zang en muziek In het Kooikwartier had de poppenkast niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Vele vadersschouders torsten nakroost dat gespannen de 'verrichtingen van de poppen volgde. 45 m3 vuil van de Leidse straten Gistermiddag om kwart voor twee is op het kermisterrein een ongeluk ge beurd, waardoor de 24-jarige A. van den Akker uit Aalst, gemeente Waalre, zijn rechterarm moet missen. De jongeman was werkzaam bij de ker misexploitant van het zogenaamde reuze rad. Hij raakte met de rechterhand en de rechter-onderarm bekneld tussen een staaldraad en een draaiende schijf toen hij het mechanisme van de op volle toe ren draaiende molen bediende. Volgens zijn verklaring zou hij zijn gestruikeld. De hand werd met een deel van de arm afgckneld. De jongeman werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar de gehele arm moest worden geamputeerd. Jeugd genoot van poppenspel Op drie plaatsen in de stad werd gis termorgen poppenspel vertoond, in de Kooilaan, op het Vijf-meiplein en in de Vondellaan. Op deze wijze worden ook buitenwijken enigszins bij de feestelijk heden betrokken. Het Miniatuur-Theater is gegroeid uit een liefhebberij van de heer Onderwa ter, die het poppenspel in zijn vrije tijd beoefent. Op alle plaatsen kon hij zioh verheugen over grote belangstelling, niet alleen voor de jeugd, maar ook van talrijke ouderen, die hun herinnering aan hun belevenissen mot Jan Klaassen en Katrijn nog eens konden opfrissen. De kinderen waren het ten slotte die het van Katrijn gedaan kregen, dat Jan Klaassen drie-oktoberfeest mocht gaan vieren, hoewel ze het eerst verboden had. Verboden bleken er op deze dag ook bij haar uiteindeiyk niet te bestaan. „Sleutelring" te Leiden houdt volleybaltoernooi De volleybalvereniging „Sleutelring" te Leiden houdt aanstaande zaterdag ter gelegenheid van haar tweede lustrum een schooltoernooi in-de gymnastiekzaal van het gymnasium aan dc Fruinlaan; aanvang 2 uur. Deelnemers zijn het christelijk lyceum, de christelijke kweek school, het gymnasium, het Rembrandt- lyceum en het R.K. lyceum. Ernstig ongeluk op het kermisterrein Dat dit een kinderwagen is van een bekend Leids bedrijf behoeft geen betoog, 't Leek wel een wagen uit een bloemencorso, al viel deze niet in de prijzen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 4 OKTOBER 1960 Agenda voor Leiden Woensdag Busstation. 7 uur n.m. Vertrek K. en O. naar Kon. Schouwburg, Den Haag; Ne derlandse Comedie met Dona Diana, van Moreto. Gymnastieklokaal Stadhouderslaan- school, 8 uur n.m.; Afscheid D. Streef kerk en installatie J. v. d. Brink als Academisch ziekenhuis, 12.50—1.20 uur; Mi ddagpauzebij eenkomst. Pieterskerk, 7.30 uur n.m. Avondstilte. Donderdag Stadsgehoorzaal, 9-30 uur v.m. Inspec tiedag l.o. Alphen aan den Rijn; N. IJ. Vlietsbra over; De lagere school en de geestelijke hygiëne; Lode van Gent over-. Tussen vulkanen en wilde dieren, met kleurenfilms. Vrijdag Marekerk, 8 uur: Bijbel-Kiosk-Vereni ging, samenzang, koorzang en sprekers ds. J. .H. de Boer en ds. H. Bouter. Academie, 4.15 uur; Ambtsaanvaarding dr. H. Berkhof, hoogleraar in dogmatiek en bijbelse theologie. Zaterdag Romanuszaal, Mare, 2 uur; Start Huts pot-wandeltocht. Gymnastiekzaal gymnasium Fruinlaan, 2 uur; Opening school-volleybaltoernooi. Stations N.S., 2.22 uur mm.: Vertrek Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar tentoonstelling Open oog voor de nabuur, in Haarlem. Apotheken Geopend apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313, en apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085. Films Casino (2,30. 7 en 9.15 uur): Some like it hot (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur)Kolonel Hyde contra Scotland Yard (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zaak MP (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Kop op, kiezen op elkaar (alle leeftijden); don derdag: Anna Karenina (18 jaar». Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mitten in der Nacht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Czardas- könig (alle leeftyden). Vrijdag om kwart over vier hoopt dr. II. Berkhof in het Groot-Auditorium van de, Leidse universiteit zijn inaugurele rede te houden. Dr. ^Berkhof werd van wege de Ned. Hervormde Kerk benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de dogmatiek en de bijbelse theologie. Van het hordes naar het park Drie oktober ook feest van Koraalmuziek in het Van der Werffpark, een immer terugkerendonmisbaar onderdeel van de 3 oktober viering: Oud-kantonrechter van Leiden ernstig gewond door auto Zondagavond om tien over half acht is op de Witte Singel ter hoogte van het diiaconessenhuis de 72-jarige oud-kanton- reohter van Leiden, mr. F. Ligtenberg, wonende aan de Witte Singel, aangereden door een personenauto. Hij stak als voet ganger bij de Paterbrug de singel over. De bestuurder van de auto heeft hem, vermoedelijk door de sleohte verlichting ter plaatse, te laat gezien. De heer Lig tenberg werd op de motorkap van de auto geslingerd en vervolgens op de weg. Vermoedelijk met een schedelbasisfrac- tuur werd hij het diaconessenhuis bin nengebracht. Later is hij naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd. Op Hoge Rijndijk tegen hek gereden In de nacht van zondag op maandag omstreeks half 1 