DONALD CAMPBELL Het verhaal van de Bluebirds Binnenkort nieuw record te land in een van wagen tien miljoen gulden Grotere lichamelijke prestaties door medische bemoeiingen Het bestaat niet..... SNELHEID het enige produkt van de Zoutvlakte mmm i, i. i i. sm ml ZATERDAG 1 OKTOBER I960 De Bonneville Zoutvlakte in de Amerikaanse staat Utah heeft een oppervlakte van achtduizend vierkante kilometer. Op dit uit gestorven plekje van de aarde geen plant of insect kan er ge dijen zijn, behalve een spoor lijn, ook enkele circuits aange legd, waarop elk jaar enkele records worden gebroken. In Nederland aan het begin in buitenland ver gevorderd Vraagt u het aan de cracks zeil dan zult u ook van hen slechts een schou derophalend antwoord krijgen. De Ita liaanse sprinter Berutti, winnaar van het goud op de 200 m, meent dait het een kwestie van de ontwikkeling van het gehele men9enra6 is. „De mensen worden groter en gezonder", zegt de Italiaan, „en medische onderzoekingen dragen ertoe bij de tijden en de al- standen te verbeteren De Amerikaanse atletiekcoach Schnei der ziet het aldus: „De mensen genie- (Van speoiale verslaggever.) Zolang de automobiel bestaat, zijn er mensen geweest, die sneller wilden rijden dan een ander liefst het snelst! Het eerste wereldsnelheidsrecord werd in 1898 gevestigd, toen de Franse graaf De Chasseloup Laubat drie enzestig kilometer uit een Jeantaud wist te halen. De wereld stond er even van op de kop, maar al een jaar later werd de honderd-kilometer-grens gepasseerd, acht jaar later de tweehonderd-kilometer-grcns, in 1927 de drie- honderd-kilometer-grens, in 1932 de vlerhonderd-kilometer-grens (Sir Mal colm Campbell), in 1937 de vjjfhonderd-kilometer-grens en in 1947 de zes honderd-kilometer-grens (John Cobb, die bU recordpogingen te water het leven liet, en met 634,3 km/u het huidige wereldsnelheidsrecord te land op zijn naam bracht). Helemaal officieel bestaat er geen wereldsnelheidsrecord te land. Het is niet meer dan een algemeen aanvaarde aanduiding voor het hoogste aantal kilometers per uur, daar automobielrecords worden behaald in afstanden of ln uren, terwijl ze bovendien nog naar klassen zijn ingedeeld Op het ogenblik zijn er vijftien internationaal erkende klassen voor wagens met motoren, die van vierhonderd cc tot meer dan vijf liter variëren. Het beste record in elke klasse, ongeacht het motorvermogen dus, geldt als wereldrecord. Daar records over korte afstand makkelijker te behalen zijn dan over lange ligt het voor de hand, dat de gemeten mijl en de gemeten kilometer praktisch altijd de officiële wereldsnelheidsrecords zijn. Hoewel er geen vaste regels zijn voor het motorvermogen, zijn er wel en kele bepalingen, waaraan de wagen moet voldoen om in aanmerking te ko men voor het wereldsnelheidsrecord. Er moet een aandrijving van de motor op ten minste twee wielen zijn, zodat de inbouw van een straalmotor of raketvoortstuwing uitgesloten is. De wagen moet ook bestuurbaar zijn door middel van twee wielen en tij dens de rit met alle vier wielen op de grond blijven rusten. Het bestaande record moet verder met minstens één procent worden ver beterd om officieel te worden erkend. Binnen de zestig minuten dit om te voorkomen, dat er tijd voor technische handelingen, zoals het verwisselen van wielen, beschikbaar komt dienen er twee ritten te worden gemaakt. Als behaalde snelheid geldt het gemiddelde van beide