bh „Damcircus" trekt in maand langs een 22 plaatsen Niemand van „Inter Nos" maakt zich schuldig aan geforceerde toonvorming Scholenbouw in Leiden is zeker niet slecht Laatste modeflitsen bij V. en D. te Leiden Kinderkoor Leidse Chr. Geref. zangvereniging gaf uitvoering NIEUWE LEIDSCIIE COURANT 4 WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 Lustrumconcert in PIETERSKERK Piet van Egmond: een meester een groots instrument op TAE MANNENKOORZANG vindt in onze tijd nog maar weinig be oefenaars. Dit vindt waarschijnlijk zijn oorzaak ondermeer in de gewel dige ontplooiing van het „grote" con certleven. Men heeft behoefte aan grotere afwisseling en grotere mid delen dan die welke een mannenkoor kan bieden. Eens was dit anders, vooral in de 18de en 19de eeuw bloei de ook hier de mannenkoorzang ter wijl een groot repertoire ten dienste stond met werken van oude en nieuwere meesters. Het is dan ook een zeer verheugend feit dat te Lei den het Mannen-Dubbelkwartet „In- ter Nos", onder leiding van Louis van Wijngaarden, de grote traditie van de a capella-zang al sinds 35 jaar hoog houdt en daarbij steeds een zeer goed peil weet te handhaven. We hebben ons daarvan gisteravond kunnen overtuigen tijdens het concert dat „Inter Nos" gaf in de Pieterskerk met medewerking van de organist Piet van Egmond. Dat er ondanks het voor deze tijd zeer gure weer en de daardoor niet bijzonder aantrekkelijke temperatuur onder het grote kerkgewelf een zo ruime belang stelling voor dit concert bleek te bestaan, bewijst dat er voor deze acht zangers en hun dirigent een duidelijke waarde ring bestaat. Toen we in de kerk plaats namen, vroegen we ons af of deze concertruim te, zelfs voor menig koor een akoestisch probleem, voor dit ensemble niet veel te groot zou zijn. BU de inzet van Gallus* „In nomine Jesu" bleek duideiyk dat we ons daar over geen zorgen behoefden te maken. Wel moest men zich even gewennen aan de galm en de daaruit voortvloeiende moeiiyke intonatie. A-capella-zingen is een van de moeilijkste opgaven voor een koor en werken als Palestrina's motetten Popule meus" en „O Domine Jesu Christe" stellen hoge eisen. Toch werd hier veel schoons bereikt. Louis van Wijngaarden streeft in der gelijke werken naar ryk geschakeerde expressie meer dan naar sereniteit en dit is zeker te verdedigen. De acht zangers zijn voortreffelyk op elkaar ingesteld. We willen hier graag hun na men vermelden: J. Kleer en L. Overduin, tenoren, S. Singerling en D, - Filippo, tweede tenoren, P. Loovens en J. Ver meer, baritons en de bassen V. Stok- huyzen en B. K. van KatwUk. Vooral de tenoren vielen vaak op door genuanceerd en klankrijk zingen. Nie mand maakte zich ooit schuldig aan ge forceerde toonvorming. Wellicht zouden we liever soms de bassen iets duidelyker hebben waargenomen zodat de totale 'dank wat meer fundament had ver kregen. Een gelukkige keuze vormden de „Trois petites prières" van Francis Pou- lenc. Poulenc heeft zich in latere jaren steeds meer tot de geestelijke koorzang aangetrokken gevoeld en heeft de moed gehad hierbij een gezond-modern idioom te bezigen dat wars is van elke zoete lijkheid zoals die in de 19de eeuw eens de kerkmuziek heeft ontsierd. De vertolking van deze drie korte werkjes behoorde tot het beste deel van de avond, zélfs al kwam men niet helemaal los van een zekere Hollandse inslag. Goed gezongen, doch muzikaal nogal middelmatig, was het „Te Deum" van C. S. Lang, met orgelbegeleiding. We ho ren deze zangers liever zonder bege leiding, zoals in de latere nummers, ook al zou de programmakeuze ook hier niet helemaal de onze zijn geweest. Noch de „Zweig von Bethlehem" van Hans Lang. noch de „Septembernacht" van Walter Rein behoort tot de hoogte punten der muziekliteratuur. Het „Avondgebed" van Willem Landré vorm de een fraai klinkende afsluiting van deze avond. Voor de instrumentale afwisseling zorgde de bekende organist Piet van Egmond, wiens technische meester