Mussolini's oorlogsverklaring aan Abessynië DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 OKTOBER 1960 „Ik spreek als overtuigd vriend van Italië, en ik kan niet anders dan mijn grote verwondering erover uitsdrukken dat een wijs heerser als Mussolini zijn dappere natie in zulk een moeilijke positie, militair zowel als financieel, heeft gebracht. WINSTON CHURCHILL 26 september 1935 te Londen. „Wij kennen in het geheel geen afgunst en wij zijn geen rivalen van Italië. Engeland wenst het front van Stresa te handhaven, en wij zijn met niets anders bezield dan met de toekomstige welvaart van beide volkeren. Echter kunnen de wereldvrede en de vriendschap tussen de volken slechts bewaard blijven indien met andere landen wordt samengeiverkt en zij op de meest vriendschappelijke wijze in kennis worden gesteld van elkanders grieven, moeilijkheden en noden." Op woensdag 2 oktober 1935 ving de Italiaans-Abessijnse Oorlog aan, die evenzeer door beroepsdiplomaten onafwendbaar werd geacht, als door de beschaafde wereld tot op het laatste moment voor onmogelijk werd gehouden. Aan die overtuiging gaf eind september 1935 de Franse staatsman Eduart Herriot uiting in een rede te Lyon, met de woorden: „Laten wij, zolang er nog een glimp van hoop bestaat, alles doen om deze verder te doen groeien. Nochtans duurt de onzekerheid voort. Maar toch breng ik uit Genève een vrij optimistische indruk mee. Het markante feit der jongste zitting van de Volkenbond is inderdaad dat de naties haar wil tot uiting hebben gebracht de contracten te beëerbiedigen. Deze bevestiging van de verdediging der col lectieve veiligheid is een belangrijke vordering". Maar de ingewijden wisten wel dat Mussolini vèst besloten was. daarbij véél te ver was gegaan met troepentransporten en rede voeringen, om nog terug te kun nen! De beschaafde krantenlezer echter hoopte dat onmogelijk zou blijken, wat hij voor onmogelijk hield: dat een beschaafde mo gendheid een koloniale verove ringsoorlog zou aanvangen, tegen een medelid van de Volkenbond, een medelid, waarvan men wel haast met zekerheid wist, dat het géén agressieve bedoelingen koes terde. ja zich nauwelijks met suc ces zou kunnen verdedigen! Dc voorgeschiedenis van deze oorlog zou boekdelen kunnen om vatten. Maar de ontknoping van deze voorgeschiedenis maakte vijfentwintig jaar geleden duide lijk dat de agressie misschien op langen termijn nog zou kunnen worden beteugeld, maar dat het evenwicht in Europa té wankel was, dan dat men aan één werke lijk agressieve mogendheid een daadwerkelijk direct HALT! zou kunnen toeroepen. De zekerheid dat Hitier het grootste gevaar op de achtergrond vormde, alsmede het feit dat een agressor altijd méér doorzettings vermogen had dan de Volkenbond, die een samenspel van onderling sterk contrasterende naties verg de, was oorzaak dat Italië kon doorzetten, ook tegen veler advies en dreigement in. Dit alles gewaar te worden: te ontdekken dat één mogendheid méér kwaad kon verwekken dan de gehele Volkenbond kon voor komen, vormde het ontstellend gebeuren in de oktobermaand van het Jaar 1935. Daarnaast is een ander feit te plaatsen: bijna alle toenmalige heersers der aarde zijn heenge gaan, zijn verslagen in verkiezin gen, omgekomen in bloedige oorlogen, teruggetreden wegens ouderdom, veelal vergaan in de historie, maar llalle Selassie ze telt nóg als Vorst in Abesslnië; zijn vijanden zijn vergaan, maar zijn troon is hersteld, en staat vandaag als een bemiddelende kracht in het roerige Afrika. Dèt is de uitkomst die alleen wij kunnen zien. die