Grote taptoe wordt hoe langer hoe groter HET VOORGESLACHT TEVERGEEFS HEEFT DE OFFERS GEBRACHT 0N Feestelijke musiekshow op de Kaasmarkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 4 OKTOBER 1960 Padvinders lieten zaterdagavond zien hoe het verkennen in zijn werk zal gaan over een jaar of veertig. Hier of op de maan, wie zal het zeggen Veel bekijksbewondering en applaus langs de weg TAE ZATERDAGAVOND zag in koude regenilarden tienduizenden taptoe-gangers van binnen en buiten de stad zich opstellen langs de de route. Speellieden van allerlei slag, een draaiorgel, het stadhuiscaril lon, onbestemd geroes van overal, zoete, vettige, pikante geuren, ze schie pen te zamen de vertrouwde, opwekkende, verwachtingsvolle sfeer, die het grote feest pleegt in te luiden. Doch bij het centrale punt van die voor avondlijke bedoening bleef het lange tijd heel rustig. Wandelaars liepen door het plantsoen om even naar het beeld van de zich opofferende held te kijken, enkelen bleven staan, gingen op een bank zitten. Het stroompje, nog niet door de politie tegen gehouden, werd wat breder, toen de regen ophield, de temperatuur steeg. Burgemeester Pi eter Adrtaans- zoon van der Werff keek in zijn groene ongenaakbaarheid ver weg, over de bomen heen, naar zijn stad. En, met de linkerhand aan het degen-gevest, de rechter vastbera den gebald, schijnt hij zich altijd maar weer aan de hongerigen aan-te bieden. De vier schijnwerpers gaven de offerbereide houding van de held iets ongewoons. Men lette erop, be greep, dat een lege maag niet op kan tegen de vrijheild, dat welvaart in slavernij geen welvaart is Toen ineens kwam de hoge politiege- zagdrager-met-drie-sterren een eind aan het publieke gekuler maken. Het plant soen werd ontruimd en Van der Werff wachtte in stilte op zijn huldebrcngcnde nageslacht. Voorafgegaan door motoren, ruiters te paard cn de zwijgend marcherende politiekapel, naderden de rijtuigen met plechtig-zwarte gemeente- en Drie-Octo- ber-vereenigingsbestuurders. Twee jeug dige padvinders droegen de krans de heu vel op, maakten hem vast aan het ge- reedhangende touw. waarna burgemees ter Van Kinschot hem tegen het hoge voetstuk van zijn beroemde voorganger optrok. De politiekapel speelde het Wil helmus en duizenden hier en over het water zagen de gezagdrager van 1574 als in een profetisch-visionair licht ge huld. Veertig minuten Het défilé der verenigingen duur de veertig minuten. Men zou zeggen, dat er zich ieder jaar méér groepen aanmelden. Zo moet het ook. viering van Leidens ontzet is niet in de eerste plaats een kermis. Aan het voornaamste, het actieve gedenken, het daadwerkelijk betoon van dank baarheid, moet de gehele burgerij ii haar vertegenwoordigers meedoen. De lezer bespare ons de opsomming van kolommenvullende reeksen namer en beschrijvingen. Behalve de Leidse mu ziekkorpsen, regelmatig over de kilome ters lange file verdeeld, zag men talrijke kleinkunst-, sport- en amusementsver enigingen in allerlei soorten. Voetballers, korfballers, handballers, gymnasten, tam boers en pijpers, padvinders en wat De banieren vermeldden onderschei dingen in geloofs- en levensbeginselen, spandoeken maakten reclame in de trant van zorg-dat-je-erb-komt! Padvinders, als marsmannetjes uitgedost, voorspel den het verkennen in het jaar 2000. Leerlingen van de instrumentma- kersschool hadden een origineel idee verwerkelijkt. Ze duwden, binnenkapt, een afgedankte tram wagen met het opschrift „Sloop" Er was een groep, die een geit, een andere die een hond, zeker als maskotte, meevoerde. En zelfs Dorus was erbij! Bij Van der Werff gekomen, gingen de hoofden