schap op het fraaie orgel van de Pie terskerk goed tot zijn recht kwam. Regers grote fantasie over Luthers in drukwekkende „Ein fester Burg ist unser Gott" bereikt niet altijd het niveau van zijn beste orgelwerken, al boeit de ver werking van het thema. Daarentegen be hoort Francks „Prélude, Fugue et Varia tion" tot de meest geïnspireerde werken van de Belgisch-Franse meester. Van Eg- monds registratie deed het hierin bijzon der goed. De „Suite Gotique" van Léon Boël- mann is een repertoirestuk van de Franse school, virtuoos, muzikaal wat verouderd doch mits goed gespeeld, toch plezierig om aan te horen, met name in het laatste deel. De organist toonde zich een meester op dit grootse instrument. Ten slotte liet hij zich horen in eigen improvisatie op psalm 150. Ook hier kon men veel virtuositeit en zeer knappe registratiekunst bewonderen, al menen we wel te moeten opmerken dat de mu zikale ideeëfi die deze stralende melodie hem ingaf, niet steeds tot de meest oor spronkelijke behoorden. Liever hadden we hem bewonderd in een vertolking een werk van Bach of van de jongste Duitse orgelschool. Doch ook zonder dat vormde deze avond bepaald een fraaie bijdrage tot het beginnende concertseizoen. We hopen dat het dubbelkwartet „Inter Nos" de reputatie van de mannenkoor zang te Leiden nog lang mag hoog hou den. Dr. J. van der Veen Lezing voor Oud-Leiden Esthetische hygiënische en materiële factoren maakten de tegel populair gisteravond in De Lakenhal ge sproken door de heer D. Korf sr., te Heemstede, leraar aan het Haarlem se Coornhertlyceum, voor de leden van de Vereniging Oud-Leiden". De voorzitter, dr. W. C. Braat, herdacht in zijn openingswoord de oud-voor zitter, dr. A. Kessen. Tegels en in het bijzonder vloer- en wandtegels wekken associaties óp van gezelligheid en intimiteit. Ze geven een bepaalde sfeer in het vertrek. Doch niet alleen uit esthetisch oogpunt vond de tegel opgang. Ook de duurzaamheid en het hygiënisch nut speelden een grote >1 in de ontwikkelingsgang van de tegel. Men onderscheidt vloertegels- en wandtegels De eerste werden eenvoudig gedecoreerd en bedekt met loodglazuur. Dit loodglazuur, bestaande uit kwarts, potas en loodas, werd aangebracht ter voorkoming van blijvende vlekken en van siyten. De vloertegels werden meest gedecoreerd door middel van houtstem- pels, die in de nog zachte klei werden geperst. Daarna bakken en glazuren/ De tweede en belangrykste groep, de wandtegels, werden min of meer over- Raad was kort bijeen T"\E LEIDSE gemeenteraad, die gister- middag onder voorzitterschap var middag onder voorzitterschap jnr. mr. Van Kinschot bijeenkwam, had nog geen uur nodig voor de behandeling van de agenda. De stemmingen en een praatje over de scholenbouw namen de meeste tjjd in beslag. Tot lid van het bestuur van de stich ting Burgerijfonds van Leiden benoemde de raad de heren A. van Dijk, J. G. Ha- gens en H. van Weizen. Tot onderwijzer aan de Plesmanschool werd de heer O. van der Veen benoemd en tot onderwij zer aan de ulo-school aan de Pieters kerkstraat benoemde de raad de heer H. C. Scheerder. De heer J. J. J. van Beek werd tot gymnastiekonderwijzer aan de gemeentelijke bedrijfs-technische school benoemd. De raad ging akkoord met de voorstellen voor de aankoop van een ac cumulatoren-batterij voor het Rembrandt- lyceum, een voorschot op de exploitatie vergoeding van de bijzondere school voor b.l.o. aan slechthorende en spraakgebrek- kige kinderen, een aanvullende tegelbe strating bü de speeltuin Rondom de Ma- redyk, herziening van het uitbreidings plan met betrekking tot gronden, gele gen ten zuiden van het voormalige Pest huis aankoop percelen Waardgracht 19 en Waardkerkplein 6. verkoop van bouw terreinen, voorzieningen in het gebouw van het gemeente-archief, wyziging IZA- regcling en onteigening van percelen aan de Morssingel en aan het Pieter Huiberts- hof. Dr. Duyverman (v.v.d.) wilde graag iets meer over die onteigening weten, omdat