Sir Browne Institute in Leiden geopend Vrees stuurde feestprogramma danig in de war In vele bedrijfstakken doen zich vele tekorten voor Dr. Berkhof aanvaardde Leids hoogleraarsambt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 1 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Student Huijgem in de Breestraat OINDS gistermiddag half vijf is de Rijksuniversiteit te Leiden een in- stituut rijker geworden, namelijk het Sir Thomas Browne Institute, gevestigd in het pand Rapenburg 82, dat ten doel heeft het onderzoek van de cultuurhistorische betrekkingen tussen Nederland en Engeland in de 16de en 17de eeuw. Het instituut kreeg de naam van de Engelsman Thomas Browne, die in Leiden promoveerde tot doctor in de medicijnen (1633) en wiens talrijke publicaties mede zijn beïnvloed door zijn verblijf in Holland. De openingsplechtigheid werd in het Snouck Hurgronjehuis verricht door de president-curator der universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Start Huts. Vrijdag Marekerk, 8 uur: Bijbel-Kiosk-Vereni- ging, samenzang, koorzang en sprekers ds. J. H. de Boer en ds. H. Bouter. De Burcht, 8 uur: Filmavond Lissone letteren Lindeman over vervoermogelijkheden voor emigranten. Zaterdag Romanuszaal, Mare, 2 u pot-wandeltocht. Gymnastiekzaal gymnasium Fruinlaan. 2 uur: Opening school-volleybaltoernooi Stations N.S., 2.22 uur n.m.: Vertrek Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar tentoonstelling Open oog natuur, in Haarlem. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Teenagershow met talentenjacht Apotheken Geopend apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313, en apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): The night holds terror (18 jaar); donderdagavond geen voorstellingen. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zaak M.P. (alle leeftijden). Lido (2.30 en 8 uur): Petrus, de grote visser (14 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Pork Chop Hill (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Midden in de nacht (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Onze man in Havanna (18 jaar). Kerkelijke samenwerking in Leiden De Vereniging van vrijz.-Hervormden. afdeling Leiden-Oegstgeest, de Doops gezinde Gemeente en de Remonstr. Ge meente zijn overeengekomen, bijwijlen een gemeenschappelijke kerkdienst te houden als daartoe aaïileiding bestaat. In verband met de Hervormihgsherden- king zal dit al geschieden op zondag 30 oktober in de Doopsgezinde kerk, waar ds. W. J. H. Hubeek, voorganger van de vrijz.-Hervormden, hoopt voor te gaan. Er is dan geen dienst in het Volkshuis. Catecheet in Leidse Hervormde Gemeente bér door de centrale 'kerkeraad Hervormde Gemeente is benoemd tot catedheet, zal zondagmorgen uur in een dienst in de Pieterskerk tot zijn werk worden ingeleid. Ds. H. ter hoopt in deze dienst voor te gaan. De lieer Van Rijsbergen gaat godsdienston derwijs geven op de openbare scholen voor I.O., b.l.o., v.g.l.o. en u.l.ó. Het adres van de heer Van Rijsbergen is: De Sitterlaan 41. C.J.M.V. „Irene" De CJ.M.V. „Irene" van de Hervorm de wijkgemeenbe Kooiwijk houdt op za terdag 15 oktober van 5 tot 7 uur een propaganda-onbmoeting tot werving van nieuwe leden. Die ontmoeting bestaat uit een pannekoekenfuif, te houden .n het wijkgebouw aan de Driftstraat. De fuif is bestemd voor jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar. Burgerlijke stand van Leiden Géborén; AJlard J, zn v H van der Starre en L G van der Molen; Jólanda M, dr v J J de Wolf en J Keijzer; Jacques J C, zn v C P Hoogeveen en M Gielang; Robertus A H M, zn v