stil Chroesjtsjef spreekt over ontwapening Overheid rekent wél door RDTERDDN Mni. Luns naar Antillen Macht der verdubbeling Gomulka sprak met Herter 5 POLITIEBONDEN IN ACTIE 1 centrale van politie-organisaties heeft besloten vrijdagmiddag 21 oktober in de Haagse dierentuin een massale openbare voorlichtingsavond te houden, waarop enkele leden van de hoofdbesturen een uiteenzetting zullen geven over de gang van zaken met betrekking tot de onderhandelingen tussen de regering en de bonden inzake de herziening van de salarissen van het politiepersoneel. Bovendien zullen de hoofdbestuurders zich wenden tot de Kamerleden teneinde te trachten verandering te brengen in het standpunt sie ,ae*L zeventig - het iarenlSnw Md,, dl. bij het Nationalisatie Britse ondernemingen? i de regering. Ook zal t witboek worden uitgegeven over het jarenlange verloop der besprekingen, die zoals gemeld deze week zonder resultaat zij beëindigd. De bonden eisten een reële herziening van de salarissen op basis van h< dit jaar uitgebracht werkclassificatierapport. De minister was bereid een z.; inconveniententoeslag te geven van 40 gulden per maand als voorlopige maai regel in afwachting van een herziening op 1 januari 1962 indien er da „ruimte" aanwezig zou zijn. Op een persconferentie in Amsterdam zeiden de hoofdbestuurders der dri politiebonden gisteravond te verwachten, dat de minister zijn aanvankelijl i het politiepersoneel. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen dat de republiek Gha- voornemens is over een tijdvak van drie jaar circa 200 buitenlandse onder nemingen over te nemen. De voornaam ste der zeventig Britse bedrijven in he' H| u" l~~' programma zoude voorstel thans zal opleggen i MINISTER REAGEERT Desgevraagd deelde de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, gisteravond laat mede, dat hij heeft besloten zijn aanvankelijke voor stel tot het toekennen van 40.inconveniententoeslag voor ambtenaren ir de rang van agent tot en met hoofdinspecteur bij de gemeentepolitie en de rijkspolitie inderdaad door te voeren met ingang van 1 oktober. Uitgezonderd van deze toeslag zijn de politie-ambtenaren die niet geregeld typische politie functies vervullen en de dag op een bureau doorbrengen. De kosten van deze z.g. ongemakkentoeslag zijn door de regering geraamd op drie miljoen K.L.M. EN LOS ANGELES De voorzitter van het districtsbestuur van Los Angeles, de heer F. Bonelli, heeft gisteravond in Den Haag verklaard te verwachten, dat de aanvraag van de K.L.M. voor landingsrechten in Los Angeles zal worden de Amerikaanse presidentsverkiezing. De heer Bonelli, die de economische missie van Los Angeles die .ct, zei: „Uiteraard zal de beslissing moeten worden genomen door het ministerie van buitenlandse zaken en daarom kan ik niet zeggen, dat de landingsrechten zeker zullen worden verleend, ik kan wel zeggen, dat zij naar onze verwachting zullen worden J de Amerikaanse presidentsverkiezingen." ingewilligd in Nederland is als lid door Europa maakt. verleend, doch niet dan BESCHERMING VAN DE CONSUMENT De Nederlandse Huishoudraad en het Consumenten-contactorgaan van mening, dat de Nederlandse consument een onvoldoende wette»jn.c bescherming tegen schadelijke stoffen geniet. De consumentenorganisaties zouden daarom op korte termijn enige wettelijke maatregelen willen zien ingevoerd. In een nota aan de ministers van sociale zaken en volksge zondheid, van landbouw en visserij en van economische zaken wordt de wenselijkheid uitgesproken, dat voor voedingsmiddelen iedere toevoe ging van een bepaalde chemische stof uitdrukkelijk bij wettelijk voor schrift dient te worden gesanctioneerd. Gedacht wordt aan positieve lijs ten van toegestane emulgatoreVi, smaakstoffen, bindmiddelen, antibiotica, etc. Toestemming tot gebruik