ritten. De geschiedenis van het wereldsnelheidsrecord telt verschillende zwarte bladzijden. Parry Thomas, Frank Lockhart en Lee Bible werden bij record- pogingen gedood. John Cobb en Sir Henry Segrave kwamen om het leven, toen z(J het wereldsnelheidsrecord te water trachtten te verbeteren. (Van onze speciale verslaggever) Het stukje van de Verenigde Sta ten. dat Sir Malcolm Campbell heeft „ontdekt", en waar ook de coureurs Ab Jenkins, Captain Eyston en John Cobb triomfen hebben gevierd, is de Bonneville zoutvlakte, die be kend staat als „het vaderland der snelheid". Op zichzelf zijn zoutvlak- tes geen zeldzaamheid men treft ze in Afrika, het Midden Oosten en ook in andere delen van Noord- Amerika aan maar nergens ter wereld vindt men een zoutvlakte als die in Utah, die liefst achtduizend vierkante kilometer groot is. In de droge tijd is de vlakte zo hard als beton, waar nog geen spij ker is in te slaan. Heel vroeger heeft er bremzout water op gestaan, waarvan alleen het zgn. Grote Zout meer nog over is. De rest van het driehonderdzestig kilometer lange en honderdzestig kilometer brede wa terreservoir is in de loop der tijden verdampt. Uitgestorven Het bijzondere van de Bonneville zoutvlakte is, dat de oppervlakte koel blijft, ook op de heetste zomer dagen, als de temperatuur boven do veertig graden Celsius stijgt. Een andere eigenschap is, dat het er al tijd stil is. Men vindt er geen plant, geen insekt en geen enkel ande: dier, terwijl slechts één man Je- didiah Smith in 1827 erin is ge slaagd de vlakte te voet over te ste ken. In 1846 trachtte het emigranten gezin Donner het zelfde te doen. doch kwam bij zijn pogingen jam merlijk om. In het najaar de beste tijd omdat dan het zout is uitgedroogd worden tegenwoordig talrijke snelheids- en duurrecords op de Bonneville Zoutvlakte gevestigd. E: zijn twee banen: een ovaalvormige van zeventien kilometer lengte voo* duur- en afstandsritten, en een rech te van drieëntwintig kilometer leng te, waarop een gemeten mijl en eei gemeten kilometer zijn uitgezet. De banen bezitten een elektrisch" installatie, tijdwaarnemingsposten er telefoonleidingen. Noch met het blo te oog, noch met de verrekijker kan men de wagens echter volgen, daar de zon net zo fel schittert als het zout, terwijl er bovendien luchtspie gelingen ontstaan, die de auto's, voor 't gezicht althans, vijf a zes meter boven de bodem doen zweven. Donald Campbell zal dan ook spe ciaal beschermd worden tegen deze lichtreflecties. Bij achthonderd km per uur. die zijn Bluebird volgens de ontwerpers moet halen, is één verblindend lichtstraaltje al te De Bluebird ,het tien miljoen gulden gekost hebbende snel heidsmonster, van de voorzijde gezien. De ontwerpers hopen, dat de wagen een snelheid van achthonderd kilometer per uur zal halen. (Van onze speciale verslaggever.) OP DE ZOUTVLAKTE van Bon. neville, in de Amerikaanse staat Utah, is de onwezenlijke stilte sinds enkele dagen totaal gebroken, daar op het gunstigste moment wordt gewacht om het snelheids record te land te breken. Een eerste poging is reeds mislukt, doch een nieuwe aanval zal spoedig worden ondernomen. De centrale figuur is de 39-jarige Engelsman Donald Campbell, houder van het snel heidsrecord te water en zoon van de beroemde, vlak na de oorlog overleden Sir Malcolm Campbell, die zowel te land als te water ver schillende wereldrecords gebroken heeft. Een ander, niet minder