lacht Als wij de mogelijkheden maar willen scheppen Historisch orgel in Gouda werd vernieuwd ethergolven Moeilijkheden rondom Openbaar kunstbezit" NIEUWE AFRIKAANSE STATEN (OOK KATANGA!) OP ZEGELS Viermaal de weerman 1 ZATERDAG 8 OKTOBER 1950 Zij redden zich wel Prijsvraag van K.L.M Zomer viel tegen maar winter wordt goed De K.L.M. zal in verband met de in- dienststelling van de DC-8 straalvlieg tuigen op de lijn naar Sydney twee prü- zen van elk twee plaatsen beschikbaar stellen voor in Nederland wonende ouders van Nederlandse emigranten in Australië, waarby vier vragen moeten worden beantwoord. De jury bestaat uit de heren J. Kos- man, H. A. van Luyk en A. M. van der Bij de uitreiking van vliegurenonder- scheidingen aan K.L.M.-ers op Schiphol verklaarde de president-directeur, de heer I. A. Aler, gisteren: „Ik wil niet suggereren, dat iedereen dol tevreden is. Altijd zullen er latente personeels- wrijvingen blijven. Dit jaar hebben we echter niet alleen geen uitslaande con flicten gehad: in alle eerlijkheid kan ik zeggendat de verhoudingen onder ons personeel gestadig verbeterd zijn." De bijzonder moeilijke introductie van de nieuwe vloot is goed' ten uitvoer gebracht. Het Lockheed Electra-sohroef- turbinevliegtuig is uitstekend en valt bij vliegers en passagiers in de smaak, maar zal in het komende halfjaar in Amerika enige wijzigingen moeten on dergaan, dooh spreker was overtuigd dat na de moeilijke beginperiode dit vliegtuig jarenlang als uitstekend werk paard zijn diensten zal kunnen verrich ten. Deze zomer is de begroting nog niet i gehaald, doch deze winter zullen de in- komsten voor het eerst groter zijn dan in de zomer. Politie meent: Kinderen werden niet mishandeld Uit een door de Amsterdamse centrale recherche ingesteld onderzoek is niet ge bleken, dat twee van de drie kinderen van de 30-jarige Amsterdamse handelaar A. Kroon tijdens een negendaags verblijf in het Burger-weeshuis zijn mishandeld. De heer Kroon had daarvan aangifte ge daan, nadat artsen blauwe plekken op de beentjes van de 13 maanden oude Har ry en de 27 maanden oude Michel Kroon hadden geconstateerd. De afdeling van de Amsterdamse centrale recherche, die is belast met het onderzoek in zaken waar bij personen in overheidsdienst zijn be trokken, heeft het onderzoek in deze zaak thans voltooid. Het proces-verbaal is in handen gesteld van de Amsterdamse of ficier van justitie, die thans moet beslis sen of tot vervolging zal worden over- Hoge onderscheiding voor Rockefeller H.M. de Koningin heeft de heer Nel son A. Rockefeller, gouverneur van de staat New York, de hoogste Nederlandse onderscheiding toegekend, die aan bui tenlandse staatsburgers ten deel kan val len. Het grootofficierschap van de orde van Oranje Nassau verkreeg gouverneur Rockefeller uit waardering voor zijn aandeel in de organisatie en voorberei ding van de Hudsonchaplain-viering ten gelegenheid van het driehonderdvijf- tigjarig bestaan van New York vorig jaar. Hoogtepunt van de viering was het door prinses Beatrix aan de staat New York gebrachtè bezoek. Op gisteravond heeft de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijén. de onderscheidings tekenen aan gouverneur Rockefeller overhandigd. A AN HUN moed, aan hun doorzettingsvermogen ligt het niet. Zij redden zich wel, die ongelooflijke dappere kinderen die in tal van Nederland se tehuizen worden verzorgd omdat zij een ingrijpend tekort hebben mee gekregen. Omdat zij het gebruik van hun ogen, hun oren, hun ledematen, hun spieren, hun alles-regelende zenuwen moéten missen. De een mist dit de ander dat. Zonder hulp, verzorging en gespecialiseerd onderwijs zijn ze niets.maar geef ze de goede kansen enze stéan ervoor! Misschien is dit wel het meest grijpende, wanneer je, zo'n paar da gen achter elkaar, van de ene inrich ting naar de andere reist en hals over kop van het ene reusachtige probleem