lacht Orkest uit Leningrad in subliem musiceren Vredelievende Russen in Den Haag Lekasin TOPGESPREK in januari i? Afscheid dr. Van Goudoever van Leidse Rem. Gemeente epeda slapen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 DINSDAG 4 OKTOBER 1960 Dam-vraag 3 (Eerste publicatie) Zwart: 5, 7, 9, 13, 14, 17, 20, 34, 40. Wit: 23, 25, 31, 33, 38, 41, 42, 43, 50. Hoe te spelen met wit aan zet? Bridge (oplossing) Het uitkomstprobleem moet zo wor den opgelost: West moet uitkomen met schoppen 2. Het doublet van Oost vraagt drin gend om een uitkomst in schoppen (de geboden kleur van de dummy). Na een schoppenstart gaat het spel één down, want de volledige kaart- verdeling was: V 10 7 3 52 O H B 4 H 10 8 2 H 5 2 A B 9 6 OAB 1073 IVA, KP 9864 O 10 9 W O 75 B74 I I* V 5 3 84 O HV O A V 8 6 3 2 A96 In slag 1 werd in Noord schoppen 3 gelegd. Oost speelde de 9 en ver volgde met schoppen 6. West nam met de heer, incasseerde hartenaas en speelde weer schoppen. Oost maakte nog 2 slagen in die kleur en Zuid was Het is opmerkelijk, dat Zuid het spel wint, indien West in het bezit van een fraaie hartenkaart met hartenboer was uitgekomen. Zuid maakt dan 1 hartenslag, 2 klaveren slagen en 6 slagen in ruiten en het contract is binnen. Jack Diamond WOORDRANGSCHIKKING-PUZZLE -it-rirn: hindernis, marki zaat, volharden, kannibaal, opleiding, ,ii vui^orde dat op de Kruisjes een zegswijze ontstaat, .....XX.. X X ...XX.... ..XX ....XX.., X X OPLOSSING VORIGE pUZZLE Hor. 1. ampel-eeuw. 2. aard-arena. 3. raai-angel. 4. dra-tra-ree. 5. iel-in-lans. 6. gene-lev-do. 7. kraam-Ne-et. 8. Ida- not-uit. 9. Pan-teer-k.o. Vert. 1. aardig- kip. 2. maar-eer-Da. 3. praal-na-An. 4. editie-ant. 5. laar-nl-moe. 6. Erna-lente. 7. Ee-graveur. 8. un-eend-eik. 9. Wales- Otto. mORDWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Anita M., d. v. K. Verloop en A. Kozijn: Hugo G. M„ z. v. W. v. d. Zalm en B. v. Gerven; Margaretha J. G. G., d. v. A. v. d. Mey en A. Weyers; Hendrikus G. P., z. v. A. v. Rhijn en E. Janson; Petrus J. A., z. v. A. Caspers en Th. Hooymans; Johannes, z. v. J. Boot en W. ter Laak; Marijtje, d. v. J. v. d. Berg en M. v. Duyn; Nicolaas H. A. G., z. v. A. Heemskerk en C. de Ridder; Geertje M., d. v. H. Kranenburg en T. Barnhoorn; Yvonne E., d. v. A. Admiraal en M. Jakobs; Dirkje, d. v. W. v. d. Meulen en A. Verloop. OVERLEDEN: J. A. Lucas—Feith, 86 jr; M. M. Neuenhofer, 87 jr. Amateurfotografen De Noordwijkse amateurfotografen gaan woensdagavond weer vergaderen, namelijk om 8 uur in Porgue aai Koningin Wilhelmina Boulevard. Wannouds Fanfare Onder voorzitterschap van de heer J. Ouwehand hield de Warmondse Fan fare in 't Trefpunt een jaarvergadering. De voorzitter bracht dank aan de heer Honding, de dirigent, en aan de tam boer-instructeur, de heer Werk. De pen ningmeester meldde een batig saldo van f 843,75 en een reserve van f 325,60. Vol gend jaar bestaat de vereniging veertig jaar en nu reeds stelde men een t lopig programma samen. Op 14 maart hoopt het bestuur te recipiëren en op 23 en 24 maart zullen jubileumuitvoeringen worden gegeven. Gedacht wordt aan een taptoe van vijf of zes verenigingen. Men besloot in het volgend jaar ook weer aan concoursen mee te doen. Ik kreeg als extra dankbetoning, Een mooie vulpen als beloning. Bij WOLFSLAG gevraagd Was ik snel geslaagd: Ik voel me een vorst en ik schrijf als een koning. Jo wolfslag BREESTRAAT 145 TEL. 23211 bezet. Het was een vredelievende bezetting, die door een zeer talrijk publiek luide werd toegejuicht. Op deze wijze heeft men geen bezwaar tegen Russisch bezoek. Dan vallen zelfs alle ideologieën weg, omdat er dan maar één onzegbaar ideaal is: de schoonheid van de muziek te onder gaan. De schoonheid van de muziek