H J Commandeur en E A de Haas; Paul, zn v G W A Ligt- voet en C M Pauw; Petrus J, zn v I Flo rijn en M T Berrevoets; Cornelia M, dr v P L van der Poel en P A van Leeuwen; Jannetje, dr v J de Knegt en L E Bur ger; Rob P A, zn v W Verhoeven en J W Mosseveld; Sandra P, dr v J A de Wolf en S van der Zeeuw; Jacob, zn v A Looij en M C Verweij. Gehuwd: L Lens en E C van Zoen; S Holswilder en M C Schild; G Ludema en G den Otter; H J Nijssen en C Keij zer; M J den Exter eii W van der Meij- den; T G Rozier en H M Plasmeijer; J de Rooij en C M Oudshoorn; J Kagenaar en J H Sinteur; D Siera en W Keijzer; J W Stieding en M P van Vliet; C Haas noot en A L W Naves; J van der Burg en A C Middelkoop. Overleden: A van Gennip, 66 -jr, man; H F van Weeren, 73 jr, man; J P Smit, 71 jr, vrouw; C J Bottemanne, 60 jr, man; D Heijermans, 53 jr, man. De bijeenkomst werd geleid door prof. dr. A. G. H. Bachrach, hoogleraar in de Engelse letterkunde te Leiden, die het initiatief nam tot de oprichting instituut Aanwezig waren verder de rector magnificus, prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma en diens echtgenote, mevrouw De Vos van Steenwijk, de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hof stee, hoogleraren van de faculteit der wijsbegeerte, een vertegen- oordiger van de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, afde ling buitenlandse betrekkingen, en een Nederlandse afstammeling van Sir Tho mas Browne, ir. J. F. Browne. Na een kort inleidend woord van prof. Bachrach, sprak de president-curator allereerst over de zogenaamde tegenstel ling tussen geesteswetenschappen en de natuurwetenschappen. Deze eerste waren bescheiden in ruimtelijke zin en zaten „met een boekske in een hoekske", doch hierin is sinds de laatste decennia ver andering gekomen, wegens noodzaak van ruimte voor bibliotheken, seminaria, en zovoort. Het nieuwe instituut begint een voudig, met slechts enkele ruimten, doch het is verheugend dat dit nieuwe insti tuut illustreert dat de moderne talen j meer en meer de aandacht van de Leidse universiteit krijgen. Vooral na de oorlog kwamen, Frans, Duits en Engels meer en op de voorgrond en kregen zij ten slotte een leerstoel voor taalkunde zowel s voor letterkunde. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer H. Paget, vertegenwoor diger van de British Council for the Netherlands, die op geestige wijze de verhouding tussen Nederland en Enge land in de 16de en 17de eeuw schilderde, daarbij wijzend op de talrijke oorlogen, die voortkwamen uit het feit dat beide landen zeevarende naties waren, die de zelfde dingen op dezelfde wijze en ir. dezelfde tijd wilden doen. Ondanks deze moeilijkheden, groeide er een nam band tussen beide landen, en daarom de oprichting van een, instelling als het Sir Thomas -Browne Institute een illus tratie van de goede nabuurschap der beide landen. Namens de British Council bood hij het institute een oude druk, 1614, aan van John Stow's Annales. Hierna brachten de genodigden een bezoek aan Rapenburg 82, w gelegenheid van de opening een kleine doch uitermate boeiende ten toonstelling is ingericht van oude handschriften, boeken, fotocopieën die een duidelijk licht werpen op de Anglo-Nederlandse betrekkingen tij dens de 16de en de 17de eeuw. Deze betrekkingen ontstonden doordat Nederlandse studentèn in Engeland studeerden, en andersom, door het contingent soldaten dat Leicesters leger vormde, door handelsrelaties en nog vele andere oorzaken meer. Zo zijn er ook Nederlandse namen als Quarles en Mackaay, die herinneren aan vroegere betrekkingen met En geland. betrekking hebben op