Mruiwr £ditsrf)e ÖToaranl HEVIG TUMULT Dolle stier in de V.N.-winkel in Assemblee Commentaar NIEUWS in één oogopslag- BON Amerikanen bezorgd over uitlekken Nederlands- Duits A-geheim DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Direobie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11995 JONG ORANJE CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „SianUmsticf) is gheblweti trigo bert ia teggeftSpoeT tron van Misschien heeft Chroesjtsjef op dit punt gelijk, dat het breken van de voorzittershamer in de Algemene Vergadering symbo lisch is voor de Ver. Naties. De zitting is gisteravond na door communistische afgevaardigden veroorzaakte incidenten ver- Brussel was gisteren in rep en roer, doordat een grote groep Belgen, die in Kongo hebben gewerkt, in optocht naar de regeringsgebouwen trok om te protesteren tegen het Kongo- beleid van het kabinet-Eyskens. Ook als de Mammoetwet wordt aangenomen, zal het Mulo geen degradatie kunnen aanvaarden: het zal zijn huidige positie dienen te behouden, zo is betoogd in de vergadering van de bond van besturen van christelijke mulo-scholen. Een voorlopig onderzoek heeft de mening doen postvatten, dat de ramp op de Rijn veroorzaakt kan zijn door het niet goed functioneren of het niet goed bedienen van de roerinstallatie van de Deense veerboot Tina Scarlett. Studenten en oud-studenten hebben voor ons blad een forum discussie gevoerd over het studentenleven vroeger en nu naar aanleiding van het zestiende lustrum van het corps aan de V.U. De alarmerende Amerikaanse berichten over goedkope ver vaardiging van grondstoffen voor atoomwapens zijn erg over dreven en erg verwarrend. Wat er eigenlijk waar is (o.a. in Nederland) zocht een onzer redacteuren uit. WIE IS kapitein Kong Le TNeze foto is genomen ■L' in Vientiane, de hoofdstad van Laos, en de man op het geïmpro viseerde podium is Kong Le, commandant d'eir pa rachutisten en door deze functie een machtig en invloedrijk man in zijn land. Zonder de krant zou if vermoedelijk niets van Laos weten en nooit gehoord heb ben van Kong Le. De chao tische toestand daar: een regering die enerzijds in ge vecht is met communistische opstandelingen en anderzijds met rebellen van de ultra rechtse zijde, van dit alles zoudt u onkundig zijn ge bleven. „Moet ik dat dan weten?" zult ge misschien vragen. „Het is allemaal zo ver weg." Het is waar. Misschien hebt u hetzelfde gezegd van Korea tot het ogenblik kwam waarop de strijd daar ontbrandde en Nederlandse soldaten sneuvelden in de strijd tegen de wereldom vattende macht die commu nisme heet. Tot het ogenblik kwam waarop deze Korea- crisis ook ingreep in het economische leven van Ne derland, zeg maar gerust in ons aller huishoudbeurs. Inderdaad, zo klein is de wereld geworden. Het is niet waarschijnlijk dat in de Nederlandse geschiede nisboeken ooit de naam van deze kapitein Kong Le zal voorkomen tóch is het niet onmogelijk dat de heel gewone Nederlandse burger (en met hem alle burgers van de vrije wereld) grote dank verschuldigd zijn aan de bestrijders van het com munisme in Laos. Die en kele regels zo nu en dan in de krant en dat enkele plaatje uit Vientiane zijn heus niet zo overbodig als u wel eens denkt. Dit voorbeeld demonstreert overigens wel duidelijk hoe veelomvattennd de krant is. Beugen van nieuws stapelen zich op waaruit een keuze moet worden gedaan. Onze krant doet die keuze in onafhankelijkheid zich wel bewust hoe afhankelijk deze wereld en ieder mens is van God, Die de wereld en haar bewoners schiep. Daarom ook moge onze krant uw krant zijn. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Tito niet akkoord met reorganisatie V.N. President Tito is gisteren met een Italiaans söhip uit New York in Napels aangekomen, vanwaar hij per vliegtuig doorreisde naar Belgrado. Het Zuid- Slavische staatshoofd had, naar hij zei, haast om naar zijn land terug te keren, waar hij een officiële verklaring over de werkzaamheden van de V.N. zou afleggen. Op een bijeenkomst die ter gelegen heid van de terugkeer van Tito was be legd, verklaarde ihet staatshoofd, dat Zuid-Slavië niet kan instemmen met een overhaaste reorganisatie van de V.N. ,Wij kunnen er niet akkoord mee gaan, lat in de V.N. een chaos wordt gescha- jen", aldus Tito. Verder verklaarde hij voorstander te zijn van eeng eleidelijke reorganisatie, welke de V,N. doeltreffen- ler zou maken. Hij steunde het Sowjet- ;tandpunt aangaande ontwapening kolonialisme. De president was van ning, dat de 'koude oorlog zich opnieuw toespitst. Mao over oorlog Mao Tse Toeng, leider van communis tisch Ohina heeft verklaard, dat hij al leen voorstander van oorlog is, indien daardoor een „onrechtvaardige oorlog' voorkomen kan worden. Volgens Mao zijn „alle progressieve oorlogen gerecht vaardigd". Verder zei Hij: „Wij willen geen oorlog, maar alleen door een oor log kunnen wij oorlogen voorkomen. Atoombommen hebben een verschrik kelijke destructieve kracht, maar zij kunnen in een oorlog geen overwinning brengen. Mankracht is de enige beslis sende factor in toekomstige oorlogen. mene Vergadering van de Verenigde Naties verdaagd, nadat de Roe meense vertegenwoordiger Mazincescu geweigerd had, zijn interrupts staken. De Ierse voorzitter Boland sloeg met kracht met zijn hamer op tafel. De Roemeen bleef echter doorspreken en sloeg daarbij op zijn lesse naar. Boland liet zijn hamer opnieuw dalen met zo'n kracht, dat de houten steel brak. Hij bleef daarop met de steel op zijn tafel slaan. Boland ver daagde de zitting, nadat de Roemeen had geroepen: „U kunt voor de kolo nialisten opkomen, maar hoe is het eigenlijk met de vrijheid van het Ierse volk gesteld? Ik hoop, dat het even vrij is als de Roemenen." Duidelijk verontwaardigd verliet de voorzitter de vergaderzaal, gevolgd door secretaris-generaal Hammar- skjöld. Waarnemers, die al geruime tijd de bijeenkomsten van de V.N.-assemblee bijwonen, verklaarden zich geen an dere vergadering te kunnen herinne ren. waar de voorzitter genoodzaakt was tot èen dergelijk drastisch en on middellijk ingrijpen. Na de verdaging ontstond er een soort pandimonium in de zaal. Tientallen afgevaardigden stonden pp. gebaarden wild en riepen luidkeels. Tientallen anderen applau disseerden., De laatste woorden van voorzitter Boland gingen in het lawaai verloren. Chroesjtsjef verliet de vergaderzaal goed gemutst. Toen hem werd gevraagd. ,-aarom er niet was gestemd over zijn oorstel dat de Algemene Vergadering zijn verklaring over het verlenen van onafhankelijkheid aan alle gekoloniali seerde volken in voltallige zitting in Atoombom wordt goedkoop (Van een oneer redacteuren.) Nederland en West-Duitsland dringend verzocht een veelbeloven de fabricagemethode van splijtbaai uranium, waaraan in beide landen wordt gewerkt, geheim te houden. Naar aanleiding van dit verzoek heb ben enkele Amerikaanse bladen ech ter uitvoerige artikelen gepubli ceerd, waarin wordt gezegd dat Washington zich zorgen maakt over het feit dat deze goedkope methode om de grondstof voor atoombommen te verkrijgen wel eens een uitbrei ding van het aantal leden der „atoomclub" tot gevolg zou kunnen hebben. De Nederlandse geleerde die zich met de studie van dit proces bezighoudt, de Amsterdamse professor dr. J. Kiste- Hoe lang hebt o plezier van f 110,-? Eon bedrog om long, héét long