heeft men met volle teugen genoten, dank zij een der belangrijkste facetten van de Russische samenleving: het intens en met overgave muziékmaken. Het Symfonie-Orkest uit Leningrad speelde voor het eerst in ons land, het orkest dat in 1882 werd opgericht als .Orkest van het Tsarenhof" in het toen malige S't. Petersburg. Tot de Oktober- volutie heeft het orkest als Hof-orkest dienst gedaan en daarna kwam het meer in het publiek, waarbij niemand minder dan Serge Koussevitsky als dirigent op trad tot 1920. In 1921 kwam het ensemble onder leiding van een Kunstraad met als oorzitter de componist Glazoenof. Grote dirigenten als Bruno Walter, Ernest An- sermet, Herman Abendroth. Otto Klem- Hans Knappertsbusch, Pierre Mon- teux en Dimitri Mitropoulos traden als gastdirigenten op en allen waren er van overtuigd, dat dit orkest een van de beste de wereld was. In 1938 kwam het orkest onder leiding van ewgeni Marvinski (geboren 1903), die het orkest nog leidt ;n heel belangrijk aandeel had in de verdere ontplooiing van het ensemble, alsmede in het propageren van de nieuwe Russische muziek. van Russische werken werden door hem ten doop gehouden. F.n wie hem als dirigent heeft meegemaakt, zal de uitspraak van Sjostakowitsj begrij pen: „Mravinski is een der grootste diri genten die ik ooit heb ontmoet". o men een vergelijking zou willen treffen kan men zeggen: Mravinski heeft de muzikale aristocratie van een Furt- wangler, maar dan in een minder voor bije romantische houding. In het uiter lijk lijkt hij wat op Furtwangler, in de noblesse van zijn musisaren ook, maar hij trekt alles minder in de romantische sfeer. Dat wil niet zeggen dat Mravinski geen romanticus is, maar niet naar de pathetische kant toe. Het is een gezonde romantiek en dat is iets, wat veel diri genten van deze tijd missen. Evenals Furtwangler is Mravinski een ïorm orkestvirtuoos, die niet alleen een sublieme kank weet te verkrijgen, maar ook een ongehoorde homogeniteit be reikt. De orkestdiciplinc bij dit ensemble bijzonder groot. Men is nu zo gauw ge neigd te zeggen, dat de discipline in een totalitaire staat altijd sterk opgelegd wordt en dat die 106 musici daarom zo gedisciplineerd spelen. Dat is natuurlijk vooroordeel, dat met het werkelijke muzlekmaken niets te maken heeft! Ook de Amerikaanse orkesten zijn sterk ge disciplineerd en daar kan men toch niet in een totalitaire staat spreken. Zoals het Symfonie-Orkest uit Lenin grad gisteravond speelde was een duide lijk bewijs van de stelling, dat discipline van de eerste vereisten is voor een goed samenspel. Want deze discipline niets van een drilsysteem, doch liet en verrukkelijke klank en met een fantastische doorzichtigheid spelen. Ver gelijkingen met andere orkesten gaan altijd mank, omdat elk orkest zijn eigen klank heeft. Dit orkest uit Leningrad heeft een typisch Slavische klank, die het zachtste pianissimo tot het sterk ste forte helder en penetrant en zangrijk blijft. Elke dynamische nuance wordt volkomen beheerst en is nooit abrupt. En technisch alles van het hoogste ni- De klank is nooit te dik of troebel, noch bij de strijkers, noch bij de blazers. Vijfde Symfonieën CLECHTS TWEE Vijfde Symfonieën stranden op heit programma, nl. van Sjostakowitsj en van Tschaikowsky. Het werk van Sjostakowitsj was het „ant woord van een Sowjetcomponist op ge rechtvaardigde kritiek", zoals de com ponist zelf schreef. Sjostakowitsj had -al enkele berispingen gehad, omdat hij niet schreef volgens de van boven afgelegde bepalingen. Toen schreef hij zijn Vijfde Symfonie als reactie hierop. Het zou van een groot vooroordeel getuigen als men zei, dat Sjostakowitsj nu wel erg eigen stijl heeft moeten verlaten. Wie iets ge hoord heeft van zijn opera „Lady