of armen rechts, neigden de banieren, viel dikwijls een eerbiedige stilte, slechts door gedempte ritmische solo-tikken op de trom gemarkeerd. Ronde ruggen Is kritiek op een van zoveel toewijding getuigende optocht, nu wel gewenst? We en van wèl. Het gaat er toch maar dat deze massale hulde-manifestatie. de illustere nagedachtenis van Van der Werff, prins Willem, Van Hout, Van der Does en Boisot gewijd, steeds mi volmaaktheid nadert. En deze top 't algemeen gesproken, vooreerst nog niet bereikt. We merkten veel slordigheid in houding, samenstelling en onderling ver band op. Zakkerig lopen, ronde ruggen, druk bewegende, ook lachende gezich- n pratende monden, onzekerheid in het koers houden, waren lang niet zeld zaam. Ook werkten soms twee korpsen met hun eigen ritme tegen elkaar dat de lopers in de war raakten. Vaak viel de muziek of het getrommel bij het standbeeld uit. niet zelden echter speelde ïen onvervaard voort! Al deze verschijnselen wijzen op gebreken In de algemene, méér nog In de groepsorganisatie. Des te ster ker onderscheidden zich echter de gelukkig vele correct marcherende eenlingen of groepen. We zagen de eersten dan hier dan daar verspreid. Meestal waren het ouderen. Van de groepen, die zich van hun verant woordelijkheid bewust bleken. Lunapark-pret HET feestprogramma voor de 3 oktober-vieringen mag nog zo gevarieerd zijn. we vragen ons af, wat er voor vele Leidenaars zou overblijven van dit feest als er geen lunapark was. Ook gisteren hebben ettelijke tienduizenden zich zelf weer verloren in dit pretpark bij uitnemendheid waar een kako fonie van muziek, kop^an-jut-knal- ïen, geronk van motors en mense- selijk vreugde-geroes iedere vorm van individualiteit in de kiem smoorde. Wikken en wegen met de portemonnaie in de hand was er niet btf en het hing slechts van de (figuurlijke) trekkracht van de meer dan honderd pretbezorgers af wie er met het geld ging strijken. Want geld stroomde er vlotl En vooral voor attracties als het grote rad, de vliegtuigjes (die, gedreven door enorme compressoren, echt de hoogte ingingen), de roetsj-baan en botsautootjes, moest er zelfs in de rij worden gestaan voordat men aan de beurt was om aan dit ijdele maar vaak toch ook wel vrolijke vermaak deel te kunnen Het ren de jongelui van Den Burcht en van Kunst en Genoegen. Toen er even een oponthoud ontstond, bleven de majorettes van Den Burcht pas-op-de- plaats dóórgaan en de K. en G.-ers vonden onder het marcheren even min tijd, eens rond te kijken. We Vurig slot van het feest rpERWIJL de prijzen van de verma- kelijkheden in het Lunapark daalden, stegen gisteravond om elf uur de eerste kanonslagen, luchtslan- genbriljantbommen en oranjevogels boven het Schuttersveld uit om het einde van de feestdag in te luiden met forse knallen en kleurige sterre tjes. Het vuurwerk, weer vervaardigd door de Kon. Ned. Kunstvuurwerk fabriek der firma A. J. Kat voorheen Loeff te Leiden, omvatte 17 afdelin gen, waaronder drie reclamestukken. De elektrische fronten, de vliegende schotels, de mechanische nummers en het telegrafennummer, het was alle maal weer even mooi en vele duizen den hebben de kleurrijke knallen- regen van nabij gadegeslagen. De grote stukken bleven door de wat vochtige atmosfeer steeds wat te lang in rook en damp gehuld maar alles werd ten slotte toch overeenkomstig het programma zichtbaar. De grootste bewondering ging uit naar de al oj niet gecompliceerde sterrenregens, die soms de kijklustigen een zwak applausje ontlokten. De 3 October Vereeniging sloot het vuurwerk aj met de opwekking lid te worden van deze door en door Leidse vereniging. Herdenking