Jlicuiue £diisrt)c ÜTourant VUURZEE op de RIJN Commentaar DODEN en GEWONDEN OORLOG NIEUWS in één oogopslag- TIP voor U BON - tien schepen in botsing - Aanhangers Loemoemba in arrest gesteld De Gaulle soepeler dan ooit over Algerije ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 «ctie: F. J>IEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Dr. E. DIEMER Eenenveertigste jaargang „Stantiastlch Is gbebleoen mgn hert ia legljeaspoeT geleden Italiaans-Ethio pische Zie Zondagsblad De ramp op de Rijn heeft ieder verrast. Het blijkt, ondanks alle voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen, tooh altijd weer mogelijk, dat deze calamiteiten zich voordoen: nog steeds is niet precies bekend hoeveel vermisten er zijn. Voor zover vanmorgen bekend was, heeft de ramp twee mensenlevens ge- De conferentie van Europese kerken in Nyborg is geëindigd met de unanieme aanvaarding van drie resoluties, waarvan opvallend is, dat daarin niet wordt verwezen naar de vredes- opvattingen zoals die van oostelijke zijde waren gepropageerd. Volgende maand zal de jeugd weer op stap gaan om de be kende kinderpostzegels aan de man (en de vrouw) te brengen. Om precies te weten waarvoor u dit keer de zegels gaat kopen, is een reportage in dit nummer opgenomen. Dat er grote wantoestanden bestaan op het terrein van de dier geneeskunde blijkt uit een rede, die op het congres van de Maatschappij ter bevordering van de dierengeneeskunde is gehouden. Er valt op dit punt nog heel wat te vei-beteren Een kleine keuze uit ons Zondagsblad: de culturele kant van Photokina in Keulen wordt beschreven aan de hand van een serie prachtige foto's. Voor de wedstrijd op Blad Zij blijkt enorme belangstelling te bestaan: vandaag start de tweede ronde. "C'R ZIJN dingen die je „nu eenmaal niet doen kunt". Je kunt van daag de dag geen eigen- gebreide wollen kousen meer dragen. En je kunt in naaldhakschoenen geen skisokjes dragen. De mode vraagt: een nylon- bekousd been in een fijn schoentje en welke koukleum durft onge hoorzaam zijn? In het boek „Tip-Parade" vindt u daarvoor geen op lossing. De samenstellers van dit boek onthullen u duizen- -en-één geheimen, maar te gen de mode ingaan hebben zelfs zij niet aangedurfd. En daarom zijn we gelukkig met bovenstaande foto als aan vulling op Tip-Parade: in Parijs is men tot de slotsom gekomen dat er een midden weg gezocht moet worden tussen bontlaarsjes en ele gante schoentjes. Die mid denweg heeft men gevonden door losse „mofjes" die als jen rand voet en enkels be dekken maar die verwij derd kunnen worden als ze niet meer nodig zijn. Een soort slobkousen dus. zoals heren die vroeger droegen (nu trouwens ook nog wel, want wat malen mannen om mode). Bent u blij met die tip? Maar waarom zorgt u dan niet dat u eigenaar of eige nares wordt van de duizend en-één tips die in „Tip-Pa rade" gebundeld zijn? U weet toch dat dit boek op u ligt te wachten? Niet in de boek handel daar is het niet verkrijgbaar. Het wordt u alleen thuisbezorgd als u on derstaande bon invult of op welke andere wijze u dan een nieuwe abonnee aan ons wilt opgeven. U moet het boek dus ver dienen en zelden hebt u zo gemakkelijk iets goeds verdiendTot die conclu sie zult u komen als u uw abonnee hebt geworven en het boek hebt ontvangen. Wij rekenen op u zoals u iedere dag weer op uw krant kunt rekenen. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Kennedy en Nixon: voor topgesprek Nixon en Kennedy, de kandidaten vooi het Amerikaanse presidentschap, hebben zich gisteravond in hun tweede televisie debat uitgesproken voor een topconferen tie tussen de nieuwe Amerikaanse pre sident en Chroesjtsjef. Echter alleen als een dergelijk gesprek langs diplomatieke weg grondig is voorbereid. Ongelük. Vermoedelijk door het be zwijken van de verbindingen in houten en stalen stut-elementen heeft zich gis teren bij het storten van beton voor een nieuwe weverij in Tilburg een in storting voorgedaan, waarbij de 48-jarige A. de Wit uit Tilburg om het leven kwam. Hij werd getroffen door neerstor tende balken. (Van onze speciale verslaigigever.) Ten minste twee doden en 22 gewonden is de tol, die gistermiddag werd geëist bij een scheepsramp op de Rijn onder Emmerik. De zestienhonderd ton metende Deense veerboot Tina Scarlett, die door de Dordtse sleepboot Martin van Keulen naar Rotterdam werd gesleept, kwam vlak voor de haven van de Duitse grensplaats in botsing met de Rotterdamse tankboot Diamant, die met zevenhonderd ton kerosine geladen was. De gevolgen waren ontzettend. De uitstromende kerosine vloog in brand en binnen enkele ogenblikken was de Rijn één laaiende vuurzee. Niet minder dan tien schepen waren weldra bij de catastrofe betrokken, hetzij door de vlammen, hetzij door nieuwe aanvaringen. Van de ongeveer zeventig mensen, die zich ten tijde van de ramp op d geteisterde schepen bevonden, warei er vijfenveertig aan boord van d< Tina Scarlet. Lijfsbehoud dwong hen over de railing te springen, doch n nadat ze zeker tien minuten lang het dek hadden gestaan in een v stikkende rook en aan alle zijden omringd door vlammen. Toen ze ein delijk te water konden gaan, werdei allen gelukkig opgepikt door te hulp Kolonel Moboetoc, de militaire leider in Kongo, heeft gisteren een poging Loemoemba om een nieuwe regering te vormen verijdeld door twaalf aanhangers van dit bewind te arresteren. Hjj zei dat de maatregel van Loemoemba geen rechtskracht had. Op de nieuwe ministerlijst kwamen de namen voor van twee tegenstanders var Loemoemba, Bolikango en Kalondji, bei den voorstander van een federale staats vorm. Zij verklaarden echter dat zij zon der hun voorkennis in het kabinet warer opgenomen. Bomboko, die minister var Labour-congres gesloti en Het 59ste congres van de Britse La- bouwpartij in Scarborough is gisteren, na vier dagen van rumoerige debatten, ge ëindigd. GaditsbeU is er niet in gesl de eenheid te herstellen en de partij ~is nu verdeeld in twee vrijwel gelijke machtblokken. Er werden de afgelopen week op het congres de volgende luities aangenomen: Verplichte vestiging van industrie ën in gebieden die lijden onder chronische werkloosheid. 0 Het versohaffen van meer geld, on derwijspersoneel en gebouwen voor de openbare scholen. Coördinatie van de spoorwegen en het transport te water. Het is wel vast komen te staan, dat de conservatieve partij de eerst komende maanden van de Labourpartij niets te vrezen hebben. buitenlandse zaken in Loemoemba's ste kabinet was, Ileo, het hoofd va tegenregering, en Tsjombe, de premier van Katanga, kwamen niet meer op de ministerlijst voor. Nadat Maurice Mpolo, de nieuwe ir ter van defensie, die steeds belangrijker wordt in Loemoemba's Kongolese Natio nale beweging, een persconferentie had gehouden, kwamen enkele vrachtauto' met militairen van Moboetoe, die twaalf ensen geboeid wegvoerden. Waarnemers beschouwden de jongste gebeurtenissen in Leopoldstad als een verdere verzwakking van Loemoemba's greep op de gang van zaken in Kongo. Hij vertoont echter nog geen tekenen, dat