van deze chemische hulpstoffen dient slechts gegeven te worden als zij niet schadelijk zijn voor de volksgezondheid en als zij in een wezenlijk technologische behoefte voorzien. Maskeren zij minder goede kwaliteit of bereidingswijze, of verminderen zij de voe dingswaarde, dan moeten zij eveneens verboden worden. Uit een oogpunt van controle en t.b.v. dieetpatiënten moeten chemische toevoegingen ver plicht op de verpakking worden vermeld. Chroesjtsjef spreekt vandaag in de Algemene Vergadering vait de Verenigde Naties over de ontwapening. In Russische kringen werd vanochtend vernomen dat de premier dan zjjn voorstel voor een speciale zitting van de assemblee in het voorjaar van 1961 zal indienen. Dit voorstel waarover wij gisteren reeds schreven heeft Chroesjtsjef gis teravond voor 'het eerst zelf aan de orde gebracht tijdens een lunch met jour nalisten. De zitting zou in februari, maart of april moeten worden gehouden slechts de ontwapening als onderwerp van gesprek moeten hebben. Als plaats van samenkomst noemde Chroesjtsjef: Genève, Moskou of Leningrad. De Russische premier vertelde dat hij het denkbeeld van een speciale zitting heeft geopperd tegenover premier Mac millan van Engeland' en dat deze het niet heeft verworpen. Het voorstel van Macmillan tot vorming van een comité van deskundigen wees Chroesjtsjef van d'e hand. Dan duurt 'het vijf tot tien jaar voordat men aan de feitelijke ontwape ning toe is, meende hij. „Moet ik aan onderhandelingen begin nen die mijn kleinkinderen moeten voortzetten? Aan de ontwapening moet spoedig iets worden gedaan. De weste lijke landen geven zelf toe dat ontwape ning moeilijker wordt naarmate de kern wapens en raketten volmaakter worden" TOPGESPREK De Sowjet-premier beweerde voorts dat Macmillan hem heeft verzekerd dat een nieuwe topconferentie zal worden gehou den. Hij heeft tegenover de Britse eerste- minister zijn voorkeur te kennen gege ven voor een conferentie van alle sta ten die een vredesverdrag met Duits land moeten ondertekenen. Hij is niette min bereid tot een topgesprek over het CAMPAGNE VAKBONDEN VOOR KENNEDY De Amerikaanse vakbonden zijn on der hun leden, een grote propaganda campagne begonnen voor de verkiezing tot president van senator Kennedy. Zij leggen hierbij de nadruk op de verslap ping van de industriële activiteit in de V.S. zo zegt het grote vakverbond AFL- CIO in het laatste nummer van zijn maandblad, dat de V.S. zich „op het ogenblik op de rand van de teruggang" bevinden. Het verwachte seizoenherstel in de herfst heeft zich niet doorgezet. Over drie maanden lopen wij de kans aldus het 'blad dat het aantal werklozen- de vijf miljoen zal overschrijden. Ondanks dit gevaar heeft de rege- ring-Eisenhower de activiteit op in dustrieel gebied laten verslappen, zo zegt het vakverbond, dat er verder op wijst dat de Amerikaanse metaalindus trie op het ogenblik maar op halve toe- Nederlandse soldaten collecteren voor restauratie kerk Nederlandse soldaten die op manoeu vre zijn in La Courtine, in het door overstromingen geteisterde departe ment Creuse, hebben een collecte ge houden voor de restauratie van de kerk van Aixe, 15 kilometer van La Courtine. Zij besloten Aixe te helpen omdat een aantal Nederlandse boeren zich in het dorp gevestigd hebben en de plaatselij ke priester, Pater Eyrens, van Neder landse afkomst is. Hoeveel ingezameld werd, werd niet bekend gemaakt. Inmiddels blijft het water van de Rhö- ne gevaarlijk stijgen. In Lyon staat het water vannacht nog maar drie centimeter onder het nood- peil. Enkele laagliggende wijken van Avignon, verder zuidelijk, zijn over stroomd. Tot op heden zijn zeven perso nen omgekomen, twee worden nog ver- Duitse vraagstuk en de status quo in afwachting daarvan te handhaven. Inmiddels heeft een Britse woordvoer