peterse lie, een uitje een augurk en wat slasaus uitstekend en men ontdekt dan met verrassing, dat rauwe kool helemaal niet stug hoeft te zijn. Voor de liefhebbers is er bleekselderij, die met ham of met een melk- en kaassaus kan worden gegeten. De bleekselde rij wordt schoongemaakt door aan de onderkant een schijf weg te snijden en de buitenste bla deren te verwijderen. De over gebleven bladscheden worden afgeschrapt., in stukken van een paar centimeter lengte gesne den en in water met zout (de groente moet juist onderstaan) zachtjes gaargekookt. Na het uitlekken wordt de gekookte bleekselderij vermengd met een sausje, gemaakt van boter, bloem, melk en blokjes ham. Ook een kaassaus doet het er goed bij. 'I Foei Het „onbeschaamd" etaleren van damesondergoed is tijdens het provinciale congres van de Bond van Plattelandsvrouwen, bijeen te George in de Kaappro vincie, punt van discussie ge weest. De vergaderende dames vonden het beslist ergerlijk, dat verschillende zaken lingerie op een al te „attractieve" manier achter de winkelruiten uitstal den Het bleef echter niet bij woor den; er zullen ook daden worden gesteld. De dames namen een in krachtige bewoordingen opgestel de motie aan (met algemene E stemmen) waarin de afdelingen E worden aangespoord de etalages in de gaten te houden. Als zy er een zien, die „niet in overeen- stemming is met de goede smaak" wordt hun gevraagd onmiddellijk naar de winkelier te gaan om hem te verzoeken hier zo spoedig mogelijk verandering in te bren- 1 gen' ********1 TN HET VUUR van mijn betoog -l: vergeet ik wel eens de kleine karweitjes van de Open Brief af te doen, en zo heb ik de vorige maal al een lieve vriendin in on gerustheid doen verkeren. Ze zond me deze week een brief: of haar tweede epistel wel goed was aan gekomen? Prima hoor, en deze derde dus ook, anders zou ik niet weten dat u ongerust was. En onvriendelijk bent u in het ge heel niet tegen mij geweest, in tegendeel, ik was erg blij met uw brief. Maar al was u mijn bloedeigen zusje, en morgen ja rig, dan nóg zou u moeten wach ten, want Ik heb momenteel een overladen programma. Denk maar: heter een goede brief ter gelegener tijd, dan een paar woordjes die je onvoldaan laten per omgaande. Ik zie aankomen dat ik voor het eind van de week geen enkel levensteken aan u zal kunnen zenden; daarom in de Open Brief alvast een groet. T~)IE stuur ik ook aan mijn twee Haagse M's; de één om haar te vragen of ze het koudere sei zoen een beetje aan kan? en de andere om haar te beloven dat ze beslist vóór november een brief van me krijgt. En dan de me vrouw die me schreef over haar aangenomen kindje: wat een pracht brief, ik heb er van geno ten. U zegt: ik zou het ieder aanraden te doen als wij, we zouden haar voor geen geld ter wereld meer willen missen. Nu, wie weet hoe ik nog eens gebruik van uw brief zal kunnen* maken door er uit te vertellen aan ie mand die de moed bijna opgeeft. Eén vraag heb ik nog: u schreef dat u, na maanden van druk te, eindelijk er toe kwam op de Open Brief van lang geleden in te gaan, die over pleegkinderen. Nu ben ik heel onwetend in uw en op gevaar af dat u het domme vraag vindt, zou ik graag willen weten waaróm het dan juist in de voorbije maanden zo druk was en niet nu. Geven de koeien minder melk? Gaan ze, zo ring verzetten of overslaan, of de preek? ïk vind het heel zij zullen tot een afspraak komen dat jongelui elkaar in de kerk op- jij je heet het geloof ik, dróóg staan? Of kunt u zoiets regelen met de voeding? En èls het zo is, scheelt dat dan direct in het werk? Het over de bezigheden in zijn vrije merkenT is altijd zo wonderlijk: zij die