vijfentwintig jaar leven nadat de Italiaanse troepen de Abessijnse grenzen overschreden, om er dood en verderf te brengen. Maar verder vende, hebben hun leiders aller eerst zich zelf verderf toege bracht als les aan een nageslacht, als leeftocht voor toekomstige be dreigden! Voorgeschiedenis Voor wie de Abessijnse kwestie beziet, ligt er enige tragiek in de geschiedenis: Mussolini grondde zijn agressie op wat hij een al gemeen recht noemde, cn wel. de koloniale oorlog, om te vol doen aan eigen expansie-behoefte. Eindeloos heeft Mussolini in 1935 herhaald, dat ook andere mo gendheden koloniale veroverings oorlogen gevoerd hadden, en dat men het recht niet had. om nu Italië te weerhouden thans eigen belangen in eigen rechte te ver zorgen. Eind september 1935 sprak Mussolini in een interview voor de Franse Petit Journal'' de woorden: ..Het ware beter, in dien Engeland ons ook liet be gaan. zoals het dit altijd met an deren heeft gedaan!" Nu moet erkend worden dat het eeuwenoude rijk Ethiopië zich reeds lang tegen Europese agres sie had verzet. In de tachtiger ja ren van de vorige eeuw nestelden Engeland. Frankrijk en Italië zich rondom het grote Afrikaanse Keizerrijk. Wie met de koloniale geschie denis van Afrika op de hoogte is. weet. dat Italië in 1935 oude rech ten opeiste, er daarbij van uit gaande dat als het er op aan kwam. Abessynië eenvoudig geen rechten had. In drie verdragen, gesloten in de aanvang der ne gentiger jaren der vorige eeuw. erkende Engeland dat Abessynië behoorde tot de Italiaanse in vloedssfeer. Op grond daarvan deed Italië zijn befaamde inval in 1896 in Ethiopië, maar bij Adoea werden de Italianen door Keizer Menelik II verpletterend versla- In 1906 sloten Engeland, Frank rijk en Italië een nieuw verdrag, aanvaard door Menelik II, geen van drieën iéts in Abessynië te zullen ondernemen, zonder elkaar daarin te kennen. Hier ligt een principieel punt van belang: for meel bezien kende Mussolini La- val in zijn plannen, toen deze laat ste in januari 1935 Rome bezocht. Dat ook Engeland tijdig met de plannen van Italië op de hoogte was, staat vast onzeker is en blijft welke de allereerste reac ties van Engeland zijn geweest bij deze geheime mededelingen. Wellicht niet geheel ten onrechte sprak de oude Engelse staatsman Lloyd George in een rede op 19 september 1935 te Bradford, na de waarschuwende rede van Sir Samuel Hoare te Genève te heb ben gememoreerd: ,,Als Sir Sa muel Hoare zijn grote redevoe ring veel vroeger had uitgespro ken; wanneer na het beroep van Abessynië op de Volkenbond, in januari, of zodra Italië in februa ri begon te mobiliseren, de raad van de Volkenbond zou zijn bij eengeroepen, zou het waarschijn lijk nooit zo ver zijn gekomen." Wat veroorzaakte de Italiaanse agressie? Als altijd een zeer ingewikkeld samenstel van oorzaken. Eén daarvan is de generale regel dat niet alleen van belang zijn de wél gemaakte afspraken tussen de staten, maar óók de pacten die zekere staten hadden willen slui ten. maar waarin zij niet ge slaagd zijn! In 1915 sloot Italië met Enge land en Frankrijk een geheim verdrag, waarin het volgende na drukkelijk was bepaald: Voor het geval Frankrijk en Groot-Brit- tannlë hun koloniale gebieden in Afrika ten koste van Duitsland uitbreiden, stemmen belde mo gendheden in beginsel toe, dat Italië een e\-enredlge kompensa- tie kan eisen, in het bijzonder wat de regeling ten zijnen gunste betreft van de kwesties omtrent Keizer Haile Selass de grenzen van de Italiaanse ko loniën Erythrea, Somaliland en Lybië en de naburige koloniën