TRICOT BLOUSES Peek&Cloppenburg Clir. metaalbedrijfsbond aanvaardt loonakkoord Jn een. daufce Kij, ABASIN Extra loonstijging past niet in regeringsbeleid j Prins Albert op „handelsreis" Geen doodstraf in Rusland Metaal geeft l commentaar I v op regermgs- veklaring 5 i PROTEST TEGEN JAPANSE FILM Het bestuur van de stichting Rijksbehoud in Den Haag heeft in eer telegram aan premier De Quay verzocht krachtig bij Japan te proteste ren tegen het uitbrengen van de film .Blanke huid en gele commandant" die, aldus het telegram, ..volkomen onjuist de Nederlandse vrouwen in de ogen der Aziaten en Afrikanen neerhaalt". Voorts wordt verzocht je gens de regering van de V.S. en Canada leedwezen uit te spreken over liet feit dat vrouwelijke familieleden van vooraanstaande ambtenaren zich hebben willen lenen voor volkomen onjuiste uitbeeldingen var Nederlandse vrouw, waardoor de blanke vrouw in het algemeen wordt getroffen." UITNODIGING „EXPO" IN V.S. Nederland is vanochtend officieel uitgenodigd deel te nemen aa: wereldtentoonstelling die in 1964 en '65 in New York zal worden gehou den. Een commissie van vooraanstaande Amerikanen verblijft thans in ons land om deze kwestie op hoog niveau te bespreken. De Amerikanen hebben geleerd van de Belgische ervaringen met de Expo, die werd geopend terwijl de tentoonstelling nog niet geheel gereed was, en zijn al vroeg aan de voorbereidingen begonnen. Zij rekenen op zeventig mil joen bezoekers. POLITIESALARISSEN Er wordt nog steeds druk overleg gepleegd over een verbetering va politiesalarissen. Nadat vrijdag de centrale commissie voor georganiseerd leg in ambtenarenzaken er zich mee bezig hield, wisselden gisteren de drie politiebonden met minister Toxopeus (binnenlandse zaken) van gedachten over de door hen verlangde salarisverbetering. Zoals bekend heeft de rege ring voorgesteld een deel van het politiepersoneel, namelijk de categorie' die te kampen heeft met ongemakken in de uitoefening van de dienst, een toeslag te geven van veertig gulden per maand. Doch de politiebonden willen de voorgestelde toelage vervangen door een flinke salarisverhoging voor het gehele personeel, ter compensatie van de opgelopen achterstand in bezoldiging. Het bleef gisteren bij een uitwisseling van de bekende standpunten. Morgen komt de centrale commissie namelijk opnieuw bijeen om zich over de politie salarissen te beraden. Minister Toxopeus heeft de politiebonden daarom op nieuw tegen donderdagmiddag bij zich op het departement uitgenodigd. Men hoopt bij die gelegenheid dieper op de moeilijkheden te kunnen ingaan op basis van hetgeen het overleg in de centrale commissie dan zal hebben geleverd. VERKLARING UNILEVER Het Tweede-Kamerlid de heer Beernink (c.h.u.) heeft aan de minister va sociale zaken en volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de inhoud van het communiqué van de raad van bestuur van Unilever N.V. waarin wordt gesteld, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid ter gelegenheid van het zg. Plantadebat in de Tweede Kamer mededelingen heeft gedaan, die een onjuiste voorstelling van zaken geven? 2. Heeft de raad van bestuur, zoals in dit communiqué in het vooruitzicht is gesteld, hieromtrent reeds een brief aan de minister gezonden? 