er drie artsen bij zijn betrokken. Ook in- 'ormecde hij naar de ontruimingstermün. Wethouder Stolp (a.r.) die wethouder Jongeleen (arb.) verving, die met vakan tie is. wilde zich en kon zich ook niet uitspreken over een ontruimingstermijn. Wat de artsen aangaat, de onteigening van deze panden is niet aan de orde. Het Shoiv-boal De heer Van Iterson (c.h.) ontwikkelde bezwaren tegen de bouw van een houten school aan de César Franckstraat. Staan wy zo slecht aangeschreven bij de heid? Een houten school is niet arbeidbe- sparend. Waarom krh'gt Leiden er zoveel toegewezen. Over het brandgevaar wordt zonder meer heengestapt Hij ver wees naar de kleuterschool van de Ver eniging van christelyk onderwys in Lel- den-Oegstgeest, waar men de bouwkosten van een ton niet overschreed. De heer Van Iterson kondigde aan een volgende maal zich tegen de bouw van een houten school te verzetten. Dr. Duyverman deed het college de suggestie aan de hand van een school- boot. Deze gedachte gaf aanleiding tot hi lariteit, daar verscheidene raadsleden meenden dat er over de show-boat werd gesproken. Wethouder Van Schalk (arb.) bena drukte dat het college natuurlijk defini tieve scholen prefereert. Alleen een ur gentle-verklaring voor een definitlev school krijgt geen kans. Men moet al be delen om een urgentie voor een houten gebouw. HU bestreed met gegevens var andere steden dat Leiden teveel noodlo- kalen heeft. Er zijn na de bevrijding 183 permanente en 65 noodlokalen in Leiden gebouwd. Een schoolboot in de Korte Vliet achtte hy minder raadzaam in verband met het verkeer. Hü bepleitte bij de heer Van Iterson begrip voor de bouw van de i versiteitsgebouwen. Dit raadslid had tweede instantie gezegd dat het college dan maar iets van het bouwvolume de academie moest afnemen. dadig van decoratie zuurd met tinglazuur. Deze tegels vonden hun oorsprong in Spanje en bereikten Italië en Mallorca ons land. Het dus niet te verwonderen dat de eer: tegels sterk onder die „zuidelijke" vloed stonden. Eerst omstreeks 1600 ontstonden er pas werkelijk Nederlandse decors. Een grote moeilijkheid bij het ver vaardigen was echter dat onze klei te vet was en slechts was te verma geren met vreemde kleisoorten, bijv. uit Doornik of Engeland. Gebruikte men alleen onze klei, hetgeen in oor logstijd het geval was, dan trokken de tegels na verloop van tijd krom. Bewerking Voordat een wandtegel goed en wel in e muur zit, heeft hij reeds een hele andel achter de rug. De bewerkte, dus geknede „ruwe" klei wordt tot een laag gelijke dikte geperst met een kope- roL Hierna snydt men langs een vierkant plankje voorzien van twee of pennetjes die de klei behoeden tegen oprollen, een vierkant stuk klei uit de laag. Het plankje moet groter zijn dan de bedoelde grootte van de tegel, want de klei krimpt bij het drogen ongeveer 15%. De verse tegel gaat nu in ven en blijft daar 18 20 uur. Zo'n kan tussen de 10.000 en 30.000 tegels bevatten en het duurt 36 tot 48 uur voordat de oven voldoende is afgekoeld n te kunnen worden geopend. Wanneer de tegels koud genoeg zijn, worden ze van eventueel roet of vet ontdaan, waarna er een witte sliblaag op wordt aangebracht. De schildering, die hierop volgt, kan niet zomaar worden begonnen, dient van tevoren te worden uitgeprikt •n stuk papier. Dat papier met gaat jes wordt over de tegels heengelegd bestreken met koolstof, teneinde kleine zwarte puntjes, te zamen de tekening vormend, op de tegel te verkrijgen. Nu gaat men pas met de penseel werken en wel door uiterst secuur de puntjes te volgen. Chinees porselein Ook het Chinese porcélein speelt een grote rol in de loopbaan tegels. Hoewel wij nooit het echte Chinese porcelein konden produce ren dit werd nl. gemaakt uit zeer magere klei voorkomend langs de grote Chinese rivieren werd wel de naam ingevoerd en werden de tegels dunner en blauwer van schil dering. Blauw was namelijk de enige kleur die bij 1400 a. 1500 graden de temperatuur