die bezoeken aan Engeland. Het ligt in de bedoeling, aldus vertelde ons prof. Bachrach, om, indien hier bij studenten belangstelling voor bestaat, piiver researchwerk te verrichten, en indien mogelijk, over deze Nederlands- Engelse betrekkingen scripties te maken of zelfs proefschriften, waarop men kan Vermelden wij ten slotte nog dat het Sir Thomas Institute wordt gefinancierd in de eerste plaats door de universiteit wat outillage en staf betreft (onderdeel van de faculteit der letteren), verder door middel van subsidies van ZWO en Voorts door extra uitgaven door het Leidsch Universiteitsfonds en de Konink lijke Shell. 64 flatwoningen in Zuid-West In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 64 flatwoningen, overeen komstig het uitbreidingsplan „Leiden- Zuidwest", heeft de n.v. Bouw- en Ex ploitatiebedrijf B. J. Huurman en Zoon. gevestigd alhier, verzocht aan haar en/of aan de nader door haar te noemen last gevers het perceel bouwterrein te verko pen groot ongeveer 4750 m2, gelegen ten zuiden van de Ravelstraat Met deze N.V. is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van f200.000 in totaal. Postzegeltentoonstelling in De Lakenhal Ter gelegenheid van het vierde lus trum van de Leidsche Vereentging van Postzegelverzamelaars wordt van 8 tot n met 10 oktober in „De Lakenhal" tentoonstelling van postzegels en poststukken göhouden. Deze expositie zal zaterdagmiddag om half drie worden geopend. Naast vele zeer bijzondere collecties postzegels worden op deze tentoonstelling ook interessante post stukken getoond. Zo zal men aan de hand van lucht- poststujkken een indruk krijgen van de snelle ontwikkeling van de luchtvaart verder van de invloed van oorlogen en oorlogsomstandigheden op poststuk ken. Tijdens deze expositie worden een speciale enveloppe en een briefkaart uitgegeven, die van een dienststempel worden voorzien. Laatsterit blauwe tram KATWIJK Uiteraard begint het instituut met een eenvoudige inventaris, want veel zal moe ten worden onderzocht, vergaard of ge- fotocopieerd. Ten dienste staan in deze o.m. archieven,, bibliotheken, maar ook particuliere bronnen, zowel te onzent als m Engeland. Op de tentoonstelling, waar voor o.m. het senaatsarchief en dat van de gemeente Leiden hun bijdragen heb ben geleverd, treft men bijvoorbeeld een uitvoerige lyst aan van de leden van het gevolg van Leicester, toen deze zijn in tocht in Leiden hield. Deze lijst ver meldt niet alleen de namen, doch ook de huizen en adressenwaar zij werden on dergebracht en de onkosten, die werden gemaakt. Boeiend De studie van de Nederlands-Engelse betrekkingen uit de hierboven genoemde periode is vaak tijdrovend maar zeei boeiend. Zo ontdekte men dat Constan- tijn Huygens als Leids student een kost huis had op de Breestraat, ongeveer te genover de. sociëteit Minerva, In dat zelfde kosthuis waren ookdrie En gelse studenten. Zodoende is het niet verwonderlijk dat Huygens later veel in Engeland vertoefde, hetgeen op zijn beurt weer ten gevolge had dat zijn brieven v?n zÜn vader, op vele plaatsen Stand in LEIDEN e.o.: Deze werkloosheidscijfers van eind september hebben betrekking op do werkloos- eid in de gemeent'en Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Zuid-Holland Nederland 252 141 167 Overzicht van de werkloosheid in enkele beroepsgroepen aug. 1960 sept. 1960 Bouwvakarbeiders 21 11 Metaalbewerkers 7 7. Textielarbeiders 1 1 Land- en tuinb.arbeiders 1 Transportarbeiders 4 6 Kantoorpersoneel 24 21 Hotelpersoneel 10 Losse arbeiders 2 4 De toeneming van de werkloosheid in procenten is vrij belangrijk, in cijfers echter gering, een