Uw probleem is het onze Rode ballon kwam niet verder dan Nyborg SNELFIX "fSÜlH3» KRONIEK liilil Een woord voor vandaag Christelijke school moet chr. gemeenschap blijven Prof. Knijpers aanvaardt zijn ambt aan de V.U. 2 Enkele kanttekeningen BIJ EEN GROOT R.K. UITZICHT Het is vani rijke dag. 1 VANDAAG voor onze rooms-katholieke landgenoten een belang- Vandaag wordt namelijk gepubliceerd het eerste tweetal delen van een even gedegen als omvangrijke studie, die straks vijf delen tel len zal en die bieden wil een „uitzicht" op het maatschappelijk en politiek leven. Dit leven dan in de ruime zin van Nederlandse samenleving. Het startpunt van deze studie was reeds typisch rooms-katholiek. In hun man dement van 1954 maakten de bisschoppen de schijnbaar terloopse opmerking dat het, „Voor een goede samenwerking en een juiste doorvoering van onze sociale gedachten", wenselijk zou zijn, „dat de katholieken spoedig komen tot de opstelling van een breed katholiek sociaal programma". Schijnbaar terloops, zo schreven we. Maar hier schuilt dan al dadelijk het typisch rooms-katholieke in het startpunt. Want wat schijnbaar terloops was, betekende in werkelijkheid een duidelijke wenk, en het simpele woord van de bisschoppen, in 1954 gesproken, heeft dan in 1960 geleid tot dit knappe en boeiende rapport, dat gisteren, voor wat betreft deze beide eerste delen, aan de aartsbisschop kon worden aangeboden. Een wens van de bisschoppen draagt voor de rooms-katholiek het karakter van een wet, en zo hebben dan al spoedig na het bisschoppelijk woord tal van rooms-katholieke organisaties aaneensluiting gezocht ter voorbereiding. Deskundigen op allerlei gebied hebben hun bijdragen geleverd en de redactie van het werk is ten slotte verricht door twee mannen, die daartoe alleszins bekwaam zijn gebleken, te weten dr. J. A. Fonsioen en dr. G. M. J. Veldkamp. De firma Paul Brand N.V., bekend door vele voortreffelijke uitgaven op rooms-katholiek gebied, stond garant voor de royale verzorging in druktech nisch opzicht van deze studie die de titel kreeg „Welvaart, welzijn en geluk". Wat wil deze studie zijn? Zij wil niet zijn een publicatie van propagandistisch en wervend karakter. Zij wil wèl zijn een uitwerking biedend van de richt lijnen, gegeven door de r.k. kerk een bijdrage tot de meningsvorming in r.k. kring over allerhande vraagstukken. Nu, een bijdrage van belang tot de meningsvorming is het zeker worden. De omvangrijkheid van de studie en de omstandigheid dat daarin zo vele en velerlei onderwerpen grondig aan de orde komen, laten het voor dagblad niet toe, althans voor een niet-rooms-katholiek dagblad, veel meer te doen dan de vermelding zelve van de verschijning. Maar die vermelding mag dan ook bepaaldelijk niet achterwege blijven. Hier is een studie aan het verschijnen waarvan de kennisneming niet mag worden verwaarloosd door ieder die iets weten wil van de stand van zaken op dit ogenblik onder onze rooms-katholieke landgenoten. Een uiterlijke in druk verkrijgt men reeds, wanneer men hoort, dat de beide thans verschenen delen samen reeds meer dan vijfhonderd bladzijden tellen. Een bijdrage tot de meningsvorming dus. De studie staat straks in het bijzon der in de rooms-katholieke kring ter discussie. Welnu, onderwerpen ter dis cussie bevat zij onmiskenbaar. Bijvoorbeeld wanneer gesproken wordt over de plaats van de rooms-katholie ke kerk in de Nederlandse samenleving, wanneer daarbij gehandeld wordt over de „emancipatie" van de r.k. leek zoals deze zich aan het voltrekken is, en wanneer dan daarbij ook openhartig en onverhuld aandacht wordt gewijd aan enkele verschijnselen geloofsafval en onverschilligheid met name die voor de meelevende rooms-katholiek redenen tot bezorgdheid moeten