van Frankrijk en Engeland. Maar aan deze afspraak werd nimmer uitvoering gegeven in de zin zoals Italië wenste! In de aanvang der twintiger ja ren was in feite Engeland jegens Abessynië de stille agressor ge worden, met als gevolg dat Abes synië in 1923, om zich zelf te be veiligen, toegang tot de Volken bond vroeg, zéér tot ongenoegen van Engeland. Italië en Frank rijk stemden in met de toelating, want deze aanvrage van Abessy nië was regelrecht gericht tegen het in Afrika opdringende En geland. Het was in dat jaar dat Mussolini over de Abbessijnen sprak als van een volk ,,dat te vens door zijn opmerkelijke taai heid, waarmede het in staat is geweest zijn geloof en karakter door de eeuwen heen te verdedi gen, een adeldom heeft verkre gen. die eerbied verdient". Juist toen de status quo der Europese machten een uitgangs punt was geworden voor de Vol- kenbondspolitiek, kwam thans Ita lië zijn oude rechten opeisen, en met verontwaardiging sprak Mussolini bij dc oorlogsverkla ring: ,,In plaats dat de Volken bond het recht van Italië erkent op het hebben van een plaats on der de zon. durft men over sanc ties spreken." De laatste maanden De laatste maanden, vóór de Italiaans-Abessijnse Oorlog be gon, werden gekenmerkt door: openlijke mobilisatie van Italië; stille voorbereidingen tot zelfver dediging van Abessynië; ruste loze activiteit der diplomaten om de oorlog te voorkomen, vooral te Genève; en het ongeloof der massa, dat het ooit zo ver zou komen. Maar het kwam wèl zover! Op 6 augustus 1935 richtte Kei zer Haile Selassie in Abessynië het Rode Kruis op. en aanvaard de zelf het voorzitterschap. Die zelfde week beval Mussolini dat alle ministers en onder-minis ters van Italië die een militaire rang bezaten, deel moesten nemen aan de grote manoeuvres Niet minder dan driehonderd Kamer leden en Senatoren namen aan deze grote augustus-oefeningen deel. Juichend voeren die Zomer een kwart millioen soldaten door het Suezkanaal naar Afrika. Be gin september waren één millioen Italianen onder dienst. Tot diege nen die naar Afrika gingen be hoorden onder meer de beide zonen van Mussolini Bruno die 18 jaar oud was, en Vittorio, die 17 jaar oud was. Ook de schoon zoon van Mussolini, graaf Ciano, de minister van propaganda (de latere bekende minister van bui tenlandse zaken) ging naar Afri ka om dienst te nemen in het Midden augustus sprak Mussoli ni voor 12.000 zwarthemden. die gereed stonden naar Afrika te gaan: ,,VVij rusten niet, vóór wij een fascistisch Imperium hebben voltooid." Gedurende de septembermaand was er nog hoop: tijdens de re genperiode zou een opmars door Abessynië tot de onmogelijkheden behoren. Redevoeringen Aan redevoeringen was gedu rende die spannende maanden geen gebrek. Lansbury, de grijze Engelse Labourleider, sprak op donder dag 15 augustus: ,,De wereldoor log is een quaestie van een jaar of twee, misschien een maand of twee, tenzij Faus Fius en de Aartsbisschop van Canterbury on middellijk een wereldconferentie van alle godsdiensten bijeenroe- Paus Pius XI sprak te Rome tot een internationaal congres, van oud-strijders: „Het schijnt ons, dat wij aan den horizon een regenboog zich zien aftekenen. Wij verlangen, dat de aspiraties, verlangens en noden van een groot en goed volk, een volk, dat het onze is, zullen worden bevre digd en erkend. Wij verlangen evenwel óók, dat dit geschiedt overeênkomstig de rechtvaardig heid en vreedzaamheid. Dat God allen vrede schenkel Volgens rechtvaardigheid, waarheid en eer, volgens recht en eerbied voor het recht, hetgeen het geluk