FOCKINK Belgen stromen naar Kong o ïïsjshsr J.VL &QAX HftKfce Kij, Plant boll. Twee toeristen vastgehouden in Sowjetunie HOEDER WORDEN... Debré komt De Gaulles plannen toelichten Toestand nu kritiek in Midden-F rankrijk DE BESTE BESSEN BESSEN VAN „Duister" jongensoverschot 5 VLIEGTUIGEN VOOR NIEUW-GUINEA Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de be groting van defensie voor dit jaar. Het betreft in hoofdzaak de aankoop van 15 Neptune (P2V7)-vliegtuigen. Deze zijn bestemd voor de dienst in Neder lands Nieuw-Guinea en dienen ter vervanging van de Martin Mariner-vlieg- tuigen. De Neptune-P2V7 is een middelbare-afstand-verkenningsvliegtuig. te vens geschikt voor onderzeebootbestrijding en voor het aanvallen van grond en luchtdoelen. De marine-luchtvaartdienst heeft reeds enkele jaren gevlogen met Neptune-vliegtuigen, zij het van een oudere versie (P2V5), zodat de introduktie van het nieuwe vliegtuig geen probleem zal geven, aldus minister Visser in de toelichting. SCHADEVERGOEDING PLANTA Het Unilever-concern is deze week begonnen met het uitkeren va schadevergoedingen, die betrekking hebben op ziektegevallen in Nederland welke worden toegeschreven aan het gebruik van Planta of een der andere margarinemerken, waarin de Planta-emulgator was verwerkt. Tot dusverre werden ongeveer 8000 verzoeken om toezending van een schade-formulier gediend, daarvan zijn er nu ruim 7200 beantwoord. De schade-claims zijn over het algemeen niet hoog. zij variëren van 50 tot 100 gulden en betreffen veelal medische onkosten of extra uitgaven voor hulp in de huishouding, zaken e.d. Over de weinige verzoeken om smartegeld slechts een zeer gering percentage zal in principe worden beslist door de c^missie schadevergoedingen aan Particulieren (de zg. „Commissie-Van onafhankelijk college van drie vooraanstaande juristen. beide partijen bindend is. Deze procedure zal nog Vollenhoven"), waarvan de uitspraak enjge tijd duren. PENSIOEN RESERVE-OFFICIEREN De pensioenen van reserve-officieren zijn het onderwerp van een wi nf •Tw1edeJ Kamer is ^gediend. In dit ontwerp wordt regeling voorgesteld inzake de voor pensioen geldige diensttijd en de pensio Moboetoe vindt het best De Londense Daily Mirror schrijft, dat de Belgen weer naar Kongo teruggaan. „Plotseling komen ze terug, sommigen zo on duldbaar, ruw en arrogant, dat men zou denken dat zij nooit de benen genomen hadden." In een telegram van zijn corres pondent uit Deopoldstad schrijft het (blad: „De Belgen keren per „Boei- inig-lading" naar Kongo terug on geveer 1000 per week. De meesten van (hen haten de Kongolezen, die zij nog steeds a.pen noemen en zij honen de troepen van de V.N." „Nog meer moordenaars om hét ons lastig te maken", hoorde ik er een op een dag zeggen toen hij keek hoe de Indone sische soldaten in het (kader va V.N. troepen aankwamen. „De Belgen zoals hij snakken e goede oude tijd van het er ir slaan van hun eigen parachutisten. Hun lange auto's schieten om hoeken, claxons brullen, zodat de mensen hals over kop moeten maken dat zij weg komen". De Mirror vertelt zijn vier miljoen lezers: „In de bar kan men Belgische mannen ontmoeten die zelfs geen blauw oog opliepen bij het verdedi- Amerika heeft aanwijzigingen ont vangen, dat twee Amerikaanse toe risten die sinds augustus in de Sow jet- Unie worden vermist, vastgehouden worden wegens fotograferen in het gebied bij de Tsjechische grens. De twee toeristen, de 26-jarige Bennet en de 28-jarige Kaminsky waren in juli per auto uit Finland de Sowjet- Unie binnengekomen. Op herhaaldelijke verzoeken van Amerikaanse zijde om inlichtingen, werd niet gereageerd. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 de panische dagen na de onafhankelijkheidsver klaring. Zij vertellen wel wat zij ge daan zouden hebben als de Ver. Na ties hun de vrije hand gegeven hadden". Het blad deelt uit Leopoldstad mee, dat kol. Joseph Moboetoe de politici geneutraliseerd heeft en een einde heeft gemaakt aan de onrust. „Voor de op geld belusten onder de Belgen schijnt hij een goede man te zijn om voor hun belangen te waken, ook al kan men daar ook niet geheel en al zeker van zijn". „De Belgen glippen weer het be stuursapparaat binnen, anderen zul len, met de zegen van Moboetoe, weer in het leger komen". „De hou ding van de Ver. Naties In dit alles is: „Okay maar wij willen geen Belgen, die weer de houding men van het meesterras". Gletscher Coats Prima waterafstotende gabardine in zonnige Alpenkleuren met heerlijke warme vachtvoering Zonder veel kans op begrip Assen helpt Aubusson In het zuidoostelijk deel van Frankrijk, met name bij de Cóte d'Azur, hebben stormen en regen val zware schade aangericht. De telefoonverbindingen tussen Nice en de rest van Frankrijk zijn ver broken, en de atoomfabriek van Marcoule, in het departement Gard, wordt door het water van de sterk gestegen Ceze bedreigd. In Saint Etienne de Tinee paalde wijken van Nice is meer dan 66 mm regen gevallen. Een gedeelte Castellane staat onder water en in departement Basses Alpes zijn verschei dene wegen onbruikbaar. Overigens beginnen de Don de Garonne en de wateren in de omge ving van Haute Vienne weer langzaam te zakken. In Midden-Frankrijk blijft de Loire echter stijgen en men vreest, dat eerst na zaterdag het water zal gaan zakken. In het gebied van Anjou is het over stromingsgevaar groot. Het hoge waterpeil van de Loire is voornamelijk een gevolg van de enorme hoeveelheden water, die de Creuse aan voert. De overstromingen van de Creu se hebben reeds voor tientallen miljoe nen guldens schade aangericht, met name in de omgeving van Argenton. De Rhóne is sinds gisteren bijna drie meter gestegen en men vreest dat het water nog hoger zal komen. Het dorpje Terrasson aan de river de Verzere heeft te lijden van een ratten en slangenplaag. De dieren waren uit de I kelders gekropen toen het dorp over stroomd werd; nu het water is gezakt, komen zij in drommij terug. In enkele gevallen hebben de beesten, die in de kelders niets meer te eten vinden, sen aangevallen. Assen helpt Gistermorgen, toen vernomen werd, dat de Franse stad Aubusson, sinds kort uitgeroepen tot zusterstad van Assen, aan een catastrofe toe was door de grote overstromingen in Midden-Frankrijk, is het „Comité Assen helpt Aubusson" op gericht. Onmiddellijk werd een voedsel- inzameling georganiseerd en enige urei: na het begin van de actie waren reeds vijf legervrachtauto's onderweg sen om in te laden wat drie plaatselijke industrieën en leden van de commerciële club op verzoek van gemeentesecretaris mr. H. van der Schuur hadden afgestaan. Gisteravond vertrok de colonne onder commando van vaandrig De Zeeuw naar Aubusson, met drie ton geconser veerde levensmiddelen en 2000 flessen Ook in Engeland Ook lu Eugeland doen zich overstro mingen voor. Devon is daardoor afge sneden van de rest van Zuld-Engeland, dat door stormen geteisterd wordt. Door dat tal van rivieren buiten hun oevers getreden zijn, staat het water in som mige stadjes en dorpen 2,5 meter hoog. verkeerswegen staan onder ter, terwijl vele spoorlijnen onberijdbaar zijn geworden. Honderden gezinnen zijn naar veiliger oorden gevlucht, voordat het water hun huizen teisterde. Het marktcentrum Ex- mouth is het zwaarst door de overstro mingen getroffen. Daar staat het water in 700 huizen en de autoriteiten vr dat vele daarvan zullen instorten. Twee jongens ter dood veroordeeld Luis Hernandez, zijn gisteren in New York wegens moord veroordeeld tot de elektrische stoel. Zij hebben tijdens een gevecht tussen twee gangs twee 16-ja- rige jongens doodgestoken. Vier andere leden van de gang kregen gevangenis straffen tot 20 jaar. (Van onze correspondent) Bonn, vrijdagmorgen Vanmorgen om elf uur arriveerde op het vliegveld Wahn de Franse premier Michel Debré in gezelschap van minis ter van buitenlandse zaken Couve de Murville. Zij zullen vandaag en morgen oriënterende en wat Bonn betreft zuiver infoirmatieve gesprekken voeren met bondskanselier Adenauer en minis- van buitenlandse zaken dr. von Brentano. Grondslag van deze gesprek ken zijn de N.A.V.O.