Kon „Hordenloop" een der grootste militaire oefeningen Argentijnse leger zet president onder druk Meer dan alleen bezinnen Elke dag wordt langer Ibis shag - wal 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten. DOBBELMANN LEKKER MAN HANDELSBESPREKINGEN De Israëlische minister van handel en industrie, de heer P. Sapir, heeft de afgelopen dagen besprekingen in Nederland gevoerd om een grotere afzet van produkten uit zijn land te bewerkstelligen en om Nederlandse industrieën en investeringen aan te trekken. Hij is ook in andere landen geweest. Inmiddels is ook de Canadese onderminister van handel, de heer James Robert, in ons land aangekomen. Hij staat aan het hoofd van een groep vooraanstaande industriëlen. Het doel van het bezoek is nauwere handels- en financiële betrekkingen met de E.E.G. en de Benelux aan te knopen. WERKCLASSIFICATIE De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken is het gisteren eens geworden over „voorstellen met betrekking tot een opzet voor algemeen in de rijksdienst geldende richtlijnen op het stuk van loonbepalende nevenfactoren in het kader van de werkclassifi- catie en de daarmede samenhangende inpassingsproblemen". STUDENTENEETTAFELS Vertegenwoordigers van de z.g. studenteneettafels in den lande hebben in een brief aan de voorzitters van de Tweede-Kamerfracties en aan de leden van de vaste commissie voor onderwijs geprotesteerd tegen de sub- sidievèrlaging voor de eettafels. Zoals bekend wil minister Cals de bij dragen per maaltijd verminderen van veertig tot dertig cent en deze later geheel afschaffen. De studenten zijn bang, dat de gevolgen voor de ge zondheid der studenten nadelig zullen zijn. PROTEST RAI EN BOVAG De R.A.I. (Ned. vereniging „De rijwiel- en automobielindustrie") en de B.O.V.A.G. (Bond van automobiel-, garage en aanverwante bedrijven) hebben in een brochure aan de Staten-Generaal bezwaar gemaakt tegen het permanent maken van de aanvankelijk tijdelijk genoemde belasting verhogingen. geen eten meer zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nienwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Eennies [uitkomst brachten n brand in enkele seconden op vol- komen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling, neu traliseren ze alle overtollig maag zuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten ,op Uw tong! Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Noren en Denen tegen versnelde verlaging van douanetarieven Noorwegen en Denemarken hebben zich gisteren op de ministersconferentie van de Europese vrijhandelsassociatie verzet tegen een versnelde verlaging van de douanetarieven in de E.V.A. Aanvan kelijk was het plan de verlaging (met tien procent) 1 janiari 1962 te laten in gaan. maar gisteren besprak men in Bern eer. eventuele vroegere verlaging. Een beslissing is nog niet genomen. Ook werd gesproken over de bespre kingen om de economische tweespalt in Europa ongedaan te maken. Zolang pre sident De Gaulle echter bij zijn stand- punt blijft, is daarop weinig kans. zo dat de ..zes" cn de zeven" niet tot nau were samenwerking zullen kunnen ko- Er bestaat nog een mogelijkheid dat de zes Euromarktlanden een topconfe- cntie zullen houden. Volgens geruchten al dit half december in Parijs gebeu- Centraal-Afrikaanse federatie dreigt uiteeen te vallen Engeland is gisteren opgeschrikt door de waarschuwing, dat de Centraal-Afri- kaanse federatie, in haar huidige vorm tot mislukking is gedoemd. De meerderheid van een uit 26 leden bestaande officiële commissie onder lei ding van Lord Monckton, heeft gerap porteerd, dat de negers van Zuid- en Noord-Rhodesië en Nyasaland de sa menstellende delen van