Sir Thomas Inskip sprak op za terdagavond 7 september te Dun- formline: „Het gehele land staat achter de Regering, en Mussolini zou goed doen dit feit op zijn juiste waarde te schatten. Niets zou echter meer geschikt zijn om te verhinderen ons doel te berei ken, dan blindelings te besluiten tot het op eigen gelegenheid toe passen van dc nodig of wense lijk geachte uiterste maatrege len. Indien sancties doeltreffend willen zijn, moeten zij univer seel zijn." Mussolini antwoorddde de dag daarop met de woorden: „Wij marcheren recht op ons doel af." De Keizerin van Ethiopië sprak dinsdagavond 10 septem ber voor de radio: „Dat de he mel ons beware voor een be schaving, die rouw brengt en ver woesting aanricht". Zij wekte alle vrouwen ter wereld op tot gebed voor de vrede! Midden september 1935 meldden Belgische militairen zich bij de Abessijnse Negus, om hem te hel pen bij de verdediging. Het was algemeen bekend dat heel Ita liaans Lybië één grote legerplaats Dc grote verontrusting Langzaam groeide alom de gro te verontrusting. Op maandag 26 augustus zond de Italiaanse gezant te Addis Abe ba zijn diplomatieke archieven naar Dzjiboeti, wat door de we reld werd aangezien als de voor bereiding tot zijn terugroeping. Op 7 september meldde Addis Abeba dat het niét waar was dat Abessynië gemobiliseerd had. Die zelfde dag deelde de Italiaanse gezant te Addis Abeba. graaf Vinei, mede aan de Ethiopische minister van buitenlandse zaken, dat de Italiaanse consulaten te Gondar, Debramarkos, Dessie en Magalo zouden worden gesloten; alleen de consulaten van Harrar en Adoea zouden geopend blij ven. Deze mededeling werd als een nóg ernstiger bericht geïnter preteerd dan dat van de verzen ding der archieven. Het zou een aparte behandeling vergen uiteen te zetten wat de Volkenbond in die dagen aan on derhandelingen heeft beleefd en Maar de beslissing scheen te vallen "met de wetenschap dat omstreeks 20 a 25 september de regentijd in Abessynie voorbij Inmiddels overwoog Egypte de sluiting van het Suezkanaal, waar omtrent diverse internationale ju risten geraadpleegd werden. De ze overwering zelf vormde reeds een ernstig feit, want Italië was via dit kanaal met Abes synië verbonden, terwijl aan de andere kant de Britse Regering 44 pet. van de aandelen bezat. Eind september 1935 richtten de Italiaanse oorlogsinvaliden zich tot de Franse, met de volgende boodschap: „Wij laten aan onze Franse kameraden weten, dat wij de wapens weder opnemen, met de wetenschap een recht vaardige zaak te dienen, daar de bevolking, die wij willen ontwa-' penen en beschaven, door een hal ve eeuw van provocatie en agres sie getoond heeft een staat noch Inmiddels stonden de vreemde lingen in Addis Abeba gereed voor vertrek. Alleen de Italiaanse ge zant, graaf Vinei, bleef nog: de koffers gepakt, de knechten ont slagen, de paarden verkocht Nog even hernieuwde zich de hoop. toen men vernam van een bezoek dat de Italiaanse gezant te Londen. Grandi, bracht aan het Engelse Foreign Office, maar op woensdagavond 2 oktober ver nam de wereld door middel van een rede van Mussolini, dat die morgen de eerste Italiaanse troe pen Abessynië waren binnen ge rukt. Oorlog zonder oorlogs verklaring 's Avonds om half zeven ving Mussolini vanaf het balcon van het bekende Palazzo Venezia te Rome zijn toespraak voor een ge hoor van 300.000 mensen aan, met de woorden: „Twintig miljoen Italianen zijn op dit ogenblik ver enigd op de pleinen van Ital:ë De kreet van Italië is er op dit ogenblik slechts één: „Dood aan de vijand en de overwinning voor