be- lahgrijk middelpunt is de laatste Bluebird, die ten minste 641 km/u zal moeten halen om het in 1947 door John Cobb in een Railton Spe cial veroverde snelheidsrecord te verbeteren. De nieuwe Bluebird, de NC 7, is de eerste wereldrecordwagen, die niet van een zuigermotor, doch van een gasturbine is voorzien. Hij is on getwijfeld de duurste auto. die ooit werd gebouwd. Een juist bedrag is weliswaar niet te noemen, maar Do nald Campbell schatte de kosten on langs op tien miljoen gulden! De Railton Special van John Cobb, d:e sinds 1947 het wereldsnelheidsrecord te land op zijn naam heeft staan, verslond, inclusief het vervoer naar de overzijde van de Oceaan, nog geen honderdduizend gulden.... Afmetingen De Bluebird is een geweldige wa gen, wat al dadelijk uit zijn afme tingen blijkt. De lengte bedraagt niet minder din 9,15 m. de breedte is 3,40 m, de hoogte 1,45 m. de wiel basis 4,12 m, de spoorbreedte 1.68 en het gewicht vier ton. 't Meest opvallend zijn de wielkasten, waar in de 1,30 m hoge banden draaien. De cockpit werd vóór de vooras ge plaatst. terwijl aan weerszijden er van via de neus aangezogen lucht naar de motor wordt gevoerd. De Bluebird werd ontworpen door de gebroeders Kenneth en Lewis Norris. Al in januari 1956 werd de opdracht verstrekt, welker uitvoe ring ruim veertigduizend manuren vergde. De eerste beslissing gold de mo tor. Na veel geëxperimenteer koos men de BristolSiddeley Proteus gasturbine, die men in tal van vlieg tuigen aantreft en die, na aanpas sing, een vermogen van 4250 pk op leverde. De motor vormde maar een van de vele problemen. Men moest ban den hebben, die de hoogste snelhe den konden doorstaan, en waarvan het rubber niet kon verbranden of worden weggerukt. Dunlop zette er dan ook een speciaal research-pro- gramma voor op. De uitkomst: ban den zonder loopvlak en met een dia meter van 1.30 m - twintig cm meer dan die van de wagen van Cobb -, riep nieuwe moeilijkheden op. De enorme wielkasten, welke noodzake lijk waren, moesten dusdanig in het geheel worden ondergebracht, dat het stroomlijnbeeld niet onderbroken Na vele windtunnelproeven vond men de uiteindelijke vorm. De keur van onderdelen, welke nodig was. werd toen uitbesteed aan negentig grote Britse industrieën, die begon nen hun laboratorium in te schake len. Een van de opgaven, die nogal wat hoofdbrekens heeft gekost, was het tot stilstand brengen van de wa gen. Na het bereiken van de top snelheid heeft de Bluebird nl. slechts vijftien kilometer om uit te lopen en af te remmen, wat betekent, dat bin nen de minuut een snelheid, die, naar verwacht wordt, tussen de ze venhonderd en achthonderd km/u komt te liggen, tot nul moet worden gereduceerd. Wat men dan ook gedaan heeft, is de toepassing van een dubbel rem - systeem. Campbell heeft de beschik king over remklappen, die de snel heid met honderd km/u kunnen ver minderen, en daarnaast over schijf remmen op alle vier wielen Deze laatste zijn voorzien van drievoudige remvoeringen van een speciaal soort asbestmateriaal, terwijl de schijven zich naar de remblokken toebewe- gen, naarmate de remvoering af slijt. De bediening gaat via een luchtdruksysteem van liefst 220 at mosfeer!! Voor de eerste maal zullen de technische gegevens rond deze re cordpoging worden geregistreerd langs elektronische weg. Gegevens omtrent druk, spanning, temperatu ren etc. van achttien verschillende punten in de wagen