Jlicmuc gtihsctfe ÖTaurnnl TOCH V.N.-DEBAT over de koloniën Commentaar IEMCO NIEUWS in één oogopslag- BON Brabant in last na zware regenval Stichting houdt vast aan produktiviteitsnorm FABLO COMMODORE WWHITE shirts Nog geen bekentenis moordzaak Sevenum VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abormemewten- Adverten/tie-afdeling TeL 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11996 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Dr. E. DIEMEIt „Stantpasticfj is gljeblma mgn hert in tegfyeaspoti" EISENHOWER 70 JAAR Zie pagina 5 De Algemene Vergadering van de Ver. Naties gaat een vol ledig debat houden over wat wordt genoemd „de koloniale kwestie". Een desbetreffend voorstel van Chroesjtsjef (die inmiddels naar Moskou is teruggekeerd) werd unaniem aan- Een Amerikaans „ruimtesucces", de drie zwarte muizen Sally, Amy en Moe zijn, na een reis van 8000 kilometer door de ruimte, veilig uit zee opgevist. Ze worden nu zeer intensief onderzo cht. President Eisenhower viert vandaag zijn 70e verjaardag. Een onzer redacteuren belicht enkele facetten van leven en werk van deze president, die over enkele maanden ambteloos burger zal zijn. De bergers Van den Tak zijn bij Emmerik druk doende de wrakken van drie jschepen te lichten. Als alles vlot verloopt is het karwei in de loop van volgende week geklaard. De tank boot Diamant hing gisteravond al in de takels. De hevige regenval van de laatste weken heeft in vele streken van ons land grote moeilijkheden en schade tot gevolg gehad. Militairen zijn te hulp geroepen om van de aardappeloogst te redden wat er nog te redden valt. Leiders van de Londense havenarbeiders, die in staking zijn, overwegen vergeldingsmaatregelen tegen Nederland, waar in verschillende havens ladingen uit Londen worden gelost 29 maal Picasso (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het bock ..rip-Parade" op onderstaand adres: Bij Sotiheby in Londen zijn gisteren 29 schilderijen van Picasso geveild opbrengst tweeëneenhalf miljoen gulden. Commentaar van de veilingmeester: „Er is nog nooit zoveel geld geboden voor werken van een nog in leven zijnde kunstenaar." De foto is te klein dan dat u kunt zien wat het schil derij voorstelt dat omhoog wordt gehouden: het is het schilderij „Femme assise dans un fauteuil" het is trouwens de vraag of u, voor het schilderij staande, zonder catalogus zoudt zien dat u te doen hebt met een „vrouw zittend in een fau- Het is nuttig eens over een dergelijk bericht na *e denken het zou trouwens toch 'heel nuttig zijn als de protestants-christelijke wereld eens wat meer na dacht over de kunst. Over de kunst met een grote k en met een kleine k. Want twee-en-een-half-miljoen is een hoop geld. Mensen tel len dat werk neer voor werken van Picasso en dat kun je niet afdoen met wat schouderophalen en het niet erg intelligente gebaar van de naar het voorhoofd wij zende vinger. Waartoe wij nogal vlug geneigd zijn Voor een krant is het feit dat een veiling zoveel heeft opgebracht, nieuws. Ge woon hard nieuws, zoals een redevoering van Ohroesjtsjef hard nieuws 16 of een vergadering van de Stichting van de Arbeid. Meestal vragen die rede voering en die vergadering toelichting en commentaar voor die Picasso-veiling is dat toch eigenlijk niet minder nodig. Bij de veranderingen die ln de laatste maanden in onze krant zijn aange bracht, is aan kunst en cul tuur een nog ruimere plaats ingeruimd dan vroeger u zult dat bemerkt hebben. Want wij geloven dat ook ln een christelijk dagblad veel meer aandacht besteed dient te worden aan dat (flonkerende) facet van 't loven dat kunst heet. In een van onze komende Forum- pagina's zult u dan ook over die .moderne kunst" veel meer kunnen lezen. Van voor- en tegenstanders. Wordt het geen tijd dat uw vrienden en kennissen ook onze krant gaan lezen? De gesprekken tijdens vi site-avonden worden er rij ker door. Londense stakers: Nederland zwicht voor dreiging Lord Ebbisham, de voorzitter van de Londense Kamer van Koophandel, heeft er bij premier Macmillan op aangedrongen een einde te maken de staking van 1660 arbeiders ir Londense haven. De 23 dagen oude staking heeft het bedrijfsleven reeds 20 miljoen schade