Mac beth" of van zijn Vierde Symfonie, zal de Vijfde terstond weer de echte Sjostakowitsj herkennen. In dit werk heeft Sjostakowitsj zich werkelijk niet geheel vernieuwd en men zou eigenlijk alleen het slotdeel, dat een beetje „hoe- Het is een uitermate belangrijk en sterk werk geworden, waarvan vooral het Allegretto (Scherzo) aan Mahler herin nert. Het geheel is op een hechte basis gebouwd, is gaaf van constructie, brengt in het Adagio een heel fijne lyriek (zij het dan dat dit deel wat lang is) en heeft in het eerste deel een machtige climax. Men moet het werk horen zoals het gis teravond is uitgevoerd om do grootheid van Sjostakowitsj te beseffen, een groot heid die zich niet uitspint in allerlei nieu wigheden (Sjostakowitsj bouwt op een schone traditie voort), maar die naar wezen door en door muzikaal is en die zich ook uit in een sublieme orkestratie (een der grootste gaven van de Russische componisten door alle tijden heen). Mra vinski heeft deze Vijfde Symfonie su bliem gerealiseerd in klank en heeft het orkest op het hoogste niveau doen spelen, zonder enige overdrijving, zonder enig vals effect, doch in een rustige beheer sing en een gespannen muzikaliteit. Spe- prachtig speelde. Na de pauze de Vijfde van Tschai- vangeen spoor, daarvoor heeft hij 'n veel en zeer doorzichtige vertolking, zonder de dikke pathetiek, zonder vertroebeling van de klank, maar met een zin voor het detail, dat echter nimmer de doorgaande stroom onderbrak. Hoe gauw geeft dit werk geen aanleiding tot overdrijven, tot een te zwaar aanzetten van de accen ten en de climaxen. Bij Mravinski hier van geen spoor, daarvoor heeft hij een te grote distinctie. Een laaiend enthou siasme van het publiek bracht twee toe giften: de ..Morgendëmmerung" uit de „Chowansjtsjina" van Moussorgsky en entr' actemuziek uit de Ouverture van „Ruslan und Ludrnilla" van Glinka, met een enorme vaart gespeeld. Na afloop was er in besloten kring een geanimeerde ontvangst op de Rus sische ambassade, waar de dirigent zich ook als mens een aristocraat toonde. Corn. Basoski. Na afloop van het concert door het Symfonie-Orkest uit Lenin grad was er een ontvangst op de Russische ambassade. V.l.n.r. de Ned. schrijver Theun de Vries, de Russische dirigent Jewgeny Mra vinski en mevrouw Mravinska. Voetballers verlieten kwaad het veld in Lisse pijn een produkt NOORDWIJKERHOUT Zes gewonden bij frontale botsing Maandagmiddag omstreeks kwart voor zes zijn nabij het kruispunt Gooweg-Lan- gelaan een personenauto en een bestel wagen frontaal met elkaar in botsing ge komen. De personenauto werd bestuurd door de heer O. uit Noord wij kerhout, die met zijn zoontje in de richting Noordwij- kerhout reed. Vanuit Noordwij kerhout naderde een uit Haarlem komende bestel wagen, waarin twee dames en twee heren Door tot nu toe onbekende oorzaak een der wagens zal vermoedelijk te veel links hebben gereden botsten de twee auto's frontaal op elkaar. De gevolgen waren zeer ernstig. Alle zes slachtoffers moesten met ziekenauto's naar het acade misch ziekenhuis te Leiden worden over gebracht. Van twee der slachtoffers is de toestand zeer ernstig. De beide auto's werden onherstelbaar aandringen op een nieuw gesprek tussen Chroesjtsjef en Eisenhower, uitgebreid: Laat ook Macmillan en De Gaulle aan het gesprek deelnemen, aldus het Australische voorstel. Morgenmiddag komt de resolutie met het amendement in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Inmiddels is bekend geworden, dat ook Macmillan en Chroesjtsjef bij hun onderhoud van vorige week donder dag de mogelijkheid van een topcon ferentie hebben besproken. De Russi sche premier heeft, volgens gezagheb bende kringen, voorgesteld een derge lijke bijeenkomst van de grote