3. Is de minister bereid te zijner tijd deze brief en zijn antwoord daarop aan de openbaarheid prijs te geven? CONFLICT IN DEVENTER Inderdaad is gebleken, dat niet alleen de bedrijfsvoering en het personeels beleid, maar ook de behandeling van de patiënten in de psychiatrische in richting „Brinkgreven" en het Sint Elisabethgasthuis te Deventer onjuist zijn, antwoordt de minister van sociale zaken en volksgezondheid op vragen, ge steld door het Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts (soc.). Er is nu een com missie in het leven geroepen om deze aangelegenheid te onderzoeken en ook de geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in dat res sort is verzocht, een onderzoek in te stellen. Het resultaat hiervan zal de Kamer te zijner tijd vernemen, aldus de minister. LONEN KOSTEN 138 MILJOEN De salarismaatregelen, die de regering dit jaar voor het overheidspersoneel heeft getroffen, blijken een bedrag van ruim 133 miljoen gulden te omvatten. Het betreft hier de verhogingen van 1 april van dit jaar en de eenmalige uitkering van 1 januari tot 1 april; de extra periodieke verhoging voor de zg. middelbare ambtenaren en onderwijzers; tenslotte de kosten, verbonden aan het toepassen van werkclassificatie en die, voortvloeiende uit de ver hoging van de premiepercentages, die aan de prestatiebeloning is verbonden, ten gunste van de rijkswerklieden. Handelsbespreking op ongelukkig moment Onder het weinig gelukkige gesternte der internationale situatie beginnen op 17 oktober (met ruime vertraging) iin Bonn de handelsbesprekingen tussen de Westduitse bondsrepubliek en de Sowjet unie. Het doel er van is het bereiken van een nieuw handelsakkoord ter vervan ging van dat van april 1958 dat einde van dit jaar afloopt. Het Westduits-Russische handelsver keer heeft in de drie jaren van het lo pende akkoord (dat overigens geen klas siek handelsverdrag is) nimmer aan de verwachtingen voldaan, omdat vele con tingenten niet (of niet geheel) werden gebruikt. Inplaats van een waarde van 840 miljoen Mark (420 miljoen elk) be reikte in 1958 de waarde niet meer dan 540 miljoen in totaaL In 1959, toen de totale waarde 1.4 miljard Mark had moeten bedragen, kwam men niet ho ger dan 700 miljoen Mark en in het eer ste halfjaar van 1960 toen elk der bei de landen de ander voor 310 miljoen Mark had moeten leveren bracht de Sow jetunie het niet verder dan 212 miljoen J x-x on= -1 n de Bondsrepubliek tot 305 mil- De „goede zaken" met Rusland zijn een sprookje gebleken. De handel met de Sowjetunie vooral door Moskou zo hoog aangeprezen is ontluisterd. De grootste hindernis is, dat de Russen on der handel met West-Duitsland een zui vere uitwisseling van waren verstaan en dat de Westduitse importeurs vele waren die hun door de Russen in ruil voor hun goederen in de maag worden gesplitst niet meer kwijt kunnen. De Russen willen deze praktijk ook in het nieuwe handelsakkoord voortzetten. In het licht van de Oostduit9e maatregelen tegen West-Berlijn die zoal niet door de Russen zijn bedacht dan toch met hun instemming zijn genomen vraagt men zich in politieke kringen in Bonn af, of het nog wel nut heeft om met de Sowjetunie een nieuw handelsakkoord te sluiten. Het Rusland-deel is maar en kele percentages van de totale West duitse buitenlandse handel, die het weg vallen van de Russische afnemer nau welijks zou merken. Advertentie Maagklachten? CHEFAROX tende laag op de maagwand Britten en Fransen voor handelsverkeer Vele Britse en Franse ambtenaren voe len volgens mededelingen te Berlijn niet voor een verbod om handel te drijven met Oost-Duitsland. Burgemeester Willy Brandt en het Westberlijnse stadsbestuur zouden een dergelijk verbod graag zo ver mogelijk door willen trekken om de communisten te straffen voor de maatregelen die zij tegen de geïsoleerde rid nemen. Met ingang van 31 december heeft West-Duitsland zijn handelsovereenkomst met het communistische Oost-Duitsland opgezegd. De Amerikanen proberen druk op de communisten uit te oefenen door middel van maatregelen op handels gebied van alle 15 Navo-landen. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn van oudsher tegenstanders van een vermen ging van politiek en handel. De Engelsen zeggen, dat hun export-procedure het moeilijk maakt leveranties aan een be paald gebieu onmogelijk te maken. Volgens de eerste voorlopige uitslagen van de Finse gemeenteraadsverkiezin gen hebben de uiterst linkse en rechtse partijen overwinningen behaald. Voor de drie grootste partijen lagen de verhoudingen in 1956 als volgtrecht se partijen 52,4 procent, sociaal-demo craten 25,9 procent, Communisten 21,7 procent. Er zijn thans 2.670.000 stemgerechtig- Arabieren willen groter aandeel in de winst Ingenieur Mahoud Abou Zeid, olie- deskundige van de Arabische liga, heeft in het Egyptische blad Al Ah- ram= verklaard dat de maatschappijen die onder concessie-overeenkomsten in de Arabische olie-landen werken, die nen te erkennen dat deze overeen komsten zijn gesloten' in omstandighe den van bijzondere ongelijkheid tussen de beide partijen. De tweede olie conferentie van Arabische landen, die 17 oktober Beiroet begint, zal volgens Abou Zeid dan ook voornamelijk de wijziging van de bestaande betrekkingen tot onder werp hebben. Hij noemde drie punten: 1. Een aanmerkelijke verhoging het aandeel der Arabische landen i winsten van de oliemaatschappijen. 2. Eliminatie van alle politieke im ging in oliezaken, die zuiver comm eel moeten zijn. 3. Een aandeel voor alle regeringen en der olieproducerende landen in de winsten die worden behaald bij het transport, het raffineren en de verkoop van de olie, die op hun grondgebied wordt geproduceerd. Betogingen voor huis van De Gaulle Honderden jongemannen hebben maandagavond getracht president De Gaulles ambtswoning in Parijs te be stormen onder het roepen van „Alge- is Frans", schiet de verraders en „generaal Salan aan macht". De politie dreef de betogers met behulp van de wapenstok uiteen. Eerder hadden honderden oud-strij ders een betoging naar de Are de Tri- omphe gehouden om te protesteren te gen het „handvest van de 121" da' volgens de laatste berichten' de hand tekeningen draagt van 180 intellectue len. Volgens het handvest hebben dienstplichtigen het recht te weigeren de wapens op te nemen tegen het Al gerijnse volk. Tijdens deze oud-strijdersbetoging riep een aantal van de 10.000 tot 15.000 toeschouwers: „Schiet Jean-Paul Sartre "x>d". De schrijver Sartre is één mannen van bet handvest. Toneelspelers hebben ook maandag ge weigerd voor radio en televisie op te treden uit protest tegen maatregelen die genomen zijn tegen collega's die het handvest hebben ondertekend. Een woordvoerder van de radio en de televi- ei maandag dat tachtig acteurs aan de staking deelnemen. Jonge demonstranten sloegen later op de Champs Elysees de ruiten in van het gebouw van het linkse weekblad l'Express. De politie verdreef de beto gers en sloot de wijk af. 43 jongelui werden aangehouden voor een onder zoek van hun papieren. Dona Fabiola huiswaarts Doha Fabiola de Mora Y Aragon keert vandaag terug naar Spanje om door de gemeenteraad van de Spaanse hoofdstad te worden uitgeroepen tot „Hija predilecta" (geliefde dochter) van Madrid. De burgemeester van Madrid deelde mee, dat hij haar persoonlijk na aankomst op het vliegveld Barajas, wel kom zal heten. Verder zal de toekomsti ge Belgische koningin voorbereidingen treffen voor haar huwelijk met de Bel gische koning. elke woensdag jongensmarkt prima import-kwaliteit heerlijk warm nieuwste multicolours Speciaal verlaagde J.M.prïjs 4 jaar 4.95 TINNEROY BROEKJES Stoeisterke Hazewind-kwaliteit. Speciaal verlaagde J.M.prïjs 3 'Mr 7 95 (Kleine stijging per maat) (Van c sociaal-economische redactie) winstdeling 1 De bondsraad van de