zullen via het zgn. Didad-systeem van Armstrong- Whitworth Ltd. worden opgenomen en doorgegeven aan een centrale post. Daar staat men in permanen' radio-contact met Campbell, zodat men hem kan waarschuwen, als er gens een abnormale ontwikkeling optreedt. Campbell weet zodoende van se conde tot seconde precies wat er in de Bluebird gebeurt, zonder een blik op het instrumentenbord te wer pen. Het enige instrument, dat hij in het oog moet houden, is een ge combineerde snelheids- en accelera tiemeter. doch ook hiervoor behoeft hij zijn zicht op de baan geen seconde te storen. Wat dit instrument aan wijst, wordt door een speciale lens op de voorruit van pantserglas ge reflecteerd en wel zo, dat het lijkt of de cijfers honderd meter voor de wagen uit op de zoutvlakte worden geprojecteerd. De brandstof, die de wagen ge bruikt, is vliegtuig-kerosine. Voor „het laboratorium op wie len", zoals deze laatste Bluebird wel eens wordt genoemd, waren echter niet minder dan zeven nieuwe oliën en vetten nodig, die British Petro leum speciaal ontwikkelde. Twee voertuigen werden ook nog door B.P. gebouwd voor het begin zo wel als het einde van de baan die voorzien zijn van pompinstalla- ties met microfilters om de zuiver heid van de brandstof te waarbor gen Donald Campbell, reeds houder van het wereldsnelheidsrecord te water, tracht thans ook de snelheidskampioen van het land te worden. (Van onze sportredactie.) „Een nieuw Olympisch record!" „Goud voor Wilma Rudolph in de fantastische tijd van.1" „Met een ongelooflijke Olympische reoordprestatie goud voor Het is nog niet zolang geleden dat we van de ene verbazing in de andere vielen tijdens de Olympische Spelen in Rome. Het ene record na het andere werd gekraakt en de reeds veel besproken vraag kwam nogmaals aan de orde: „Waar ligt de grens van het menselijk kunnen op sportgebied?" Dat er ooit een afdoend antwoord op deze vraag zal kunnen worden gegeven, lijkt na de ervaringen die in Rome werden opgedaan welhaast volledig onmogelijk. ten een betere gezondheid, krijgen beter voedsel, zij worden steeds gro ter. Over de gehele wereld helpen de trainers elkaar om nieuwe gedachten en nieuwe techniek te ontwikkelen. Het is een dapper man die zou dur ven aangeven waar het einde van net menselijk kunnen ligt. We weten het eenvoudig niet." Wanneer je zo de resultaten van Rome eens analyseert en vergelijkt met die van de vorige Olympiaden, dan staat men toch wel verbaasd. Er werden dan ook maar liest 29 nieuwe records geves tigd op zo'n goede 30 atletiekonderdelen. Slechts op enkele nummers bleven oude prestaties onverbeterd, maar dat was dan soms nog toe te schrijven aan wat minder gunstige weersomstandigheden als hitte en felle zon. Enorme verbetering Tussen Melbourne en Rome ls er ove rigens toch wel heel wat verbeterd. Wist u dat b.v. O'Brien (USA), gouden dalllewlnnaar op het nummer kogel stoten in Melbourne met een stoot 18.57 m in Rome met diezelfde prestatie bulten de prijzen zou zjjn gevallen, dat een goudenplakwlnnaar als de Ameri kaan Courtney op de 800 m heren met een t(jd van 1.47.7 sec. ln vier jaar t(jds veruit gepasseerd is en in Rome met een dergelijke prestatie niet aan de eerste plaatsen had durven denken. En dat alles na vier jaar Niet alleen in de atletiek, ook bij het zwemmen is het raak geweest. Juist op deze twee onderdelen komen de verbe teringen van de prestaties zo goed uit, omdat