in het andere wordt ge- Zo' n rondreis maken we elk jaar als hét Kinderpostzegeltijd wordt: U weet dat allang. Want aan ons is hel u straks in de beurs te doen tasten om te helpen. Ach. we moesten u allemaal kun nen meenemen op zo'n tocht. Niet alleen om te hor envan de directies, hoe" dringend er geld nodig is om deze kinderen met een redelijke kans in de maatschappij terug te brengen, vooral: om ze te zién, die dappere kleine vechters. Want ze geven het nooit op. Vingers tasten zoekend, net zolang tot ze de ogen tot op zekere hoogte kunnen ver vangen, pientere oogjes lezen U géspan nen de woorden van de lippen als de oortjes niet functionneren, en de jongen, zonder armen geboren, toont U onver, holen trots zijn prima zwemkunst: hij zit voor z'n vijfde examen, compleet met voorwerpen-van-de-bodem-duiken en Het kleiné, uitermate slimme mei zonder armpjes en met twee vergroei voetjes, laat U eventjes zien hoe zij het onderwijs eerste klas (ze is net zes!) bij houdt. De verkeerd geplante teentjes van het ene stevige beentje vervangen de beide handjes! h rij ft als de beste en zij laat zich brood eten! Paar guldens Er werkt een groepje kleine jongens; in een gymnastieklokaal. Hun benen kunnen ze praktisch niét gebruiken, s gaat zéker niét. Sommigen hebben ook storingen in de armspieren. Maar op hun buik draaien ze behendig over de evenwichtsbalk en aan hun ar. men zijn ze in een ogenblik boven aan het wandrek. Wie geen beschikking heeft over zijn benen moet de armen dubbel ontwikkelen om zich te kunnen rédden, en zo mogelijk ook een vak te leren. Is het U duidelijk, hoe bitter noodza kelijk dus zo'n goed-ingerichte gymna stiekzaal is in een tehuis voor deze kin- U moest hen kunnen zien, met hun moed, hun felheid in de wedstrijden en hun kostelijke hulp aan elkaar. Neen, aan de kinderen zelf ligt het niet. Ook niet aan de toewijding van degenen die leiding en onderricht en verzorging geven. Met elkaar maken ze er iets van verbluffend veel eigenlijk.' Totdat je dan weer hoort van die ene inrichting die geen binnenzwembad heeft voor de hoognodige spierontwikkeling. Of die andere die zo tobt met een ouder wetse donkere eetzaal die overal voor gebruikt moet worden. Hiér hoor je: „een zandbak voor de kleintjes!", „daar: betere machines voor de naaikamèr, „een gymnastieklokaal", „een echte kerkzaal".en zo ga je maar Tabakverkoop te Bremen Te Bremen zijn donderdag en vrijdag 8600 balen Javatabak verkocht. Er ble ven 2000 balèn onverkocht, dooh deze zullen nog wel verkocht kunnen worden Tegen goedé prijs gingen 2140 balen, te gen betrekkelijk goede 5580. voorname lijk naar Westduitee, Zwitserse fabrie kanten en Nederlandse handelaren. Deze waren van de Deutsch-Indonesisohe Ta- fa ak h an d elsgesellscha ftDe tegen te hoge prijzen donderdag door de Perrin-Ge- sellschafit aangeboden 1400 balen Vor stenlanden werden pas vrijdag verkooht. (Van onze Kunstredacteur) TN 1732 werd besloten een nieuw orgel te laten bouwen in de St. Janskerk te Gouda. De opdracht werd verleend aan Jean Frangois Moreau, in het ver trouwen dat „de Heeren Burgemeesteren de Kerk met eenige penningen daartoe sullen gelieven te assisteren". Op 30 de cember 1732 werd de opdracht officieel gegund aan Moreau. Op 4 april 1736 komen de kerkmees ters weer in vergadering bijeen naar aanleiding van de mededeling van Mo reau, dat het orgel voltooid is. Tegen 21 april worden ontboden de heren N. Woordhouwer, Anias E. Veltcamp, Ja cobus Verbruggen en Gerard F. Witte vogel, organisten te Rotterdam, Den Haag, Gouda resp. Amsterdam, om te onderzoeken en rapporteren of het or gel in overeenstemming met het bestek is opgeleverd. Het orgel verwerft het fiat van de heren. Op zondag 15 mei 1736 wordt het or gel in gebruik genomen met het spelen van Ps. 150. Een der predikanten houdt zijn predikatie over Col. 3: 16. over het gebruik en misbruik van het