zijn. Discussiemogelijkheid is er bijvoorbeeld ook over hetgeen in de studie te berde wordt gebracht over het ook voor de protestant welbekende verschijn sel van wat men wel onvriendelijk „verzuiling" noemt. Zo wanneer het rap port waarschuwt, dat hier alle vanzelfsprekendheid dient te worden den. De openhartigheid wordt ook hier betracht, met name wanneer gesteld wordt, dat „eigen" organisaties zowel gunstige als ongunstige kanten heb ben. RAPPORT DAT OOK ONS IETS ZEGT 17EN omvangrijk en gedegen rapport dus, bedoeld als bijdrage ter menings vorming en ter discussie. Een rapport dat ook de protestantse Nederlan ders in zijn verschijning iets te zeggen moet hebben. In de wijze van starten al is het verschil voor de protestant kenmerkend. De protestant heeft geen kerkelijke overheid, die zo haar wens kenbaar zal ma ken, waarbij die wens dan nog het kenmerk zal dragen van een wet. Boven dien beschikt de protestant niet, als de rooms-katholiek, over richtlijnen, door de kerk uitgestippeld en hem verstrekt met het gezag, dat het kerkelijk leer gezag voor de rooms-katholiek he^ft. Zoiets is voor de protestant onmogelijk. Met als direct gevolg, dat er onder het protestantisme ook een grotere ver scheidenheid is, een aantal uiteenlopende meningen. In zulk een mate soms dat het gevoelens van een zekere verlamming, althans van machteloosheid, kan oproepen. Zou een studie als deze onder protestanten mogelijk zijn? Wij betwijfelen het. En wie zich, om een voorbeeld te noemen, de protestants-christelijke conferen tie van 1952 herinnert, zal die twijfel delen. Het thans verschijnende rooms-katholieke rapport wil een bijdrage tot de discussie zijn, maar ademt zelf reeds eenheid naar opzet en inhoud. De christelijk-sociale conferentie der protestanten uit het jaar 1952 werd zelf reeds sterk door de discussie gekenmerkt en de resultaten, voor zover zij dan als een eenheid uit de bus kwamen, waren veelal van bescheiden aard en omvang. Men versta ons goed: Wanneer wij bij het doornemen van dit knappe rooms- katholieke rapport iets van jaloersheid in ons voelen opkomen, dan betreft dit niet de mogelijkheid van start die bij een rooms-katholiek nu eenmaal anders is dan bij de protestant. Wij verlangen geen kerkelijke overheid zoals onze r.k. medeburger die kent. Wij verlangen niet naar uitstippeling richtlijnen door enige protestantse kerk, als voor onze r.k. medeburger door zijn kerk geschiedt. Onze jaloersheid betreft niet deze mogelijkheid van start. Zij betreft echter wel de aanvankelijke resultaten waartoe die mogelijkheid van start blijkt te kunnen leiden. Resultaten die nu toch maar op onze protestantse tafels komen te liggen. Thans reeds in twee, straks zelfs in vijf delen. Trouwens, is deze r.k. studie al niet een aanwijzing temeer, hoezeer de emancipatie van het rooms-katholicisme bezig is in onze Nederlandse samen leving voortgang te vinden? Men heeft daar de doorbraak doorstaan, aanval len zijn afgeweerd, men gaat meer en meer doen wat de hand aan positiefs vindt om te doen. Zo is dit rapport dan iets wat ook de protestant mag bezighouden. Er is ook een vorm van jaloersheid die heilzaam heten mag. Wat liggen er trouwens niet een mogelijkheden in het reformatorisch chris telijk geloof. Berovpingswerk Drie resoluties zijn eenstemmig aanvaard (Van onze kerknieuwsredacteur) iedere poging te blijven on dersteunen tot een algemene ont wapening onder effectieve con trole, aldus heeft de conferentie van Europese kerken te Nyborg gisteren verklaard in een van de drie resoluties, die met grote eenstemmigheid zijn aangeno men. De boodschap van de derde christelijke vredesconferentie van Praag is niet in deze re'soluties opgenomen noch verwerkt; ook is geen boodschap gericht