CHRISTFUJ sucrosa CETALAC Uw probleem is het onze Realistisch begin van Nyborg-conferentie I Meningen van anderen Een woord voor vandaag Mondelinge examens worden korter Maar de stof is nog even zwaar R.L studenten betreuren „ontmoeting" in Utrecht 2 Enkele kanttekeningen EEN RESOLUTER GELUID DU DE behandeling van de defensienota 1961-1963 in de Tweede Kamer Is J-» gesegd, dat vele bladen een neiging hebben tot overdreven kritiek op de defensie, omdat irj de raken te perfectionistisch willen aanpakken, ook waar men niet sonder een sekere geleidelijkheid kan werken ÏTJZSrT?1 Te" denke slechts aan de «loellljk. personeelssitnatie, die niet in een handomdraai is te verbeteren. De zojuist gepubliceerde defensiebegroting: voor het Jaar 1961 laat een resolu ter geluid horen dan voorheen over diverse problemen gebruikelijk was. En aat is het wat we nodig hebben in de huidige wereldsituatie: een beslist en beleidvol optreden om de moeilijkheden eendrachtig te overwinnen. Vergeleken met 1961 steeg het eindbedrag met 260 mi'joen gulden tot 1912 miljoen. Van deze verhoging ontving de marine 50 miljoen (15% meer dan vorig iaar), de landmacht 135 miljoen (20% meer) en de luchtmacht 75 mil joen (19% meer). Hieruit blijkt een zeker streven tot afstemming van onze bijdrage op de stra tegische realiteit van het te zwakke NAVO-schild van land- en luchtmacht- strijdkrachten in West Europa. Ook de onderstaande verdeling van het bedrag voor de drie krijgsmachtdelen vertoont enigszins bovengenoemde tendens (percentages t.o.v. totale begro ting): K.M. K.L. K.Lu. begroting '60 23% 41% 24% begroting '61 20% 43% 25% bedrag'61 376 milj 812 müj. 471 milj. Het resterende bedrag van 250 miljoen is hoofdzakelijk voor ministeriële en gemeenschappelijke uitgaven, waaruit wel blijkt, dat een zekere coördinatie, gezien de omvang, wel nuttig is. De genoemde bedragen laten zien, dat de prijs voor de vrijheid hoog is. Doch uit de verstrekte cijfers blijkt, dat in 1959 Nederland een lager percentage van het nationaal inkomen uitgaf voor defensie dan „arme" landen zoals Portugal, Italië en Griekenland. En gezien de druk van de NAVO naar algemene verhoging van het defensie budget, zal in dit beeld wel niet veel veranderen. MEER NADRUK OP DIENST BIJ DE TROEP BU DEFENSIE is er een zekere vlucht naar dienst op de vele bureaus. Ingewikkelde oorlogsschepen, jachtvliegtuigen en voertuigen maken, dat er bij oefeningen en dergelijke spoediger fouten worden gemaakt, waar nog bij komen langere diensttijden, het leiding geven aan grotere groepen militairen, enz. Oefentoelagen en vliegrisico-verzekering zijn eerste schreden, die bewijzen dat het departement wat meer „troep-minded" wordt. Hiermee gepaard gaat een inkrimping van de topstaven, zoals o.a. door de oprichting van de dienst kwartiermeester-generaal. In dit verband zouden we willen voorstellen de twee parate divisiestaven op te heffen en de vijf parate brigades daaronder rechtstreeks onder de com mandant van het legerkorps te plaatsen. Enkele jaren geleden hadden we nog een legerkorps met vijf divisies, die ieder drie brigades telden. Dit weinig orthodoxe voorstel, in de krijgsge schiedenis vaak zo effectief, geeft een belangrijke besparing en is ook doel matig. Wij betreuren het, dat, bij alle verbeteringen t.a.v. het beroepspersonecl, cn voor de dienstplichtigen géén burgerpak bij dienstverlating afkon. Nu de regering toch tot een belastingherziening overgaat, zou de invoering van een defensiebelasting voor de 30.000 man, die van de 85.000 ingeschrevenen per jaar definitief vrijstelling krijgt, rechtvaardig zijn en mede het geld kun nen opbrengen voor een betere betaling van de dienstplichtigen. Dii dient de rechtvaardigheid en is daarom van belang voor het moreel van de troep. Ten slotte zouden we voor de soldaten en matrozen de groet van het „halt en front maken" in kazernes