Christelijke Metaalbedrijfsbond heeft gisteren te Utrecht zijn goedkeuring gehecht aan het loonakkoord, dat vorige week tussen werkgevers en werknemers in de vak- raad voor de metaalindustrie werd be reikt. De vergadering meende dat in het voorstel tot tussentijdse openbre king van dc c.a.o. voldoende rekening is gehouden met de standpunten van de re gering en het bestuur van de Stichting van de Arbeid. De voorwaarden werden daarom aanwezig geacht ter verwer kelijking van het loonakkoord. De ver gadering sprak waardering uit voor de gedifferentieerde loonpolitiek van de re gering, zoals deze tot nog toe is gevoerd, evenals voor liet prijsbeleid, waarop deze loonpolitiek is gebaseerd. De voorzitter van de vergadering, de heer H. Peters betoogde, dat men met dit akkoord ruim tevreden kan zijn. De inkomensvermeerdering van vorig jaar augustus taxeerde hij op 8 a 9 pet: de directe lonen gingen 5 pet. omhoog, men kwam van basistariefionen op tijdlonen, de werkclassificatie werd over de hele linie ingevoerd en er waren een aantal verbeteringen in de secundaire sfeer. Volgend jaar zou er dan nog een 8 pet. bijkomen (3 pet. en 5 pet.) en voorts hebben de werknemersbonden zich nog alle vrijheid voorbehouden voor het jaar 1962. Eind 1962 loopt de c.a.o. namelijk af. De heer Peters kon ook nog mee delen, dat op het ogenblik al in ongeveer 200 ondernemingen 47 uur gewerkt wordt in 1961 reeds een groot aantal op zal overgaan. De voorzitter had goede hoop, dat een groot percentage Proces begonnen tegen massamoordenaar In de stampvolle rechtszaal van Frei burg is gisteren het proces begonnen te gen Heinrich Ponamerenke, een vluchte ling uit Oost-Duitsland, die ervan wordt beschuldigd vier vrouwen te hebben ont- eerd en vermoord en te hebben getracht tien andere vrouwen te vermoorden. De officier van justitie noemde de 23-jarige arbeider „de ergste sex-maniak, die Duitsland na de oorlog heeft gekend." Naar verluidt heeft Pommerenke de misdaden waarvan hij wordt beschul digd bekend. De officier van justitie deel de mee, dat de man 65 andere misda den op zijn geweten heeft, waaronder verkrachtingen, gewapende overvallen, chantage en diefstal. Hierbij zijn 27 zwa re delicten, waaraan hij zich na zijn 21 ste jaar voornamelijk in Noord- en Zuid-Baden heeft schuldig gemaakt. Op voorstel van de openbare aankla- :r en de verdediger moest het publiek gistermiddag reeds kort na het begin van het proces de zaal verlaten. De pers kreeg toestemming te blijven, doch werd verzocht met terughouding te Lord Simon, voormalig president de BBC, is vandaag in Manchester en verpleeginrichting overleden. Hij zondag aanstaande 81 jaar zijn ge- I In West-Engeland weet men met het water geen raad (de regenval is overi gens voorlopig gelukkig ge ëindigd) in Noorwegen speurt men dagelyks de he mel af naar een regenwolk- je. Gebrek aan water wil daar namelijk zeggen: geen elektrische stroom, aange zien de „witte steenkool" voor de waterkrachtcentra les ontbreekt. De op een na grootste stad van het land, Bergen, heeft reeds alle reclameverlichting verboden om st oom te besparen. I Met de stichting van een centrum in Londen, waar socialisten uit alle delen van de wereld elkaar kun nen ontmoeten, zal de Britse Labourparty haar onlangs overleden plaatsvervangen de leider Aneurin Bcvan I 20.698 mensen zyn in dc maand september uit Oost- Duitsland naar West-Ber- ïyn en West-Duitsland uit geweken. In augustus regis treerde men 20.000 vluchte lingen en in september van het vorige jaar 13.960. I De toestand in Katanga is de laatste tyd vrij rustig en een gevolg daarvan is dat steeds meer Europeanen naar de afgescheiden Kon golese provincie terugkeren. Zondag