het tijd. Zij zorgt dat haar avond ge- steeds doorgaans druk hebben, zien winter als een welkome tijd gezelligheid, veel bezigheden de huiselijke kring, naaien, breien, aller- lei klaar krijgen; en degenen die niet zo veel om handen heb ben zien de winter (dat bleek ook in een brief van deze week) als een einde loos saaie, grijze affaire: er zal weer zoveel geld nodig zijn, Sint, Kerst, en dan die kachels, al die naloperij, het kerk ziet. Ze ziet hèm ook, want waar hij zich ook opstelt bij het einde van de dienst, zij is altijd door een andere uitgang dan de zijne verdwenen. Wat zou u doen? schrijft hij, en hij voegt eraan toe: wedden dat u er niet uil- vergade- komt. Nu ik. Zeg. let je nog op AARDAPPEL-VOOHHAAD 1 Wie gewend is een winter- voorraad aardappelen op te E slaan, zal meestal wel eet ander middeltje gebruiken het vervelende „uitschieten" van die aardappelen te komen. Koopt u tegen die spruiten een middel in de vorm van poeder, denk dan eens aan het advies van me vrouw De Kruyk uit Leerdam, die voor het „poederen" van de aardappels een leeg busje van b.v. een oplosbare koffie gebruikt. U slaat wat gaatjes in het deksel en hebt op die manier een handige strooier gekregen, welke het voordeel biedt, dat u het goedje niet met de handen hoeft aan te E pakken, terwijl u tevens voor een veel gelijkmatiger verde- ling van het poeder zorgt. TEGEN HET AFGEVEN Eerst even een onderonsje E met deze tipgeefster, te weten mevrouw H. C. Kema-Keyzcr uit Barendrecht. Mevrouw, ik begrijp uw reactie volkomen, E maar ik hoop ook, dat u zich m ij n „probleem" kunt S voorstellen. Ik zou u bijna wil- len uitnodigen de voorraad E eens te komen bekijken Maar, hier komt dan uw raad. S Menige moeder heeft bij het wassen van kindersokjes en E -kousen vaak een hoop narig- E heid om de vuile zooltjes goed schoon te krijgen, daar deze door het afgeven van de bin nenzool vaak zo smerig wor den. Als u echter van een stuk je plak-plastic een inlegzooltje knipt en dat op het binnen- zooltje bevestigt hééft u daar praktisch geen last meer van. Met een vochtig doekje is dat plastic zó schoon, terwijl de kousjes ook helder blijven. gedachten staat op te stof, broken wordt door koffie-kwartiertje. Dan roept zij de kinderen bijeen en wordt het ge-leer ook'nog uc even stop gezet. Dat haar, wat blijft •aIï nU kerkgang over? Kun je het ter- er rdet uitgehaald 1*2 Van- deZe "Pressante bez.g- er met uitgehaald heden met verplaatsen, b.v naar kuiinen «orden. Als de zaak o( het kantoor of het aie. JJ?1 kenhuis «aar zij werkt! Misschien kan het. Het leren heeft het ziekenhuis maar één «»l poort, en het kantoor maar beter. Of denkt udat deur' Zolanp ip nmy niot u,j._ ai die lieverdje, die SrertZ^e"rg "g°rfUe"n,e,vahnar^ lijkt mij dit als antwoord thee- of stellen bij deze of gene deur, als ik dit doe, kan zij nooit - dóér uit, en je kijkt dan de haverklap naar .ijft er dan va: er? Kun je het i deze interessante bezig- HEDEN IIOED Nu het seizoen weei breekt, waarin meer heren hoeden worden gedragen, wil mevrouw E. Vreugdenhil uit Rotterdam graag vertellen hoe u „uitslaand" lint weer schoon krijgt. In wat warm water lost u een paar schepje en met dit vocht op krijgt u het lint w Laten opdrogen ei borstelen. suiker op een sponsje tegenwoordig eigen kamertje mo gen hebben, daar uur in uur uit zitten te vossen! En dan de uren die overblijven, en waarin alles ge naaid en versteld t Wï geten die lange avon den, de kinderen die moeten leren, jé man die maar vergadert en vergadert mevr. D., ik geloof dat u beetje triest was; dat wil mij ook wel eens overkomen, bij voorbeeld Ms ik de dag begin met