die voor het Ch nese porcelein noodzakelijk was stand hield. Verder waren ook nog de Lodewijk- en Empire-stijl van invloed. Na de pauze kwam een en ander door middel van kleurendia's nog duidelijker tot uitdrukking en zag men zelfs enkele „achterschilderingcn", dus aan de andere kant van de tegel. Gebr. Texeira dc Mattos le Amsterdam hebben besprekingen geopend over brenging van een bod op aandelen winstbewüzcn der N.V. Mij. Nederland tot Exploitatie van Onroerende Goede ren in Amsterdam. The Old Dutch Lady naar de sloper De in 1937 bij Wilton Fiienoord gebouw de 11.920 ton metende tanker Caltex Ne derland wordt nu naar Hendrik Ido Am bacht gebracht om door Frank Rysdyk te worden gesloopt. Het schip heeft tüdens de oorlog op ver schillende routes gevaren cn bleef zelfs tijdens de overhaaste aftocht uit Rangoon gespaard, toen Amerikaanse en Japanse vliegtuigen boven de rivier vochten. De tanker verwierf in de oorlogsjaren The Old Dutch Lady. Academische examens Toernooi om wereldkampioenschap I.VmilWKM A.R. kiesvereniging start weer Vrijdagavond om kwart voor 8 houdt de A.R kiesvereniging „Nederland en Oranje" haar eerste vergadering in dit seizoen. De vergadering wordt gehouden in de christelijke school. Mr. W. R. van der Sluis, secretaris van het centrale co mité van de A.R. kiesvereniging, spreekt over actuele zaken. L.A.K. opende het seizoen Sterckx De Gelijkbenigen in opmerkelijke opvoering LS opening van het seizoen heeft het Leids Academisch Kunstcentrum de Werkgroep Rotterdams Toneel naar Leiden uitgenodigd om een opvoering te geven van het stuk De Gelijkbenigen, van de jonge Vlaamse auteur Piet Sterckx. Men had moeilijk een betere keus kunnen maken. In Nederland komen wij, wat het zgn. experimentele toneel betreft, achter aan. Toegegeven, in Vlaanderen bestaat hiertoe veel meer de noodzaak dan bij ons, maar men verlieze niet uit het oog dat het mes hier aan twee kan ten snijdt. ervaring deze jonge acteurs aan het werk kort i ons de situatie de toneelschool kwamen onmiddellijk bij een van de grote gezelschappen aan de slag konden. In Vlaanderen was dat anders. Daar hebben de jongeren, om toch iets te doen te hebben, zelf groepen gevormd om stukken te spélen en zo de brood nodige ervaring op te doen. De andere zijde van het mes is de omstandigheid, dat dan ook stukken worden gespeeld die bij gevestigde gezelschappen niet aan bod komen. En is het niet altijd zo geweest, datexperimenten zowel tot mislukking als tot vooruitgang leiden? Een nieuw geluid uit onze eigen tijd kan verfrissend werken als een regenbui in een stoffige zomer. Welnu, de leden van het L.A.K. hebben gisteravond in het Antoniusclubhuis kennis kunnen maken met een hoogst interessant werkstuk, dat zeker waard was in ons land te worden opgevoerd Nog nooit heeft men op de Nederlandse planken iets kunnen zien van het werk van de jonge Vlaming Piet Sterokx. een auteur die nieuwe wegen bewandelt, zowel in opbouw van zijn stukken als in de probleemstelling. Zonderling milieu De Gelijkbenigen toont ons een zon derling milieu. Drie broers zijn. na de dood van de ouders, alleen in huis ach tergebleven. Zy hebben in een grote kamer ieder een stuk afgepaald, waarin zij zichzelf kunnen zijn. De muren be staan alleen in hun verbeelding, alleen een trefwoord, „ik sluit mijn deur", schept de gewenste afzondering. Toch is dit bestaan steriel. Jim wendt voor psychologie te studeren, maar komt niet verder dan de lectuur van dubieuze werken. John heeft eens in- het atelier van een kunstschilder gekeken en pro beert. de schilder uit te hangen, zonder opleiding" "en zelfs zonder artistiek ge- De derde broer, Francis, is een exis- tentialiist-in-aanbouw, die zich volkomen van de buitenwereld afsluit, uit angst ook maar iets van zyn innerlijk te tonen. In die wereld treedt een meisje bin nen, Martha, dat schermt met stellingen, opgebouwd door een merkwaardig ge nootschap, dat alle remmingen wenst te