Reclame-optocht van 3 kilometer trok door Leidse veste Vaak originele, nog veel vaker smaakvolle versieringen Foto's van 3 oktober N. van der Horst NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DINSDAG 4 OKTOBER 1960 Hoogtepunt van 3 oktoberviering Een prachtig sluitstuk werd gevormd door de praalwag en van de 3 October Vereeniging, die een bijzonder kleurig en fleurig element in de stoet bracht. De haan van de Niéuwe Leidsche Courant heeft koning gekraaid in de optocht. Het domein van de vrouw was hier veranderd in het domein van de adverteerder. Wie zou het Rode Kruis niet willen heipen, vooral als op en naast de wagen charmante dames propaganda materiaal uitdelen? Een sympathiek gebaar van een Leidse limonadefabrikant, deze steun aan de Mytylschool, i dicapte kinderen hun toekomst opbouwen. l techniek staat voor niets Vertedering, dat wekte het kleine, dooi eigen motorische kracht voortbewogen autootje met het kinderpaar, voorge bracht door Stolp's banketbakkerij. Het ding had nog radio aan boord ook. De 3 Octobervereeniging sloot de rij met een uiterst kleurige wagen, waarop een glijbaan was gemonteerd. Op en rond die baan een keur van welbekende historische figuren, tot een klein Charly Ghaplinnotje to». Negen fors blazende, trommelende en pijpende muziekkorpsen hebben de op tocht het vereiste muzikaal voorgrondge- luld meegegeven. Wat deze muzikanten op zo'n dag aan bergen werk verzetten wordt wel eens te gemakkelijk vergeten. Ons past een ere-saluut aan deze man nen, vrouwen, meisjes en jongens. Zij hebben het ferm en fleurig gedaan, dat staat vast. Uitslagen Ereprijs beste groep uit de hele optocht: no. 27, Felicitatieddenst, reclame-advies bureau Rio N.V.,_ Leiden. Ereprijs origineelste inzending: no. 25, firma P. M. Perquin, Oegstgeest. Ereprijs fraaiste inzending; no. 33. Wout Bergers „De Sportvriend", Leiden. Ereprijs geestigste inzending: no. 50A, Stolp's Banketbakkerij, Leiden. Ereprijs grootste reclamewaardeno 6, De Sierkan, Den Haag. Zal de toekomst ons werkelijk een luchtkussenauto in zakformaat brengen Dezt veel automobilisten nog te rare schuivers. V EER IS DAN een 3 oktober-optocht door Leidens straten getrokken. Ditmaal geen dames en heren op paarden en in karossen, uitgedost in kledij uit vervlogen eeuwen, maar een reclamestoet met alle „verborgen verleiders" van onze eigen twintigste eeuw. Eigenlijk is „verborgen" hier niet het juiste woord, want reclame, althans in een optocht, moet duidelijk zijn wil zij het publiek in enkele ogenblikken aanspreken. Bijkans vijftig minuten duurde het voorbijtrekken van de stoet. In die tijd behoefde men zich, enkele opstoppingen daargelaten, geen moment te vervelen. Inge sloten door schitterende praalwagens van de 3 Octobervereeniging zelf, trok een voor het merendeel zeer smaakvol versierde rij personenauto's, vracht-, bestel- en praalwagens aan het speurend oog voorbij. Het was altemaal een schoon gezicht. Het begon direct al bij de aanvang, de praalwagen van de 3-Octobervereen i'ging zelf, gemaakt op het motto van de op tocht „Het domein van de vrouw". On- töer sierlijke baldakijntjes zaten daar zeven meisjes, de rood-wit geblokte pel- lenientjes bevallig om de tengere schou ders geslagen, en achterop een r levensgrote pop bij een enorme pan met peen, klaar om de hutspot samen te stel len. Op die wagen verdeeld artikelen die aan vrouwelijke verlangens kunnen vol doen, als daar zijn schoonmaakspullen, ditjes en datjes voor de opmaak, reuk wateren en wat dies meer zij. Werkelijk een schitterende praalwagen, de aloude 3 Octobervereeniging waardig. En wat daarop volgde? We doen enkele grepen, wamt de feestwijzei meldde 52 nummers, een veel te groot