de federatie de federatie zijn gaan beschouwen als een dekmantel voor blanke overheersing. Slechts een grootscheeps ingrijpen met drastische en fundamentele wijzi gingen kan het project naar het oordeel van de commissie redden. De meeste commissieleden hebben de betrokken regeringen aangemaand, zulk een nieuw begin te maken met het ar gument: .De federatie uiteen te laten vallen op dit kritieke ogenblik in de ge schiedenis van Afrika, zou, menen wij. neerkomen op toegeven dat er geen hoop bestaat, lat een veelrassige gemeen schap op het Afrikaanse contingent kan blijven bestaan en dat tegenstellingen van kleur en ras onverzoenbaar zijn". I oefeningen wat tijdsduur en af te leggen afstand betreft is gisteren in ons land begonnen. Ongeveer 9.000 militairen 1.300 voertuigen zijn in Breda met de oefening „Hordenloop" ge start. Zij eindigt pas volgende week donderdag ten noorden van Assen. De (nieuwe) vierde divisie, die onder leiding van generaal-majoor F. van der Veen deze oefening houdt, is in de nieu we legerorganisatie de gemechaniseerde infanteriedivisie, welke aanvallend en te- genaanvallend opereert. Ruim 13.000 manschappen nemen deel: de eerste pantserinfanteriebrigade zal de De ijshockeyspelers bereiden zich ook in Zweden al druk voor op het komende seizoen. Toen de leden van de ijshockeyploeg „Djurgarden" uit Stockholm in het Johanneshov-stadion aan kwamen ontdekten zij tot hun grote verrassing enkele ongewo ne bezoekers op de tribune: twee vossen. Eerst sloegen de dieren de wedstrijd rustig gade (foto boven), maar op een gegeven ogenblik kregen zij hooglopende ruzie, waarschijnlijk over een beslissing van de scheidsrechter (foto midden). Toen gingen zij tegen elkaar zitten schelden (foto onder) aanvallende partij zijn, met als tegen partij in het Zuiden de 43ste brigade in het Oosten de 42ste brigade. Helemaal echt zal de oefening niet kun nen zijn, want er zullen geen tanks mee doen. Hun oefenterrein is n.l. beperkt. Daarom zullen er namaaktanks (DAF drietonners) in de strijd worden geworpen. Verder zullen de gemechani seerde pantserbrigades, die er bij de reorganisatie zullen komen, nog niet over het noodzakelijke materieel kunnen be schikken. Dat komt namelijk pas vol gend jaar. Eigenlijk kan men nu dus nog beter spreken van gemotoriseerde infanterie. Het probleem bij deze oefening daarom dan ook, dat de manschappen per transportvoertuig naar de strijd wor den gebracht. Dan zal men de tank öf aan het tempo van de infanterie moeten aanpassen (waardoor het voordeel de snelheid verdwenen is) öf men de tanks vooruit laten gaan, maar dan hebben ze geen steun van de infanterie en staan bloot aan verdekt opgestelde vijandelijke infanterie. Zo goed en kwaad als dat kan zal men dus met noodoplossing moeten werken. Volgend jaar zal het pas goed zijn, als men ovei gepantserde infanterievoertuigen kan be schikken. Dan zal men echter niet meei in Nederland kunnen oefenen, maar naai Frankrijk moeten gaan. De oefening „Hordenloop", waarbij veel gevochten zal worden aanval op aan val zal worden gedaan, bruggen ovei rivieren zullen worden gelegd, lange af standen zullen worden afgelegd, ook ovei Belemmeringen voor de Westduitse handel De Oostduitse overheid geeft sinds ■maandag geen vergunningen meer af voor het vervoer van Westberlijnse goe deren naar communistische landen. De- vergunningen zijn vereist voor het rnvoer in beide richtingen. Het persbureau Reuter meldt in tegen stelling tot dit bericht van D.P.A., dat de Oostduitsers het vervoer van goede- vanuit andere communistische lan- naar West-Berlijn over hun grond gebied hebben stopgezet. Levenslang en 10 jaar geëist in liet proces