in de PIETERSKERK SOMS OVERVALT DE VREES DAT Dassentent in Haarlemmerstraat Op de Haarlemmerstraat 235 werd za terdagmiddag de .Dassentent" geopend. Deze zaak, het achtste filiaal van de N.V. dassen- en textielindustrie A. van der Smaal, is enig in Leiden, omdat ze de enige winkel is die uitsluitend dassen verkoopt. Ter gelegenheid van de opening wer den op verscheidene punten in de stad lipstickdoekjes uitgedeeld .uiteraard al leen aan demes. In de „Dassentent" te Leiden is de heer C. Comélissen filiaalhouder. De winkel ziet er modern uit. Wat ook aan trekkelijk is, is dat men zich er zelf kan bedienen. weten natuurlijk niet, hoe ze zich elders in de stad voordeden en ook niet of de slordigen zich later niet hebben hersteld. Het was zomaar een indruk op een enkele plaats op gedaan. Kunst en Genoegen sloot de stoet, die :er veel bekijks, bewondering en applaus ondervond. Overal langs de weg stonden vlaggen- en lampiondragers. In de besloten, voorname rust van 3r marmeren stadhuiszalen, ontving, afloop, het gemeentebestuur de leidende persoonlijkheden van het feest en de tegenwoordigers van het studentencorps. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot herinnerde nog eens aan de schiedenis van de bode die prins Willem de Waalse kerk te Delft de tijding van het ontzet per brief kwam overbrengen, zodat de predikant die vanaf de kansel kon doorgeven en citeerde verder nog aantal interessante mededelingen uit het niet lang geleden gepubliceerde dag boek van Wouter Jacobs, prior van Stein. Mr. De Ruyter de Wildt, voorzitter van de 3-October-vereeniging, haalde, na zijn dafik voor de ontvangst, uit een in 1924 verschenen boekje van prof. Knapper een belangrijke uitspraak aan. Deze dag 3 oktober namelijk is waard, aldus prof. Knapper, een nationale feestdag te worden. Want Lelden heeft voor de vrijheid van geheel Nederland de tol moeten betalen. Dit feest is, wat opzet en omvang betreft, uniek in den lande. Nergens elders wordt een stad op deze wijze voor alle verkeer afgesloten, is de vreugde zó intens en algemeen of heeft een viering zo'n kleurig en boeiend Joh. van Wolfswinkel Inauguratie nieuwe leden van L.S.C. Vrijdagavond zijn, na een groentijd van twee-en-een-halve week, ruim 250 adspirantleden van het Leidsch Studen tencorps geïnaugureerd. Nadat 's mid dags de corpswetten waren ondertekend, had 's avonds in het Groot Auditorium de inauguratie plaats. In de rede, die altijd bij deze plechtig heid wordt gehouden, wierp de praeses- collegii, dé heer L. G. Schimmelpen- ninck, een blik op het afgelopen jaar. Volgens spreker was het afgelopen jaar er een van hoogtepunten (men denke slechts aan het geslaagde lustrum e victorie van Njord), maar ook var genslagen; voorop de brand, die deel van de sociëteit Minerva ii Daarna ging de praeses in op de vraag hoe het corps zich aan de steeds anderende studentenmaatschappij moest aanpassen. Toen hiervan vele facetten waren belicht, verrichtte hij de Inaugu- Na het in brand steken van oude overhemden en petten, waarbij luidkeels studentenliederen werden gezongen, had de gebruikelijke cortège plaats. Hierna begaf de hongerig geworden menigte zich ten tafel voor het inauguratie- diner. Pas 's avonds zeer laat. of, men wil, 's morgens zeer vroeg ging men naar huis om van een welver diende rust te genieten. ,Als de Heer de stad niet bewaarttevergeefs waakt de wachter |NZE VOOROUDERS waren er ten diepste van overtuigd, dat het ont zet van Leiden het werk van God is geweest. Toen de nood het hoogst gebeurde het ene wonder na het andere. Wat in het voordeel van de vijand had kunnen