verwerpen, maar toch pretendeert tege lijk de mensheid te kunnen dienen. Zy werkt als een katalysator in de zelfont dekking van de broers. Het ingenieuze van de opbouw van het stuk is, dat op het toneel allerlei echte en gedroomde werkelijkheden door elkaar heenspelen. Dit is een knappe prestatie. Het was een uiterst boeiende te 2 De erepalm moeten wy wel toekennen aan Th era Verheugen, vooral in het laatste bedrijf een huiveringwekkend levend vrouwtje-met-een-verleden. Gui- do de Moor kreeg van regisseur Hans Boswinkel precies de geladenheid mee die by deze rol paste. Jacques Comman deur was de twijfelende boekenwurm Jim. en Willem Nyholt leverde een ver bluffende prestatie als de tot „construc tief denker" zich ontwikkelende Francis. Aan het applaus kwam bijna geen einde. Er waren bloemen voor Thera Ver heugen. G. Tulp. De laatste serie modeflitsen van .V. en D. werd gisteren in de lunch room gegeven. Men borduurde hier in voort op de reeds besproken mode lijnen. De flitsen openden met spor tieve kleding; warme jumpers en nauwe pantalons voor een strenge winter met veel sneeuw en ijs, in aparte kleurcombinaties, zoals een blauwe jumper op een groene broek. Weer eens iets anders op jumpergebied was de vest-pullover met suède voor pand. Wintermantels waren deze keer in alle prysklassen ruim vertegenwoor digd. Ze hadden nagenoeg alle een bont kraag van persianer nerts of imitatie nerts. Heel goed stond een bruine mantel met een imitatie-nertskraag en manchet ten. Sierstiksels vormen ook een gelief de afwerking voor mantels. Het mantel kostuum, waarbij het jasje byna lang is, zal zich zeker in menig garderobe een plaatsje weten te veroveren. Er werd een schitterend beige-bruin kostuum ge toond, dat zeer eenvoudig was, maar daardoor juist opviel. Japonnetjes voor elke gelegenheid en voor elke leeftijd waren er te kust en te keur. De grijze flaneljaponnen zullen in de toekomst weer veel ge dragen worden. Voorts ziet men veel streepstof voor Sportdag Leidse ehr. kweekschool moest in gebouw worden gehouden Het was voor vele leerlingen van dc Christelijke kweekschool een grote te leurstelling dat het de laatste dagen zo heeft geregend. Hierdoor moest de sport dag, die de sportcommissie van de school vereniging in samenwerking met de gymnastiekleraar, de lieer Bos. had voor bereid, gisteren in school worden ge houden. Toen bleek overduidelijk dat het schoolgebouw veel te klein is. Het was onmogclyk alle leerlingen aan deze dag te laten meedoen, zodat de vierde cn de vyfde klas thuis moesten blijven. De sportdag verschilde veel van die van voorgaande jaren; er waren byv. veel meer teamspelen. Iedere klas moest een handbalteam. bestaande uit twee dames en drie heren, twee dammers, twee schakers en vier tafeltennissers (sters) leveren. Op al deze onderdelen werd fel gevochten. De handbalwedstrijden hadden de meeste belangstelling. Hier moesten de winnaars van de eerste, de tweede en de derde klassen, respectievelijk IC, 2A en 3A, in de finale uitmaken wie zich kampioen mocht noemen. Al snel werd het duidelijk dat de strijd tussen 2A en 3A zou gaan. Spanning was er genoeg. Dat 2A deze wedstrijd won was vooral aan de verdediging te danken, die het kanon Piet van Duivenvoorde volkomen wist uit te schakelen, zodat er toen wei nig gevaar meer dreigde. Het was verheugend dat er onder de nieuwe leerlingen enkele goede schakers bleken te zitten, dit was ook wel nodig, omdat de kweekschool in deze tak van sport slecht is. De eerste prijs werd hier gedeeld door C. de Braver (IB) en P. Dijkdrenth (1B), terwijl R. Brunt (IC) op de derde plaats beslag legde. De uit slag van het dammen was bij de dames: 1 Riet Both (3C), 2 Truus Leurdijk (3C). 3 Jet Oemar Saïd (2A) en bij de heren: 1 Alex Buskens (2A), 2 Kees van der Meent (3B), 3 Martien Lenne (2B). Ook by het tafeltennissen was er van felle strijd sprake. Tussen de drie finalis ten by de heren was weinig krachtsver schil. Uiteindelijk werd Bert van Leus den (2A) eerste, Jan Jonk (2B) tweede 'n Ab Mulder (1B) derde. By de dames vas de uitslag: 1 Marjan Wilschut (3A). 