er met tijden en afstanden kan worden gewerkt, terwijl de omstandig heden waaronder ze worden geleverd, vaak vrijwel gelijk zijn en vergelijkin gen dus zeer wel mogelijk zijn. Bij dat zwemmen nu werden op vrij wel alle onderdelen, zowel bij de dames als de heren, betere Olympische tijden afgedrukt dan ooit tevoren Er sneuvel den zelfs enkele wereldrecords. En de vooruitgang in de prestaties was zelfs ook niet zo gering. Zo zwom een Jonn Konrads de 1500 m vrije slag bijna veertig seconden sneller dan de win naar in 1956 en de Amerikaanse 4 x 200 m vrije slag estafetteploeg heren beterde het record van 1956 met liefst 13 seconden. Ook de dames wisten van wanten. De winnares van de 100 m vlin derslag, het nummer waarop Marianne Heemskerk tweede werd, de Amerikaan se Schuller legde de baan bijna twee seconden sneller af dan haar landgeno te Mann dat in 1956 deed. toen zij goud Hoe is het mogelijk Hoe is het toch mogelijk dat er steeds opnieuw zulke verbeteringen in het prestatiepeil van de sportman en -vrc kunnen worden gebracht. Waren de leten van enkele jaren geleden nu een duidelijk mindere kwaliteit of schuilt de oorzaak ergens anders. Tij den, die een Emil Zatopek in 1948 en 1952 maakte op de langeafstandsnum- mers deden ieder insider verbaasd staan, maar reeds lang liggen de re cords van de Tsjech aan gruizels. De verklaring voor deze snelle vooruit gang moet worden gezocht in de op wetenschappelijke basis verbeterde training. Vooral de zogenaamde inter val-training heeft de laatste jaren tot nieuwe records geleid. In ons land staat de medische sportwetenschap nog in de kinderschoenen en vandaar ook dat de resultaten zich eerst heel langzaam gaan aftekenen, waartegen over staat dat men in het buitenland, Duitsland, Amerika, Australië enz. op dit terrein reeds lang grote vorde ringen heeft gemaakt. Een bekend Duits geleerde, prof. dr. J. Nöcker uit Leverkussen meent, dat training zowel het spierenstelsel als ook de bloedsomloop moet stimuleren. Dit is allebei van even groot belang. De spieren kunnen voor het leveren van korte prestaties op kracht en voor langdurige prestaties op uithoudings vermogen worden getraind. De kracht van een spier is afhankelijk dwarsdoorsnede. Een soier a tien kilo per vierkante dwarsdoorsnede verdragen. Om krach tiger te worden moet de spier dus di*- ker worden. Bij de training die gericht is op net leveren van langdurige prestaties komt het echter ook op een goede bloedsom loop aan. Voortdurende prestaties leve ren kan alleen iemand die niet gauw moe wordt en dit houdt weer verband met de toevoer van zuurstof en de op ruiming van de door spierarbeid optre dende chemische produkten. Volgens prof. Nocxer moet de werken de spier per seconde zoveel mogelijk zuurstof en energie leverende substan ties als druivensuiker, vet en ook eiwit ter beschikking krijgen. geen staartvinnen heeft, begon een jaar geleden in Coventry. Doordat hij sterk, maar ook licht moest zijn. werd hij gebouwd als een vliegtuig romp, zonder chassis dus. De voor naamste structuurelementen zijn vie langsliggers. die door British Alumi nium uit een bijzonder soort licht metaallegering vervaardigd zijn, ver ticaal geplaatste binnenschotten en bandgeschuurde buitenplaten. Al bijna een halve eeuw zijn d. namen Bluebird en Campbell syno niem met snelheid. Eerst was het Sir Malcolm Campbell, die de snel- heidsdroom niet kon weerstaan:thans