kwamen 165 passa giers uit Europa in Elisa- bethstad aan. Onder die pas sagiers, afkomstig uit Brus sel, bevonden zich 58 vrou wen en 29 kinderen. I Tot een boete van 20.000 gulden, subs, vyf maanden, en een gevangenisstraf van drie maanden heeft het Am sterdamse gerechtshof gis teren een bloemenkwekcr uit Breezand veroordeeld, die over vier belastingjaren zyn inkomen ongeveer 34 mille te laag had opgegeven. I Het zal tot 1968 duren voordat dc Fransen over eigen atoomonderzeeërs be schikken. Althans volgens schout-by-nacht Francis Lai- ne, de plaatsvervangend stafchef van de Franse ma rine, die voorts meedeelde dat al aan de eerste atoom- onderzeeërs voor zyn land wordt gewerkt. I Over drie jaar, zo denken deskundigen in Bonn, zal het woningtekort in de Duitse Bondsrepubliek ge heel opgeheven zyn. Aan het einde van dit jaar ver wachten zy een tekort van minder dan een miljoe„. Op het hoogtepunt van de woningnood, na de Tweede Wereldoorlog, waren er in West-Duitsland vyf miljoen huizen te weinig. I The Voice of America heeft gistermiddag grote onrust m Laos veroorzaakt door een bericht om te roe pen waarin de Amerikaanse generaal Palmer verklaart dat alle hulp aan het land wordt stopgezet tot de toe stand is gestabiliseerd. De Amerikaanse autoriteiten haastten zich te verklaren dat Palmer's „nieuws" door de generaal zelf bedacht en volkomen onjuist was. I Van de week vergadert de Westeuropesc unie in Lon den en West-Duitsland zal van deze byeenkomst ge bruik maken om toestem ming te vragen voor dc bouw van een serie torpedo- bootjagers van 6.090 ton. Het maximale tonnage dat Bonn op het ogenblik is toegestaan, bedraagt 3.000 I Overmorgen verlaat de Zuidafrikaanse minister van economische zaken zijn land voor een reis door Europa, die hem onder andere naar Nederland zal voeren. komt zich op de hoogte steG len van de huidige situatie op industrieel gebied. Toen gisteren in Scarbo rough de conferentie van de Britse Labourparty begon, hield de burgemeester van die stad een begroetings toespraak. Hy zei dingen die dc afgevaardigden niet be vielen, zy begonnen ritmisch in hun handen te klappen cn de burgemeester wist niet beter te doen dan halver wege te stoppen. „Het my aangenaam u welkom te heten", zei hy. Men twyfel- de aan de oprechtheid die woorden. Mevrouw G. Koops- De Vries ze doet nog zelf haar huishouden en weet zich als alleenstaande v uitstekend te redden viert donderdag haar hon derdste verjaardag. Me vrouw Koops woont Alte^ veerstraat 24, Assen. Tot tweemaal toe is dc Canadese sleepboot Melanie Fair op dc Atlantische oce aan haar sleep, het achter schip van een tanker, ver loren. Vliegtuigen cn sche pen hebben het weekeüuV naar het verdwenen tanker- deel gezocht cn het gevon den by de Azoren. Melanie Fair is nu weer vol moed met haar sleep op weg naar het land van bestemming: inkomen t Ook hebben de werkgevers in de grote centra zoals Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht al de afspraak gemaakt, dat de nieuwe ionen niet zullen worden uitbetaald alvorens de goedkeuring van het College van Ryksbemiddelaars is gekregen. De heer Peters deed de toe zegging, dat indien het loonakkoord wordt goedgekeurd, alles ondernomen zal worden om ook voor de kleinmetaal verbeteringen tot stand te brengen. De r.k. metaalbewerkersbond keurde het akkoord in zijn bondsraadsvergade ring van zaterdag j.L reeds goed. De algemene bond vergadert vrijdag a.s. Het voornemen bestond het loon voorstel van te voren reeds (vandaag of morgen) in voorlopige vorm by het College van Ryksbemiddelaars in te dienen om tot een snelle afdoening te komen. kalmeert zonder slaap te verwekken •In Klarenbeek is