aantal om in detail te bespreken. Jonge en niet meer zo jonge vrouwen harten zullen sneller hebben geklopt bij het aanschouwen van het beeldige bruids paar van de firma J. J. Sloos en Zn-, waarvan de bruid was getooid in paars achtige tule, als een schuimende weelde. De N.V. Riedel limonade fabriek heeft de Leidse mytylschool laten meedelen in de feestvreugde door een prijsvraag uit te schrijven. Op haar praalwagen zaten nu de prijswin- naartjes, schoon in het pak en met vreugde in het hart. De wagen deed mee buiten mededinging. Pony en cowboys Bij kleine cowboys hoort een heuse ponywagen. Dat heeft de gelijknamige schoenenzaak uit Leiden goed begrepen. Een derde prijs was de beloning voor dit aardige geheel. De Sierkan uit Den Haag had een le vensgrote koe laten opdraven met een lap tong om bang van te worden. Die koe kreeg blijkbaar les in aardrijkskunde, want op deze praalwagen draaide ook nog een gestyleerde wereldbol rond, als een aardsatelliet in zijn baan. De toef jes gele dahlia's met herfstbladeren von den wij zeer smaakvol. Op melk volgde tweemaal olie, waar bij de geweldige vrachtwagens opvielen door hun bijzonder artistiek aangebrach te bloemenversieringen. Droomkeukens, compleet met jong vrouwtje dat al deze verrukkelijke ap paraten nog eens extra onder de aandacht bracht, vormden de overgang naar wat werd aangekondigd als een experimen tele luchtkussenauto, die wel vreemd over de weg slierde maar toch heus op heuse luchtbanden reed. Men kan ook te ver in de toekomst kijken Onze haan. de haan van de krant wel te verstaan, heeft koning gekraaid op grote praalwagen, waar ook nog de drie Van der Horsten en speelgoed De Tom be een plaatsje hadden gevonden. Vond u dit ook een wagen-van-formaat? Dat was dan de krant met enkele adverteer ders, naar een arrangement van H. M. de Vroom. Dikke mannen Vrolijk gestemde, met nylon zeer dik gemaakte mannen, maakten reclame voor een bepaalde bandenfabriek, dat zo'n manneke als reclameobject voert. Erg aardig vonden we de gedachte van De Sportvriend een aantal in trainingspakken gestoken dames, voorzien van diverse sportaittrfbuten, te laten voorafgaan aan zijn kunstig met ander sportartikelen getooide personenauto. Jan Steen heeft in zijn werkzame le ven eens een schilderij gemaakt, dat nu in particulier Brits bezit is. „De Melkboer is de titel van dit grote doek, en de N.V. Melkinrichting en zuivel fabriek De Hoop heeft de familie Pa ridon uit Katwijk uitgedost in kledij, die nauwkeurig overeenstemt met wat Jan Steen eens zag, en dat als klap op de vuurpijl in het originele decor, compleet met de blazende bakker. De vellen van de broek, uit het. bijbehorende kinder liedje, bleven kiesheidshalve i achterwege. Verscheidene slagers hebben in de stoet de smaakzintuigen geprikkeld met leidelijke uitstallingen, maar de bij behorende denkbeeldige geuren gingen verloren in de uitlaatgassen van uiter mate hard knetterende skelters van de Jeugd Automobiel Club, die als horzels rondstoven bij de servicewagen van deze Jeugd en romanti k Dat jeugd en Indianenromantiek nog altijd samengaan wordt gedemonstreerd in een jeugdblad uit Leiden, dat zelfs de hutspot een voedingsstof vindt die wel' bij deze wild-westgeneugten hoont. De dame in 't geel van Menken uit Wassenaar, gezeten op een wan muziek instrumenten schier jubelende praalwa gen. was één van de clou's van deze op tocht. De slagzin van de samenwerkende melkinrichtingen, „toonaangevend", was hier op wel zeer kunstzinnige wijze in beeld gebracht. Goede smaak behoeft Drie juffies met kinder- en wandel- wagens hebben de hele optocht uitgelopen voor een tot kinderwagen getransfor meerde, geheel met bloemen opgeprikte wagen van