- en Europa-plan nen van president De Gaulle, die sinds zij tijdens diens laatste bezoek aan Rambouillet aan bondskanselier Adenauer werden geopenbaard Westduitse regeringskringen maar zeer matig enthousiasme hebben gevon- Naar men zich 'herinnert wenst presi dent De Gaulle een nogal ingrijpende „verbouwing" van de N.A.V.O. en eer heroriëntering van de Europese integra tie, onder andere door vorming van eer soort confederatie van Westeuropese staten. Premier Debré en minister Couve de Murville komen deze De Gaulle-plannen nog eens nader uiteen zetten. Veel hoop, dat zij bondskanselier Adenauer voor De Gaulles plannen zul len kunnen winnen, geeft men de beide Franse staatslieden in Bonn niet. AFWIJZEND Ook na een diepgaande bestudering .an de plannen van De Gaulle, die de laatste weken heeft plaatsgehad, staat de Westduitse regering afwijzend tegen over de ideeën van de Franse president. Het 'blijkt het grondprincipe der West duitse N.A.V.O.-politiek, dat Amerika de sterkste madht in het Atlantische bond genootschap moet blijven, dat niets mag worden gedaan wat de Amerikanen re den zou kunnen geven zich van West- Europa te distanciëren, dat een triumvi raat als topleiding der N.A.V.O. de ge- lijk- en gelijkberechtigdheid der andere partners zou vernietigen en dat een uit breiding van het Atlantische bondge nootschap tot Noord-Afrika en de lan den van het Midden-Oosten onuitvoer baar is en in ieder geval de goedkeu ring van de betrokken landen zou moe ten hebben. Voor wenselijk houdt de bondsregering uitbreiding der politieke consultatie-plicht der N.A.V.O.-partners alsmede verbetering van de militaire integratie (luchtverdediging, 'bewape ning, opleiding) en de opneming van meer Europese officieren, in het N.A.V.O.-opperbevel. Wat de Europese integratie betreft, •blijft Bonn vasthouden aan de noodzaak toenadering tussen de E.E.G. en de E.V.A. Bonn is voor regelmatige be sprekingen tussen de zes ministers van buitenlandse zaken der E.E.G.is even wel tegen het door president De Gaulle voorgestelde secretariaat-generaal. Bonn wil geen nieuwe Europese instanties. Men verwacht in Bonn niet, dat ge durende de gesprekken van vandaag en morgen de tegenstellingen uit de weg zullen kunnen worden geruimd Waar schijnlijk is, dat de bondskanselier zijn toevlucht zal nemen tot de formule, waarbij al deze kwesties ook met de andere partners (in de N.A.V.O. zowel als in de E.E.G.) dienen te worden be sproken en dat met name ten aanzien van de brug tussen de E.E.G. en de E.V.A. dient te worden afgewacht, wat Engeland bij zijn E.V.A.-partners be reikt. Janio Quadros wint verkiezingen dat de kandidaat van de oppositie, Janio Quadros, tot president van Brazilië is gekozen. Ondanks enkele overwinningen in de Noordoostelijke staten, heeft zijn voornaamste tegenstander, de vroegere minister van defensie maarschalk Lolt een achterstand van meer dan een mil joen stemmen, die hij onmogelijk kan inhalen. In het kamp van de regeringspartij verwijt men president Rubitschek zijn plichten als staatshoofd boven die van partijleider te hebben gesteld om zijn prestige te vergroten en zijn kandida tuur voor de verkiezingen van 1965 te bereiden. Kubitschek zou volko- neutraal zijn gebleven in de ver kiezingscampagne. De kandidaat van de regeringspartij oor het vice-presidentschap Joao Gou- lart, heeft een voorsprong op Milton Campos, de man van Quadros. Aanhan gers van Quadros hebben bovendien in de gouverneursverkiezingen een voor sprong. Schadeloosstelling aan vluchtelingen Advertentie Zwaaiend met een nieuw Amerikaans hoedje cn ver_ welkomd door vele ken nissen en vrienden is Max Tailleur, bekend Amster dams komiek, gistermid dag op Schiphol terugge keerd van een grote we reldreis die hem door vele Afrikaanse en Amerikaanse landen heeft gevoerd. HU heeft ruim veertig voor stellingen gegeven, waar van drie voor de radio en één voor de t.v. Overigens verklaarde Max: „Blij weer in Mokum te zUn". Functionarissen van het Franse ministerie van jus titie kregen een excursie naar een gevangenis aan geboden, gingen een cel binnen en werden opgeslo ten toen de sleutel brak. Geen nood, een bekwaam inbreker schoot toe en opende het slot in enkele ogenblikken tyd met een Uzerdraadjc. I In het voetgebergtc van de Franse Alpen is gisteren de eerste sneeuw gevallen. Beneden de zeventienhon derd meter lUn ligt reeds een pak van vUf centime ter dikte. I In de nieuwe IJsselmecr- polder Oostelijk Flevoland is gisteren de laatste tarwe