willen afschaffen en vervangen door gewoon sa lueren. Dan raken we weer een kleine feodale rest kwijt, die niet meer past in deze tijd. ■Mi Zonder illusies maar met hoop ,,We zullen onze opdracht onder ogen moeten zien zonder ons illu sies te maken", zei gisteravond de Duitse bisschop uit Hannover H. Lilje tot de 85 Europese ker kelijke leiders, die bijna vijftig kerken vertegenwoordigen uit 24 verschillende Europese landen. Daarmede had hij in één zin de geest, waarin deze conferentie is begonnen, getypeerd. Maar hij voegde eraan toe, dat „zonder il lusies" nog niet betekende „zon der hoop". En daarom zijn de gedelegeerden, van wie een derde van achter het IJzeren Gordijn komt, niet naar huis gegaan. Bisschop Lilje heeft het hen echter (Advertentie) 'SCHl de nieuwe zoetstof zonder saccharine ANDERZIJDS Het loondebat De problemen op het looufront blijven dc dagbladen bezig houden. Zoals bekend heeft 6laot8sccretaris Roolvink vorige week in con televisiegesprek o.m. gezegd, dal onder liet systeem van de vrijere loonpo litiek de reële lonen met 9 procent zijn gestegen. Het Vrije Volk beeft daar nogal laatdunkend over gedaan, hetgeen Df Te legraaf bet volgende commentaar ont lokte: „Waarschijnlijk mede omdat de rede van staatssecretaris Roolvink het feitelij ke monopolio doorbrak, dot tot dusver voor radio en televisie wat de sociale voor lichting betreft, van socialistische zijde werd uitgeoefend, is liet dagblad van de P.v.d.A. in woede ontstoken. Dc heer Rool vink beeft „halve waarheden" verteld cn dat is „zeker een staatssecretaris niet ge oorloofd". In de jaren 1951 cn 1952 werk te dc Korca-crisis nog na en in 1958 en 1959 was er een bestedingsbeperking, zo- dal deze jaren buiten beschouwing hndden moeten blijven. Het blad vergeet echter te vermelden, dat de bestedingsbeperking juist voor een belangrijk deel was veroor zaakt door de laatste „vcrkiezings"-loon- ronde, die ons land in een benarde devie- zenpositie bracht. In het bijzonder is de nebtergrond te betreuren van deze socialis tische halve waarheid; halsstarrig blijft men in deze kring vasthouden aan dc el ke Nederlander gelijkscbakelende uniforme loonronden, ongeacht de daaraan voor de koopkracht van het geld verbonden nadelen, welke in de eerste en voornaamste plaats de lage inkomens treffen". Het in do Vakraad Metaal gevonden compromis, waarbij do openbreking van de geldende c.a.o. enkele maanden wordt verschoven, dort Het Vaderlsnd de vraag stellen, of de betrokken partijen hier- mee meer succes zullen hebben bij Stich ting van de Arbeid, College van Rijksbc- middcJaars en regering. Het blad schrijft: „In dc brief van de Slichting van de Arbeid luidt het meerderheidsstandpunt, dat het thans onwenselijk moet worden geacht de lonen in c.a.o.'s te verhogen en daar het fi losoferen de laatste tijd erg in zwang ge raakt schijnt te zijn, moet men ook in de Vakraad hebben geredeneerd: ja, thans, dat is oktober 1960, de mening welke de meerderheid van de Stichting vertegen woordigt, slaat dus alleen op dal tijdstip. Laten we dus de loonsverhoging op 1 ja nuari stellen, daarvoor geldt het veto vnn de Stichting niet. Het zwakke punt in de ze redenering is natuurlijk, dat dc Vakraad een uitleg geeft aan het woordje thans, wel ke niet in dc brief ligt opgesloten. Im mers, de Stichting baseert baar afwijzend oordeel op de huidige economische om standigheden en men mag toch wel aan nemen, dat haar oordeel onveranderlijk rel blijven, wanneer de huidige omstandig heden in de komende drie maanden niet veranderen, dan wel (wat nog waarschijn lijker is) een verdere verscherping van dc conjunctuur te zien geven". BEGRAVEN „IN ALLE STILTE" Heel wat reacties heeft ds. L. H. Ruitenberg ontvangen op zijn onlangs in Tijd en Taak ver schenen artikel over het „in al le stilte begraven". Zijn ant woorden, opgenomen in het laat ste nummer van genoemd week