gevolg van seizoenin vloeden. In de seizoenbedrijven is een vermindering van de werkgelegenheid merkbaar. Zo zijn thans 10 personen inge schreven die door beëindiging van het U leest een krant van formaat! Vandaag beeft prof. dr. H. Berkhof met het uitspreken van een oratie het ambt lanvaard van kerkelijk hoogleraar namens de Nederlands Hervormde kerk aan de Rijksuniversiteit te Lelden. Zijn leeropdracht is dogmatiek en Bijbelse theologie. Hendrikus Berkhof werd op 11 juni '14 Berkhof tot rector benoemd. Hij be- kleedde dit ambt tot 1 juli I960. Ge durende deze periode bleef hij tevens aan het hiervoor genoemde Instituut ver bonden. en wel als docent in de dogma tiek. Sinds 1945 is dr. Berkhof lid van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Prof. Berkhof heeft een vruchtbare pen. Van zijn hand verschenen, behalve talrijke bijdragen in vaktijdschriften: Geschiedenis der Kerk (1942). De Kerk en de Keizer (1946). De Kerk en het Koninkrijk (1950), Christus en de mach ten (1952), Gods ene Kerk en onze vele kerken (1953), Christus de zin der ge schiedenis (1958), De mens onderweg (1960) en ten slotte de rede, die hij van daag hield ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding: God voorwerp van wetenschap? Over de inauguratie en de receptie schrijven wij morgen. te Appeltern, in het land van Maas Waal, geboren als zoon van een school hoofd. Hij doorliep het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam en studeerde hierna theologie aan de Gemeentelijke Universiteit aldaar gedurende de cursus 1931-'32, waarna hij deze studie in Leiden voortzette en afrondde tot 1937. Hierna studeerde hij een semester aan de uni versiteit van Berlijn en aan de Kirch- liche Hochschule aldaar. In 1939 promo veerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift over Die Theologie des Eusebius von Caesaraea. Zijn eerste predikantsplaats was Le- mele (Ov.), daarna volgde Zeist (1944). Het daaropvolgend jaar werd hij hoofd docent aan het pas opgerichte Instituut Kerk en Wereld te Driebergen. In 1950 richtte de Generale Synode der Neder lands Herv. Kerk in Driebergen het Theologisch Seminarium cp en werd dr. Dr. Speyer lector in Leiden Dr. Nico Spejjer leider van de afdelinj geestelijke volksge zondheid van de G.G G.D. van Den Haag, is benoemd tol lector in de sociale psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Dit is het eer ste lectoraat in deze tak van wetenschap In Nederland. Dr. Nico Speijei (geb. 19 juli 1905) stu deerde," nadat hij in Den Haag de mid delbare school had bezocht, economie er, accountancy. Hij werkte bij de Amster damse Bank in Den Haag en bij Philips te Eindhoven. Daarna studeerde hij medi cijnen te Leiden en deed in 1933 zijn artsexamen. Hij specialiseerde zich ir •n zielsziekten aan de psychia trische en neutrologische klinieken var ü-ersiteit te Leiden en promoveer' de in 1935 op een dissertatie getiteld: „Bijdrage tot de energetisch-psychologi- sche grondslagen van de zelfmoord". Tot 1943 was hij geneesheer aan dt psychiatrische inrichting „Het Apel- doornse Bos" te Apeldoorn. Van 1943- 1945 werd hij in een concentratiekamp opgesloten. Daarna was hij achtereenvol gens assistent aan de interne kliniek van het academisch ziekenhuis te Groningen, psychiater in militaire dienst, genees heer en waarnemend geneesheer-direc teur van het Sint Elisabethsgasthuis (psychiatrische inrichting) te Deventer Dr. Speijer vervult sinds 1950 zijn hui dige functie en zal deze ook blij' Ton gepasseerd iu actie „Vrijwillige bijdrage" Leidse Herv. Gemeente De heer D. van der Kwaak, voorzit- ;r van het