Langezaal. Wat met anjers allemaal kan worden bereikt toonde autobedrijf Rotgans over tuigend aan. Een arrangeur van de bo venste plank heeft deze personenauto opgesierd Als enige omroepvereniging reed de AVRO mee. met een heer aan het pia- nljn die geen noot kon lezen maar toch zoete akkoorden liet weerklinken. De ...mijn creme is hamol, zegt de moderne Praalwagens; eerste prijs no. 45, Melk inrichting Menken N.V., Wassenaar; tweede prijs no. 37, N.V. Melkinrichting en zuivelfabriek „De Hoop", Katwijk aan den Rijn; derde prijs no. 48, AVRO, Amsterdam. Luxe wagens: eerste prijs no. 20 firma Teekens slagerijen. Leiden, Katwijk, Al phen, Utrecht; tweede prijs. no. 47 Auto bedrijf Rotgans, Den Haag, Wassenaar en Leiden. Vrachtwagens: eerste prijs no. 16, Ar- noldus Granite, Leiden; tweede prijs no 34, Heineken's Bierbrouwerij Mij N.V. Amsterdam; derde prijs no. 8, Shell Ne derland N.V. Bestelwagens: eerste prijs no. 17. Verf handel Schutte. Leiden; tweede prijs 35, firma Sasburg, Leiden; derde prijs i. 24, N.V. Kledingmagazijn Verhulst, Leiden. Het orgel in het Groot Audi torium der Leidse universi teit: geschenk van student n en oud-studenten Het is dezer dagen 25 jaar geleden' dat het orgel in het Groot Audito rium van de Leidse universiteit dat geschenk is van de Leidse stu denten en oud-studenten ter gelegen heid van de 400ste geboortedag van Willem van Oranje, in een plechtige zitting aan de senaat werd overge dragen. Het orgel staat op de kleine gaanderij achter in de zaal. Deze plaats had dit nadeel, dat de toch al zo kleine ruimte van dit audito- dat nauwelijks driehonderd per- kan bevatten, weer met ongeveer veertig zitplaatsen werd verminderd, daar de gaanderij voor het publiek gesloten Bij de plaatsing van het orgel heeft ten met verschillende moeilijkheden, in verband met de ruimte te kampen gehad, maar deze werden alle tot een bevre digende oplossing gebracht. De bouwer, de firma Van Leeuw was bij het ontwerp gebonden door de twee oude orgeldeuren, die van het ste orgel in de Academie bewaard gebleven. Dit orgel werd in 1675 door de Engelsman Baldwin Hamey aan dc Universiteit ten geschenke gegeven. Ha mey was toen 75 jaar. Hij promoveerde i 1626 in de medicijnen. Tot 1829 heeft het in de Academie dienst gedaan. De beide fraai beschil derde deuren werden aanvankelijk in de Lakenhal ondergebracht, maar later aan de Academie in bruikleen af gestaan. Het tegenwoordige orgel is in sobere stijl opgetrokken. Het heeft het toonka- rakter van een oud instrument. Er zijn twee klavieren en een pedaal, negen sprekende stemmen en in 't ge heel veertien registers. Bij de bouw heeft van advies gediend ?n commissie, bestaande uit enige leden in de Nederlandse Orgel, en Klokken- iad en de heer Leo Mens alhier, die ook het orgel heeft ingespeeld. In de gootstren Een ogenblikje dachten we aan een ont sporing bij het vluchtige lezen van de reclame op de volgende wagen. Maar neen, er behoefde memand in de goot te liggen, maar wel in een gootsteen af te wassen. Wat Arnoldus Granito van deze wagen heeft gemaakt verdient een dikke pluim. Een moeilijk artikel op deze wij ze voorgeschoteld wijst op een fantasie rijk ontwerper. Kleine bakkertjes van de coöperatie Vooruit lieten hun witte koksmutsen sohitteren in de zo nu en dan doorbre kende zon bij de start. Een koe als chauffeur had de firma Teekens laten aanrukken, met nog een varken erbU om reclame uit te delen. Het Nederlandsche Roode Kruis zag zijn kans schoon reclame te maken voor het lidmaatschap van deze onvolprezen or- Ronkende, als horzels rondzwermende skelters maakten luidruchtige propaganda voor de Jeugd Auto mobiel Club.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3