der in New York verklaard dat Mac millan zijn Russische collega niet posi tief heeft verzekerd' dat een topconfe rentie zal worden gehouden. Maar, al dus de woordvoerder, over de mogelijk heid van zo'n conferentie is wel ge- Chroesjtsjef heeft ook het Algerijnse probleem ter sprake gebracht en ver klaard dat Rusland de opstandelingen regering de facto erkent. Dit doet De Gaulle ook, zei hy, hetgeen biykt uit het feit dat de Franse president met die regering in onderhandeling is getreden. ijn betrokken, hebben reeds -otesten laten horen. De aandelen idernemingen met bezittingen in Gh i vertoonden gisteren op de Londen; fectenbeurs een scherpe daling. De juiste omvang van de nationalis ngsprogramma is nog niet bekend. D ritse regering verwachtte reeds enig, 'jd omvangrijke maatregelen van deze lard. Volgens een officieel woordvoer der heeft Duncan Sandys, Brits minis ter voor de betrekkingen met het Ge menebest, aan de regering in Accra om uitvoerige inlichtingen gevraagd. Het overnemen van buitenlandse be drijven zou een grondige wijziging te weeg kunnen brengen in de westelijke hulpverleningspolitiek jegens Ghana. De Löndense News Chronicle meldde gisteren uit Accra dat minister handel Goka reeds aan vertegenwoordi gers van de buitenlandse firma's heeft meegedeeld dat zijn regering op het punt staat een omvangrijk nationalise ringsprogramma goed te keuren. Dt overneming zou in mei van het komen de jaar beginnen. Waarschuwing aan Amerikanen Rusland heeft Amerika gisteren ge waarschuwd dat het niet onverschillig kan blijven onder de bewapening van West-Duitsland met raketten en dat het gereed staat om alle noodzakelijke te genmaatregelen te nemen. De waa schuwing was vervat in een nota die werd overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. De Amerikaanse reactie op dit be richt: Een doorzichtige poging van de Sowjetunie om de besprekingen in de Verenigde Naties te verstoren en de aandacht van het Russische optreden Hulpverlening van V.S. is opgeschort Pers-functionaris Francis Tully van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat de militaire hulpverleningsfondsen voor Laos waaruit de soldij ovi maand september voor de 30.000 Laotische troepen wordt betaald zijn geblokkeerd. Tot het opschorten van de financiële bijstand werd besloten als gevolg van de kloof in het koninklijke Laotische leger tussen groepen die resp. de rege ring steunen van premier Souvanna Phouma en die van generaal Phoumi Nosavan. Sinds 1954 hebben de V.S. Laos nomische en militaire steun verleend tot een bedrag van 293 miljoen dollar. Uit deze fondsen zijn kledij en soldij vooi het leger betaald. Het hulpverleningspro gram van de V.S. aan Laos is niet be ëindigd, aldus Tully. Het opschorten van de volledige mi litaire steun aan Laos zal het kleine ko ninkrijk in een ernstige financiële crisis storten. Tussen de 80 en 90 procent van hel budget van Laos wordt door de V.S. bekostigd. onó te gaót F. W. VAN GULICK „Zeg Jandie heren zijn hun idealen liicijt en ze hebben ook nog verloren, geloof ikheb jij er iets van gezien?" /net PHARMACEUTISCHE FABRIEK CcRi] HILVERSUM „Verkenner" Debré is nu op de hoogte i Van onze correspondent) Tijdens twee ontmoetinigen de ochtends onder vier ogen en des mid dags met hun naaste medewerkers, on der wie de ministers van buitenlandse zaken Couve de Murville en von Bren- tano hebben de Franse premier Mi chel Debré en bondskanselier Adenauer gisteren -gesproken over de internationa le situatie en in het bijzonder over de hervormingsplannen, die de Franse pre sident de Gaulle heeft ontwikkeld voor de Europese politiek en de N.A.V.O. Des middags gaf premier Debré voor de bondskanselier een lunch in de resi dentie van de Franse ambassadeur in Bonn, Seydoux, op Sohloss Ernich nabij Remagen. Naar in Bonn te horen is, heeft pre- ier Debré getracht om de 'bezwaren achterdocht, die de bondskanselier tegen de plannen van president de Gaul le heeft, op te heffen. In kwesties der Europese integratie zou een zekere toe nadering zijn te constateren, in de N.A.V.O.