mijn teen' te stoten en dan precies zeven maal wordt gestoord bij het bed-opmaken omdat de bel gaat voor onnozele dingen; dan doe je je huiswerk piekerend en wind je over niets op; het beste is dan er 's middags even in te kruipen, en, als dat op den duur Io niet helpt, eens naar de dokter te jjng gaat, wil ik u met genoegen voldoende. "pN nu nog even iets heel anders: zoals ik in een vorige Open Brief al zei, heb ik aan een onzer 1IM1U vriendinnen een paar dichtregels gebreid is: wat zoudt geschreven die ik destijds toen ik u zeggen van lezen? ze^vonr^ het eerst hoorde, meteen Maar dan bedoel ik niet: doelloos 0f c. in tijdschriften bladeren, té luste- pel, dat "weet ik loos om nog eens te lezen dat Jan van niet. Ik denk dat ze aan'liet van alweer een Marietje houdt, der dertiger jaren zijn ge- maar lezen. Dat eist moeite, dat schreven. Van Renssen was, als eist fantasie, maar het geeft ont- het goed heb, de dichter. Wil- zaglijk veel voldoening. Wie goed lGf! z,3> clie. gedicht kennen, leest, verwondert zich bijna nooit 'P1! "ader inlichten, en zo onze over zijn medemensen, laat staan Open-Brief-vriendin helpen? Har dat hij zich kwaad maakt - - Tli dat al niet veel? Als ïns schrijft wat u mooi vindt, welke richting uw belangstel gaan. wie weet helpt een pil of twee al; dom, om daarmee te wachten (zeg ik achteraf!), en lui staan aan wal, dus Maa boeken opgeven, zou, behalve lezen, nog meer en kunnen noemen: zingen in een koor, gymnastiek, een kursus hier- handenarbeid, maar voor al die zaken moet u de deur uit, en ik 2n ik wil me, tot ik meer van uw om standigheden weet, maar bij tegen de winter op, ook wel eens, en met ue.. duizend anderen en dat is niets ieZGn houden, erg. de beste en meest optimis tische huisvrouw zit wel eens in de put. Juist de beste! Want zij Christine wordt daardoor gewaar dat het niet allemaal „vanzelf" gaat. En zij begint er dus wat aan te doen, Zij bekent aan haar huisgenoten nief uit". En nu vertelt hij dat zij niet avond aan avond te- dat hij verliefd is op een gen de stilte kan: mogelijk zal meisje dat hij's zondags in de ..Wanneer ik sterven zal, weet God, en hoe ik sterven zal, weet Hij, dit is voor Hem, en slechts 't gebod dat ik zal leven is voor mij. Die mij eertijds geschapen heeft en veilig in dit leven bracht, E zal mij, heb ik de dag doorleefd, ook veilig leiden door de nacht. E Een jongeman schreef me lat hij blij was te horen dat ühristine niet op alles een antwoord weet. „Wat denkt u van mijn geval", aldus de jongeling, „u komt i De heer C. J. 't Hart uit Vlaardingen geeft de bezitters van een olie-haard de raad bij E het aansteken van de olie een E oude handpomp met nippel E 'dus zonder slangetje) van een E fiets te gebruiken. De lucifer wordt in de nippel geklemd dan steekt u de olie aan. voorkomt afgebrande lucifers E in de kachel en een lont heeft E u ook niet meer nodig. We zullen gelijk maar een andere mijnheer aan het woord laten en wel de heer W. We- melsfelder uit Dordt. Breng, zo zegt hij, in een verjaardagska lender eens twee lusjes aan in- plaats van één. In ieder gaatje van de kalender komt dus een touwtje of koordje, waardoor het inscheuren bij het omslaan van zo'n vaak jaren in gebruik zijnde kalender tot het verle den behoort. „nOEST" IN HONEN In deze tijd van het jaar zal men wel eens „roest" in sperciebonen aantreffen, wat op tafel niet zo'n smakelijk gezicht is. Wie echter bij het koken een tomaat meekookt, zal ontdekken, dat de roest verdwijnt, aldus mevrouw L. Flink-van der Valk uit Den Haag. En met deze tip zullen de rubriek maar besluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17