Italië. Het is een kreet van rechtvaardigheid en overwin- Inzake de Volkenbond sprak Mussolini: „Tegenover economi sche sancties zullen wij ons ver zetten met ijzeren discipline en door het brengen van offers op militaire sancties zullen wij antwoorden met militaire daden. Daden van oorlog zullen wij met daden van oorlog beantwoorden!" Tot het door Laval geleide, wei felende Frankrijk sprak de Ita liaanse dictator: „Tot het tegen overgestelde blijkt weiger ik te geloven dat het werkelijke volk van Frankrijk zich zou verenigen met sancties tegen Italië." Onder plechtig klokgebeier en geloei der sirenes werd in Italië de oorlog bekend gemaakt. Rorpe was in feeststemming, de oude wereldstad was die avond geheel verlicht. Te Milaan vonden voor het En gelse consulaat demonstraties plaats; men hief spreekkoren aan: „Engeland maakt het ons lastig!" Een formele oorlogsverklaring werd aan Abessynië niét toege zonden! In zijn rede deed Musso lini Abessynië thans af als een natie die „door ieder als bar baars wordt erkend, en als on waardig om een plaats in te ne men onder de beschaafde naties." Wél deed Mussolini zowaar een beroep op de Volkenbond, via een telegram van de Italiaanse Staats secretaris voor Buitenlandse Za ken, Suvioh, vanwege „de oorlogs zuchtige en aanvalslustige geest die in Addis Abeba is ontwikkeld onder de hoofden en soldaten Aldus was de ontknoping tus sen Italië en Abessynië in de eer ste week van oktober, na de span nende septembermaand. En dat waar in 1924 de Abes sijnse Keizer Haile Selassi (toen nog Ras Tafari geheten) een of ficieel bezoek bracht aan Musso lini waarbij de gast van Koning Victor Emanuel een tank ten ge schenke kreeg! En dat waar in 1928 tussen Italië en Abessynië nog een ver bond was gesloten, een „verdrag van vriendschap, verzoening en arbitrage", waarbij men in arti kel 5 elkaar beloofde alle me ningsverschillen te zullen rege len „zonder toevlucht te nemen tot gewapende macht." De oorlog was begonnen, Euro pa vroeg zich af wat de gevol gen voor Europa zouden zijn, want men begreep dat noch Abes synië noch de Volkenbond deze grove Inval zonder weerstand zou den laten begaan! Een kleine jongen, die graag vieze woorden zegt - Een groot man, die er niet naar luistert - Vijf mensen, die het nog eens willen proberen - En een club zonder teamgeest CHROESJTSJEF'S optreden ln de Assemblee van de Verenig de Naties doet denken aan dat van een kleine jongen, die thuis vieze woorden zegt om zijn ou ders tot onzetting te brengen. Het is heel waarschijnlijk, dat een van de belangrijkste voor vallen uit zijn eerste levensja ren een episode is geweest, waarin hij vernederd werd: toen hij een flink pak slaag kreeg, of wat nog erger kan zijn belachelijk werd ge maakt. Door dit soort plagerij tjes kan de Rus bijzonder ge voelig zijn geworden voor een situatie, waarin hij zijn wil niet kan doorzetten en moet toege ven, dat hij met alle macht die hij bezit machteloos staat. Daar komt dan nog bij, dat hij het als communist bijzonder amu sant schijnt te vinden waardige diplomaten, die strikt volgens het protocol leven (of zij nu uit Europa, Azië, of Afrika ko men) tot onzetting te brengen, net als de kleine jongen, die graag vieze woorden zegt, zo meent een Amerikaanse psychia ter. Nu is het met kleine jongens, die dergelijke dingen doen zo, dat men er verstandig aan doet, er geen aandacht aan te schen ken. Dan hebben ze er geen lol van en houden ze er vanzelf mee op. Het is niet voor het eerst, dat we hier op wijzen. We hebben het vorige week nog gedaan. Maar in de