hij zijn aanspraken op het premierschap zal opgeven. In het afgelopen etmaal is de toestand in het noord-oosten van Katanga bijzon der ernstig geworden. Tijdens gevechten tussen Katangese troepen en opstandige Baloeba-stamleden zouden volgens be- ensen zijn gedood. Tot de ■uden een Europeaan, als- uw en een kind behoren. richten 350 slachtoffers geschoten bootje: de Duit» i de Nederlandse i De volkomen stuurloos geworden Deen se veerboot was inmiddels met de half overvaren Diamant onder zich op drift geraakt, na eerst nog de Nederlandse aak Vaarwel II te liebben geraakt, vrijwel onmiddellijk zonk. Ook de Bel gische aak Fortuna en nog twee andere Rijnschepen kwamen in 't nauw door de vlammen, die overal over 't water lekten. Alleen de Belg liep echter zware schade op, terwijl op de andere vaartuigen een begin van brand spoedig kon worden geblust. De chaos, die op dit druk bevaren deel an de Rijn ontstond, was zelfs van: gen nog niet helemaal te overzien. Drie kilometer stroomafwaarts, precies op de Nederlandse grens, lagen de aan de grond gelopen wrakken van de Tina Scarlett en de Diamant, die tot diep in tie nacht als fakkels hadden gebrand. Voor de haven Emmerik lag de Vaarwel II op de bodem van de rivier, en men beweerde, dat ook de Fortuna was gezonken. Zowel opwaarts als afwaarts was het scheep vaartverkeer nog steeds gestremd. Noch het brand-, noch het explosiegevaar was geweken, daar de kerosine nog aan 't stromen was, en zich bovendien in de romp van de Deense veerboot driehon derd ton dieselolie moest bevinden. De omgekomenen zijn mevrouw Van der Vlag, echtgenote van de schipper van de Fortuna, echtpaar Cornelisscn van de Vaarwel II van wie de lichamen nog niet gevonden z(jn. Van hun schip zouden enige gewonden in het ziekenhuis liggen. Er z(jn misschien nog meer vermisten. De schipper van de Fortuna en diens zoon liggen met ernstige brand wonden overdekt in het St. Willibrordus- ziekenhuis te Emmerik. Vanmorgen wer den daar nog acht gewonden verpleegd, van wie twee in levensgevaar verkeer- Over de oorzaak van deze ver schrikkelijke kettingreactie is nog niets met zekerheid bekend. Het op drift raken van de Tina Scarlet wordt de ene aan een verkeerde ma- vre geweten; door de andere echter aan het breken van een tros- Ook over het ontstaan van de brand weet men tot op dit moment in feite niets. Het vermoeden bestaat, dat een vonk uit de pijp van de passerende Fortuna er verantwoordelijk voor is, er wordt ook gezegd, dat er gerookt is, omdat niet iedereen on middellijk de gevaren zag. (Zie reportage op pagina 9) De Deense veerboot Tina Scarlett en de Rotterdamse tankboot Diamant raakten op drift, toen de eerste de laatste voor Emmerik had geramd. Ruim drie kilometer verder, precies op de Nederlandse grens, liepen ze aan de grond, en waren tot vannacht twee uur als laaiende fakkels (Foto van Nationaal Pensbureau Stevens en Magielsen.) Bourguiba dreigt met inmenging president De Gaulle heeft gisteren verklaard dat Frankrijk de Alge rijnen zelfbeschikking belooft en ga randeert. „Wij zijn ervan overtuigd, dat het Algerijnse Algerije verbon den met Frankrijk wil blijven. Om dit te bereiken, stellen wij opnieuw vrede voor aan hen die tot vandaag de dag voortgaan met moorden", aldus De Gaulle. De Franse president ging verder dan ooit door te verklaren dat Frankrijk bij voorbaat elk besluit dat de Algerijnen in een vrije stemming zullen nemen, zal ac cepteren. Hij sprak voor een gehoor van ongeveer achtduizend man in Grenoble, dat