vier te houden in januari, direct na het in functie treden van de nieuwe Ame rikaanse president. Macmillan daar entegen wenste de opvolger van Eisen- Toen vüftien minuten voor het einde van de wedstrijd Lisser BoysSNL de linksbinnen van SNL de bal aan Nic. Overwük ontfutselde en met een hard schot doelpuntte (22). werd dit punt door de gasten met groot gejuich be groet. Groot was echter hun teleurstel ling doordat de scheidsrechter het doel punt op advies van de grensrechter we gens hands van de linksbinnen afkeurde. De protesten van de Amsterdammers wa ren hevig en slechts met moeite waren zij ertoe te bewegen het spel te her- SASSEmElM Wat dc raad behandelt Donderdagavond 8 uur komt de raad van Sassenheim bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Ruiling van grond met de N.V. Hygia; overneming „om niet" van gedeelten van openbare wegen; onteigening van grond in Ter Leede-noord; verkoop van grond aan Th. J. Landwehr Johan: verkoop van grond in Ter Leedc-noord: deelne ming maatschappelijk kapitaal N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; wijziging ziektekostenregeling gemeentepersoneel; verhoging maximum voor drankwetver gunningen; vaststelling verordening ingevolge art. 10 van de drankwet; ont slag mejuffrouw M. J. C. Hubers, als ambtenares van de burgerlijke stand; verhoging krediet restauratie toren Her vormde kerk; verkoop van grond aan de Wilhelminalaan; verkoop van grond achter het „Oude Koningshuys"; verhuur van gemeentelijke voetbalvelden; comp tabiliteit. De gemoederen waren echter danig verhit en toen elf minuten voor het eind rechtsbinnen Roem van Lisser Boys bin nen het stafsohopgebied door drie spe lers tegelijk werd aangevallen, wees de scheidsrechter terecht een strafschop toe. De maat scheen vol te zijn, en eendrach tig verlieten dc SNL-spelers het veld. Zij wilden niet verder spelen. Zo kwam een ontijdig slot aan een wedstrijd, die over het algemeen op laag peil stond. De doelpunten waren van Siebenlist (0—1), Helmus (1—1), Gijs Ha gen (21), het eerder omschreven doel punt (2—2). De strafcommissie van de KNVB zal nu uitmaken, wat er verder moet ge beuren. Waarschijnlijk dienen de laatste elf minuten op een later tijdstip te wor den gespeeld, te beginnen met een straf schop tegen SNL bij een 21 stand voor Lisser Boys. Voorts zal dit muisje voor SNL nog wel een staartje hebben in de vorm van strafpunten. OEGSTGEEST Ernstig gewond Op de rijksweg ter hoogte van het Ma rine Elektronisoh Bedrijf zijn gisteren een vrachtauto uit Delft en een perso nenauto uit Nijmegen met elkaar botsing gekomén. De bestuurder van de personenauto is zwaar gewond naar he' academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Er was voorts grote materiële schade. Zondag heeft dr. J. van Goudoever, die in Leiden geruime tijd werkzaam was als, Remonstrants predikant en studen tenpredikant, afscheid genomen van de gemeente Leiden in een cre-dienst ln de Remonstrantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Na afloop was er gelegenheid tot per soonlijk afscheid in „Het Gulden Vlies", waarvan men druk gebruik maakte. Ver scheidene sprekers richtten het woord tot dr. Van Goudoever en uitten dank en waardering. Als eerste de heer Leemans, voorzitter van de kerkerraad. Hij wierp een blik op de activiteiten van dr. Van Goudoe ver. Hierbij merkte hij op, dat deze zdch niet beperkten tot Leiden, maar ook de periferie, met name Voorschoten, betrof fen. Een belangrijke taak van dr. Van Goudoever was het leiden van kringen van de Remonstrantse Broederschap; vaak kon men beter spreken van vrien denkringen. Het was dan ook in zeker opzicht kenmerkend, aldus sperker, dat dr. Van Goudoever in zijn laatste dienst alhier preekte over