blad, laten wij hier verkort vol gen. Het is in strijd met het gebeu ren van het sterven zelf, om aan een begrafenis- (subsidiair crema- ïtie-) plechtigheid een demonstra tief karakter te geven. Juist in het aangezicht van de dood moeten wij gestalte geven aan het feit, dat al ons strijden, organiseren, poneren, werken voor dit of dat, leven als die of die, verbleekt. Al die dingen zijn juist dan in ze kere zin onbelangrijk geworden. Dat geldt óók voor kerkelijke men sen die het zo mooi vinden een be grafenis tot een soort evangelisa tiegelegenheid te maken. Wij staan dus voor het feit, dat wie buiten een kerkelijke gemeen schap met vaste liturgie (gelijk bij de rooms-katholieken) staat en wie niet leeft in een gesloten dorpsge meenschap, waar een traditie van zelfsprekend aanvaard en als zin vol beleefd wordt, zélf zijn vormen moet zoeken. Mijn stelling is nu: laat men dan ook zoeken. De oplossing die ge vonden wordt in een begrafenis of crematie „in alle stilte" moge in individuele gevallen aanvaardbaar en begrijpelijk zijn, als oplossing die ons een nieuwe „liturgie" geeft, kan ze niet in aanmerking komen. Nu kan er misverstand ontstaan over het woord „in alle stilte". Ik denk daarbij aan een zwijgzame ge beurtenis, zoveel mogelijk geheim gehouden, waarbij alleen de aller naaste familie betrokken is. En dan zo informeel mogelijk, waar bij die informaliteit ook in de kle ding wordt uitgedrukt. Onder „in alle stilte" versta ik bepaald niet een begrafenis of crematie, waar bij slechts een enkel woord gespro ken wordt. Beslissend voor mij is de openbaarheid, niet de woorden- waterval. Een geëerd collega wees mij op de onoprechtheid bij de toe spraken. Toespraken die vaak de mens verheerlijken, terwijl juist in hel aangezicht van de dood God al le eer gegeven moet worden. Hij betrekt daar ook jubilea bij. Ik begrijp dat. Toch volg ik deze briefschrijver niet Ik wil in ieder geval onderscheid maken tussen jubilea- en begrafenistoespraken. Bij de jubileumtoespraak hangt het er helemaal van af, hoe het slachtoffer het zelf beleeft. Zelf ben ik in mijn leven nauwelijks van zo iets slachtoffer geweest. Maar ik ben zeker, dat ik zulke toespraken geïnteresseerd zou ondergaan. Ik zou registreren hoe anderen mij za gen, en mij verbazen. Misschien leer ik er nog wat van. Ik zou in ieder geval meer kennis krijgen van wie spreken. Want de spreker onthult zich zelf (in z'n mooi-pra- ten, ln zijn glad-praten, in z'n stun telig zoeken naar woorden en in z'n bij clichés verzeilen) méér dan dat hij van de ander wat zegt. Toch wordt in die veelheid van woorden soms iets duidelijk van werkelijke genegenheid, van op rechte dankbaarheid. Ook van af stand en onbegrip die droevig maakt. Maar nogmaals: dat is een persoonlijk omgaan met het jubi leumverschijnsel. Mensen die an ders geaard zijn, moeten anders reageren. BIJ DE begrafenis ligt het an ders. Want het communicatie patroon is een ander. Bij jubilea zijn toespraken nog wel te verstou wen voor wie er de aard voor heeft. Bij begrafenissen zijn veel toespraken een gruwel. Eigenlijk is elke toespraak een gruwel, en het toespreken van de overledene moest bij de wet verboden worden. Hier gaat het, alweer, om het zoe ken naar vormen die uitdrukken wat de gemeenschap, de kring, on dergaat, wanneer zij een harer le den tot het einde begeleidt. Ik zou willen pleiten voor de min-of-meer kerkelijke vorm. Zelfs gedecentra liseerd is deze verre te verkiezen boven de huiselijke of demonstra tieve vorm die daarvoor in de plaats komt. En met min-of-meer kerkelijke vorm bedoel ik: de tocht van allen achter de baar. De stilte. De mu ziek. Het gelezen woord, de korte ontvouwing van wat hier samen be leefd wordt door één spreker, die de zware taak heeft géén toespraak te houden en toch het meest tref fende te zeggen dat allen, de naas te familie in ieder geval, troost, licht