orgel. Met de bouw is een totaalbedrag van plm ƒ50.000 gemoeid geweest. Op 29 april 1839 komt een grote restauratie gereed, verricht door de heren Lohman te Utrecht en D. van Vreuningen, organist der Luth Kerk te Gouda, voor een bedrag van 8791.35. Tijdens de vergadering komt een voorstel ter tafel om een vierde klavier toe te voegen. Ds. Nijhoff vindt dat het geld beter besteed kan worden voor verhoging van de predikantstrak tementen en de inrichting van een Ar- menkerk. Begin 1955 vestigt de toenmalige or ganist W. Goedhart de aandacht op de ernstige slijtagegebreken die het orgel begint te vertonen. De kerkvoogden zoe ken als adviseur George Stam, op wiens advies de fa. Flentrop uit Zaandam een restauratie-plan opstelt. Na subsidie toezeggingen van rijk, provincie en ge meente, wordt de opdracht verstrekt en de restauratie in de jaren 1958, 1959 en 1960 uitgevoerd, waarbij, als adviseur na mens het Rijk optreedt dr. H. L. Ous- soren te Wassenaar. De restauratie omvatte een volledigi' demontering en schoonmaking van het orgel, een herziening van de windladen 'de pneumatische laden van het pedaal werden vervangen), de pijpstokken werden vernieuwd, de windvoorziening werd schoongemaakt en verschillende re gisters werden vervangen. De romantiek had heel veel aan het instrument ver knoeid en dat moest alles hersteld wor den. Na uitvoering van dit alles werd het orgel gemonteerd, de intonatie werd herzien en aangepast aan de oorspron kelijke winddruk. De besomming van deze restauratie -beloopt plm. 70.000. W^E HEBBEN het orgel gisteren ge- hoord in zijn nieuwe staat en zijn tot de conclusie gekomen, dat het op nieuw een der schoonste instrumenten van ons land is. Natuurlijk, er blijven wensen. Men kan zich het karakter van verschillende stemmen nog penetranter denken, men kan meer doorzichtigheid willen en een minder strijkend karakter, maar wat onder de gegeven omstandig heden is bereikt, stemt zeker tot grote tevredenheid over de prestaties van de orgelmaker Flentrop. Hij heeft het orgel weer een klank en een speelaard herge ven, die het sinds de romantiek abso luut verloren had. Zo heeft Gouda weer een monumentaal en schoon instrument gekregen, dat helaas in een verkeerde gemeente staat. In Gouda is er op con- certgebied weinig te beleven en het handjevol mensen voor orgelconcerten is zo gering, dat niet één organist van naam zich in Gouda wil vestigen. Men heeft in de heer Klaas Boersma, die eens organist was in de Herv. Kerk te Velp en een oud-leerling is van George Stam en Jac. Bijster, een enthousiast, maar niet al te groot organist gevonden. Jam mer voor Gouda, op dit orgel moest een grootmeester zitten. door. Duizend en één normale, bescheiden en zo redelijke wensen voor tehuizen vol kinderen die om wat voor reden ook. niet thuis kunnen zijn. En by het aanhoren van die eigenlyk terloops geuite verlangens denk je dan: „mensen, laten we 't met elkaar mogelijk maken. Laten we toch wat méér geven. voor óns betekent dat 'n paar gulden, voor hén, die getrouwe volwassenen en die moedige kinderen: een vervulde Eneen nieuwe mogelijkheid op vooruitgang. Zij redden het wélals wij maar helpen. En dan weet U het wel: op dinsdag 11 oktober hangen ze weer aan Uw bel, de schoolkinderen met hun vraag „Koopt U Kinderpostzegels?" Ziet U dan achter het gezonde, misschien wat lastige kind (maar wat gééft dat?) die kleine gehan- Die tastende vingers, dat schrijvende voetje, die al bijna volleerde typist In zyn rolstoel én het kind, dat nooit echt volwassen zal worden. Wat U daartegenover zet zijn slechts een paar extra guldens. felèkfèï# vanavond Premier Verwoerd: over acht maanden een republiek Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteravond in een radiotoespraak gezegd, dat Zuid-Afrika binnen acht maanden een republiek zal zijn. „Het ideaal van generaties" zau dan zijn ver wezenlijkt. De premier zei dat 31 mei de dag van de unie misschien een geschikte dag zou zijn en,voor de geboorte van de re publiek". 