college van kerkvoogden de Leidse Hervormde Gemeente, deelde ons vanmorgen mee, dat in de actie vooi de vrijwillige bijdragen vanmorgen oir vijf voor negen de 100.000 werd vol gemaakt. Op 29 september jl. werd dc 70.000 gepasseerd. In een week tijds ts dus J 30.000 bijgekomen. Zoals bekend is het streefbedrag van de kerkvoogdij 200.000. De kerkvoogden achten deze actie beslissend voor de verdere uitbouw het kerkewerk. Collecte dierenbescherming Morgen wordt in Leiden een collecte Dor de dierenbescherming gehouden. Wie wil collecteren, kan zich vanavond of morgenochtend opgeven in gebouw Re- hoboth. Najaarskostuums Geheel nieuwe kollektie in mo derne streep- en ruitdessins Nieuwe Italiaanse modellen in exclusieve modetinten. Ook in kwart- en halve maten een ruime sortering Eerst kijken by Het Modehuis Jo van Eyken Haarlemmerstraat 87 Leiden wijziging to.v. aug. '6 ab6. in 339 7,5 —2904 9.7 26 +18 in het Horecabedrijf zonder werk 2ijn geraakt. Deze seizoen werk loosheid is in deze tijd van het jaar e normaal verschijnsel; ook in 1959 nam werkloosheid in de maand sept toé. Behalve in de seizoenbedrijven doen zich in alle overige bedrijfstakken grote arbeiderstekorten voor, waarbij vooral de tekorten in de metaaal industrie cn in dc textielnijverheid in het oog springen. De tekorten aan vrouwelijke arbeids krachten in de textielbedrijven en de confectie-industrie zijn aanzienlijk. Het aanbod van krachten voor deze bedrijven Leidse huzaar omgekomen Gistermorgen omstreeks kwart over, negen is op de Garderenseweg nabij Gar- dereii' een ongeluk gebeurd, waarbij de 19-jarige dienstplichtig huzaar J. Tuithof uit Leiden om het leven is gekomer Bij een inhaalmanoeuvre tijdens een kaartleesoefening van het 41ste tankba taljon uit Amersfoort is huzaar Tuithof met zijn jeep, waarin zich nog twee hu zaren bevonden, over de kop geslagen. Het slachtoffer, dait ongehuwd was, was op slag dood. De beide andere inzittenden, de dienst plichtige huzaar P. H. J. van Rooy uit Amsterdam en de dienstplichtige huzaar W. J. van Amsterdam uit Lisse, beiden ongehuwd, wenden licht gewond. Zij zijn ter verpleging in een zieken inrichting opgenomen. Toch leuke avond dankzij het moedig doorzettende comité (Van een onzer verslaggevers.) GISTERAVOND is de Katwijkse tram officieel uitgeluid. Een dag eerder dan in de bedoeling lag. Waarom? De directie van de NZHVM was bang, dat de tram zou worden gesloopt en de vrijdagavond zou het perso neel niet goed uitkomen. De Katwijkse politie vreesde relletjes en drong erop aan het geheel zo stilletjes mogelijk te laten verlopen. Daar zit na tuurlijk wat in, maar erg jammer was toch wel. dat het mooie programma van het hardwerkende uitvaartcomité drastisch moest worden ingekrom pen, waardoor het geen echt-onvergetelijk afscheid is geworden. Er zouden muziekkorpsen spelen, pleegstertjes van het academisch zieken huis zouden een krains van aardapp de scheidende tram bevestigen, lange linten zouden onder het viaduct in den woorden doorgetrokken, kortom beloofde een praobt-tocht te worden. Was de vrees van de NZHVM-ddrectie n Katwijkse politie gerechtvaardigd' Inderdaad, er zijn in het verleden wilde dingen gebeurd bij liet vaarwelzeggen vertrouwde vervoermiddelen. Maar v een zaak zo serieus wordt Voor reid ais in Katwijk het geval was, mag toch worden verwacht, dat de o: nisatie goed in de hand kan worden ge houden, en dat de politie erin zal s" ongeregeldheden te voorkomen. Waarom mochten de muziekkorpsen niet spelen? Waarom mocht in de tram geen glaasje bier worden gedronken? Het leek beetje al te benauwd. Dapper Nochtans, het