internatio nale politiek schijnt het nu een maal moeilijk te zijn, jongetjes die vieze woorden zeggen te la ten praten en ze te negeren, omdat er altijd mensen zijn, die menen, dat zij het ondeugende kereltje wel weer op de goede weg krijgen, als ze maar om hem lachen en erg vriendelijk tegen hem doen. Antwoord Tot die figuren behoren in geen geval president Eisenho wer en de V.N. secretaris-gene raal Hammarskjoeld. En het belangrijkste feit van deze week in een nog steeds woelige we reld is dan ook het antwoord geweest, dat deze beide staats lieden op het clownachtige op treden van Chroesjtsjef hebben gegeven. Vooral het besluit van Hammarskjoeld, de Russische premier en diens aanhang vol komen te negeren en dus aan te blijven als secretaris-gene raal, is een voorbeeld van hoe men zich als kleine jongens ge dragende groten moet behan delen. Als Hammarskjoeld de weg van de minste weerstand zou hebben gekozen en zonder meer zou zijn afgetreden, om dat hij niet langer het vertrou wen van allle grote mogend heden geniet, zou niemand hem dat kwalijk hebben kunnen ne men, Hij zou dan alleen maar hebben gedaan, wat hij al ja ren geleden als iets onvermijde lijks verklaarde te beschouwen. Hammarskjoeld moet dus wel een bijzondere reden hebben ge had om desondanks als secre taris-generaal aan te blijven en bij wijze van spreken tegen Chroesjtsjef te zeggen: je kan me nog veel meer vertellen. Vanzelfsprekend zal de persoon lijke eerzucht een rol hebben gespeeld, bovendien kan Ham marskjoeld zich beroepen op een nadere verklaring van Chroesjtsjef, waarin deze zegt, dat zijn aanvallen niet in de eerste plaats de persoon van de secretaris-generaal. maar zijn functie golden. Hij heeft dat echter niet gedaan. Ham marskjoeld blijft aan omdat hij van oordeel is, dat zijn aftre den het gevaar zou vergroten, dat dc organisatie der Verenig de Naties als bolwerk van dc vrijheid zou ophouden te be staan. En zo verrees hij voor het forum der wereld als een groot man, die zo verstandig was, niet te luisteren naar de vieze woorden van een kleine jongen. Invloed Het zijn vooral de Afrikaan se en Aziatische landen, die be lang hebben bij het voortbe staan van de organisatie der Verenigde Naties in haar hui dige vorm. De leiders van de ze meestal nog jonge staten be seffen dit niet altijd. Toen Ham marskjoeld echter met Chroesj tsjef in conflict kwam naar aan leiding van het optreden van de VN-troepen in Kongo (en de po ging van de Sowjetunie in dit land een communistische dicta tuur te vestigen), begrepen zij wel waar het in wezen om ging en was het verrassend en te vens bemoedigend te zien, dat zij en bloc de zijde van Ham marskjoeld kozen. Toch is het de vraag, of Hammarskjoeld na alles wat er sindsdien gebeurd is, thans op nieuw zulk een overweldigend vertrouwensvotum zal krijgen. Daar komt nog bij, dat er niet van een westerse Afrika-poli- tiek kan worden gesproken, om de eenvoudige reden, dat de be langen van de drie grote mo gendheden er heel verschillend zijn. Frankrijk wil geen interna tionale inmenging m de Alge rijnse kwestie. Engeland wil zich niet laten verleiden tot een te snelle onafhankelijkSieidsver- lening aan sommige Oostafri- kaanse bezittingen. Een betere coördinatie ter verkrijging van grotere overeenstemming is dan ook noodzakelijk. Verkeerd NKROEMAH Verschillende Afrikaanse en Azi atische landen hebben zich reeds laten beïnvloeden door het wel bijzonder dynamische optreden van Chroesjtsjef. Zij weten, dat zij niet veel goeds van hem te verwachten hebben, maar toch zijn ze geneigd, hem