55 Nu de eerste stormen rondom het bestaan van de radiocursus „Open baar Kunstbezit" zich hebben gelegd is het tijd, de gerezen kwestie eens wat rustiger te beschouwen. Hoor en wederhoor wijzen uit, dat het geenszins de bedoeling is van de gezamenlijke omroepverenigingen „Openbaar Kunstbezitzonder meer uit de ether te laten verdwijnen, maar dat door discussies tijdens de persconferenties van enkele omroep organisaties de zaken ontijdig op de spits zijn gedreven. Feitelijk heeft de enquête, gehouden dracht kan houden, en wanneer stem en door het Prins Berrihard Fonds, de voordracht niet uiterst aantrekkelijk baar Kunstbezit gehouden, zwart op wit uit wat iedereen eigenlijk geluisterd allang wist: er wordt bitter weinig ge luisterd naar de uitzendingen Stichting, daardoor zijn er in de kring van de deze radio-vertegenwoordigers nogal eens stemmen opgegaan over de vraag of het Daarvoor zijn verschillende aanwijs- afstaan van zendtijd, juist in de bare oorzaken. Ten eerste valt len het uur van uitzending van 6.3( tot 7 uur tijdens of vlak na het etens uur. een moment van de dag waarop de televisie te brengen het gewoonlijk nogal roerig is in de NTS over te doen, gezinnen. avond, dan wel verantwoórd Er werd echter bij gezegd, dat het wellicht juister zou zijn de rubriek op i de Ten slotte heeft men van omroepzijde Tén tweede weten alle leden, dat zij dé Stichting meegedeeld, van jaar tot de uitzending het gesprokene keurig jaar de aanvraag om zendtijd te bekij ken. Voor het jaar 1961, de nieuwe cur sus dus, is weer de gebruikelijke zend- de reproduktie- tijd toegezegd. Voor de cursus 1962 zal en opnieuw overleg plegen. Enkele journalisten nu hebben deze in druk krijgen toegezonden, zodat het op hun gemak kunnen lezen ook kunnen bewaren Een derde oorzaak is echter, dat r Voor onze filatelisten W "AT te verwachten viel is gebeurd de eerste postzegels van de door TSjombe zelfstandig verklaarde repu bliek Katanga zijn verschenen! Besoheidener dan de republiek van Loe- moemba hot deed, die veèr.tig waarden tègelijik nodig achtte. Ka-tanga volstaat met 3 waarden, voor de meest voor komende posttarieven. De Kerstserie van Belgisch Kongo, een modern ge- styleende Madonna, werd overdrukt met de simpele landsnaam; Katanga (afib. 1). De republiek Malegesy, voor heen Madagascar, wijdde een zegel aan president Tsirana, 'onder het opschrift; père de Tlndépendanoe (vader der on afhankelijkheid), en ter gelegenheid van de grootse onafhankelijkheidsfees ten werd dat zegèl met een toeslag van lOfrs overdrukt met „Fétes de l'Indé- pendance (afb. 2). Ook de republiek Opper-Volta vierde onafhankelijkheids- feesten Op afb. 3 wappert de vlag, voor de vei- heugde inboorlingen rechts. Op de ach tergrond de kraalhutten en de burcht in de hoofdstad. Heit opschrift, klinkt idealisbisohUnité, Travail, Justice: (eenheid, arbeid en rechtvaardigheid) Nog eèn nieuwe zelfstandige republiek in Afrika, Niger, afb. 4, maakt zijn en tree met eén mooie dierenreeks, onder het motto: Protection de la Faune (be- door G. J. Peelen schenming van dé fauna). Op afb. 4 een sbruisvogelpaar. Verder een leeuw, gnoès. ooievaars, kraanvogels, enz. Aan trekkelijk uitgevoerde zegels, en dank zij het féit dat de voormalige Frans* kolonieën in vrede van Frankrijk scheidden, nog steeds door de bekwame Franse kunstenaars ontworpen en gegra veerd, en in Parijs gedrukt! Verheugend xs het dat de jonge zelfstan dige republiek Gabon begint met Al- bert Schweitzer te eren op een prach tig luchtpostzegel, (afb. 5). Een bewijs, dat men hier, niet door haat tegen de blanken verblind, open oog behouden heeft voor de vele zegeningen die ook aan hun vroegere kolonisators dan ken! We zien de markante kop Sohweitzer tussen de klinieken Lambarene (links) en