vriendschap en lief- Verder heeft de predikant veel gedaan om het contact van de Remonstrantse Broederschap met andere geloofsgemeen schappen te verbeteren. Spreker dankte voor de vaak vruchtbare samenwerking met de kerkeraad en hoopte, en dat v schijnlijk wel namens allen, dr. Van Goudoever nog vaak terug te zie: Leiden. Ook tot mevrouw Van Goudoever den woorden van dank gericht, en door een van vrouwelijke leden van de Remonstrantse Broederschap. Deze den werden volkomen gerechtvaardigd door het sympathieke en opofferende werk achter de schermen, dat zij voort durend verrichtte. De waardering hier- vond haar uiting in een fraai bou quet bloemen, dat de spreekster haar :ns allen aanbood. Helpende hand van Goudoever aan wie de Remon strantse Gemeente een maquette van zijn Wagemans Van Tuinen NV Fabrikonte van Artlfort meubelen en Epeda matrassen 1SOORDWIJK Ouden van dagen Onder leiding van de heer W. Wassing hield de afdeling Noordwijk van de al gemene bond van ouden van dagen eei: huishoudelijke vergadering. De voorzit- herdacht de onlangs overleden' twee de voorzitter, de heer J. van der Niet. De penningmeester, de heer H. van Duyn, bracht het financieel verslag uit. Er was een batig saldo. De afdeling telt momen teel 412 leden. Bondsvoorzitter F. Rippen werd geko zen tot tweede voorzitter. Een uitvoerige gedachtenwisseling ontstond over eer voorstel tot oprichting van een reisclub. De meerderheid achtte dit echter een minder goede geste ten opzichte van hel comité, dat telkcnjarc autotochten voor de bejaarden organiseert Voorts werd breedvoerig gesproken over het aanstaan de winterseizoen. Er staan weer diverse filmmiddagen en toneelavonden op het programma. Ook worden weer zoge naamde culturele bijeenkomsten gehou den. Op 31 januari zal de Noordwijkse reddingbrigade een revue-opvoering ge ven. Op 26 oktober wordt de eerste bij eenkomst gehouden. toekomstige tuin met een som gelde bad ïboden, dankte zijn Gemeen/te en vooral ook zijn collega, ds. Mackenzie, dde hem vaak de helpende hand heeft st. 'en gedurende de voorbereidingen oor de dissertatie. Ook sprak de heer Van Noort, verte genwoordiger van het convent van stu dentenpastores. Hij maakte gewag van de prettige samenwerking, die hij had met dr. Van Goudoever en dankte deze, ïamens de andere studentenpastores, die verhinderd waren te komen. Nadat prof. Goslings woorden van waardering namens de Doopsgezinde Ge meente had gesproken, nam als laatste Mackenzie het woord, als collega en als vriend. Hij wenste zijn collega geluk met 't feit, dat hij een eigen gemeente zal krijgen en dat hij daarvoor misschien nog veelvuldiger de mensen zal kunnen hel- 2ii steunen dan voorheen het geval LISSE Been gebroken Op het gevaarlijke kruispunt Kanaal straat-Oranjelaan is een gemeentewerk door een auto aangereden. Met een gebroken rechterbeen is het slachtoffer het academisch zikenhuis te Leiden gebracht. Hobbyclub Voor de hervormde hobbyclub begint het seizoen 5 oktober. Jongens van 12 14 jaar zijn van harte welkom. De samen komsten hebben plaats in Het Baken, aanvang 's avonds 7 uur. hower wat meer tijd te geven en stelde het voorjaar voor. De Russische premier bevestigde noch ontkende deze veronderstellingen. Op een receptie, aangeboden door de Bulgaarse afvaardiging in New York, volstond hij met de mededeling, dat er „ten slotte" toch een topconferentie zal komen. Op de vraag of het een conferentie tussen hem en Eisenhower of van de „Grote Vier" zou zijn, antwoordde hij: „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit." Eerder op de avond was het antwoord van Chroesjtsjef aan de vijf neutrale landen (Indonesië, India, Zuld-Slavlë. Ghana en de V.A.R.) gepubliceerd. In zijn brief maakt de Rus