plezier von le hebben, ols e deze week f 110,- extro uitgeeft... extra voordelig uitgeeft. Voor een Speciale aanbieding die alleen deze week TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK OVE RJAS 110,- „Het is schandelijk dat buitenland se persorganen de stap van de Ame rikaanse autoriteiten hebben aan gegrepen om met onverantwoorde 'publikaties het publiek, dat van deze zaken niets afweet, nog schichtiger (Zie vervolg op pagina 4) plaats van in de politieke commissie zal bespreken, antwoordde hij glimlachend: „Het voornaamste instrument van de voorzitter, de hamer, brak. En hoe kon de vergadering zonder een voorzitters hamer op regelmatige wijze worden voortgezet? Daarom heb ik de zitting verdaagd." Hij voegde er aan toe: „Het breken van de voorzittershamer is sym bolisch voor de Verenigde Naties." In verband met het abrupte einde van de vergadering wordt het waarschijnliik geacht, dat Chroesjtsjef vannacht nog niet naar Moskou zal terugkeren. Hij wil nl. nog een resolutie indienen waar in wordt voorgesteld, de Russische klacht over de „Amerikaanse agressie" in een plenaire zitting van de Algemene Ver gadering te doen behandelen. Voordat het tumult begon had Chroesjtsjef verklaard, dat de kolo niale volkeren geen andere keus zul len hebben dan naar de wapens te grijpen, als de Verenigde Naties in gebreke blijven, zijn (Chroesjtsjefs) 'oorstel te aanvaarden tot onmid dellijke onafhankelijkheidsverklaring van alle koloniën. Hij deed duidelijk uitkomen, dat zijn woorden vooral waren gericht tot de Afrikaanse le den van de V.N., om wier gunsten hij al wekenlang een verwoed ge vecht levert. Verschillende afgevaar digden dienden de Rus van repliek. Zij werden echter op onbeschofte wijze door leden van het communis tische blok in de rede gevallen. Hoe dat ging kan men elders op deze pagina lezen Na de tarweoogst heeft ook de aardappeloogst onder de over vloedige regenval te lijden. Zo zag het er gisteren op oostelijk Noord-Beveland uit President IV. Tubman van Liberia en zijn echtgenote brengen gedu rende enige dagen een particulier bezoek aan ons land. Zij zullen o.a. de gasten zijn van H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bern- hard. Gisteravond arriveerde het echtpaar Tubman aan het station Staatsspoor in Den Haag. Eén dodelijk ongeluk op bezinningsdag Gisteren, op de veilig-verkeersdag, ls toch nog een dodelijk ongeluk gebeurd. De 70-jarige voetganger P. A. Laffra uit Glimmen, die de rijksstraatweg al daar wilde oversteken, werd door een auto gegrepen en tegen de straat ge smakt. Hij was op slag dood. Mr. C. W. Insinger, adjunct-directeur m buitenlandse economische betrekkin gen bij het ministerie van economische zaken, is benoemd tot commandeur van de orde van de leeuw van Finland. Atlas met muizen geëxplodeerd Een Atlas-raket met drie muize aan boord voor een stralingsproef j een klein model cabine die 'n mens i de ruimte zou kunnen brengen, is vandaag op een vlucht van 8000 kilo meter uit elkaar gesprongen. De Westduitse regering is voornemens voor 1961 1,8 miljard Mark uit te trekken voor hulp aan minder ontwikkelde bieden. TAE VERGADERING der Verenigde Na ties ls gisteren het oord geweest van wel zeer vernederende tonelen. Chroesj tsjef is nog erger tekeer gegaan dan an ders, daarbij ijverig door zetbazen ter zijde gestaan. Op een moment restte de Ierse voorzitter, na een op hem gerichte persoonlijke aanval, niets anders dan de vergadering te schorsen. Helaas een diep tepunt in deze ontmoeting der volken. Het was wel bar. Het werd zelfs bar revoets, en wel toen Chroesjtsjef met het wat kinderlijke argument van zijn schoen begon te werken. Wat