kamp Sachsenhausen De openbare aanklager in het proces Jat in Dusseldorp wordt gevoerd tegen drie voormalige SS-functionarissen van het concentratiekamp-Sachsenhausen heeft tegen de 56-jari^e August Höhr. en de 70-jarige Otto Bóhm levenslange tuchthuisstraf gevraagd en tegen Hoist Hempel tien jaar tuchthuis. Hij hield re kening met het feit dat Höhn en Hem pel al tien jaar in een Russisch kamp voor dwangarbeiders hadden doorge bracht. Höhn werd schuldig geacht aan zes moorden en in 343 gevallen aan me deplichtigheid, Böhm aan 43 moorden en in 422 gevallen aan medeplichtigheid. Hempel werd schuldig geacht aan me deplichtigheid in 510 gevallen. Vandaag komen de verdedigers aan het woord. Voor kernreactors 21 miljoen uitgetrokken Op de begroting voor 1961 van d> Duitse bondsrepubliek is 21,15 miljoen Mark uitgetrokken voor het ontwerpen en bouwen van kernreactors voor ex perimentele doeleinden. Op het pro gramma staan onder meer een met gas gekoelde reactor die met natuurlijk ura nium werkt, een kokend-waterreactor, een reactor die met natuurlijk werkt, een kokend-waterreactor, ee: actor met water onder hoge druk, onderzoekingsreactor die voor verschil lende doeleinden kan worden gebruikt, een reactor die met organische stoffen wordt gemodereerd en gekoeld en een verplaatsbare kleine reactor met water onder hoge druk. Belgisch gebied heeft veel voorbe reiding gevergd. Er is niet zo heel veel oefenterrein in ons land en men moest dus een beroep doen op de burgerij. On geveer 8.000 burgers zijn benaderd mei het verzoek of van hun terrein gebruik mocht worden gemaakt. De brigades in de strijd zijn zóveel mogelijk zelfstandig gemaakt door er lo gistieke onderdelen aan toe te voegen. Bij de oefening zal ook rekening worden gehouden met de inzet van atoomwa pens en de gevolgen ervan zullen wor den geobserveerd. Veel soldaten zullen de komende elf dagen van hun gevechbs- rantsoen moeten leven. Officieren van de Argentijnse land-, zee- en luchtmacht hebben president Frondizi gisteravond verzocht de regeringspolitiek te herzien en in het bijzonder krach tiger op te treden tegen commu nisten en peronisten. Generaal Rodolfo Larcher, minister van oorlog, heeft zijn ontslag aange boden. Volgens de minister van binnenlandse zaken, Vitolo, heeft het leger ook het aftreden van Frondizi gevraagd. Verbazing om uitlating van minister Toxopeus ,,Met grote verbazing en ontsteltenis hebben de ambtenaren in Nieuw-Guinea kennis genomen van de mededeling van minister Toxopeus op Schiphol dat hem onbekend was, dat er zelfs maar een licht gevoel van onbehagen zou heersen in Nieuw-Guinea onder invloed van de gebeurtenissen in Kongo". De woord voerder van de Christelijke vakbond verklaarde ,,dat hij niet kon begrijpen dat de minister niet op de hoogte zou zijn van de algehele depressie in Nieuw- Guinea. Niet zozeer door de gebeurte nissen in Kongo, maar veel meer door het uitblijven van enige sociale garan tie, waardoor mensen het vertrouwen wordt gegeven, dat zij niet bij eventua liteiten in de kou worden gelaten. De salarissen van ambtenaren zijn verder ongeveer vijftig percent achtergebleven terwijl Den Haag blijkbaar niet bereid is iets hieraan te doen. De dreigende onderwijzersstaking op Biak, het ver zoek van tweehonderd deta-contractan- ten om naar Nederland te worden ge zonden, het personeelsgebrek bij het on derwijs, het geschorste georganiseerd overleg tussen overheid en vakbonden en het aannemen van ambtenaren op handgeld, moesten de minister toch wel bekend zijn", meende deze woordvoer- De Londense havenautoriteiten heb ben gedreigd 500 man stakend laadperso- neel te zullen ontslaan om een eind te maken