tot de Ver. Naties, zoals was voorge steld. Over beide punten is in de slotzitting, waarin de gedelegeer den de slotconclusies opstelden, zelfs niet meer gesproken. Wel stelt een van de resoluties, die in wezen niet meer zijn dan een samenvat ting van de besprekingen, dat de inter nationale situatie nu veel gevaarlijker is dan een jaar geleden, toen de eerste Ny- borg-conferentie werd gehouden. Het is de taak van de kerk, zo wordt gezegd, de volkeren terug te roepen van de rand van de gevaarlijke afgrond waar voor zij staan. De toekomst van de mens heid ligt in handen van de staatshoofden. Daarom is het een absolute vereiste de machten die atoomwapens bezitten er ze in de toekomst zullen bezitten, vragen ze niet te gebruiken. Het is nood zakelijk, dat in de internationale politiek niet langer aan macht wordt gedacht, maar aan samenwerking. Zonder de wil tot gerechtigheid en de wil om ieder volk een levensmogelijkheid te garanderen is een blijvende vrede niet mogelijk. Ook zonder oorlog is de mens eg naar een catastrofe. Reeds nu en dagelijks tienduizenden de hon gerdood en mèt de groeiende wereld bevolking zal dit probleem ernstiger Alle christenen, in Oost- en West- Europa, ja alle blanken zullen aan de op lossing van dit probleem moeten mee werken. Dit is alleen mogelijk als we de weg vinden die voert naar een spoedige ontwapening, opdat de middelen beschik baar komen om de hongerenden te helpen. Discussie In de drie resoluties gaven de discussie, groepen hun besprekingen weer naar aan leiding van alle drie de referaten. Er was wat verschil van mening, omdat ne resolutie sprak over algemene ontwapening zonder meer, de andere van ontwapening onder effectieve controle. Dr. W. P. Berghuis, een der Gerefor meerde gedelegeerden maakte bezwaar tegen de eerste uitdrukking, al erkende hij, dat deze ook in de Ver. Naties is ge- gebruikt. Hij kreeg steun van onverwach te zijde: de Poolse Lutherse bisschop Wantula steunde zjjn voorstel. In de dis cussiegroep hadden deze beide vertegen- oordigers van Oost en West soms zeei scherp tegenover elkaar gestaan, maai door persoonlijke gesprekken hadden zjj elkaar echter beter leren begrijpen waarderen. In zekere zin was deze laatste dag anti-climax van spanningen. Tot op het laatste moment werd in de wandelgangen verwacht, dat de kwestie van de ontwape ning nog verschil van mening zou kunnen opleveren, maar zonder enige moeite werden na enkele kleine wijzigingen de resoluties eenstemmig aanvaard. De kerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Oldeboorn, J. Kui pers te Wolsum (Fr.); naar Oud-Vosse- eer. Ph. Leenmans te Hagestein. Bedankt: voor Oud-Beijerland, J. den Besten te Dirksland. CHR. GEREF. KERK Bedankt: voor Huizen (N.H.), N. de Jong te Katwijk Beroepen: Vhmo telt meer dan 170.000 leerlingen Blijkens door het Centraal Bureau .oor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het vhmo op 10 september jl. 170.400 leerlingen tegen 158.600 een jaar tevoren (toeneming 7 pet.). Het verschil in omvang van de geboor tegeneraties, waaruit de toegelatenen resp. vertrokkenen in hoofdzaak afkom stig waren (toegelatenen uit do genera ties 1947 en 1948 met gemiddeld 257.000 levendgeborenen: vertrokkenen uit de generaties 1941 en 1942 met gemiddeld 186.000 levendgeborenen), speelt uiter aard hierbij een belangrijke rol. Het aantal toegelatenen liep met 1300 of 3 pet. terug van 37.900 tot 36.600. De- daling houdt eveneens verband met waaruit de toegelatenen i in hoofdzaak afkomstig wa deld een verschil vertonen Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever INDUSTRIE De Zevende Iiidustrialisatienota, die mi nister De Pous dezer dagen bij de Twee de Kamer heeft ingediend, lieeft bij ver schillende