hij bezoekt op zijn tiende tournee door Frankrijk. i aanzien van het Franse streven eigen atoomwapens zei de president dat de defensie van het land niet kan worden overgelaten aan bepaalde techno- Het was een griezelig gevaar lijke situatie op de Rijn: op het moment van het ongeluk voeren verscheidene Rijnboten vlak langs de op ontploffen staande tanker. Jongetje vermoord bij Brussel In Kraainem, een van de voorstadjes an Brussel, is gistermiddag een vrese lijke misdaad ontdekt, waarvan een 11- jarige jongen het slachtoffer is gewor den. Het kind was sinds donderdagmid dag spoorloos, nadat het de ouderlijke woning op weg naar school had veria- De Belgische rijkswach zette onmid dellijk de bosrijke omgeving af on be gon een intensieve speurtocht, die gis teren tot de ontdekking van het lijk van de jongen leidde. Hij bleek met een revolverschot in de ?k om het leven te zijn gebracht. De stoffelijke resten werden aangetroffen in een put van een riool. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de knaap, Roland de Coster, is mishandeld na waarschijnlijk te zijn meegelokt. Aan de hand van sporen van autobanden bij de plek van de misdaad heeft de poli tie een aanhouding in de plaats verricht. De moeder van de jongen was don derdagmiddag opgebeld door een onbe kende, die blijkbaar onder invloed van sterke drank verkeerde en haar mee deelde dat haar zoontje was geschaakt. Twaalf uur na de moord is de politie er in geslaagd, de dader te arresteren. Het is de 24-jarige kruidenier L. van D., die reeds bekend heeft het jongetje te hebben doodgeschoten. Over het motief is niets bekend. Het was toen De Gaulle sprak nog niet bekend dat in Parijs de regeringsplannen tot vorming van een eigen kernwapen macht door de financiële commissie van de Nationale Vergadering met achttien tegen zeventien stemmen bij negen ont houdingen waren aangenomen. Tegen stemden de oud-premiers Reynaud en Pflimlin. Deze plannen beheersen het be gin van de huidige zitting der Algemene Vergadering. Het aantal voorstanders is ongeveer even groot als het aantal tegen standers. Tunis dreigt Over de Algerijnse kwestie heeft zich gisteren ook de president van Tunesië, Habib Bourguiba. uitgesproken. Hij waar schuwde Frankrijk dat Tunesië gedwon gen zou kunnen worden zich met de Al gerijnse opstandelingen te verenigen, om de bevrijding van Algerije te verhaasten. Bourguiba deelde mee dat zijn zoon niet naar zijn ambassadeurspost in Parijs zal terugkeren, aangezien normale diplo matieke betrekkingen met Frankrijk on mogelijk zijn. De ambassadeur werd zoals bekend kortgeleden een audiëntie bij pre sident De Gaulle geweigerd en hij werd toen door zijn vader teruggeroepen. Deze verklaarde nu dat de ambassadeur De Gaulle ervan op de hoogte had willen stellen dat de Arabische landen in de kwestie-Algerije hun standpunt moeten bepalen, als communistische wapens voor de nationalisten beschikbaar zouden wor- gesteld. „Wij wilden de mening van Frankrijk weten, omdat wij vrezen dat de koude oorlog ook zijn intrede in Al gerije zou kunnen doen", aldus de Tu nesische president. JNAT WAT ZICH gistermiddag te Em merik heeft voorgedaan, mag stellig worden aangemerkt als „de ramp op dc Rijn". Onze gevoelens van deernis gaan uit naar de slachtoffers en hun nabestaan den, alsmede naar de vele gewonden. En voor het overige is hetgeen geschied de een aanwijzing voor de merkwaardige tijd waarin de mens van vandaag leeft. Hij leeft temidden van allerlei stoffen, waarvan hij veelal als door