aan de stakingen in de haven. Als gevolg van een reeds drie weken durende staking van 1600 man'zijn 160 schepen officieren. Later werd gemeld, dat de legercommandanten minister Larcher tot aftreden hebben gedwongen. Minister Larcher, die onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst met de mili tairen naar president Frondizi ging en hem op de hoogte bracht van zijn besluit, werd altijd beschouwd als de bemiddelaar tussen de president en de generaals, die onder leiding van generaal Montero, de .harde koers" steunen. In de legerkringen zelf blijkt overigens nog geen eensgezindheid te bestaan. Vol gens de avondbladen blijft de marine president Frondizi steunen. Via de offi ciële zender werd de schepen, die op het punt stonden de haven van Buenos Aires binnen te lopen, aangeraden voorlopig buitengaats te blijven. •Een kabinetsvergadering werd gister avond afgelast, nadat de minister 'var oorlog aan president T7V-ondizi had mee gedeeld hem in de komende dagen over de ontslagaanvrage een memorandum te zullen toezenden. hi eea fee >iij> Na een dag van ingespannen werken I zijn de zeven ingesloten Britse mijnwer kers uit de mijn in Thurnscoe bevrijd Een van hen had lichte verwondingen opgelopen. President Tito van Zuid- Slavië gaat vandaag naar Belgrado terug. Hij was van plan nog een weekje in Italië te blijven en had daar voor zijn privctrein en vele vooraanstaande figuren al vast naar Italië laten gaan. Nu echter is gebleken, dat Remand tijd beeft hem te ontvangen, gaat hij maai direct van New York naai tn Londense kringen doei het gerucht de ronde, dat nrinses Margaret in het voorjaar moeder wordt ■naar enkele intieme vrlcn linnen geloven het niet „Dan hadden wij het al ge weten", menen zij. het i Costa Rica dwenen. Zij waren op zoen naar Indiaanse koningsgra ven. Zij hadden voor twee weken proviand by zich. Nu zoekt men hen met vlieg tuigen. Een Amerikaanse onder neming brengt een pasta in de handel waarmee men wol katoen, canvas, leer en syn thetische stoffen kan repare ren. Het middel zou bestand tijn tegen wassen, strijken cn koken. Een Engelse verzekerings- maatschappy heeft haar cliënten die schriftelijk ver klaren hun auto niet te ge bruiken als zy alcohol heb ben gebruikt, tien procent korting beloofd. De verloving van erfprins Juan Carlos van Spanje met prinses Maria Gabrielle van Savoye (dochter van ex- koning Umberto van Italië), zal niet bekend worden ge maakt op het zilveren bruiloftsfeest van zon ouders. Hy moet eerst af studeren, zei don Juan. De Groote Beer, die het zesde infanteriebataljon naar Nieuw-Guinea brengt, is gisteren op Curasao aange komen cn 's avonds weer vertrokken. Ongeveer zestig Nederland se firma's nemen deel de jaarbeurs in Tunis, die van 14 tot 30 oktober wordt gehouden. Hun inzending is georganiseerd door de Eco nomische voorlichtingsdienst. De Deense scheepskapitein Hassager Christiansen, ver bindingsofficier by het Duit se leger in de oorlog, die de geallieerden gegevens over de V-l heeft geleverd, is op 56-jarige leeftyd overleden. In West-Beriyn is giste ren een Duits-Amerikaanse school geopend, die bedoeld is als „brug voor wederzyds begrip". De voertalen op school zyn Duits en Ame rikaans. Twee vooraanstaande mede werkers van de Oostduitse televisie, Werner Schall Hans Joachim Huttenrach, zyn naar West-Duitsland uitgeweken, nadat van munistische zyde kritiek op hun werk was geleverd. onó te cfaót COMMISSARIS K. J. MÜLLER WOENSDAG 12 OKTOBER is, ingevolge een door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wïlhelmina destijds geuite wens, verklaard tot de jaarlijkse dag van bezinning met betrekking tot de verkeersongevallen en -slacht offers. Zondag jl. is in verband hiermede in vele kerken in ons land van de kansel af gewezen op de persoonlijke verantwoordelijk heid van iedere weggebruiker. Een en ander is gestimuleerd door het Verbond van Veilig Ver keer, dat vandaag in Groningen zijn algemene vergadering houdt. Deze hoge belangstelling en het in de geestelijke sfeer trekken van het ver keersprobleem zijn een gevolg van de ont stellende ontwikkeling van de verkeers onveiligheid beperkt zich gens niet tot Ne derland. Ook in de andere landen van West-Europa bly- ken de verkeers problemen sneller te groeien dan de aanpassingsmo gelijkheden van overheid en weg gebruikers. Het ge volg is een snel stygend aantal verkeersongevallen met steeds meer doden en zwaarge wonden. De erva ring heeft ons geleerd, dat het s land Dit verschijnsel cy- DE SCHRIJVER Commissaris K. J. MGUer Chef van de Rotterdamse V. keerspolitie. Hij kwam in 19 bij het Rotterdamse korps cn daar reeds 20 jaar werkzaam i verkcersspccinlisL divt fers nauwelijks heeft: men neemt er kennis van en gaat meestal zon der dat ze in volle omvang doordringen over tot de orde van de dag. Slechts wanneer men zelf, persoonlijk of in zijn onmiddellijke familie- of vrienden kring getroffen wordt door een ver keersongeval, komt de volle en daad werkelijke belangstelling los en is men geneigd dieper over de oorzaken en preventieve maatregelen na te den- het zich persoonlijk opofferingen te getroosten voor een goede gang van zaken in het verkeer, doch integen deel in de eerste plaats ervoor tracht te zorgen, dat hijzelf op de gemakke lijkste en snelste wijze zijn plaats van bestemming kan bereiken, dan lijkt het noodzakelijk met alle kracht te streven naar het aankweken van een andere meer positieve houding. Het is onze mening, dat wij in dit op zicht tot nu toe gefaald hebben. De overheid heeft gemeend dit terrein in hoofdzaak te moeten overlaten aan particuliere initiatieven. Wèl heeft de politie als bewaakster van de openba re orde hier een taak, doch deze is niet in de eerste plaats gericht op de opvoeding van de massa maar op de correctie van de enkeling. Daarnaast heeft de overheid, overigens sinds kort, ingezien dat de jeugd op de scho len verkeersonderwijs moet worden gegeven. Indien dit goed geschiedt cn niet alleen de verkeersregels, maar ook het juiste verkeersgedrag en -fat soen worden bijgebracht, kan men langs deze weg zeker verbetering ver wachten. Voor het overige is het vrij droevig gesteld met de zorg voor de verkeers veiligheid.. Het lijkt wel of alles wat hiermee te maken heeft traag moet gaan. En dat is daarom zo funest om dat de verkeersontwikkeling zeer snel gaat! De motorisering van ons ver keer gaat met enorme sprongen voor waarts. De aanmerkelijke verhoging van het tempo van een groot deel der verkeerdeelnemers door overgang op bromfiets, scooter of auto brengt te vens verhoging van kwetsbaarheid me de van alle deelnemers in het verkeer, TOCH IS HET ZO! De aantrekkingskracht van de maan veroorzaakt op onze planeet de getijden van de oceanen en in mindere mate van het vaste land. De hierdoor veroorzaakte wrijving heeft een remmende in vloed op de rotatiesnelheid van de aarde, hetgeen tot gevolg heeft dat onze planeet steeds langzamer zal gaan draaien. Eén omwenteling van de aarde noemen we een dag, of etmaal. Wanneer de aarde langzamer om haar as gaat draaien, betekent dit dus dat de dagen langer worden. Elke dag die wc meemaken is lan ger dan de voorgaande. In het ge wone dagelijkse leven kunnen we daarvan echter niets merken, want alleen de preciese metingen der astronomen hebben kunnen aantonen, dat zich een tijdsverschil in de lengte