geeft. En dan, heel hachelijk: het gebed. Natuurlijk kan men dit „secula riseren". Indien de overledene en de kring geen bewust leven met of tot God kent, is het ongeoorloofd te doen alsof. Maar overblijft toch de vruchtbare stilte, de zwijgzaam heid, ingetogenheid door de woor den héén, de muziek, misschien het gedicht. Zo, dèt bedoel ik, als ik opkom tegen „in alle stilte" bij begrafe nissen. Misschien wel het meest opdat er werkelijk vruchtbare stil heid kan komen. Advertentie Verf met gemak en ran Ceta Bever In Oostzone geen toenadering tussen de kerken Ondanks de gemeenschappelijke strijd tegen het groeiende atheïsme in het communistische Oost-Duitsland is er tot I heden geen sprake van een verdere toe nadering tussen, de rooms-katholieke i de evangelische kerk. De voorzitter in de evangelische kerk in Dessau, die Ide leiding heeft van het werk van de evangelische bond in de Oostzone, ds. D. Schröter, heeft dit dezer dagen ver klaard op een conferentie van de bond in Düsseldorf. Het aantal rooms-katholieken in Oost- Duitsland loopt voortdurend terug. In tegenstelling tot de evangelische kerk Is de verzorging van de verschillende parochies door geestelijken goed: in de Duitse Democratische Republiek komt gemiddeld één priester voor op de 1500 gelovigen. In de kleine gemeenten ge beurt het vaak. dat leken (catecheten) de sacramenten der stervenden uitrei- niet gemakkelijker gemaakt. Met donkere kleuren schilderde hij de toestand van de wereld en van Europa in het bijzon der. Drie problemen vragen bovenal onze aandacht, zo zei hij. De blijvende schei ding tussen Oost en West duurt onver minderd voort De problemen van de internationale politiek zijn welhaast on oplosbaar. Maar nog groter is het pro bleem, dat wordt opgeroepen door de ongekende groei van de wereldbevolking. Het allergrootste vraagstuk noemde bisschop Lilje de geweldige vlucht van de natuurwetenschappen. Aan de ene kant neemt de kennis schrikbarend toe, de andere kant lijkt het wel alsof de kerk aan het uitdrogen is en geen klaar getuigeniis meer laat horen. Deze problemen gelden voor alle tinenten, waar de Europese kerken zullen eigen antwoord moeten vinden. Daar- verheugde het hem, dat de kerkelijke leiders bijeen gekomen waren, ondanks de kritiek op dit regionaal samenzijn. Oplossing Een wel heel specifiek Europees pro bleem is de verhouding van de kerken tot elkaar. In tegenstelling tot de Afro- Aziatische landen, waar jonge kerken naast elkaar staan, en de Angelsaksische i landen, waar vrije kerken naast elkaar leven, ontmoeten in Europa de oude volkskerken elkaar. „Het gevaar dreigt echter dat oecumene een leeg begrip wordt als elkaar niet daadwerkelijk vinden", zei bisschop Lilje. „Wij moeten de oecume nische opdracht geheel opnieuw onder ogen zien; daarbij moeten wij niet al te zeer staren op de schuld van het ver leden, maar onze taak voor het heden verstaan." Ook voor het vraagstuk van de en groei van de wereldbevolking zal Europa eigen antwoord moeten vinden. Bij kan de nadruk niet, zoals bij vele Aziatische landen, liggen op de geboorte beperking, want in vele landen neemt de bevolking eerder af dan toe. Wel moeten wij beseffen dat wij een opdracht hebben voor de landen die door honger worden bedreigd. Honger is wereldvijand num mer 1, die vooral van Europa uit bestre den moet worden en de kerken heh- ben hier een grote opdracht. „Op dit continent heeft de wieg ge staan van al het goede en al het slechte, van het grote en het kleine dat de wereld bezit", zei de bisschop nog. Htf weigerde te geloven, dat het een moe continent Is, dat nog alleen maar in het verleden leeft. Nergens ter wereld Is zo actief gezocht naar theologische vernieuwing, dat zag hü vooral in het feit, dat juist in Europa zo sterk de vraag gesteld is: „Wat is het Woord Gods. Wat is de basis van prediking?" Maar de antwoorden zijn nog niet tot