zal het overige van de wereld an ders kunnen doen dan ook dit aan haar laars te lappen? Chroesjtsjef is een man met een krachtig stemgeluid, in staat om grote deining te veroorzaken. Maar ver geten wij niet: hij staat op het punt, naar zijn land terug te keren, waar zijn kille partijgenoten hem wachten en vanwaar hij straks ook moet doorreizen naar Rood China, als om er verantwoording af te leggen. Na de schamele successen van zijn lang verblijf in het vreemde land, vooral ook na de nederlagen die hij er geleden heeft, moest deze wat trieste overwinning nog juist even voor het vertrek worden ge forceerd. Neen, Chroesjtsjef is niet zo machtig als hij het wil doen voorkomen. Er zijn machten, waar tegenover ook hij mach teloos staat. Maar de vergadering der Verenigde Naties laat hij in verwarring achter. In het algemeen reeds is het voor haar moeilijk om tot constructieve arbeid te geraken hoe zal zij erin slagen, na dat zij deze nieuwe ontluistering heeft moeten ondergaan? Na Chroesjtsjefs bezoek heeft zij on miskenbaar als ontmoetingsplaats der volken aan waarde ingeboet. Of zat dit wellicht Chroesjtsjef voor? Het is een gistende wereld, waarin wij leven. Kabaal in de vergadering der V.N.. een brute moord in het verre Japan. Zal dan de onrust in de wereld nimmer een einde nemen? Zal dan het beperkte kun nen van de mens zich dan op deze wijze blijven demonstreren? Wij weten, dat het zo is. Maar wij mogen ook weten van een verlossing, die zich juist in de rwak- heid der mensen voltrekt. Wiens gedachten zouden, juist in deze dagen van vrees en zorg, daarnaar niet uitgaan? TfOORAL i?i Zuid-Holland en Oost- Brabant is in de afgelopen 24 uur opnieuw veel regen gevallen. Zo werd er vanmorgen te Willemstad 45, Boskoop en Hazerswoude 42, Rotterdam 35, Oud- Beijerland 32 en in Dordrecht 31 mm regen gemeten. Daarentegen kreeg bijv. Vlissingen Brussel stond op stelten Oud-gedienden betogen tegen Kongo-beleid jl/TET KARABIJNEN en sabels ge- wapende politiemannen hebben gisteravond in het centrum van Brussel enige duizenden betogers uiteengedreven, die op weg waren de regeringsgebouwen uiting te geven aan hun ontevreden heid over het Belgische beleid in Kongo. Volgens officiële mededelin gen werden negen agenten licht ge wond. Het is niet bekend, hoeveel betogers gewond werden. De botsingen ontstonden, toen de be togers voor het grootste deel ambte naren uit het voormalige Belgische Kon go na een protestvergadering in een lange stoet op straat verschenen met spandoeken en vlaggen. Een grote poli tiemacht te paard, in jeeps en in over valwagens was echter inmiddels op de been gebracht om hun de toegang tot de „neutrale zone" van Brussel, waar alle regeringsgebouwen zijn gelegen, te ver sperren. De politie voerde enkele charges uit n de stoet te beletten door de met prikkeldraad versterkte barrière heen te breken. De betogers bekogelden het cor don van de met rijkswacht versterkte politie met stenen en kluiten aarde. Het verkeer in de Brusselse binnen stad werd als gevolg van de betoging geheel verlamd. De «toet bereikte het centrum juist op het spitsuur en tiental len trams en honderden auto's moesten stromende regen wachten totdat de politie de weg had vrijgemaakt. Op de vergadering, waaraan naar schatting tussen de 5000 tot 7000 oud- koloniale ambtenaren werd deelgeno men, werd de Belgische regering in haar Kongo-beleid „onbevoegdheid, gemis aan inzicht, lafheid en misdadigheid" verwe ten. De spandoeken, die later werden meegedragen, hadden opschriften, die persoonlijke aanvallen inhielden op mi nister-president Eyskens. Na de beto ging bleven politie en rijkswacht op wacht bij de voornaamste regeringsge bouwen in de stad. Politie te paard stond opgesteld bij het ministerie van Afrikaanse zaken en een grote politie macht bevond zich bij het koninklijk tsjef gisteravond, toen de komen. Philippijnsc afgevaardigde Soemoelong in de V.N.