een kerkorgel j met Bach-partituur (rechte). Ook nieuwe republiek die zijn zelfstandig- heid met waardigheid „draagt": de Ma- laya-fedératie, kwam met een speciale; serie uit, gewijd aan de conferentie1 voor natuur-rubber onderzoek, afb. 8, een landkaart van Malaya met daarin I de rubberplant. Hier ook een versta-n-l dig voortbouwen op wat de blanken Ontwikkelen, en géén domme roof bouw op het verleden zoals in Indo- WfEST-DUITSLAND, dat verleden jaar zijn weldadigheidsserie al wijdde aan de gebroeders Grimm, en hun sprookjes, gaat in deze trant verder, en blijft zich ook dit jaar tot de sprook jes bepalen; afb 7. is er een uit een serie van 4, geheel gewijd aan Rood kapje. Hier zien we de jager klaar met zijn grote sohaar, om de boze wolf, met grootmoeders slaapmuts nog op, open te knippen en zo roodkapje en groot moeder te redden. Een nogal simplistische tekening, blijk baar geheel ingesteld op de kinder verbeelding. Naast hun liefde voor sprookjes zijn de Westd-uitsers ook reëel genoeg, om de grote dankbaarheid te uiten die ze verschuldigd zijn aan de Amerikaan George Marshall, döe met zijn Marshallplan heel West-Europa op de been hielp, en eigenlijk de grond legger werd van het huidige Wirt- schaftswunder! Het siert de Bondsre publiek dat ze dit erkent, op afb. 8, met de kop van de op 16 oktober van het vorig jaar overleden grote Ameri kaan. Hij ontving in 1953 gelijk met Albert Schweitzer de Nobelprijs voor de vrede. In Rukarest is het poppenkast! Daar is het een maand lang intennatibnaal fes tival voor poppenkastitheatens. Reden genoeg blijkbaar voor de Roemeense post, om een lange serie uit te geven, met harlekijn en Jan Klaassen-figuren We zullen het maar bij één afbeelding, nr. 9, laten! Blijkbaar valt het toch niet mee, voor de communistische staten, die vroeger een koning op hun zegels hadden, een redelijk zegelmotief te vinden. China met zijn varkens en nu Roemenië met Jan Klaassen. Een twij felachtige vooruitgang! te wachten heeft en daaruit is enig ru moer ontstaan. De omroepverenigingen hebben ech ter en terecht opgemerkt dat zij het streven van „Openbaar Kunstbe zit" een zeer goed hart toedragen, het geen wel blijkt uit het feit dat het ge hele succes, tot ver over de grenzen vermaard, uitsluitend via de radio is behaald. Oorspronkelijk was het „Openbaar Kunstbezit" niet onwelgevallig, wan neer er over een televisiecursus werd gesproken, ook ai omdat, de televisie louter in de gunstige avonduren aan bod komt en omdat zeer velen, ook niet- leden, dan toch zouden kijken en luiste- Nu echter heeft men wel bezwaren tegen uitsluitend een televislecursus, o.m. omdat bij het bespreken van schilderyen de zo belangryke kleuren wegvallen en ook, omdat het op het beeldscherm zien van het besproken stuk, het verlangen zich de reproduk- tles te verwerven door lidmaatschap van de Stichting, minder aantrekke lijk maakt. En zonder leden kan de stichting natuurlijk niet verder wer ken op deze basis. Voor „Openbaar Kunstbezit" is het het daarom zaak, in elk geval een radio cursus te behouden. Daarom deelt de Stichting ons mee, dat zy hiervoor nieuwe wegen zoekt! Zij wil de NRU een plan voorleggen, dat een nuttige radiocursus naast een televisiecursus mogelijk maakt en dat dan mogelijk in het jaar 1962 kan wor den verwezenlijkt. De Stichting had nl. al een aanbod van de omroepverenigingen ontvangen om in 1961 enkele proefnemingen met tetlevisie-uitzendingen te doen en, wan neer deze bevredigend uitvallen, de cursus in 1962 over te hevelen van de microfoon naar de camera. De omroepverenigingen verklaren echter ultdrukkeiyk, dat dit aanbod niet betekent dat er in 1962 „dus" geen radlozendtyd meer beschikbaar wordt SSulf nZ"nn" Na het NTS-joumaal kunnen we er voor gaan zitten om het nieuwe amu sementsprogramma van de NCRV te bekijken. Dat begint met een kleine muzikale komedie „Alleen voor