-politiek zijn evenwel de tegen stellingen blijven bestaan. De bondsre gering 'houdt vast aan een zover moge lijk gaande integratie van de Atlanti sche defensie en aan sterke medewer king van de Amerikanen daarin. Zij vreest, dat de Franse plannen de Ame rikanen er toe zouden kunnen brengen- om zich minder voor Europa te gaan interesseren. Beslissingen zijn van de besprekingen, die streng vertrouwelijk zijn, niet te ver wachten. Premier Debré -komt als „ver kenner" voor president de Gaulle, aan wie hij eerst venslag zal moeten uit brengen over hetgeen 'bondskanselier Adenauer hem te vertellen heeft gehad. Russische diplomaat uitgewezen De Zwitserse regering heeft gisteren een Sowjet-diplomaat uitgewezen onder -beschuldiging van spionage. De Russi sche regering heeft als tegenmaatregel geëist dat een lid van de Zwitserse ambassade uit Moskou teruggeroepen De fedeerale politiie heeft de man geïdentificeerd als lid van een instelling van de staat voor de uitvoer van Rus sische films. Zij zegt, dat 'hij ver geefs probeerde inlichtingen te krij gen over het Zwitserse militaire poten tieel en de politieke opvattingen van- c vooraanstaande Zwitserse zakenlieden. is het tweede geval in dit land binnen vijf maanden. Twee andere leden van de -ambassade in Bern werden or der soortgelijke beschuldigingen 11 me an dit jaar uitgewezen. JEANSON WORDT NIET UITGELEVERD Francis Jeanson, die de leiding heeft van de campagne die jonge Fransen tracht te bewegen tot dienstweigering in Algerije, is gisteren in Zwitserland gearresteerd. Ook zijn vriendin Cecile Regagnon werd in hechtenis gesteld. Beiden zijn in Frankrijk bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „samenzwering" tegen de ligheid van de Franse staat". In Zwitserse regeringskringen is klaard dat Jeanson niet aan Frankrijk zal worden uitgeleverd daar de beschul diging tegen hem van politieke en niet a criminele aard is. Zijn arrestatie Zwitserland houdt geen verband met zijn veroordeling in Frankrijk. Hij is ge arresteerd wegens overtreding van het verbod zich in Zwitserland op te hou den. Dit verbod was hem opgelegd met oog op zijn activiteiten ten behoeve de Algerijnse opstandelingen, die or enigbaar worden geacht met de Zwit serse neutraliteit. Niets nieuws met Nieuw Guinea Niets nieuws met Nieuw-Guinea Minister Luns vertrekt vandaag New York naar de Antillen voor sprekingen met de mlnister-presiden van Suriname en de Antillen. Verv gens begeeft hij zich naar Aruba met hef de daar plaats vindend) Nederlai Latijns-Amerika, nde minister-p Bij de gesprekken die mr. Luns ir Washington heeft gevoerd is ook Indo nesië ter sprake gekomen De minister bleek zeer tevreden over die gesprekken. Overigens kon hij nog mededelen, dat het ministerie van buitenlandse zaken hem 'erzekerd had. dat het in de New York Times van donderdagochtend verschei bericht over uitbreiding van Amerikaanse leveringen (wapens enz.) aan Indonesië volkomen onjuist was en dat het normale programma van leveringen door Amerika aan Indonesië doorgaat, zonder dat zij enige uitbreiding ondergaan. Met betrekking tot Nieuw Guinea v klaarde minister Luns in een bljeenko; Nederlandse journalisten, dat Neder- land's positie te dien opzichte in begin sel helemaal niet veranderd is. Op eer desbetreffende opmerking, dat er aan hei van zijn dinsdag in de Algemem Vergadering gehouden rede iets nieuws ;wam, (nl. dat Nederland bereid is zijn beleid en handelingen aan het vooi durende toezicht en oordeel van de V< Naties te onderwerpen) luidde