in de plaatselijke gemeente door gedrongen en dat zag hij als de voor naamste taak van de Europese kerken, willen zij in de wereld worden gebruikt Organisatie Deze conferentie zal met deze proble men in de komende dagen bezig zijn. Maar iedereen beseft, dat de oplossing niet in dit ene samenzijn gevonden zal worden. Daarom klonk reeds op de eer ste avond het motto: „Wij moeten ook in de toekomst meer bijeenkomen." Vorig jaar hebben de kerken gezegd, dat zij wel willen samenkomen, maar geen Raad van Europese Kerken wilden stichten. Er moet zo weinig mogelijk ge organiseerd worden. Dr. H. H. Harms, de secretaris van het organiserend comité, klaagde echter al op deze eerste avond, dat er te weinig organisatie is. Hij drong aan op een versterking van het tariaat Een speciale werkgroep zal zich over de toekomst van de conferentie van Europese kerken moeten beraden. Maar als er een toekomst zal zijn, zal in de komende dagen moeten blüken, dat i verder gesprek tussen Oost en West tussen orthodoxe en reformatorische ker ken mogelijk is en zin heeft. Advertentie ..mi|n creme is hamol, zegt de moderne vrouw. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Oldenkeppel (toez.) A M. Arntzenius te Grootegast; te Ste- vensweert-Maasbracht, D. van Boven te Tricht. Aangenomen: naar Thamen aan de Am stel, B. Holl te Middelbert (Gr.). Bedankt: voor Vriezenveen (vac. W. Bieshaar), G. J. van de Bogerd te Hui- zum (Fr.); voor Baarn (toez. vac. dr. F. H. Spanjaard), J. Vuyst te Almelo; voor Emmen, L. S. Blom te Aardenburg. UEKEF. KERKEN Aangenomen: naar Muiden, J. Koen te Zijldijk (Gr.); naar Eindhoven (vac. F. A. Fanoy) (2e beroep), J. M. Bloem kolk te Ede; naar Eernewoude, S. de Jong te Amsterdam; naar 's-Gravenzan- de, J. v. d. Klaauw te Krabbendijke. Bedankt: voor Siddeburen, R. van Ree- en te Klundert. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) G. L. Buys te Papendrecht. Beroepen: te Klundert, Joh. de Waal te Beamsville (Canada). VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: voor Wormerveer, C. Zijlstra te Franeker. '40F«fFlVWnFK Het reclamevak, en De kolenmijn- bouw, twee deeltjes uit de serie beroe- penvoorlichting, zoals deze vanwege het Contactcentrum Bedrijfsleven On derwijs ten dienste van het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs wordt verstrekt. (Adres: 't Hoenstraat 1, 's-Gravenhage). Bovendien ontvingen we de brochure Het Deltaplan, uitgege ven naar aanleiding van een conferentie van het C.B.O. Crimineel ABC, door mr. W. H. Na gel. Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. In dit Ooievaar-boek je worden we op originele wijze wegwijs gemaakt in de wereld van strafrecht en criminologie. Tussen wereldoorlog en Euromarkt. Dit is een fraai gedenkschrift ter ge legenheid van het zestig-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond F.N.Z. Een keur van lezenswaar dige opstellen. Repetitielijst voor de Bijbelse geschie denis, samengesteld door ds. A. G. Kor net. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Van deze handige repetitielijst ver scheen hiermede reeds de tweede druk. Het vasten-vraagstuk, door Th. Delle- man Jr. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam pen. Een mooie studie over een onder werp dat in het protestantisme wel in de verdrukking komt. Pocketgids, najaar 1960. Uitgave Semper Avanti N.V., 's-Gravenhage. De titels van bij niet minder dan 26 Ne derlandse uitgevers verschenen pocket boeken vindt men hier bijeen. God en goden, door prof. dr. K. A. H. Hidding. Uitgave Universitaire Pers, Leiden Van Gorcum Coonp. N.V.