bladen reacties uitgelokt. Naar aanleiding van de telkens weer opduiken de suggestie om behalve met e mie- en prijsreductieregeling di wc industriële vestigingen in de ontwikke lingsgebieden tegemoet te komen in de loonkosten zegt het Friesch Dag blad, dat dit zou betekenen, dat de staatskas een deel van de loonkosten voor haar rekening zou nemen. „Het zou een rechtstreekse subsidie zijn. Dat zou voor eerst onrecht betekenen tegen andere be drijven, die evenzeer bijdragen aan de wel vaart van het Noorden of van Zeeland, maar die niet nieuw gevestigd zijn. Of die niet gevestigd zijn in de ontwikkelingsker- nen. Het duidelijkst is dat bezwaar aan wezig, wanneer men door zijn kernpoli- De kerk meet het feit van de secu larisatie onder ogen zien, maar mag haar niet betreuren. De kerk moet vooral de jonge gene ratie leren de wereld niet ideologisch te benaderen. Secularisatie vindt men daar in de kerk waar er alleen maar sprake is aanpassing aan de omstandigheden of an alleen maar verzet. t Vrede op aarde is slechts mogelijk ls eerst het „Ere zij God in de hoge" wordt erkend. De kerk mag zich niet vastklampen oude vormen, hoewel zij ook niet uit zichzelf de volkskerkgedachte behoeft te verwerpen., De kerk moet haar leden waar gelijk duidelijk zeggen hoe zij moeten handelen. Dr. John Baillie overleden: Groot verlies voor oecumene De Schotse theoloog prof. dr. John Baillie, één van de medeoprichters de oecumenische beweging en lid het presidium van de Wereldraad Kerken is in Edinburg op 74-ja-rige leef tijd overleden. Hij heeft niet alleen een werkzaam indeel gehad bij de voorbereiding var de eerste conferentie van de Wereld raad van kerken in Amsterdam en bi; an E-v-anston, maar was ook nauw betrokken bij de voorbereiding van d« in het najaar van 1961 te houden conferentie te New-Delhi. Na beëindiging van zijn theologische studie, die hij voor de eerste wereldoor log in Jena en Marburg volgde, was Baillie theologisch hoogleraar in Ca nada (sinds 1919) en de Ver. Staten. Daarna doceerde hij van 1934 tot 1954 in de universiteit te Edinburg. Gedurende elf jaren was hij ook voor zitter van de Synode der Schotse kerk. Sinds 1954 trad hij op als één der voorzitters van de Wereldraad van ken. waar hij de kerken van het Ver enigde Koninkrijk vertegenwoordigde. bloi BOEKEN IHOEK Uit het land van Heidi, door Johan na Spyri. Uitgave Ploegsma, Amster dam. Geen vervolg op ,,Hei" en „Hei di en Peter", wel eenter vier verhalen uit „hun" land, uitgekozen door me vrouw Annie Winkler-Vonk. Timba, de geschiedenis van een hond, door Lilli Koenig. Uitjave Ploegsma, Amsterdam. Elise H. van der Zande heeft dit aardige boek vertaald, dat over een herdershond gaat en dat be stemd is voor jongens en meisjes van alle leeftijden. Land voor onze zonen, door Maxine Brandis. Prisma-boek. Uitgave Spec trum, Utrecht. Dit boek vertelt op on derhoudende wijze van de belevenissen van een emigrante in Canada. Het is uitgegeven in samenwerking met de Nederlandse Emigratiedienst en be werkt door A. L. Covers. Gevaarlijke kerels, door D. I. Har rison. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. In vertaling van H. P. M. van Gemert de avonturen van een Britse oorlogscommando. Utrecht. Een boek "over „science-fic tion", in vertaling van C. Buddingh'. Opgravingen in bijbelse grond, door Cyrus H. Gordon. Prisma-boek. Uitga ve Spectrum, Utrecht. Een boek waar van de titel genoeg zegt. Vertaling van Adrienne Dixon-Meijering. Prisma-Flora, door J. E. Sluiters. Prisma-boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Een betrouwbare gids in de Mysterieuze misdaden, door Heinz Liepman. Prisma-boek. Uitgave Spec trum, Utrecht. De bekende schrijver heeft hier zes opzienbarende misdaden op boeiende