comité heeft zijin best gedaan. Het beeft de plotseling opgewor pen hindernissen dapper genomen c Kantongerecht LEIDEN Nog steeds is iedereen geen heer in het verkeer Hoewel op de gisteren gehouden zit- ag van het kantongerecht de verkeers overtredingen weer de hoofdschotel vormden, werden toch ter afwisseling enkele andere delicten berecht. Als eer- erdachte verscheen een 51-jarige NoordwUker, die van uit een door hem bestuurde auto op de Karnemelksbrug te Leiden een hoeveelheid olie op de ry- baan had gemorst. Door deze vette sub stantie was een fietsende dame geval- len. Ook de werkgever van verdachte, 54-jarige scheepsmotoren-reparateur, gedagvaard, omdat hy deze had la- ton rijden. Ter zitting verklaarde de eer ste verdachte, dat hy op deze wyze van uit Hannover was komen ryden. Vermoe deiyk door schokken was op de brug te Leiden een stop losgesprongen, door de olie op de straat liep. Hy deelde verder mede dat hy reeds een paar jaren op dit traject rydt en dat hy nooit der mociiykheden heeft ondervonden. De werkgever verklaarde dat de dame f 300 schadevergoeding had geëist. Het bedrag door een deskundige geschat op f 165.en dit was aan haar uitbetaald. Tegen de bestuurder Inidde de els 1 40 of 8 dagen hechtenis cn tegen de werk gever f 10 of 2 dagen. Het vonnis werd tegen dc bestuurder f 25 of 5 dagen hechtenis, terwyi de kantonrechter mening was dat de werkgever geen schuld trof. daar niets is gebleken ondeugdeiykheid van de wagen. En dos werd het vryspraak. Een 23-jarige chauffeur uit Voorscho ten had op de Sandlaan te Katwyk met vrachtauto niet voldoende afstand gehouden van een voor hem rijdende per sonenauto, waardoor een aanrijding ont stond. Hoewel hij trachtte de schuld op de bestuurder van de voor hem rijden de auto te schuiven werd hij, na een f 35 of 7 dagen hechtenis, ver oordeeld tot f 25 of 5 dagen. Een 57-jarige Leidenaar had met een bromfiets rijdend over de Kwaaklaan te Oegstgeest geen voorrang verleend aan een over de Laan van Oud-Poelgeest rij- dende auto. Hij verklaarde op dat voor rangskruispunt te hebben gestopt en goed te hebben uitgekeken. Plotseling zag hy de koplampen van de auto op zich toe komen. Hoewel hij probeerde mee te draaien, raakte hij de auto, met het ge volg dat hij ruim zes weken thuis is ge weest. tengevolge van deze botsing. De officier van justitie meende dat ver dachte, die volgens getuigen met een snelheid van ongeveer 40 kilometer per dit kruispunt had genomen, uiter mate onvoorzichtig had gereden. In ver- Dinsdag li oktober om 8 uur vervuil band met het door hem opgelopen letsel M. Ottevanger een spreekbeurt in eiste hy thans een boete van f 30 of 6 Spreekbeurt Een 51-jarige procuratiehouder uit Lei den had als bestuurder van een personen auto op de Breestraat en de Korevaar- straat te Leiden het verkeer in gevaar gebracht door achtereenvolgens de be rijder van een scooter, van 'n bromfiets dezelfde scooterberijder te snij den. Ter zitting bleek dat de autobe stuurder de scooter reeds bij het pas seren had gesneden. Nadat hij achter een tram moest stoppen, had hij dezelfde handeling gepleegd ten opzichte van de bromfietsberijder, die hem samen met de scooterberyder inmiddels weer was gepasseerd. Toen hij even later op de Ko- revaarstraat stond voorgesorteerd om hel Levendaal op te rijden en de scooterbe rijder hem rechts wilde passeren, haalde hij nogmaals naar rechts uit Verdachte ontkende één dezer voertuigen te hebben gesneden. Toen hij op de Breestraat reed, waren deze achter hem komen rijden en zy hadden door met groot licht te rij den hem gehinderd, doordat het licht