he ren" op tekst en muziek van Jelle de Vries en Jaap Molenaar en biedt om 8.45 uur de korte actualiteitenrubriek „Memo". Om 8.55 uur een show, ge baseerd op „Texas" en om 9.40 uur «en aflevering van de regelmatig te rugkerende Amerikaanse familiestrip „Vader weet het beter". Ds. C. M. de Vries spreekt in de dagsluiting. Als laatste in de rij van omroep verenigingen presenteert de VARA vanavond haar vernieuwde amuse mentsprogramma, dat toch weer „Week uit week in" heet en waar in u weer vele bekenden van verle den jaar zult ontmoeten. Tussen 8.05 cn 9.15 uur! Om 9-30 uur begint een half uurtje muziek door het nieuwe ensemble Blokland en om 10 uur het eerste deel van het vervolghoorspel „Scaramouche" naar de roman van Rafaël Sabatini. Tussen allerlei vro lijke muziek om 10.40 uur een nieuw programma van Ton van Duinhoven: „Niet storen De KRO zet het avondprogramma in met een concert, dat het Overijssels Filharmonisch orkest tussen 8 en 9 uur geeft onder leiding van C. Joh. Langefeld. Er werken solisten en ko ren mee aan een uitvoering van Ros sini's Stabat Mater. Het vrolijke pro gramma „Tierelantijnen" begint om 9.10 uur en om 11.05 uur kunt u nog luisteren naar de meesterwerken van de religieuze muziek. Tips uit het buitenland Het zaterdagavond concert dat dè BBC in zijn derde programma op 464 m- presenteert, wordt tussen 8 45 en 10.40 uur gegeven door het BBC- symfonieorkest onder leiding van Ru- dolf Schwarz en met medewerking van koor en solisten. Op het program ma staan werken van Brahms en Roussel. Brussel Nederlands, blijft concessies doen aan de televisie-programma's en siert de zaterdagavond op met grammofoonplatenuitzendingen. Van 7.45 uur af eerst romantische instru mentale muziek, dan om 8.30 uur vo cale gedeelten uit opera en operette, gevolgd door bekende liedjes en dan tot 11 uur een cocktail van amuse mentsplaatjes in het wat rumoeriger Programma voor morgen ZONDAG 9 OKTOBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NORV- 8.00 N'Ws en weerber 8.15 Ongelconc 8.30 Morgenwijding 9.13 Gram. KRO: 9.S0 Nwa 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 11.30 Gram 11.40 Irastr kwartet 12.15 Lichte muz i2.40 Gram 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg. Le zing 13.10 De W adders, hoorspel 13.30 Strijikork 13.50 Lit kron 14.00 V d jeugd 14.30 Brabants onk 15.10 De vliegende Hol lander, praatje 15.20 Tenor en plano 15.43 Gebed en boek, toespraak 15.50 Gram 16.00 Sport 16.30 Gram. IKOR: 17.00 V d jeugd 17.15 Koorzang 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schiip, lezingen 16.30 De kerk aan het werk, lezing 18.40 Tus 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: S.oo Nws 8-16 Gevar progr 9.45 Geestelijk .even, toespraak. VPRO: lO.Oo V d kind. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkdienst 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber uit do ichte muz 13.00 i de wereld, lo- 13.2Q Vd strijd- i filmibe-- In overleg met het KNMI in De Bilt heeft de NTS besloten wijziging te brengen in de uitzendingen van het televisie-weerbericht. Er zijn zoveel kijkers die met het oog op het weekeinde graag vrijdags avonds een weeroverzicht willen zien. dat de weerman nu in het vervolg op maandag, woensdag, vrijdag en zater dag zal komen, telkens na het NTS- journaal. We mogen nu dan vyfmaai per week een actueel televisiejournaal hebben cn éénmaal een weekover zicht: een dagciyks weerbericht schynt er nog lang niet af te kun- Zulks in tegenstelling met verschei dene andere Europese landen. In som mige komt de televisie-weerman zelfs tweemaal: een keer in de namiddag en een keer 's avonds laat. Gelukkig maar. dat de radio-nieuws dienst er anders over denkt en ons overvloedig vaak vertelt hoe het weer kan worden. zimg 15.10 Omr ork 16.00 Dansmuz 16.30 Sport revue. VPRO: 17.00 Gesprekken m-.t luisteraars 17.15 De Zutd Nederlandse poë zie, lezing. VARA: 17.30 V d jeugd 17.50 Nws, aportuite! en sportjoum. 