duidelijk dat rijns Inziens de huidige moeilijkheden ln de betrekkingen tussen de Sowjetunle en de V.S. kunnen worden overwonnen. Hiervoor Is echter een „duidelijke er kenning van hetgeen dc oorzaak van de verslechtering in deze relaties was" noodzakelijk. Het gaat dus weer om ver ontschuldigingen voor de vlucht van het I/-2 vliegtuig, dat op 1 mei boven de Sowjetunle werd neergeschoten. Slechts 4 inzendingen op Haarlemse keuring Het bollenvak is, wat de keuringen be treft, nu toch kennelijk de komkommer tijd ingegaan. Gisteren stonden in de keuringszaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart slechts vier bescheiden inzendingen. Er stonden zelfs nog wat dahlia's. Het was de fa. Van Oosten uit Den Haag die nog een paar variëteiten inzond, waarvan we de rode s.c. Caspa- roni en de purperen Violetta de beste vonden. Voorts zagen we nog een aantal alleraardigste bloemstukjes van de baby dahlia Topmix, tentoongesteld door Ant. Nuyens, Limmen. Hij had de bloemen op originele manier verwerkt in kleine gebruiksvoorwerpen zoals kop-en-schotel en melkkannetjes. Interessant was de groep Ornithoga- lum-zaailingen van M. C. van Staaveren, Aalsmeer. De bloemen hadden gele nuances cn hier is wellicht een basis ge legd om op door te gaan. De ornitho- galum thyrsoides is de laatste Jaren een artikel geweest dat als een meteoor om hoog schoot op de bloemenmarkt. Aan vankelijk was het alleen bekend door de grote houdbaarheid. Dit Zuidafrikaan- se gewas werd indertijd aan de Knap gesneden, per boot naar Engeland ge- voerd en daar graag verkocht. Het heet te dat men de bollen hier niet goed kon kweken. Na enige tijd te hebben geëxperimen teerd, bleek dat wel degelijk mogelijk en zo werd een hier nagenoeg onbekend artikel plotseling een massa-snijbloem. Als men kans ziet een goede gele vorm te winnen, zal daar wel belangstelling voor bestaan. Aan de fa. Van Staaveren de taak nu door te gaan. De gele zaai lingen die men nu toonde, kan men al leen als een begin beschouwen. Van de fa. P. Rumphorss uit Uitgeest zagen we het charmante knolgewasje Sparaxis, waarvan men de bollen in mei had geplant. Ze zagen er nog heel aardig uit vooral de witte variëteit. Blijft 't land De wisselmedailles werden met de buks gewonnen door D. v. d. Hoonaard met 47 punten in de le klasse; P. J. v. d. Ploeg jr. met 45 punten in de 2e klasse; J. Schmal met 44 punten in de 3e klasse. Met KS.O. werden de medailles gewon nen door W. van Bohemen met 57 punten in de eerste klasse en P. Slingerland met 53 punten in de 2e klasse. Jackstraw hoorde het geluid het eerst. Het was altijd Jackstraw, wiens scherp gehoor niet onder deed voor zijn buitengewoon scherpe ogen, die vreemde geluiden het eerst waarnam. Daar ik het beu was geworden mijn handen om beurten te laten bevriezen, had ik mijn boek maar opzij gelegd en de ritssluiting van de slaapzak tot mijn kin dichtgetrokken. Wat slaperig lag ik naar Jackstraw te kijken, die figuurtjes sneed uit een stuk stoottand van de eenhoornvis, maar plotse ling zijn handen liet rusten en roerloos bleef zit ten. Even rustig als altijd wierp hij het stuk tand daarna in een pan met kokend water die naast onze oliekachel stond verzamelaars van rari teiten betaalden fantastische prijzen voor wat ze aanzagen als het donkere ivoor van de slagtand van de versteende olifant kwam overeind en liep naar de luchtkoker, waar hij met in de verte starende ogen een ogenblik gespannen luisterde. Een paar seconden waren al genoeg. „Vliegtuig", kondigde hij als terloops aan. „Vliegtuig?" Ik steunde me op mijn elleboog en staarde hem aan. „Heb je nu alweer van de brandspiritus gedronken, Jackstraw?" „Geen drup, dokter Mason!" Er verscheen een lach in zijn blauwe ogen en