zijn ar ■d ontkennend. Dit was niet nier ht een, fi-anfce Kij, I De Amsterdamse politie hield gisteren een dronken automobilist aan. De man werd meegenomen en zyn wagen doorzocht. Men vond radio- en fototoestel len, elektrische schcerap- paraten, belichtingsmeters, een platenbox, een verre- kyker, een elektrische kof fiemolen en nog veel meer. De man beweerde alles op het Rembrandtplein te hebben gekocht, de politie begreep echter dat men hem niet alleen wegens dronkenschap In de cel behoefde te zetten. I Op bovenstaand bericht is een vervolg: de dronken man in de cel gestopt heb bende. wendde de politie zich tot een bezoeker die zich aan het bureau meld de en de gearresteerde wenste te spreken. Dat ging niet door, want de po litie herkende in deze be zoeker een man die zU al vaker had ontmoet. Hy had kranteknipsels met berich ten over verschillende dief stallen op zak cn zo was de politie er snel achter, twee misdadigers in handen te hebben, die Inbraken in een Ermelose radiozaak en verschillende autodiefstal len pleegden. I Prins Bernhard is gisteren incognito met een speciaal vliegtuig in Madrid aange komen, om deel te nemen aan een jachtparty in Span je. De Prins werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse ambassadeur en autoriteiten van het Spaanse ministerie van bui tenlandse zaken. I De Britse regering heeft een grote order geplaatst by de British Aircraft Cor poration voor vliegtuigen die zo laag kunnen vlie gen, dat zy niet door radar kunnen wordeli opge spoord. Het gaat om TSR-2 toestellen, die sneller dan het geluid zyn, zullen wor den gebruikt als tactische verkennings- en gevechts vliegtuigen en in 1965 in dienst moeten worden ge- Ermelo heeft een primeur. De gemeenteraad heeft be sloten een laan te noemen naar done Fablola, de toe komstige koningin der Bel gen. Het wordt dus de Fa- biolalaan, „en mocht de verloving tussen de ko ning cn de Spaanse dona uitraken", zei burgemees ter Martens, „dan kunnen wy er altyd nog Fabiola- weg van maken". I Een 37-jarige classificeer der uit Dordrecht, die niet heeft voldaan aan zyn noodwachtplicht voor de B.B. hy beweert geen tyd te hebben door drukke werkzaamheden en door zyn gezin heeft gisteren drie maanden gevangenis straf tegen zich horen 3 De Indonesische vakvereni ging heeft haar leden, die dienst doen op Nederland se schepen, opgeroepen die schepen te verlaten. Er zouden leden van de vak vereniging werkzaam zijn op de Waterman en de Zuiderkruis. B Ongeveer vierhonderd des kundigen uit de gehele wereld op het gebied van de verkeersveiligheid zijn thans in Nice byeen om zich te beraden o%rer de opzet van propaganda-ac- ties, het ryonderricht, psy chologische beschouwingen over het weggebruik en het toepassen van veilig heidsgordels in auto's. Om vergissingen te voor komen het volgende be richt: Tot assistent-secre- tarls-gencraal van de Eu ropese vryhandels associa tie (de E.V.A.) is benoemd Knut Hammarskjöld, niet te verwarren met VN-sc- cretaris-generaal Dag, van wie Knut een neef is. By een landbouwer In Laag Soercn werden op één morgen honderdveertig eenden doodgebeten aan getroffen. Aan de hand van duideiyke sporen heeft de politie kunnen vaststellen dat vossen de ze wandaad op hun gewe ten hebben. Men is een grote klopjacht begonnen. De Papoea-dorpsonderwy- zers op het eiland Blak hebben verklaard op 1 ja nuari 1961 in staking te zullen gaan omdat zy naar hun mening in ver houding tot anderen die een veel geringere oplei ding hebben gehad, slecht worden gesalarieerd. S Ecu Oostenryks dierenarts heeft ontdekt dat een koe kan huilen van heimwee. Proeven hebben dat uitge wezen. Een koe, op weg naar het abattoir, lopen de tranen over de wangen. Hetzelfde is het geval als zo'n dier een vertrouwde vriendin kwijtraakt. Trou