uitvallen, werd ten nadele van hem gekeerd. Aldus ds. D. J. Vossers in de drie-oktoberdienst in de Pieterskerk, de plaats waar het bevrijde voorgeslacht God heeft gedankt voor Zijn reddende daad. Het is niet onmogelijk, dat elk jaar mensen vragen, waarom deze dienst temidden van het wentelende feestgedruis nog steeds in ere wordt gehou den. In de Feestwijzer van de Drie-October-vereeniging heeft ds. Vossers daarop een antwoord gegeven, dat wij hier, vóór een verslag te geven van De predikant schrijft daar het Muzikale exercitie op de Kaasmarkt. Ook een bastuba kan vreemde dingen weerspiegelen. f^én der meest attractieve onderdelen van de 3-oktober-optocht is naar 1 ik meen de omstandigheid, dat in deze stoet muziekkorpsen mee- wandelen. Om deze reden streeft de optocht-commissie ernaar elk jaar iets geheel bijzonders te brengen, in welke opzet men ook nu geslaagd is. Het harmonie-orkest van de N.V. Koninklijke Sajet- en Vijfschachtfabriek te Veenendaal heeft veel bijgedragen tot de feestelijke sfeer door uiterlijke en muzikale aspecten. Het orkest werd reeds in de vorige eeuw opgericht en bestaat uit 55 leden, waarbij nog komen 35 tamboers, die de drumband vormen. Het is begrijpelijk, dat het vele malen buiten zijn woonplaats op treedt; in onze streek is het al zeer bekend door zijn medewerkingen aan het jaarlijkse bloemencorso. Geen wonder dus, dat velen zich naar het Kaasmarktterrein begaven, om daar de muzikale demonstratie gade te slaan. Het ensemble heeft in de heer M. de Graaf, voormalig kapelmeester van de Prins Bemhardkapel in Indonesië, een kundig orkesttrainer, die erin geslaagd is uit het koper en hout, door uitsluitend amateurs bespeeld, een fraaie, homogene klank op te bouwen. Na aankomst op het Kaasmarictterrein werd hiervan het bewijs geleverd met de mars Sohön ist diie Jugenid, met welke uitspraak ik het eens ben, evenals met de opvatting van Als hommage aan de verdwijnende tram voerden leerlingen van de Leidse instrumentmakersschool wiebelig geval met zich mee in de grote taptoe. dit stuk. Het talrijke publiek kon tevens genieten van de bijzondere show-pas, die weliswaar niet iedereen evengoed af ging, doch waardoor men behoed werd de verstarde militaire stramheid, men tegenwoordig helaas zo het accent op legt. Dat ik dit laatste als een euvel signaleer, ligt aan mijn persoon lijke muzikale instelling. Prettig compromis De heer M. de Graaf heeft in zijn lei ding juist het prettige compromis tussen soepelheid en mars-orde. De uitgevoer de nummers stonden niet in het feest programma afgedrukt, doch als ik het wel heb, volgde als tweede nummer The fleet's in port again, ten slotte ge volgd door de Elisabeth-serenade. Dit eerste gedeelte van de show werd cor rect uibgevoerd. Het instrumentarium is van een beschaafde klankkwaliiteit, door| alle spelers op vaardige wijze benut. Toen klonk de Eurovisie-Mars, waarbij de drumband een afzonder lijke show gaf met allerlei figuraties. Of het erbij hoorde weet ik niet, maar op een gegeven moment pres teerde de tambour-maitre het, zijn staf omhoog te gooien en deze weer op te vangen, nadat hij eerst zijn uniformpet af- en opgezet had, ten einde zijn lokken glad te strijken. Deze en andere foefjes werden uiter aard zeer gewaardeerd, waarbij als bijkomstigheid de smaakvolle kle ding mag worden tjenoemd. Al met al bleek de reis van Vee nendaal naar Leiden alleszins ge rechtvaardigd te zijn. Voor de muzi kale prestaties van dit sympathieke ensemble heb ik veel bewondering. Ook het publiek dacht er blijkbaar zo over, want het uitte zijn erkente lijkheid meermalen in een hartelijk applaus, terwijl