- dr. H. J. Prakfke H. M. G. Prakke, Assen. In dit boekje zet de Leidse hoogleraar zijn standpunt inzake „de eenheid der godsdiensten" uiteen. Bloemen voor Ada Harris, door Paul Gallico. Uitgave Wereldbibliotheek. Amsterdam. Van dit door Hans Rouw vertaalde boek verscheen hiermede de tweede druk. Hoor, iemand zegt: Roep! En de vraag klinkt: Wat zal ïk roepen?" Er klinken in deze wereld vele stemmen, zoveel stemmen dat het een kakofonie is, een oorverdovend chaotisch lawaai. De stem van Marx klinkt over de wereld, de bezitlozen oproepend tot strijd tegen hen die wèl bezitten een stem die wat is bijgeschaafd in de loop der jaren maar niet minder dan vroe ger appelleert op afgunst en haat. En daar doorheen klinkt de stem van de macht de macht van het kapitaal, de macht van de volksgunst, de macht door waterstofbommen en raketteneen zoete stem soms met een wrede klank door al die mooie woorden heen. Over de wereld klinken de stemmen van de honger, de armoede en de machteloosheid, de stemmen van de onder drukkers en de onderdrukten, de stemmen van het bloed der gevallenen. En dwars door alle geluiden heen klinkt de stem van uw eigen binnenste, de stem waarnaar u het meest luistert! De vraag klinkt: „Wat zal IK roepen?" IK? Mijn stem klinkt mee in op z'n minst tien van die stemmen. Misschien roep ik mee met die bezitlozen of misschien gaat mijn stem op in die stem van de machtigen. Ik ben immers door duizend banden aan deze wereld gebonden! Wat zal IK roepen? Van onze parlementsredactie Omdat ieder jaar het aantal eindexamenkandidaten op middelbare scholen toeneemt en het steeds moeilijker blijkt, te voorzien in een voldoende aantal gecommitteerden en deskundigen, die de eindexamens met hun aan wezigheid moeten opluisteren, is besloten, het mondelinge deel van de h.b.s.- en gymnasium examens drastisch te bekorten. Deze maatregel, neergelegd in een drietal'Koninklijke besluiten, houdt echter geen verlichting van de examenstof in: de leer lingen zullen nog evenveel moe ten leren, slechts de tijdsduur van het examen wordt bekort. In 1960 hebben 9.519 jongelui een h. b.s.- en 3.622 een gymnasiumeindexa men afgelegd. Men verwacht, dat dit aantal over vijf jaar resp. 16.500 en 6.150 zal zijn. De gecommitteerden kla gen steen en been, omdat in deze exa mens veel te veel tijd ging zitten. Thans is dan staatssecretaris G. C. Stuben- rouch van onderwijs, kunsten en we tenschappen met een oplossing geko- Een groot deel van de maatregelen houdt in, dat de eindexamenkandidaten niet in alle vakken examen zullen hoe ven te doen. Welke vakken voor hen uitvallen horen ze ongeveer vier weken voor het mondelinge deel van hun exa men begint. De gecommitteerden bepa len welke leerlingen in welke vakken examen zullen afleggen, en ze doen dit op een manier, die oneerlijkheid uit sluit. De staatssecretaris meent, dat deze Het bestuur van het collegium studio- sorum „Veritas" en de senaat van het Nijmeegs studentenkorps hebben gezamenlijke verklaring uiting gegeven aan hun leedwezen over hetgeen is ge beurd bij een bezoek van Nijmeegse studenten aan het Utrechtse „Veritas". Massale studentenontmoetingen hebben, zoals in het verleden meermalen is ge bleken, in het bijzonder tijdens de groentijd geleid tot min of meer ernsti ge gebeurtenissen, aldus de verklaring. De unie van katholieke studentenvereni gingen, een organisatie waarbij alle r.k. studentenverenigingen zijn aangesloten heeft in verband daarmee in de loop van 1958 reeds besloten, dat massale studentenbezoeken niet meer zullen plaatsvinden, met uitzondering van die gevallen, waarin een uitdrukkelijke af spraak omtrent de ontvangst van de gasten aan het bezoek is voorafgegaan. „Helaas is de gebeurtenis te Utrecht het gevolg geweest van de afwezigheid van een dergelijke afspraak, waardoor de middernachtelijke massale ontmoe ting heeft geleid tot een verwarring. Beide verenigingen, die bij deze ont moeting zijn betrokken geweest, betreu ren deze gang van zaken ten zeerste en niet alleen omdat er schade zou zijn ngericht. De wijze waarop deze ontmoeting heeft plaatsgevonden is geheel in strijd klaring. met de opvattingen die studenten tegen woordig huldigen