in de wat ten te leggen. Hun leiders worden bijzonder vriendelijk door hem behandeld, hij lijkt open te staan voor hun suggesties en als zij die zelf niet hebben, is hij wel bereid, er enige aan de hand te doen. Zoals hij het idee aan de man probeerde te brengen, een neu- tralistische groep van staten in het leven te roepen, die in de Verenigde Naties en daarbuiten als derde macht een rol van be tekenis zou kunnen spelen. De vijf PANDIT NEHROE Deze suggestie heeft vooral in druk gemaakt op Nkroemah, president van de Afrikaanse staat Ghana. Hij heeft prompt een beroep op alle neutralis- tische staten gedaan, zich aan een te sluiten. Vervolgens werd hij een van de gangmakers voor een actie, die er op gericht was, Eisenhower en Chroesjtsef met elkaar te verzoenen, al was het alleen maar voor het oog van de wereld. Hij en de vier an dere initiatiefnemers (Nehroe van India, Soekarno van Indo nesië, Tito van Joegoslavië en Nasser van de V.A.R.) hielden daarbij geen rekening met de werkelijkheid, nl. dat er geen sprake kon zijn van enige toe nadering tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, zolang deze laatste zijn houding niet grondig zou veranderen. Het behoefde dan ook niet te bevreemden, dat de resolutie die (met verschillende motieven) door de vijf staatslie den werd ingediend, niet de goedkeuring van de meerder heid van de Assemblee kon wegdragen. Het is jammer, dat ook een staatsman als Nehroe zich heeft laten verleiden om mee te wer ken aan een actie, die alleen maar de verwarring groter kon maken. Want het gevaar be staat, dat de Afrikaanse en Aziatische landen, die de reso lutie hebben gesteund, de ver werping er van voornamelijk zullen wijten aan de weigering van de Amerikanen, gevolg te zullen geven aan het verzoek, dat in dat voorstel is vervat. Het feit, dat de resolutie werd verworpen, omdat het commu nistische blok van negen lan den zich van de stemming ont hield, vermag daar waarschijn lijk weinig invloed op te hebhen. Toch moet het voor een iéder duidelijk zijn, dat ook Chroesj tsjef onder de huidige omstan digheden niets voor een gesprek met Eisenhower voelt. De teleurstelling in het Azia- tisch-Afrikaanse kamp is groot en naarmate de maanden ver strijken en bet aantal proble men waarvoor de Assemblée zich geplaatst ziet steeds moei lijker oplosbaar wordt, zullen er meer desillusies volgen. En Chroesjtsjef zal alles doen wat ln zijn vermogen ligt om de wes telijke mogendheden in het al gemeen en de Verenigde Staten in het bijzonder te laten op draaien voor de mislukkingen, die ook nu weer niet lijken te kunnen uitblijven. Het zal de Amerikanen juist nu ze zich midden in een felle verkiezings campagne bevinden, veel moeite kosten, het tegendeel te bewij zen als zij er ooit in slagen. Teamwork Naar het oordeel van de New York Times heeft het Westen in de strijd om de gunst van de neutrale landen een bedroe vend gebrek aan teamwork ge toond. Hoewel Eisenhower de hoofdlijnen van zijn Afrikaanse politiek duidelijk aangaf, heeft hij er onvoldoende profijt van kunnen trekken. In de eerste plaats zou de president zijn zaak beter gediend hebben als hij meer tijd zou hebben be steed aan gesprekken met Afri kaanse staatslieden. Zo be treurt men dat hij de weekends niet in New York heeft doorge bracht, terwijl Chroesjtsjef die juist gebruikte om jan en alle man te „bewerken". Ondoor dachte verklaringen dienen de zaak evenmin. Minister Herter maakte ongelukkig genoeg een ernstige fout, toen hij zei, dat Nkroemah zich duidelijk in het communistische kamp had