het 3 oktober-be- stuur eveneens zichtbaar ingenomen was met het gepresteerde. Hcnri W'clbooren. zijn prediking, in zijn geheel volgende. Een 3 oktob er-viering zonder kerkdienst zou gelijken op een trouwdag zonder burgerlijke stand kerkelijke plechtigheid. Zo nauw behoren deze twee bij elkander. Op 9 september 1587 werd door de over heid aan de Kerkeraad meegedeeld, dat „de Magistraat eens vooral ver staat, dat de 3de October in der eeuwigheid binnen deze stede een vierdag zal wezen". In de eerste tijd werden er zelfs op deze feestdag drie kerkdiensten gehouden, waarin 's morgens het be- middags het ontzet werd herdacht en 's avonds een dank stond werd gehouden. Wat een kans voor het oudere en jongere geslacht om van de roem ruchte historie van Leiden op de hoogte te blijven of te komaen! Zelfs na 1787, in de Franse tijd, werden deze samenkomsten belegd. De toenmalige „provinciale raad der gemeente Leiden" bepaalde, dat hij niet de vrijheid wilde betwisten om godsdienstig bijeen te zijn of aan godsdienstleraren wilde verbieden daarvan gebruik te maken. Misschien dat onder de directe Franse over heersing 18101813) de voorouder lijke gewoonte is nagelaten, maar sinds 1814 werd de kerkelijke vie ring van 3 oktober voorgoed her- In 1823 dreigde er een kink in de kabel te komen, Dè kerkeraad woog de herdenking op de zondag na 3 oktober te doen plaats hebben. Maar daartegen kwamen de studen ten in verzet. Zij eisten, dat deze dag „in de tempel des Allerhoogsten op de 3de van Wijnmaand gevierd zou worden". In deze actie der studenten zal niet alleen de traditie een rol hebben gespeeld, maar ook het be sef, dat het ontzet van Leiden de stoot heeft gegeven tot de stichting der Universiteit. Daarom wordt ook dit jaar de gehele burgerij van Leiden uitgeno digd om op de historische grond, ii de Pieterskerk, de herdenkingsdienst bij te wonen. Tot zover ds. Vossers in de Fc wijzer. De Kerk moest dus meedoen, m-aa; wilde het ook van harte. Het ontzet in eerste instantie niet te danken de trouw en de volharding van mer maar aan het ingrijpen des Heren. Ds. Vossers preekte over psalm 127 vers 1: „Als de Heer de stad niet be waart, tevergeefs waakt de wachter". In de geschiedenis is een stad vaak bewaarster van een kostelijk erfgoed. Men denke slechts aan Jeruzalem, Rome en Athene. Ook in Leiden kostbaars te bewaren. Niet alleen mooie gebouwen, maar, naar het woord de overheid, ook de staatkundige vrij heid. En staatkundige vrijheid betekende tevens de vrijheid om God naar het ge weten te dienen. Zeker, Alkmaar had stand gehouden. Maar wat baatte dat als het noorden het zuiden van Holland van elkaar wer den gescheiden? Daarom: was Leiden verloren, dan was Holland verloren, werd Leiden ontzet, dan was Holland gered. De gelovigen waren op hun post. Als God erachter staat, moet dat ook hun houding zijn. Het is ongelooflijk wat de wachters van Leiden hebben gewrocht. Militair zijn ze dapper geweest, maar in het dulden en volhouden, alle ontberingen ten spijt. Velen waren zo verzwakt, dat de bruggen te hoog voor waren. Zesduizend mensen kwamen het leven. Tussen de Spanjaarden de Leidenaars stond de koude oor log; de vijand beukte de stad niet ka- >t, nee, bluf, dreiging en valse belof- n waren zijn wapenen. Maar de wachters sloegen alle voor stellen af. Zij waren vooral dapper in het geloof. Toen naar de mens gesproken toestand hopeloos was, hebben zij er op vertrouwd, dat God nog redding zou brengen. Ze hebben de stad bewaard tot het uiterste. Al hun inspanning zou ech ter tevergeefs zfln geweest als God Zelf niet de stad door Zijn machtige arm had