wens: koeien kennen al dus de dierenarts ook rassenonderscheid. Toen zes zwart-bonten een stal moesten delen met een rood-bonte, was de stem ming al gauw zo vyandig, dat de „indringer" uren lang huilde. Het Nederlandse smaldeel, waarvan de Karei Door man deel uitmaakt, Is gis teren te Noumea op Nleuw- Caledonië aangekomen. De schepen blyven daar tot 12 oktober en varen dan naar Sydney. GORDUNSPIRAAL met de originele onderdelen? f^ET IS het streven van de rege ring, dat de prijzen constant blijven of nog liever: naar bene den gaan. Bij hogere produktie- kosten en arbeidslonen moeten de producenten het vinden in produktiviteitsverhogingen door werkverbetering, standaardise ring en automatisering. De onder nemer mag zijn hogere kosten niet in de prijzen doorberekenen. De overheid zelf daarentegen rekent wel door, en hoe! De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen. heeft enige tijd geleden aan het parlement op diens verzoek bekend gemaakt of en in welke mate in de gemeente de grondkosten voor de wo ningbouw zijn gestegen. Daaruit blijkt dat in slechts vijf jaar tijds, namelijk van 1954 tot 1959 de grondkosten in de gemeenteklasse I van 29,- tot 42,30 en in de gemeenteklassen II en III van 7.20 tot 11,75 per vier kante meter zijn gestegen. Dat wil dus zeg gen een stijging van achtereenvol gens 46 en 63 pro cent! De landelijke gemiddelde stijging per woning beloopt volgens de minister in deze periode van 1857 tot 2909, of 52 pet. Nu moet men de cijfers goed bezien. Het betreft hier gemiddelden van grondkosten, de bouwers woningen wor- geaeclareerd r de a DE SCHRIJVER De heer F. W. van Gulick te Den Haag is hoofdredacteur van het bouwkundig weekblad Co- bouw en 40 jaar oud. Een spe cialist op het wijde teri de prijzen van de uit te geven gronden moeten worden berekend. Verder wor den bij nieuwe bouwgrond in de prij zen berekend de gedeeltelijke kosten voor de aanleg van doorgaande ver keerswegen, toegangswegen tot de wijk, viaducten en bruggen, rioolwa terzuiveringsinstallaties en soms van de bouw van brandweer- of politieka zernes. Ogenschijnlijk redelijk, is de bepaling in feite onbillijk en wordt zij bovendien door de gemeenten mis bruikt ten eigen bate. Het is wel waar dat de bewoner# van een nieuwe wijk van bepaald# straten, recreatieterreinen, groenvoor zieningen en dergelijke profiteren, delen van de gehele gemeente van deze nieuwe wijk: de gemeentenaren door uitbreiding van de bedrijvigheid, grotere afzetmogelijkheden van de voorzienende bedrijven, winkels en dergelijke, de gevestigde bedrijven door woningen voor hun personeel. Ook de warenhuizen in de city en de speciaalzaken profiteren van de uit breiding. De gemeentelijke diensten renderen beter, er komen meer publieke voor zieningen, scholen e.d. De vestigings mogelijkheden in andere delen van de gemeente worden gunstig beïnvloed door de uitbreiding van de woning voorraad. Kortom: de gehele gemeen te is gebaat met de nieuwe uitbreiding. de bouwkunde, allee beiderswoningbouw hier een stuk onder en voor de woning bouw voor de mid dengroepen een heel eind er boven. Om nog een cijfer te noemen: de ge meente Amsterdam rekent aan eigena ren van woningen met een tuintje (totale oppervlakte plm 450 m") in de nieuwe wijk Bui- tenveldert-Zuid een jaarlijks te betalen erfpaohtscanon van 900 1000. Deze huizen staan dus op grond, die, gekapitaliseerd alleen al 18.000 tot 20.000 moet kosten. De Tweede en later de Eerste Ka mer hebben er bij de behandeling van de laatste begroting van het bouwdepartement bij de minister met klem op aangedrongen het vraagstuk van de onrustbarende stijging van de grondkosten bij de na-oorlogse woning bouw te bestuderen. Minister Van Aart- sen heeft toen verklaard, dat hij „zich verontrust toont door deze ontwikke