bezorgd. Aan boord van de 189 schepen wachten ruim duizend auto's en grote aantallen werktuigmachines, tractoren en een grote partij cement op .verscheping. Grote partijenlevensmiddelen, o.a. vlees, boter, kaas, fruit kunnen niet gelost worden. Door de staking is de Britse uitvoer met één derde terug gelopen. Jack Dash, één van de leiders van de havenarbeiders, deelde gisteren mee dat de stakers een poging hadden weten te verhinderen om „zwarte" ladingen via Rotterdam naar Groot-Britannië te brengen. „Wij hebben er op gewezen dat de Londense havenarbeiders en stuwadoors niet alleen geërgerd maar ook kwaad zijn over de manier waarop havenarbei ders in Rotterdam er mee akkoord gaan ladingen te lossen uit Londen waar ge staakt wordt. „Wij hebben er op gewezen dat er mis schien na de staking vergeldingsmaat regelen genomen zullen worden zoals een weigering om onverschillig welk Nederlands schip hier te lossen of te laden. Zij hebben er mee ingestemd dat dit gat gestopt zou worden." CHROESJTSJEF is naar Moskou teruggekeerd, nadat hij in de assemblée van de Verenigde Naties nog een klein succesje had geboekt. De ver gadering stemde er namelijk bij acclamatie mee in, het voorstel van de Rus inzake het verlenen van onafhankelijkheid aan gekoloniseerde gebie den te bespreken. Zonder een voorafgaand debat in de politieke commissie. Chroesjtsjef diende voorts een resolutie in, waarin wordt gevraagd algehele ontwapening, reorganisatie van het V.N.-secretariaat en instelling van een internationale politiemacht. Hij dreigde de ontwapeningsbespre kingen te zullen boycotten, als zijn plan niet werd aanvaard. Ten slotte verwierp de vergadering een Russi sche resolutie waarin werd gevraagd om veroordeling van de Amerikaanse spionagevluchten. De uitslag was 54 tegen, 10 voor bij 33 onthoudingen. Cuba steunde als enige het Sow jet- blok. Aan het begin van de ailbtling was de Ierse voorzitter Boland met een bijkans ovationeel applaus ontvangen als blijk van waardering voor de wijze, waarop hij Chroesjtsjef en anderen had „afge hamerd". De Rus sloeg tijdens dit ap plaus met beide handen op zijn lesse naar. Boland gebruikte een hamer, die hij van de Veiligheidsraad had geleend. De zijne sneuvelde zoals men weet toen en eind wilde maken aan het com munistisch tumult Opvallend was de toon van de rede, die de president van Guinee Sekoe Toure daarna hield. Hy veroordeelde de door Chroesjtsjef veroorzaakte rel en ver zocht het communistische blok de be spreking van de koloniale kwestie niet te gebruiken voor propaganda-doeleindcn. Nog opvallender was het besluit van de Verenigde Staten, zioh achter de resolu- "e van de Rus te scharen. Deze strategische manoeuvre was on- getwyfeld bedoeld om de Sowjetunie de wind uit de zeilen te nemen en de Rus- Militairen „strijden" bij Oir schot TVE ZWARE REGENVAL van de laatste dagen heeft in noord west Brabant overstromingen ver oorzaakt, waardoor ongeveer twintig procent van de aardappeloogst mislukt kan worden beschouwd. Ook de suikerbietenoogst dreigt in gevaar te komen. De riviertjes de Mark en de Din tel waarvan het peil een meter hoger is dan normaal, zijn buiten hun oevers getre den en hebben sommige velden met bieten onbereikbaar gemaakt. Hoewel de voorraad bij de suikerfabrieken nu nog wel toereikend is, zullen de fabrie ken zolang de aanvoer stagneert, het produktieproces moeten vertragen om te voorkomen, dat het werk stil komt te liggen wegens gebrek aan bieten. De storm van de afgelopen dagen heeft de aanvoer per schip praktisch stil gelegd. Een wük van de gemeente Breda moest met zandzakken beschermd worden tegen het water van de Wee- rys, die hectaren landerijen heeft over stroomd en een gat van drie- a vier honderd meter heeft geslagen in de linkeroever. Op tal van plaatsen, voornamelijk tus sen Eindhoven en 's-Hertogenbosch en tussen 's-Hertogenbosoh en Utrecht 'is een vrij ernstige storing ontstaan in de draaggolfkabels van de PTT, waardoor stagnatie ontstond in telefoon en telex- verkeer. De oorzaak van de storingen moeten edhter voornamelijk gezocht worden in het rooien van bomen langs de wegen, waardoor op tal van plaatsen de kabels geraakt werden. De storing tussen Eindhoven