gisteravond de 49- jarige caféhouder G. Pohlmann uit deze plaats aangereden door een motorfiets en verongelukt. De motor werd bereden door twee brandweerlieden. De heer Pohlmann stak onverwacht over op een kruispunt. De brandweerman G. K. liep een hersenschudding en schaafwonden op. Zijn meerijder werd licht gewond. De heer Pohlmann laat een vrouw en drie kinderen achter. (Van onze sociaal-economische redactie) DE REGERING is van mening, dat er zorgvuldig tegen ge waakt dient te worden, dat een nieuwe loonbeweging ontstaat, die de gunstige resultaten van het door haar gevoerde loon- en prijs beleid aantast. Dat blijkt uit een brief die zij aan de Stichting van de Arbeid heeft gestuurd (zie pag. 1). De tekst van deze brief luidt: „Met uw bestuur is de regering van mening, dat op grond van het begin sel van de contractsvrijheid, het mo gelijk moet worden geacht een tussen tijdse herziening in collectieve ar beidsovereenkomsten aan te brengen. Gevolgen Dergelijke herzieningen mogen er ech ter niet toe leiden, dat de waarden ge legen in het instituut van de c.a.o. zou den worden aangetast, waardoor de maatschappelijke betekenis daarvan zou worden ondergraven. Daarnaast dienen partijen, betrokken bij een c.a.o., als mede de toetsende instanties, er ern stig rekening mede te houden, dat als gevolg van een tussentijdse herziening, ook andere contracten op een vroeger tijdstip dan in die overeenkomsten op genomen expiratie-data aan de orde zul len worden gesteld. Een en ander zou tot gevolg kunnen hebben, dat de ge wenste spreiding in de tijd wordt ge- frusteerd en een ongewenste schoksge wijze loonontwikkeling optreedt. Dit geldt in bijzondere mate in een periode waarin spanningen in het economisch leven optreden. ons economisch leven, mede als gevolg van de gunstige exportpo sitie en de plaats gehad hebbende loonsverhogingen zich ernstige span ningen voordoen, dient er naar de op vatting van de regering zorgvuldig te gen gewaakt te worden, dat een nieu we loonbeweging ontstaat waardoor de gunstige resultaten van het gevoerde loon- en prijsbeleid worden aangetast. Geen loonstop loonontwikkeling in de achter ons ide maanden waarbij het prijsni- niet in beweging is geraakt, heeft geresulteerd in een reële welvaartsver betering. Macro-economisch gezien, daarbij mede in beschouwing nemende de te verwachten arbeidstijdverkorting in niet onbelangrijke sectoren van het bedrijfsleven, is er geen ruimte aanwe- extra loonontwikkeling als gevolg van tussentijdse herzieningen. Uiteraard is bder geen sprake van een loonstop, daar immers de normaal af lopende contracten volgens de algemene aanwijzing dd 31 juli 1959 mogelijkheden bieden voor verbetering van lonen en •andere arbeidsvoorwaarden. Bovenstaande overwegingen hebben de regering tot de conclusie geleid dat tussentijdse herzieningen van collectie- Prins Albert van België heeft gisteren met vooraanstaande industriëlen in San Francisco gesproken, het woord gevoerd aan een lunch van de wereldhandels- vereniging en naderhand op een pers- druk aan het werk was, bracht prinses Paola een bezoek aan het gebied van de baai van San Francisco. Tijdens de persconferentie verklaarde Belgische prins, dat zyn Amerikaanse ïzoek ten doel had „de Amerikanen te bewegen industrieën in België te vesti- dat door de Kongo-krisis x werk was ontstaan, die groter dan normaal genoemd kon worden. zal het zeker aandoen te constate- het Tsarenbewind en toen Elisa ren dat dit feit reeds in 1741 plaats beth, de jongste dochter van Peter vond in het Tsaristische Rusland, de Grote, zich in 1741 met behulp welke staat toch heus niet bekend van een garderegiment in de Tsa- stond als bijzonder