ir. zijn spiegel reflecteerde. Toen hij later achter een tram moest stoppen, waren zij naast zyn auto gekomen en hadden bonsd op de motorkap van zijn auto. Op grond van de getuigenverklaringen meende de officier dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd. Mo gelijk dat verdachte is geïrriteerd doordat het licht in zijn spiegel viel, maar hij meende dat deze wyze van ryden niet normaal is. In verband hiermede eiste hij by wyze van correctie drie geldboeten f 50.of driemaal 10 dagen hechte en een voorwaardelyke ontzetting de rijbevoegdheid voor de tyd van 3 maanden met een proeftijd van twee jaar. De verdediger meende dat ook de emo tie hier een rol speelde. Ten aanzien van het oprijden achter de tram die had ge stopt, stelde hij de vraag wie het eerst het recht heeft op te rijden. Hij mening dat verdachte, na zijn dagtaak vermoeid, de afstand niet goed had ge schat De kantonrechter meende dat al is hier sprake van emoties, men zich daar door niet mag laten meeslepen. Ook hy meende dat een ernstige correctie op zyn plaats is en veroordeelde verdachte tot driemaal f 75 of 45 dagen hechtenis. Een 22-jarige dameskapper uit Leiden mocht van geluk spreken. Hem was ten laste gelegd dat hy als bestuurder van scooter, op de hoek Haarlemmerstraat Pelikaanstraat te Leiden een stilstaan de wielrijder had aangereden. Thans kwam de wielrijder, in afwijking van hetgeen hy aan de politie had verklaard mededelen, dat hy eerst had gestopt en weer reed toen hij werd aangereden. Daar verdachte dit feit niet ten laste was gelegd, eiste de officier van justitie vry spraak, waarbij de kantonrechter zich aansloot is het gasteren toch nog een aardige avond geworden. Bij halte De Tol tegenover het gemeentehuis groepten de genodigden omstreeks half acht samen. Er hing beetje mysterieuze sfeer daar in het gele schijnsel van de straatlantaarns met in het donker achter de bomen verdekt op gestelde politie-agenten De speciaal gecharterde tram was sleobts even over tijd. Aanvankelijk zat men elkaar maar wat aan te kijken, doch door toedoen van de heer De Jager kwam dc stemming er gaandeweg in en halver wege de tocht naar Leiden werden uit, volle borst de speciaal voor deze gele-' gentheid vervaardigde liederen gezongen. Het treurigst klonk wel het vers op de wijs van Knaapje zag een roosje staan Zonder verdere hoogtepunten reed men an Leiden terug naar Katwijk aan den Rijn, waar in de Roskam op bescheiden wijze de bloemetjes werd buitengezet Men zette feestmutsen op het hoofd en toeters aan de mond en zo werd de „ouwe trouwe blauwe" een luid vaarwel nage- pepperd. Het eerste rondje werd gegeven door directeur J. J. Jurrissen, die met zijn vrouw ere-gast van de ge selecteerde tramreizigers was. Hij werd hartelijk toegesproken en be dankt voor het feit, dat hij het comité toch niet helemaal in de kou had laten staan. De vierjarige ir Katwijks kostuum gestoken Piet var den Oever bood het NZHVM-echt paar een prachtige ruiker aan. Het spraakwater vloeide rijkelijk. Al lerlei herinneringen werden opgehaald. Voorzitter A. A. van der Vlis gaf onder Tijdens de „laatste" rit wist de heer De Jager (met hoed) de stemming erin te brengen. Uit volle borst werden de door hem gemaakte afscheidsliederen gezongen. Foto D. Kruyt meer het woord aan wethouder mr. J. van der Plas, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en een tweede rond je schonk. De heer De Jager had veel succes met zijn reeds in onze krant afgedrukte „Ode aan de tram" en voorts zamelde men geld in voor het personeelsfonds van de NZHVM, „want de directie had de extra tram gratis beschikbaargesteld