is de 59-jarige G. C Perrijn uit Hazerswoude met zijn brom fiets tegen een rood-wit schrikhek op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Burggravenlaan gereden. Dat hek was daar gezet in verband met herstelwerk zaamheden aan het rijwielpad. Vermoe delijk met een linker-sleutelbeenbreuk werd hij door de E.H.D. naar het acade misch ziekerthuis gebracht. T~\RIE OKTOBER" is voor een groot stuk een feest van harmonische geluiden. Dat begint al met de uitvoe ring van Ex Animo in de Pieterskerk en de avond daarop neemt de taptoe het met een machtig en massief ge baar over. Dan valt de nacht. En om de overgang naar de eigenlijke dag niet te abrupt te doen zijn, speelt op 3 oktober om 7 uur op het achterbor des van het stadhuis de politiemuziek de ijle morgenlucht vol, gewijd begin nend om te besluiten met een klate rende mars ter opening van deze mogen we het eens heel erg op onszelf betrekken? „Leidse dag". De politie heeft ween goed geblazen onder leiding'van de heer D. Ander son. Het was aan hun spel bepaald niet te merken, dat ze om 6 uur geen seconde langer in bed konden blijven met daarbij nog het vooruitzicht op een weliswaar vrolijke maar voor de politie toch altijd weer heel drukke dag. Hulde brengen wij het gezel schap ook voor de betere samenstel ling van het programma, dat nu uit eenviel in een „gewijde aanhef' en een luchtig gedeelte. Op die samen brenging van twee genres in één programma is niets aan te merkenals ze mxiar niet verstrengeld zijn, dus: duidelijk onderscheiden. Nu, dat was het. Fijn vöor de musicerende politie mannen dat er weer zoveel aandacht voor hun uitvoering bestond. Men kan op dit uur niet verwachten dat het tot de horizon zwart van de men- sen staat, maar zo'n stevig publiek als er ook ditmaal was moet er toch de moed in houden. En dan volgde om 8 uur de koraal muziek in het park onder de ver trouwde en inspirerende leiding van Herman Stenz. Er waren ongeveer 500 zangers. H„et aantal stille kijkers was natuurlijk meer. Zo wordt het toch een groots plechtig gebeuren. Een bijzonderheid was ongetwij feld, dat mevrouw J. N. van Ingen Schenau-Korenhof voor de zestigste maal meezong. Bij de repetitie in het Waaggebouw was daarop al de aan dacht gevallen. Zij begon mee te zin gen toen ze acht jaar was! Op 3 ok tober staat ze steevast om, 6 uur op, want, zegt ze, de koraalmuziek eist per slot van rekening ook de nodige voorbereiding. Zij kan 3 oktober niet meer denken zonder dat stralende be gin in ons park, een begin dat mede de diepere zin van deze feestdag aan geeft. De heer G. van weerlee bood va- mens de koristen de krans aan, die de burgemeester aan het standbeeld be vestigde. Nieuw bedrijf Nonius De N.V. Nederlandse Instrumentenfa briek Nonius te Delft opent 7 oktober officieel een nieuw bedrijf aan 'de Bul tenwatersloot. Van 15 tot 17 uur houd', de directie een receptie. Niet helemaal ten onrechte beschikten de damesstudenten in de optocht over een page Lezers schrijven ons Haring en wittebrood Het is waar, dat de uitdeling van ha ring en wittebrood een van de mooiste punten van het 3-oktober-programma is. Het herinnert immers rechtstreeks aan 1574. Ik vind, dat men de enkele punten van het feestprogramma die terugvoeren naar de oorsprong van de herdenking, zo zuiver mogeiyk moet reconstrueren. Daarom zou ik een suggestie willen doen: kunnen de haringen en de broden in het vervolg niet met platte schuiten in de buurt van de Vliet worden aange voerd? Het verkeer zal er zeker niet door worden opgehouden, omdat het in de omgeving van de Vliet en de Boisot- kade nooit druk is. De liefhebbers kun nen de feestgave dan uit de schuiten in ontvangst nemen. Het zou de glans van dit unieke gebeuren naar nnjn be scheiden mening aanmerkeiyk verhogen. Maar ik heb als buitenstaander feite lijk geen stem in het kapittel. Toch dacht ik: laat ik op weg naar de trein deze gedachte deponeren in de brieven bus van de krant aan de Steenstraat. Badhoevedorp G. P. H. JASPERSEN Een Katwijkse melkinrichting, reproduceerde een schil derij var, Jan Steen, echt een fraai plaatje. Man beroofd op de Beestenmarkt Zondagavond omstreeks acht uur word op het parkeerterrein van de Beesten markt een vijftigjarige Leidenaar door vier onbekende jongelieden vastgegre pen. Zij wisten de man in bedwang te houden tot ze zijn portemonnaie met een inihoud van 175 gulden hadden ge roofd. Er schijnen geen getuigen te zijn geweest. Clir. Nat. Sportfonds houdt praatavond in Leiden Het Chr. Nationaal Sportfonds (voor zitter ds. A. J. Kret) houdt volgende week maandagavond om 8 uur te Leiden een praatavond in „In de vergulde Turk". Men verwacht hier, behalve de cor respondenten van het fonds, bestuursle den van alle verenigingen, aangesloten bij K.N.C.G.V., C.K.B,, N.C.W.B., V.C.V.O. en N.C.A.B. niwTi nyaigfj Met doodgewone huisbrandolie kan toch nog een aantrekkelijke wagen worden gemaakt, bewees de fa. Sasburg, die de tweede prijs veroverde in de groep bestelwagens. Zuster C. M. Nordegraaf werd, zoals gemeld, zaterdag onder scheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Zij is 34 jaar in het acad. ziekenhuis te Leiden werkzaam geweest. Het ere metaal werd haar opgespeld door de directeur van het ziekenhuis, dokter Jongsma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9