der da gen voordoet. Per eeuw bedraagt deze verlenging van de dag dan ook niet meer dan 1/1000 se conde! Er zijn ook onderzoekers, die wat royaler zijn, zoals prof. Guyot, die berekend heeft dat de verlen ging per eeuw 1/100 seconde be draagt. Maar goed, 1/100 of 1/1000 seconde per etmaal is nog steeds zó weinig, dat in een heel mensen leven, neen, in de hele geschiede nis van een volk hiervan hoege naamd niets te merken is. Nu is niet zolang geleden in de pers een berichtje verschenen waarin werd gezegd dat door de vertraagde aardrotatie over een eeuw het jaar ongeveer 30 seconder langer zal duren. Hierbij is men kennelijk van de volgende redene ring uitgegaan: Als de dag 1/1000 seconde langer wordt, geeft dil voor 365 dagen dus een winst var 365 maal 1/1000 1/3 seconde. En 1/3 seconde per jaar maakt 30 se conden per eeuw. Hoe vernuftig ook berekend, deze redenering gaat niet op. Want de duur van het jaar is afhankelijk van de baan die de aarde om de zon beschrijft. En de dag is de tijd, waarin de aarde één omwenteling om haar as vol brengt. Dit zijn twee verschillende bewegingen, die niets met elkaar te maken hebben. Of in andere woorden, de duur van de dag heeft niets met de tijdsduur van het jaar te maken. Als de dagen langer worden betekent dit dus niet, dat ook het jaar langer wordt. Een paar cijfers kunnen dit wel licht verduidelijken. Momenteel telt het jaar 365 dagen van 24 uren. dus ruwweg 8760 uren. Stelt u zich nu eens voor, dat de dagen erg veel langer zouden worden zodat een etmaal 25 uren telt. In dat geval zou het jaar van 8760 dus 350 dagen 25 heb ben. Het lengen der dagen wil dus niet zeggen, dat liet jaar langer gaat worden, maar dat het jaar min der dagen gaat In verband hier mee hebben Britse sterrenkun digen enkele jaren geleden de Amerikaanse filosofische vereni ging er op gewezen, dat de wereld spoedig tussen twee soor ten tijd zal moeten kiezen, t.w. een langere seconde, waardoor df dag toch precies 24 uren blijft tellen, of handhaving van de tegen woordige seconde, waarbij dan echter genoegen moet worden ge nomen met een etmaal dat niet precies 24 uren, maar 24 uren en enkele honderdsten seconden telt We kunnen dit natuurlijk pietlut tig vinden, maar door de electro nische tijdsprecisie, die nauwkeurig is tot 1/1000 seconde per dag, doemt dit vraagstuk toch reeds aan df horizon op. Het lengen van de dagen heeft achter nog andere gevolgen, die verband houden met de lengte van de maand. Daarover een volgende keer. waaronder ook dc voetgangers. Maar de aanpassingsmaatregelen blijven uit of ze komen zeer traag en vaak on der hevig protest van zich bedreigd voelende belangengroepen. Wc kunnen diverse voorbeelden noemen. Op het gebied van de techniek bijv. het uit blijven van werkelijk grootscheepse verkeersverbeteringen in de steden: men maakt wel grote plannen doch bergt ze ijlings weer op als de pro testen losbarsten. De gang van zaken bij het rijschoolonderricht is een an der voorbeeld hoe het niet moet. Er heerst op dit gebied een chaos, waar uit men zich thans op een wijze tracht tc redden, die vermoedelijk niemand bevredigt. Veel te weinig wordt nog ingezien, dat een zeer goede rij-in- structie bijzonder veel kan bijdragen tot de verkeersveiligheid. Ook kunnen we nog wijzen op het uitblijven van verdere aanpassing van onze verkeers regels. Men wacht al maandenlang op de nieuwe bepalingen betreffende de bescherming van overstekende voet gangers, een punt waarmede wij be paald achterlijk zijn. We beperken ons tot deze voorbeelden, doch er zijn Een sterk onder- bemande politie weet zich dageiyks, vooral op spits uren, overspoeld door het verkeer. Er is vaak