wijze opnieuw verteld. Vertaling J. Verdiesen. Nederlandse spraakkunst voor ieder een, door drs. J. P. M. Tacx. Prisma- boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Een handige en betrouwbare vraagbaak in de problemen waarvoor de taal ons bij tijden stelt. Het lijk in de crypte^ Vermoedelijk door het bezwijken van de verbindingen in houten en stalen stut- elementen heeft zich gisteren bij het storten van beton voor een nieuwe we verij in Tilburg een instorting voorge daan. waarbij de 48-jarige A. de Wit uit Tilburg om het leven kwam. Hij werd getroffen door neerstortende balken. l-lll-lJ5I Isinds J 1842 n (Advertentie) JUNKER+RUH van C. Verlinden-Bakx. Puzzel;parade, door Charles E. D. Ju- lien. Prisma-boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Een nieuw puzzelboek, waar aan de liefhebbers plezier zullen bele- Utrecht. Een treffend boek schrijver, waarin de lezer metterdaad iets ter overweging wordt meegegeven. De vertaling is van André Noorbeek. Niemand minder dan de hervormde hoogleraar Van Stempvoort gaf het boek een voorwoord mee. Het jaar in Poesan. door Stefan W. Escher. Uitgave Hollandia, Baarn. Het reisjournaal in vertaling van H. C. E. de Wit-Boonacker van een arts over zijn ervaringen in Korea. gevestigd bedrijf in dezelfde provii het kader van de indnstriespreiding no drijf dus, wordt „aangetrokken". Ook ii bet Noorden, ook in bestuurskringen, zijn osen, die ervoor pleiten, d bedrijf ook nog de kans z n elke week dc loonzakjes :de door een subsidie uit de staats kas. De socialistische Wiardi Beekman- stichting is daar vóór, minister De Pous is er voorshands op tegen. Er wordt toch al een politiek gevoerd, die onbillijk iS te gen de van ouds in het Noordi de bedrijven, die men op den duur zelfs uit het Noorden zal wegper; bewust worden blootgesteld lijke concurrentie van de nieuwe bedrij ven, die door de staat worden geprot. geerd en gemainteneerd. Het wordt tijd, dat de onderontwikkelde gebieden, en met name de noordelijke provinciën, wat meer fierheid krijgen, wat scherper gaan letten op de belangen van de eigen, van ouds gevestigde ondernemingen, wat minder gaan leuren met eigen armoede en kneed baarheid en bovenal wat nadrukkelijker gaan zeggen, dat een goed geleide indus trie hier in het Noorden volop kansen heeft zonder staatskrukken en zuigflessen." Het Algemeen Handelsblad gaat wat nader in op het woord „infra structuur". „Voortdurend", zo schrijft het blad, „duikt in de industrialisatienola het echter met aandacht dc uitleg leest, die de minister er voorzichtigheidshalve lieeft bijgevoegd, komt men tot de conclusie, dat er ecu keurig Nederlands woord be staat, dat precies dezelfde betekenis heeft openlegging. Het begrip „infrastructuur", aldus de nota, omvat het geheel van weg en waterbouwkundige aanverwante wer ken, waarvan de uitvoering van onmiddel lijk belang is voor de bevordering van de industrialisatie in de probleemgebieden. Het woord is overigens al internationaal opgeld gaan doen, toen de Ni dinatic van dc internationale verdediging noodzakelijk maakte; hierbij werd de „ii frastructunr" geschapen. Om het eens i nota-taal te zeggen: In het kader van hi Navo-jargon worden wij dus ook in Nede land steeds meer geconfronteerd met problematiek van de infrastructuur". VENTILATORKACHEL 's Morgens even 'gefilmd' 's avonds uw kapsel nog perfect in vorm. Het resultaat zal u èn anderen verrassen! spray ƒ6.50 Wat is toch het geheim van die wonderlijke rust die telkens weer in de psalmen wordt uitgezongen? Die wonderlijke rust temidden van alle ellende, alle nijd, alle afgunst, alle god loosheid? Psalm 55: „Werp uw bekommernis op den Here, Hij zal voor u zorgen; Hij zal nimmermeer toelaten dat de rechtvaardige