humaan zachtzinnig jegens tegenstanders of maatschappelijk ontspoorden. Dc terechtstellingen die sedert renzetel wilde nestelen, kon dit alleen geschieden nadat zij beloofd had tijdens haar regering geen doodvonnissen te laten voltrek- 1945 in ons land hebben plaats ge- ken. Elisabeth legde deze belofte vonden, zijn met een beroep op de gedwee af, bezegelde die met een buitengewone omstandigheden vol- kus op het Kruis en bevestigde trokken, ingevolge het Besluit Bui- haar voornemen nog eens per tengewoon Strafrecht. Bovendien oekaze in 1744. Hiermede was de de doodstraf al- doodstraf te Rus tijd gehandhaafd gebleven in ons militair strafrecht waaronder ook burgers kunnen vallen. Wanneer in ons land der halve gesproken wordt van een af schaffing van de doodstraf, heeft m van Strafrecht op het oog, waarin practisch alle misdrijven voorko men die men in vredestijd tegen over mens cn maatschappij kan begaan. In ons land waren dus bijzondere omstandigheden aanleiding om na de oorlog in tientallen gevallen de zwaarste straf te voltrekken maar ook in Rusland golden na 1740 bui tengewone omstandigheden, die echter oorzaak waren van het te genovergestelde, n.l. dat de dood straf werd afgeschaft. Nu was men er in Rusland se dert overoude tijden aan gewend dat de Tsaar de levens der onder- TOCH IS HET ZO! land officieel af geschaft. Dit betekende echter niet, dat ongewenste per sonen niet ge welddadig uit de weg konden wor den geruimd, of dat er een einde i kwam aan de afschuwelijkste wreedheden die een brein kan uitdenken. De Nederlandse zaak gelastigde De Swart klaagde in 1757 zelfs over de verschrikkelijke willekeur en de gruwelijke onder drukking waaraan men onder het bewind van keizerin Elisabeth ten prooi was. En dat wilde in die dagen wel wat zeggen! We kunnen de ontelbare inbreu ken die in Rusland op de oekaze van 1744 in de loop der eeuwen werden gemaakt, hier niet opha len doch vestigen er alleen de aandacht op, dat ook de Russische communisten hiermede lelijk in de dancn vernietigde, al naar de lui- knoop zijn geraakt. ve arbeidsovereenkomsten, in de huidi ge economische omstandigheden en de voor 1961 te voorziene ontwikkeling niet verenigbaar zijn met de centrale doel stellingen van 'het regeringsbeleid. Ten slotte moge nog de aandacht wor den gevestigd op hetgeen reeds in de troonrede is gezegd met betrekking tot de mogelijkheid van ondernemingsge wijze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieer de spaarregelingen". v De minister-president, minister van algemene zaken, w. g. J. de Quay. Naar aanleiding van het ant woord van de regering aan de Stichting van de Arbeid, waarin het tussentijds opbreken van c.a.o.'s onaanvaardbaar wordt genoemd, hebben wij hedenmor gen de mening gevraagd van de heer H. Peters, voorzitter van de Chr. Metaalbedrijfsbond. Zoals bekend is de vakraad voor de metaalindustrie vorige week een loonsverhoging overeengekomen, waartoe de c.a.o. voor deze be drijfstak moet worden openge broken. De heer Peters vroeg zich af, of de regering er zo erg gelukkig mee zal zijn, indien de metaal volgend jaar juli (de openbreekdatum, die door het Colle ge van Rijksbemiddelaars is aanvaard) met een loonsverhoging zal komen van bijv. 12 pet. Indien namelijk op het ogenblik niets aan de lonen gebeuren mag, dan zal er ook geen spreiding van de loonsverhoging in de tijd mogelijk zijn en zal men volgend jaar op basis van de sterk gestegen produktiviteit met een bijzonder hoge looneis moe ten komen. De heer Peters verklaarde, dat thans het woord aan het parlement is. De Tweede Kamer zal zijn mening moe ten uitspreken over het loonbeleid van de regering. Het bedrijfsleven zal zich