geen houden aan cn bui ten de kruispunten, waar de politieman regelt, is er op die tyden nauweiyks toezicht met als gevolg, dat iedere weggebruiker er voor zichzelf tracht uit te halen wat erin zit. Men moet hier niet te licht over denken. We zitten nog midden in de groei van het mo- blemen op te vangen uitblyven gaan we een nog veel grotere chaos tege moet, die zich zal uiten in opstoppingen en verkeersongevallen. Het is o.i. niet mogelijk het ver keer in de hand te houden zonder ri goureuze maatregelen op het gebied van de techniek, de wetgeving, de con trole en de opvoeding. De pogingen van goedwillende particuliere verenigingen en bonden om onze weggebruikers be ier op te voeden moet men op hoge, prijs stellen, maar de middelen waar over zij beschikken zijn bij lange na niet voldoende om het kwaad te ke ren. Vooral niet wanneer, zoals wij hierboven betoogden, de overheid de snelle ontwikkeling van het verkeer op de andere gebieden niet kan bijhouden. Herhaaldelijk is betoogd, dat dc verkeersonveiligheid voor een belang rijk deel haar oorzaak vindt in een on juiste instelling van de weggebruikers. Wij geloven, dat dit juist is. Wanneer de verkeersomstandigheden, o.m. door technische verbeteringen, zo goed mo gelijk zijn geworden, zal de verkeers onveiligheid, zy het in verminderde mate. dus blijven bestaan doordat de ze ongunstig wordt beïnvloed door de verkeerde mentaliteit van bestuurders en voetgangers. Daarom is een bezinning op dezo zaken zeker van belang en zal dezo ten goede kunnen werken, doch men dient te bedenken, dat dergelijke acti viteiten slechts effect kunnen hebben als ze een onderdeel vormen van een niet aflatende voortdurende propagan da, waarbij gesteund wordt op allo middelen der moderne publiciteitsme dia. Daarvoor zijn zeer ruime middelen 'nodig, die noch door de overheid noch van andere zijde tot dusverre ter be schikking zijn gesteld. Naar onze me ning omdat zomin de individuele -weg gebruiker als de overheid voldoende beseft welke grote belangen hierbij op het spel staan. Wij hebben helaas nog niet voldoende wijsheid geput uit de reeds in het verkeer ondervonden schade en schande. Sanering van Belgische kolenindustrie De bijzondere ministerraad van dc E-G.K.S, heeft in Luxemburg in begin sel een aantal wensen van de Belgi sche regering ingewilligd voor de ver dere sanering van de noodlijdende ko lenindustrie. Een deel van een in de Verenigde Staten geplaatste lening van vijftig milioen dollar zal worden besteed aan de herindustrialisatie van de gebie den die door de sluiting van onrenda bele mijnen worden getroffen, de Bori- nage, het Centrale bekken en Charleroi. De overige vijf landen van de gemeen schap wilden dit toestaan op voorw de dat België zijn gezondmaking vai kolenindustrie zo snel en zo efficiënt gelijk tot uitvoering zal brengen. de Premier van Malakka wil Nasution spreken De premier van Malakka, Tunku Ab dul Rahman, heeft gezegd de Indonesi sche minister van defensie. Nasution, uitgenodigd te hebben voor een gesprek over de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij zei: ,,Ik zal alles doen wat tot een vreedza me oplossing kan leiden". Het gesprek zal 13 oktober beginnen. Raketlancering is mislukt Dc eerste poging met een zeer geheime Amerikaanse luchtverspieder, in de zg. reeks Samos-proeven, is mislukt. De tweede trap van de raket bereikte zijn baan niet. De Amerikaanse luchtmacht maakte twee uur na de schynbaar succesvolle start bekend, dat om onbekende redenen de baan niet werd bereikt. De Samos-raket beoogt de U-2 te over treffen in het verspieden van het Russi sche luchtruim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5