wankelt." Psalm 56: „Op God vertrouw ik, ik vrees niet; wat zou een mens mij aandoen?" Psalm 57: „Mijn hart is gerust, 0 God, mijn hart is gerust; ik wil zingen, ja psalmzingen." Psalm 58: „En de mensen zullen zeggen: Toch is er een God die recht doet op aarde, toch is er loon voor de rechtvaardige." Psalm 59: „Mijn sterkte, U wil ik psalmzingen; want God is mijn burcht, mijn goedertieren God." Waren de zangers dezer psalmen zulke uitzonderlijke men sen? Werd hun het leed dezer wereld bespaard dat zij zo blij konden zijn? Of waren ze misschien wereldvreemd, met-een- boekje-in-een-hoekje-mensen? Niets van dit alles. Hun blijheid komt niet eens voort uit een of andere geheime bron: zij kwam voort uit hun rotsvast geloof in God èn uit hun dagelijks (ja: dagelijks) streven om niets en niemand te laten komen tussen God en hen. En daar maakten ze helemaal geen geheim van! ongewenst (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag is in Utrecht de alge mene vergadering gehouden van de Bond van Verenigingen voor Christelijk Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs. Voor het eerst gebeurde dit onder lei ding van de nieuwe voorzitter, prof. dr. W. J. Wieringa te Am sterdam. Deze maakte bij de „al gemene beschouwing" in zijn ope ningswoord aanstonds melding van het appèl der christelijke on derwijsorganisaties inzake de mammoetwet. van de Vrije Universiteit te Am sterdam heeft prof. dr. G. Kuij- pers gisteren zijn ambt aanvaard als gewoon hoogleraar in de juri dische faculteit voor het onder wijs in de politicologie met het uitspreken van een rede getiteld ,het voorschrift en de macht". Dr. G. Kuijpers (tot 1954 als redacteur buitenland verbonden aan het dagblad Trouw, vervolgens werkzaam bij de Hol landse Sociëteit van Levensverzekerin- en daarna bij het documentatie- bureau voor Oosteuropees recht in Lei den), ging in zijn rede uit van de wijze, waarop administraties onderhevig zijn aan bureaucratisering. Als bureaucrati serende factoren kan men onderscheiden de aard van het voorschrift als zodanig, zijn logische opbouw, de onvermijdelijke veelheid der voorschriften en de macht waartoe het voorschrift legitimeert als ook de kennis welke het bij de admi nistratie kweekt. Het beleid van de wet gever te dien aanzien verdient bijzon dere aandacht. Sommigen spreken van „new despotism" en „bureaucratische revolutie". Het is echter goed, om, minder emo tioneel, het vraagstuk der bureaucrati sering allereerst te plaatsen in het kader van het politieke verdelingsbeginsel, dat in toenemende mate onze maatschappij beheerst: ieder ontvangt naar zijn hoefte. Een beginsel, dat de allesbeheersende vraag doet rijzen wie dan wel de be hoefte meten zal. Logisch schijnt het ant woord: de ambtenaar. Het onderzoek en de bezinning inzake dit hedendaagse ver- schijnsel zal in bijzondere mate kunnen profiteren van het licht van de Bijbel, aangezien deze over een uit voorschrif- drukte, uitvoerig handelt, aldus prof, Kuypers. Daarna hield Ir. P. Penning uit Eind hoven, benoemd tot lector in -de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de chemie der vaste stof, een openbare les, getiteld „Over de regelmaat in kris tallen". Het ministerie van de Cubaanse strijdkrachten heeft bekendgemaakt, dat vijftien contra-revolutionairen ontsnapt Morro Kasteel. rijheid het christelijk onderwijs Monsterscholen dat onderwijs zijn betrokken. Op grond van het inmiddels versche en voorlopig verslag moet worden ge constateerd dat de geestverwante ka merfracties minder afwijzend en min der kritisch tegenover de mammoet wet staan dan de christelijke onderwijs organisaties. Het zou uitermate te betreuren zijn, meende de voorzitter, indien uit politie- iverwegingen niet met overtuiging