en 's-Hcrtogcnbosch is inmiddels opgaheven. Voor de militairen die deelnemen aan de oefening Hordenloop van de Vierde divisie is de „stryd" als ge volg van de langdurige regenval by- zonder zwaar geworden. De „Groe nen" en de „Blauwen" bestryden el kaar op de Oirschotse heide, die de laatste dagen is veranderd in een moeras. Gesteund door tanks en artil lerie hebben de „Blauwen" gisteren overigens een geslaagde tegenaanval gedaan op de opdringende „Groenen". Ook op geheel ander terrein zullen mi litairen vermoedelijk met de gevolgen van het slechte weer be maken krijgen: het landelijk contactorgaan voor de ar beidsvoorziening heeft besloten de mi nister van defensie te verzoeken mili tairen beschikbaar te stellen voor hulp bij de aardappeloogst op de Zeeuwse eilanden en in westelijk Noordbrabant. Bovendien wordt gevraagd de z.g. ver ruimde oogsbverlofregeling toe te pas- sische resolutie te kunnen ontdoen vai haar scherpe propagandistische kantjes. Aangenomen mag worden dat de wes telijke landen de gebieden ter sprake zul len brengen die nog onder Russische overheersing leven. In dit verband ma ken wij melding van een nieuw twist gesprek tussen Chroesjtsjef en de Phi- lippijn Soemoektfiig. Deze laatste voegde de Rus toe, dat hij met zijn scheldwoor den aan het verkeerde adres was en ver zocht de opmerkingen van woensdag uit de notulen te willen schrappen Chroesjtsjef antwoordde: „U bent uit het goede hout gesneden, maar u hebt nog wat tüd nodig. Ieder gewas heeft zijn eigen seizoen, zeggen we in Rusland. U wordt nog wel rijp." Vermelden we nog, dat Chroesjtsjef op een receptie de zijde der Algerijnse nationalisten heeft gekozen en zioh tegen de Franse „imperialisten" heeft gekeerd en dat Tsjechoslowakije een resolutie heeft ingediend, waarin wordt aange drongen op veroordeling van alle mani festaties van haat op grond van ras en nationaliteit Protest Bomboko en Kasavoeboe bij de Y.N. De Kongolese president Kasavoeboe en de voorzitter van Moboetoe's raad van commissarissen. Bomboko, hebben in een uitvoerig telegram voor de tweede maal krachtig by de V.N. geprotesteerd tegen wat zij noemen de „V.N. inmen ging in de Kongolese binnenlandse gelegenheden." Kasavoeboe en Bomboko protesterei-, ertegen, dat V.N. militairen voor tweede maal de arrestatie van ex-pre mier Loemoemba hebben verhinderd. Zij brengen in herinnering, dat de V.N. na het eerste protest toen V.N.-militairen op 15 september eveneens een arrestatie van Loemoemba beletten, hadden toege zegd zich niet te zullen verzetten tegen uitvoering van een gerechtelijk bevel tot arrestatie van Loemoemba. (Advertentie) EEN VROEG VOORJAAR krijgt U als U NU BLOEMBOLLEN plant U kunt ze gezellig uitzoeken i VLIELAND S ZELFBEDIENING - Nieuwe Rijn 50 Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de sterrenkunde aan de Leidse uni versiteit en directeur van de Sterren wacht, heeft gisteren in hotel De Wit- tebrug te Den Haag „De Gouden gan zeneer" van de Koninklijke Neder landse uitgeversbond in ontvangst ge- De voorzitter van de uitgeversbond, de heer J. A. G. Kok, zei over de prijs, die voor de derde keer werd uitge reikt: „De gouden ganzeneer bedoelt te zijn een erkenning van eminente verdiensten die hetzij instituten, hetzij individuele personen zich hebben ver worven door hun werkzaamheden ter bevordering van het aanzien van de Nederlandse cultuur. Daarenboven is met het oog op het karakter van de bond bepaald dat deze werkzaamhe den in publikaties vervat dienen te zijn ofwel op publikaties betrekking dienen te hebben". Zoals bekend neemt prof. Oort on der de Nederlandse astronomen on- eerlegbaar de eerste plaats in, ter wijl zijn werk ook internationaal gro te waardering geniet. Op de foto ziet men hoe de minister m onderwijs, kunsten en weten schappen. mr. J. M. L. Th. Cals (links) prof. Oort zijn qelukwensen aanbiedt. (Voor verslag zie pagina 3) Wordt Ike reizend ambassadeur De New York Times meldde vandaag dat volgens hoge functdonairs in de kieziragscampagne voor Nixon Eisenho wer zich bereid heeft verklaard na vertrek uit het Witte Huis als reizende goodwill-ambassadeur voor de nd< republikeinse president op te treden. Of hy dat ook voor