-assem- blee verklaarde, dat de onaf- voort hankelykheid, tsjef opeist vo ken" ook van kracht moet zijn bowjctunle hier jet-verklaring niet oprecht kan tsjef zijn bril e? Niet minder worden genoemd, applaudis- zien Boland (voorzitter) verzocht dan zeventien landen z(jn dit seerde Chroesjtsjef ironisch. n.t _H_ boemoelonrr sim verklaring jaar onafhankelijk geworden. Hy ging staan een en al u 'i,» «u» ,e" P0®11 hoc 9taat het mct de glimlach - en applaudisseerde JSl "J,', hief zijn landen die thans door de Rus- opnieuw, toen de PhllippUnse jjjfA. S worden overheerst?" vroeg afgevaardigde, die -»•* - Soemoelong voort te zetten. Chroesj- Chroesjtsjef staan, „koloniale vol- rechterhand op, draaide zich sloeg opnieuw op zijn de Philippijnse afgevaardigde. lenllkker had genoemd, ,Dit zijn alle wapens, die Ik zei hy. Het zakmes ope- |H er (zinspe- 'angrijke ge- Barometerstand gisteren 75—2. Langzaam stijgend naar fris, droog weer. maar 2 mm. In de laatste drie dagen is er ook in pnze omgeving plaatselijk meer dan 80 mm neerslag gevallen, toaardoor verschillende laaggelegen lan- derijen blank zijn komen te staan. Zowel de noord-westelijke wind als de buien gaan nu afnemen en de tempe ratuur wordt vooral 's nachts een paar graden lager, waardoor er plaatselijk mist kan ontstaan. Overdag zijn er wat meer opklaringen te verwachten, maar veel hoger dan tien graden komt de temperatuur niet. Een minder koude luchtstroom dringt langzaam tot Engeland doort maar hier van profiteren wij de eerste twee dagen De Bilt verwacht tot vrUdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselUk en kele buien. Zwakke tot matige wind uit westelüke richtingen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur gesteldh II iz Sa a«|li 8To| MaUo de „door de Sowjetunie lessenaar. Hierop stond Boland Voorzitter Boland greep op dit uitgesproken, eerste Rnronoca landen", hem toe, het spreekgestoelte punt in en verzocht Soemoe- machtig. te beklimmen. De Rus schreed long niet af te dwalen met een —i*""»"- daar met een strak gezicht argumentering, die het verloop ook naar toe, draaide zich om en van het debat kan benadelen liep in zyn handen klappend De Roemeense vertegenwoor- terug naar zUn zetel. -**- overheerste Europe: Dit werd de Rus i Had hij by een vorige gelegen heid volstaan met een roffel van zyn vuisten op zijn lesse naar ten beste te geven, giste ren moest er zwaarder geschut Chroesjtsjef had gisteren - )k een onderhoud met de het debat kan benadelen. Australische premier Menzies. stalte van de Amerlkaar.se tegenwoordiger James Wads- worth) aan toe: „Gelooft u, dat men hiermee een grote zak Kenneth Kaoenda, voorzitter zou kunnen opensnijden?" Vervolgens haalde hy enke- Soemoclong 2 diger protesteerde toen, Beiden verklaarden na afloop, le aantekeningen dat het In "het*Rus* B°1,anfi vrocS ook heD|' de re" ïoop 'had. Een journaliste vroeg oog op de"1 rede, hdfe "(f nog „In het Rus- gelmatige gang van zaken niet de Rus of hy °u n°g Hij trok toespraak liet Chroesj- de bewapening", aldus de Rus. de Ver enigde nationale onafhankelijkheidspartij in Noord-Rhodesië, heeft verklaart! dat het rapport van de z.g. Mincktoncommis- sie niert ver genoeg gaat. De Rhodesische federatie wil zijn partij direct ontbonden zien en niet over een jaar of vijf. De com- missie-Minckton was door de Britse rede ring ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1