beschermd. Verschrikt door het lawaai een instortende muur trok de vij and zich haastig terug. Nog groter was het wonder van het keren van de wind, waardoor de stad voor de redders be reikbaar werd. Ds. Vossers' conclusie was, dat Gods almacht de menselijke, hulp niet uit sluit. Juist het vertrouwen op God maakt de mens actief. Bedreigd erfgoed Hij wees ook op het geschenk dat de dapperheid van Leiden beloonde: de universiteit, die zich aanvankelijk ge heel toelegde op de opleiding van pre dikanten voor de. Kerk -der Refontiatie. De ontwikkeling van de maatschappij en van de yetepschap hepft, hierin wel,ver andering" gebracht; maar~de theologische faculteit is er toch nog altijd om de uni versiteit eraan te herinneren, dat er kostelijk goed valt te bewaren: de kennis van God door Zijn openbaring het volk Israël en door de zending in Zijn Zoon, Jezus Christus. Het kan niet ontkend, zo vervolg de ds. Vossers, dat dit erfgoed wordt bedreigd. Van buiten door materia listische en nihilistische tendenzen en van binnen uit door slapheid en on- Pril begin We hebben nooit begrepen waar om elk jaar met 3 oktober drie Vo- lendammers ons 's morgens om acht uur al wakker komen maken met Nederlands populairste liederen. We zouden meer voelen voor geuzen, musicerend uit Valerius' Gedenck- klank. Toen we nog jong waren ac cepteerden we de komst van de Vo- lendammers zonder meer. Zonder hen werd het voor ons geen feest. Op een andere leeftijd gekomen twijfel den we aan de echtheid van hun nationaliteit. Maar toen we eenmaal wisten welke rol het geld speelt twij felden we ook hier niet meer aan. Toch werd gisteren het optreden van de Volendamse muzikanten een succes door de komst van een meisje met een Oranje strik en een toeter. Ze moet enorm onder de indruk ge komen zijn van de grote trom, want toen dat instrument zijn geheimen prijs gaf kon de kleuter niet meer stil staan. Ze bracht de toeter aan haar mond en met haar prille voetjes stap te ze de maat. Toen een van de Vo- lendammers dit zag begon zijn com merciële brein te werken. Zonder contract, zonder manager, zo maar a l'improviste werd het meisje muzi kant. Tussen drie grote Volendam- mers die geld wilden verdienen liep het kleine meisje feest te vieren. Toen we dat zagen, en met ons groot aantal buurtbewoners, kon het voor ons ook feest worden. Ds. VOSSERS Op weg naar de Stad trouw van hen die het moeten be waren. Soms overvalt ons de vrees, dat het voorgeslacht zijn offers te vergeefs heeft gebracht, dat ook het ontzet van Leiden zonder zin is ge weest. Straks maakt de chaos mis schien aan alles een einde. Zullen wij de tirannie en de anar chie maar over ons laten komen? Ds. Vossers beantwoordde deze vraag zonder restrictie ontkennend. Want God is het, Die over ons erf goed de wacht houdt. Ook al zullen wij misschien dikwijls brood der smarten moeb i eten, wij zijn op weg naar de stad met de fundamen ten, welker kunstenaar en bouwmeester God Zelf is. Op weg naar het rijk van vrede, liefde en gerechtigheid. Die stad bouwen wij niet en wij bewaken haar ook niet. Zij is gebouwd op het ene fun dament: Jezus Christus. En het wonder van het stichten van die stad is veel groter dan het wonder van het ontzet van Leiden. In de verwachting van die stad betrekken wij de wacht en richten wij tekenen op van de heerschappij van onze Koning, Jezus Christus. De Gemeente beantwoordde dit Woord met het zingen van gezang 304: „Geluk kig is het land, dat God, de Heer, be schermt". Aan het eind van de dienst werden de strofen 5 en 15 van het Volkslied (gezang 301) gezongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4