een democratische pre sident wil doen, zou afhangen van de internationale toestand. West-Duitsland en de Sowjetunie zul len maandag in Bonn besprekingen gaan voeren over de handel in 1961. Zoals men weet heeft West-Duitsland gedreigd de handel met Oost-Duitsland per 31 decem ber te staken als het reizigersverkeer naar en uit Oost-Berlijn bemoeilijkt blijft r\E VERENIGDE NATIES gaan dus straks een algemeen debat wijden aan het recht van koloniale gebieden op on afhankelijkheid. Dit geschiedt op een voorstel van Chroesjtsjef, gedaan nog juist voor zijn vertrek naar Moskou. Alle leden hebben ermee ingestemd, en zij zijn er ook mee akkoord gegaan, dat over deze zaak niet eerst gehandeld wordt in wat de politieke commissie wordt ge noemd zoals gebruikelijk is. De westelijke staten kunnen er moeilijk bezwaar tegen hebben, over het recht van koloniale gebieden op onafhankelijkheid te gaan spreken. Zij hebben getoond, hoe zeer het hun ernst is met hun belofte, koloniale gebieden zelfstandigheid te ge ven. Engeland is er het voorbeeld van, hoe een land koloniale banden van voor heen kan veranderen in nieuwe banden van een politieke eensgezindheid. Op deze weg volgt Nederland het gaar ne. Helaas is het niet gelukt, met Indo nesië enige band van eensgezindheid aan te houden, maar met de West lukt het. Of het met Nieuw-Guinea lukken zal? Daarover zal de bevolking van dat ge bied straks zelf in volledige vrijheid heb ben te beslissen. Nederland wil wel, maar de liefde moet nu eenmaal van twee kan ten komen. Neen, het Westen heeft zich in dit op zicht weinig te verwijten. Van een land als Kongo moet zelfs worden gezegd, dat het zijn onafhankelijkheid heeft verkre gen op een moment waarop het daarvoor nog niet rijp mocht heten. Anders Rusland, welks leider Chroesj tsjef zo begerig was om dit onderwerp in de volle vergadering van de V.N. aan de orde te stellen. Rusland kolonialiseert volop. Of moet het anders heten, wan neer het zich omringd door vazalstaten, welker hoofden zetbazen van Moskou zijn, doch welker volken jaloers mogen zijn, niet het minst op de vrijheid en zelfstan digheid als allengs het ene koloniale ge bied na het andere uit westerse handen ontvangen heeft? Het zal een debat worden, dat het Wes ten met vrijmoedigheid tegemoet mag zien. Alleen, juist omdat Rusland zelf zo veel boter op het hoofd heeft en er zo veel aandacht moet worden afgeleid, zal er van Russische zijde wel weer een over daad aan spektakel te wachten zijn. De volken achter het IJzeren Gordijn zullen er hclaaas niet bij winnen. Het lagedrukgebied bij Denemarken dat de laatste dagen het weer in ons land heeft beheerst, neemt geleidelijk verder in betekenis af. Een randstoring ervan bewoog zich vanmorgen langs de Engelse oostkust in de richting van ons land, vergezeld van buien. Na het passeren ervan draait de wind naar noordelijke >c.-economische redactie) de loonpolitiek die gevoerd dient worden tijdens de tweede fase van gedifferentieerde loonbeleid. Reeds voor 1 januari van het volgend jaar lopen er meer dan twintig c.; In een brief aan minister-president De Quay heeft het stichtingsbestuur zich er voor uitgesproken, dat de produktivl- teitsstüging ook in de toekomst de om vang van de loonsverhoging blijft bepa len. Het bestuur meent dat de loonsver hogingen in het algemeen geiyk zullen moeten zyn aan de gemiddelde styging de produktlviteit over een aantal jaren in de betrokken bedrüfstak. Daar bij zal dan nog afzonderlek rekening gehouden moeten worden met de te ver wachten, toekomstige produktiviteitssty ging in deze bedrijfstak. atsseoretaris Roolvink heeft in een recent gesprek met het bestuur van dt Stichting van de arbeid zich er reeds uitgesproken dat de gemiddelde toeneming van de produktiviteit bere kend zal moeten worden uit de gemid delde stijging over de afgelopen tien jaar De stichting vindt deze lange periode ;n grote moeilykheid. In de eerste plaats omdat de cijfers over tien jaar lang niet altijd aanwezig zijn en omdat het vindt dat een te lange periode de laatst verkregen resultaten te weinig doet uitkomen en dus tot onbillijkheden leidt. Het stichtingsbestuur geeft dan ook de voorkeur aan een periode van vijf jaar