worden gestreden voor althans een zodanige wijziging van het wetsontwerp, dat de vrijheid van het bijzonder onder- ï.is behoorlijk zou worden gewaarborgd. Prof. Wieringa sprak vervolgens over de trage subsidiëring van nieuwe scho len. Dit houdt verband met de departe mentale voorkeur voor uitbouw van be staande scholen tot scholen van zeer grote omvang. Blijkens een rapport door de vereni ging samengesteld inzake de grootte der scholen, dient bij de huidige stand van zaken het maximum aantal leerlin gen bij scholen voor V.H.M.O. 500 te zijn, of 600 voor zover het lycea met afdeling gymnasium, H.B.S-A en M.M.S. betreft, met dien verstande dat de cijfers voor noord en zuid lager moeten liggen voor de spreiding van het onderwijs. „Monsterscholen" kunnen door haar massaliteit niet voldoende aandacht ge ven aan de persoonlijkheidsvorming, hetgeen ook in het ontwerp-mammoet- wet nadrukkelijk als een taak van de school is aangewezen. Een christelijke school behoort naar aard en opdracht een christelijke gemeenschap te zijn, daarom behoort men in dit stadium niet te streven naar de bouw van zeer gro te scholen. MEER LEERLINGEN Het is inderdaad zo dat de christelijke middelbare scholen veel leerlingen trek ken. In het algemeen werden bij het V.H.M.O. dit jaar 7 pet, meer leerlin gen toegelaten dan vorig jaar, maar bij christelijke scholen was het 9 pet. Dit ls verblijdend, maar het geeft wel zorg omdat het aantal onbevoegde leerkraeh- Dr. Visser 'l Hooft: Opdracht is niet moeilijker dan zij vroeger was Voordat de Nyborg-conferentie ov ging tot een behandeling van de in diende resoluties, sprak de secretarls- - 1 _je 'Wereldraad, dr. Vissei „«delegeerden toe. Hij be treurde het, dat de conferentie welker arbeid hij toejuichte, geen duidelijker formulering gevonden had voor samen werking met de Wereldraad. Maar omdat op deze conferentie een ten. zag hij haar toch als een echte cumenische ontmoeting. Hij noemde haar een propaedeuse (en geen fr&bel- school) voor samenwerking in de oecu menische raad. Dr. Visser 't Hooft was echter niet geheel zonder kritiek. Hij had zich voor al de eerste dagen erover verbaasd, dat' zo sterk de nadruk was gelegd op het feit, dat het werk van de icerk zo moei zaam gaat. ,,Ik had het gevoel dat we met elkaar wat klaagden en treurden", zei hij. Hij vergeleek onze tijd met die van de eerste christen-gemeenten en kwam tot dc conclusie dat er veel moeten oppassen vooral ten op zichte van het Verre Oosten, dat we niet de indruk geven alsof we het be treuren niet meer in het oude Europa te leven. We hebben nog een geweldige opdracht voor de onderontwikkelde lan den, die nog zoveel missen van onze geestelijke schatten. hiervan, dat de besturen de bond niet m de steek moeten laten, door onder drang der omstandigheden toch tot uit breiding der school over te gaan. Te Delft heeft men dat geweigerd. Er zijn echter scholen, die bij de bouw van een extra stevige fundering worden voorzien, zodat te zijner tijd uit breiding door toevoeging van een etage mogelijk is. Hierop vestigde de heer J. Platteel te Voorburg de aandacht. Wie dit doet legt zich in zekere zin vast, want het ligt voor de hand dat het de partement van onderwijs in zulke ge vallen aandringt op afbouw van de school. Elk bestuur dient zich dus bij voorbaat te bezinnen op de maximale grootte van het gebouw. Een andere zaak, die door prof. Wie ringa werd aangevoerd, betrof de sta tus van de gereformeerde predikant godsdienstleraar met volledige dagtaak. Aan de synode van de gereformeerde :ocht hiervoor een algeme- wlllen ontwerpen, opdat kerken is 1 dergelijke predikanten hun"radrcaalUkun- behouden. Formalistisch gezien zijn er allerlei bezwaren, maar -vie oordeelt uit de praktijk zal het toejuichen. De hiervoor door de synode rangewezen deputaten zullen weldra een advies opsteüen. De vergadering beraadde zich hierna over organisatorische zaken. 