be geven. Later probeerde hij dit te verzachten. Maar Nkroemah en de zijnen en degenen, die anders over die dingen denken ten dit niet licht. De Verenigde Staten zijn te snel geneigd, andere landen goed of niet goed te noemen. Het schaadt hun zaak, wanneer zij links-nationalistische uitin gen direct aan communistische invlode toeschrijven. Da n drij ven zij lieden als Castro en Nkroemah in de armen van Mos kou. Castro's redevoering heeft Amerika misschien meer kwaad gedaan dan die van Chroesjl- sjef, omdat hij in een voor de Afrikaanse en Aziatische lan den begrijpelijke taal sprak. Het Westen maakt zich ook schuldig aan nalatigheid. Het herhaalt niet onophoudelijk, dat de Sowjetunie sedert 1939 haar imperium uitbreidde, terwijl de door hem genoemde koloniale mogendheden aan miljoenen vrijheid en onafhankelijkheid hebben geschonken. Engeland alleen al heeft sinds 1945 - zoals Macmillan vertelde - aan meer dan 500 miljoen inwoners in ne gen landen de macht overgedra gen en bereidt thans het onaf hankelijk worden voor van 47 miljoen mensen in vijf landen. De Sowjetunie heeft sinds 1939 acht gebieden met bijna 22 mil joen mensen ingelijfd, afgezien nog van het systeem, waarmede zij haar satellietstaten in Oost- Europa en Azië controleert. Dit kan nooit genoeg herhaald worden. En al voert Frankrijk dan oorlog in Algerije, men moet toch ook niet vergeten, dat het aan achttien leden van de Verenigde Naties onafhankelijk heid heeft verleend, aldus de New York Times. Wel is het dwaas, wanneer het Westen alle betreurenswaardige uitlatingen van het jonge nationalisme aan communistische ondermijnende acties voorschrijft. Dit 1 vreemdt mogelijk een groot a tal potentiële vrienden en schijnt Chroesjtsjef's propaganda- een bevestiging te zijn van slogan, dat alleen het commu nisme het nationalisme steunt. Frankrijk Frankrijk legt op het ogenblik een bijzonder minachtende en bijna vijandige houding tegen over de Verenigde Naties aan de dag. Dat kwam al tot uiting, toen minister Couve de Murvilïe enkele dagen na het begin 1 de nieuwe zitting van de Assem blee naar Parijs terugkeerde, daarmee te kennen gevende, dat het Frankrijk maar matig inte resseerde, wat er verder in de volkerenorganisatie zou worden besproken. DE GAULLB Jarenlang heeft Frankrijk een veroordeling van zijn Algerijnse politiek kunnen vermijden ten koste van grote diplomatieke in spanningen. Nu kan het alleen nog maar zijn invloed aanwen den om een al te scherpe ver oordeling te voorkomen. Het is niet waarschijnlijk, dat De Gaul le met de Ver. Naties gaat bre ken, als zij zich indringend met de Algerijnse kwestie gaan be moeien. Een dergelijk optreden zou echter wel een verdere ver vreemding tengevolge hebben. En het zou er toe leiden, dat Frankrijk's internationale posi tie - ook in Afrika - opnieuw zou worden verzwakt. Dat Frankrijk zich met Zuid- Afrika bij het Sowjetblok voeg de en zich met betrekking tot de resolutie ter ondersteuning van Hammarskjoeld's optreden in Kongo van stemming onthield, heeft velen geschokt - ook in Pa rijs. Men voelde dit des te scherper omdat hiermede de goodwill, verworven door een bewonderenswaardige politiek tegenover de vroegere Franse koloniën, werd verspeeld. De critici van de president we ten, dat Frankljk bij een nega tieve minachtende houding te genover de Ver. Naties niets te winnen maar alles te verliezen heeft. Maar ook zij hebben de hoop op een herziening van De Gaulle's politiek in de onmld- delljke toekomst al bijna opge geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18