2 Nel Kempenaer (3B), 3 Sonja van Doorn (3B). De grote wisselbekcr voor de klas die als geheel de beste resultaten heeft be haald, werd gewonnen door 2A met 44 punten. Tweede werd 3A met 25 pun- en derde werd IC met 18 punten. Middags speelde het dames-volley balteam van de kweekschool in de Leidse-Hout-Mulo een wedstrijd tegen het gymnasium. Deze wedstrijd was het ';en ten volle waard. Het team van de kweekschool was meer homogeen en bezat enkele meisjes die goed konden smashen, zoals Tineke van Eijbergen en Joke Fuchs. Hiertegen bleek het gym nasium niet bestand. Ze verloren dan ook met 15—8; 15—9; 15—12. Ook was er een herenwedstrijd tussen 2 teams van de eerste en tweede leer- kring. Hoewel het team van de tweede leerkring byna uit het hele schoolteam bestond, verloren ze toch met 31. De sportdag werd besloten met een micro- korfbalwedstrijd tussen twee willekeurig samengestelde teams van de kweek- De avond 's Avonds was in de gymnastiekzaal de initiatie van de eerste-klassers voorzitter van de schoolvereniging V.L.A.K., de heer W. Volker, heette het bijzonder de directeur, mr. dr. K. de Vries en de leraren hartelyk welkom. Het was de bedoeling dat deze avond door de eerste-klassers werd verzorgd. Over het gedeelte van het programma vooi peuze kunnen we beter zwygen, want dit was slecht. Na de pauze zong Loek Krassenburg, bariton, twee arias uit de Zauberflöte van Mozart, nl. Der Vögel- fanger bin ich ja cn Ein Mad- Chen oder Wcibchen. Hij was dc eerste die mot zijn zang de hele zaal wist te boeien. Rudy Spruyt, eer groot persoon in de kweekschool gemeenschap, besprak nog enige beleve nissen in de tram. Het bleek wel dat hy aan dit vervoermiddel zeer gehecht was en het node mist. Het programma werd besloten door Ad den Hollander, die op zyn gitaar een ballade speelde. gesticulerende Canadees Marcel Deslauriers en de grate zwijgzame Rus Isar Koeperman. De beide dammers, die twee jaar geleden in Nederland zo'n bekendheid verwierven door hun sensationele tweekamp, zullen sa men met twaalf andere spelers uitkomen in het grote toernooi, dat vrijdag 14 oktober in het Amsterdamse Krasnapolsky begint, en waarvan Koeper- mans wereldtitel de inzet zal vormen. Het toernooi, dat 26 ronden telt* zal bijna een maand duren en worden gespeeld in 22 plaatsen. is de man van de wetenschappelijke party-opzet. Deslauriers zoekt het de briljante combinatie, waarmee hij zoals hij zelf zegt zijn gebrek aan theoretische kennis camoufleert. Het is echter de vraag of de Cana- dees gezien de handicap van zyn leeftijd hy is 54 jaar zich zal kun nen handhaven, 't Voordeel van de jeugd is ongetwijfeld aan de negentienjarige student Tchegolef. Deze jonge Rus be haalde in 1959 het kampioenschap van zyn land en zou in Monaco hebben deel genomen aan het kandidatentoernooi, als hij niet te laat in het vorstendom verschenen. Onze landgenoot Van Dijk kwalificeerde zich toen als uitdager. Nederland wordt vertegenwoordigd door twee spelers, die him sporen in de internationale damwereld al sinds jaren verdiend hebben. Het zijn J. M. Bom uit IJsselstein en Barend Dukel uit IJmuiden. Met hun leeftyden van 44 en 50 jaar behoren ze echter stellig niet tot de jongere generatie. Maar het gebeurt immers slechts heel zelden, dat zich in een decennium twee wonderkin deren aandienen van de klasse vat Piet Roozenburg. Dat Bom en Dukel een goede kans maken In de bovenste helft van ranglyst te eindigen, mag op grond hun recente prestaties wel worden genomen. Als Bom in de vorm verkeert, waarin hy verleden jaar het internatio nale toernooi won, zal hy zelfs een stige gegadigde voor de eerste plaats Bom heeft zyn verkiezing te danken aan de tweede plaats die hij dit jaar het nationale kampioenschap behaalde achter Wim de Jong. Deze laatste door werkzaamheden verhinderd