opnieuw viel me het contrast op dat ze met zijn gebruind Eskimoge zicht en de brede jukbeenderen vormden. Het pittigste dat Jackstraw dronk, was koffie en we wisten het beiden. „Ik hoor het nu heel duidelijk en misschien kunt u even komen luisteren." „Merci! Het had me vijftien minuten gekost om de be vroren condensatie in mijn slaapzak te ontdooien en ik begon het voor het eerst warm te krijgen. Ik wist dat een vliegtuig boven het hartje van dit verlaten ijsplateau eep zeldzaam genoeg ver schijnsel genoemd mocht worden het was de zonder einde ALLISTAIR MACLEAN eerste maal in vier maanden dat we in onze een zame waarnemingspost contact kregen, zij het dan indirect, met de beschaafde wereld die zo on beschrijfelijk ver van ons verwijderd lag, maar het zou het vliegtuig in kwestie noch mij van nut kunnen zijn als ik opnieuw ijskoude voeten opliep. Ik ging dus weer op mijn rug liggen en probeerde een blik door onze twee koekoeken van spiegelglas te werpen. Zoals gewoonlijk ech ter waren ze bedekt met een dikke laag rijp en sneeuw en kon geen mens er iets door zien. Van de koekoeken dwaalden mijn ogen naar Joss, onze jonge Londense marconist, die zich onrustig in zijn slaap bewoog. Dan staarde ik weer naar Jackstraw. „Hoor je het nog?" „Steeds duidelijker, dokter Mason. Het geluid wordt sterker en komt nader en nader." Doezelig en ook wat geërgerd de ijsvlakte was namelijk onze eigen, kleine wereld, waar bezoekers niet welkom waren vroeg ik me af wat voor vliegtuig het zou kunnen zijn. Mogelijk een toestel van de weerkundige dienst in Thule. Mogelijk, maar niet waarschijnlijk. Thule lag meer dan negenhonderd kilometer van ons van daan en werd driemaal per dag van onze eigen weerberichten voorzien. Misschien was het een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, die radaroefeningen hield, of anders kon het een verkeersvliegtuig zijn dat een nieuwe poolroute probeerde. Wellicht ook hadden we te maken met een toestel van de basis Dodthaab „Dokter Mason", zei Jackstraw opeens met een dringende klank in zijn stem, „ik geloof dat het in moeilijkheden verkeert. Het vliegt in cirkels en steeds lager en dichterbij. Een groot vliegtuig, neem ik aan, in ieder geval meermotorig." Ik greep naar de handschoenen die 's nachts al tijd boven mijn hoofd hingen, trok ze aan. rukte de ritssluiting van de slaapzak open De ijskoude vrieslucht deed me rillen en ik grabbelde mijn kleren bij elkaar. Ik had ze een half uur geleden pas uitgetrokken, maar ze voelden nu alweer stijf aan, waren moeilijk te hanteren en afschuwelijk koud het kwam namelijk zelden voor «dat de temperatuur in de hut zich boven het vriespunt bewoog. In precies dertig seconden was ik echter gekleed: lang ondergoed, wollen hemd, rijbroek, wollen en met zijde gevoerde parka, twee paar sokken en viltpantoffels. Het in dit tempo aan schieten van mijn hutkleding had ik wel ge leerd op 72 graden 40 noorderbreedte en bijna vijfentwintighonderd meter hoog op de barre ijs kap van Groenland. Het was zelfs een soort van zelfbehoud. Ik liep naar Joss en door een smalle spleet in de slaapzak was alleen het puntje van zijn neus zichtbaar. „Wakker worden!" Ik schudde hem heen en weer tot hij zijn hand uitstak en de parkakap van zijn verwarde donkere haren trok. „Het ziet er naar uit, dat we je nodig zullen hebben." „Wat is er loos?" Joss veegde de slaap uit zijn ogen en staarde ongelovig naar de chronometer boven zijn hoofd. „Middernacht! Ik heb pas een half uur geslapen." „Het spijt me, maar kom er toch maar uit." (Wordt vervolgd) W eeroverzicliten De N.T.S. heeft in overleg met het 8.00 Nws 8.13 Grs K.N.MJ. besloten een wijziging te brengen in de uitzenddagen van het weeroverzicht in het N.T.S.