over de eigen verant woordelijkheid. Het gedrag van de stu denten berust op een grove misvatting omtrent datgene wat tot een normaal en behoorlijk studentenleven behoort. Beide verenigingen hebben daarom besloten deze gebeurtenis wederom ter discussie te stellen in de unievergade ring en aan deze te vragen, voor alle verenigingen bindende maatregelen te treffen opdat dergelijke bijeenkomsten, welke geheel uit de hand blijken te lo pen, voor de toekomst worden verme- Waar de tegenwoordige student en het studentenleven in toenemende mate de steun behoeven van de overheid en de maatschappij, moet het gebeurde te meer als onverantwoordelijk worden veroordeeld. Uit het overleg tussen de beide verenigingen is intussen gebleken dat de verantwoordelijke studenten de misplaatstheid van hun gedrag ten volle De schade die het gevolg van deze ge beurtenis is, zal door de aansprakelijke studenten geheel worden vergoed. De beide verenigingsbesturen achten deze schadevergoeding weliswaar belangrijk en noodzakelijk, maar meer dan dit zul len zij er bij allen die dit aangaat er op aandringen een herhaling in welke vorm dan ook te voorkomen", aldus de ver- nieuwe regeling soepeler is dan de thans geldende. Op grond hiervan heeft hij ook de verlengde examens bij de gym nasia afgeschaft. In twijfelgevallen kan de kandidaten wel een nieuw mondeling examen worden opgelegd, maar dit moet dan worden afgenomen vóór de vergadering, waarin de uitslag van het examen wordt vastgesteld. Eigenlijk, zegt de staatssecretaris, is deze nieuwe methode niets anders dan wat in feite reeds gebeurt: de examen stof is zo omvangrijk, dat aan de kan didaten ook onder de oude regeling lang niet alles kon worden gevraagd. De verkortingen komen in concreto op het volgende neer. Gymnasium. Wat de oude talen be treft, zal de helft van de A-kandidaten mondeling examen afleggen in proza, de andere helft in poëzie; de helft van de B-kandidaten krijgt alleen Latijn, de andere helft alleen Grieks. Voor Let vak, waarin niet wordt geëxamineerd, geldt het gemiddelde van de rapport cijfers van het afgelopen jaar. De bei de soorten geschiedenis worden tijdens één mondeling examen behandeld. De helft van de A-kandidaten doet examen in meetkunde, de andere helft in alge bra; de B-kandidaten krijgen één mon deling examen van veertig minuten, voor de drie wiskunde-onderdelen. Na tuurkunde en scheikunde zullen schrif telijk worden geëxamineerd en voor de natuurlijke historie zal als eindcijfer het gemiddelde van de rapportcijfers uit het laatste schooljaar gelden. H.B.S.-A. In twee van de drie vreem de talen wordt een mondeling examen van twintig minuten afgenomen. De helft van de kandidaten legt examen af in aardrijkskunde, de andere helft in geschiedenis. Als eindcijfer voor de staatsinrichting geldt het gemiddelde van de in tiet laatste schooljaar behaal de rapportcijfers (deze vrijstelling werd meestal al gegeven). Ditzelfde geldt ook voor de kandidaten, die niet in aardrijkskunde 'of geschiedenis worden geëxamineerd. Op de h.b.s.-A mag bo vendien voortaan een (goedgekeurd) woordenboek worden gebruikt bij het schrijven van het verslag of de brief in een vreemde taal. H.B.S.-B. Er komt één mondeling examen van 40 minuten voor de drie wiskunde-onderdelen. De mechanica wordt bij de natuurkunde geëxamineerd. Voor plant- en dierkunde geldt het ge middelde van de in het laatste school jaar behaalde rapportcijfers als eind cijfer. Ditzelfde geldt voor de staat huishoudkunde, aardrijkskunde en ge schiedenis. Ten aanzien van de vreem de talen geldt, dat slechts in één van de drie talen wordt geëxamineerd. De h.b.s.