ling". de eigentijds' historische. Hij verwierf bekendheid door zijn publikatics over middel- kunst en vooral door zijn acti viteiten voor het behoud van het laat-gothische kerkje van „Blauwkapel", dat thans volledig Hij is lid van de centrale re dactie van de kastelendocumen- tatie, uitgaande van de Kon. Ned. Academie van Wetenschap pen. Deze maand zal een groot werk verschijnen, waarvan hij de auteur is en dat tot titel kreeg „Nederlandse Kastelen en Landhuizen". Een centrale van arbeiderswoning bouwverenigingen, het K.I.V., een overigens in dit opzicht allerwege ontziene bouwop- draohtgever was daarover niet te spreken. Zij schreef in haar orgaan dat er alle aanleiding is „om de kosten welke door de ge meenschap moeten worden gemaakt, meer algemeen om te slaan. Het is bovendien niet juist dat de kosten van voorzieningen in de nieuwe uitbrei dingsplannen, die terecht vooruitgrij pen op toekomsti ge ontwikkelingen, moeten worden ge. dragen door de huidige „toevalli ge" bewoner. Dan is er nog dit. Het' probleem van de reconstructie en de sanering wordt steeds actueler. Met name het scheppen van goede verkeersvoorzie- ningen is een vraagstuk van de eerste orde. Het aanbrengen van deze voor zieningen geschiedt voor rekening van Die verontrustheid van de minister is overigens weinig diepgaand geweest, want na de verklaring heeft' hij er tot nog toe niets aan gedaan om de grond prijzen te stabiliseren, laat staan te doen dalen. Er moet worden toegege ven dat de rijksoverheid weinig invloed kan uitoefenen op de gemeentelijke grondexploitatie, maar de minister heeft toen toch publiekelijk beloofd de gemeenten te wijzen op de noodzake lijke beperkingen die zijn te bereiken in de opzet en de verkavelingen, in het bouwrijp maken van gronden en in de opeenstapeling van toeslagen en andere niet noodzakelijke prijsverho gende maatregelen in de grondexploi tatie. Tot heden heeft de minister de ze 'belofte niet ingelost. Hoe komt het toch dat de bouw grond voor woningen en met name die voor de middengroepen zo uitermate duur is geworden? De minister heeft bepaald, dat in het algemeen de kosten voor de aan leg van een woonwijk met enkele on dergeschikte uitzonderingen, volledig in U kent wel enige voorbeelden van de macht der verdubbeling. Het bekendst is het geval van de uitvinder van het schaakspel, die als beloning één graankorreltje voor het eerste vakje van het schaakspel vroeg, twee graankor- reltjes voor het tweede, vier voor het derde, enz. Niet minder bekend is het voorbeeld van de cent die ten tijde van Adam op de bank zou zijn gezet tegen samengestelde in trest. Dit laatste voorbeeld zouden we willen gebruiken, wanneer we over de groei van de wereldbevol king gaan spreken. Die cent van Adam zou tegen een samengestelde interest van 4% per jaar na 17 2/3 jaar tot twee cent zijn aangegroeid. Dat is inderdaad nog geen vermo gen om je over op te winden. Maar door de 60 eeu wen die sinds de tijd van Adam zijn - verstreken, heeft die éne cent tot op de huidige dag zich ongeveer 340 maal verdubbeld, waardoor het bedrag ineens veel belangwekken der wordt. Het lijkt op het eerste gezicht misschien nog steeds niet veel, maar aangezien de 64-voudige verdubbeling van de graankorrels op het schaakbord reeds tot een onvoorstelbaar getal hebben geleid kunt U er van overtuigd zijn, dal de 340-voudige verdubbeling van een cent nog heel wat belangwek kender is. We zullen niet met al te veel getallen op de proppen komen, maar kunnen toch wel verklappen, dat een cent die 340 maal verdub beld wordt, een onuitspreekbaar bedrag vormt. Want het is een 10 met 100 nullen er achter. Zou dit kapitaal in bankbiljetten van 1000 worden uitbetaald en in een kluis worden opgeborgen, dan zou de TOCH IS HET ZO! ruimte van het thans bekende heelal