en de wa genvoerders en conducteurs hebben al tijd zo goed hun best gedaan". Zo bleef men geruime tijd nog bijeen onder aangename kout zich maar moeilijk verzoenend met de gedachte, dat dit nagenoeg de laat ste keer was geweest, dat men een rit met de blauwe tram had ge maakt. Ter vertroosting ontvingen alle reizigers een oorkonde als her innering aan de romantiek van een vervoermiddel, dat een vreemde eend in de bijt van het moderne ver keer was geworden. Vijf ontmoetingsavoiiden Leidse Oecumenische Raad In het komende seizoen zal de on langs opgerichte Oecumenische Raad te Leiden een vijftal ontmoetingsavonden organiseren met als onderwerp: „Eenheid in Christus". In een korte inleiding za elke avond worden gezocht naar wai de Bybel onder eenheid verstaat. Daar na zal er een gesprek zijn over de vragen rond de eenheid in Kerk en wereld, tus sen rassen en klassen, man en vrouw ambtsdragers en andere leden der Ge meente. De eerste avond is op vrydag 4 no vember om 8 uur in de consistorie van de Pieterskerk Opening van „Star Neon" Aan de de Hogewoerd 173 werd gister middag de fabriek voor de vervaardiging van neonlichtreclames „Star Neon" opend. Het moment van de opening deze zaak Is gelukkig gekozen. Immers, de trams uit deze straat gaan ver dwijnen, zal het plaatsen van neonlicht reclames ->iet worden tegengehouden daar het gewone verkeer er geen last an ondervindt. De leiding van het bedrijf bestaat uit het driemanschap de heren B. Goddijn, van Roijen en R. de Ru. Het bedrijf is enig voor Leiden, want er is geen enkele zaak die het maken van neonlichtreclames als enige werkzaam heid heeft De neonbuizen worden ge heel door de „Star Neon" gemaakt Het glas wordt er geblazen, de buizen wor den luchtledig gemaakt en met gas ge vuld. Ze zijn in zestien verschillende kleuren verkrijgbaar. Zie voor stadsnieuws i ook pagiua 11 Opening van prot. militair tehuis in Leiden Het hoofdbestuur en het afdelingsbe- stuur Leiden van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege zullen op donderdag 13 oktober om half vier in het pand Eerste Binnenvestgracht 21 (het gebouw Noma- teg) het prot tehuis voor militairen te Leiden openen. De opening geschiedt door de heer G. Wielinga, koL b.d. K.N.I.L. en voorzitter van het hoofdbestuur. Ds. J. N. de Ruiter, Herv. predikant, is voorzitter van de afdeling Leiden. L.A.K. bejr'ut se:zoen met De GelijkLenigen Het Leids Academisch Kunstcentrum opent aanstaande dinsdag bet nieuwe seizoen met de opvoering van het to neelstuk „De gelykbenigen", van de Vlaamse schrijver Piet Sterckx. Het :s de experimentele groep van het Rotter dams Toneel, die dit stuk zonder décors in het Antonius Clubhuis voor het voet licht zal brengen. Geref. kleuterklas Asserstraat start deze maand Naar wy vernemen, ligt het In de be doeling van de „Vereniging voor chris- teiyk kleuteronderwijs" te Leiden reeds medio deze maand met een kleuterklas te beginnen, die voorlopig wordt onder gebracht in een lokaal van de Zuider- oarkschool aan de Asserstraat. Zoals gemeld, heeft de gemeenteraad op 25 juli medewerking toegezegd voor de bouw van een kleuters-hooi, die zal komen op de hoek Scholtenstraat—Van Vollenhovenkade. Zodra de vereniging de urgentieverklaring heeft ontvangen deze wordt volgend jaar verwacht wordt met de bouw begonnen. Voorzitter en secretaris van genoemde vereniging zijn respectievelijk de heer R. Kramer (De Sitterlaan 104) en H. J. Bösecke (Kérnstraat 1). Indien u de krant eens niet moeht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klaehten- dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3