18.30 Lichte muz 18.55 Forum 19.30 Caba- retprogr. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gram 20,25 De man die doorreed, hoorspel 21.03 Lioht progr 22.00 Gram 32.30 Nws en me- deded 22.45 Joum 23.00 Lichte muz 23.15 Sportultsi 33.20 New York calling 23.25 NWe Franse gram 23.55—24.00 Nws. ,„£?!®vlsleProer- AVfl.0, KRO, VARA én VPRO: 15.15—16.25 Atletiekwedstrijd Duitsland-Zweden te Hamburg 16.2a 17.00 Eurovisie: Rem om de Prix Arc de Triomphe te Parijs. VARA: 20.00 Achter 15 22.00 Sport Programma voor maandag MAANDAG 10 OKTOBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV. i SOS-ber 7.10 Gram 7.13 Idem 7.30 Een woord i 8.15 Radiokrar 1.00 Strijktrio 11.30 toespraak 13.00 Nws 13.13 Dames.fitrijikori' 13.35 Gram 13.50 Idem 14.05 Schoolradio 14.35 Metropole ork en radiokoor 13.05 Gram 15.35 Joodse muz l6.0o Bij'belover- denking 16.30 Koperensemble 16.50 Gram 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Regeriogsultz. rkem op Curacao, lezing d. Denr Orgelspel 18.30 Misschien was de piloot zijn koers kwijt ge raakt en beschreef hij steeds wijdere cirkels om lichten weer terug te vinden, maar in ieder geval bestond er nog hoop. Ik haastte me naar de tractor, die beschut werd door een zeil en tegen een hoge sneeuwmuur stond, en had een paar minuten nodig om de opgewaaide sneeuw te ver wijderen en onder het zeil door te kruipen. Er was geen kwestie van het om te slaan, omdat de waterdicht makende oliën bevroren waren en het zeil onder de minste druk gebarsten en gescheurd zou zijn. Het aan twee bouten op de motorkap bevestigde zoeklicht zat vast aan twee gemakke lijk los te draaien vleugelmoeren. Op deze breed te behoefde ik niet te denken aan gemakkelijk losdraaien, want de moeren vroren onmiddellijk vast als ze aan de lucht waren blootgesteld. On der deze omstandigheden was het de gewoonte een geschoeide hand om de moer te leggen en deze zodanig te verwarmen en te doen uitzetten dat losdraaien mogelijk werd. Die nacht had ik daar geen tijd voor. Ik pakte een moersleutel uit de gereedschapskist en sloeg de bouten uit elkaar: ze waren door de kou zó broos geworden dat ze van het goedkoopste gietijzer schenen gemaak' te zijn. Met het zoeklicht onder de arm kroop ik weer onder het zeil door en toen ik me oprichtte, hoorde ik het zware geronk van de vliegtuig motoren alweer het geluid naderde snel. Hel toestel leek erg laag te vliegen, maar ik gunde me geen tijd het op te sporen. Vooi-overgebogen tegen de wind en de aanstormende ijsnaalden worstelde ik me terug naar het luik van de hut en voelde me plotseling krachtig gesteund door de hand van Jackstraw. Joss en hij waren bezig de uit rusting op de slee te binden en toen ik me bukte om hen te helpen, begon er eensklaps vlak boven mijn hoofd een verblindend wit licht op te spatten te sputteren en veranderde onze kleine wereld een zwart en wit reliëf van bevroren sneeuw Terwijl Jackstraw met luide kreten Balto aan moedigde, bukte ik me en begon tegen de slee te duwen. Joss hielp me en zijn hoofd was vlak bij dat zonder einde ALLISTAIR MACLEAN en ondoordringbare schaduwen. Ik begreep wat het moest zijn. Joss had zich natuurlijk herin nerd wat ik totaal vergeten was dat het doven van de lichten in onze hut de piloot van zijn baken beroofde en daarom had hij tussen 't latwerk van de zijkant der instrumentenberg plaats een magnesiumfakkel aangestoken. Toen het vliegtuig naar het zuiden toe weer in zicht kwam, keerden we ons in de richting van het ge luid en werd het ons duidelijk waarom we het enkele ogenblikken terug niet meer hadden ge hoord. De piloot moest in het donker een acht- figuur beschreven hebben, cirkelde nu precies in een tegenovergestelde koers en vloog van oost naar west: vast niet hoger dan een zestig meter, de wielen ingetrokken en op het