niet groot genoeg zijn om die kluis te bevatten! Om U een voorbeeld te geven van de afmetin gen van die kluis moeten we niet met lichtjaren, maar met lichteeu wen gaan rekenen. Zoals bekend, legt het licht per seconde een af stand van 300.000 km af. Een licht jaar is dus een afstand van onge veer 10 biljoen kilometer, en een lichteeuw is 100 maal langer. Wel nu, om bet kapitaal dat werd ver kregen door een cent 340 maal te verdubbelen, op te bergen in bank biljetten van 1000, zouden we een kluis moeten hebben die zö diep is, dat het licht ruim 200 miljard eeuwen nodig heeft om de achterkant van de kluis te be reiken, de breedte van de kluis zou eveneens 200 mil jard lichteeuwen moeten bedragen, evenals de hoogte. En we verzekeren u, dat we de zaak dan nog aan de krappe kant heb ben berekend, want dan hebben we aangenomen, dat ieder bankbiljet slechts een ruimte inneemt van één kubieke millimeter, terwijl het in werkelijkheid veel groter is. Maar bij de macht der verdubbeling mo gen we gerust wat zuinigjes reke nen, want dc uitkomst overtreft tóch ieders verwachting. Dat is eveneens het geval, in dien we ons zouden voorstellen, dat de bevolking van Europa se dert het begin van onze jaartelling jaarlijks inet eenzelfde percentage zou zijn toegenomen als momen teel bet geval is. Dan zou ons we relddeel thans ongeveer 100 mil joen maal zo dicht bevolkt zijn en er zouden 6 mensen op één vier kante meter moeten wonen! Daarover een volgende keer. gen aan de nieuwe wegen te laten be talen in de kosten van die wegen. De ze kosten worden uit de algemene fondsen gedekt. Waarom dan wèl de bewoners van nieuwe uitbreidingen voor de daar ge legen verkeersvoorzieningen te laten betalen in de mate waarin dit thans geschiedt? Men bedenke, dat in de sector van de arbeiderswoningen ie dere 1000 grondkosten in de exploi tatie 42.25 per jaar kost. In de eer ste gemeenteklasse betekent dit gemid deld op basis van de cijfers van de mi nister 3,35 per week. In de exploi tatie van middenstandswoningen slaat dit derhalve nog veel zwaarder door! Eén kant van het probleem is, dat vele gemeenten financieel in bijzonder moeilijke omstandigheden verkeren en daarom maar al te graag proberen om deze nood wat te lenigen door middel van de grondexploitatie. Met alle be grip voor de gemeentelijke moeilijk heden, menen wij echter, dat het niet aangaat om langs deze weg volkomen willekeurige grondgebruikers voor de ze moeilijkheden te laten opkomen. Een andere kant van de veel te ho ge grondprijzen is, dat de gemeenten onzakelijkheid ten toon spreiden, bij de planologische voorbereiding van uit breidingsplannen. Deze hoge prijzen ontstaan in niet geringe mate, door dat' het ambtelijke diensten zijn die de uitvoering en produktie in handen hebben. Elke gezonde concurrentie- prikkel ontbreekt hier. In bepaalde politieke kringen is men wel eens bevreesd voor de mogelijk heid van het ontstaan van monopolie posities in de nijverheid en de handel, wat naar men meent, tot prijsverho ging zou leiden. Zonder enige zorg la ten diezelfde en ook anders georiën teerde mensen op het gebied van de bouwgrondproduktie een monopolie be staat, waarvan iedereen tot de mi nister toe overtuigd is, dat het tot onredelijke, onverantwoorde, ongewen- onnodige prijsstijgingen heeft Denk aan Uw lijn N.V. H. TEN MERKEL, HILVERSUM De leider van de Poolse commu nistische partij, Gomulka, heeft een gesprek van een half uur gehad met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter. Zij hebben over bilaterale problemen gesproken. Het gesprek werd in het gebouw van de Ver. Naties gehouden. Gomulka is de enige communistische leider met wie Herter sedert het begin van de hui dige zitting van de Ver. Naties heeft gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5