uit te komen. Een-maal veroverde Bom de tionale titel nl. in 1941. Hij was verder van 1933 tot 1943 Haags kampioen, werd zesmaal kampioen van Zuid-Holland en heeft zich sinds 1952 onafgebroken kun nen handhaven in de hoogste regionen van de Nederlandse damwereld. Barend Dukel behaalde eveneens maal het Nederlandse kampioenschap. Vorig jaar bekroonde hij daarmee lange carrière, want reeds in 1932 nam de IJmuidenaar deel aan de stryd de nationale titel. In 1954 moest hy de eerste plaats delen met Keiler, die hem later in de herkamp versloeg. Zijn bes te prestatie in een groot internationaal toernooi dateert van 1958 toen hy tweede werd achter Koeperman. Bom en Dukel kanshebbers Koeperman en Deslauriers zyn de meest opvallende figuren in de komen de titelstryd. Maar het zyn beslist niet de enige kanshebbers. Tchegolef, de landgenoot van Koeperman en de Ne derlander Bom zullen zich stellig niet zonder meer in een hoek laten drukken en dan is er verder nog Baba Sy, de Senegalees, die als simultaanspeler zyn gclyke niet heeft. Baba Sy, die met zyn 25 jaar een; van de jongste deelnemers is, werd het vorig jaar kampioen van Frankryk en speelde in die kwaliteit enkele wedstry- den in Nederland. Hij vertegenwoor digt ditmaal zijn vaderland Senegal, dat inmiddels onafhankelijk is geworden. Zijn optreden is een ongewisse factor in dit gezelsohap, waarin alleen de sterksten en degenen met het groot ste uithoudingsvermogen een kans maken. Wie uit deze uitputtende slütage-slag als winnaar te voorschijn zal komen, is met geen mogelykheid te zeggen. De vier belangrykste kandidaten zijn dus de beide Russen Koeperman en Tchego lef, de Canadees Deslauriers en onze landgenoot Bom. Camouflage winterjaponnen. De streep wordt i: lengterichting verwekt. Óm de somber getinte japonnen, in de kleuren bruin groen, een vrolyk accent te geven, zyn de bijou's juist dit seizoen zo spranke lend. Zij zijn vooral goudkleurig. Een armband om de bovenarm gedragen i; de laatste nouveauté van Dior. Heel gezellig stond een geruite japon met een warm gebreid groen boord. De donkere japon in een abstract patroon met losse geplisseerde panden sorteerdi een byzonder chic effect. Het geklede zwarte japonnetje ontbrak ook deze keer niet aan de collectie. Het was van wollen georgette en aan zoom en halskant afgebiesd met zwart satyn De witte handschoenen en hoed onder streepten het effect. Blauw gentleroy was het materiaal van een jeugdig pakji bestaande uit een sluik vallend jasje ei een glad rokje. Voor de teenager zagen we de gewaagde' combinatie bruin-zwart Een zwarte jerseyblouse met v-vormige hals werd gedragen op een bruine wijde rok die aan de zoom was afgezet met een brede zwarte franje. De geklede japonnen waren vervaardigd van zyden jacquard. Om de zon niet te vergeten op deze regenachtige dag, kreeg men reeds glimp te zien van de voorjaars- en zomercollectie 1961. Deze flits in troduceerde een nieuw procédé, de imprimé-trevira. Een oranje getinte japon met bijpassende mantel, waar van franje als garnering voor de ja pon was gebruikt, gaf alvast een in druk van de volgende mode. Ook voor deze tijd was er een lichte japon met verwerkt streepje, heel simpel en aangesloten van lijn. Het mouwtje was pittig kort. Deze laatste flits werd besloten met een serie korte avondjaponnen die stuk voor stuk het vermelden waard zijn. Een japon van lila georgette met stola, één van roze kant op witte zyde met zwarte accessoires en een lichte beige japon met witte geruite overjurk vormden de omlijsting van de alleraardigste bruid in een kanten japon van Engels makelij waarvan het bovenstuk zeer apart was verwerkt. G. de VriesHaarbrink Emigrant Er nemen In Amsterdam nog tw spelers achter de borden plaats die nauwe relaties hebben niet ons land. In de eerste plaats is dat de Austra liër Van Ast, die vyf jaar geleden uit Nederland waar hy in de hoofdklas se uitkwam emigreerde en verder de Surinamer Louis Sen A