binnengehaald. Dank zy het vtU droge weer van de laatste tyd is dit snel ler dar men had durven hopen geschied. De kwali teit van de gewassen die de laatste weken zUn bin nengehaald, is echter bij zonder slecht, vooral die van de tarwe. I De moeder van de jonge Amerikaanse schaakgroot meester Bobby Fisher is sinds woensdag in honger staking om de Amerikaanse schaakbond te bewegen een afvaardiging te finan cieren naar de schaak, olympiade die half okto ber in Leipzig zal begin nen. Zoontje Bobby (17) neemt op het ogenblik deel aan een tornooi in IJsland. I Twee Amerikaanse persbu reaus hebben de gelegen heid gekregen enkele nieuwtjes door de nieuwe kunstmaan Koerier-I naar een andere plaats te mo gen zenden. De Koerier nam het nieuws twee maal mee in een vlucht om de aarde en zond het toen weer uit. I De leerlingen van een meisjesschool die tegen over het gebouw van de V.N. is gelegen, beleven een leuke tUd nu Chroesj- tsjef van tüd tot tyd op het balkon verschUnt. Zo gauw ze hem zien heffen de meisjes, staande voor de ramen, het „God bless America" aan. Men zegt, dat Chroesjtsjef vaak ant woordt met de eerste re gels van de Internationale. I In het centrum van Boeda pest is een fraai restaurant geopend voor mensen die kwalen hebben. BU de in gang leest men op een bord: „Bent u gezond? Dan s.v.p. dit restaurant niet bezoeken". Het is een speciaal „dieet-restaurant". De Britse spoorwegen over wegen of zy een grens zul len stellen aan het gewicht van de treinreizigers. Eer gisteren gebeurde het na- melyk. dat een dieseltrein by Londen driemaal tot stilstand kwam tydens een rit In rytulg zaten zoveel wel doorvoede forenzen, dat de wagen doorzakte. I Het Duitse leger krygt de beschikking over een ge bied van byna honderd hectaren in de Belgische gemeente Arendonk, dicht bU de Nederlandse grens. Na een lang en heftig debat heeft de raad van de gemeente zich hiermee akkoord verklaard. Men zal een monument voor de gevallenen van het gebied moeten verwydcren. I In de loop van de volgende week zal een Amsterdamse delegatie met aan het hoofd burgemeester Van Hall een bezoek brengen aan de Zwitserse plaatsen Bazel en Zürich. Het doei Is: versteviging van de econo mische betrekkingen tus sen Amsterdam als zei RUnhaven en de Zwitserse steden in het achterla" I De Nederlandse Vierde di visie zal tussen 10 en 22 oktober een aantal oefe ningen houden in het zui den en oosten van ons land. In totaal nemen 11.000 man deel aan de oefening, die de naam „Hordenloop" krUgt cn die wordt geleid door de commandant 4 div., gencraal-majoor F. van der Veen. I Ferhat Abbas, de premier van de AlgerUnse regering in ballingschap, is gisteren uit Peking in de Russiseb hoofdstad Moskou aange komen, waar hy een paar dagen de gast van de rege ring zal z(jn. I Aan geluid kan men niet wennen, zegt prof. dr. Lch- mann, directeur van het Max Planckinstituut voor arbeidsfysiologie te Diissel- dorf. Hem is gebleken, dat ook niet als hinderlUk on dervonden geluiden storin gen in de bloedsomloop, maag- cn hartaandoenin- gen cn vaatziekten kunnen veroorzaken. Dit is een gevolg van onbewuste reacties. I De belangstelling voor de grammofoonplaat „U draait nul 20", waarin Amsterdam de aandacht vraagt voor zyn tunnelprobleem, blyk overweldigend. Zejfs een buitenlandse radio-omroep de Zweedse vroeg een plaat, om kennis te kunnen nemen van de ori ginele wyze waarop de stad voor haar belangen pleit. Westduitse staatssecretaris dr. Carstens hebben woensdag te Bonn een akkoord ondertekend volgens hetwelk de Duitse bondsrepubliek schadevergoeding ten bedrage van ongeveer honderd miljoen Mark zal betalen aan vluchtelingen die slachtoffer zijn geweest van vervolging door de nationaal-socialisten wegens hun nationaliteit. Het bureau van de ho ge commissaris te Genève heeft dit gis teren bekendgemaakt. Vólgens het akkoord zullen vluchte lingen die wegens hun nationaliteit aan vervolging bloot hebben gestaan en blij vend letsel hebben opgelopen, dezelfde vergoeding krijgen als vluchtelingen die op grond van hun politieke overtuiging of ras zijn vervolgd. „Bevoegde bondsautoriteiten" hebben, aldus de bekendmaking meegedeeld dat J totaal ongeveer