zijn enige zoon Donald. De eerste Bluebird van Sir Mal colm was een Darracq van lOVfc liter, waarmee hij in 1912 op de baan van Brooklands reed .Dit was overigens niet zijn eerste renwagen. Hij had er meerdere bezeten, waaronder een Renault van 1903 en een Peugeot doch nog geen successen behaald. De wagens, waarmee Sir Malcolm vóór 1912 had gereden, had hij „Flapper" genoemd, zoals ook ziin geliefde renpaard heette. Pas na een bezoek aan de opera, waar een be werking van Maeterlincks „L'Oiseau bleu" werd opgevoerd, koos hij de naam Bluebird, en in de eerste twee jaar versleet hij er niet minder da:i ijf. Elf jaar De beroemdste Bluebirds waren de recordwagens, waarmee Sir Malcolm het wereldsnelheidsrecord van 1924 tot 1935 beheerste. Negen maal ver beterde hij zijn eigen record, wat op zichzelf een record is. Hij „ont dekte" de Bonneville Zoutvlakte in de Amerikaanse staat Utah als „dc beste autorenbaan ter wereld", en slaagde er reeds in de dertiger ja ren in hier een snelheid van 484 5 km/u te bereiken. De Bluebird als auto alleen beviel hem niet en daarom liet hij ook de Bluebird als boot verschijnen. Ook hiermee behaalde hij het ene succes na het andere, en ook hiermee ver beterde hij herhaaldelijk zijn eigen record. Tot zijn dood op 31 decem ber 1948 stond het wereldrecord ie water op zijn naam .terwijl hij in 3937 een periode heeft gekend, da! hij zowel houder van het wereldre cord te land als te water was. Donald Campbell, de enige zoon van Sir Malcolm, had aanvankelijk weinig belangstelling voor snelheid Toen hij echter hoorde, dat de Ame rikaan Henry Kaiser de coureur Gu> Lombardo financierde om het snel heidsrecord te water van Sir Mal colm te breken, liet hij de boot van zijn vader moderniseren, om diens vooroorlogse record te slaan en de eer zodoende in de familie te hou- Meermalen faalde hij, maar ein delijk, toen hij een nieuwe boot had laten bouwen, slaagde hij erin de eerste man in de wereld te worden, die een snelheid van tweehonderd mijl per uur te water overschreed In 1955 verbeterde hij zijn record nog eens met twintig mijl. en toen had de snelheid hem al zo te pakken, dat hij besloot ook een Bluebird renwagen te bouwen, teneinde, even als zijn vader, dubbel wereldsnel- heidsrecordhouder te worden. Veel verschil tussen vader en zoon ls er dus niet. Sir Malcolm Is alleen via de renwagen naar de raceboot gekomen, terwijl het bij zijn zoon Donald net andersom is. Het hart Het hart speelt uiteraard ook een heel belangrijke roL Het regelt namelijk de bloedsomloop, waardoor de opneming van zuurstof wordt bepaald. Vroeger sprak men vaak van een groot sport- hart. Dit zou gevaarlijk zijn. De Jongste medische onderzoekingen hebben het tegendeel bewezen. Het getrainde hart ls sterk en gezond. Maar bi) dit alles geldt uiteraard, dat die training op ver antwoorde wijze dient te geschieden, zo als bU Emil Zatopek, die tijdens zijn trainingen en wedstrijden zo'n 80.000 km beeft afgelegd, zonder dat het lichaam op enigerlei wijze werd aangetast. Vroeger ging men bij hei trainen uit van de langdurige prestatie. U kunt dat nog zien bij tal van sportclubs (on. voetbalverenigingen) waar de training voor een groot deel Destaat uit hardlo pen uithoudingsvermogen aankweken; Bij de topsport (ook m ons land de laatste tijd) is men echter overgegaan op de interval-training. In het kort gezegd houdt dit het vol gende ia: een korte periode