daarna moeten schikken naar de uit spraak van de meerderheid van de Ka- Naar zijn indruk wil de regering de arbeiders wel degelijk aan hun trek laten komen en wil de regering hun ook wel geven waarom zijn vragen, maar niet direct in de lonen, omdat cr dan een algemene loonbeweging dreigt. De regering is ook niet achtergebleven suggesties te doen in een andere rich ting, zoals winstdeling en spaarregelin gen. De ministers De Pous, Zijlstra en staatssecretaris Roolvink kunnen nu eenmaal beter beoordelen wat er kan gebeuren in de periode tassen 1 okto ber 1960 en 1 juli 1961, dan ik, aldus de heer Peters. We moeten er voor waken, ook al heb ben wij kritiek op het regeringsbeleid niet de positieve kanten uit het oog te verliezen. De Nederlandse werknemer heeft alle belang bij een goed prijsbe leid. De kosten van levensonderhoud zijn het afgelopen jaar vrijwel gelijk gebleven en de lonen zijn gestegen in een mate zoals we dit na de oorlog in Nederland nog niet hebben gezien, me de dankzij de gedifferentieerde loonpo litiek. De heer Peters legde er echter de nadruk op, dat de metaal met de moeilijkheid zit, dat op korte termijn niet in alle bedrijven winstdelings- en spaarregelingen uit de grond ge stampt kunnen worden. Er zijn hier en daar wel regelingen, maar niet overal. Bovendien is niet bij alle werkgevers de bereidheid aanwezig. Uit het noorden van het land. is nog vrijwel nooit een voorstel tot winst deling van enig metaalbedrijf geko men. Er zal nu eerst ernstig overleg ge pleegd worden met de betrokken vak centrale, namelijk het C.N.V. Daarbij zal echter nog afgewacht moeten wor den, hoe de regeringspolitiek in de Tweede Kamer ontvangen wordt Het uitroepen van een georganiseer de staking wees de heer Peters af. In de eerste plaats zou dit contractbreuk betekenen tegenover de werkgevers, die volledig hebben meegewerkt aan het tot standkomen van een nlcaw loonakkoord. In de tweede plaats zou dit een onaan vaardbare politieke conflictsverhouding scheppen tegenover de regering. Ten slotte onderstreepte de heer Pe ters nog eens de grote verantwoorde lijkheid, die nu komt te drukken op de schouders van de Kamerleden. Zou een meerderheid uit de Tweede Kamer zich achter het regeringsbeleid plaatsen, dan zal ook de verantwoordelijkheid voor eventuele moeilijke situaties In het land als gevolg van deze houding voor reke ning komen van deze Kamermeerder heid, aldus de heer Peters, die daarbij zijn beduchtheid uitsprak voor onrust en wilde acties in het land. Russische treilers controleren oefening Admiraal Harold Deutermann, bevel hebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, zei gisteren dat de grote NAVO- oefening, die zaterdag is afgelopen, be- n heeftt dat het vliegtuig-moeder schip nog altijd op de eerste plaats Sir Wilfred Woods, Engelands opper bevelhebber over het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, verklaarde dat de Russische treilers die op het oefen terrein zijn gesignaleerd „net zoveel recht hadden als wij om daar te zijn". Hij geloofde echter niet dat vissen 4b enige functie van deze schepen was: „Ik ben er zeker van dat zij zeer vmI interesse hadden voor de oefening". Terwijl Sir Wilfred dit zei, beschuldig de het Russische persbureau Tass ie westerse marine van provocatie tegA een Russische vissersboot. De kapitein van de boot, Anaoli Goloseyev, heeft volgens Tass gerapporteerd dat meer dan 30 geallieerde schepen, waaronder duikboten en torpedoboot jagers, met ge doofde lichten een schijn aanval op zijn boot hadden gedaan. De kapitein zou "ijn machines enkele malen hebben moeten stopzetten om een botsing te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5