-journaal. In muz 12.30 Meded voor land- én tuinbouw verband met de omstandigheid dat het 1233 V h platteland ie.38 HammondorgeL. N.T.S.-journaal met ingang van daag vijf uitzendingen plus een overzicht verzorgt, is besloten het overzicht voorlopig uit te zenden op mrandoi maandag, woensdag, vrijdag en zater- dag. Men hoopt hiermede tevens tege moet te komen aan de door vele kij kers geuite wens tot uitzending van een weeroverzicht op vrijdagavond in Manen-Zanen verband met het komende weekeinde. lï??? tret 14.00 Gram 15.00 Op 1 lezing 15.1o V d Jeugd 17.00 Ham- orgel spel 17J20 Danssmu* ltf.60 Rego- 'In-gsuitzEmigratienzbniok. Het emdgra- epraatje van H A van Luylc. 13.00 Nwb en corran 13.20 Gram en evt -t 18.30 RVU: Creatieve muxiekbeoefs- Lng, I, door mevr A C Teundssen van kind 18.10 Ik :0 Gram. VPRO 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Carmen, opera (ca 31.50-01.56 Trek Je bester tabberd aan, lozing) 2B20 Zestig Jaar levenservaring (1), lezing 22.30 Nws 32.40 Carmen, opera (verv) 33.00 Tussen mens en nevelvlok, leaang 23.15 Carmen, opera (ver) 23.40 Jazznuuz 23.55—04.00 Nws. Televtslcprogr. KRO: 1.7X0—(17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverzilclrt. Toon Rammelt, de programmachef .552B.4S Eurovisie: Sport re». Mr. Wagenaar volgt Toon Rammelt op van de KRO, zal binnenkort wor- nts den opgevolgd door mr. W. J. A. Wa genaar, die nu de functie van plaats vervangend programmachcf be kleedt. Mr. Wagenaar trad in 1935 in dienst van deze omroepvereniging als redacteur van de KRO-gids. De JSwïrtMiJitoe" directie van de KRO zal worden uit- gebreid met een adjunct-directeur. Mr. L. B. M. Wüst, politiek redac teur van De Tijd-Maasbode, is in &uy Mitchell: deze functie benoemt. aI, praatje 19.: (over de «e lijn) Woensdag 5 oktober i960 van 1320 uur: Anchors aiweJgh (Zimmerman), Kapel der ÜMJlke Marine; Generaal DU ret Britt Mars (Jansen), Koninklijke Militaire Ka pel: Marching with Sousa (Sauso), The Regimental Band of the Coldstream Guards; My truly, truly fair (Merrild), ékf- Mitchell: A guy Is a guy (Brand), Day: You and the night and the music (Schwartz), Orkest Nelson Riddle; That's amore (Warren), Dean Martin; Botch-a-me (Stanley), Rosemary Oiooney. You are my ludky star (Brown), Orkest Nelson Riddle; Nancy (Van Heuecct), Frank Sinatra; Let me go Lover (Caraon) Teresa Brewer; Get happy (Koshder), Or. keet Nelson Riddle: Dob's cha eha cha Gram 9.00 DohsahinekiOr keet Max Groger; Kla- d vrouw rmetten blues EMdngtonidem: Red 10.45 Exo- river rock (Reed), Orkest Roberto dc-. Gado: Das hab' leh in Paris gelcmt (Henndmg), Orkest Max Grager; Zig-zag marnbo (Morales) idem; Jarabe tapatio, Orkest Pope Villa; Mill punaladas (Sil- vcslra), Los Ccntauros: Las aJtenitas Es pial osa), Orkest Pope Villa.. Cicto tlax- caltcca (Perez), idem; El cha cha cha del treat (Garcia), Los Cetrtauros: Soldaditos do Madera (J<s«ei), Orkest Pepe ViKa. Soldnditos dc Madera (Jcseel), Orkest Pe. t middens tan dsbeieid phonic Orkest van Mexico oiv. Luis Her- 18.30 Klankbeeld 18.45 pe Villa; Tribu (Ayala), Nationaal Sym- mJ - rera de ia Fuente; Scl. Lcs Cloches de Cornevllle, Martha Angeiici, Nadlme Ro- naux, Michel Dens, Joseph Peyron, Jacques Thirache, Pierre Hlegal, Choeurs lezing Raymond Saint Pavl, Orchestre des Con- Jules Grassier. Programma voor morgen WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-bcr 7.10 Gram 7.3o Een woord voor de dag 7.40 Gewijds 8.00 Nws 8.L5 RodJok" Jeugd 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17. Beur abc r I.T.4'3 Gram. 18.00 Regcringsuitz: Vraaggesprek m drs J F H Wij sen, directeur-generaal v. 19.5o Blaasrark 20.13 Festival 22.30 Nws 22.40 Avondovcr-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7