van grote inspanning en direct daarop volgend een ogenblik rust Het hart krijgt in die rust-ogenblikken gelegenheid nieuwe energie op te doen en reeds na enkele seconden is het in staat een nieuwe, vaak betere krachtsexplosie te brengen. We zien dit ook bij de jongste trai ningsoefeningen, die de KNVB-bonds coach Schwartz heeft samengesteld. Zij zijn gebaseerd op een korte krachtsin spanning van nog geen minuut waarin de speler alle mogelijke „hindernissen" met een bal moet nemen. Daardoor wor den techniek, snelheid en uithoudings vermogen vergroot. De resultaten van Rome hebben bewe zen dat door medische uitgebalanceer de training volgens de Intervalmetho- de het lichaam tot grootse prestaties ln staat ls zonder daar schade onder te lijden, sterker: het wordt er beter, gezonder en sterker van. Schaak-vraag 3 In een party die indertijd in een jeugdwedstrijd werd gespeeld, kwam onderstaande stelling voor: I m a b c d e f g b Wit: Kgl, Dc2, Tbl en Tel, Ld3, Pdl en Pe2, pi a2. d4. e3. f2. g2, h2. Zwart: Kg8, Dd7. Ta8 en Te8, Lf5, Pe4 en Pg6, pi a7, c6, d5, f7, g7, h6. Ogenschijnlijk is er niet veel aan de hand: wit heeft het initiatief op de damevleugel, zwart aan de kant van de koning. Zwart aan zet speelde heel arglis tig 1Pg6h4. Wit, die wel gezien had, tlat het offer op g2 te vroeg zou komen, speel de opportunistisch 2. Pe2c3, waar na zwart met 2Lf5h3 voor een verschrikkelijke afstraffing zorgde. Men ziet wel, dat slaan op h3 be zwaarlijk gaat wegens het antwoord Dd7xh3, waarna de matdreiging op g2 wit noopt de f-pion op te spelen en het schaakje Ph4f3 een toren en meer oplevert. Ld3fl heeft ook geen zin, omdat zwart tóch op g2 slaat en opnieuw profiteert van de ongedekte positie van de witte toren. De partij ging verder: 3. Pc3xe4, Lh3xg2 (dreigt Pf3t, Kh2: Pel:t en damewinst). 4. f2—f3. Ph4xf3t; 5. Kgl—f2, d5Xe4; 6. Kf2—e2, Pf3xel; wit gaf op. Dant-vraag 2 (oploss). Stand: Zwart 7, 9, 12, 13, 16, 17, 23, Wit: 15'. 26, 30, 34, 37, 38, 39, 40, 43. De oplossing luidt: 37—31, 36x27; 38—32, 27x49; 39—33, 49X19!!; 33X2, 29x40 26—21, 16x27; 15—10, 19x5, 2—46. Aan problemen 5/46 (de zwarte dam op 5) bestaat een gebrek de bewer king van dit motief is namelijk heel moeilijk, maar het effect schitterend. Bridge U bent West en beschikt over de volgende kaarten: Sch: H 5 2, Ha: A B 10 7 3, Ru: 10 9, KI: B 7 4. Het bieden gaat: Zuid 1 Ruiten West pas Noord 1 Schoppen Oost pas Zuid 3 Sans-Atout West pas Noord pas Oost doublet! Met welke kaart moet West uitko- Kruiswoordpuzzel zonder zwart 2. karakter, strijdperk. 3. uitgezette lijn: ook richting, vishaak met weerhaakjes. 4. spoedig, baan voor balspel, soort van hert. 5. niet dicht opeen staande, voorzetsel, 6. gindse, vreemde munt, muzieknoot. 7. tent, scheikundig element (afk voegwoord (Fr.). 8. meisjesnaam. ontkenning (Eng.), bijwoord. 9. bosgod, zwak, term bij het boksen (afk.). Verticaal: 1. lief, hoenderachtige vogel. 2. voegwoord, achting, afkorting van dona 3. pronk, voorzetsel, meisjesnaam. 4. uitgave, voorvoegsel. 5. open plein in een dorp (Z.N.), be kende afkorting, vermoeid. 6 meisjesnaam, jaargetijde 7. water in Friesland, mannelijk be roep. 8. telwoord (Fr.), zwemvogel, boom. 9 deel van Engeland, jongensnaam. Oplossing vorige izzle 1 klap, 2. lido. 3 ader, 4 portier, 5 Ilse. 6 Este, 7. Reeuv/ijk, 8. wade, fl' ijdel, 10. kelk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9