Kaw. Onder de buitenlanders treffen der meer aan de Marokkaanse ingenieur graaf De Descallar, die in 1952 deel nam aan het toernooi om het wereld kampioenschap. Hy bezette daarin de achttiende plaats. De laatste jaren hy onafgebroken kampioen van Marok ko en finalist in het wereldkampioen schap correspondentie-dammen tot i960. De man die van 1955 tot 1956 wereld kampioen in dit genre was, de Belg Hu- go Verpoest, zal ook van de partij zijn. De Italiaan Fanelli, die oorspronkelijk was uitgenodigd, bleek namelyk lid te zijn van een dissidente bond en zal als zodanig niet mogen spelen. De Parijzenaar Pierre Dionis comple teert als veertiende speler de lyst van kandidaten vöor het wereldkampioen schap. Studentenplakkers weerden zich Leidse studenten, voornamelijk eerste jaars, hebben vannacht op tal van plaat sen in de stad biljetten aangeplakt, waar op stond te lezen: „artikel 60 beperkt studievrijheid". En kennelyk om de po litie te gerieven stond in kleinere letters onderaan „en uiteraard hogere lonen de politie". De politie te Leiden liet zich echter niet vermurwen en maakte tegen tien studenten proces-verbaal op wegens bevoegd aanplakken" Biljetten en plaksel werden inbeslaggenomen. Gisteravond had in het „Volks huis" de jaarlijkse uitvoering van het kinderkoor „Alles ter ere Gods" van de Christelijke Gereformeerde zangvereniging plaats. Onder de be kwame en bezielende leiding van hun dirigent, de heer J. Arnoldus, leverden de jeugdige zangers en zan geressen prestaties, die veel en hard werken achter de schermen doen ver moeden. De dirigent kan terecht trots zijn op zijn koor, dat nu vier jaar bestaat. Naast de jaarlijkse uit voering treedt het koor ook nog af en toe op in rusthuizen, sanatoria e.d. Gisteravond wisselden twee koorgroepen elkaar af, een koor A, bestaande uit jongelui van 915 jaar, en een koor B, dat de leeftijds groep van 58 jaar bevatte. Aangezien de heer Cuperus, voorzit ter der zangvereniging, door ziekte ver hinderd was de avond te openen, ge schiedde dit door de heer Noorduin, voor zitter van de kerkeraad. Deze merkte in zijn openingswoord op, dat het zin gen een van de meest directe uitings wijzen is van ons gevoel en hy hoopte dat het ook deze avond zo zou zijn. Begonnen werd met een compositie van de dirigent, „Handjes gevouwen". Mede door de zuiverheid en het timbre 'an de kinderstemmen kreeg dit lied een ïi-aaie vertolking. Het zou te ver voeren alle liederen te noemen; slechts een aan tal willen wy vermelden. Byzonder aar dig was het liedje „O zomer" van J. C \ndreae, waarin koor A werd begeleid door de heren F. Geertsma (bas), W. Crama (drum) en W. v. Iterson (accor deon). Ook in andere liederen secun- deerden zij het koor op voortreffelyke Hilariteit, vooral onder de jeugdige toehoorders, wekte het feit. dat zich tij dens het liedje „Bellen blazen" een echte „bellen-blazer" op het podium be- Hct was echter niet alleen zang wat de klok sloeg. Als intermezzo speelde de heer P. Overduin. die daarvóór al ver schillende liederen aan de piano had begeleid, het menuet van Boccherini, op alleszins aanvaardbare wyze. In de pauze bestond er gelegenheid tot het kopen van loten. De opbrengst komt ten goede aan de zangvereniging. De prijzen, bestaande uit twee poppen, vonden later op de avond onder grote vrolykheid hun bestemming. Na de pauze ging men verder met het geestige liedje „Grote Jans en kleine Jins" van J. W. van Setten, gezongen door koor B. Van de drie liedjes, die vervolgens door koor A werden gezon gen, was „De nieuwe broek" wel het meest humoristische. Ook na de pauze verzorgde de heer P. Overduin een piano-intermezzo: de wals uit een serenade van Tsjaikowski. Daar op volgden „Hoor de muzikanten" en „Holland". Met zeer veel enthousiasme werden beide liedjes gezongen. Nadat het auditorium nog een toegift had af gedwongen werd deze geslaagde avond gesloten. L. B. A. v. d. P.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4