slechts een dunne wand gescheiden is, doch die zeil van een hoge ontvlambaarheid zijn of op andere wijze voor de mens nadelig of zelfs fataal kunnen worden. Een eenvoudig ingrediënt in een voe dingsmiddel doet honderden mensen ziek worden, een enkele vonk zet een schip, dat gevuld blijkt met „hoogwaardige'' benzine, in lichter laaie en is het beschei den begin van wat binnen enkele ogen blikken niets minder dan een ketting reactie moet worden genoemd. Een merkwaardige tijd van hoogopge- voerd menselijk kunnen. Een tijd waarin de mens de natuur volop aan zich dienst baar heeft gemaakt. Een tijd waarin dc ene mengstof na de andere wordt ver vaardigd. Daarmee echter tegelijk een tijd, waarin nieuwe gevaren het mensenleven lijken te omringen en te bedreigen. Lange tijd gaat het goed, totdat ergens een vergissing wordt begaan, of totdat ergens een kleine vonk overspringt. Dan worden de krachten openbaar, die getemd en dienstbaar gemaakt leken. Dienstbaar aan de mens. De ramp op de Rijn had de werking van een kettingreactie. Zij mag ook de uitwerking hebben van een schok, opdat we ons realiseren, in welk een merkwaar dige tijd we leven. Een tijd van hoog op gevoerd menselijk kunnen, maar tegelijk een tijd waarin de mens zich van nieuwe gevaren heeft omringd. Opdat we ons op het eigenaardige ka rakter van deze tijd ook instellen. Gees telijk niet het minst. JN DE tot rust gekomen atmosfeer kwam door nachtelijke afkoeling ook vanmor gen op uitgebreide schaal mist voor. De mist gaat optrekken doordat de wind tus sen zuid en zuidoost tegen de avond in kracht gaat toenemen. Bij Zuidwest-Enge- land is een kleine, maar actieve storm- depressie aangekomen, die in vrijwel noor delijke richting trekt. Komende avond en nacht zal de wind bij ons tot krachtig of hard toenemen en bij de passage van het storingsfront is enige regen te verwachten. Achter dit front komen morgen weer zonnige pe rioden voor, waarbij dc temperatuur ech ter minder hoog zal stijgen dan in de af gelopen dagen. Het weer houdt een licht onbestendig karakter, met middagtempera- turen tussen 12 en 14 graden. De Bilt verwacht tot zondagavond: Enige regen maar ook enkele opkla ringen. Matige af en toe krachtige en langs de kust mogelijk tijdelijk harde Barometerstand gisteren 75—3. Iets dalende naar regenachtig wee wind tussen zuidoost cn zuidwest. Iets lagere middagtempcraturcn. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 9 oktober: Zon op 6.54, onder 1S.00 uur; Maan op 20.49, onder 11.35 uur. Maandag 10 oktober: Zon op 6.55, on der 17.58 uur; Maan op 21,31, onder 12.31 De Koninklijke Hollandse Lloyd heeft Ver- olme opdracht gegeven een vrachtschip met passagiersaccommodatie te bouwen dat een draagvermogen van 10.350 ton en een dienstsnelheid van zeventien mijl moet hebben. Nigeria, kort geleden onafhankelijk gewor den, is gisteren toegelaten tot de Verenig de Naties en heeft van deze status onmid dellijk gebruik gemaakt door voor te stel len nieuwe verkiezingen in Kongo uit ta schrijven. Een intercontinentale raket van het type Titan is gisteren van Cape Canaveral naar een plaats in de Atlantische oceaan op achtduizend kilometer afstand geschoten. Het is de bedoeling dat de kop van de raket uit het water wordt opgepikt. De sanering van de Belgische kolenindus- trié heeft gisteren wederom geleid tot een staking in de Borinage, waar nu 3000 ar beiders het werk neerlegden uit protest tegen de eventuele sluiting van enkele mijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1