voor de berekening van de gemid delde produktiviteitsstijging per bedrijfs- Advertentie) CONDOR-LOPERS v. d. K.V.T. 57 cm breed 32.60 p.m. 70 cm breed 38.p.m. WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt 23 sanfor en no-iron! 15.90 met TRXJQM boord-uit-één-stuk Fje 54-jarige metaaldraaier T. van -L-' B. uit Belfeid heeft nog niet be kend de elfjarige Hansje Hermans uit Sevenum te hebben vermoord. De bewijzen stapelen zich echter tegen hem op, aldus de officier van justitie bij de Roermondse recht bank, mr W. C. Uiterwaal, op een persconferentie. De officier zei er dan ook van overtuigd te zijn, dat de man voor zijn gehele verdere le ven uit de maatschappij verwijderd dient te worden. Zy'n alibi biykt steeds slechter te wor den. De herkomst van de schop waarmee het graf van het kind is gedolven, is na moeiiyk speurwerk ontdekt. Van B. is tweemaal by de eigenaar geweest. Verder hebben getuigen de metaaldraaier op de bewuste zondag met zyn rode scooter in de buurt van de plaats van het misdryf Aanvankelijk had men alleen de schop als aanwijzing. Laboratoriumonderzoek wees uit, dat er klei uit een put in Tege- len aan zat. Stuifmeel en bemestings graad wezen weer naar het grafje. Een en ander zal resulteren in een dagvaar ding tegen Van B., die zal behelzen: moord, subsidiair doodslag vergezeld van zedenmisdrijf en diefstal (een portemon nee van het kind wordt vermist) en meer subsidiair feitelijke aanranding van de eerbaarheid, gepaard gaande met geweld welke de dood ten gevolge had. Daar naast wordt Van B. beschuldigd van het meermalen plegen van ontucht met kin deren jonger dan zestien jaar. tak. Ook prefereert het bestuur dat bi lang lopende contracten de loonsverho gingen in etappes worden toegekend, dat grote loonsverhogingen Ineens w den voorkomen en daarmee te sterke schokken met eventuele ongewenste pulsen aan de prijzenkant kunnen den tegengegaan. De maatstaven voor de loonberekening zouden met het oog op de aflopende contracten zo snel mo gelijk in bovenbedoelde geest gewijzigd dienen te worden. De snelheid waarmee deze wijzigingen kunnen worden aangebracht zal echter veel afhangen van de snelheid waarmee de S.E.R. en met name de commissie ontwikkeling nationale economie werkt, want staatssecretaris Roolvink heeft thans reeds aan de S.E.R. advies ge vraagd over de wenselijkheid de maat staven, neergelegd in de algemene aan wijzing te wijzigen en tevens vraagt hij of ook de hanteerbaarheid van de alge mene aanwijzing op langere termijn tot herziening aanleiding geeft. Het gaat hier dus zowel om een wijziging als een eventuele aanvulling. Zolang dit advies van de S.E.R. er nog niet is, zullen de bestaande algemene aanwijzing en de nadere verduidelijking echter uitgangspunt blijven bij de vast stelling van verbeteringen in aflopende 's, aldus de mededeling van de staatssecretaris. Mr. Vonk raadadviseur Bij Koninklijk Besluit is de directeur raai scheepvaart, mr. K. Vonk, benoemd tot raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Stygcnd naar beter gisteren 751). riebtinpen, waarbij de de en onstabiele lucht nog aanhoudt. Daarom zullen ook morgen nog plaat selijk enkele buien vallen, maar ze zul len door opklaringen worden afgewis seld. Tussen IJsland en Schotland ligt een gebied van hogedruk, dat zich over de Britse eilanden uitbreidt en dat in de komende dagen geleidelijk van meer be tekenis gaat worden voor het weer in De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen, maar ook plaatsciyk en kele buien. Overwegend matige weste- lyke tot noordeiyke wind. Weinig ver andering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 15 oktober: Zon op 7.04, onder 17.47; Maan op 1.09, onder 35.47 uur. 20 oktober 13.03 uur nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Panjs Müneher Zürtch Geneve windstil windstil 21 14 IN ZAKDOEKEN.' De Amerikaanse produktcn doen het best bij de Russen. Toen Chroesjtsjef en zijn gevolg zich inscheepten voor de thuisreis werden grote aantallen kratten, kartonnen dozen enz. aan boord gebracht Er waren autobanden, accu's en anti-vries onder de vele artikelen die de Russen mee wilden nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1