moment dat hel niet meer dan honderd meter van ons verwijderd was, leek het of een monsterachtige vogel door het luchtruim raasde. Beide koplampen wezen naar beneden. De lichtbanen boorden zich door het donker en bewogen zich vlak naast elkaar als in een soort nek-aan-nek-race pijlsnel over de sneeuw. Dan opeens, toen het vliegtuig scherp naar rechts overhelde en met de wijzers van de klok mee een bocht naar het noorden maakte, werden de lichtbundels breder, minder fel, gleden naar links en plotseling wist ik, wat de piloot van plan was. Hulpeloos balden mijn handen zich tot vuisten, want ik stond volkomen machteloos. „De antenne!" schreeuwde ik. „Volg de draad van de antenne!" „Wat gebeurt er? Waarom gaan „Ditmaal gaat hij werkelijk landen", antwoord de ik. „Ik ben er zeker van. Hij landt in noorde lijke richting." „Naar het noorden?" Zelfs het sneeuwmasker kon de schrik in de stem van Joss niet verbergen. „Dat is zelfmoord. Voor allemaal. De heuvels „Ik weet het." Naar het noordoosten had het ijs door een grillige speling van de natuur lage heu veltjes gevormd van ongeveer drie tot zes meter hoog. De enige m een omtrek van minstens hon derdvijftig kilometer. „Toch doet hij het," ver volgde ik. „Het wordt een buiklanding, dus met ingetrokken landingsgestel. Daarom begon hij in een tegenovergestelde richting te cirkelen. Hij wil met wind tegen landen om de kans van afglij den tot een minimum te beperken." „Maar meer naar het zuiden kan hij ook recht tegen de wind in landen!" Het leek of Joss wanhopig was. „Daar is het terrein als een bil jartlaken" „Dat kan hij inderdaad, maar hij doet het niet." Om me in het lawaai van de storm verstaanbaar te maken, moest ik schreeuwen. „Die piloot is heus niet gek. Als hij ten opzichte van onze positie ook maar iets te veel naar de wind ge keerd gaat landen al was het een honderd meter heeft hij in dit weer geen kans onze lichten terug te vinden. Dat weet hij heel goed en daarom koos hij het noorden." Met hoofd en schouders bijna tot aan het mid del tegen de wind en de ijsnaalden gebogen, wor stelden we ons zwijgend verder tot Jbss plotseling zijn mond weer dicht bij mijn oor bracht. „Misschien krijgt hij nog net op tijd de heuvels in het oog", hoopte hij. (Wordt vervolgd). •eerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19,25 Toespraak 19.30 Radio- (deel 3) 21.30 Pianoduo 22.00 Volk en Slaat pa riem coni-m 22.15 Gram 22.30 Nws 32.40 Avondoverdfenk'ing 22.55 Boëkbospr 33.0; Kamcrork en solist 23.40 Gram 23.55—21.00 298 i 1007 kc/s. AVRO: 8.00 Nw 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De ?J'ifr't£rnan 9 15 Gram 9-40 Morgenwijding ',«"2° Grarn 1100 Gram 11.45 Voordracht 12.0o Promenade ork 12.30 Land- en tuiiv bouwmeded 12.30 Voor ons platteland, le zing i2.43 Debuterende artiesten 13.00 Nw» 13.15 Meded of gram 13.20 Lichte muz 13.55 Beurefber 14.00 Sop ra 15.0o Ouders Jeugd 20.00 Nw :n speelgoed, lezing ?m 17.0Q V d pad- GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP 218, Allegro, Andante, Rondo. Andante Kazloso. Aillegro ma iron troppo, Johanna artzy, viool; Kamerorkest van de Beierse Omroep olv. Eugen Joohum. 2. Synnpfoonle nr. 34 In c gr.t. KV 333, Allegro vivace. Andante dl mol to, Mermett KV 409, Allegro vivace, Fhühanmonitedh Orkest van Berlijn oiv Igor Martcevltoh. II. Joseph Havdn: 1. Concert voor cello en orkest In d gr.t.. Allegro moderato, Adagio, Allegro, Enrico Malnardi, cello, Phllharmoralsóh Orkert van Berlijn olv. Fritz Lehman n. 2. Sv*n- phorale nr. 100 in g gr.t. (Militaire Sym- phonle), Adagio Allegro. Allegretto, Me nuet to. Moderato Finale. Presto. Sympho nic Orkest van Bamberg olv. Ferdinand Leitner. 3. Concert voor trompet en or kest In es gr.t.. Allegro, Andante. Allegn, Adolf Seherbauan. trompet. Symphonic Oriceet van Radio Hamburg olv. Christoph

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7