hon- deze groep zal West-Duitsland i.. derd miljoen Mark i betalen. Officiële beschuldiging van Eichmann Yehoshue Eisenberg, president de Israëlische gerechtshoven, zei giste ren dat Adolf Eichmann binnen een paar weken officieel beschuldigd zal worden van het organiseren van de uit roeiing van zes miljoen joden. Het pro ces zal in het voorjaar beginnen. Eisenberg zei dat, als de oorlogsmis dadiger ter dood veroordeeld zou wor den, hij opgehangen wordt. Als hij on schuldig wordt bevonden zal hij van het Israëlische volk niets te vrezen hebben, aldus Eisenberg. Medische autoriteiten in Kongo hebben bekend gemaakt dat het aantal gevallen van typhus in het Afrikaanse gedeelte van Leopoldstad in ernstige mate toegenomen. Er is nog geen sprake een epidemie. Bij het zoeken naar de oorzaak is uitermate veelzijdig. In de jaren van het jongensoverschot heeft vóór de laatste wereldoorlog heeft men aanvankelijk aan sociale men het vraagstuk voornamelijk factoren gedacht. Met het oog van de biologische kant trachten op de algemeenheid van het ver- te benaderen, waarbij men tot de schijnsel moest zo meende men conclusie is gekomen, dat een be- de oorzaak van dit jongens- paalde chemische reagens bij de overschot eveneens van algemene moeder invloed kan hebben op de aard zijn, of althans de resultaten geslachtelijke ontwikkeling van de van algemeen werkende factoren, eicel. Zou dit juist zijn, dan is de Als zodanig was de aandacht het verklaring van het verschijnsel eerst gevestigd op het feit, dat de slechts schijnbaar. Want dan blijft leeftijd van de vaders in het altijd nog de vraag open, waarom algemeen hoger is dan die van de in 106 gevallen het moederlichaam moeders. Maar daaruit kon niet zó reageert en in 100 gevallen worden verklaard dat er meer juist anders, zodat er elk jaar jongens dan meisjes worden ge- en in totaal andere gezinnen boren, want uit de onderzoekingen toch weer 106 jongens geboren die P. Kollmann met betrekking worden tegen 100 meisjes. En hoe tot ongeveer 800.000 geboorten in komt het dan, dat in de oorlogs- verschillende landen heeft ver- jaren het jongensoverschot juist richt, blijkt eer der het tegendeel. Was dus het leef tijdsverschil van vaders en moeders zonder enige be tekenis ter ver klaring van het jongensoverschot, hetzelfde kan wor den gezegd van de TOCH IS HET ZO! hoger was dan nor maal? Zeker, men kan hierop ant woorden, dat in tijden van span ning of leed, die bepaalde chemi sche reactie in de hand wordt ge werkt, maar dan wordt hier toch in wetenschappelijke werken nau- milieu tenslotte beslissend is ten We doen daarom zeker niemand nergens houvast en werd door de gebleven. Kortom, het aantal theorien dat komen, zullen we eens een paar reeds sedert meer dan een eeuw cijfers noemen, die de oorzaak van is opgeworpen ter verklaring van het verschijnsel dat er meer jon gens dan meisjes worden geboren, Ook de Senaat schenkt Eyskens vertrouwen In navolging van de Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft de Belgische Senaat gisteren na een driedaags debat met 91 tegen 58 stemmen en tien ont houdingen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering-Eyskens en de regerings verklaring met de aankondiging van een „programma van nationaal herstel" goedgekeurd. Vier katholieke en vier liberale sena toren onthielden zich van stemming, ge deeltelijk naar aanleiding van het be sluit van de regering om de voor dit jaar vastgestelde talentelling uit te stel len cn gedeeltelijk in verband met de kritiek op de vaagheid van de rege ringsverklaring. Tot de senatoren, die zich van stemming onthielden, behoorden voorts twee socialisten, onder wie de heer Dehousse, die voorzitter is ge weest van de werkgroep van het Euro pese parlement voor de algemene ver kiezingen in het Europa van de zes. Alle overige leden van de oppositie, die het regeringsbeleid op alle onderdelen fel bekritiseerden, stemden evenals in de kamer tegen de motie van vertrou wen die aan het einde van het debat door de regeringspartijen werd inge- Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorridig. Bestel meteen AKKERTJES 4| helpen direkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5