's Middags sprak prof. dr. G. Wielenga te Amster- leerlingen. »esthellsche vorming der Vraag: Hoe behandel ik mijn (nu bijna uitgebloeide) bromelia? En een andere vraag over deze plant: mag men water in de buis gieten? Kennis sen menen dat ze daarvan gaat rotten, maar ik heb het niet gemerkt. Antwoord: Het merkwaardige van een bromelia is dat u in de bladerro zet een hoeveelheid water kunt gieten, die niet wegloopt maar langzaam door vangt de plant het regenwater op in deze koker en in ons klimaat heeft ze daar speciaal in de zomermaanden be hoefte aan. behalve nog een geregel de begieting van de potgrond. Na de bloeitijd is de bromelia gedoemd af tc sterven, maar hier gaat nog lange tijd overheen en intussen kunt u uw hoop vestigen op de jonge scheuten aan de voet. Wanneer ze de halve hoogte van de moederplant bereikt hebben moeten ze in voorjaar of zomer worden afge nomen met een scherp mes en apart worden 'opgepot. Gebruik grondmengsel van bijvc delen bladgrond, een deel tel en een deel Sphagnum (veenmos). Ook kan de oude plant weggesneden worden waarna de jonge planten on gestoord doorgroeien. Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan bet bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. kleine pot zetten 1 ouders over enige tijd gaan verhuizen, moeten wij dit huis dan ook verlaten of worden wij automatisch huurder? Antwoord: Op uw vraag kan alleen het plaatselijk huisvestingsbureau een antwoord geven u zult daar trou wens toch moeten zijn om een vergun- ning om als getrouwd paar bij uw ouders te mogen inwonen. B. en W. tni„ „„j,zijn immers belast met de billijke ver- S.'..^„ï5eÏSS?. Mr.ï «II v,„ de beschikbare woonruimte. Overigens, het m een huis blijven het de moeder af en dus krijgen en dan wat water. Is dat slechl 1 geit sommige mensen zeg door een jong echtpaar is altijd een moeilijke zaak. Als het betrokken huis nu geschikt is voor samenwo ning (het moet dus een vrij ruim huis zijn) dan is het straks, als uw ouders SL iamhij «II, »n het huis verlaten, dus zeker geschikt 1 maand of vijf. Ze zijn tief is hierover niets te zeggen, omdat i werkster nu eenmaal niet onder de werkzaam dat zelfde privc-persoon (of Wel bent u verplicht v< rente-dagzegel te plakken waarop zij bij u werkt. Wij hopen maar dat u dit gedaan hebt! Ons ad vies luidt: betaal haar gedurende zes weken haar loon uit en verplicht haar JWI voortaan haar rentekaart mee te bren- handbeentje gebroken Wat gen zodat u rentezegels kunt plakken. Vraag: Wij zijn van plan te gaan trouwen en dan bij mijn ouders te In dezf huizen (eigen- Antwoord: Het is helemaal niet erg hoor, als je. je geitjes zo af en toe eens wat water geeft. Maar niet te dik wijls! 1 Vraag: Mijn werkster (drie uur per luchtig week bij mij in dienst) is door onvoor- bijvoorbeeld drie zichtigheid trap gevallen heeft ben ik nu volgens de wet verplicht haar te betalen" Antwoord: Blijkens de bepalingen gaan van het Burgerlijk Wetboek bent u dom groter gezin dai. En zulke gezinnen staan waarschijn- PlkP dar» ook ingeschreven bij de woning- aa° bouwvereniging! Er is dus geen enkele zekerheid te geven hoe die beslissing straks zal uit vraag: Is het mogelijk een beige jabo-vloerbedekking (die verschoten is en vol vlekken zit) te verven? Is daar een speciale verfsoort voor en hoeveel gaat dit per vierkante meter kosten? Antwoord woningbouwvereniging) is geen dergelijke verfsoort i i bezitten nog geen wortels. Altijd in neemster door te betalen. wordt dat drie jaar lid Mijn vraag is nu deze: als mijn gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2