-examens worden door deze maatregelen teruggebracht tot twee uur, het mondelinge eind examen gymnasium-A zal van drie uur en tien minuten worden verkort tot een uur en 40 minuten. De B-kandidaten krijgen voor taan, in plaats van 16 uur schrif telijk en drie uur 45 minuten mondeling onder de oude rege ling, 22% uur schriftelijk en twee uur mondeling onder de nieuwe regeling. Gouden doctoraat Vandaag, 4 oktober is het vijftig jaar geleden, dat dr. A. A. L. Rutgers te Utrecht bij prof. dr. F. A. F. C Went cum laude promoveerde op een' proef schrift, getiteld. „De invloed der tem peratuur op den praesentatietijd bij geotropie". Dr. Rutgers was o.a. van 1928 tot en met 1933 gouverneur van Suriname en van 1936 tot 1959 lid en enige tijd vice-president van 'de Raad van State. Vele Nederlandse en buiten landse onderscheidingen vielen hem ten deel. Dc gouden jubilaris, die zijn werk zaamheden lange tijd in de residentie had, woonachtig in Wassenaar. Vraag: Is het houden van huisdie ren schadelijk voor iemand die aan chronische bronchitis lijdt? We hebben een grote volière met vijftien tropische vogeltjes, onder andere tijgervinken. We zouden het erg jammer vinden als we ze moesten missen. Is het mis schien beter dat we kanaries nemen? Of moeten we afstand doen van alle huisdieren? Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan bet bureau van ons blad Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service Is gratis voor onze abonnee's. strijd zou zijn met het schep- pingsverhaal dat er negers en rood- bij het klimaat. Alle mogelijke soorten huiden, bruine, blanke en gele Antwoord vogels kunnen overbrengers zijn de z.g. vogelziekte, een voor de mens lang niet altijd ongevaarlijke besmet ting. Dit gevaar bedreigt dus niet al leen de patiënt, maar ook een gezond In hoeverre beide gevallen duurt het echter even lang voor de was droog is. De centri fuge van 2800 toeren heeft een trom mel waar 2 kg wasgoed in kan, die van 2000 toeren heeft een trommel voor 3 kg wasgoed. Vraag: Ik heb een foutief gedrukte postzegel, die dus vermoedelijk meer belangrijke factor is hier- waard is dan normaal. Door wie kan ik de waarde laten taxeren? bestaan, ontgaat ons enigermate, mmers, ook als men het scheppings- 'erhaal weigert te geloven en als ba- Antwoord: Voor taxatie Vou yu; door natuur- gels kunt u zich altijd wenden tot te goeder naam en faam bekend staan- ctot-mi. ..- ook dan zal speciale verklaring moeten zoeken geval bepaalde voorzorgsmaatregelen "oro',h,,,'inH' genomen moeten en kunnen worden, is zaak die u waarschijnlijk het bes- het be de verschillende mensenras- op aarde. Die verklaring is in beide gevallen sende omstandigheden te leven, stier ven snel en kregen geen of weinig na komelingen. Zij die hiertoe beter in Vraag: Sedert 1945 werk ik bij de leefden langer en kregen P.T.T. Tijdens de oorlog heb ik geva- rijke nakomelingschap. Zo hebben de- te met een dierenarts en eventueel uw gelijk. De nakomelingen huisarts kunt bespreken. Vraag: Moeten wij aannemen dat al- aal verschillende le mensenrassen Adam voorouders hebben en klaart u dan dc verschillen in men sensoorten Eva tot standigheden te leven, pok in de plan- trifuge met een hoog toerental (b. dierenwereld zien natuur het levende wezei Wt0„.0 T„., maakt zich na verloop van lange tijd toerental (2000 per minuut b.v.)? aan te passen aan bepaalde levensom standigheden, waardoor dit levende Alle mensen, ongeacht wezen goede kansen heeft zich onder grootte ■PMMPMtonder de vaarplichtwet) enkele andere factoren het ont- bewapend koopvaardijschip. Niet va- ren betekende dus gevangenisstraf in Engeland. Nu hoop ik volgende maand met pen sioen te gaan. Mijn vraag is: tellen die vijf oorlogsjar Vraag: Is de droging dit de droogtrommel. Hoe gro- sioenraad te 's-Gravenhage vla de af- tot welk ras zij behoren, stammen af die bepaalde omstandigheden te ter het toerental van de centrifuge deling pensioenen van uw werkgever van het eerste mensenpaar waarom handhaven en zich te vermenigvuldi- wordt, hoe kleiner de trommel is. In de P.T.T.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2